Binnenlftnb. Nerrhde Kroon koetsier der Amsterdamsche rijtuig- vereeniaing is door de arrondissements rechtbank al daar veroordeeld tot 183 dagen celstraf en f 2o boete wegens het overrijden van een persoon op de Dam. den door in Polen in te voeren zegelbelasting en per centsgewijze belasting op groote ondernemingen van handel en nijverheid. Zijn overzicht schrijft dat tekort toe aan de daling der graanprijzen als gevolg van de groote aanvoeren uit Amerika. Als middelen tot ver betering van den toestand geeft hij aan: spaarzaamheid, bescherming der inlandsche nijverheidontwikkeling van krediet-instellingen, die voor alle standen toegan kelijk zijn en verbetering van den wisselkoers. Het militaire districts-gerechtshof heelt den 15 te 4i uur uitspraak gedaan in het proces van Rossitzky c. s. Daarbij zijn veroordeeld Rossitzky tot 1 jaar en Taboure tot acht maanden vestingstraf, Dombrowsky tot ééne maand hoofdwachtarrest; voorts alle drie, als mede Stratanowitsch en Piotrowsky tot uitsluiting van de dienst en ontzegging van eenige rechten. Jewner- witsch is vrijgesproken. Het eindvonnis wordt den 28 openbaar gemaakt. De veroordeeling was hoofdzakelijk gegrond op onachtzaamheden in de dienstoverschrij ding van bevoegdheid en het willens en wetens inle veren van onjuiste rapporten. SPANJE. Den 14 werd in de Kamer door minister Posada- Herrera verklaard dat Spanje de vriendschap met alle mogendheden, doch de nauwe verstandhouding met geen enkele begeerde. De heer Castelar beweerde in zijne over de binnenlandsche staatkunde gehouden redevoering, waaraan hij eene maandlang gewerkt had, dat Spanje bij uitstek demokratisch was en hat de republiek weldra onvermijdelijk zou worden, mocht het koningschap de demokratie afwijzen. Den 15 vervolgde hij zijne rede. Hij wees op den zedelijken invloed van Frankrijk en zeide dat Duitschland op allerlei wijze het binnendringen van demokratische beginselen trachtte te beletten. Spanje moest zich niet tusschen Iranknj en Duitschland stellen. Hij achtte de reis des Konings naar Duitschland ontijdig en overijld. Naar zijn inzien was de ontvangst des Konings koel geweest. Men had hem op dezelfde wijze ontvangen als den Koning van Servie De spaansche ministers hadden te dier zake aan dé duitsche ministers opheldering moeten "agen. De Koning had op zijne terugreis ook niet door 4 rank- rijk moeten gaan. De minister van buitenl. zaken verklaarde in antwoord op Castelar's rede, dat er geen stuk bestond, dat Spanje als bondgenoot aan eene buitenlandsche mogendheid verbond. De reis des Konings had geenszins het slui ten van een bondgenootschap ten doel, en, wat zijne ontvangst te Parijs aanging, de regeering had het met noodi" geoordeeld, nadere opheldering te vragen na de verklaring van president Grévy. Hij deelde mede, dat het ministerie mocht de Kamer het tegenontwerp van het adres aannemen, zijn ontslag zou vragen, opdat de Koninf uit de oude meerderheid en de ministerieele linkerzijde een ministerie zou kunnen samenstellen. EGYPTE. Op voorstel van den minister van oorlog hebben Nubar-pacha Abd-el-Kader-pacha de heeren Barin<* en Wood zich tot een raad samengesteld met het doel, de middelen op te sporen, waardoor het mogelijk zou wordenSoedan niet aan zijn lot over te laten. Abd-el-Kader heeft voorgesteld, Hassan-Hamzi naar Karthoem te zenden als Souverein van Kordofan an Darfour en vazal van Egypte welk voorstel kans heeft van aangenomen te worden. Sala-pacha is tot inspecteur-generaal der stedelijke en plattelands-politie benoemd. Een hoofdofficier vertrok uit Cairo naar konstanti- nopelom 1000 albaneezen voor het egyptische teger aan te werven. De commissie, belast met het overwegen van mid delen tot beperking der uitgaven, stelt het ontslag van 1500 inlandsche ambtenaren voor. CHINA. Admiraal Courbet berichtte den 9dat de Zwarte Vlaggen in den omtrek van Hanoi en van Haiphong in aantal verminderd warenmaar dat zij de provincie Nam Dinh en den linkeroever der roode rivier bedreigden. Talrijke afdeelingen vervolgden hen. De heer Tricou meldt uit Huédat de Koning hem den 5 in een plechtig gehoor ontving en hem zijne verknochtheid aan Frankrijk en zijn eerbied voor het gesloten