Euitenlanb. fiumculiuib. 1823 verklaarde de President Monzoe Amerika vrij van de bemoeiingen der Europeescbe mogendhedenen betwistte hij haar de bevoegdheid, om in de nieuwe wereld nieuwe koloniën te stichten of de bestaande uit te breiden. Binnenlandsche verdeeldheid bleef bij zooveel verschil van rasvan volksaard en belang niet uit. Sedert de grondvesting der Unie heeft een heftige partijstrijd haar geteisterd. De twist tusschen de voor standers van de meest volledige zelfstandigheid der verschillende staten en de verdedigers van een sterker centraal gezag kon reeds bij de vaststel.ing der con stitutie niet beslist wordenkwam nooit geheel tot rust, en brak bij elke gelegenheid op nieuw nit. Voor standers van vrijen handel en van sterke beschermende rechten blijven hier als elders onverzoend. De partij digheid bij de benoemingen van ambtenaren, zoo bij de rechterlijke als bij de uitvoerende machtde onbe schaamde begunstiging van partijgenooten bij elke wis seling der Regeering en de schromelijke misbruiken die er uit voortvloeien zijn nog geenszins bezworen maar de verbitterde strijd over de handhaving en de afschaffing der slavernij is na een langen en bloedigen biunen'iandschen oorlog in het belang der vrijheid be slist. Een statenbond, die zulk een strijd zonder scheu ring te boven komtmag niet wanhopen aan de op lossing van zoo menig ander belangrijk geschil noch aan de wegruiming van andere schreeuwende misbrui ken en de overwinning van bezwaren en gevaren van allerlei aard. Zulk een Republiek kan meer verdragen dan eenige andere staat, zij is een wereld op zich zelve, en vindt in haar uitgestrekt nog slechts gedeeltelijk ontgonnen vruchtbaar grondgebiednieuwe en rijke hulpbronnen. Wel kan daarom het eeuwfeest harer onafhankelijkheid gevierd worden met dankbaarheid voor het verledene en blijden moed over de toekomst. BELGIE. De Kamer besloot den 24 gebruik te maken van de gastvrijheid van den Senaat en hare vergaderingen tot den herbouw van haar gebouw in zijne lokalen te houden. Na in beginsel uitgemaakt te hebben dat haar gebouw op de oude plaats ge sticht en de zittingzaal vergroot zou worden ging zij tot 15 Januari uiteen. Het bankiershuis Ghislain Cahn Painvin et Drion te Antwerpen heeft zijne betalingen gestaakt. Tegenover eene schuld van 5,000,000 staan bezittingen ter waarde van f 2,000,000, DUITSCHLA.ND. Peuisen. Den 21 is door zelf ontbranding van petroleum bet goederenstation van de Hanau-Kasselerlijn afgebrand, en zijn 21 met petro leum en wol geladen goederenwagens tevens door het vuur vernield. Twee goed gekleede dames traden den 23 te Berlijn een juwelierswinkel binnen terwijl eene van baar met den winkelier over den aankoop van eenige voorwerpen onderhandelde, nam de andere eene doos met diamanten ringen, ter waarde van f 60000 weg. Tot heden zijn de dames niet ontdekt. Bij het ministerie van nijverheid is een plan aan hangig tot het naasten van sommige spoorwegen waarvoor naar voorloopige berekening eene som van f 24,000,000 a f 36,000,000 noodig zal zijn. De Paus schonk aan den pruisischen gezant von Sehlözer eene ridderorde. Deze onderscheiding trekt zeer de aandacht. Sommigen leiden hieruit af, dat het Vati- kaan na het bezoek van den duitscben Kroonprins meer geneigd is tot het voeren van onderhandelingen met Pruisen. ENGELAND. Den 22 hebben de werklieden uit Derby een fraai porseleinen servies aangeboden aan minister Gladstonebenevens een adreswaarin hij geluk gewenscht werd met zijne langdurige, schitterende loopbaan. Gladstone wees in zijn antwoord aan de leden der commissiedie dit geschenk aanboden op de groote vorderingen in de laatste iaren in het ver vaardigen van porselein gemaakt en sprak daarbij als zijn gevoelen uitdat op dit oogenblik Engeland in dezen tak van nijverheid hooger stond dan eenig ander land ter wereld. Hij hoopteweldra een wetsontwerp tot uitbreiding van het stemrecht te kunnen indienen, was haar herkende en de docter ontdekte, dat hij bedrogen was. Er had eene geheele reactie met haar plaats