No. 11. Zes en tachtigste Jaargang. 1884. VRIJDAG 25 JANUARI. FEUILLETON. "i Een staatsgeheim. Prijs der gewone Advertentiën: (Dffitutl ®ebeelte. Buitenlanb. 4LKMAARSCIIE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Eijk f 1, De 3 nummers 0 06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat de herstemming tot benoe ming van een lid van den raad door hen is bepaald op W oens dag, 6 Februari 1884, van's morgens 9 tot's namiddags 4 uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar. A. MACLAINE PONT. 24 Jan. 1884. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. NATIONALE MILITIE. De ingeschrevenen voor de Militie alhier in het jaar 1883 voor de lichting van 1884 wordenvoor zooverre zij vrijstel ling kunnen doen gelden als eenige zoon of wegens broeder- dienst verzocht daarvan opgave te doen aan de gemeente secretarie. BELGIE. De uitgaven, voor 1884, voor het aanhan gig onderzoek naar de werking der schoolwet ge raamd op f 49,000, gaven den 18 tot eene langdurige en levendige beraadslaging in de Kamer aanleiding. De rechter zijde trachtte te betoogen dat van dat onderzoek misbruik was gemaakt om propaganda te maken voor de liberale partij.. De heer Couvreux voorzitter der commissie verklaardedat zij niets te verbergen bad en nog vóór de verkiezingen hare reke ning en verantwoording openbaar zou maken. Ten slotte werd met 62 tegen 44 stemmen, rechter tegen linker zijde eene door den minister van justitie aan gegeven motie aangenomen luidende de Kamer, overwegende, dat de rekeningen der commissie van onderzoek reeds aan de leden der Ka mer zijn medegedeeld en tot hunne beschikking liggen; dat dus de Kamer haar toezicht zonder eenige beper king kan uitoefenen dat bovendien de commissie hare rekening en verantwoordingzoodra zij met haren arbeid gereed gekomen is, zal openbaar maken gaat over tot de orde van den dag waarna de post met gelijk aantal stemmen goedgekeurd werd. DUITCHLAND. Saksen. Vele leden van het huis van afgevaardigden hebben aan de regeering verzocht een wetsontwerp in te dienen, waarbij bepaald wordt, dat aan personen die door hun slecht levensgedrag niet in staat zijn de belastingen te betalen, het bezoe ken van herbergen en danshuizen verboden kan wor den. Het huis heeft f 360000 beschikbaar gesteld tot leniging van den nood der hulpbehoevenden. ENGELAND. Minister Gladstone heeft de liberale, Nortbcote, de leider der conservatieve partij in het Lagerhuis, de conservatieve leden uitgenoodigd, den 5 Februari in het Lagerhuis tegenwoordig te zijn. Het gerucht looptdat de door de transvaalscbe afgevaardigden aangegeven grenslijn door de regeering volkomen onaannemelijk wordt geacht. FRANKRIJK Op eene door 1200 parijsche vod denrapers den 19 in de open lucht gehouden samen komst werden zes hunner afgevaardigd, om den prefect der Seine hunne grieven te openbaren en bij hem aan te dringen op intrekking der bekende verordening tot invoering der vuilnisbakken. Die afgevaardigden vroe gen den 20 aan den burgemeester der wijk Mont-Martre, of hij zijne tusschenkomst wilde verleeuen, opdat zij bij den prefect toegelaten werden. Den 21 werden zij bij den prefect toegelaten die verklaardedat het besluit niet ingetrokken kon worden, doch hun verzekerde, dat dit hen in hun bedrijf niet behoefde te belemmeren, daar de verordening eenigzins gewijzigd zou worden. Den 20 werd tot lid der Kamer gekozen in het dis trict Dieppe in plaats van een republikein de heer Grout, koningsgezinde, met 5069 st. tegen 4109 op een en 925 op een anderen republikeinschen kandidaat; in het district Cbarente de heer Arnous bonapartist, met 6623 st. tegen 3300 op den gematigd republikein schen kandidaat; in het district Sartère op het eiland Corsica de heer Bastole, republikein, met 2132 stemmen togen 1375 op den bekenden bonapartist Abbatucci oud-lid der Kamer. De politie-agenten te Parijs zijn volstrekt niet inge nomen met het aangenomen wetsontwerp betreffende de nieuwe regeling der prefectuur van politiewaarbij het stelsel van pensioneering wordt ingevoerd. De koetsiers te Parijs hebben den 21 hunnen arbeid hervat. Senaat. Den 18 werd de buitengewone begrooting voor 1884 in behandeling genomen. De legitimist Ches- nelong keurde het geldelijk beleid der regeering ten sterkste af. Den 19 sprak de oud-minister Buffet in denzelfden geest, waarna minister Tirard de regeering verdedigde. Den 22 werd bet door de Kamer verworpen krediet