allerlei. gcUgrafigchg Berichten. Slabs-Berichten. "ipril bij den secretaris P. F. L. Waldeck te Loos- dinnen^ nteraad ?an sloten hoeft) behoudens goed keuring den burgemeester C. W. A. M. Groskamp benoemd tot secretaris dier gemeente. Het kamerlid Fabius schrijft in de Standaard, lat hij dadelijk opkomt tegen den inhoud en de bedoe ling der motie omtrent de inenting te Delft aangeno men en dat hetnu de zoo eenvoudige zaak dermate is beneveld, tijd wordt, alle protesten in het breede te behandelen, waartoe hij in een afzonderlijk geschrift zoo spoedig mogelijk hoopt overtegaan. - Beroepen bij de herv. gemeente te Durgerdam ds. P. Knuttel van Noordgouwe. Bedankt naar de hersteld evang. luth. gemeente te Helder door ds. P. v. ijk Jr te Bnkhuizen He regeering heeft aan de Holl. IJzeren Spoor wegmaatschappij gevraagdof zij de lijn Zaandam Hoorn die door den hoofdingenieur in orde werd vonden bij de opening van den aanstaanden zomer dienst wil exploiteeren met hulp-stations-inrichtingen. Op de voordracht voor hoofd der school te Hem I1JHaGorÏeeronderwijzer te Oosterlitt^^eteng G Mars, hoofd der school Zuid-Beemster. E. Ott Jz., Heer Hugowaaro. E. Steiin, onderwijzer Schagerbrug. Yoor de betrekking van opzichter der gemeente werken te Zaandam op f 600 jaarwedde hebben zich meer dan 100 sollicitanten aangemeld. Hen 17 is de nieuwe school te Grootschermer die onder de leiding van den heer IV. F. du Croix, gemeente-architect te Alkmaardoor den aannemer J. J. Tesselaar zeer net is afgewerktdoor den dis trictsschoolopziener goedgekeurd. Zij zal spoedig in gebruik gesteld worden. ft je m n. 1 ir- de in. >r- nd ge- nd in tar lid- lag aar ud- >or- er, ten ht een i in elte inn. gen. r te iOOO oor- eer- and- g0- 3UW- nden iór 1 Het uitvoerend comité voor de internationale land bouwtentoonstelling te Amsterdam ziet zich gedwongen bij vernieuwing een beroep te doen op de offervaardig heid van alle belangstellenden in het welslagen dier tentoonstelling. Daar het rijkssubsidie, volgens zijne mededeelinggeheel voor uit te loven prijzen moet worden besteed en de particuliere bijdragen nog niet zeer overvloedig toestroomden zoo za! bij den tegen- woordigen staat der geldmiddelen de uiterste zuinig heid moeten worden betracht en zelfs veel achterwege moeten blijven wat eigenlijk niet kan worden gemist. De uitgaven voor het in orde brengen van het terrein voor het plaatsen van vee en paardenstallen enz. zijn toch vrij aanzienlijk. Zal de eer van het landbouwende Nederland op zijn eerste tentoonstelling van dien aard waardig opgehouden worden dan behoeft het comité inderdaad meer geldelijken steun en daarom vraagt het nog eenmaal hulphet zij door het uit loven van één of meer prijzen of medailjes, hetzij door het schenken eener geldelijke bijdrage of door inteeke- ning op het waarborgfonds. Hij die ten minste f 25 bijdraagtwordt donateur en krijgt eene vrijkaart voor den geheelen duur der tentoonstelling de plechtige opening daarbij begrepen. Gaarne vestigen wij de aan dacht op dit verzoek. Mogen velen nog bedenken dat het welslagen dezer tentoonstelling voor den naam van Nederland in het buitenland lang niet onverschil- lig is en dat de vruchten daarvan later zeer zeker ge plukt zullen worden. Werkt ieder nu naar zijn vermo gen mede dan is dat welslagen verzekerd. De heer P. F. L. Waldeck te Loosduinen is bereid iedere gift of bijdrage of toezegging van medaljes in ontvangst te nemen. versierenbrachten het volgende humoristische tafereel in herinnering dat lange jaren geleden op Norderney