het was haar alsof het bloed haar in de aderen stokte, het duizelde baar voor de oogen. De eigenlijke intrigue zou nu beginnen zij moest comedie spelen en daar toe ontbrak haar de kracht op het oogenblik. De docter leidde haar naar de trap. Dicht bij de trap was de deur van een onbezette kamer open blijven staan. Zij zag daar een bed staan en dit herinnerde haar aan haar plan. „Ik kan niet verder", steunde zij, „ik wil daar even rusten." Zij trok den docter naar de openstaande deur. Hij ging op haar denkbeeld in. „Ja zeide bij„rust hier een oogenblik ik zal iets halendat uwe zenuwen weder zal herstellen." Hij verwijderde zich snel, nadat hij haar naar het rustbed had gebracht. Hij twijfelde er volstrekt niet aan of de dame had een onmacht gekregen hij ging een fleschje met spiritus uit zijne apotheek halen. Toen hij terugkeerde wachtte hem eene zonderlinge verrassing. De weinige oogenblikken waren voor Laura voldoende geweest, om zich te herstellen en hare ge dachten te verzamelen. Eerst had zij er aan gedacht, om van de afwezigheid van den docter gebruik te ma ken en naar Kurt te snellen maar zij herinnerde zich nog bijtijds, dat alle deuren der ziekekamers gesloten geweest waren en de docter de sleutels in een bos bij zich gedragen had. Zij moest dus eene gunstiger gelegenheid afwachten en daartoe alles in het werk stellen, om hier te blijven, Zij zat rechtop op de rand van het bedtoen Kleber weder binnentrad. „Welnu," zeide zij glimlachend, „bad ik geen gelijk? voor welke uitbreiding hij volstrekt niet bevreesd was, want de ondervinding had hem geleerddat het ver- leenen van stemrecht aan het volk slechts strekken kon om den troon en 's lands wetten op hechter grond slagen te doen rusten en bevorderlijk zou zijn aan de grootere eenheid der verschillende standen. In deze zaak had de regeering verbintenissen aangegaan, waar aan zij zich noch kon noch zou onttrekken. Markies Tseng de chinee3cbe gezant te Parijs be vindt zich te Londen. De afgevaardigden der Transvaal verklaarden den 27 aan eenige verslaggevers van dagbladen die met hen een onderhoud haddendat zij geene grenslijn wenschten zooals de tegenwoordige, welke de stammen zóó verdeelde dat een deel er van binnen en een an der deel er van buiten de Transvaal licht; dat aan den eenen stam grondgebied ontnomen en aan den anderen dit geschonken wordt. Hun hoofddoel was den vrede en de orde aan de grenzen te herstellen en te hand haven. Volgens hen was dit doel alleen te bereiken wanneer aan ieder hoofd en aan eiken stam de vrije keus gelaten werd, of zij onafhankelijk blijven of bin nen de Transvaal met behoud bunner rechten komen wilden. De handelsweg moest van rechtswege aan de Transvaal bebooren, maar de afgevaardigden waren bereid, te bewilligen in een onzijdigverklaring van dien weg of toe te staan het tolvrij vervoer der koopwaren langs dien weg. Liever dan in eene nieuwe grenslijn te be willigen die nieuwe moeielijkheden en bloedvergieten ten gevolge zou hebben zouden zij de tegenwoordige grenzen behouden zien. Over de grensregeling werd nog steeds schriftelijk met den minister onderhandeld. Met ingang van 6 Eebruari is het verbod van invoer van vee uit Erankrijk opgeheven. FRANKEIJK. Voor het gedenkteeken, dat men voor Gambetta wil oprichten is reeds meer dan 160,000 bijeengebracht. In den Senaat is een radicale groep opgericht die aanvankelijk uit 8 leden bestaat. Eene te Marseille ontstane werkstaking onder het zeevolk der bijzondere ondernemingen breidt zich meer en meer uit. Een lid van den gemeenteraad te Parijs heeft voor gesteld een der nieuwe straten den naam van Son Tay te geven. Dit voorstel is naar de commissie verzonden, die omtrent de verder voorgestelde namen van bericht zal dienen. Te Parijs heeft weder een kerstfeest plaats gehad voor de kinderen uit Elzas-Lotbaringen. 