Zes en tachtigste Jaargang. 1884. FEUILLETON. Een staatsgeheim. No. 2. V R IJ D A G lx JANUAKI. Prijs der gewone Advertentiën Ten einde aan veler verlangen tegemoet te komen, zullen voortaan de advertentiën geheel per regel berekend worden, zoodat men bij eene advertentie van successieve lijk 1,2,3 of 4 gewone regels, 15,30,45 of 60 cents betaalt. De Uitgevers dDfficiëel (Scheelte. fiuitetilanfr. ALKMAARSCIIE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers O 06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeeue kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd bet aan hen ingediende verzoekmet de bijlagen van JOHs. ANTs. GIJSBs. MARIA COPPENSom vergunning tot het oprichten van eene loodgieters- en zinkwerkers-werkplaats in het perceel aan de St. Annastraat, Wijk C, No. 10, en dat op Donderdag, 17 Januari 1881, 's middags ten 12 uren, ten raadbuize gelegenheid wordt gegeven, om tegen het oprichten vam die Ioödgieters- en zinkwerkers-werkplaats bezwaren in te dieien. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 3 Jan. 1884. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. SOLLICITANTEN naar de betrekking van ONDERWIJ ZERES aan de openbare 2e tusschensehoolte ALKMAAR waar cursus voor hoofd uestaai, op 050,jaarwedde, mel den zich vóór 15 Januari 1884 onder overlegging der bij de wet gevorderde stukken bij het gemeentebestuur aan. REKENINGEN wegens leveringen ten dienste der gemeente reiniging te ALKMAAR in 1883 worden vóór 20 Januari 1883 ingewacht bij den directeur: die wegens andere leveringen voor datzelfde tijdstip ter gemeente-secretarie of bij den ge meente-architect. BELGIE. Den 31 is in het paleis voor schoone kunsten te Brussel eene tentoonstelling van kunstnij verheid geopend. DUITSCHLAND. Het uitvoerend bestuur der duit- sche socialistische werkliedenpartij heelt aan de te Parijs wonende duitsehe socialisten een brief geschreven waarin zij hun leed wezen betuigen over het niet ontvangen eener uitnoodiging tot bijwoning der door de fransche socialisten te Parijs belegde interna tionale arbeidersvergadering. Die brief eindigt aldus in de ure des gevaars zijn de duitsehe sociaal-demokra- ten altijd geweest en zuilen zij altijd blijven getrouw aan de plichtenhun door het socialisme opgelegd. De fransche broeders kunnen verzekerd zijn dat noch de politie van Bismarcknoch die van Ferrynoch eenige andere hen als internationale partij een oogen- blik hunne plichten kan doen vergeten. Pkuisen. De katholieke- bisdommen en geestelijken in de diocesen Culm Ermeland en Hildesheim treden van af I October 1883 weder in het genot der inder tijd geschorste staatshulp. De Keizer ontving den 1 te 9 uren den commissa ris-directeur der koninklijke porseleinfabriek geheim raad Ludersen prof. SusstnanHelborn, met de kunstafdeeling aan die inrichting belastdie hem een prachtvolle vaas, met de afbeelding van het gedenk- teeken in Niederwald overhandigden. Hierop begaf de Keizer zich naar zijn gemalin om haar geluk te wenschen. Beiden ontvingen toen gemeenschappelijk de prinsen en prinsessen met wie de Keizer de gods dienstoefening in den Dom bijwoonde. De Keizerin begaf zich naar de kapel van het Augusta-hospitaal. Te 5 uur des namiddags was er groot familiediner. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de werking der staatsloterij. Aan de collecteurs is o.a. gevraagd of de spelers loterij door dat spel te veel be zwaard worden^^Mch in schulden steken. Beieben. D^ninister van eeredienstYon Lutz is in den erfelijken adelstand verheven met den titel van baron. ENGELAND. De bekende Holloway overleed den 26, in den ouderdom van 8-1 jaren, te Tittenhurst. De Times en de Daily News wijden een hoofdartikel aan dien man die misschien met eenige overdrijving, 60,000,000 nalaat. Dat bijna geheel aan liefdadige instellingen vermaakt fortuin is hoofdzakelijk in effec ten en aandeelen in maatschappijen belegd en het vooruitzichtdat die fondsen spoedig ter markt zullen komen deed de effectenbeurs te Londen vólgens de Times, onaangenaam aan. Bij zijn leven stichtte hij reeds twee instellingen eene voor vrouwen en eene voor lijders aan gestoorde en verzwakte geestvermogens waaraan hij f 21,000,000 ten koste legde. Men bere kent dat hij in den laatsten tijd ongeveer f 480,000 per jaar aan advertentiekosi o uitgaf. Den 31 zijn verschillende belangrijke faillissementen van eigenaars vau steenkoolmijnen bekend geworden, te weten! Alexander Brogdenlid van het Lagerhuis, eigenaar van steenkoolmijnen