I No. 10. Zes en tachtigste Jaargang. 1884. WOENSDAG 23 J A NU A K I. Oude centen. FEUILLETON. Ken staatsgeheim. Prijs der gewone Advertentiën: Ten einde aan veler verlangen tegemoet te komen, zullen voortaan de advertentiën geheel per regel berekend worden, zoodat men bij eene advertentie van successieve lijk 1,2,3 of 4 gewone regels, 15,30,45 of 60 cents betaalt De Uitgevers (Dfficiëel (Bcbeelte. Buitcnlanb. 4LK1AARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Doiidördag- op Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het gebeele Rijk f 1, De 3 nummers 0 06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR herin nert, dat tot en met 31 Januari 1884 aan de kantoren van de betaalmeesters en de ontvangers en commies-ontvangers der directe belastingeninvoerrechten en aocijnsen gelegenheid bestaat, om de met 31 December 1883 buiten omloop gestelde oude centen en halve centen in te wisselen. Alkmaar Be Burgemeester van Alkmaar, 11 Jan 1884. A. MACLAINE PUNT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat zij in hunne vergadering van lieden gunstig hebben beschikt op het aan hen ingediende verzoek van J. A. G. M. COPPENS, om vergunning tot het oprichten eener loodgieters en zinkwerkers werkplaatsje het perceel aan de oostzijde van de St. Annastraat, v\ ijk O, No. .0. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 22 Jan. 1S84. Be Secretaris, NUHOUT van der VEEN. NATIONALE MILITIE. De ingeschrevenen voor de Militie alhier in het jaar - Sb3 voor de lichting van 1884 wordenvoor zooverre zij vrijstel ling kunnen doen gelden als eenige zoon of wegens broeder- dienstverzocht daarvan opgave te doen aan de gemeente secretarie. BELGIE. Boland die voor eenigen tijd beweerde, dat hij aan twee leden der fransche Kamer, aanhangers van Gamöetta, vrij aanzienlijke sommen uitgekeerd zou hebben opdat zij in de Kamer de belangen van eene nij verheidsonderneming zouden voorstaan ia thans wegens oplichting, valschheid in geschrifte en misbruik van in blanco geteekende stukken door het nol te Luik veroordeeld tot 3 jaren gevangenisstraf en 15(W boete. De Koning heeft den belgischen gezant te 's Gra- venhage bevorderd tot groot-oüfcier der Leopoldsorde als bewijs van erkenning zijner diensten DUITSCHLAND. Pbuisen. Huis van Afge vaardigden. Den 18 is het voorstel van het centrums- lid Reichensperger tot herstelling der 3 afgeschafte ar tikelen van de grondwet in behandeling genomen. De minister van eeredienst verzocht het voorste! af te stemmende regeering zou het niet bekrachtigen mocht het tegen verwachting aangenomen worden. Zij nam die houding aan wegens de uitlegging door de katholieke kerk aan die artikelen gegeven waarin de voorstellers deelden. Die artikelen hebben allerlei moeielijkheden veroorzaakt, vooral na het verkrijgen van nieuwe provinciën waar de toestand beter gere geld was dan in de oude. De herstelling dezer arTkelea zou eene groote staatkundige fout ziju. Over de bege nadiging van den bisschop van Munster kon by m de tegenwoordige omstandigheden niet spreken. Het bevei tot begenadiging van de aartsbisschoppen van Keulen en Posen zou geen der ministers willen teekenen, want dat zou niet in het belang van den staat of van den kerkelijken vrede zijn. Wat de onderhandelingen met Rome aangaat, de regeering zou zelfstandig verbete ringen voorstellen. Zij zou zich daarbij door voor stellen en het maken van beweging niet laten dwingen; zij zou in baar optreden daardoor alleen tegengehouden knnnen worden. Den 19 werd het voorstel Reichen sperger, waarvoor alleen het centrum en de poleD stem den, verworpen nadat eene door de conservatieve partij voorgestelde beredeneerde motie van orde, om over te gaan tot de orde van fen dag, verworpen was. De overwegingen dier motie luidden als volgt: Over wegende dat het wederinvoeren der art. 15 16 en 18 der staatsregeling van 185< niet de geschiktste weg is om den vrede in de kerkelijke zaken te sluiten, maar dat daardoor een gevaar zal ontstaan dat ae rechts zekerheid zal geschokt worden overwegende dat de zelfstandigheid der evangelische en katholieke kerk en de beslissing van den kerkelijken strijd langs den reeds ingeslagen weg der bijzondere wetgeving het best kan verkregen worden. ENGELAND. Het den 18 door de te Londen ge vestigde Nederlanders aan de transvaalsche afgevaar digden aangeboden feestmaal werd voorgezeten door dr. Roelvink, niet door den nederiandschen gezant, die tot de gasten behoorde. Alle toespraken werden in het Hcllandsch gehouden. De vojrzitter stelde in de eerste plaats een heildronk in op Engeland'» Koningin, waarbij