fitwacnUab. kamerlid te vergoeden nu hij van de Kamer uitgeslo ten is. ITALIË. Den 30 had te Rome eene verkiezing plaats voor lid der Kamer ter vervanging van den be- ruchten Coceapiellerdie zich weder kandidaat had gesteldniettegenstaande hij nog steeds gevangen zit. De hertog Torlonia, burgemeester van Bome die reeds de eerste maal verkozen was geweestdoch niet toe gelaten kon wordenomdat hij te jong waswerd weder met 3534 stemmen verkozen tegen 1383 stem men op Coceapieller. Slechts een vijfde deel der in geschreven kiezers kwam op. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Het overlijden van den hongaarschen minister van oorlog graaf Baday wordt als een groot verlies voor het ministerie Tisza beschouwd. BUSLAND. Omtrent den moord van den lui tenant kolonel Soudeikinhoofd der politie te St. Petersburg, een man die wegens zijne buitengewone kracht bekend stond en bij de nihilisten gehaat was omdat het hem in den laatsten tijd door inlichtingen van de politie uit het buitenland meermalen gelukt wasvoorname aanhangers onder hen gevangen te nemen blijken de volgende bijzonderheden. De moord werd begaan in den nacht van den 27 op den 28 in een huis waar de hoofdpolitie een geheim verblijf hield. De nihilistendie achter dit geheim verblijf gekomen waren drongen ongemerkt tot in dat huis door en vermoordden, toen zoowel genoemd hoofd als de personendie zich bij hem bevonden in diepen slaap gevallen warende aanwezigen. SPANJE. Te Madrid is eene vereeniging opgericht tot aanmoediging van spaansche ondernemingen in Afrika, waaraan door alle partijen deel genomen wordt. SERVIE. De Skuptschina is ontbondentegen Fe bruari zal de nieuwe bijeen geroepen worden. EGYPTE. De opstandelingen tastten den 28 Ge- zireh eene op 8 mijlen afstand van Berber gelegen plaatsaan. Het garnizoendat uit 12 regementen baschi-bozouks bestond had verschansingen opgewor pen en verjoeg de opstandelingen die zware verliezen ledenna een hevig gevecht van 0 uren. De verlie zen der egyptenaren waren onbeduidend doch de be velhebber der baschi-bozouks sneuvelde. De stammen Bicharies en Kanulat stonden het garnizoen in de ver dediging bij. Een berichtgever der Daily News meldtdat de valsche profeet een groot leger heeft en denkt op Khartoum aan te rukken. Baker-pacha en andere hoog geplaatste personen zouden overtuigd zijndat de opstand in Soudan eene groote godsdienstige en staatkundige beteekenis heeft en die opstand ir Europa te gering wordt gescbat. Tusschen de ministers bestaat oneenigheid. „VEREENIGDE -STAi'EN. In 1883 kwamen 10187 ialliiasemeütëft Voor, tegen 7574 in 1882. CHINA. Volgens de berichten uit Hanoi van den 20 is admiraal Courbet, na het vermeesteren van Son- Tay, naar Hanoi teruggekeerd. Het lage water maakte een onverwijlden aanval op Hong-Hoa onmogelijk. De verdedigers van Son-Tay waren westwaarts in de richting der zwarte rivier geweken. De nieuwe bewaarschool te Hippolitushoef op Wieringen is den 27 ingewijd. Bg kon. besluit van den 28 is de heer mr. H. D. Levyssohn Norman, lid van den Baad van Neder- landsch-Indiëop zijn verzoek eervol ontslagenonder dankbetuiging voor de goede diensten in de verschil lende door hem bekleede betrekkingen den lande bewezen. Van de 77 ouderwijzers, die den 8 aan bet schrif- telijk examen voor hoofd der tusschenschool te Haar lem deelnamen werden den 29 twaalf mondeling en verder schriftelijk onderzocht. Op de vergadering van de gewestelijke vereeni ging Noord Holland van het onderwijzersgenootschap, den „Alleen zijn vader is by hem geweest; een bezoek, dat een aangenamenweldadigen indruk maaktis niet gevaarlijk. Evenwel zie ik het liever niet her haald ook dat wond den zieke op." „Dan moet ik mijn voornemen opgeven zeide de commissarisna kort overlegen reeds zegevierde Kleber, toen de jonge damedie hij voor waanzinnig gehouden hadaan den arm van den oppasser den gang opkwam. Helmholz schrikte hij herkende Laura Holmde commissaris zag hemzoowel