No. 154*. Vijf en tachtigste Jaargang. 1883. TWEEDES BLAD. ZONDAG 30 DECKMBEIi. fiimiculaub. STAATS-LOTKR IJ. Ns. 12716 en 14999 f 1000, Nr. 8722 400. Btrtititto. 's Gravenhage, 29 Dec. Tot minister van koloniën is benoemd de heer Sprenger van Eyk, lid van den Raad van Ned.Indie. »iaÖ9-öcricftten. AEKMAARSCHE COURANT. Do gemeenteraad van Krommenie heeft den 21 egens het weigeren door den minister van birin. zaken van de gevraagde subsidie voor het bouwen eener nieuwe burgerschool (besloten, het onvoldoende schoolgebouw, met weglating >an het locaal voor de gymnastiek, zoo danig te veranderen, dat het met aankoop van grond niet°meer dan f 11000 zal kosten en op nieuw dat geheele bedrag als subsidie te verzoeken. De stoomtramwegDoornAmerongen is den 22 feestelijk geopend. Beide dorpen en Leersum wa ren gevlagd te Leersum en Amerongen ook eerepoor ten opgericht. In laatstgenoemd dorp bood het ge meentebestuur der maatschappij en hare gasten een lunch aan in de soc'eteit, en te Driebergen vereenigde zich vervolgens een deel der feestgenooten aan een diner. Bij de aanbesteding den 22 te Dordrecht, van de verbetering van het lort aan de Buitensluis en van de rivierfronten der vesting Willemstad alsmede het maken van cementbeddingen in de stelling aldaar, was laagste inschrijver de heer M. N. Veenenbos, te Brielle, voor f 92,979. Den 22 is te Winterswijk door de Geldersch Overijselscbe Locaalspoorwegmaatscbappij aanbesteed a. het leggen van spoorbaan wissels enz. van Euurloo naar Enschede en van Boekeloo naar Hengeloo b. c. d. e. het maken van gebouwen en inrichtingen op de stations Hengeloo Enschede Neede en Winterswijk. Minste inschrijversa. W. F. Wijers te Tilburg, f 83,495 b. H. J. te Siepete Winterswijk, f 5984, c. G. W. Wegereef, te Enschede, f 4473, d. C. ter Haar, te Winterswijk f 6250, e. H. J. te Siepe, f 15,875 b. c. d. en e. C. ter Haar f 32,600. Bij kon. besluit van den 20 ia het besluit van den gemeenteraad van Yeere tot verkoop van den Maximiliaanschbeker tot 1 Maart geschorst, ten einde inmiddels te onderzoeken of het met de wet of liet algemeen belang in strijd is. Den 23 is een boerenarbeider te Zierikzee onder het paard, waarop hij reed en waarvan Lij vermoedelijk de teugels te sterk had aangetrokken zoodat het steigerde en viel, verpletterd. Hij laat eene vrouw en 4 kinderen na. De Jacobikerk te Utrechtdie anderhalf jaar wegens aanzienlijke herstellingen voor de herv. gemeente gesloten was is op den eersten Kerstdag weder voor de godsdienstoefening gebezigd. In den nacht van den 25 is de behuizing van T. Klimp te Helium, provincie Groningen, met al het huisraad en het vee verbrand. Bij kon. besluit van den 26 is aan den heer C. Groenewoud op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester van Koedijk. Te Texel is den 27 onderstboven aangedreven een kofgeladen met platen kajatenhout. Door het prov. bestuur van Noordholland is den 27 aanbesteed: a. het onderhoud van de werken van het Krabbersgat en b. het driejarig onderhoud der Hel- dersche zeewering. Minste inschrijvers waren de heeren: a. J. Mantel, te Enkhuizen, voor f 6194 en b. D. de Vries, aan den Helder, voor f 6416 per jaar. J. C. v. W., te Terneuzen, die den 5 Augustus zijne vrouw met het hoofd tegen een muur geslagen door eene glasruit geduwd en de keel toegedrukt had tot zij door een wachtmeester der maréchaussée werd ontzetis den 27 door het gerechtshof te 's Grayen- hage vrijgesproken van poging tot moedwilligen doodslag maar wegens het moedwillig toebrengen van slagen veroordeeld tot 2 jaren gevangenisstraf en 8 boete. In den morgen van den 27 is in de Eingvaart te Haarlemmermeer gevonden het lijk van J. Dekker, die 's