fSuitenlanb. Ëttmenlanb. 1696 1632 stuks. 18757 19995 6130 6743 8271 7569 55231 76197 5283 4899 3546 3026 12435 12'.: 18 6096 5805 1600 1650 1360 64 mudd. 9780 710 57257 56531 pond. 11688 12338 stapels. 2960247 3362464 pond. waar zij zioh gevestigd hebbengevaar loopen. De verbittering der bevolking is thans reeds hoog gestegen. Frankrijk zou daarom door een oorlog met het Hemelsche Rijk de overige mogendheden ontstemmen, en vrienden en bondgenooten kan het tot op dit oogenblik niet aanwijzen. De Engelsche pers dringt dan ook sterk op bemiddeling aan. China toont zich tot nog toe vrede lievend gezind. De groote Rijksraad is vergaderd ge weest en daarin heeft de oorlogspartij de nederlaag geleden. De Raad heeft gemeend aan Frankrijk aan nemelijker voorstellen te moeten doen. China zou een grooter deel van Tonkin willen afstaan dan waartoe het vroeger bereid was en wenscht op dien grondslag nieuwe onderhandelingen aan te knoopen. Geef aan die voorstellen gehoor, raadt de Engelsche Times doet gij het nietdan drijft gij China tot den oorlog. Som mige Fransche bladen zijn van dezelfde meening, maar andere verklaren zich daartegen hechten minder aan de bedreigingen van China en meenen dat zijn eenig doel is tijd te winnen en aan de oprechtheid zijner regeering en diplomatie geen geloof geslagen moet worden. Daarenboven, wat heeft China met Annam te doen? vragen zij. Welk recht heeft dat rijk om met ons een provincie te deelen van een ander land, waarover het niets te zeggen heeft Annam staat onder onze bescherming, en daarom mogen wij aan geen andere mogendheid eenig deel van zijn grondgebied afstaan noch zelfs eenige rechten daarop toekennen. Wij moe ten doortasten en ons plan volvoeren voordat China dat ons zoolang mogelijk door onderhandelingen wil ophouden gereed is om ons gewelddadigen tegenstand te bieden. De toestand is dus door het voortrukken der Fran- schen en de nieuwe voorstellen der Chineezen al zeer weinig veranderd, en Frankrijk gaat voort nieuwe troe pen naar Tonkin te zenden. BELGIE. De rechtbank te Verviers heeft zich ver- eenigd met het gevoelen van het openbaar ministerie en Armand Peltzerden moordenaar van advokaat Bernays uit de voogdij over zijn kind ontzetop grond dat het recht op die voogdij door het tegen hem uitgesproken doodvonnis vervallen was. DUITSCHLAND. Den 2 hield de nieuw gekozen gemeenteraad te Berlijntellende 126 leden grooten- deeis liberalen (slechts 17 leden behooren tot de oppo sitie)zijne eerste zitting. FRANKRIJK. Van de 63 in 1883 uitgesproken doodvonnissen zijn slechts 3 voltrokken. In den loop der volgende week gaan weder 1000 man uit Marseille naar Tonkin zij nemen een paar luchtballons en een rivier telegraafkabel mede. Eenige naaisters te Caulnes die 15 a 20 centen per dag verdienen met en 30 centen zonder den kost, hebben aangekondigd, dat zij niet langer voor dat loon willen werkendaar zij net gekleed moeten zijn en soms groote afstanden moeten afleggen. Markies de Raijsde bedriegelijke ondernemer der vr'oégèr gemelde kolonisatie van Breton, is veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf, waarbij in aanmerking ge nomen werd zijne voorloopige hechtenis. Drie mede plichtigen zijn veroordeeld tot 6 maanden 8 maanden en 2 jaren gevangenisstraf en ieder tot f 1500 boete twee hunner werden veroordeeld tot 5 jaren en 1 jaar gevangenisstraf en tot gelijke boete. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Den 30 is des avonds in de Johanneskerk te Weenen de godsdienstoefening ernstig gestoord door aanhoudend sissen en fluiten terwijl de prediker, pater Hammerle, met steenen ge worpen werd. De meer dan 3000 personen, die in de kerk aanwezig waren geraakten daardoor in groote verwarringdie nog toenam door het geroep van brand. Zeven personen werden in het gedrang ge wond. Twee arbeidersdie met steenen geworpen hadden, werden dadelijk en later nog twee gevangen beschikt over mijn persoon en huis op eene wijze dat ik het eene inbreuk acht op miine persoonlijke vrijheid en op mijne eer." „Ik heb u slechts eenige vragen te doen dan zal ik u niet verder storen. Deze kamer hier is zeker vrij? Laat ons dan binnengaan, gij ook, juffrouw Holm." Winkel sloot de deur van de ongemeubileerde kamer, die anders altijd open stond, nadat de docter en Laura waren binnengetreden. „Ik verzoek u mij de redenen medetedeelen," wendde hij zich tot den docter „waarom gij mijnheer von Stol pen het dwangbuis hebt aangelegd." „Ik ben u daarover geen rekenschap schuldig. Ik behandel de mij toevertrouwde zieken naar mijn eigen inzicht." „Wie heeft u den zieke toevertrouwd? Verzocht mijn heer von Stolpen zelfom in uwe inrichting te wor den opgenomen „Hij was daartoe niet in staatmen bracht hem bij mij in bewusteloozen toestand." „W ie bracht hem „De vader van den zieke, de geheimraad von Stol pen en de docter, die den gewonde de eerste hulp had ver'eend de naam is mij ontschoten." „Mijnheer Kurt von Stolpen werd u als niet wel bij het hoofd aangeduid „Ja zeker. Andere zieken brengt men niet hier." Heeft de zieke reeds meermalen den wensch geuit, om dit huis te verlaten of door een anderen docter onderzocht te worden „Dat vragen alle hersenlijders bij wie de waanzin nog niet de hoogste graad heeft bereikt. Voor alles was het er my om te doen om door waarnemingen vasttestellen, hoever de ziekelijke overspanning de her- seuzenuwen reeds had aangetastom zoo mogelijk den ^ke te bewaren voor het gevaar van waanzinnig te /lolen. Hij had hevige koorts het was noodzakelijk Verkfm met geweld tot kalmte te brengen." hebt zelf gezien dat de weerloosheid waartoe genomen. Als oorzaak wordt opgegeven dat de pre diker in zijne overigens zeer gematigde rede eenige toespelingen gemaakt had op de communistische leer stellingen en op de aanvoerders van de voorstanders dier leer. Den volgenden dag, toen de noodige voor zorgsmaatregelen door de politie genomen waren, werd de dienst niet gestoord. Eenige afgevaardigden der liberale partij in Hon garije brachten den 1 een bezoek aan den minister president Tisza. De woordvoerdergraaf Baufly ver klaarde dat de liberale partij onbepaald vertrouwen in hem stelde. Hij dankte hem voor de krachtige houding der regeering bij het onderdrukken der anti semitische woelingen en sprak de noodzakelijkheid eener hervorming van het hoogerhuis uit. De minister antwoordde, dat een wetsontwerp voor laatstgenoemde hervorming gereed was, maar dat het alleen ingediend kon worden in een tijddat tusschen beide huizen eene goede verhouding bestond. Hij hoopte in den loop der tegenwoordige zitting nog tot de indiening te kunnen overgaan. Bij de bestrijding van het anti-semi- tisme had bij alléén het oog gevestigd gehouden op Hongarije's goeden naam die niet benadeeld mocht worden. Tot aftreden zou het ministerie alleen dan besluiten, wanneer het van oordeel washet landsbe lang op andere wijze beter te kunnen behartigen. RUSLAND. De aan de Times gezonden inlichtin gen omtrent den moord op Soudeikin te Petersburg wijken af van de vroeger medegedeelde. Hij zou vermoord zijn geworden bij het binnentreden der woning van een zijner vertrouwdste geheime agenten die hem ge durende 3 jaren trouw gediend bad. Deze tot de ni hilisten behoord hebbende agent was door Soudeikin aan de hem dreigende straf onttrokken, op voorwaarde dat hij zich bij de geheime politie aansloot, doch hij schijnt nihilist te zijn gebleven. Zijn gelijktijdig zwaar gewonde medgezel is in het hospitaal overleden. De bericht gever van dit blad noemt dezen moord den belang rijksten sedert Maart 1881 gepleegd. SPANJE. Het handelsverdrag met Nederland werd den 1 te Madrid geteekend. De minister van oorlog heeft bij de Kamer een wets ontwerp ingediend tot verhooging van de soldij bij het leger van gemeen soldaat tot aan den rang van ko lonel ingesloten. Het werd in handen eener bijzondere commissie gesteld. In de zitting der Kamer van den 3 verklaarde de heer Robledouit naam der