No. 8. Zes en tachtigste Jaargang. 1884. FEUILLETON. "i Een staatsgeheim. VRIJDAG 18 JANUARI. Prijs der gewone Advertentiën: Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Eijk f 1, Ten einde aan veler verlangen tegemoet te komen, zullen voortaan de advertentiën geheel per regel berekend worden, zoodat men bjj eene advertentie van successieve lijk 1,2,3 of 4 gewone regels, 15,30,45 of 60 cents betaalt. De Uitgevers. ÖDfficiêel (Bebeelte. dat op Vrijdag 1 Februari 1884 te Alk maar de eerste Kaas- en Graan- en Zaad- markt zal worden gehouden. üSuitctilanb. COURAJVT. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEMs. COS- TEE ZOON. ALRlNAABSCHIï De 3 nummers 0.06. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 16 Jan. 1884. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. DUITSCHLAND. Pbuisen. Huis van Afgevaardigden. Den 12 werd door een afgevaardigde gevraagd of de minister van openbare werken voornemens was, gevolg te geven aan het onlangs door de rijnvaart commissie herhaalde verzoek om eene commissie te benoemen ten einde te onderzoekenof liet mogelijk was den Eijn van Keulen tot de nederlandsche grenzen dieper te maken en of de daarvan te verwachten voordeelen de ko6ten zouden dekken. Bij ministeriëele aanschrijving zijn de leden van den economiscben raad tegen den 22 bijeengeroepenter beraadslaging over degrondslagen van het wetsontwerp betreffende de verzekering tegen ongelukken. Daarbij wordt melding gemaakt van de verwerping der toelagen voor reiskosten ten behoeve van den raad door het huis van afgevaardigden en de hoop uitgesproken dat de leden zich daardoor van het bijwonen der vergade ringen niet zullen lateu afhouden. De lijkkist van dr. Lasker zal bij de aankomst te Bre men waarschijnlijk den 24 of 25, door eene commissie uit afgevaardigden van den Rijksdag in ontvang ge nomen en vervolgensna belegd te zijn met kransen, naar Berlijn vervoerd worden. Op voorstel van den burgemeester von Forckecbeck te Berlijn is besloten de lijkdienst op het raadhuis te houden waar de heer von Bamberger de lijkrede zal houden. ENGELAND. Minister Gladstone heeft op eene land bouwers-vergadering te Hawarden bij het uitspreken van de hoop, dat de vooruitzichten van den landbouw gun stiger zouden wordengewezen op hetgeen de handel in melk kan worden en aangespoord tot het trekken van meer voordeel van kippen eieren en vruchten. Ook moest men zich meer toeleggen op het maken van jams waarvan het gebruik door de stijgende boterpnj- zen steeds toenam daar Engeland door den grooten, toevoer vaa goedkoope suiker daartoe het best in staat was. Den 14 werd op het Mansion-House te Londen eene bijeenkomst gehouden over de onderhandelingen tus- schen de Transvaal en de regeering. De voorzitter, de lord-mayor, zei'de, dat de bijeenkomst ten doel had, de regeering te verzoeken krachtig weêrstaod te bieden aan de onredelijke eischen der transvaalsche afge vaardigden en den grooten handelsweg die door Becbuanaland gaat in stand te houden. De predi kant Mackenzie sprak met nadruk tegen het over- heerschen van de Transvaal in Zuid-Afrika. Zoo de regeering toegaf, zou de toekomst van dat land met bloed geschreven worden. Br werden besluiten aan genomen verklarendedat geen overeenkomst be vredigend zou ziju die niet aan Montsioa en Manko- roane het gebied toewees dat de Pretoria-overeenkomst hun toestond en dat aan de regeering verzocht moest worden, den grooten handelsweg in stand te houden Er werd eene commissie benoemd om deze besluiten aan den minister van koloniën lord Derby, mede te deelen. Eene commissie uit de ingenieurs van ijzergieterijen in Cleveland bepaalde den 14, dat odverwijld 20 hoog ovens in Noord-Engelund buiten werking gesteld zouden worden. De minister van koophandel, Chamberlain, herinnerde den 15, des avonds, in eene bjeenkomst te Newcastle, dat de regeering herhaaldelijk beloofdbad, de engelsche troepen onmiddelijk na het herstellen der orde uit Egypte te zullen terugroepen. De cholera en de neder laag van Hicks-pacha vertraagden de uitvoering dier belofte. Men kon Egypte niet ten prooi laten aan re- geeringloosheid maar aan den anderen bant mocht Engeland niet afwijken van de afgelegde beloften. Een taakwelke waarschijnlijk moeielijker zou blijken te zijn dan men verwachtte seu meer tijd vereischen dan men vermoed had, maar er was niets gebeurd, dat kon doen vreezendat met geduld en