avonds te voren uit eene herberg gekomen nevens zijne vrouw en zijn 22jarigen zoon aan het vechten was geraakt met S v. Maanen. Yrouw en zoon waren vervolgens huiswaarts gegaan meenende dat Dekker al vooruit wasdoch vonden hem nietterwijl hun zoeken in de duisternis vruchteloos bleef. Bij den op den 26 dezer gehouden biljardwed- strijd in de herberg van J van Zalinge te Oudcarspel is de prijsbestaande in contanten, behaald door den heer K. Visser, terwijl de premie den heer P. Stam ten deel viel. De gemeenteraad van Leeuwarden heeft den 27 besloteneen gedeelte der veemarktdat plaatsruimte kan aanbieden voor 300 koeien te doen overdekken omdat het beste melk- en vetvee bij onstuimig weder groote koude en hitte niet op de markt maar in de stallen verkocht wordt. De kosten zijn geraamd op f 15,100. In den avond van den 27 is een jongman uit Sceek op den tramweg van tiaar naar Bolsward over reden en op de plaats doodgebleven. De directeur der Haagscbe Melkinrichting is den 27 door het kantongerecht, wegens het bezigen van on geijkte blikken bakken van 30 kannen inhoud voor het meten van melk veroordeeld tot 10 boeten van f 1 of 10 dagen gevangenisstraf, met verbeurdverklaring en vernietiging van de onwettige maten. De kamer van koophandel te Tilburg heeft den 27 een adres vastgesteld aan de 2e Kamer, tot bet verkrijgen eener algemeene herziening vau het tarief op den invoer van goederen hier te lande. In den nacht van 2728 is een huis aan de Lange Veerstraat te Haarlem waarin eene affaire in manufacturen garen enz. werd uitgeoefendgeheel afgebrand. De bewoonster, mej. P., die reeds in diepe rust lag werd door de buren met groote moeite gered. De belendende perceelen alsmede 2 huizen aan den overkant der straatzijn zeer beschadigd. Het ver brande huis en de daarin aanwezige goederen waren verzekerd. De Geneeskundige Eaad van Zuidholland heeft den 28 eenparig verklaard, dat de overtuiging van dr. Keyser te Delftvolgens welke gevallen van vaccinatie op personen doodelijKen afloop hebben gehad, en waarop de heer Pabius zich onlangs in de 2e. Kamer heeft beroepenniet is bevestigd door de ervaring zijner leden in de practijk opgedaan. De Koning, de Koningin en de jonge prinses zijn den 28 van het Loo in den Haag teruggekeerd. In de Palmstraat te Amsterdam is den 28 eene vrouw door het omvallen eener lamp in brand geraakt en bedenkelijk verwond. Het zeestrand van Texel is bij de stormvloeden der laatste weken aanmerkelijk breeder geworden, vooral bij den vuurtoren van Eierland waardoor het gevaar dat op sommige punten voor de duinen gevreesd werd, veel minder is geworden. Het comité te Gent heeft aan onzen minister van koloniën voor de slachtoffers van Krakatau voor- loopig 10000 francs gezonden, van de opbrengst van bet aldaar door de kapel der grenadiers en jagers ge geven concert. Voor de vrouw en 7 kinderen van den werkman te Nieuwediep die bij het lossen van steenkolen door het breken van een tros het leven verloor, is door eene commissie 414,05 ingezameld. - De zoon eener weduwe te Wassenaar, die als soldaat te Delft in garnizoen lagis bij eene op eene woordenwisseling gevolgde kleine vechtpartij voorover in de Leidsche Vliet gevallen en verdronken. Te Dokkum is de 13jarige dienstjongen van een landbouwer bij het schoonmaken van eenig boerenge reedschap, in eene dobbe gevallen en levenloos daaruit opgehaald. De gemeenteraad van Ferwerderadeel heeft den heer Stornebrink te 's Hertogenbosch concessie verleend voor een stoomtramweg in die gemeente waardoo" de mogelijkheid geopend is om een stoomtram te krijgen tusschen Leeuwarden en Dokkum. Te Veenhuizen is een der verpleegden op weg naar de r. e. vroegkerk door de