m Boelhuis Openbare Verkooping Openbare Verkooping Openbare Verkooping te Nieuwe Niedorp, Openbare Verkooping Openbare Verkooping. Herberg. OFROEP11IO. HOUTVEILINC I - j 1 „Onder andere winkelnering wordt niet verstaan het bedrijf van slijter, restaurateur, sociëteit-, bil jart- of tafelhouder, koffijlmis of bierhuishouder, koek-, banket- of suikerbakker." Glboerteutiën. te Schoort vrijhandelstelsel. Beiden zijn zeer goed naast elkander bestaanbaar. De verhooging der graanrechten beoogt ni9t wederinvoering der gemaalbelasting. Over suiker, thee, koffie en tabak laat hij zich niet uit; dit zou voor- barig zijn. Vermeerdering van belasting moet niet uit sluitend gezocht worden in de richting van directe be lastingen. Men moet die belastingen evenwel niet te hoog opvoeren. De ondervinding bij sommige werken heeft geleerd dat het bouweu door bijzondere bouw meesters niet altijd goedkooper is. Bij antwoordt den heer v. d. Putte, die op de Atjeh-staatkunde terugkwam, waarvoor geen aanleiding bestond, dat hij indertijd niet zoo huiverig was om telegrammen met Indië te wisse len. De gewijzigde instructie aan het legerbestuur in Atjeh vond hij goed, maar hij kwam er tegen op, dat in 1875 gelegenheid zou hebben bestaan, den oorlog eervol te eindigen. Wat de benoeming van den gouver neur-generaal betreftstreng was het oordeel van den heer Van de Putte die vergeten scheen, dat hij tijdens zijn ministerschap zijn beslisten tegenstander van Sy- penstein had aangewezen als gouverneur van Suriname; toen juichten zijne medestanders dit toe. Of het gisteren medegedeelde koloniaal program conservatief of libe raal isliet hij daarmaar hij kwam er tegen op dat het niets zou beduiden. Herstel van het even wicht in de geldmiddelen is wel wat algemeen gesteld, maar men kan toch niet alle onderdeelen der In dische begrooting doorloopen. Wat de koffiecultuur betreft eere wien eere toekomt de heer v. d. Putte heeft steeds aan den aandrang tot afschaffing weer stand geboden maar dat neemt niet weg dat die af schaffing een leus der liberale staatkunde is gebleven. Van Hoevell bestreed haar reeds voor jaren en sedert zijn vele werken geschreven ter gunste van afschaffing; zelfs nu in dezen tijd telt die afschaffing voorstanders. Daarom is dit deel van 't program zeer belangrijk evenals het vraagstuk der conversiewant daarop is Loudon als gouverneur-generaal en van Goltstein als minister van koloniën afgetreden. De lieer van de Putte houdt voldat het beginsel der gouvernements-koffiecultuur moeielijk te verdedigen is en wijst er op dat de nieuwe gouverneur-generaal ontrouw zon worden aan zijne beginselen als hij het vraagstuk der conversie van grondbezit niet bij veror dening regelde waarop hij steeds heeft aangedrongen, al wil hij geen druk op de bevolking leggen. De be noeming van den heer van Sijpenstein tot gouverneur van Suriname kan niet in vergelijking komen met die van den heer van Beesomtrent het westindisch re- geeringsbeleid bestond geen staatkundige strijd. Hij herinnert daarentegen, fiat Heemskerk's geestverwanten indertijd gedreigd hebben met afstemming der begroo ting van koloniënomdat hij van Bees voorgedragen had tot lid van den raad van Indië, Daarna wordt de algemeene beraadslaging gesloten en hoofdstuk II (hooge collegiën) met algemeene stemmen aangenomen. Bij hoofdstuk IV (Justitie) antwoordt de minister op de bij het eindverslag gedane vragen en gemaakte opmerkingendat de regeering doordrongen is van de noodzakelijkheid eener spoedige invoering van het straf wetboek. De door zijn voorganger gedane toezegging tot het toevoegen eener novelle aan dat wetboek vdór de invoering acht hij bindend. Hij zal bij den raad van state een wetsontwerp aanhangig maken, houdende de beginselen van wetgeving omtrent de inwendige in richting der gevangenissen terwijl hij voornemens is uitvoering te geven aan zijn denkbeeld, om de lijfstraf fen weer in te voeren voor de langer dan 5 jaren in hechtenis zijnde gevangenen en als disciplinaire straf het stellen der gevangenen op water en brood voor een bepaalden tijd te bevelen. De commissie voor het