No. 5. Zes en tachtigste Jaargang. 1884. V K IJ D A G 11 JA NU AKI. FEUILLETON, 42) Een staatsgeheim. Prijs der gewone Advertentiën Ten einde aan veler verlangen tegemoet te komen, zullen voortaan de advertentiën geheel per regel berekend worden, zoodat men bjj eene advertentie van successieve lijk 1,2,3 of 4 gewone regels, 15,30,45 of 60 cents betaalt. De Uitgevers, #fficicel (Bcbeelte. Hondenbelasting. iSuitcnlaitb. AUkAIAARSCllE COURANT. V Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,30; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0 06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR herinneren belanghebbenden aan de op hen rustende verplich ting om in den loop dezer maand ten kantore van den ge meente-ontvanger aangifte te doen van de aan de belasting onderworpen honden en die belasting te betalen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 8 Jan. 1884. De Secretaris, NUÏÏOUT VAN DER VEEN. Onderstaande personen worden verzocht, zich aan de secretarie dezer gemeente aantemelden JACOBA GROOTES en JACOB SMIT, laatste woonplaats Akersloot HESSERIUS DIEKSTRA laatste woonplaats Amsterdam; NEELTJE PIETERSgeb. DE ROVERvan Haarlem. DUITSCHLAND. In Hessen heeft zich de vraag voorgedaan of iemand die na wegens weigering der inënting veroordeeld te zijn, voortdurend blyft weigeren zich te doen inenten daarvoor op nieuw veroordeeld kan worden. Het hoogste Gerechtshof heeft thans in een aan zijn oordeel onderworpen zaak uitgemaakt, dat weigering tot inënting iedere maand strafbaar is met drie dagen gevangenisstraf of f 30 boete. De veroor deelde heeft over die beslissing een verzoekschrift bij de Vertegenwoordiging ingediend. Het opruimen der sneeuw te Berlijn die onlangs in één nacht gevallen washeeft eene uitgave gevor derd van 19817,16. Vijf dagen waren voor die opruiming ncodig. Op de te Berlijn gehouden bijeenkomst van afgevaar digden der verschillende spoorwegmaatschappijen is be sloten, den zomerdienst dit jaar te doen aanvangen op 20 Mei. De bijeenkomst tot regeling van den winter- dienst voor 18841885 zal den 25 Juni te Gratz ge houden worden. Pbuisen. De Keizer heeft den brief van gelukwen- sching van het gemeentebestuur van Berlijn ter gele genheid van het Nieuwjaarschriftelijk beantwoord. Hij herinnert, dat het hem vergund was het Niederwald- gedenkteeken te onthullen een gedenkteeken dat als een gewichtig onderpand kan worden beschouwd voor de toegenomen verdedigingskracht van het vereenigde duitsche Rijk. Niet minder zal het Luther-feesttot welks viering de geheele evangelische Christenheid zich met hem vereenigde bij hem in verheven herin nering blijven. De jaarwisseling geschiedt onder om standigheden welke de hoop op een rustig en onge stoord tijdsgewricht wettigen. Verder spreekt hij de hoop uit, dat de met vreemde vorsten bestaande vriend schappelijke betrekkingen bevorderlijk mogen zijn aan de veiligheid en welvaart des lands. ENGELAND. Den 9 werd het antwoord van graaf Derby op het schrijven der transvaalsche afgevaardigden van 22 December ter hand gesteld. De daarin aange wezen grenslijn geeft aan de Transvaal ongeveer 1/3 van het door haar verlangde grondgebied en laat aan Man- koroane eene strook lands die voor Massouw gevraagd werd. Deze laatste verkrijgt eene strook landsdie voor Moshetta verlangd werd. Moshetta's hoofdstad valt buiten het gebied der Transvaal. FRANKRIJK. Markies de Rays en zijne medever- oordeelden zijn in hooger beroep gekomen van het tegen hen gewezen vonnis. De president der republiek heeft, zooals verwacht werdde door den gemeenteraad van Parijs voor de prefectuur van politie geschrapte posten op de begroo ting hersteld. Onderscheidene dagbladen behelzen eene verklaring van spaansehe conservativen waarbij zij opkomen tegen de beschuldiging, als zouden zij zich door Duitsehland laten beschermen en onder Duitschland's invloed staan. De conservativen waren bepaalde tegenstanders van de reis van Koning Alfonsus zij wensehten vriendschap pelijke betrekkingen te onderhouden met alle mogend heden. Zoolang de conservativen in Spanje aan het bewind waren, waren de officieële betrekkingen tusschen Spanje en Frankrijk inniger dan om,. De voor Marseille zitting hebbende Senaatsleden Pelletan en Challemel-Lacour hebben geweigerd te vol doen aan de oproeping hunner kiezers, om rekenschap af te leggen van de wijze waarop zij zich van hunne taak kwijten. De