als Kleber, strak aan maar de laatste verried geen onrustalleen ergernis. „Wat beteekent datriep hij, „ik heb u verboden, de zieke uit de kamer te laten." „Zy wil u slechts zien, docter. Zij wilde zich an ders niet tot kalmte laten brengen." „Ik wil naar mijn verloofderiep Laura„naar Kart von Stolpen." Laura's hoop vervulde zich. Hare stem werd door den zieke gehoord. „Laura 1" klonk het uit de kamer, „LauraHulp! De docter wist nietwat hij zeggen moest. Hij was overtuigddat de damedie zich voor eene juffrouw von Krafft had uitgegevenwaanzinnig wasmaar hoe kwam die er toeom den naam van Kurt von Stolpen te roepen. Laura had de heftige woordenwisselingdie op de trap had plaats gehad, gehoord, zy had W inkels woor den verstaan en beslootde hulp van den commissaris interoepen. De oppasserdie haar kalmeeren moest meende dat het best te kunnen doendoor aan haar verlangen toetegevenzy wilde niet ontvluchten zij wilde alleen den docter opzoekenzy smeekte en dreigdezy raasde en tierdetotdat hy toegaf. 29 te Amsterdam gehouden, is aangenomendat art. 33 der wet op het lager onderwijs aan het onderricht in de geschiedenis op de openbare lagere school geen andere beperking oplegt, dan die, welke door eene verstandige paedagogiek wordt voorgeschreven. Dr. A. Pierson sprak over de jongste opgravingen te Olympia en elders en hare beteekenis voor de beoefening der kunstwetenschap. De heer H. J. Overbeek te Haarlem behandelde het leesboek voor de volksschool a. van de toekomstb. van het verleden en c. van het heden. Den 29 is te Leiden herdacht het lOOjarig be staan van het Minne- of arme oude mannen- en vrou wenhuis, welk gesticht bestemd is tot verpleging van aldaar geboren behoeftige leden der ned. herv. gemeente boven de 70 jaren. De geneeskundige raad voor Overijsel en Drenthe heeft den 29 besloten, zich tot Ged. Staten te wenden met het verzoek, de gemeentebesturen uittenoodigeu, bij verordening te bepalen dat leerlingen lijdende aan kinkhoest, hoofdzeer, schurft en granuleuze oogontste king, niet op school toegelaten mogen worden. Aan den minister van binnenlandsche zaken zal gevraagd worden door wettelijke bepalingen in de keuring van vleesch en van vee vóór de slachting te voorzien. Den 31 is door het gemeentebestuur van Amster dam aanbesteed a. het maken van kantoorgebouwen woningen en afsluitingen voor de algemeene slacht plaats in de Stadsrietlandeu en b. het uitvoeren van eenige werken tot vergrooting van den stadsschouwburg. Minste inschrijver voor a. J Koster voor 99947, voor b. P. S Rijnierse voor f 88,888. Den 31 is te Dordrecht overleden Mr. G. A. de Baadtburgemeesterlid van de Eerste en oud-lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal. Eenige ingezetenen van Amsterdam die zeer op prijs stelden de uitnemende en waardige wijze, waarop de burgemeesterMr. G. van Tienhoven, in den afge- loopen zomer de hoofdstad vertegenwoordigde tegenover vorstelijke personen, regeering, landgenooten en vreem delingen opperden het denkbeeldaan dat gevoelen uitdrukking te geven door het aanbi«^| van een blij vend huldeteeken. Langs vertrouwe^^H weg werd de medewerking van 644 personen verkre^ro Den 31 werd hem bij monde van den heer D. Cordes voorzitter der commissiemedegedeeld dat het voornemen was eene medaille te laten slaan met zijn beeltenis aan de voor zijde terwijl hij uitgenoodigd werd mede te werken dat aan dit denkbeeld uitvoering kon worden gegeven. Van die medaille zullen hem drie exemplaren aangt-bo- den worden, een in goud, een in zilver en een in brons, zullende nog eenige bronzen exemplaren en het model zelf te zijner beschikking gesteld worden. Gelijktijdig werd hem een in rood leder gebonden albu™', voorzien van zilver verguld beslag, overhandigd houdende de handteekc.'