Quina Laroche Winkel en C°., Apeldoorn. INKTPREPARATEN Bimmilattb. van ZijdenWollen en andere Stoffen. Billijke prijzen. Spoedige aflevering. Eerste Nederlandsche OP IIET LEVEN, tegen Invaliditeit en Ongelukken. van AraepeUen en MMoltn Tweevoudig bekroond Amsterdam 1883. IVetlerlantlsche Schrijftak/, Aliza rin-, Aeizer-, Schrijf - en opiëerinkt, Salon- en andere Mnhlsoorten onderscheiden zich door hare levendige kleur, groote vloeibaarheid en het snelle droogen van alle andere inktfabrikaten. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Ingekomen is een wetsontwerp tot wijziging der be grooting van het fondsvoortspruitende uit de koop prijzen der domeinen voor 1882. 22 Dee. Begrooting voor de staatsspoorwegen. Art. 1. Het amendement der commissie tot vermindering met f 5000 (oorspronkelijk met 10,000) om geene gelden toe te staan voor uitbreiding van het personeel, wordt overgenomen door den minister. Art. 12 f eerste termijn van het hoofdgebouw voor het station te Nijme gen 250,000) verworpen met 39 tegen 28 stemmen. Art. 19 (spoorweg RotterdamHoek van Holland, 12 ton) Met 36 tegen 33 stemmen aangenomen het amen dement der heeren Bastert Scbimmelpenninck v. d. Oye en Brantzen v. d. Zijp tot vermindering met 5 ton. Art. 25. De minister neemt over het amendement van den heer v. Delden tot vermindering met 2 ton voor 4 ijzeren pontons in de buitenhaven te Ylissingen. Art. 26 (UtrechtBoxtel). Met 51 tegen 16 stemmen ver worpen het amendement der heeren Bastert c. s., tot vermindering met 5 ton voor het tweede spoor tusschen Utrecht en "Waardenburg. De minister vermindert de onvoorziene uitgaven nog met f 4500. De spoorweg- begrooting word aangenomen met 57 tegen 11 stemmen, 1 miljoen lager dan zij was voorgedragen. Voortzetting der behandeling van hoofdstuk IX (waterstaat enz.). Art. 133 (tegemoetkoming aan de visscherijen enz.) Met 40 tegen 26 stemmen aangeno men het amendement der commissie tot vermindering met 7500, ten einde de proefneming met de kunstma tige elftteelt nog te verdagen. Art. 141 (toelagen aan leerlingen bij de Rijks-landbouwschool, 1000). De mi nister/rekt dit artikel in. Art. 143 (posterijen). Demi- nister vermindert het artikel met f 40,000. Art. 161 (te legraaflijnen f 145,000). De minister neemt over het amendement van den heer Bergsraa tot vermindering met f 10,000. Het hoofdstukmet een eindcijfer van f 31,819,023,39 wordt aangenomen met 63 tegen 2 stemmen. Nog worden aangenomen de ontwerpen tot onteigening ten behoeve van locaalspoorwegen van Apeldoorn langs Deventer naar Almeloo enz. met 54 tegen 4 tot wijziging der wee op den Raad van State met 47 tegen 17, tot wijziging der spoorwegbegrooting voor 1883 en tot onteigening voor doorgraving van de Piekerwaard beide met algemeene stemmen. Avondzitting. De begrooting voor Suriname wordt aangenomen met algemeene stemmen tegen 1, zijnde op voorstel der commissie verminderd met f 1000om geen tractementsverhooging toe te staan aan de districts commissarissen in Beneden-Cottica en Beneden-Com- mewyne (35 tegen 29 stemmen), en met f 10,000 op de onvoorziene uitgaven (algemeene stemmen). De mi nister verandert hoofdstuk X (koloniën) in eene cre- dietwet en voegt er een nieuw artikel aan toe, om de uitgaven behoudens art. 11 voor de helft uit te trekken. Het hoofdstuk, met inbegrip van/254,234,28 als subsidie voor Suriname in eindcijfer bedragende 1,214,234,02, het