verdrag betuigd had. VEREENIGDE STATEN. Het lijk van dr. Lasker is den 12 te Nieuw-York ingescheept naar Bremen. ZUID-AMERIKA. De Kamer van afgevaardigden in Chili keurde het met Peru gesloten vredesverdrag goed. De geheimraad was op het gesprek opmerkzaam ge' worden, bij hoorde de laatste woorden van den docter Kleber richtte den blik op hem alsof hij verlangde dat de geheimraad de waarheid bevestigen en hem van de verantwoordelijkheid bevrijden zou. Stolpen was te trotsch, om te liegen, te geschokt op het oogenblik dat hij van den hemel de redding zijns zoons afsmeekte om zijn onrecht met te erkennen. Ik draa« alleen de verantwoording zeide hij na- dertredende „ik heb van docter Kleber verlangddat hij de krachtigste middelen zonder medelijden zou aan wenden ik wilde mijn zoon liever verliezen dan hem in schande te zien ondergaan. God heeft mij gestraft maar dat gaat u niets aan ik verlang slechtsdat men docter Kleber niet lastig valt^hetgeen hier te verantwoorden is daarvoor kom ik op." De commissaris boog. Was deze trots oo a e keuren, die zich de beschikking over eens anders leven aanmatigde toch was het karakter achtenswaardig dat openhartig voor zijne daden uitkwam. Winkel had nu in het instituut niets meer te doen hij had Kurt wel niet kunnen ondervragenzooals hij gewenscht had maai toch was hem over de zaken een licht opgegaan. De geheimraad had Kurt voor waanzinnig uitgegeven of daarvoor gehouden, dit was voorloopig voor den com missaris hetzelfde, want eerst moest blijken, of de behandeling in het instituut Kurt nadeel berokkend had en of deze eene aanklacht zou indienen. In geen geval stond deze daad van Stolpen in verband met de feiten, waaromtrent Winkel onderzoek deeddiens beweegredenen waren hier ongetwijfeld: familie- en adeltrots, maar het was niet diens streven geweest, om het onderzoek in de zaak van het document op een dwaalspoor te brengen. Was het geheim verdrag uit handen van den ge heimraad of uit diens kanselarij aan het gezantschap van overgegeven dan wist ook slechts Stolpen of Holm er iets van af, zooveel scheen zeker, dat noch Kurt noch Laura als werktuigen hadden gediend. Wordt vervolgd. Ben werkman op het terrein der gasfabriek te Utrecht viel den 12 door een zenuwtoeval getroffen in een plas met gaswaterbij het dempen van een buiten dienst gestelde gaskuip. Hij werd dadelijk ge red doch had reeds zooveel van dat water ingekregen, dat 'hij des avonds reeds overleed. Een 42jarige ongehuwde vrouw die den 12 op luidruchtige wijze haren verjaardag vierde, werd den volgenden dag door het overmatig gebruik van sterkeu drank dood op haar bed gevonden. Ben 12 is te 's Gravenhage verleden de akte van oprichting der Java-spoorwegmaatecbappij waar van het maatschappelijk kapitaalgroot f 1,440,000 verdeeld in 6000 aandeelen elk groot ƒ240, geheel volteekend is. De lijn Tegal Balapoelang wordt dadelijk aangelegd. Het groote biervat van de Haan en Sleutels, op de tentoonstelling te Amsterdam is den 14 in het openbaar voor f 570 zonder de kosten verkocht. Het dijksbestuur van „deZeven Grietenijen en Stad Sloten" heeft den 14 het verhoogen en verzwaren van den zeedijk van het Oudemirder Klif af tot den Wester- dijk over eene lengte van 3581 el, begroot op f 51243, gegund aan den laagsten inschrijver van 12 F. A. de Vries te Oudemirdum voor f 47854. Ben 14 heeft te 's Gravenhage ten Hove het eerste thé-dansant plaats gehad, dat door ongeveer 500 personen bijgewoond werd. Den 28 zal de tweede partij plaats hebben. De Hooge Raad heeft den 14 verworpen het be roep in cassatie van den officier van justitie te 's Gra venhage tegen een vonnis der rechtbank aldaar, waarbij C. vZ. te Katwijk aan den Rijn ontslagen is van rechtsvervolging, ter zake dat hij zich uit zijne woDing, waar leden van zijn gezin aan pokken lijdende waren, begaf te midden eener schare, die eene godsdienstoefe ning bijwoonde. De jachtopziener te Velsen, D. Huigeboom, werd den 14 's morgens in deerniswaardigen toestand langs den weg gevonden, Vermoedelijk is hij door stroopers, die hij in hun bedrijf scoorde verwond geworden. Zijn toestand is zorgwekkend. Ben 15 kwam, onder het voorzitterschap van den burgemeester, te Rotterdam