No. 153*. Vijf en tachtigste Jaargang. 1883. TWEEDE BLAD. V 14 IJ D A G 28 DEC KM BEU. ÜtnttettlAttb. AI.KV tPtSr.HK COURANT. BELGIE. De magazijnen „Au Printemps" op den Boulevard du Nord te Brussel zijn den 23 door een hevigen brand geheel I vernield. Bij dien brand is wederom "de onvoldoende staat der brandbluschmiddelen gebleken. DUITSCHLAND. Pruisen. De regeering heeft beslo ten de sterke verdedigingswerken, die indertijd door de Denen te Duppel in Sleeswijk Holstein gemaakt werden en zulk eene belangrijke rol speelden in den oorlog van Pruisen en Oostenrijk met Denemarken, af te breken. De Kroonprins kwam den 23 des morgens met zijn gevolg te Berlijn terug. ENGELAND. Den 21 stonden de tien personen te recht, die beschuldigd waren van medeplichtigheid aan de dynamiet-aanslagen te Glasgow. De jury verklaarde 5 hunner schuldigfop>lle punten der aanklacht en 5 alleen op het hoofdpunt. De 5 eersten werden tot levenslangen dwangarbeid en de overigen tot dwang arbeid van 5 tot 7 jaren veroordeeld. Lord Churchill ,rjde bekende aanklager van den te- genwoordigen Onder-Koning van Egypteheeft op nieuw in eene vergadering van conservatieven te Edin- burg verklaard dat niemand dan die Onder-Koning ten vorigeu jare de eigenlijke bedrijver der moorden te Alexandrië is 1 geweest. Verder viel hij Gladstone's staatkunde ten aanzien van Egypte heftig aan. Enge land was niet met zelfzuchtige bedoelingen naar Egypte gegaan het had slechts één doel, het beschermen der befangen van Europa en van het egyptische volk. De onlangs voorgevallen gebeurtenissen in Soedan gaven een denkbeeld van de gevoelens der egyptenaren jegens Europa. Turkije wachtte slechts op de gelegenheid om zich met de egyptische zaken in te laten Frank rijk kuipte tegen Engeland in Cairo Duitschland en Oostenrijk waren Engeland niet goed gezind en be schouwden het met minachting en Rusland stookte naijver tusschen de mogendheden. De engelsche consul te Tunis bevindt zich te Lon den ter bespreking van de afschaffing der eapitulatiën met den minister van buitenlandsche zaken. De Daily News verklaard gemachtigd te zijn tot de verzekering, dat de regeering geene nieuwe troepen naar Egypte zond. Dat blad gelooft ook nietdat de regeering van plan is het te doen en meent, dat hare staatkunde ten aanzien van Egypte door de gebeurte nissen in Soedan ook niet veranderd is. Verder betoogt het, dat de regeering wel haren invloed zal aanwenden om den Onder-Koning die genoeg te doen heeft om zijn eigen grondgebied te beschermen, terug te houden van pogingen om Soedan op nieuw te veroveren en dat Turkije ook niet tusschen beide zal komen om den Onder-Koning te helpen Soedan te veroveren. De scheepvaartcommissie der kamer van koophandel te Hull nam de volgende motie aan. Elke schikking betreffende het Suezkanaal waarbij het bestuur over dat kanaal wordt opgedragen aan 20 fransche en niet meer dan 10 engelsche leden, is onvoldoende. Zij stemt in met het vroegere besluit der kamers van koophandel, waarbij de noodzakelijkheid erkend werd van het maken van een nieuw kanaal, met toestemming van den Onder- Koning, dat zoodanig beheerd moest worden, dat Enge- land's belangen daarbij behoorlijk vertegenwoordigd wor den. Zij komt op tegen de meeningdat aan de Les- seps een uitsluitend recht op het kanaal zou zijn verleend. Ierland. Er is een inschrijving geopend om een gedenkteeken op te richten voor den in de vorige week ter dood gebrachten O'DonnellCarey's moordenaar. Den 20 werd te Annajdown een welgestelde pachter, pas uit Amerika teruggekeerd, die eene hoeve gepacht had waaruit de vroegere pachter gezet wasver moord. Hij keerde des avonds met zijne vrouw terug van een bezoek bij zijn vadertoen hij niet ver van een politie-bureau een man met een geweer ontmoette, diezonder een woord te sprekenhem een kogel in de borst joeg. Hij viel dadelijk neder en de dader stond op het punt een tweede schot te lossen, toen des pachters vrouw zich op zijn lichaam wierpom hem tegen verder geweld te beschermen. De moordenaar rukte haar wegdreigde haar te dooden als zij om hulp riep en maakte toen door een schot in het hoofd aan het leven des pachters een einde. 