Butttettlanb. geering den afstand fan het bezit van Soedan eischte. De regeering heeft echter het recht niet, die bezitting te laten varen, want de Porte stelde haar onder de hoede van Egypte. Het verlangen der engelsche re geeringom haren raad zonder eenige bespreking op te volgen, was in strijd met het organiek besluit van 1878, voorschryvendedat de Onder-Koning met en door de ministers regeert. Zij namen verder hun ont slag omdat zij verhinderd werden hunne betrekking overeenkomstig de bepalingen der grondwet uit te oefenen. De Onder-Koning nam het ontslag zijner ministers aan doch noodigde hen uithunne werkzaamheden te blijven vervullen, totdat hunne opvolgers benoemd waren. De van Bombay komende schepen zijn wegens bet toenemen van de choleragevallen aan eene quarantaine van 24 uur onderworpen. Het nieuwe ministerie is aldus samengesteld JSiubar- pacha voorzitter van den Baad buitenlandsche zaken en justitie Sahet-pacha binnenlandsche zaken Mah- moud-pachaopenbaar onderwijs Abd-el-Kader-pacba oorlog; Mustapha-pacha-Fehmi, financiën, en Abder- rhaman-bey Buschdi openbare werken. VEBEENIGDE STATEN. In Nebraska en Iowa stond de thermometer den 6 24 graden onder nul, te Jamestown in Dakota 48 en te Manitoka 45. Te Chicago waren vele groote spiegelruiten stuk gevro ren. In het noordwesten was aan deze felle koude veel sneeuw voorafgegaan waardoor het spoorwegverkeer groote belemmering ondervonden had. Hier en daar was het blusschen van brand door de felle koude ook zeer bemoeielijkt. Bij het Huis der vertegenwoordigers is een wetsont werp ingediend inhoudende datzoo eene buiten landsche regeering den invoer van gezouten vleesch uit Amerika in haar land verbiedtde President verplicht is den invoer te verbieden van wijnen likeuren en andere voortbrengselen van dat land. De brand in het klooster der Onbevlekte Ontvange nis te Belleville in Illinois ontstond door een overdre ven heet gestookt fornuis in een souterrain. De brand verspreidde zich met groote snelheid waardoor zij, die op de bovenverdieping warenzich niet konden redden. De abdis en vier zusters kwamen om en 5 meisjes die uit de vensters sprongen zijn ernstig gekwetst. Het feitdat de deuren der slaapkamers van buiten gesloten 'waren heelt veel bijgedragen tot het groot aantal slachtoffers, terwijl ook hier de brandweer zeer bemoeilijkt werd door de felle koude. STATEN-GENEBAAL. Tweede Kamer. Uit de door den minister van waterstaat verstrekte inlichtingen op het adres van Jhr. J. Hartsen c. s. over hunne concessie-aanvrage voor een spoorweg van Amsterdam naar IJmuiden blijkt, dat de met die con cessie-aanvragers gevoerde briefwisseling deze uitkomst beeft tïsteid, dat zij van 17 Januari 1882 in de gelegen heid gesteld zijn, de hun aangeboden concessie voor den aanleg en de exploitatie van dezen spoorweg, be houdens de nog vereischte koninklijke machtigingte aanvaarden; dat zij eerst in Juli 1883 pogingen aanwendden om met de Holl. IJzeren Spoorweg-Maatschappij in over leg te treden waarop meer dan eenmaal bij hen aan gedrongen was dat de begrooting waarnaar het waarborg-kapitaal voor de spoorweg-concessie moet worden berekend ook na een schrijven van 14 September 1883 nog niet is ontvangen; dat zij zonder machtiging wijzigingen hebben gebracht in de hun aangeboden ontwerp-concessie voorwaarden dat voor de aanvaarding der concessie tweemaal uit- Het gesprek werd gestoord. Men klopte aan de deur en toen Winkel „Binnen riep verscheen de ge heimraad von Stolpen op den drempel, en achter hem Kleberwiens gelaat straalde van voldoening en leed vermaak. XXI. Wij moeten den lezer verklaren wat Stolpen aan leiding had gegeven in een expresbrief Kleber te ver zoeken de behandeling van Kurt dermate te wijzigen, dat hij in alle opzichten moest worden ontzien. Ons verhaal speelt in den tijd toen eeuwenoude en veelvuldig onderdrukte politieke verwikkelingen tot den oorlog van 1866 zouden leiden. Het was niet de eerste maaldat de toestanden in en de onderlinge verhouding van de duitsche bondsstaten een bloedigen krijg deden vreezenmaar steeds was het op het laatste oogenblik aan het streven van