en ijzergieterijen en Henry Brogden mede eigenaar van mijnen en gieterijen, ieder met een schuldenlast van ruim8,600,000 John Faust Easby in steenkolen te Bradford met f 1,200,000 en Church Milsted en Cie. te Londeneigenaars van steenkoolmijnen met f 1,164,000 schulden. Minister Gadstone vierde den 29 zijnen 74 verjaardag. Bradlaugh heeft aan zijne vrienden kennis gegeven dat hij den 5 Februari nogmaals trachten zal zijnen zetel in het lagerhuis in te nemen. De overste Clarke is tot resident-commissaris van Basoetoland benoemd en zal binnen twee maanden zijn post aanvaarden. FRANKRIJK. Te Parijs is eene vereeniging opge richt die zich hoofdzakelijk ten doel stelt de kennis „Ik protesteer, ik verlaat het huis op het oogenblik, dat er het minste geweld wordt gepleegdriep de doeter, bevend van woede en onrust, „in het tuchthuis zal ik dengene brengen, die de rust der zieken verstoort." De commissaris zette met groote kalmte zijn weg voort langzaam ging hij de trap op, „Wacht eerst af, wat wij zullen durvendocter zeide hij „gij maakt u misschien geheel nutteloos van streek, voorloopig zijt gij de eenige, die de rust verstoort." Kleber moest deze woorden houden voor den hoon van een man, die met Helmholz afgesproken had om hem te bespotten en te beleedigen. Hij haalde een klein fluitje uit de zak en zette dat aan den mond. Op dit geluid kwamen oppassers uit ziekenkamers van de eerste en de bovenste verdiepingen, de docter had het noodsignaal gegeven, dat hulp inroept, wanneer een razende niet kan worden overmand of uitbreken wil. „Komt hierriep de docter, „de heeren willen met geweld de ziekenkamers binnendringen. Op mijne ver antwoording slaat gij een ieder neder die de hand aan een deurknop slaat. Ga telegrapheeren wendde bij zich daarop tot den opzichterdie uit het bureau kwam en aan den voet van den trap bleef staan „roep de hulp der politie uit de residentie in." „Dat is niet noodigzeide Winkel, „ik ben van de politie. Gij zijt er zelf de schuld van docter dat ik mijn naam moet noemenen daardoor uw instituut misschien in onaangename opspraak brengen." Kleber werd doodsbleektoen de commissaris hem zijn herkenningsteeken toonde. „In iedere ziekeninrichtingging de commissaris voort, „laat men de ziekenkamers vrijwillig zien, gij verzet er u zelfs tegende kamers opentesluiten voor eene daartoe bevoegde commissiegij overdrijft een in uwe verbeelding bestaand gevaar op eene wijze, die mij recht geefthet openen der kamers te gelasten.'' Terwijl de opzichter en de oppassers elkander ver schrikt en vragend aanzagen, want de verschijning van een commissaris van politie kon niets goeds beduiden had Kleber zijne bedaardheid teruggekregen. Hij had, zeide hij tot zich zelfvan de politie niets te vreezen; of hij eene verkeerde geneeswijze aangewend of een lieke niet goed behandeld haddaarover kon geen commissaris van politie oordeelen dat kon nauwelijks een raad van geneeskundige autoriteiten zonder grondig onderzoek beslissen. „Mijnheer de commissarisantwoordde hij „ik stel mij ieder oogenblik ter beschikking der politieik zou ook geen fatsoenlijk man, die in mijne inrichting belang steltde bezichtiging weigeren integendeeldat kan mijn instituut slechts ten goede komen. Maar ik moest, daar gij met mijnbeer Helmholz mede kwaamteene chicane veronderstellen mijnheer Helmholz gaf mij gisteren aanleiding om hem terecht te wijzen over een zeer ongepast gedrag, en ik vermoedde, dat hij van zijne positie bij de bouwmaatschappij misbruik wilde maken om eene lage wraak te nemen." „Dit is een leugen riep Helmholz toornig. „Uw gedrag „Halt 1" viel hem de commissaris in de reden „ik verzoek u alle persoonlijkheden achterwege te laten. Breng mij naar de kamer van mijnheer van Stolpen ging hij daaropzich tot Kleber wendendevoort. „Maar wat ia dat Aan het slot van eene in de nabijheid der trap zijnde deur werd van binnen hevig gerammeld. „In deze kamer is eene hersenlijdster die ik voor loopig heb opgesloten fluisterde Kleber. „Zij kwam van morgen met den eersten treinen gaf vooreene kamer voor eene zieke zuster te willen huren. In den loop van het gesprek bleek het ontwijfelbaar dat zij zelf waanzinnig isdat zji aan het toezicht barer bloed verwanten ontvlucht is. Zal ik openen P" en het gebruik der fransche taal buiten Frankrijk en in de eerste plaats in de koloniën aan te moedigen en aldus de belangen van Frankrijk, van zijne nijverheid en zijne denkbeelden te bevorderen. Dit doel zal zij o. a. ook trachten te bereiken door het