6 Personen zijn als vermoedelijke medeplichtigen reeds gevangen genomen. FRANKRIJK. De gemeenteraad van Parijs heeft be sloten op de openbare scholen klassen in te stellen tot het geven van onderricht in huiselijken arbeid aan meisjes. Met 35 tegen 33 stemmen werd besloten de begroo ting der politie niet te verwerpen en tot de behande ling der afzonderlijke posten over te gaan. De ver werping dier begrooting werd door verscheidene leden voorgestaano.a. omdat Parijs door het betalen der politie de gemeentebelangen opofferde aan staatkun digen hartstocht. De uitgaven voor de zedenpolitie werden vooral heftig aangevallen. Bij de behandeling der afzonderlijke posten werden verschillende uitgaven belangrijk verminderd die voor rijtuighuur werden o.a. geheel afgeschaft. De hoofden der politie konden zeer goed gebruik maken van de omnibus.. Deze vermin deringen zouden volgens het Journal des Débats de volkomen ontreddering van het voornaamste deel der prefectuur van politie ten gevolge hebben zoodat de Staat ongetwijfeld het oorspronkelijk cijfer zal herstellen. Marie° Colombiereene tooneelspeelster, die Sarah Bernardt op hare reis door Amerika vergezelde, heeft onlangs een boek uitgegeven onder den titel van Sa rah Barnum waarin naar de algemeene opvatting allerlei min vleiende toespelingen gemaakt werden op Sarah Bernhardtdie zich daardoor zoo beleedigd ge voelde dat zij Marie Colombier in hare woning met een karwats een slag in het aangezicht toebracht en haar zeker nog verder mishandeld zou hebben als de aangevallene geene gelegenheid had gekregen om te ontvluchten doordat de tegenwoordig zijnde vrienden van beide dames ook met elkander handgemeen waren geraakt. Sarah en hare vrienden vernielden verder allerlei voorwerpen en snuisterijen van Marie Colombier Later heeft Marie Colombier in een aan de Figaro geschreven brief verklaarddat zij door de karwats niet geraakt is en verscholen achter een gordijn het tooneel tusschen hare vrienden en Sarah Bernhardt heeft bijgewoond. Overigens zegt zij, heeft Sarah zich ten onrechte in het boek herkend. De heer Paul Bon- netau had eene voorrede aan dit boek toegevoegd waarin met lof daarvan gewaagd werd. In een blad les Grimaceshad een zekere Mirbeau een artikel ge plaatst waarin het schrijven dier voorrede afgekeurd werd. Een tweegevecht is daarvan het gevolg geweest, waarbij de heer Bonnetan gekwetst werd. Den 22 had aan het ministerie van buitenlandsche zaken het vroeger vermelde diplomatieke feestmaal plaats. 70 personen waren tegenwoordig. De engel sche gezant zat rechts de duitsche links van mevrouw Ferry. De chineesche gezant en zijn secretaris lieten zich wegens ziekte verontschuldigen. Tusschen de bladen der bonapartistische partij bestaat sedert eenige weken groot verschil van gevoelen over de vraag, wie als hoofd der partij moet worden be schouwd prins Napoleon Jerome of zijn zoon prins Victor. Deze strijd wordt aangemoedigd door de brie ven die laatstgenoemde aan zijn vader schrijft. In zijnen laatsten brief ontkent hij plechtigeenige po ging gedaan te hebben om door verdeeliug van krachten tegenover zijnen vader een zoo verfoeilijke en ten aan zien van zijn land zoo weinig eervolle rol op zich te nemen zooals uit een drie weken vroeger geschreven brief afgeleid was geworden. Ten slotte zegt hij, dat zijn vader het hoofd der familie en hij de getrouwe strijder der napoleontische overlevering isdat zijne gevoelens jegens zjjnen vader niet veranderd zijn en hij nooit geaarzeld heeft deze gevoelens te doen kennen. De aanhangers van prins Napoleon Jeröme hebben aan prins Victor door tusschenkomst van zijnen vader thans hunne erkentelijkheid betuigd voor dezen duidelijken brief. Een jong meisje te Parijs Elise Verdier, die een klein