vaderlandslievende mannen gelukt, om de donkere wolken te verdrijven, en daarom geloofden ook ditmaal zelts doorknede staatsmannen niet, dat het tot het uiterste komen zou. Het is hier de plaats niet, de staatkundige verwikke lingen van het jaar 1866 te schilderen, wij herinneren alleendat slechts een zeer gering deel der duitsche staten voorbereidselen voor een oorlog had gemaakt toen de weegschaal reeds wankelde en een ja of neen bij de stemming in den bondraad beslissen moest of men voor Oostenrijk of Pruisen de wapenen wilde opnemen. De verklaring van Pruisen dat het een „neen als eene oorlogsverklaring beschouwen zouwerd deels niet zoo ernstig opgenomenals zij gemeend was deels twijfelde men of Pruisen sterk genoeg zou zijn, de oostenrijksche macht te weerstaangenoegnie mand geloofde aan een oorlogten minste niet aan zulk eenwaaabij het verder dan tot demonstraties komen zou. Terwijl de staatkundige intrigues en verwikkelingen maanden lang hadden geduurdkwam de crisis ont zettend snel. Ook in de residentie, waar onze vertel ling speelt merkte men de dreigende onweerswolken eerst optoen koeriers en depêches, als de storm voor stel is verleendlaatstelijk tot 1 Februari 1884 en eindelijk dat het niet aanvaarden van de hun reeds in 1882 aangeboden concessie voor den aanleg en de exploitatie van een spoorweg van Amsterdam naar IJmuiden niet de schuld is van de regeering, maar van hen zeiven evenals het hunne schuld zal zijn, laten zij den voor de aanvaarding thans tot 1 Feb. 1884 verlengden termijn voorbijgaan. Voor het tot stand komen van de door hen geweuschte spoorwegdienst is overleg tusschen hen en de Holl. maat schappij noodig, daar de regeering meent, niet te kunnen toestaan het leggen van een tweeden spoorweg tusschen Velsen en IJmuiden. Van zoodanig overleg is tot heden niets gebleken. Mocht dat overleg niet tot de ge- wenschte uitkomst leidendan zal voor de regeering niet eer het tijdstip zijn aangebroken om tusschenbeide te komen dan na de aanvaarding der concessie. De verzoekers schijnen voorbij te ziendat de wet van 8 April 1875 (Staatsbl. No. 67) aan de regeering wel de bevoegdheid geeftaan eene spoorwegdienst ver plichtingen op te leggen ten behoeve van eene andere spoorwegdienstmaar niet ten behoeve eener onder neming waarvan het onzeker is, of zij ooit eene spoorwegdienst in het leven zal roepen. Ged. Staten van Noordholland hebben den 2 den heer dr. F. W. CowaD, benoemd tot geneesheer aan het krankzinnigengesticht te Dordrechtop zijn verzoek eervol ontslagen als 4e geneesheer in het gesticht Mee- renberg onder dankzegging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten en in zijne plaats be noemd den heer dr. W. Coert thans prosector. Te Eindhoven werd den 5 een fabriekarbeidster van het kort te voren ontvangen weekloon beroofd en daarna in het water geworpen waaruit zij spoedig gered werd. Het bouwen van zes woonhuizen aan de Verlengde Vondelstraat te Nieuweramstel is den 5 gegund aan den heer E. K. Kuipers aldaar, vöor f 71,479. Ten gevolge van het door de justitie ingesteld onderzoek naar den vermoedelijk moed willigen brand van den pelmolen „de Veering" te Koog a/d Zaan, zijn den 5 uit eene sloot nabij een eendenkooiin de on- middelijke nabijheid van het terrein van den brand vier zakken gort opgehaald van dezelfde hoedanigheid als op het tijdstip van den brand nabij den molen uit gestort werd gevonden. De onmiddelijke inhechtenis neming van den eigenaar dier eendenkooi en van een persoon, met wien hij dikwerf in betrekking stond heeft echter niet tot stellige gevolgtrekkingen geleid. In den nacht van den 6 op den 7 hoorde een persoondie langs het Jorisplein te Arnhem liepge kerm bij een in aanbouw zijnd huis. Bij onderzoek van de door hem gewaarschuwde politie bleek, dat aldaar een schilder in eene kalkput lagdie weldra zou zijn gestorven. Hen 7 's namiddags te ruim 4 uren werd te Haarlem uit een schrijfbureau in het kantoor van de heeren van der Vinne van Lee en Cie., handelaars in steenkolen, een zak met ongeveer f 500 aan geld eu bankpapier ontvreemd. De daders, twee sjouwerlieden, die zich door het verbreken