ontwerp tot voorziening in het kastekort van de indische dienst voor 1884 en het hoofdstuk XI (onvoor ziene uitgaven) worden aangenomen met algemeene stemmen. Wet op de middelen. Op de uitgaven 3 mil joen bezuinigd zijndewaardoor het tekort van 7 tot 4 miljoen is verminderdstelt de regeering voor, het met nog 11 a 12 ton te verminderen door verhooging van den accijns op het gedestilleerd van f 57 tot 60 per vat. De post nr. 17 (waarborgkapitaal van 4 ton voor den spoorweg RotterdamMunster) wordt na eenige bespreking wegeDs het deswege dreigende proces, goedgekeurd art. 3 (schatkistbiljetten) verminderd van f 29,600,000 tot 25 miljoen en de middelenwet met 76 stemmen tegen 1 aangenomen. De Kamer is tot nadere bijeenroeping gescheiden. De bekende zaak van eenige studenten te Utrecht (mishandeling van eene vrouw) is naar de rechtbank aldaar ter behandeling verwezen. Tot hoofd der burgerschool voor jongens te Pur- merende is benoemd de heer L. L. v. Thielonder wijzer te Bergen op Zoom; tot onderwijzer te Westzaan de heer F. M. Eugers te Zaandam tot idem te Vlaar- dingen de heer F. G. Weiter, te Zaandam tot leer- aar in de scheikunde en nat. historie te Schiedam dr. W. J. Steenhuis, leeraar aan de hoogere burgerschool te Hoorn. De zitplaatsen in de nieuwgebouwde kerk te Ge- nemuiden hebben bij verhuring voor één jaar opge bracht de aanzienlijke som van f 4180,95. De Evangelische Maatschappij heeft van een on bekende te Amsterdam ƒ1000 ontvangen, ten behoeve van de vrijzinnige evangelieprediking van den heer Bracciforti te Milaan. Door de heeren T. A. v. d. Broek en G? W. v. Barneveld Kooy Jr. te Amsterdam is aan het gemeen tebestuur van Leeuwarden aangeboden de stad van zui ver drinkwater te voorzien door het aanleggen van eene waterleiding uit de Grouw. Te Brielle circuleert een adres aan de Kamers en den Koning, tot het instellen van een onderzoek in hoeverre de hooge autoriteiten onwillens hebben medegewerkt tot het omkomen der bemanning van den loodskotter nr. 12. Van de daarmede verongelukte personen waren 10 gehuwd. 6 Woonden te Hellevoet- sluis 5 te Brielle. Men is over dit ongeluk zeer ver ontwaardigd omdat de schipper, die vroeger reeds be proefd had bij noodweer binnen te loopen thans op bevel van zijne superieuren besloten had alles er aan te wagen. De gemeenteraad van Smallingerland heeft be sloten adhaesie te schenken aan het adres van burge meesters en secretarissen in Friesland aan den minis ter van binD. zaken om wijziging van art. 240 242 en 247 der gemeentewet. De Vereeniging van diaconessen te Arnhem heeft de kapitale huizing van wijlen don heer Fromberg aan de Bovenbrugstraat, aangekochtom daarin een ziekenhuis te vestigen. Van de 1583 predikantsplaatsen bij de ned. herv. gemeenten zijn er 287 op dit oogenblik vacant. Op de leening der gemeente Amsterdam ten bedrage van 2 miljoen (restant der leening van 7j mil joen), is slechts ingeschreven voor 11 ton en op de leoning van 3 miljoen der gemeente Rotterdam die door een baukiers-consortium is genomen slechts voor 1,800,000. Het dividend der Kon. Papierfabriek te Maastricht is bepaald op 19,18 per aandeel van 250. De voormalige concessionarissen der spoorweglijn Rotterdam—Munsterde heeren Otlet en Wilmart hebben op grond van de overdracht hunner concessie aan de vereeniging „Rotterdam—Munster", zich met eene memorie van bezwaren gewend tot de 2e Kamer, omtrent de niet-teruggaaf van het gestorte waarborg kapitaal, hoewel zij bij de overdracht der concessie, in overeenstemming met de regeering hun recht op dat waarborgkapitaal uitdrukkelijk voorbehielden. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft P. H. D., uit Echtschuldig verklaard aan het in omloop helpen brengen van vreemde nagemaakte muntspeciën, en hem deswege veroordeeld tot een half jaar celstraf en 3 boeten van 50. De Koning beeft afwijzend beschikt op het adres der 4 goesche raadsledendie bezwaren inbrachten tegen het zitting nemen van de heeren Massee en v. Swinderen zonder bet afleggen van den eed. Voor de noodlijdenden in Neerl. Indië is tot den 23 ingekomen bij de Handelmaatschappij f 139,093,68% en bij den penningmeester van het hoofdcomité f 360,715,39 waaronder laatstelijk van de commissie te 's Gravenhage (19e storting) f 21,000 van die te Schoondijke f 98,14$. Aan de plaatselijke commissie te Batavia is weder 24000 overgemaaktin het geheel derhalve 494,000. Tusschen het havenkantoor der marine te Nieu- wediep en den lichttoren Kijkduin is eene telephoni- scbe verbinding tot stand gebracht. De heer B. H. Stepban doctorandus te Koog a. d. Zaan is tot arts bevorderd. De gehouden nieuwjaarscollec-te te Purmereude heeft ongeveer f 435 opgebrachtzijnde bijna f 100 me r dan het vorige jaar. Mej. W. F. Hendriks van Westzaan is te Am sterdam geslaagd voor het examen als vroedvrouw. De hoofdconducteur van den goederentrein Ven- loo—Kempen die men schuldig hield aan het smok kelen van koffie heeft zich van het leven beroofd eene vrouw met 5 jeugdige kinderen achter latende. Hij was de eenige van het treinpersoneel die op vrije voeten was gebleven. De luitenant der mariniers O., te Amsterdam die het bevel voerde toen bij het schijfschieten aldaar een marinier werd doodgeschoten is door den krygs- raad deswege veroordeeld tot 50 boete of 2 dagen gevangenisstraf, en de korporaal die belast was met de dienst in den observatieposttot f 5 boete of 1 dag gevangenisstraf. Voor de betrekking van directeur van Neder- landsch Mettray hebben zich niet minder dan 300 sol licitanten aangeboden. Te Amsterdam waar reeds den 19 November onder medewerking van den burgemeester eene com missie gevormd werd tot ontvangst der transvaalsche deputatieheeft zich thans op nieuw zoodanige com missie van 10 leden gevormd uit het bestuur der Ne- derlandsch-Zuidafricaansche Vereeniging en het Emi gratie-comité. De dezer dagen gepensioneerde officier van ge zondheid P. F. Meuleman verklaart in het N. v. d. D., naar aanleiding van bet door den minister van oorlog in de 2e Kamer aan den heer v. Baar geantwoorde dat hij in zake de bekende kwestie volstrekt niet ge hoord is door den inspecteur van de geneeskundige dienst der landmacht, en dat hij persoonlijk geen schuld heeft aan het door den minister bedoelde in het vorige jaar daar het Nieuws- en Advertentieblad van Bergen op Zoom dienaangaande laster heeft bevat. De ver vroegde pensioneering kost den heer Meuleman f 200 's jaars met 17 Februari 1884 zou hij recht gehad hebben op 1800. Ouder eene partij voor Italië aangekocht friesch vee zijn 6 koeien voor drachtig verkocht, niet drachtig bevonden. Uit Italië is geïnformeerd naar de nummers dezer beestenom daardoor te weten van welke vee fokkers ze afkomstig zijn. Op de door de gemeente Dordrecht uitgeschreven leening van 275,000 tegen eene