oprichten van scholen en het ondersteunen van reeds best. ande in richtingen van onderwijs. Het ultra-radicale blad Cri du Peuple had zich naar de meening der studenten over hen op beleedigende wijze uitgelaten. Eene door hen bij dat blad gedane poging, om die beleediging te doen intrekken, mislukte, waarop zij besloten twee hunner af te vaardigen om voldoening te eisehen door de wapenen. De secondan ten dezer studenten werden aan de deur van het ge bouw, waar het blad uitgegeven wordt, echter kortweg afgewezen. Daarop hebben de vrienden van dat blad eene vergadering gehouden waar door de tegenwoor dig zijnde studenten veel leven en geweld gemaakt werd, zonder dat de vergadering tot eenige uitkomst leiddeniettegenstaande het lid der Kamer Clovis Hu- gues eene verzoening trachtte te bewerken. Van Marie Colombier's geschrift Sarah Barnum zijn alleen te Parijs ongeveer 100,000 exemplaren verkocht. De werkstaking onder do matrozen en stokers te Marseille broidt zich nog steeds uit. Verscheidene stooinbooten zijn in de laatste dagen met eene vreemde bemanning naar zee gegaan. De President der republiek ontving op Nieuwjaarsdag de verschillende personen overeenkomstig het opge maakte programma. Te half twee kwamen de gezanten: de pauselijke nuntius als de oudste hield de toespraak, waarin de staatkunde niet aangeroerd werd. Hij zeide zich gelukkig te achten, voor de tweede maal geroepen te zijn otn de gevoelens van de gezanten over te bren gen. De president was overigens met die gevoelens te goed bekend, dan dat hij in b zonderheden zou behoe ven te treden over de WeUi"."heu welke allen be zielden voor het heil van Frankrijk en voor zi' welzijn. De president antwoordde«at de gezanten sedert lang wistenin hoe hooge achting zij bij hem stonden en welke gevoelens hij voor hen koesterde. Zij konden dus bij voorbaat overtuigd zijn van het genoe gen dat hij ondervond, de gelukwenschen te ontvangen, welke de nuntius zoo goed in hun naam had geuit. Gambetta's sterfdag is den 31 door de meeste bla den herdacht. Enkele verschenen in rouwrand. Zijne ambtgenooten en vrienden brachten een bezoek aan het huis, waar hij te Ville d'Avraij woonde. Tal van kransen waren gelegd op het bed, waarop hij gestorven was. De gemeenteraad van Parijs heeft met 36 tegen 10 stemmen zijn besluit tot schrapping van eenige uitga ven voor de politie op de begrooting voor de prefec tuur van politie gehandhaafd. Do leden der uiterste linkerzijde en sommige bladen dier partij hebben een inschrijving geopend om Clo vis Hugues het tijdelijk verlies zijner bezoldiging als De commissaris zag door die verklaring, dat hij zich ver gist had, met te denken, dat Laura Holm de dame was, die zich naar het instituut had begeven, de kalmte, waarmede Kleber sprak, liet geen twijfel over of hij sprak de waarheid. De commissaris schudde ontkennend het hoofd. Hefc rammelen aan de deur werd heftiger. „Hulp Hulp riep eene vrouwenstem. „Breng de zieke tot kalmte," beval Kleber een op passer, „maar zorg, dat zij niet ontvlucht." Men liep den gang verder langs, Kleber maakte zich gereedde deur van Kurts kamer te openen. „Ik doe het slechts ongaarne zeide hij „de zieke is in eene zeer opgewonden stemming. Hij heeft van nacht een oppasser willen verwurgen en ik moest hem daarom het dwangbuis aantrekken." „Is de zieke opgesloten geweest? Heeft geen dame toegang tot hem trachten te krijgen vroeg de com missaris die scheen te aarzelen of hij bij zijn verlan gen zou blijven. „Ieder bezoek is verboden," antwoordde Kleber. „De vader van den zieke heeft mij dat uitdrukkelijk verzocht, maar ook zonder dat zou ik daartoe last gegeven heb ben. Waar de waanzin het gevolg is van eene buiten gewone overprikkeling der zenuwen is volkomen rust en eenzaamheid eene voorwaarde voer de goede werking van geneesmiddelen, hier komt er nog eene groote zwakte, tengevolge van sterk bloedverlies, bij. Iedere opwin ding is voor don zieke schadelijk, misschien onbereken baar in bare gevolgen." „Gij staat mij borg, dat de zieke ontoerekenbaar is „Mijnheer de commissarisde zieke heeft heldere oogenblikken. Waar de fantasiën van wondkoorts met uitingen van een ziekelijk opgewonden gemoedstoestand afwisselen is het onmogelijk om te beslissen of het ongeneeslijke razernij of slechts koortswoede was die den zieke bijna tot moordenaar gemaakt heeft, dat zal eerst later kunnen blijken." „Gij onthoudt den zieke dus ieder, bcoekmag niemand bij hem komen

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 1