van anderhalf miljoen gulden voor den Senegal spoorweg toegestaan. RUSLAND. Bij keizerlijk besluit is de invoering gelast van nieuw 2"/io duims stalen geschut bij de berg- artillerie. SPANJE. Het nieuwe ministerie samengesteld uit de hoofden en aanzienlijkste leden der conservatieve partij bestaat uitpresident van den ministerraad Canovas del Castillo; buitenl. zaken, Elduayen; justitie, Francisco Silvabïunenl. zaken Romero liobledo oorlog, maarschalk Queseda; marine, onder-admiraal An- tequera financiën, Cos. Gayon; openbare werken on derwijshandel en nijverheid Alesandro Pidal (clericaal) en koloniën graaf de Tejada De Waldesera. Den 18, des avondswerden zij beëedigd. Hun programma komt hierop neder handhaving van vrijheid en orde bevestiging der monarchie. In de eerste zitting der Cortes werd het kon. besluit tot schorsing der zitting voorgelezen welk besluit binnen kort door een besluit tot ontbinding zal worden gevolgd. De conservatieve bladen betuigen hunne ingenomen heid met de optreding van dit ministerieterwijl de verschillende afdeelingen der liberale partij elkander van verraad beschuldigen. TURKIJE. De Porte heeft aan haren gezant te Londen Musurus-beij bevel gezondenmet Engeland over Egypte in gedachtenwisseling te treden. Deze stap de eerstedien zij ten aanzien van Egypte doet, is een gevolg van het besluit om Soedan te ontruimen, een besluit, door het egyptische ministerie genomen, zonder den Suzerein daarin te kennen. ZWITSERLAND. B:j de verkiezingen van den raad voor de grondwetsherziening in het kanton Waadland zijn 124 radikale en 96 conservatieve afgevaardigden gekozen. Bovendien zullen 16 herstemmingen plaats hebben. BULGARIJE. Met Servie is eet) overeenkomst ge sloten waarbij aangenomen is dat voortaan geen ei genlijke passen meer gevorderd zullen worden voor de bewoners der grenssteden maar door den burgemees ter afgegeven verklaringen ten einde het verkeer tus- sehen die bewoners gemakkelijker te maken. VEREENIGDE STATEN. Het Huis van Vertegen woordigers nam een voorstel aan, waarbij aan president Arthur inlichtingen worden gevraagd over de waarde- aangifte der van buiten ingevoerde koopwaren tot lagere prijzen waardoor de tolinkomsten schade leden. Tevens werd de president uitgenoodigd om aan de wetgevende macht voorsteilen te doen waardoor dergelijke hande lingen verhinderd kunnen wordeD. Er is voorgesteld eene commissie te benoemen om te onderzoeken welke maatregelen genomen kunnen wordenom de belang rijke brandschadedie geleden wordt, zooveel mogelijk te verhinderen. In 1883 wordt die schade begroot op 250,000,000waarvan f 100,000,000 ten gevolge van brandstichtingen. De commissie van ffuanciën zal eerlang bij het con gres een voorstel indienen tot aanzienlijke, zij betook niet algemeeneverlaging van het tarief der rechten op in- en uitvoer. Het stoomschip, de City of Columbus, een prachtig schip van 81 ned. el en 2200 ton in 1878 gebouwd voor f 750,000is ten westen van het eiland Mar tha's Vineyardaan de kust van Massachusetts gedurende een hevigen storm op eene rots ge- stooten. Onmiddellijk snelden alle reizigers op het dek met het gevolgdat de meesten door de over slaande golveo werden medegesleurd. Alleen zij, wien het gelukte in de masten te klauteren zijn behouden gebleven, doordat de Dexter, een regeeringsvaartuig voorbij kwam, tien minuten na den stoot, toen het stoomschip onder de golven verdwijnen zou. De gered den werden te Bedford aan wal gebracht. 119 Perso nen zouden omgekomen en 22 gered zijn. Een derde gedeelte der reizigers bestond uit vrouwen en kinderen. f Selma vermoedde nietwelke argwaan zij door haar gebabbel bij Kneist opwekte. Het gezantschap van was het immers, waaraan het geheime verdrag verraden was. Dit zou Holm wien men van het verraad ver dacht hield, onder de hand een betrekking verschaffen, de geheimraad zou zich daarvoor interesseeren terwijl het toch voor hem eene eerezaak was, dat de schuldige ontdekt eu tot bekentenis gebracht werd. Flitzer kwam veel bij genoemd gezantschap hij had sinds eenigen tijd zaken met Stolpen en Stolpens gel delijke moeielijkheden waren, Daar Flitzer nauwkeurig wilde weten uit den weg geruimd. Kneist was er de man niet naar, die er voor terug deinsde, om op een ander eene onteerende verdenking te laden en wel het minst, wanneer hij weet, dat deze den ondergang nabij was geweest. Hij was zoo vol van de ontdekking welke hij gedaan had dat hij