eener glasruit in het naast dat kantoor gelegen pakhuis den toegang hadden we ten te verschaffen werden des avonds door de politie reeds aangehouden. De Hooge Baad der Nederlanden heeft den 7 het vonnis der rechtbank te Winschoten, waarbij de directeur der stoomtramwegmaatschappij „Old ambt" vrijgesproken is van het hem ten laste gelegde feit van verboden brievenvervoer, door zoogenaamde bood- schapskaarten aan de betrokken personen over te brengen bekrachtigd. Te Amsterdam werd den 7 eene vergadering ge houden ter bespreking van het denkbeeld, om een ge- denkteeken te stichten ter nagedachtenis van prins Hendrik der Nederlanden. het onweder, de een na den anaer kwamen aangejaagd en plotseling alles uit de alledaagsche zorgelooze rust wakker schudden. Het verdrag waarvan de regeering van door het verraad van Stolpen kennis gekregen hadwas nog niet wederzijdsch goedgekeurd en reeds stond minister Hochfelden voor de ernstige vraag wat hij zijn vorst in deze crisis raden zou het werd hem ui termate moeielijk gemaakt omdat hij niet wist in hoever de regeering van van het verdrag op de hoogte wasdat men slechts ten behoeve eener intri gue", echter niet met het oog op soortgelijke verwik kelingen naar buiten had gesloten. De geheimraad von Stolpen was door de mare van de ingetreden crisis in de hoogste opgewondenheid ge bracht. Hochfelden's positie kon morgen onhoudbaar geworden zijn de vorst was dan gedwongen de vroe gere raadsmannen der kroon te hooren het was mo gelijk dat men hem de portefeuille aanbood. In allerijl werden toerustingen bevolen. Kurt was reserve-officier, onder de wapenen was hij beter tegen de gevolgen eener dwaze liefde beveiligd dan ergens anders er bestond gelegenheid om hem weder in de oogen der maatschappij in zijn goeden naam te herstellenhet zou dus nuttelooze wreedheid zijn om hem langer als waanzinnige te doen behandelen. Brak de oorlog uit dan ontstonden er ook buiten gewone omstandigheden, dan had men wel iets belang rijkere te doen dan een disciplinair onderzoek en was Stolpen minister of werd dit een zijner oude vrienden, dan maakte men korte metten met een ambtenaar, die zich aan insubordinatie had schuldig gemaakt. De geheimraad geraakte door de aangename ver wachtingen die zoo onverwacht hij hem werden opge wekt uit de gedruktesombere stemming waarin hem de harde slagen van het noodlot der laatste dagen hadden gebracht. Het verraad van het geheime verdrag kon morgen als eene verdienstelijke daad waardoor het land voor noodlottige verwikkelingen bewaard was, aangemerkt wordenhad Stolpende daad openlijk verrichtdan had hij den triurnf ge smaakt het ministerie ten val te brengen terwijl zyn Den 8 zijn te Amsterdam in de Nieuwe stad twee in aanbouw zijnde boerenhuizen ingestortnadat het werkvolk ze verlaten had. De stoomboot „het Zwartewater", die den 8 's morgens half acht van Genemuiden vertrok in het Zuidwesterrak tusschen Genemuiden en Zwartsluis wil lende wijken voor een zeilend vaartuig is dwars in de sleepboot „de Moraal" geloopen, waardoor beide stoom- booten gezonken zijn de opvarenden werden gered. Prof. A. A. Pierson hield den 8, als rector-mag- nificusbij gelegenheid van den 252en herinnerings- dag aan de stichting der instelling voor hooger on derwijs te Amsterdameene redevoering over kunst wetenschap en kunstgeschiedenis met het oog op de musea van Weenen, Berlijn, Londen en Parijs. Aan den werkman le. klasse F. WSmelser bij 's rijks geweerwinkel te Delft is den 8 uitgereikt de zilveren medaille met de daaraan verbonden gratificatie van f 50 wegens 24jarigen trouwen dienst. De rekening en verantwoording der stedelijke gasfabriek te Hoorn over 1883, den 8 den raad aan geboden bedraagt in ontvang f 36000 en in uitgaaf f 30000. De erfgroothertog van Oldenburg kwam den 8 te 's Gravenhage aan, alwaar hij eenige dagen de gast is van Prinses Hendriks De gemeenteraad van Hoorn heeft den 8 na lang durige beraadslaging besloten met 10 tegen 3 stem men, de markt op de gewone plaats te laten en dus niet te voldoen aan de ingediende verzoekschriften om haar te verplaatsen. Den 8 zijn te Amsterdam tot leden van den