conservatieven dat hij geen tegenontwerp op het den 4 in behandeling ko mende adres van antwoord op de troonrede zal aan bieden. Op de vraagwaarom door de regeering voorzorgsmaatregelen waren genomen aan de Pyreneesche grenzenantwoordde de minister van binnenlandsche zaken dat dit alleen geschied was als gevolg van val- sche geruchten, in een dorp nabij de grenzen verspreid. TURKIJE. Den 2 werd een tamelijk hevige schok van aardbeving gevoeld te Sadikli bij Brusa Niemand kwam daarbij om: er werd alleen schade geleden. De Sultan heeft de jaarweddf» zijner ministers verhoogd. VEREENIGDE STATEN Den 2 kwam op den Grand Trunkspoorweg, niet ver van Toronto, een per sonentrein in botsing met een goederentreinwaar door 27 arbeiders omkwamen en 20 a 30 gBwond werden. In het huis der vertegenwoordigers is door een lid voorgesteld, de invoerrechten af te schaffen op alle kunst voortbrengselen, zooais schilderijen, teekeningen enz. BRAZILIË. De Keizer is van een ernstige ziekte hersteld. EGYPTE. De Onder-Koning zond eene schriftelijke mededeeling aan den voorzitter der commissie die be last is met het invoeren van de meest mogelijke bezui nigingen in de uitgaven der schatkist. Hij geeft daarbij kennis, dat hij de eerste wil zijn op wien bezuiniging wordt toegepast en daarom zoowel de civiele lijst als de toelage aan den vermoedelijken troonopvolger met 10°/0 verminderd wil zien. Ook de uitgaven der hofhouding moeten verminderd worden. Op die wijze zal voorkomen worden het besnoeien van de bezoldi ging der lagere ambtenaren waaraan de commissie vooral indachtig zal moeten zijn. gij hem gedwongen hadthem boos maakte en hij na het wegnemen van het dwangbuis zich verlicht gevoelde Al is het aandoen er van noodzakelijk geweestdan bad bet in ieder geval spoediger kunnen worden weg genomen dan toen het toeval mij in de kamer bracht." „Ik had u reedstoen gij mij als ingenieur voorstel- detgezegddat ik gewichtige bezigheden hadgij hebt mij daarvan afgehouden." „Wanneer is het dwangbuis aangelegd?" „Gisteren avond laat. Toen ik thuis kwamzeide mij de oppasser, dat de zieke een aanval van razernij had gehad daarbij het verband had afgerukten dus niet alleen den oppasser, maar ook zich zelf in gevaar gebracht." „Hoe is die aanval ontstaan Had de opgewonden heid van den zieke eene bizondere reden De docter werd zichtbaar verlegen. „Ik kan dat een leek niet verklaren," antwoordde hji aarzelend. „Zulke verschijnselen hebben de meest verschillende oorzaken." „Welke heeft men u genoemd?" „Dat is volkomen onverschillig. De oppasser heeft hem een of ander verboden, en hem het opstaan belet, zielszieken zijn uitermate lichtgeraakt." „Gij schijnt niet te weten, wat er gebeurd is, docter, anders verzoek ik u te bedenken dat dit eene ver antwoordelijke verklaring is en dat gij verplicht zijt mij iedere verlangde inlichting te geven." „Ik ken mijne plichten commissaris. Maar de docter van eene inrichting als de mijne, kan onmogelijk aide gekke praatdie krankzinnigen uitbrengen, onthouden. Ik was bovendien by het voorgevallene niet tegenwoor dig ik heb niet veel gevraagdmaar mij eenvoudig aan de feiten gehouden. De zieke bloedde, het verband moest opnieuw worden gelegd ik moest er voor zor gen dat de zieke het niet weder kon afrukken." „Roep den bedoelden oppasser, als bet u belieft, eens hier!" IVorit vervolgd. Volgens de waarnemingen aan de rijks landbouw school te Wageningen is gedurende het jaar 1883 gevallen 8345 streep water tegen 1007 in 1882. De kamer van koophandel te Rotterdam heeft,, aan den minister van finantien verzocht, aan het wets ontwerp betreffende den suiker-accijns de terugwerkende kracht te ontnemen wat betreft het laatste halfjaar van 1883. Te Delft werden wegens overtreding der drank wet in 1883 637 personen bekeurd tegen 853 in 1882, te 's Gravenhage 1450, 372 meer, en te Arnhem 895, 162 minder dan in 1882. Te Kralingen werden in 1883 aangevoerd ruim 79000 zalmen 23000 meer dan in 1882. De laagste prijs