4000 Kinde ren waren tegenwoordig. De uitgedeelde geschenken hadden eene waarde van f 25,000. Senaat. De begrootingen voor justitie, eeredienst binnen- en buiteplandsche zaken posterijen oorlog en marine werden den 26 goedgekeurd. Den 27 wer den met 172 tegen 21 stemmen het supplementair krediet van f 287,000 dat de Kamer aangewezen had voor beurzen ten behoeve van het lager en het uitge breid lager onderwijs en het bedrag van f 2,000,000 ter ondersteuning van de gemeenten in de uitgaven voor het onderwijswelke posten door de commissie uit den Senaat geschrapt waren, weder op de begroo ting gebracht. De geheele begrootinguitgezonderd die voor openbare werken werd daarna goedgekeurd. Den 28 werd zoowel de gewone begrooting als dat deel der buitengewoue begrootingdat met de gewone begrooting in onmiddeltjk verband staat, goedgekeurd. Kamer. Den 28 werd de van den Senaat terug ontvangen begrooting ingediend en dadelijk verzonden naar de begrootingscommissie. De minister van binnenlandsche zaken betoogde het weuschelijke van het door het lid Ballue gedane voor stel, om 24,000,000 beschikbaar le stellen voor den aankoop van 300,000 bunders grond in Algerie om daarop 175 nieuwe dorpen te bouwen. Dit voorstel was gegrond op de overweging, dat verbetering der kolonisatie dringend noodig waswant dat de tot nog toe gevolgde wijze onvoldoende was. Van de 10000 naar de middelpunten ber kolonisatie gezonden gezin nen waren slechts 2694 overgebleven. De overigen hadden Algerië verarmd verlaten. Niettegenstaande den steun der regeering werd met 249 tegen 211 stem men beslotenniet tot de behandeling der artikelen over te gaan. Mijne zuster is zeer ziek. Maar mij kunt gij gerust bij haar laten mij zal zij wel herkennen." Kleber zag de dame getroffen aan hij zag haar blik strak op zich gevestigd hij kon er niet aan twijfelen of hij had met een waanzinnige te doen. En de ver klaring lag voor een docter, die gewoon was met waan zinnigen om te gaan voor de hand. De zieke had ongetwijfeld afgeluisterddat hare zuster haar voor niet wel bij het hoofd hield en in eene ziekeninrich- ting wilde brengen zij was op die gedachte ingegaan en bad die met het instinctwaanzinnigen eigen uit gevoerd. Zij was het toezicht barer zuster ontvlucht en had voor haar een onderkomen gezocht. Het was noodzakelijkde zieke onder toezicht te houden, totdat hare bloedverwanten haar afhaalden, of totdat Kleber die uitgevonden en hun medegedeeld had waar de zieke zich bevond bij deed, alsof hij op de gedachten der waanzinnige inging en antwoordde dat hij haar wel naar hare zuster zou brengenmaar dat deze juist sliepzij moest nu ook maar gaan sla pen want zij zou wel moede zijn. Laura knikte. „Zeer moede. Ik heb van nacht van angst geen oog gesloten. Maar waar is Emma Zij moet mij uit- kleeden." „Emma is bij hare zuster. Tracht wat te gaan slapen." De docter werd ongeduldig. Hij hoorde, dat er bui ten aan de bel werd getrokken. Laura liet het hoofd in de kussens vallen. „Ik geloof, dat ik zoo ook wel slapen zal," ant^ woordde zij en sloot de oogen. Kleber verwijderde zich zacht en sloot de deur. Het was eene groote teleurstelling voor hem dat de dame, die drie kamers besteld hadop den prijs waarvan het GRIEKENLAND. Eene gedurende drie weken in de Kamer gehouden algemeene beraadslaging is geëin digd met de aanneming eener motie vau vertrouwen in de regeering. De oppositie bleef grootendeels buiten stemming. ITALIË. De duitsche kroonprins heeft vóór zijn vertrek uit Rome 1500 aan de armen dier stad ten geschenke gegeven. TURKIJE. Het vermoorden van een officier der keizerlijke wacht te Konstantinopel door een soldaat geeft aanleiding tot de vreemdste geruchten. In het paleis heerschte daardoor groote opgewondenheid, ter wijl aan de dagbladen verboden werd, daarvan melding te maken. Men zegtdat de hoofdonderwijzeres der verbrande school te Galatawaarvan in het vorige nummer mel ding gemaakt werd, door angst gedreven, uit een raam gesprongen is en dadelijk dood was. ZWITSERLAND. De nationale raad heeft in zijne den 22 gebonden zitting met 60 tegen 29 stemmen niet spoedeischend verklaard het door een zijner leden gedaan voorstel, om art. 75 der staatsregeling zoodanig te veranderen dat ook geestelijken