voorviel en waarvan een Nederlander de held is. Onze landgenootzegt het dagblad een jonkheer uit eene oude Hollandsche familie, een geestig en fijn beschaafd man van de wereld, ergerde zich dagelijks over den in deze „fashionable" badplaats sterk verte genwoordigden Hanoveraanschen adel en in het bijzon der over de zucht van die heeren om langs het strand met allerlei avontuurlijke sterren en kruisen te schit teren. Op zekeren dag, had hij zich over een rijkbe- kruist „Herrachaft" die minachtend over den schouder zijn leege knoopsgat bad aangekekenin hooge mate geërgerd en bij besloot op zijn manier revanche te nemen hij ontwierp een phantastiseh rijk ordeteeken en zond de schets naar zijn juwelier in Den Haag met de opdrachthem naar dat model zoo spoedig mogelijk een rijk met brillanten en paarlen bezet kruis te vervaardigen en dadelijk op te zenden. Ma verloop van tien dagen kwam bet kleinood dat de kleinig heid van f 700 kostte te Norderney aan en met de schitterende ster versierd verscheen onze Hollander in gezelschap van een vriend die nu deze episode aan het Berl. Tageblatt verhaalt op het terras. Het was een heerlijke Zondag eu de zon bleef niet in gebreke, de schitterende decoratie met verhoogden glans te doen stralen. De uitwerking op de Hanoveranen was onbeschrijvelijk. Een onbekende ster op de borst van een den vori- gen dag nog totaal „obscuur" mensch De belangstel ling sloeg weldra over tot nieuwsgierigheid en toen deze haar toppunt had bereikt, werden twee gedeco reerden afgezonden om „ergebenst" te vragen wat dat voor een nieuwe orde was en van waar zij kwam. „Deze ordemijnebeeren" zoo luidde het be scheid „heb ik zelf bedachtzelf laten maken en ook zelf betaald De Hollander boog en liet de van verontwaardiging sprakelooze deputatie staan. Het Berl. Tegeblatt voegt er bij, dat de geschiede nis snel over het geheele eiland de ronae deed en ook den toenmaligen Koning van Hannover Ernst August ter oore kwam die er hartelijk over lachte. Parijs 17 Jan. De Figaro meldt dat de chinee- sche regeering op aandringen van Engelandde chi- neesche troepen uit Bacninh terugtrok tot 25 mijlen benoorden die stadzoodra de franschen Bacninh veroverd hebben is de tusschenkomst van Amerika te verwachten. In Friesland is als een merkwaardig gevolg van een kruising van diersoorten en wel van tamme konijnen met in het wild loopende hazen, een ras ontstaan dat sprekend op hazen gelijkt. Opmerkzaam geworden op dit feitis men nu begonnen die teelt te bevorderen. Vlugger en grooter dan het konijn is dit dier bijna niet van den haas te onderscheiden zoodat het wel licht spoedig als haas in den handel wordt gebracht. De cultuur van de brandnetel. In Duitschland begint men met grooten aandrang de cultuur van de brandnetel aan te bevelen. Vroeger zeide men: „kom: ga kool planten 1" thans heet het„ga brandnetels plantenMen ziet in Duitschland niet enkel eene zaak van nationale maar ook van patriottische be- teekenis in bedoelde cultuur omdat de acclimatisatie en het winnen van de netels zou kunnen leiden tot de onafhankelijkheid van Duitschland van de vreemde katoenlanden. Daargelaten nu alle overdrijving en illusie is dit echter zeker dat genoemde cultuur op zettelijk en in het groot gedrevenin het belang van landhuishoudkunde en nijverheid beide aanbeveling ver dient. De groote moeilijkheid schijnt te zijn het be reiden van de spinbare vezel zelf, want noch langs den scheikundigen noch langs den mechanischen weg is dit tot 'nu toe volkomen gelukt (evenals dit lang het geval is geweest