raad verkozen de kandidaten der liberale partij de heeren mr. A. Kerdijk met 1017 en J. M. v. Bosse met 1063 stemmen: de kandidaten der katholieken en anti-revo lutionairen de heeren J. A. Hartgerink en mr. Th. Heemskerk bekwamen 801 en 829 stemmen. In den nacht van den 8 op den 9 is te Kampen de manufactuurwinkel van J. G. Schoo afgebrand, even als het geheele achterhuis en het bovenste gedeelte van de daarnaast gelegen banketbakkerij van J. L. van der Linden. De bewoners van eerstgenoemd perceel hebben zich ter nauwernood kunnen redden. In eene algemeene vergadering van aandeelhou ders in de naamlooze vennootschap die den Park schouwburg exploiteert, is den 8 besloten om het abon nement te doen blijven bestaandoch wijziging te brengen in de thans daarvoor gestelde voorwaarden. Van de 800 geabonneerden in 1883die 18000 opbrachten, hadden 100 bedankt. Uit de mede- deelingen des voorzitters bleek dat het bestuur de benoodigde f 300000 hypotheek verkregen hadals f 125000 eerste, 100000 tweede en f 75000 derde hypotheek gemiddeld tegen den koers van 92 en eene rente van 5 ten honderd. De jaarlijksche aflossing was bepaald op 5 ten honderd. In den laatsten tijd werd met geringe winst gewerktde ontvangsten gingen iets vooruit en met Mei zouden de uitgaven veel vermin deren. Met algemeene stemmen werden de handelin gen van het bestuur goedgekeurd. Den 9 is het bouwen eener villa, aan de Witte Laan te Baarn aanbesteed aan Gebroeders Jen H. Nieuwenhuysen, aannemers te Hilversum, voor ƒ26756. Aan de universiteitsbibliotheek te Amsterdam zijn door de portugeesche regeering ten geschenke aange boden alle boeken en plaatwerken betrekkelijk de portugeesche koloniën door haar op de tentoonstelling ingezonden. De jaarwedde van den burgemeester en den secre taris van St. Pancras is met ingang van 1 Januari 1884 vastgesteld op f 250. Wijlen de heer A. G. Flipsen heeft f 1500 be sproken aan de Vereeniging van den H. Vincentius van Paulo te Amsterdam en f 500 aan het St. Aloijsius- gesticht aldaar. eer vlekkeloos was gebleven maar dan was hij ook niet in staat geweestzich met zijne schuldeischers t6 verstaan. Wierp die gedachte ook eene schaduw op zijne stemming, die niet uittewisschen was, toch scheen de daad hem niet meer zoo slecht als gisteren en nu hij weder vrij ademhaalde gevoelde h\j behoefte om zich met Kurt te verzoenen, Docter Kleber had Stolpen reeds met ongeduld ver wacht. De gerechtelijke geneeskundige kon ieder oogen blik komen en dan was het van beslissende beteekenis dat de vader van den zieke de beweeggronden noemde, die hem Kurt in eene inrichting voor waanzinnigen hadden doen brengen. De geheimraad von Stolpen was er de man niet naar, om iemand in de steek te laten, die hem van dienst was geweest toen Kleber hem mededeelde hoe de commissaris was opgetreden zag hy daarin eene be- leediging hem zeiven aangedaan en in de overtuiging, dat hij spoedig weder den ouden invloed bij de regee ring zou hebbenzeide hy tot Kleber dat deze er op rekenen kondat hij hem ten volle voldoening zou verschaffen. De geheimraad was nog gewoon ondergeschikten als werktuigen hunner superieuren aantezien en zich zelf als in rang gelijk te achten met den directeur der politie, bij had vergeten, dat hij niet meer in wer kelijke dienst was, in gedachten zag bij zich weder me delid der regeering en invloedrijker en machtiger dan ooit. „Hij trad den commissaris dan ook met het gelaat van een rechter en hoogergeplaatste tegemoet, hij wilde Laura met geen blik verwaardigen, haar eenvoudig door Kleber laten verwijderen maar hij werd onwillekeurig getroffen, toen hij haar zag. Kleber had den naam van den geheimraad genoemdLaura hief verschrikt het hoofd op, toen zij hoordedat de man voor haar stond, die haar vader in het ongeluk had gestort en zijn eigen zoon aan de handen van Kleber had overgegeven, het bloed stroomde haar sneller door de aderen, haar oog vlamdehare polsen sloegen in koortsachtige span ning zij had een, gevoel alsof zij haar heiligste recht tegen een doodsvijand verdedigen moest. Wordt tkervolgd. X

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 2