rente van 4 t h., is in het geheel voor f 229,000 ingeschreven tot den koers van 98 t. h. Bij de herv. gemeente te Lienden is beroepen ds. J. G. Klompte Broek op Langedijk. De gemeenteraad van Z. en N. Schermer heeft den heer J. v. d. Wal, hoofd der school te Driehui zen op zijn verzoek wegens redenen van gezondheid, eervol onislag verleend. De schadedoor de gemeente Groningen ten gevolge van den jongsten storm in haren Beiderwolder- polder geleden wordt op f 50,000 begrootdoor het wegslaan van stukken dijk en vooral door het verlies van pacht der huurders over het volgende jaar. Te Apeldoorn beeft zich een vrijwillig brand weercorps gevormd van ongeveer 100 jongelieden, waar aan door den gemeenteraad 3 spuiten zijn toevertrouwd. Te Utrecht is aanbesteed a. het doen van ver beteringen aan de forten GagelRuigenhoek en Voor burg b. het inrichten van terrein te Utrecht voor kazernebouw oefeningsterrein voor vesting-artillerie en genietroepen waarvoor laagste inschrijvers waren de heeren: a. K. Versteeg, te Oosterbeek, a ƒ22,460, b. A. de Groot Cz., te Breukelen a 54,185. Kleine reparatiëu aan geverfde of uitge stoomde Heeren Hleedingstukken zijn onder de reeds billijke prijzen begrepen. Depot te ALKMAAR Mej. 0. V EEüHOR^T, Mient. alwaar staalboek ter inzage ligt en alle informa ties verstrekt worden. /61t WKMI AGK. BI ITEMHOf' 42. larieven, Voorwaarden en Statuten verstrekt de Heer L. TOP, te Alkmaar, Hoofd- Agent. lmaEÜSSdrai Apothekers te ZEIST, OPWEKKEND, VERSTERKEND, KOORTSVERDRIJVEND Ijzerhoudende Quina Laroche tegen Bloedarmoede etc. Depót, bij deH.H. Apothekers: ALKMAAR A. Conijn Az.Enkhuizen de Koning Roldanus en Zoon; Helder, Jelgersma; Hoorn, Lippits Purmerend v. d. 7 ooren SchagenHazeuen verder in de meeste apotheken. Verkrijgbaar in flesschen a f 1,90 en 1,—. Emmerik a. d. Rijn. H. VON GIMBORN. Verkrijgbaar in iederen solieden boekwinkel. VOOR M PI Behoedmiddel tegen den onlust tot eten. Deze Zalf is de krachtdadigste werkende oorzaak tot de genezing der wonden der verouderde ettergezwellenen van al de lastige huidziektendie door lokale of uit het gestel voortkomende oorzaken tot op den tegenwoor- digen dag aan al de gewone wijzen van behandeling hebben weerstand geboden. De Zalf van Holloway op de onderbuik gewreven en bijgestaan door eene welbegrepen behandeling der Pillen werkt wonder- dadiglijk op de spijsvertering en neemt alle verstop pingen weg uit de ontstokene klierengekend door de bleekheidde vermagering en de verzwakking die van dag tot dag bij den zieke toenemen. De langdurigste ziekten die altijd ongesteldheid van de spijsverteringvan den omloop van het bloed en van het klierstelsel veroorzaken kunnen niet weerstaan aan de zamenverbondene uitwerking van de Zalf en Pillen van Holloway. De geneesmiddelen van Hollo way zijn geschikt voor eiken leeftijd en voor alle stedenvoor alle luchtstreken en alle lichaamsge stellen. Door het vermeerderd debiet zijn de prijzen als volgt: Doosjes pillen A f 0,80, f 1,85, 3,—, t 6,75, t 13,50,/ 20,50. Potjes zalf a0,80, 1,85, f 3, t 7,05, f 13,85, f 20,95. Zijn op franco aanvragen A contant te bekomen bij J. M. van Renesse, Apoth. te 's Hage, B. Adema te Amsterdam en bij StraatmanApotheker te 's Bosch alsmede in Holloway'e etablissementen te Londen, 78, New Oxford Street. Stoomdrukkerij van Herms Coster Zoon te Alkmaar

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 6