leden van dien raad kunnen zijn. BULGARIJE. Wederom is een russisch generaal prins Cantacuzene minister van oorlog geworden. VEREENIGDE STATEN. Den 25 zijn op alle forten en garnizoensplaatsen saluutschoten gelost ter herinnering aan het feit, dat generaal Washington het opperbevelhebberschap over het amerikaansche leger nederlegde. De oud president Grant is den 24 des avonds voor zijD huis bij het uitstappen uit een rijtuig uitgegleden, waardoor het heupbeen gekwetst werd. De genees- heeren verklaren dat hij verscheidene weken te huis zal moeten blijven maar dat er niets ernstigs in zijn toestand is. EGYPTE. Den 31 worden de nieuwe rechtbanken voor inboorlingen geopend. De behandeling der zaken vangt eerst eene maand later aan. 1300 man egypti- scbe troepen kwamen uit Tusheda te Khartoum, zonder tegenstand te hebben ontmoet. Het garnizoen te Khar toum was nu 4000 man sterk. wmi n Mii ihm—«aaa— im STATEN-GENERAAL. De le. Kamer heeft den 27 hare zittingen hervat. Van de heeren Otlet en Wilmar is een adres ingeko men betreffende bet waarborgkapitaal voor den spoor weg RotterdamMunster. Den 28 is besloten het ter griffie te deponeeren, daar de commissie geene termen gevonden had om het aan de regeering te verzenden. Daarua is met algemeene stemmen aangenomen het wetsontwerp tot aanwijzing uer gestichten waarin het zij gevangenisstraf hetzij hechtenis wordt ondergaan. Den 21 waren Gebr. Janzen aan den Helder a f 18,630 laagste inschrijvers voor het driejarig onder houd der straten aldaar; en was minste inschrijver voor het onderhoud der gemeente-gebouwen bruggen rio len enz. gedurende 1884 de heer J. Korf, voor 4967. Bij den gemeenteraad van Zwolle is den 21 inge komen een door den gemeente-architect opgemaakt ont werp eener waterleiding uit den IJsel, alsmede, in ver band daarmede van eene nieuwe rioleering der stad. De kosten van aanleg der waterleiding zijn op onge veer f 372,000die der riolen op f 46,100 geraamd, Den 21 zijn op Terschelling de gestrande sche pen Theodor en Comet met de geborgen invsntarissen publiek verkocht. Het eerste bracbt f 900, het laatste 2300 op. De te Hellevoetsluis aangebrachte goede ren van het gestrande stoomschip Astrologer hebben den 20 in publieke veiling f 1856 opgebracht. Het portugeesche schip Don Pedro Y, waarvan in onze stormberichten sprake was is masteloos te Cuxhaven binnengesleept. Vervolg der berichten in het tweede blad. niet aankwam, zelve eene zieke was, maar misschien liet men baar bij hem Het kwam hem zeer ongelegen dat de brief van den geheimraad hem dwong om dezen aftewachten, anders ware hij naar de stad gegaan om juffrouw von Kraft uittevinden. Eerst moet hij nu echter dat was na den brief van den geheimraad dubbel noodig Kurt bezoeken en zien hoe deze zich bevond. Hij twij felde er niet aan of na het nieuwe bloedverlies tengevolge van het aftrekken van het verband zou opnieuw heftige wondkoorts ontstaan en dus het dwangbuis we zonder gevaar kunnen worden uitgetrok ken. Hij wilde dit evenwel niet doen bij het begin der koorts bij was overtuigd dat de toorn van den zieke over de hem aangedane behandeling dit ziekteproces bespoedigen zou. De stoornis, hem door het luiden der bel aangekon digd was hem daarom zeer onwelkom maar zij zou hem nog meer opwinden als hij zou zien wie hem verlangde te spreken. De betaalmeester Helmholz had met twee medgezel- len toegang verlangd en daar een van hen de leveran cier van de pijpen der waterleiding was kon Kleber licht gissendat men deze laatste wilde nazien. Hij werd rood van toorn. Hij geloofdedat Helmholz den dag van heden juist tot die maatregel gekozen bad, om hem aan de eene zijde te toonen, dat Kleber in zekere mate van hem afhankelijk was en aan de andere zijde misschien zich persoonlijk wilde overtuigen of Kurt von Stolpen werkelijk waanzinnig was. De betaalmeester had op geen voor Kleber meer on gelegen tijd kunnen komen en de docter was besloten, hem aftewijzen er mocht van komen wat wilde. Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 2