hij wees op de vriendschappelijke betrekkingen tusschen Enge land en Nederland. De heer Grocs stelde een dronk in op den Koning der Nederlanden en het Huis van Oranjedaarbij herinnerende hoe eertijds de Kaap de Goede Hoop aan Nederland behoorde en in het licht stellende hoe de oude gevoelens van vriendschap tus schen de Hollanders in het moederland en die in Zuid- Afrika in de laatste jaren waren verlevendigdten gevolge van de vaderlandsliefde eu den heldenmoed der Boeren. Hij eindigde met de beste wenschen voor het welzijn van Nederland en het Huis van Oranje,en hij voegde er bij dat het een niet zonder het ander kon bestaan. De nederlandsche gezantgraaf van Bylandt, beantwoordde den heer Groos met een dronk op het welzijn van den President der Transvaal. Hij deed dat niet in zijne hoedanigheid van gezantmaar als vaderlandlievend Nederlander, die levendig belangstelt in de welvaart van de Transvaal. Hij geloofdedat onder het bestuur van mannen als Kruger en zijne medebestuurders de bloei der Republiek verzekerd was. De heer Kruger betuigde zijnen dank voor de harte lijke ontvangstwelke de te Londen verblijf houdende Nederlanders aan de afgevaardigden hadden bereid. De voorzitter dronk vervolgens op de afgevaardigden der Transvaal en uitte daarbij deu vurigen wens.-h, dat zij er in slagen mochtende gerezen moeielijkheden op vriendschappelijke wijze te regelea. Bij alle dronken op bepaalde personen werd elke toespeling op de staat kunde vermeden de gastheeren wenschten uitsluitend eeue persoonlijke beleefdheid aan hen te bewijzen. FRANKRIJK. Tusschen Calais en Rome is een wekelijksche sneltrein ingevoerd die den weg aflegt m ruim 44 uren. De trein bestaat uit een slaapwagen een salonwagen een keuken een locomotief en een tender. De afgevaardigde Cassagnac heeft aan Victor Napo leon schriftelijk gevraagd in hoever de bonapartistische partij op hem rekenen kan. De prins heeft geant- woord dat hij zich nooit zon aansluiten bij de tegen zijn vader gerichte aanvallen en er ook niet aan dacht, zich tegen het bestaande gezag te verzetten. Dij had voor het oogenblik geene staatkundige ro. te vervullen doch dit belette nietdat hij een persoonlijk gevoelen over staatkunde en godsdienst had. Hij zou op den achtergrond blijven totdat de plicht hem riep zijn vaderland te dienen. De werkstaking onder het zeevolk te Marseille heeft een einde genomen Kamer. Den 17 werd door den radikalen afge vaardigde LaLant een wetsvoorstel ingediend tot het openen van een krediet van f 1,500,000 om alle voor minder dan 10 in de banken van leen mg verpande voorwerpen kosteloos aan de inbrengers terug te geven. Hij za» in dien maatregel een middel tot leniging van den nood der arbeidersklasse. Met 228 tegen 105 stemmen werd dit wetsvoorstel spoedeischend verklaard. Den 18 is bij de voortgezette beraadslaging over net wetsontwerp betreffende de prefectuur van politie te Parijs een voorstel, om het ontwerp naar eene com missie te verzenden verworpen waarna met 281 tegen 222 stemmen tot de artikelsgewijze behandeling werd overgegaan welke den 19 reeds afliep. Den 21 werd het geheele ontwerp aangenomen. GRIEKENLAND. De Kamer heeft hetleeningsont- werp ten slotte met 110 tegen 56 stemmen aangenomen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Te Weenen verkeert men geheel onder den indruk der in de laatste dagen gepleegde of ontdekte misdaden. Den 10 traden des namiddags, ongeveer half 6, twee personen het meen der meest bezochte straten gelegen wisselkantoor van den heer Eifert binnen, om bankbiljetten te wisselen. Terwijl 45) De kooge positie van minister graaf v. Hochfelden had zijn zoon er niet voor kannen behoeden, dat het on derzoek tegen hem gevoerd werd met dezelfde gestreng heid als tegen Horsthet was eene eerezaak van het geheele officierscorpsdat men de beleedigingden uniform aangedaan, wreekteof door de dragers daar van of door hendie den uniform gehoond hadden voorbeeldeloos te straffen. De verklaringen van alle getuigen luidden echter ongunstig voor de officieren, alleen sprak voor hen de omstandigheid dat het „gewoonte" isom iemand, die voldoening weigerttot het duel te dwingen door hand tastelijke openlijke beleediging. Ook het onderzoek naar het gebeurde in den schouw burg viel ongunstig voor Frits Hochfelden uithet was niet Laura Holm maar Selma Flitzer geweest die zijne familie tot het verlaten van de loge had ge noopthij had deze echter beleedigd op eene wijze, die als zeer weinig fatsoenlijk werd veroordeeld. Hij zeide wel dat het hem boos had gemaaktdat Kurt von Stolpen die zijne