eene commissie bijeen, om aan°de transvaalsche afgevaardigden bij hune aankomst eene waardige ontvangst te bereiden. Drie predikan ten Lohr, Hooykaas en Francken opperden bezwaren te<*e'n dat plan omdat de door het ontslag van den heer Jorissen ontstane bezwaren uit den weg moesten zijn geruimd, alvorens aan eene feestelijke ontvangst kon worden gedacht en onttrokken zich aan de plan nen van feestvieringtoen de meerderheid hun ge voelen niet deelde. Ben 15 werd te 's Hertogenbosch tot lid van den raad gekozen de heer G. van Gerve katholiek met 535 stemmen tegen 450 op den liberalen kandi daat B. van Thiel. Herstemming tusschen den heer J van de Mortel liberaaldie 508 en Mr. A. van Rijckevorselkatholiek die 505 stemmen bekwam. Ben 15 is de lijn der GoudaHaastrechtOu dewater IJselstramwegmaalschappij geopend. Ben 15 heeft de raad der gemeente Helder aan den heer A. J. de Jongh gemeente-ontvanger vergunning verleend om gelijktijdig te mogen waarnemen de be trekking van penningmeester van den AnnaPaulowna- polder en besloten, tot het bouwen van een lokaal voor het onderzoek van het aan de gemeente te leveren gas voor de straatverlichting enz. en tot het dempen van een gedeelte sloot nabij het stationsterrein. De erfgroothertog van Oldenburg is den 15 we der naar Duitschland uit 's Gravenhage teruggekeerd. De heeren Otlet en Wilmart hebben zich be treffende de borgstelling voor den spoorweg Rotter dam—Munster tot de Eerste Kamer gewend met de mededeeling dat zij den 10 mondeling aan den minis ter van Waterstaat op nieuw concessie hebben gevraagd voor den spoorweg van Rotterdam naar de grens en daarop hunne borgstelling toe te passan op welk ver zoek geantwoord is, dat deze concessie met meer ver leend kon worden omdat zij geen belang voor het land meer had. Daarop stelden zij den minister dit dilemma öf de concessie öf de borgstelling. Zij herinneren dat zij in 1881 eene dergelijke vraag richt ten tot de regeering die toen schriftelijk in dezelfde bewoordingen geantwoord had. Te IJmuiden is een aanvang gemaakt met den bouw van een quarantaine hospitaal of ziekenhuis aan de zuidzijde van het strand nabij de pieren Be senaat der rijks-universiteit te Leiden hee.t het doctoraat honoris causa in de theologie verleend aan den heer Joh. Dijserinck te Vlissingen. Wijlen mej. de wed. J. Wensinck heeft een le gaat van f 3000 vermaakt aan het weezengesticht te In de 2e helft van December werden uit Bergen op Zoom en Kruiningen ongeveer 2* miljoen oesters uitgevoerd voornamelijk naar Duitschland Belgie en Benoemd tot onderwijzeres te Brummen mej de Vries te Zaandam. In 1883 werden te Leeuwarden aan de veemarkt aangevoerd 126,853 stuks rundvee, schapenvarkens en paarden tegen 129,382 in 1882 en 117,020 in 1881. Be krijgsraad te Haarlem heeft in 1883 125 vonnissen tegen 137 beklaagden gewezen waarvan 111 door het Hoog Militair Gerechtshof goedgekeurd wer^ den van 9 vonnissen kwam de advokaat-fiscaal, van 5 de beklaagde in hooger beroep. Onder hen, die terecht stonden waren 1 officier, 6 onder-officieren 10 kor poraals en 43 miliciens. Vier papierfabriekanten in Limburg hebben aan de 2e Kamer voorgesteld, voortaan 2,50 van de 100 P. papier te heffen daar thans de hoedanigheid van het papier tot grondslag der heffing wordt genomen namelijk 5°/0 van de waarde, welke heffing zeer tot hun nadeel strekt, nu andere landen hunne papiernijverheid beschermen door de heffing van invoerrechten van het gewicht. Onderhandelingen tusschen het rijk en de gemeente Amsterdam over het stichten van een gebouw op den „Kop" der oostelijke Handelskade voor gemeenschappe lijke dienst van rijk en gemeente hebben B. en W. geleid tot het voorstel aan den raad, om tot den bouw daarvan over te gaan zullende kosten f 235,210. Het rijk zal jaarlijks 7915 huur aan de gemeente betalen voor het gebruik van lokalen voor het loodswezen (van Nieuwediep daarheen over te brengen), voor de invoer rechten en het post- en telegraafwezen terwijl de ge meente de beschikking krijgt over lokalen voor politie, brandweerMeteorologisch Instituut en havendienst. Be kamer van koophandel meentdat^ door de ver- eeniging van al deze inrichtingen in één gebouw de handel zeer