wijsheid die taak niet geheel zou worden volbracht. De Daily News een ministerieel blad merkt op dat volgens lord Derby's grenslijn bijna alle blanken die eenig inlandsch gebied in die streken hebben ver worven binnen de Transvaal zullen komen. Slechts een 50talwaaronder nog eenige speculanten zullen er buiten blijven. FRANKRIJK. Uit eene vergelijking van de mis drijven in het geheele rijk tusschen de jaren 1806 en 1880ontleend aan een werk van den heer Socquetblijktdat de misdadenwaartegen groote gestrengheid in acht genomen wordt verminderd en zij, waartegen minder krachtig opgetreden wordt, De verschijning van den gerechtelijken geneeskundige stoorde het gesprek. Winkel nam dezen wel is waar eenige minuten in beslag om hem onder vier oogen zyne gronden tot verdenking jegens Kleber medetedee- len maar de geheimraad verliet eveneens de kamer en Kleber verzocht Laura op boelen toonom zijn buis te verlaten; het jonge meisje gehoorzaamde, zij was er nu zeker van dat Kurt gered was. Winkel kon den geheimraad diens verlangen, om bij het onderzoek van Kurt door den gerechtelijkeu genees kundige tegenwoordig te zijn niet weigeren, ofschoon te verwachten wasdat Kurt ter wille van zijn vader Kleber ontzien zou. Voorloopig echter kwam het er voornamelijk op aan om het helder bewustzijn van den zieke te constateeren, al het overige vond zich later wel. Kurt herbende zijn vadermaar het natuurlijke proces had zijn verloop gehadde koorts was, ten ge volge der buitengewone inspanning van den zieke in verhoogde mate teruggekomen de gerechtelijke ge neeskundige constateerde hoogst bedenkelijke verschijn selen bij den door bloedverlies en koorts uiterst ver zwakten ziekehy zeidedat het vervoeren Kurt in levensgevaar zou brengen. Stolpen was door die verklaring als vernietigd. Hij hoorde nauwelijksdat de gerechtelijke geneeskundige tamelijk duidelijk te verstaan gaf, dat hij den zieke op zyn geweten had. Stolpen had een gevoel, alsof hij een mooi J had begaan alsof het bleeke gelaat zijns zoons hem aaus'nagde hij verloor iedere hoop, de anders zoo trotsche nian vergoot tranen. Kon men hem van een aanslag op het leven zijns zoons beschuldigen? Winkel gevoelde dat die smart niet gehuicheld was. Al kon den man het verwijt treffen, dat hij lichtzinnig gespeeld had met het leven zijns zoons en tot aan den grens van misdaad was gegaan om zijn wil doortezetten hij had het slechtste niet ge wild hij had niet vermoed dat het gebruik van zulk een ellendig werktuig tot het volvoeren zijner plannen zulke gevolgen zou kunnen hebben. „Kleber heeft onverantwoordelijk gehandeld", zeide de gerechtelijke geneeskundige, Winkel ter zijde ne mende „maar veel zal men hem niet kunnen doen wie zal bewijzen dat hij niet gehandeld heeft in de meening, dat de zieke razend was. Hij kan zich altijd op de verklaring van den vader beroepen. Zooveel is nu ten minste bereikt, dat hij zich niet meer zal dur ven verzetten tegen het consulteeren van andere doc toren en ik geef den raad om docter P. te roepen." Kleber verklaardeer genoegen mede te nemen dat docter P. den zieke in zijn huis behandelde. „Ik ben krankzinnigendocter zeide hij, „de andere practijk laat ik aan mannen van het vak over. Ik teeken echter protestaan tegen de verdenking, dat ik den zieke verkeerd of te hard behandeld zou hebben de terugkeer van het bewustzijn is dikwijls een gevolg van de schrik en angstwelke vaak storend bij gezonden vaak echter heilzaam bij zieken werken." Winkel verwaardigde Kleber met geen antwoord de gerechtelijke geneeskundige was beleefder, des te bitterder was echter het verwijtdat hij Kleber deed. „Indien gij een aanval van woede of razernij vreesdet", zeide hij „dan was het uw plicht geweest, om het af rukken van het verband den zieke te voren onmogelijk te maken, maar dat het aantrekken van het dwangbuis daarna minstens overbodig was, kunt gij niet ontkennen." „Ik ontken het „Daartoe zult gij voor den rechter gelegenheid heb ben viel hem Winkel op zulk eene ruwe wijze in de reden dat Kleber verbleekte. Hij zag, dat de beleefde wijze waarop zijn collega hem behandeldeniet den minsten indruk op den commissaris had gemaakt dat zooals kindermoord verkrachtingaanranding der eerbaarheid steeds vermeerderd zijn. Kindermoorden klommen van 550 tot 1100, en het aantal schuldigen aan de twee andere misdaden van 130 tot 800. Ook nam het aantal moordenaars tusschen 16 en 21 