Sf.tA TS- liO'r UK IJ. Nr. 18711 f 2000. Ns. 591 en 6375 f 1500. Nr. 11272 en 1S03L 400. Nr. 18189 en 20787 f 200. Ns. 7431, 18354, 18767, 19794, 20091 f 100. ieieiirattst'llt Bcrtditeu. Stabs-13 ericft ten. man als de heer van Rees. Over de hoofdzaken bestaat tusschen hem en de regeering overeenstemming, namelijk: 1°. dat door krachtige bezuiniging en versterking der middelen te streven naar het bereiken van evenwicht tusschen iudische uitgaven en middelen2°. dat de gouvernements - koffiecultuur worde gehandhaafd 3°. wat de regeling van het grondbezit betreft, en de inwendige verhouding van het landbezit der dessa's, aan de inlandsche bevolking geen dwang mag worden op gelegd, noch in den zin van communaal of individueel be zit maar zij haar volkomen vrijheid moet behouden. Ten slotte zegt hij niet van gevoelen veranderd te zijn ten aanzien van de koloniale staatkundeal blijft hij omtrent sommige zaken het vroeger voorgestane gevoe len toegedaan, waarop niet terug kan worden gekomen, daar men rekening moet houden met bestaande toe standen. De minister van financiën verzekert, dat de regeering wel degelijk by suppletoire begrootingen de middelen tot dekking zal aanwijzen. Spoedige behandeling der belastingplannen, die hij verdedigt, zou ook hem aan genaam zijn. De regeering wil geene beschermende rechten invoeren. Verschillende wetten zijn bij den raad van state aanhangig. Nadat de heer van Royen verklaard had, verwerping der begrooting te blijven voorstaande heer van de Putte volgehouden had dat minister Heemskerk beter zou gedaan hebben, zijn arbeidskracht te wijden aan be lastinghervorming dan aan de leiding der grondwets commissie zijne beginselloosheid in zake de koloniale staatkunde afgekeurd en het aangekondigd indisch pro gram een program voor eene groote kiesvereeniging genoemd hadbestrijdt de heer Muller de financiëele staatkunde der regeering in het algemeen en in het bijzonder de verhooging der rechten op tabak koffie en thee. Hij zal stemmen tegen de begrooting van financiën. Daarna wordt de zitting verdaagd tot den 24, 's na middags half drie. Den 18 hield de heer Boomkamp van Noordwijk in de afdeeling Heer Hugo Waard der Holl. maatschappij van landbouw eene lezing over de voedingswaarde van de verschillende gewassenals veevoeder gebruikt, en over de voedingswijze. Den 18 des avonds te 5 uren, begon te Gronin gen in tegenwoordigheid van zeer vele belangstellenden de door eenige liefhebbers uitgeschreven nationale bil jartpartij waaraan door 74 spelers uit alle deelen des lands deel genomen werd. Zij duurde tot half drie 's nachts en werd den 21 des avonds te half vijf hervat, om te half' twee des nachts beslist te zijn. De prijs f 200, werd uitgereikt aan den beer R. Bierling te Groningen, de le. premie 75 aan den heer Terpstra te Ferwerd en de 2e. premie f 25 aan den heer Wie- mers te Sneek. Den 22 en 23 is te Amsterdam verkocht de schil derijenverzameling van den graaf Andor de Festetits. De hoogste prijzen werden den 22 besteed voor Albert Cuyp f 10000M Hobbema f 3300Claude Gelée f 3200; Jan Both 2200; Adriaan van Oscade 2100; Gabriël Metzu f 2000 en f 1800 Melcbior de Hon- decoeter f 1850 en f 1300 Pieter de Hooghe 1400 en f 1300. Den 23 voor David Teniers f 9500 voor Jan Steen f 6600, voor C. Froijon (bedendaagsch) 5300, voor Rembrandt van Rijn, een portret, 5000. Jan Wijnts f 2100, Fhilip Wouwerman f 2250 en f 2200, Pieter Wouwerman f 1500. De oude kavalleriestallen aan de Nieuwegraclit en Plantage te Haarlem zijn den 21 in het openbaar verkocht voor afbraak de stallen ns. 7 en 8 aan G. Veen te Haarlem voor f 2500 stal nr. 9 aan J. A. Wennekes en J. M. v. d. Weegh aldaar, voor 3875. Wijlen de heer J. Helder Dz. heeft aan de dia- konie der herv. gemeente te Heiloo een legaat van 1000 vermaakt. In den nacht van den 21 op den 22 is te Zand- voort tusschen half 5 en 5 uur, gestrand het fransche barkschip l'Indépendancegeladen met houtko mende van Blseneur met bestemming naar Paim Pol. Met groote moeite werden zes van de acht schepelin gen met de reddingboot aan wal gebracht. De kapitein, die aanvankelijk weigerde het schip te verlaten, is