b. v. met de rameh en andere derg. spinplanten.) Bij eene proef, genomen in het voorjaar van het loopend jaar verkreeg men op een pas aan gelegd veld van de hectare 2800 ponden droge stengels en 1150 ponden droge bladen. Dit bedrag neemt telken jare toe. Dat de plant als groen voer gebruikt kan worden is bekend. Als zoodanig levert zij 3 a 4 oog sten in een zomer op. Ook als hooi kan zij gedroogd worden. Wat de voedingswaarde betreft, wordt de plant gelijk gesteld met roode klaver. In Denemarken wordt het zaad van de plant in verbinding met haver als een voordeelig paardenvoeder gebezigd. Vermits de proe- V8D, om de indische en de amerikaansche brandnetel in Europa te cultiveeren slecht zijn geslaagd zal het noodzakelijk zijn de in het wild groeiende plant te cultiveeren. (Dat de plant ook tot voedsel voor den mnsch geschikt gemaakt kan worden is in Nederland hekend). De sterk exotische ridderordes die tegenwoordig sneer dan ooit de borsten van Berlijnsche financiers - De collecte aan de huizen der ingezetenen voor het israëlitisch armbestuur heeft den 16 f 208,38| opgebracht. De Rederijkerskamer „Bilderdijk" voerde den 16, voor een zeer talrijk publiek het bekende stuk van den geestigen schrijver Justus van Maurik 8 of Z, op. Het stelt het vooroordeel aan de kaak, dat tegen huwe lijken tusschen joden en christenen bestaat en geeft doop de vergissing in de lettor S of Z, waarmede de naam van den hoofdpersoon geschreven moet worden tot een aantal geestige tooneelen aanleiding. Alle spelers, niet bet minst de dames, die zoo welwillend hunne medewerking verleenden kweten zich uitnemend van hunne taak. Een geanimeerd bal boeide nog tot laat in den nacht velen van het publiek in de zaal. He jaarlijksche paaschtentoonstellingvan wege de afdeeling Alkmaar der Hollandsche Maatschappij van Landbouw alhier te houden zal dit jaar plaats hebben op Vrijdag, den 4 April. Een aantal van 29 uitgeloofde prijzen van 10 tot 40 gulden doet mede verwachten dat de belangstelling en onderlinge wedij ver voor inzendingen van fraaie exemplaren bij vorige jaren niet zal achterstaan GEMEENTERA AD. No. 1. Zitting van 16 Januari 1884. Voorzitter de burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 12 leden. Afwezig de heeren Mr. A. P. de Lange en B. Preijer. Eene vacature. De vergadering geopend zijnde, worden 1. de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. 2. Wordt medegedeeld de brief aan den Voorzitter van den Gemeenteraad van Mevrouw de weduwe van den heer J. G. A. Verhoeffwaarbij zij kennis geeft van het overlijden van haren hartelijk geliefden echtgenoot op 14 Dec. 1883hebbende de Voorzitter gemeend in den geest van den raad te handelen, door dien brief dadelijk te beantwoorden met den volgenden brief van rouwbeklag De Gemeenteraad van Alkmaar heeft met zeer veel leed wezen en deelneming kennis genomen van het bericht, dat uw hartelijk geliefde echtgenoot, de heer J. G. A. Verhoeff, wethouder dezer gemeente, in den ouderdom van ruim 73 jaren den 14 December j.l. is overleden. Reeft zijn overlijden u en uwe kinderen in diepen rouw gedompeld, de Gemeenteraad betreurt het verlies van een medelidtevens wethouder, dat met zeldzame bekwaamheden en met den meesten ijver meer dan een vierde gedeelte eener eeuw werkzaam was aan het bevorderen van het belang dezer gemeente en wiens naam steeds een eervolle plaats zal inne men in de geschiedboeken der gemeente Alkmaar. Op voorstel van den Voorzitter wordt met algemeene stemmen besloten, beide brieven in de notulen dezer vergadering op te nemen. 