duisternis misleid, te water geraakt en verdronken. Aan den heer J. A. de Bergh (den schrijver der „Haagscbe Penkrassen") isop zijn verzoek eervol ontslag verleend als adjunct commies aan het departe ment van financiën. Hij treedt op als redacteur der Amsterdamsehe Courant. In de kas van een wachtmeester der huzaren belast met de administratie der eantine te 's Graven- bage is een tekort ontdektnaar men zegt van f 17 a 18000 De verdachte is in voorloopige bewaring. De voortvluchtige gewezen boekhouder der stads bank van leening te TielJ. C. v. W., is thans te Antwerpen aangehouden eu zal weldra naar Tiel over gebracht worden. Gelijk in het laatst van 1881 aan postboden, in gemeenten waar geen voor de dienst der Eijks-post- spaarbank opengesteld kantoor gevonden wordthet aannemen van inlagen en het doen van terugbetalingen voor die spaarbank werd opgedragen, is thans, bij wijze van uitbreiding van dien maatregel, bepaald, dat ook brievenbestellers ten platten landevoor zoovee) de z. g. „buitenwijken" betreft, met dergelijke diensten kunnen worden belast. Te Delft zijn in 1883 ter markt gebracht 750,070 ponden boter en 690,580 pouden kaas De kassiersbediende V. P., die met 5000 van zijnen patroon en in gezelschap eener buffetjuffrouw verdwenen was en die men op zijne reis naar America verdronken waande, heeft zich bij de justitie aange meld en is in verzekerde bewaring genomen. - Als burgemeester van Oudcarspel is herbenoemd de beer C. Kroon Mz. De gemeenteraad van Utrecht heeft tot hooiden van scholen benoemd de heeren B. J. Troll aan den Burg op Texelen J. Nennstiehlte Monnikendam. Te Kollum is een vijfjarig knaapje, dat met nog 2 jeugdige kinderen door de oeder tehuis gelaten was, doordien zijne kleederen bij het vuur in brand waren geraakt, zoodanig met brandwonden overdekt, dat het spoedig aan de gevolgen overleed. Aan de herv. diaconie te Zelthem is door wijlen den heer C. baron v. Heeckeren v. Brandsenburg/1000 vermaakt. Tot Eijks-ontvanger te Simonshaven is benoemd de heer J. F. Mirandolle, thans te Nieuwe Niedorp. Door mevr. K. Wieland geb. Gomarus is aan het gesticht de Vilsterenhuizen te Zwolle gelegateerd een dubbel heerenhuis met tuin eenige meubelen en f 35,000 onder voorwaarden dat de helft der succes sierechten door het gesticht worde betaald dat in het gelegateerde buis 6 of 7 ongehuwde vrouwen van de ned. herv. gemeente zullen worden gehuisvest en elk een weekgeld van f 4 zal ontvangen (de 24 thans in de Vilsterenhuizen wonende proveniersters ontvangen slechts f 5 's maands) en dat al de proveniersters der stichting jaarlijks op 2 Januari ruim onthaald zullen worden op chocolade brood beschuitboter en kaas De leden van het Nutsdepartement Koog—Zaan dijk hebben met 44 stemmen tegen 1 besloten het bestaan dier inrichting te handhavea en de reglemen ten te herzien. Het tekort is geheel gedekt. De minister van justitie heeftvoor de samen stelling van een wetsontwerp op den kinderarbeidde voorlichting van de commissarissen des Konings ver zocht ten aanzien der volgende vragen 1° Welke ar beid is voor kinderen van 12 tot 16 jaren onvoorwaar delijk of voorwaardelijk schadelijk te achten, en behoort dus onvoorwaardelijk te worden verboden of slechts voorwaardelijk te worden toegelaten? 2° Welke werktijd zal voor bedoelde kinderen bij de niet verboden indus- triën als maximum worden vastgesteld 3° Zal men daarbij al dan niet de bepaling voegen dat de arbeid niet zal worden verricht vóór zeker uur, b. v, zes uren 's morgens, en na zeker uur b. v. acht uren 's avonds? Te Leeuwarden heeft de policie de hand gelegd op een persoon die in dienst was van een goudsmid aldaar en zich met eene waarde van p. m. f 1000 aan weelde-artikelen uit de voeten had gemaakt. De stuurman der DyraphnaF. W. Ernst, heett van de nederlandsehe noordpool-expeditieals een be wijs van erkentelijkheid en ter gedachtenis aan den winter van 1882—83, een kostbaren gouden chrono meter ontvangen. Bij de chri8t.