later ook met de reddingboot gered. Den 21 werd te 's Gravenhage de oud-minister van waterstaat jhr. J. G. Kierck op de begraafplaats Eik en Duinen begraven. Aan het giaf, waar tal van hoog ge plaatste personen aanwezig waren, werd gesproken door den minister van waterstaat, die de verdiensten van den overledene als administrateur en staatsman herdacht door den burgemeester van 's Gravenhage die in het licht steldehoe hij met evenveel liefde voor die ge meente als voor zijn vaderland werkzaam wasdoor den heer jhr. de la Courtlid van Ged. Staten van Noordbrabant, met drie andere heeren uit die provin cie afgevaardigddie als tolk der ingezetenen eene laatste hulde bracht aan den man die zooveel voor dat gewest deed door het lid der 2e Kamer O. baron van Wassenaer van Catwijck als vriend van hem, wiens oprechte vriendschap ondanks beider loopbanen uiteen liepen sedert 45 jaren nooit verflauwd was. Een der zonen bedankte namens de familie voor de ontvangen bewijzen van deelneming. De gemeenteraad van Enkhuizen heeft den 18 aangenomen het aanbod van het bestuur van het De partement Enkbuizen der maatschappij tot Nut van 't Algemeen, om voor f 500, behalve de overdrachtskosten, aan dat departement over te dragen het gedeelte van i het zeekantoorwaarover reeds gedurende geruimen tijd verschil bestond. Den 2L werd te Amsterdam in het Maison Strouc- ken eene vergadering der sociaal-demokratische veree- gehoudendie zoo druk bezocht wasdat de verslaggevers der dagbladen niet konden slagen in het bekomen eener geschikte zitplaats. De heer Domela Nieuwenhuis van 's Gravenhage sprak over het gebrek aan werk en de middelen welke de sociaal-demokraten aanbieden om deze kwaal te verhelpen. Strekte zijn betoog om aan te toonen dat de verkeerde regeling -Ier mantschappelijke verhoudingen ook van dit kwaad de oorzaak waswelk betoog tot slotsom haddat alle ellende moest worden opgehevenhet door hem aanbevolen geneesmiddel was het van staatswege voorschrijven van een normalen arbeidsdag van acht dagen. Daarna sprak de heer Fortuyn over het verstrekken van voedsel aan arme schoolkinderen van gemeentewege bestreed de daartegen ingebrachte be zwaren en stelde eene motie voor tot aanbeveling van het aan den gemeenteraad ingediende verzoekschrift om daartoe over te gaan. Die motie werd aangenomen. De heer Domela Nieuwenhuis klaagde in zijne rede over de moeielijkkeid om in Amsterdam een lokaal voor de vergaderingen dezer vereeniging te vinden. Een door 4 gezinnen bewoond huis te Hilversum is in den ochtend van den 22 afgebrand. Door den lellen wiud kon aan blusschen niet gedacht worden. Een paar inboedels werden gered. De gemeenteraad van Hoorn heeft den 22 aan den heer D. den Hartog te Amsterdam vergunning verleend tot het exploiieeren van elektrische klokken in die gemeente. De burgemeester van Hoorn de heer Mr. W. K. baron van Dedemis den 22 benoemd tot gecom mitteerde voor die gemeente tot het bestuur over de wegen en vaarten tusschen de zes Noord-Hollandsche steden, in plaats van den heer Mr. W. C. J. de Vicq, die op zijn verzoek eervol ontslagen werd. De heer Jhr. Mr. D. van Akerlaken werd benoemd tot plaats vervangend gecommitteerde. De gemeenteraad van Haarlemmerliede en Spaarn- woude besloot den 18 in de afdeeling Spaarnwoude eene nieuwe school met onderwijzerswoniug te bouwen. In eeu algemeene buitengewone vergadering van aandeelhouders in de Nederlandsch-Indiscbe Droogdok maatschappij van den 19 is met algemeene stemmen besloten die maatschappij dadelijk te ontbinden en tot likwidatie over te gaan met welke likwidatie het bestuur belast werd. De heeren J. Hartsen c.s. hebben aan de Tweede Kamer een nieuw adres gericht naar aanleiding van de inlichtingendoor den minister van waterstaat onlangs op hun vroeger adres aan de Kamer gegeven, waarin zij o. a. beweeren dat de minister het eigen lijke puntwaarover het verschil looptde aanslui ting van den spoorweg aan de haven te IJmuiden, niet behandeld heeftdat de beweeringdat zij den kanaalmond willen bederven niet bewezen is dat eerst de tegenwoordige minister op overleg met de Holl. Spoorwegmaatschappij aangedrongen