zuster op eene in het oog val lende wijze het hof had gemaaktde partij van de dames trok cfie zijne moeder beleedigd hadden maar zijn eigen vader getuigde in dit opzicht tegen hem. Op een verzoek om mededeelingof naar zijne meening zijn zoon door het gedrag van Kurt recht gekregen h^d om de eer zijner zuster te verdedigen, verklaarde de minister, dat het hem leed deed, dat zijn zoon in die dwaling had verkeerd en dat zoowel zijne dochter als mijnheer Stolpen volkomen vrij waren. De sympathie van de voorname wereld was aan de zijde van den jongen man, die zijn tegenstander tot een ridderlijken strijd had uitgedaagd, met verachting sprak men over de lafheid van Kurt, die Frits Hochfelden in zulk eene onaangename positie had gebrachtmaar de krijgsraad eischte het ontslag van Hochfelden uit de dienst. De vorst onderteekende het vonnis, maar alleen om aan den vorm te voldoen hij stond daar oorlogstoe rustingen waren uitgeschreven en reserve officieren werden aangenomentoedat de jonge man als vrij williger weder in dienst trad, met uitzicht op bevorde ring bij een ander regiment. Helena von Hochfelden moest er mede tevreden zijn, dat haar vader de bovenvermelde verklaring deed zij kon zelve niets beters doen, dan zich geheel onverschil lig te toonen des te meer hinderde het haar echter, dat Kurt er straffeloos afkwam, terwijl men een streng vonnis over haren broeder velde. Mijnheer von Kneist vuurde dat gevoel aan tot een blinde haatom waarnaar hij reeds langs had gestreefd tot de echoone dochter van den minister in nadere betrekking te komen. Helena liet hem gevoelen dat zij dengene hare gunst niet onthouden zoudie er in slaagdehaar en haar broeder aan Kurt te wreken. Baron von Kneist was eerzuchtighij had er vroeger Kurt om benijd, dat de gunst van den minister hem den weg tot eene hooge positie nog gemakkelijker zou maken, terwijl hij zelf zulk eene bescherming veel meer noodig had gehad. Hij had daarom ook reeds veel moeite gedaan, om Kurt van Helena te vervreemden door bij Fnts den vereerder zijner zuBter gehaat te maken nu wa3 het tot eene uitbarsting gekomen bij moest alles op het spel zetten om Helena te veroveren, voordat zich nieuwe mededingers opdeden. Kneist zeide tot zich zei ven, dat Helena nu in eeue stemming wasom spoedig het jawoord te geven al was het alleen maar, om te toonen dat haar hart vrij was geweest, en dat zij zich om Kurt von Stolpen niet bekommerde. Kneist waszooals wij reeds zeiden een neef van Kurt. Claire von Stolpen praatte gaarne met hem omdat hij steeds piquante nieuwtjes wist en scherpe opmerkingen wist te maken over degenen die de ba rones niet lijden kon. Onder voorwendsel van naar den toestand van Kurt te komen vragen had Kneist bij de ongelukkige moeder een bezoek gebracht en Claire buitengewoon mededeelzaam gevonden. De barones koesterde ongetwijfeld een innige liefde voor haar eenigen zoon, op wien zij altijd zoo ijdel en trosch was geweestmaar hoe bedroefd zij ook was het iag eenmaal in haar aard, om met alles te coquet- teeren°, en zoo coquetteerde zij ook met haar smart. Zij vertelde, hoe ontroostbaar zij was, dat zij haar zoon niet verplegen kon, niet eens bezoeken mocht, maar zij zich troostte met de verzekering van haar gemaal dat Kurt genezen zou. Het scheen haar streven te zijn door uitwijding over Kurt.s ziekte te kunnen vaststellen, dat men haar zoon niet verantwoordelijk kon achten voor diens buitensporigheden de vrees voor het oor deel van de wereld had haar de gedachte dat Kurt ontoerekenbaar geweest was doen verdragen zij gaf als hare meening te keDnen dat zijne ziekte een ge volg was van bovenmatige inspanning bij zijne studiën. Het viel Kneist gemakkelijk, Claire tot verdere ver trouwelijke mededeelingen te bewegen. Uit de zeker heid waarmede zij van Kurt's spoedig herstel sprak kon hij afleidendat het gevaar niet bizonder groot was en de vrij algemeen uitgesproken argwaan dat Kurt's ziekte slechts geveinsd was niet mistastte. Het was voor iemand die de omstandigheden der familie zoo nauwkeurig kende als Kneist een onver klaarbaar raadsel dat Stolpen nadat hij zijn ontslag had verzocht, geen last had van zijne schuldeischers en men niet reeds lang op den boedel van den geheimraad beslag had doen leggen. Hij zinspeelde op de geldelijke positie van den geheimraad en Claire bracht dit onder werp maar al te gaarne ter sprakeom iedereen te kunnen vertellen hoe gemakkelijk het haar viel nu het niet meer noodig was eene hooge positie optehouden, het huishouden eenvoudiger mtenchten en

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 1