gemeenteraad te Lyon beeft zich vereenigd met het gevoelen van den maire om niet in overweging te nemen het door eenige leden gedaan voorstel om in verzet te komen tegen de wet tot uitstel der gemeen telijke verkiezingen tot 4 Mei a.s. De maire meende, dat een gemeenteraad onbevoegd was in verzet te komen tegen een wet door de lasthebbers van het algemeen stemrecht vastgesteld binnen de greDzen hunner bevoegd heid. De ministerraad besloot den Senaat uit te noodigen, de buitengewone begrooting en de gemeentewet dade lijk in behandeling te nemen en aan de Kamer te ver zoeken zoo spoedig mogelijk aan de orde te stellen de voordracht tot ineensmelting van de prefectuur van politie te Parijs met de staatsbegrooting alsmede de wet op het uiten van oproerkreten en het maken van bewegingen op den openbaren weg. Verder werd be sloten tot het instellen eener gerechtelijke vervolging tegen de République démocratique et sociale orgaan van het kamerlid Talandier, wegens een artikelwaarin de goede zeden aangetast en de burgers tot moord en brandstichting opgeruid werden. Senaat. De heer Carnotals oudste in jaren, sprak de openingsrede uit. Hij uitte den wensch, dat voortaan zuinigheid het hoofddoel van het financieel beheer mocht zijn en de Senaat in staat mocht wor den gesteld om de begrooting aan een grondiger on derzoek te onderwerpen dan tot dusver mogelijk was. Hij wees er op dat Frankrijk's staatkundige gezicht einder was opgehelderd, en deed ten slotte een beroep op eendracht. De verkiezing van het bureau werd op den 10 bepaald. Kamer. Den 8 werd de zitting geopend door den heer Guichard als oudste lid die in zijne toespraak een beroep op de republikeinen deed om eendrachtig samen te werken. Daarna is de heer Henri Brisson, met 224 van de 298 uitgebrachte stemmen tot voorzitter herkozen. ITALIË. De overbrenging van het stoffelijk over schot van wijlen Koning Victor Emanuel heeft alleen plaats gehad in tegenwoordigheid van de ministers, onder-ministers voorzitters van den Senaat en de Ka mer, de leden van het huis des Konings en de ridders van het grootkruis der Ananziata-orde. Bij het nieuwe graf, dat den 5 door 2361 en den 9 door de koning- lijke familie en ongeveer 25000 personen bezocht is werden tal van kransen gelegdwaaronder één van den Kroonprins van Duitsehland. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Op het postkantoor te Pest is een brandkast gestolen, die f 288,00# inhield RUSLAND. Men verzekertdat Jablouskiwiens eigenlijke naam is Tegajew, den moord op Sudeikiu schriftelijk mededeelde aan zijne vrouw en dat terwijl deze naar de plaats van den moord snelde de moor denaar van hare afwezigheid gebruik maakte om de schrijftafel van Sudeikin open te breken en alle be langrijke papieren te ontvreemden. Deze moord heeft de ongerustheid in de omgeving van den Keizer weder doen toenemen en tot versterking zijner lijfwacht aan leiding gegeven. Een nieuwe aanslag der nihilisten werd gevreesd. SPANJE. Het gerucht, dat Port Mahon op het eiland Minorca welke haven onlangs door den duit- sehen kroonprins bezocht werd, tot vrijhaven verklaard zou worden, is door de regeering voor valsch verklaard. EGYPTE. In den brief, waarbij de ministers ont nemen wordt o. a. gezegd dat de engelsche re- "Wij hebben gezien, dat Winkel geheel andere ont dekkingen deed dan met zijne aanvankelijke vermoe dens overeenstemden. Uit het gansche gedrag van Kleber was hem ontwijfelbaar gebleken dat men Kurt niet slechts voor waanzinnig wilde uitgeven maar hem behandelde op eene wijze welke het inmengen van de politie reehtvaardigde. Het was niet te miskennen geweestdat Laura geen ander doel had gehad dan den geliefde te zienhem hare hulp aantebieden zich van zijn toestand te overtuigen en dat zij dit niet langs den rechten openlijken weg had durven doen maar deze schroom toch geen beweegreden had, waarover zij zich te schamen had. Laura verborg dan ook niet toen Winkel haar ver zocht hem zijne vragen met vertrouwen te beant woorden dat zij vermoed had dat men Kurt tegen zijn wil met geweld van haar verwijderd hield dat zij comedie gespeeld had om op de eene of andere wijze bij haar verloofde te komen of heimelijk zich met hem in betrekking te stellenzij kon nu deze bekentenis te gemakkelijker doennu de mishandelingwelke Kurt ondergaan had hare handelwijze rechtvaardigde. Laura vertelde den commissaris op diens verzoek hoe zij Kurt von