zal worden gebaat. Het gedurende 35 weken verschenen blad „de Boterhandel" heeft opgehouden te bestaan. Be gemeenteraad van Dantumadeeldie den 22 Bec. met 8 tegen 5 stemmen besloot, geen schoolgeld- heffing intevoeren Dam in een dezer dagen gehouden vergadering met 7 tegen 6 stemmen een tegenoverge steld besluit. Be heer Jorissen ontslagen staats-procureur in de Transvaal, is met gezin weder daarheen vertrokken. Be toren van de r. k. kerk te Schoonhoven ge bouwd op onbebeide fundamenten is belangrijk gezakt, waardoor de muren der kerk groote schade kunnen be- loopen. Be gemeenteraad van Hoogwoud beert de jaar wedde van de onderwijzeres aan de openbare school op f 700 gebracht omdat op 650 zich niemand had aangemeld. Te Hoorn zijn in 1883 op de jaar-en veemarkten aangevoerd 643 paarden 9867 koeien, 1752 kalveren, 15360 schapen 3799 overhouders 6103 lammeren 12131 varkens, biggen en zeugen, 258 bokken en geiten, 7200 kippen en eenden: verder 68,059 koppen boter en 11729 stapels kaas, wegende 3,182,441 p. —Te Haarl.meer zijn in 1883 geb. 586,overl. 304,geh.8J. Hilversum 496, 294. Tessel geb-188> overl. 88, geh. 43. Broek op Langedijk 44, 28, 9. Be bevolking der 2 eerstgenoemde plaatsen telde op 31 Dec. 14343 eD 11189 personen. .Regenten der r. k, ziekenverpleging te Amsterdam trachten, na de afwijzende beschikking op hun verzue om ondersteuning voor een r. k. gasthuis door den ge meenteraad aldaar, een zoodanig gasthuis geheel uit liefdegiften op te richten, aan welk voornemen de bis schop van Haarlem zijne goedkeuring heeft verleend. Br. P. de Jager, te Ternaard heeft zich met de heeren prof.' A. P. Fokker te Groningen, dr. J.F.van Hengst te Hilversum en dr. G. W. Bruinsma te Steen bergen, tot den minister van binnenl. zaken gewend, met het verzoek de wet, houdende voorziening tegen be smettelijke ziekten niet langer op mazelen van toe passing te verklaren. De ondervinding sedert de in voering dier wet heeft geleerd, dat zij noch de talrij - heid noch de uitbreiding van mazelen-epidemien heelt kunnen beteugelen terwijl het publiek door het briefje „mazelen" aan de woningen niet gewoon is, zich van het binnentreden eener besmette woning te onthouden. Door het opnemen van mazelen onder de in art. o-enoemde ziekten worden het gewicht en de goede wer king der geheele wet geschaad die overigens voor de andere daarin opgenomen ziekten nuttig kan werken. Ten slotte wordt verklaard dat zij zich vooraf over tuigd hebben, dat het meerendeel der in Nederland gevestigde geneeskundigen in hoofdzaak met dit ge- voelen overeenstemmen. - Tot ontvanger der registratie te Tessel is benoemd de heer J. E. G. C. Offerhaus, thans surnumerair, in plaats van den heer Z. Middelkoop verplaatst naar Öirschot^e commiggie yan 35 leden uit Noord-en Zuid- Nederland heeft zich gevormd om den 70 verjaardag van dr. Nicolaas Beets op 13 September van dit jaar te herdenken. Graaf van Lijnden van Sandenburg, oud- minister, is eere-voorzitter prof. dr M. de Vriesvoor zitter, secretarissen Johs. Dijserinck en H. penningmeester A. C. Wertheim te Amsterdam De vereeniging van friesche steenfabriekanten heeft aan de gemeentebesturen in Friesland verzocht bij de uitvoering van gemeentewerken fneechen steen te laten gebruiken. Het voorkomen van besmettelijke longziekte m de onmiddelijke nabijheid van het afgesloten Sedeelte van het spoelingdistrict heeft den minister van binn. zaken doen besluiten den afgesloten kring te wijzigen. De nieuw te benoemen Zwolle moet een zakelijken borgtocht stellen van ƒ40000 werkelijke waarde. Het herbalingsonderwijs te Pernis kan niet door gaan omdat zich op herhaalde oproepingen geene leer lingen aanmelden. Het uitvoerend comité der internationale land bouwtentoonstelling heeft de voorwaarden oP^baar ge maakt voor de inzending in de X afdeel.ng Akkerbouw gewassen. Zij moeten uiterlijk 21 Augustus ingezonden zijn Aangifte van inzending moet geschieden voor J. 4.pril bij duinen, j Degi .auring 1 benoemd t< Het dat hij dat ling der n men en di is beneveh te behandi zoo spoedi Bert ds. P. Kn Bedi te Helder De wegmaats» Hoorn c vonden dienst w Op zijn alpha H. Goi A.

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 2