3. Deelt de Voorzitter mede den afloop der op 27 December 1883 gehouden openbare aanbesteding van gemeentewerken en dat op 28 December 1883 voor t 823,75 aan boomen en hak hout verkocht was. Voor kennisgeving aangenomen. Zijn medegedeeld de sedert de vorige vergadering ingeko men stukken. 4. Brief van Ged. Staten ten geleide van het goedgekeurde suppletoire kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1883. 5. Brief van Burg. enWeth. ten geleide van het op den 10 opgemaakte proces-verbaal van opneming der kas en boeken van den gemeente-ontvanger. Ms. 4 en 5 voor kennisgeving aangenomen. 6. Brief van den heer mr. D. E. van Leeuwen houdende kennisgevingdat hij aanneemt de herbenoeming tot lid der commissie van toezicht over de klasse van oude talen. 7. Brief van den heer A. J. T. Conijn 8. h a G. Bosmanhoudende kennisgeving dat zij aannemen de benoeming tot lid van het burgerlijk armbestuur. 9. Brief van den heer J.W.Welcker, houdende kennisgeving, dat hij aanneemt de benoeming tot lid der gezondheidscommissie. Ns. 6 tot en met 9 voor kennisgeving aangenomen. Zijn in behandeling genomen de volgende voor de leden ter lezing gelegen hebbende stukken. 10. Verzoek van mej. J. E. Dardenne Ankringa, benoemd tot onderwijzeres te Arnhemom ontslag als onderwijzeres aan de openbare 2e tusschenschool met ingang van 1 Maart a.s. Eervol verleend met ingang van 1 Maart a.s. of zooveel vroeger als in de vacature mocht zijn voorzien. Van Burg. en Weth. 11. Ie Suppletoire gemeente-begrooting dienst 1883, strek kende om in ontvang te brengen de opbrengst der leening 120,000 en 6439,46 wegens hoogere opbrengst van honden belasting, belasting op tooneelvertooningenbegrafenisrechten marktgelden en vergunningsrecht drankwet. In uitgaaf werd ge bracht f 116647,09 voor overnemingsprijs der gasfabriek met toebehooren en f 9792,37 verhooging van den post voor on voorziene uitgaven. De commissie van financiën stelt voor, haar onveranderd goed te keuren. Na eene korte bespreking wordt de post marktgelden nog met f 800 verhoogd voor meer ontvangen marktgelden, dan waarop gerekend was, een nieuwe post in uitgaaf gebracht van 13352,91 voor bedrijfkapitaal aan de commissie voor de gasfabriek en de post voor onvoorziene uitgaven in verband met die veranderin gen vastgesteld op 7239,46. 12. Ontwerp-besluit tot vaststelling der jaarwedde van den onderwijzer aan de le openbare tusschenschoolL. P. Vogele zang op f 750, naar aanleiding eener opmerking van Gedep. Staten, daar verzuimd was, hem bij name te noemen in het raadsbesluit van 1 Maart 1882 tot regeling der jaarwedden van het onderwijzend personeel alhier. Vastgesteld. 13. Ontwerp-besluit tot het tijdelijk in 1884 naar gelang der behoeften opnemen van geldhoogstens tot een bedrag van 40000,— tegen de rente van den dagaf te lossen vóór 1 Nov. 1884. Vastgesteld. 14. Voorstel der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, om aan de burgeravondschool de drie lesuren per weekin elke klasse ééndie tot heden besteed werden aan het onderwijs in het boekhouden, nu dat leervak vervallen is, te besteden aan het onderwijs in de Nederiandsche taal. Gesteld in handen van den inspecteur van het middelbaar onderwijs om bericht en raad. 15. Is overgegaan tot het benoemen van a. twee leden van het stembureau bij gelegenheid van de ver kiezing van een raadslid op 23 Januari 1884. Benoemd de heeren C. W. Bruinvis en Vonk met 10 en 11 stemmen: de heer Bosman bekwam 2 stemmen. De ove rige leden worden als plaatsvervangers aangewezen. b. eene