.ng der deelnemers. De burgemeester heeft met ingenomenheid dit huldeblijk aanvaard. Den 31 is te 's Gravenhage aanbesteed het onder houden en het uitvoeren van herstellingen: a. aan de gebouwen der Hoogeschool te Leiden, gedurende 1884; b. aan de gebouwen der Polytechnische school te Delft gedurende 1884 er- 1885. Minste inschrijver voor a. J. Planjer te Leiden voor 31452; voor b. J. den Braanker te Delft voor f 15460. Een oppassende jongen van goeden huize oud 16 jaren die geholpen had bij het inpakken van het pa viljoen van Tunis in de laatste dagen der tentoonstel ling en toen 5 centen entree gevorderd had van ieder, die wilde binnen treden werd door de rechtbank te Amsterdam den 31 vrijgesproken. Zij vereenigde zich met het gevoelen des verdedigers dat het bedriegelijke oog merk hier geheel ontbrak en dat hetof een kwajon- gensgrap, öf een middel tot het verkrijgen van ruimte was geweest. De ontvangen gelden had hij dadelijk teruggegeven. Den 31 is weder uit Scheveningen per schuit eene lading buskruit naar Delft gebracht. Voortdu rend wordt aan de kusten nog dynamiet gevonden. Bij kon. besluit van den 31 is op voordracht van den minister van binn. zaken aan commissarissen der Maatschappij van Weldadigheid, machtiging verleend tot het houden eener collecte in het geheele rijk van 17 tot 23 Februari 1884. Hen 31 ontstond brand in de lucifersfabriek der firma Mennen en Keunen te Eindhoven, die zich door „Hij hoort mij, hy kent mijne stem juichte zij nu, „hy is niet ziek. Ik wil naar hem toehy is mijn verloofdehij roept mij „Dat is bedrog. Dat is afgesproken werk. Die dame is waanzinnig of eene oplichtster," stotterde de docter, die van verwarring en woede niet wist, wat hij zeggen zou. „De dame is de verloofde van mijnheer von Stolpen," zeide de betaalmeester, „ik wist van haar bezoek aan dit huis nietsmaar ik sta er voor in dat sy geen slechte bedoelingen heeft gehad." „Gij kondet wel eens de proef nemen, met juffrouw Holm bij den zieke te laten docterzeide de com missaris „uw aarzelen schjjnt hem meer optewinden dan de vervulling van zijne wensch zou doen, zjjno stem wordt al zwakker." De docter stak den sleutel in het «lot. Hy deed dat met een gelaatalsof hy zich wanhopig in zjjn lot schikte. Laura ijldo do kamer binnen. Zij wierp tich orer den zieke heenzy bemerkte niet dadelijk dat het lederen vest hem de vrije beweging zijner armen belette. „Kurtriep zy„myn KortZegdat gy my kentdat gij niet ziek zijt ogy herkent myuw oog zegt het." „Laura 1" kreunde hij. Een oogenblik scheen zyne stem hem de dienst te weigeren. Maar hy verzamelde al zyne kracht. „Naar de politiezeide hy kreunend. „Dë schurk wil my waanzinnig maken. Ben anderen dooter, men doet my geweld aan ITordt urulfi. het flink optreden der brandweer alleen tot de werk plaats bepaalde. Aan de machineriën is groote schade ontstaan. Het openbaar ministerie by den Hoogen Baad heeft den 31 geconcludeerd tot vernietiging van het arrest van het gerechtshof te 's Gravenhage en tot bevestiging van bet vonnis der rechtbank te Botterdam tegen Jaantje Struik (de miljoeneojuffrouw) en tot ver werping van het beroep van van Zutphen. De bijvoe ging van het hof, het gebruik maken van eene val sche hoedanigheid aan de kwalificatie der rechtbank, het zich bedienen van bedriegelijke middelen voor Jaantje werd afgekeurd. De uitspraak is op den 28 bepaald. Te Zwolle genomen proeven met het verwarmen der spoorwegrijtuigen door middel van afgevoerden stoom voldeden zoo aan de verwachting dat die wijze van verwarming reeds den 1 ingevoerd is op de lijn Leeuwar den—Sneek. Het weekblad de Vrijheidorgaan der vereeni ging tot handhaving en voortplanting van uet liberale beginsel in de ned. herv. gemeente te Amsterdam is met den 1 vervallen. De vereeniging zal met 1 Mei a. s. ophouden te bestaan door hare samensmelting met den Nederlandschen Protestantenbond. De middagtrein van Amersfoort naar Amsterdam is den 1, ten gevolge van een verkeerden wisselstand ontspoord bij het station zonder ongelukken te ver oorzaken. Tot hoogleeraar aan de Rijks-academie van Beel dende Kunsten te Amsterdam is met ingang van den 1 benoemd Budolf