-geref. gemeente te Andijk is beroe pen ds. W. Bosch te Zuidwolde. De ambtenaren aan den Eijks-telegraaf te Amster dam voor zoover zij buiten de gemeente wonen zijn door den minister gelast hunne woning derwaarts over te brengen de ongehuwden vóór 1 Februaride ge huwden vóór 1 Mei a.s. Tot hoogleeraar in het staatsrecht en aanver wante sakken aan de „vrije" universiteit te Amsterdam is benoemd de heer jr. mr, A. F. de Savornin Lohman, lid der 2e. Kamer. Het beroep naar de herv. gemeente te Watergang is aangenomen door ds. H. Edema v. d. Tuukte Kimswerd. Het bouwen eener stoom-diamantslijperij aan de Ververstraat te Amsterdam is gegund aan den heer D. Heyink voor f 17,089. Zekere P. B.te Hontenisse, heeft, na eenige huiselijke onaangenaamheden gehad te hebben zijn buurman J. Markusdie met een derden persoon in de nabijheid zijner woning stond te pratenzonder eenige aanleiding met een geweer in den buik gescho ten zoodat de dood na weinige oogenblikken volgde. In de plaats van den afgetreden heer F. Moeies is tot heemraad van den polder de Lage Hoek onder Hoogwoud en Opmeergekozen de heer J. Schermer te Hoogwoud. 2o. klasse 28 Dec., 3e. lijst. Eerste Kamer. Heden zijn aangenomen tal van ontwerpen ook dat van de middelenwet met 30 tegen 3 stemmen, daarbij kwamen de heeren Fransen van de Putten en Pijnappel op tegen de houding der regee ring, in zake de teruggaaf van het waarborgkapitaal. Bij hoofdstuk III zil de heer v. d. Putte op de zaak terugkomen. Dezelfde interpelleerde de regeering over het ontslag van den gouverneur generaal. Uit het antwoord van den minister Heemskerk bleekdat het van den gouverneur generaal zelf was uitgegaan. De heer v. d. Putte waarschuwde tegen herhaling van het bedrijf in 1866. De eindregeling omtrent de frie- sche zeeweringen is spoedig te wachten.^De Kamer is gescheiden tot 14 Januari 8 uur. Berlijn 29 Dec. Volgens bericht uit St. Petersburg is de toestand van den Czaar veel verbeterd, het schou- derpezwel veroorzaakt nog slechts lichte pijn. De Czaar heeft gedurende zijne ongesteldheid de loopende zaken met den minister voortdurend behandeld. Parijs, 29 Dec. Volgens Tongking depeches is bij de verovering van Sontay, de opperbevelhebber der Zwartvlaggen zwaar gekwetst en zijn Initenant gesneu veld. De franschen zouden Bacuinh niet aanvallen vóór de aankomst van versterkingen. In de volksvoorlezing van donderdag-avond besprak de heer T. Mooy van den Helder vóór de pauze het leven en de daden van den zeeheld Piet Heinen daarna de te weinig beoefende deugd om goed van de menschen te spreken. De voorzitter sloot de vergade ring met een opwekkend woord bij het einde der bij eenkomsten van 1883. Tegen Jan de Boerook genaamd Johannes Krieger, die, uit de gevangenis te Hoorn ontsnapt, uit de kerk te Oterleek een tafelkleed, een karpet en een fleseh wijn ontvreemdde, eu, te Bloemendaal als land- looper gevatin het bezit bevonden werd van eene mand met inbrekersgereedschap is ter terechtzitting der rechtbank van den 28 door den officier van justitie geëisebt 4 jaren en 8 maanden gevangenisstraf, met vernietiging der in beslag genomen breekwerktuigen. De beklaagde ontkende al het hem ten laste gelegde. Den 1 Januari herdenkt de heer J. J. Poll zijne 40jarige betrekking, de laatste 12 jaren als Eijks-boek- houder aan het kantoor van 's Eijks belastingen alhier.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 5