onderwijzeres aan de openbare 2e tusschenschool, m plaats van mej. Dardenne Ankringa, waarvoor door Burg. en Weth in overleg met den arr. schoolopziener, na verhoor van het hoofd der school, waren voorgedragen mej. H. Hazel- horst te Zwolle, E. Elte te Helder en J. E. Wit te Helder, met het voorstel, de jaarwedde dezer onderwijzeres weder op t 650,— te bepalendaar de reden waarom indertijd de jaarwedde van Mej. Dardenne Akkringa en mej. leith op f 750,— bepaald werd, nu niet meer bestaat. Benoemd mej. Hazelhorst met 12 stemmen en hare jaar wedde met algemeene stemmen op f 650,— bepaald. 16. Daar geen der leden bij de gewone rondvraag iets in het midden had te brengen, sluit de Voorzitter de vergadering. burgerlijke stand. GEBOREN. 15 en 16 Jan. Neeltje en Adrianus, D. en Z. van Hendrik van de Kamer en Cathnrina de Waard. 17 Jan. ReddeZ. van Simon Alot en Louisa Renske de Moor. OVERLEDEN. 16 Jan. Hendrik Emeis69 j. en ruim 11 m. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. 16 Januari. Door den Notaris J. BAKKER SCHUT. 1Huis ingericht tot zeilmakerijmet Erfte Alkmaar aan den Voormeer, B, No. 1973, ged. groot 1 a. 72 e, Str. Gijsbertus Baas 1900, 2. Bouwterrein achter No. 1B, No. 1973 ged., groot 49 cent. Str. Joh. Schouten 3. Idem, B, No. 1973 ged. groot 50 c. Str. Joh. Schouten 4. Idem, B. No. 1973, ged. groot 56 c. Str. Jb. van Twisk 5. Pakhuis en Erf aan de Achterwezel, B, No. 1147 geheel en 1973 ged, samen groot 79 cent. Str. J. van de Poll 6. Bouwterrein, naast No. 5, B No. 1973, ged. groot 61 c. Str. Joh. Jac. Schouten 7. Erf of Bouwterrein, tegenover No. 5 en 6, B, No. 1146, ged. groot 72 c. Str. Joh. Jac. Schouten 255, No. 1 tot en met 7 gecomb. f 3695, Verhoogd door C. Bosman q q. met f 1065. 1. Winkelhuis en Erve, n.z. Laat, A, No. 2276, groot 72 c. Str. K. R. Sougée .ƒ2500,— Niet verhoogd. 200,— 190,— 200,— 720,— 230,— 1. Bouwterrein, Ropjeskuiluikomende aan de Akerslaan. 2. Idem, naast No. 1. 3. Idem, naast No. 2. 4. Idem, naast No. 3. 5. Idem, naast No. 4. 6. Idem, naast No. 5. 7. Idem, naast No. 6. 8. Idem, naast No. 7. 9. Idem, naast No. 8. 10. Idem, naast No. 9. 11. Idem, naast No. 10. 12. Idem, naast No. 11. 13. Idem, naast No. 12. 14. Idem, naast No. 13. 15. Idem, naast No. 14. 16. Idem, naast No. 15. 17. Idem, naast No. 16. 18. Idem, naast No. 17. Str. Joh. Balder 1 140, Str. Corn. Mooijman 160, Str. J. C. Malefijt 105, Str. J. C. Malefijt 105, Str. Corn. Mooijman a 95, Str. A. W. y. d. Voort 90, Str. H. Lijnbach. 85, Str. A. W. v. d. Voort e 85, Str. Corn. Mooijman u 85, Str. A. W. v. d. Voort 90, Str. P. de Munk 85, Str. A. W.v.d. Voort 90, Str. Corn. Mooijman 90, Str. A W. v. d. Voort 90, Str. C. J. van Eijk 90, Str, C. J. van Eijk 90, Str. Corn. Mooijman 90, Str. A. W. v. d. Voort 85. No. 1 tot en met 18 niet verhoogd. 19. Idem, naast No. 18. Str. Corn. Koopman e 80,— 20. Idem. naast No. 19. Str. W. de Visser 85, No. 19 en 20 gecomb. 165,Verhoogd door W. de Visser met f 10, 21. Idem, naast No. 20. Str. Corn. Mooijman 85, 22. Idem, naast No. 21, Str. A. W. v. d. Voort 80, 23. Idem, naast No. 22. Str. J. v. d. Itsert 85,— Perc. 1 tot 23 sectie E, No. 1024 ged., ieder gr. ongeveer 1 a. 21 c. 24. Idem, naast No. 23, sectie E, No. 1024, ged. groot ongeveer 1 a. 90 c. Str. R. van de Poll 155, No. 21 tot en met 24 gecomb. 405,Verhoogd door R. van de Poll met 25, 25. Idem, tegenover ns. 2 tot en met 7, sectie E, No. 1024, ged. groot ongeveer 50 c. Str. Corn. Mooijman 35, Niet verhoogd.

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 3