Stangprof. in de graveer- en ets kunst aan de academie te Dusseldorf. De Twentsche bankvereeniging B. H Blijdenstein Co. keerde den 1 aan hare commanditaire vennooten een dividend van 5uit. Den 1 is te Amersfoort eene gehuwde vrouw van middelbaren leeftijd na het gebruik van veel sterken drank in hare kamer door het vuur vatten harer klee deren in brand geraakt en den 2 aan de gevolgen overleden. De ambtenaren en werkliedenverbonden aan de ijzergieterij „de Prins van Oranje" te s' Gravenhage boden den 1 geschenken in zilver aan den directeur, den heer J. J. van Coeverden en den hoofdingeneur, den heer B. van Diggelen aan bij gelegenheid, dat zy 25 jaren aan die fabriek werkzaam waren. De gemeenteraad van Amsterdam benoemde den 2 tot haven- en dokmeester de heer J. C. van de Poll, aldaar. Het den 3 in werkiD" ^redende kon. besluit van 24 Dec. (Staatsblad nr. 248) behelst de maatregelen van uitvoering der internationale overeenkomst tot we ring der druifluis. Tot officiëele deskundigen voor het verrichten der bij dat besluit ingestelde inspectiën en onderzoekingen zijn in Noordholland aangewezen M. W. Byvoetlid van het hoofdbestuur der algemeene vereeniging voor bloembollencultuur te Overveen H. C. Zwart, hoofdopzichter der gemeentebeplantingen te Amsterdam en C. Smit Cz. tuinbouwkundige en boom kweker te Alkmaar. Ouder de verder aangewezen per sonen bevinden zich 16 veeartsen. Te Edam zijn in 1883 ter markt gebracht 2370 stapels kaas wegende 487239 ponden. Te Amsterdam kwamen gedurende 1883 599 zeil en 1042 stoomschepen aan tegen 689 en 978 in 1882. Onder de stoomschepen komen voor 114 van Londen 106 van Huil, 104 van Hamburg, 51 van de Mid- dellandsche Zee46 van Taganrog, 39 van Kroonstad, 39 van Newcastle 38 van Bilbao 37 van Java 32 van Nieuw-York 32 van Liverpool30 van Stettin, 28 van Sunderland28 van Bordeaux16 van Leith en 15 van Galatz. De Amsterdamsche Omnibusmaatschappij ver voerde in 1883 12,107,333 personen tegen 8,154,830 in 1882. Aan het rijkstelegraaf kantoor te Amsterdam wer den in 1883 aangeboden en verzonden 625,000, opge nomen en besteld 687,000 opgenomen en verder ge seind 1,242,000 telegrammen. Gedurende 1883 werden bij het instructiebatail- lon 387 vrijwilligers in dienst gesteld en vertrokken 376 korporaals-titulair naar de verschillende regimenten infanterie, om tot korporaal te worden benoemd. Te Leiden werden op de wekelijksche veemarkt in 1883 aangevoerd 123348 stuks vee tegen 127968 in 1882aan de gemeentewaag werden gewogen 16124 achtste en 4948 zestiende stukken boter, wegende 371960 pond, 335602 pond kaas en 2048 vette varkens. Te Terschelling zijn in 1883 10 schepen vergaan tegen gemiddeld 20 in de laatste jaren. Die vermin dering wordt toegeschreven aan het thans aanwezige lichtschip. In 1883 werden te Kampen aangevoerd ongeveer 26950 stukken boter van 20 3950 van 10 en 16000 stukken van pond. De Schielandsche tramwegmaatschappij vervoerde van den dag der opening 29 December 1882 tot 31 December 1883 152571 reizigers voor f 24983,24. Te Haarlemwaren onder de 1047 personen die in 1883 vervolgd werden wegens politieovertredingen, 729 die zich in kennelijken staat van dronkenschap op den openbaren weg bevonden hadden. De NederlaDdsche Bell-Telephoon maatschappy had bij het einde van 1883 1057 aangeslotenen tegen 853 bij het begin. Het aantal berichten bedroeg 1.172.318terwijl 8020 telegrammen opgenomen en 7068 besteld werden. In het afgeloopen jaar zyn aan de hoogeschool te Utrecht gepromoveerd in de rechten 20, wis- en natuurkunde 3, letteren 1, geneeskuide 3 en godge leerdheid 1. Het bestuur der maatschappij Zeeland heeft be sloten op nog 2 harer stoomschepen, Prinses Elisabeth en Prins Hendrikde in het voorjaar van 1883 op de mailboot Prinses Marie ingevoerde electrische veriieh- ting intevoeren. De schouwburg-ondernemer W. P. de Boer te Amsterdam is door den kantonrechter veröbrdeeld tót

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 2