heeft, nadat in de concessievoorwaarden de zaak vrijgelaten was en een onderhoud in 1882 reeds tot niets geleid had; dat de minister zelf erkentin 1882 eene begrooting ont vangen te hebben; dat de tweemaal gegeven verlenging van den termijn van aanvaarding niet hunne schuld is maar geweten moet worden aan gemis van medewerking bij de regeering omtrent de hoofdzaak. Zij hebben zich verder tot den minister gewend met het verzoek öf de concessie op de voorwaarden van 17 Jan. 1882 te aanvaarden zoodra hun de aansluiting aan de haven verzekerd is, volgens de plannen van Juni 1881, of nieuw uitstel, zoolang de regeling der aansluiting niet is tot stand gekomen. Ingelanden van den Alblasserwaard hebben be sloten, in de plaats van den voor eenige weken afge- branden polderwatermolen weder een watermolen te doen bouwen. Eenige inwoners van Amsterdam en Nieuweram- stel hebben bij den minister van waterstaat een adres ingediend om voorziening tegen den overlast, dien zij ondervinden van de saiammoniakfabriek buiten de Raam poort te Amsterdam. De Nutsspaarbank te Zaandam telt 2050 deelheb bers, aan wie verschuldigd is een som van f 325,964,19, terwijl het reservefonds f 6346l,81£ bedraagt. Het bouwen eener nieuwe school te Groningen in plaats van die, indertijd als schadelijk voor de ge zondheid afgekeurd, aan bet hoofd waarvan mej. Bir- nie staat is voor f 47,766 aangenomen door H. J. Meuge aldaar. De arrondissements rechtbank te 's Hertogenbosch heeft den opzichter bij de te Yucht gebouwde kerk schuldig verklaard aan manslag door onvoorzichtigheid en veroordeeld tot 3 maanden celstraf, 8 geldboeten van f 25 en 2 dito van 8. Den 5 Dec. 1882 was eene stelling ingestort, waardoor 5 werklieden omkwa men en 2 zwaar gekwetst werden. In de gemeente Nieuweramstel is eene commissie van 7 leden benoemd, om te trachten een tweede ned. herv. kerk aldaar te verkrijgen en wel voor dat deel, dat grenst aan Amsterdam en Sloten. Den heer I. Bolman, burgemeester van Leeuwar- deradeelis vergunning verleend om te Leeuwarden te wonen. De minister van justitie heeft aan den commissaris van politie te Scheveningen den heer Vernee zijne bijzondere tevredenheid betuigd voor de alleszins lof waardige wijze waarop hij zich van zijn ambtsplichten kweet bij de stranding van het dynamietschip Echo. Het gebouw van deu Gamelang op de tentoon stelling te Amsterdam is voor f 46dat van de res tauratie daar naast voor f 350 verkocht. De Koning heeftevenals in vorige jaren, weder een gouden zweep gegeven als prijs voor eene natio nale harddraverij, door de Nederl. Harddraverij en Ren- vereeniging uit te schrijven. De Holl. Spoorwegmaat schappij zal dit jaar 1000 subsidie voor een prijs geven. Den 21 waren op de paardenmarkt te Utrecht 759 paarden aangevoerd. Prjjs der paarden f 500 a f 700 der veulens f 75 f 300. Levendige handel. Tot gemeente-archivaris van Edam is benoemd de heer P. Costerus Dz. Bij de herstemming tusschen de heeren J. H. Slangen te Haarlem en L. Gerhardt te Utrecht is eerstgenoemde met 566 tegen 210 stemmen gekozen tot hoofdbestuurder van het Nederl. Onderwijzersge nootschap. De vereeniging tegen de kwakzalverij te Leeuwar den is als rechtspersoon erkend. Gebroeders van Hasselt te Kampen hebben aan den raad in koop gevraagd een bouwterrein tusschen de Broederpoort en de nieuw te bouwen school op het Galgenbolwerk, om daarop tien hoerenhuizen te stichten. Te Oud-Beierland kwamen in de vorige week 15 gevallen van pokken voor, waarvan 2 met doodelijken afloop. De nieuw benoemde gouverneur generaal van Nederl. Indie vertrekt den 28 Februari uit 's Graven hage, den 3 Maart uit Marseille. Hij zal op zijne reis naar Batavia Atjeh aandoen om daar persoonlijk den toestand op te nemen en de zaken te bespreken. De beer Ide Ploegerdie zijne loopbaan als stalknecht te Schermerhorn begon en dezer dagen te Purmerend, waar hij eenige jaren lid van den read en wethouder was overleed nalatende een vermogen dat op meer dan een half miljoen guldens geschat wordt, heeft aan de diakonie der herv. en der r. k. gemeente te Schermerhorn, eene som van f 3000, vrij van successierechtenvermaakt en te Purmerend