Stolpen had leeren kennenhoe hij voor haar partij gekozen had en in den drang der harts tochten in den storm van wisselende gevoelens de bond tusschen beide harten spoedig gesloten en beves tigd was. De onbevangenheid waarmede zij erkende, dat Kurfc bij haar was geweest, op den tijd, dat haar vader met eene acte uit het ministerie was thuisgeko men hare vo'komen kalmte, toen Winkel haar na dere inlichtingen daaromtrent vroeg gaven den com missaris de overtuiging dat zij geen vermoeden had van het doel zijner vragen en niets te verbergen had. Toen Laura eindelijk uit de vraag van den commis saris, of het mogelijk was geweest, dat een vreemde het kabinet haars vaders was binnengedrongen ried waarop Winkel doelde herinnerde zij zich, hoe het haar was opgevallen, dat zij de deur naar het kabinet haars vaders gesloten gevonden had. „Vader doet dat an ders nooit", zeide zij„hij heeft een kunstslot aan zijne schrijftafeldat mijn broeder gemaakt heeft en, naar het beweren, niet is opentebreken. In dien les senaar bergt hij zijne acten en papieren wanneer hij uitgaatmaar de kamer laat hij open staan. Al heeft dan een vreemdeling de straatdeur opengevonden en is hij het huis binnengedrongen dan zou hij toch de papieren mijns vaders niet zonder gewelddadige ver breking hebben kunnen machtig worden, dat iseehter niet geschied en bovendien hadden wij in de zijkamer geraas moeten hooren." Winkel was bevredigd. Hij kon aan hetgeen Laura zeide niet twijfelen het kwam ook overeen met de gewijzigde opvatting die hij zich nu gevormd had. De behandeling die Kurt ondervond ontnam alle recht van bestaan aan het vermoeden dat hij bij een com plot betrokken zou zijn en waanzin veinsde. Het spoor van den verrader moest op een anderen weg ge zocht worden het was nu niet meer aantenemen als zouden Stolpen en diens zoon het er op hebben aan gelegd het vermoeden op Holm te doen vallen. Daar werd de commissaris door eene opmerking van Laura bizonder getroffen. In het gevoel, dat Winkel het goed met haar meende en zij hem volkomen vertrouwen kon, vertelde zij hem dat de onverwachte vriendschaps diensten, welke Flitzer haren vader had opgedrongen, haar ongerust maakten. „Ik doe mijnheer Flitzer misschien onrechtzeide zij, „maar ik geloof niet, dat hij geheel zonder eigen belang zijn hulp aanbiedt aan iemand wien hij vroe ger nauwelijks heeft aaDgezien. Kondet gij maar be werken dat mijn vader zijn ontslag kreeg en naar M. mocht gaan waar mijn broeder eene betrekking voor hem gevonden heeft. Mijnheer Flitzer heeft hem geld geleend mijn vader is te onergdenkend, om van iemand iets slechts te veronderstellen, ik vrees, dat hij den een ot anderen tijd nog eens berouw zal hebben, dat hij juist Flitzer's hulp heeft aangenomen. Het maakte op Winkel een eigenaardigen indruk dat Laura in hare onschuld een vermoeden uitsprak dat hem opnieuw versterkte in de verdenking welke hij reeds had opgegeven. Hij kende Flitzer voldoende om haar geheel toetestemmen die man deed niets voor nietsverdacht was het echter genoeg dat hij met den geheimraad von Stolpen een particulier gesprek had gehad en terstond daarop geld aanbood aan den man, wien Stolpen met wreede gestrengheid vervolgde. Van Flitzer was alles te verwachten. De man was rijk geworden en zijne eerzucht joeg nu naar titels en ridderorden, hij was spaarzaam, zelfs gierig bij het sa- mengaren van zijn geld maar verkwistend waar het er om te doen wasom te toonen wat er van hem geworden was. Bij den commissaris kwam de ge dachte op dat Flitzer de bemiddelaar voor het verraad kon geweest zijn en Winkels verbeelding hield dit spoor gretig vast, zoo verlokkend scheen het hem dit, om nategaan. De commissaris verborg de voldoeningwelke hem da hoop schonk, den sluier van het geheim te kunnen wegnemen hij behoefde echter niet te veinzen toen hij zich voordeed alsof alleen sympathie voor Laura hem bewoogom haar zijne hulp toetezeggendaar die wensch met zijne eigen belangen zeer nauw samen hing. „Uw verloofde zal deze inrichting verlaten," zeide hij, „of in ieder geval zoo worden behandeld, dat gij en hij er mede tevreden zullen zijn maar gj moet scherp toezien wat mijnheer Flitzer in het schild voert waartoe hij uw vader zoekt te bewegen en mj dat mededeelen zonder dat uw vader of iemand nuff rs iets daarvan vermoedt. Toon jegens Flitzer geen w i- trouwen."

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 1