nauwe lijks moeite deed om zijne triumf te verbergen. Hij Btond op, Selma zag hem bijna verschrikt aan zij be greep niet, wat hem zoo plotseling had doen veranderen. Kneist bemerkte dit en vatte hare hand welke hij aan zijne lippen bracht. „Ik heb reeds te lang van uwe goedheid misbruik gemaakt mejuffrouw fluisterde hij. „Ik ben zoo ge lukkig over het vertrouwen dat gij mij geschonken nebtdat ik nu niemand, zelfs niet mevrouw uwe moe der zou willen ontmoeten. Mag ik een andermaal te rugkomen Selma bloosde hevig dat klonk bijna als eene ver klaring zij had echter een gevoelalsof zij hem niet vertrouwen kon alsof zij iets had gezegd dat zij be ter had gedaan om te verzwijgen. „Gij zult ons altijd welkom zijn antwoordde zij „maar ik weet niet, hoe ik er toe gekomen ben. om over de zaken mijns vaders te spreken. Hij houdt daar niet van. Gij zult immers geen gebruik maken van hetgeen ik gebabbeld heb". „Ook ik verzoek u," viel hij haar in de rede, „niemand van ons gesprek iets te zeggen. Ik bad geen opdracht, om over de voornemens van den minister te spreken. Maar ik beschouw het als een gelukkig voorteeken dat wederzijdsche vertrouwelijke mededeelingen een zekeren band tusschen ons maken. Wees gedankt, me juffrouw." Hij drukte Selma's band en verwijderde zich. Haar oog straalde zij twijfelde er niet aan, of zij had eene verovering gemaakt. XXIII. Baron Kneist had voorshands niets eerders te doen dan zijne nieuwtjes in het hötel van den minister te gaan vertellen. Graaf Hochfelden was niet thuis, maar werd verwachtde dames ontvingen den baron en luisterden met boosaardige voldoening naar de verrassende be richten. Kneist sprak op een toon, alsof er geen twijfel bestond, of bij had de feiten goed met elkander in ver band gebracht. „De geheimraad von Stolpen zeide hij „is met mij verwant, maar de plichten jegens den staat en die jegens eene familie, welke ik zoo hoogacht, gebieden mij dit niet in aanmerking te nemen. Het ligt dui delijk voor de hand, dat de geheimraad von Stolpen, ten einde den ondergang te ontgaan, een verraad heeft gepleegd en voor geld een gewichtig staatsgeheim heeft verkocht. De zaak wordt er evenwel nog te erger door, daar hij van de ongelegenheid, waarin graaf Hoch felden door dit verraad wordt gebracht, tracht gebruik te maken om den minister ten val te brengen, terwijl hij zich voordoet als de man van eerdie zijn ontslag heeft gevraagd omdat hij do staatkundedie dat verdrag heeft doen sluiten niet kan goedkeuren. Hij verdient de schande, die hem treft evenzeer, als zijn zoon die van alle fatsoenlijke jongelieden. Heiena's gelaat straalde zij was gewroken. Ook de gravin gaf'eene groote mate van voldoening te kennen. „Den hemel zij dank zeide zij „dat aan zekere bizondere wenschen van mijn gemaalwaarmede ik nóóit heb ingestemddoor deze crisis een einde is ge maakt. De gedachte is verschrikkelijkdat de zoon van een eerloos verrader uw echtgenoot had kunnen worden, Helena! Nu zal men mijn armen Frits ook zachter beoordeelen." De minister trad binnen, de gravin en Helena kwamen Kneist voor, om hem het groote nieuws medetedeelen, maar tegen verwachting scheen Hochfelden er zich vol strekt niet in te verheugen dat hij nu zijn tegenstan der kon vernietigen hij keek zeer ernstig. „Ik verbied u onvoorwaardelijk," zeide hij tot de zij nen „over dit gerucht meer is het nog niet te spreken. Mijnheer Kneist, gij haudeldet zeer overijld, om zulk eene zaak tot ouderwerp van een gesprek te ma ken die nog bovendien zoo hoogst onwaarschijnlijk klinkt. Volg mij, als het u belieft, in mijn kabinet." Een blik van Helena moedigde Kneist aan wien de wijzewaarop zijne berichten werden opgenomentoch min of meer van streek bracht en hij deelde daarom den minister, toen hij in diens kabinet was gekomen te uitvoeriger mede hoe hij hetgeen hij wistop sluwe manier had uitgevorscht en hoe opmerkzamer de graaf scheen te luisteren te vertrouwelijker werd hij. „Ik Bta in voor hetgeen ik zegeindigde hij„ik verzoek uwe excellentie bet als een ambtelijk rapport te beschouwen, ik geloof den staat eene dienst te be wijzen wanneer ik alle persoonlijke égards jegens mijne familie laat varen." „Gij beantwoordt eene vraagvoordat ik die gedaan hebtvatte de minister het woord, „ik wilde u vra gen of gij er over hebt nagedacht, hoe uwe positie zal zijn, wanneer uwe veronderstelling zich eens niet beves-

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 1