aan het luth. weeshuis 2000, aan de luth. diaconie 3000, aan de herv. diaconie 2000. De luthersche kerk benoemde hij tot erfgenaum voor zijner nalaten schap. De kerkeraad der ned. herv. gemeente te Amster dam heeft beslotenhet nieuwe kerkgebouw aan de Stadhouderskade bij de Vondelstraat den naam te geven van Koepelkerk. Beroepen bij de herv. gemeente te Monnikendam Dr. Hartgerink te Oldemarkt. Bedankt voor het beroep naar Ruinerwolde door den heer Dr. P. A. Riedel, predikant te Aartswoud. De nieuwe gouverneur der kon. militaire Aka- demie te Breda heeft voorgesteld do bij de wet van 1877 afgeschafte cantine voor de kadetten weder in te voeren. De minister van binnenl. zaken heeft aan het be stuur der internationale landbouw-tentoonstelling in 1884 vrijstelling verleend van het verbod tot invoer van vee uit het buitenland van 15 tot en met 30 Aug. 1884 van al het voor die tentoonstelling bestemde vee, onder de daarbij aangegeven voorwaarden. De in de gemeenten Ursem en Schermerhorn sedert 22 jaren bestaande vereeniging van Onderlinge Hulp telt thans 620 leden. In 1883 betaalde ieder lid/1,10, waardoor de vereeniging in 10 gevallen 60 kon uit- keeren. 4o kli.sse 23 Jan., 3e. lijst. 's Geavenhaöe 24 Jao. Eerste Kamer. Na re plieken is bet algemeen debat gesloten en hoofdstuk 2 aangenomen. Met hoofdstuk justitie is een aanvang gemaakt. Morgen voortzetting. 's Geavenhaöe 24 Jan. De oud-minister van eere- dienst en oud-lid van den Raad van State en der Tweede Kamer, de heer mr. K. A. Meeussen, is heden overleden. De regeering heeft voorgesteld een wetsontwerp tot wijziging der drankwetwaarbij vereenigbaar wordt verklaard bet tappersbedrijf met het bedrijf van slijter, restaurateur, sociëteit-, billard- of tafelhouder, koffiehuis- houder koek- banket- of suikerbakker. Bbüssei 24 Jan. De dagbladen bevatten lange artikelen over de quaestie van teruggave vau de waar borgsom voor den spoorweg RotterdamMunster het is in het belang van den goeden naam van Nederland, om die som terug te geven de zaak is in handen der diplomatiedie niet zal nalaten, alles aantewenden om daartoe te geraken. De stoombootdie den 22 te 4 uren 's namid dags van Amsterdam naar Alkmaar vertrok om te 7 uren hier aantekomen kwam eerst den 23 's mor gens 6 uren aan. Bij den ingaDg der Alkmaarsche meer kon de boot de reis niet vervolgen. Den 23 kwamen van de 1005 kiesgerechtigden voor lid van den raad 535 op ter benoeming van een lid in plaats van wijlen den heer J. G. A. Verhoef!. De uitslag is, dat herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren mr. M. Büchner en A. Prins Az., die ieder 181 stemmen bekwamen. Op den heer M. Cohen Stuart waren 119, op den heer C. Janssen Cz. 47 stemmen op de heeren P. G. Graaf en G. J. van Leeuwen 1 stem uitgebracht. 5 Biljetten werden van onwaarde verklaard. De commissie van toezicht over het stedelijk museum heeft den 23 de leden van den gemeenteraad in hunne gewone vergaderzaal in de gelegenheid gesteld kennis te nemen van de door haar reeds verzamelde kaarten prenten en geschriften en de Atlas van Alk maar en omstreken. De opera „Die lustigen Weiber von Windsor", welke de ondernemer van het locaal Diligentia zich voorstelde deze week te gevengaat wegens gebrek aan deelneming niet door. Daarentegen zaleveneens op Vrijdag, in het locaal Harmonie eene voorstelling worden gegeven door het tooneelgezelschaponder directie van den heer Willem van Zuylenwaaraan naar het zich laat aanzien een ruim bezoek ten deel zal vallen. De hevige storm, die den 23 reeds den geheelen dag met meer of minder kracht woedde, nam des avonds in sterke mate toe en was gedurende den ganschen nacht een ware orkaan; allerwege in de stad is schade toegebracht. O. a. is de bovengevel van het hnis van den heer Krabbendam aan de Choorstraat in het dak gestortvan de Bierbrouwerij „'t Fortuin" en de ge bouwen van de gemeente-reiniging zijn een groot aan tal pannen afgeworpen. Ook de plantsoenen hebben weder veel geleden. In de Harddraverslaanbij den ijskelder en voorbij de begraafplaats zijn eenige zware boomen ontworteld.

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 3