jaren zeer toe. De wijnoogst bedroeg in 1883 36,029,000 vat en was sedert 1878 niet zoo gunstig, al bleef zij beneden het gemiddelde, zijnde 45,000,000 vat. 2,095,000 Bun ders werden voor wijnbouw gebruikt tegen 2,380,000 in 1873. De invoer van wijn uit het buitenland steeg van 654,000 vat in 1873 tot 7,903,000 vat over ds eerste 11 maanden van 1883. Sommige departementen beginnen zich van de verwoestingen der druifluis te herstellen en de amerikaansche wijnstokken voldoen goed. In Algerië breidt de wijnbouw zich uit: in 1876 leverden 16,700 bunders 221,000 vaten op tegen, ia 1882 37,000 bunders 947,000 vaten. Het door den ter dood veroordeelden anarchist Cyvoct aangevoerde middel van cassatiedat hij veroordeeld was in strijd met het uitleveringsverdrag tusschen Belgie en Frankrijkis door het hof verworpen. Kamer. Het lid der rechterzijde Calla stelde den 14 voor, eene commissie van 30 leden te benoemen om te onderzoeken, door welke maatregelen de uitwer king der crisis in handel en nijverheid waaronder de bevolking van de steden zoowel als van het platte land lijdt, verzacht zou kunnen worden. Met 230 legen 128 stemmen werd beslistdat het niet dadelijk be handeld zou worden zooals de voorsteller wenschte. Na deze verwerping stelde de heer Haentjes bona- partist, voor, den 17 ann den heer Langlois gelegen heid te geven tot het houden eener interpellatie over de economische staatkunde der regeering, welk voorstel aangenomen werd met 296 tegen 102 stemmen. Met 273 tegen 92 st. werd verworpen eene motie van den heer Baudrij d'Asson om den 16 te behandelen zijn voorstel tot bet openen van een krediet van f 1,000,000, om den werkenden stand te Parijs te ondersteunen. GRIEKENLAND. De heffing van invoerrechten van vleesch en andere levensmiddelendie uit Albanië en Macedonië worden ingevoerd is door de regeering afgeschaft. ITALIË. De omstandigheid, dat de speelbank van Monte Carlo in de nabijheid van Nizza iswaar de tentoonstelling gehouden wordtgeeft aan de clericale bladen aanleiding om heftig tegen die speelbank te ijveren. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Algemeen gelooft men, dat bet ministerie Tisza om de verwerping van het wetsontwerp tot toelating van het huwelijk tusschen israëlieten en christenen niet zal aftreden. RUSLAND. Volgens den minister van financiën zal het tekort op de begrooting van 1884 gedekt wor- Winkel eene aanklacht zou indienen dat de zaak voor hem daarmede niet was afgedaan dat men den zieke in zijne inrichting door een anderen docter wilde doen behandelen. Docter Kleber had vermoedelijk steeds de overtuiging gehad welke ook de gerechtelijke geneeskundige als de zijne had uitgesproken, dat het een rechter moeielijk valteen krankzinnigendocter te bewijzendat deze een zieke tegen beter weten in te hard behandeld heeft, hij zou anders nooit op de voorstellen van den geheim raad zijn ingegaan maar voor den eigenaar van een jeugdig instituut stond eene aanklacht met eene ver oordeeling gelijkzij ontnam aan de inrichting baar goeden naam. Kleber had er stellig op gerekend, dat de geheimraad hem tegen dit gevaar beschermen zou en hij dus volkomen veilig was. De geheimraad had de verantwoordelijkheid op zich genomen dat Kurt als waanzinnige behandeld werd, nu de zaak voor Kle ber bedenkelijk werdgevoelde Stolpen berouw, werd hij week en scheen geheel vergeten te hebben welke instructiën hij Kleber gegeven had. Al de nijd van den docter stortte zich daarom over den geheimraad uit. „Richt uwe bedreigingen aan het goede adres," ant woordde hij. „Wanneer een onderwijzer een jongen krijgt en de vader zegt hem dat de jongen liegt en steeltverbetert men hem door strengheid, en dan zal de onderwijzer hem bij de eerste ondeugendheid dien overeenkomstig behandelen. Wanneer een vader een hooggeplaatst man die geloof verdientmij verklaart dat zijn zoon waanzinnig is, dat hij in waanzin allerlei dolle streken heeft begaan dan moet ik bij den eer sten aauval van woede den zieke het dwangbuis aan doen ik mag niet wachten totdat hij voor de tweede maal het verband afrukt. Vraag het mijnheer den geheimraadof ik niet geëischt hebdat er andere doctoren zouden worden geraadpleegdvoordat ik met de eigenlijke kuur, de koude douche enz. een begin maakte. Ik heb de noodige voorzichtigheid gebruikt ben ik misleid, dan is dat niet mijne schuld."

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 1