van zomerzalm was f 0,55, de hoogste van win- terzalm 3,30 per 5 ons. Te Zaandam zijn in 1883 geboren 442, overleden 266 en gehuwd 122. Te Enkhuizen geboren 196 overleden 134 en gehuwd 49. -Het museum van schilderijen en oudheden te Haarlem is in 1883 bezocht door 11673 personen, waarvan 5996 kosteloos op Zondag. Op de jaar- en weekmarkten te Purmerend wer den aangevoerd in 1883 tegen in 1882. Paarden Runderen Vette Kalveren Nuchtere Kalveren Schapen en Lammeren Vette Varkens Magere Biggen Ganzen Zwanen Peren Appelen Boter n n V V Kaas Schipper C van den Hoek te Helder heeft den 31 op zee aangetroffen een door de opvarenden verlaten, nieuw gebouwd schoonerschip, dat, nog geheel getuigd, met den kop onder water zat. Op den spiegel stond „Adreania-Riga". Door het breken der sleeptros mis lukte zijne poging om het te Helder binnen te brengen. - Een molenaar te Ursem die zich met zijne vrouw op oudejaarsavond ter kerke begafvond bij zijne terugkombt de deur van het huis open staan en ont dekte vervolgensdat zijne spaarpenningen ten be drage van f 340, gestolen waren. De heer A. S. Moesveld, directeur van het idio- tengestieht te's Gravenhage, is benoemd tot ridder van de orde der eikenkroon, bii gelegenheid dat hii met zijne vrouw den 1 vijf en twintig jaren aan het hoofd dier inrichting had gestaanwelk feest in het gesticht zelf feestelijk herdacht werd. De heer H. F. Best te Haarlemmet ingang van den 1 door Ged. Staten op verzoek eervol ont slagen als commies ter provinciale griffie van Noord holland waar hij sedert April 1834 werkzaam was ontving den 2 van dat collegie, als een stoffelijk blijk van erkentelijkheid en als aandenken, een prachtig re montoirhorloge met toepasselijk opschrift. Den 2 is voor de arr. rechtbank te Alkmaar be- ëedigd de heer mr. J. W. Lasonder, die zich als advo kaat en prokureur te Helder vestigt. De gemeenteraad van Kampen heeft zich den 2 bereid verklaard de oprichting eeDer ambachtsschool te ondersteunen wanneer die oprichting van particulieren uitgaat. De gemeenteraad van Amsterdam vereenigde zich den 2 met 26 tegen 8 stemmen met het voorstel van B. en W., om afwijzend te beschikken op het verzoek van regenten der r. k. ziekenverpleging om subsidie uit de gemeentekas voor een door hen onder nader overeen te bomen voorwaarden te beheeren gasthuis in welk gesticht de verpleging opgedragen zou wor den aan katholieke liefdezusters en waar in de eerste plaats alle katholieke armen van Amsterdam opgenomen zouden worden. Een korporaal der husaren te Haarlem heeft in den nacht van den 2 op den 3, bij het verlaten eener tapperij in de Korte Wijngaardstraateen stalhouders- knecht met wien hy twist had gehadonverwacht met een mes een belangrijken en gevaarlijken steek in de linkerzijde toegebracht. De staatscommissiebelast met het ontwerpen eener grondwetsherzieningheeft den 3 hare werk zaamheden hervat. Met 13 tegen 12 stemmen is den 2 door den gemeenteraad van Amsterdam verworpen bet voorstel van B. en W., om aan het bestuur der afdeeling Am sterdam van den Volksbond te vergunnen het stellen van gebouwtjes op den openbaren weg uitsluitend be stemd tot den verkoop van goed en goedkoop bier. Aan M. Wolff, pachter der aanplakborden te Amsterdam werd den 2 door den gemeenteraad op gedragen het oprichten van eenige nieuwe adverten tie-zuilen en het wegnemen der thans op het Sophia- plein geplaatste zuil. Te Helder zal op nieuw eene school met den bijbel opgericht worden. Uit het aan de le. Kamer der Staten-Generaal aangeboden overzicht van de in de staatsbegrooting voor 1884 na de indiening gemaakte veranderingen blijkt, dat de uitgaven van f 143,259,769,47% terug gebracht zijn tot f 139,040,736,65% en dat het tekort f 24,874,711,65% bedraagt, daar de ontvangsten ge raamd zijn op f 114,166,025, voorloopig te dekken door de uitgifte van 25 miljoen aan schatkistbiljetten. Vervolg iet berichten in het tweede blod.

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 2