modemagazijn had was sedert eenige jaren be vriend met een jong man Weiss genaamd die zeer gunstig bekend stond. Onlangs deelde Weiss haar mede dat hij alle betrekkingen met haar moest afbre ken. Hierover was zij ten hoogste ontstemd vooral toen zij vernam dat hij ging trouwen met een mooi en bemiddeld meisje. Onmiddelijk was zij op wraak bedacht en aan dat plan gaf zij in de vorige week uitvoering. Met een dolkmes en een revolver gewapend, ging zij des morgens naar zijne woning en na een on derhoud met hemschoot zij de revolver op hem af gaf hem vervolgeus een diepe snede in den hals en joeg zich zelve daarna een kogel in het hoofd. Toen de buren op het gerucht toeschoten, was Weiss een lijk, terwijl zij in bedenkelijken staat naar het gasthuis werd gebrachtwaar zij overleden is. De gemeenteraad van Parijs verzond den 21 een voorstelom de namen der gasthuizen, die nog te veel aan de godsdienst doen denken te veranderen, naar eene commissie. Daarbij wordt o.a. voorgesteld een gasthuis te noemen „Vader Boerbaave." De in het arrondissement Lodève tot lid der Kamer verkozen heer Galtier beweert thans in een aan zijne kiezers gerichten brief, dat de aanhangers vau Paul Leroy Beaulieu twee maanden lang in het arrondisse ment met volle handen goud zilver en ontelbare be loften hebben rondgestrooid en dat ter wille van de waardigheid en zedelijkheid van het algemeen stemrecht een ernstig onderzoek moet plaats hebben opdat de schuldigen hoe hoog ook geplaatstgetroffen worden. De Senaatscommissie tot onderzoek der door de Kamer reeds aangenomen gemeentewet heeft zich tegen de verplichte openbaarheid der gemeenteraadsvergaderingen, maar met 5 tegen 4 stemmen in beginsel voor de fa cultatieve openbaarheid verklaard. Bij den aanvang van elke zitting zal de raad, bij geheime stemming en zonder voorafgaande beraadslaging beslissen of de vergade ring al dan niet openbaar zal zijn. De minister van koophandel heeft aan de commissie der Kamerbelast met bet onderzoek van het wets ontwerp tot het vaststellen van hot dagelijksch getal werkuren in de fabrieken verklaard, zich te vereenigeu met het voorstel, om dat getal tot tien te verminderen. Victor Hugo had zich tot de Koningin van Engeland gewend met het verzoek, aan O'Donnell, Carey's moor denaar, kwijtschelding van de doodstraf te verleenen. De engelsche gezant heeft hem thans namens de Ko ningin geantwoord dat de Koningin in dergelijk ge val handelt overeenkomstig den raad barer ministers en dat de regeeringna behoorlijk onderzoek dezer zaak het betreurde, in de onmogelijkheid te zijn geweest, aan de Krcon voor te stellen tusschen beide te treden, waar het de uitvoering der wetten gold. De afdeeling Packham van het iersche landverbond betuigde aan Victor Hugo haren dank voor zijne daad. De krijgsraad te Chalons sur Marne heeft dezer dagen een soldaat ter dood veroordeeld die getracht had zijnen vader te vermoordenopdat hij als oudste zoon eener weduwe de militaire dienst jzou hebben kunnen verlaten. Kamer. Den 20 werd de regeering gemachtigd tot bet uitgeven eener 3 °/0 leening. Dienzelfden dag richtte Paul Bert eene vraag tot de regeering over de afschaffing van het verbod tot invoer van gezouten vleesch uit Amerika. Nadat de heer Hé- risson minister van koophandelzich vóór den invoer verklat^jd hadvroeg Paul Bert vergunning tot het houden eener interpellatie over dit onderwerp. Op den 22 werd die interpellatie bepaald. Dien dag werd door den minister van koophandel verklaard dat de regeering bereid was al die maatregelen te nemen, welke tot beveiliging der openbare gezondheid konden strekken. Na beraadslaging werd de eenvoudige orde van den dag, waarmede de regeering verklaard had zich te ver eenigen, met 262 tegen 194 stemmen verworpen ter wijl die van Paul Bert, om de toepassing van het be sluit te schorsen tot aan de beraadslaging over het betrekkelijk deze zaak aanhangige ontwerp Gaudin, daar hij de in bedoeld besluit vastgestelde bepalingen na- deelig achtte voor de algemeene gezondheid, met 272 tegen 153 stemmen aangenomen werd. Na eene leven dige beraadslaging werd den 21 het voorstelom de gemeentelijke verkiezingen tot den eersten Zondag van Mei 1884 uit te stellen met 343 tegen 76 stemmen aangenomen. Senaat. Den 24 werd met 143 tegen 114 stem men besloten den 26 een aanvang te maken met de behandeling der staatsbegrooting. Dien dag werd met 201 tegen 51 stemmen de jaarwedde van den aarts bisschop van Parijs op 15000 hersteld en het geschrapt krediet ten behoeve van de beurzen op de Seminarian op de begrooting terug gebracht. ITALIË. Den 20toen het een jaar geleden was dat Oberdank behoorende tot de op Oostenrijk zeer gebeten partij wegens het werpen van een bom onder de menigte tijdens het bezoek van den Keizer van Oos tenrijk te Triest ter dood gebracht werd wierpen 2 personen in de Kamer kleine bekendmakingen van de tribune, roepende: leve Oberdank! Zij werden terstond in hechtenis genomen. Dienzelfden dag vaardigde het bestuur van de algemeenebroederschap eene heftige bekendmaking uit tegen den Keizer van Oostenrijk en den Koning van Italië, waarin, na Oberdank verheerlijkt en bedreigingen geuit te hebben tegen alle vorsten, als medeplichtigen van Oostenrijk's Keizero. a. gezegd wordt, dat de Koning san Italië zich geheel afhan kelijk van Oostenrijk heeft gemaakt door het afbedelen eener plaats in een bondgenootschap gesloten om de volken te onderdrukken. Dienzelfden dag kwamen met hetzelfde doel in nog andere groote steden oproerige bewegingen voor. OOSTENRIJK—HONGARIJE. Het gerechtshof heeft de vrijspraak van den eersten rechter in zake den moord van Esther Solymossi te Tisza-Eszlar be vestigd. RUSLAND. In het regeeringsblad wordt bekend gemaaktdat bij eene den 10 gehouden jachtpartij van het hof de paarden van de sledewaarin de Keizer was gezeten, op hoi gingen, waardoor de slede omsloeg. De Keizer kreeg een hevigen Blag tegen den rechter schouder, die de gewrichtsbanden beschadigde. Er ont stond echter geene beenbreuk. In het begin leed de Keizer hevige pijnen, ten gevolge waarvan de naohten onrustig waren. Later is de pijn aanmerkelijk vermin derd. Eer de Keizer volkomen hersteld is, zal geruime tijd verloopenterwijl volstrekte rust bepaald noodza kelijk is. SPANJE. Was de redewaarmede maarschalk Ser rano do betrekking van voorzitter van den Senaat aan vaardde van zeer liberale strekkingdie van den voorzitter der KamerSagastawas juist van tegen overgestelde strekking. Dit feit heeft zeer de aandacht getrokken. De toestand van het ministerie wordt dagelijks ern stiger. Ontbinding der Kamers die tot 2 Januari uit een gingen wordt spoedig verwacht. De beantwoor ding der troonrede is het eerste punt van behandeling. In de commissie die het ontwerp van het antwoord reeds behandeldewaren de gevoelens zeer verdeeld. Het overhaaste vertrek van den duitschen Kroonprins uit Barcelona waar toebereidselen gemaakt waren om hem waardig te ontvangenwerd toegeschreven aan zijnen wensch, om vóór Kerstijd le Berlijn terug te zijn. Thans vernemen de spaansche bladen dat de Kroon prins niet regelrecht naar Genua gegaan is, maar zich eerst opgehouden heeft te Port Mahon een militaire haven op het eiland Minorka. Zij betuigen hierover hunne verbazing en schrijven dit bezoek aan eenig be paald doel toe nu het zoo geheimzinnig plaats vond. Port Mahon bezit toch zooveel merkwaardigs dat een vooraf aangekondigd bezoek volstrekt niet vreemd zou zijn gevonden. TURKIJE. De israëlitische school en synagoge te Galata verbrandden den 23. Bij het uitbreken van den brand waren 45 kinderen in de school waarvan de helft omgekomen is. De bewoners der aangren zende huizen spreidden tapijten en dekens uit om de kinderen die uit de ramen durfden te springen op te vangen en aldus te redden. De kinderen, die dezen sprong niet durfden wagenzijn door den zwaren rook in het gebouw gestikt.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 5