burg. wetboek heeft behalve het ontwerp betreffende het Ne derlanderschap verscheidene titels van het le boek vast gesteld die voor het wetboek van koophandel houdt zich ijverig met hare taak bezig. Hij zal, onafhankelijk van de beslissing van den Hoogen Baad in zake den eed maatregelen nemen tot beperking van het getal eeden ook in strafzaken en wel bij afzonderlijke wet. Hij zal op wachtgeld gestelde rechterlijke ambtenaren zooveel mogelijk herplaatsen en ter vermindering van den achterstand van zaken bij de rechtbank te Am sterdam voorstellen, bet aantal rechters bij dat collegie met 3 te vermeerderen. De wettelijke regeling der begrafenisfondsen is begrepen onder de regeling der levensverzekering, waarvoor reeds eene commissie werk zaam is. De heer Pynappel toonde nader het wenscbe- wijderenen nu eerst nu de eerste heftigheid voorbij was was Stolpen in staatom te bedenken dat hij zich zelf de grootste schade deeddoor een onderzoek nittelokken, dat zijne eer aan het gebabbel der men- schen zou prijsgeven. Köller had gelijk wanneer bij den minister langs ambtelijken weg eene aanklacht in komt, dan moet hij een onderzoek gelasten indien de beschuldigde op zijne uitnoodiging geen overtuigende bewijzen voor zijne onschuld kan bijbrengen. Zulk eene uitnoodiging was in ieder geval eene toegevendheid Stolpen had die afgewezen in het vermoeden dat Hochfelden haar of niet ernstig meende, of dat zij niet volstrekt noodig was geweest. In deze opvatting had Stolpen aan zijne harts tocht den vrijen teugel gelaten nu bedacht hij dat hij niet zonder noodzaak een. proces moest uitlokken dat zijn goeden naam aan een ieder prijsgaf. „Mijnheer Köllerzeide hij dozen terughoudende, „ik ben er op voorbereid door minister Hochfelden met hatelijkheden vervolgd te wordenzoodat mijn argwaan verklaarbaar is. Maar ik wil niet nalaten u te verzekeren dat ik aanneem dat het niet in uwe bedoeling ligtden opdracht des ministers op eene voor mij vijandige wijze te volbrengen. Welke vragen hebt gij mij te doen „Ik verzoek u in de eerste plaatsmijnheer de ge heimraad uw vooroordeel te bestrijden. De minister is over de aanklacht verontwaardigd." Stolpen lachte bitter. „Het verwondert mij niet," antwoordde hij „dat men tegenwoordignu de regee ring* het niet meer voor hare plicht houdtde waar digheid der ambtenaren optehouden de onbeschaamd- lijke aan van de versterking der rechterlijke macht te Amsterdam en dankte voor de gegeven toezegging tot uitbreiding al streed die uitbreiding ook met het be ginsel van bezuiniging. Den 25 werd de begrooting aangenomen met 32 steramen tegen 1 van den beer van Royen, na eene korte bespreking over de uitzetting van vreemde minderjarigen, het wenschelijkeom in de drankwet wijzigingen te brengen, die door de praktijk noodig zjjn gebleken, ter wegneming van willekeur, ter sprake gebracht door den heer van Tienhoven en de noodzakelijkheid van wettelijke regeling der begrafenis fondsen en verscherping der bepalingen omtrent den doodschouwwaarop de heer Viruly aandrong. De begrooting voor binnenl. zaken werd met hetzelfde aantal stemmen aangenomen. Tweede Kamer. De regeering heeft voorgesteld, om in art. 3 der drank wet aan het onder n°. 8 gestelde verbod, thans luidende „8*. Wanneer de vergunning wordt gevraagd voor eene lokaliteitwaarin eene andere winkelnering wordt uitgeoefendof loten worden verkocht in de neder- landsche Staatsloterijof die met zoodanige lokaliteit binnenshuis gemeenschap heeft, toe te voegen Sedert 1 Januari is op de Staatsspoorwegen een premiestelsel in werking getreden waarbij aan trein en stationsperceelzoo de treinen volgens den tijd op de dienstregeling vermeld, aankomen en vertrekken, eene geldelijke toelage kan worden verstrekt. Aanvan kelijk werkt deze maatregel zeer gunstig. Bij kon. besluit van den 21 is de heer mr. D. L. F. De Paulylaatstelijk president van de beide Hooge Gerechtshoven van Nederlandsch-Indiëthans met verlof hier te landeop zijn verzoek eervol uit 's lands dienst ontslagen met toekenning van pensioen. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft den 22 burg. en weth. gemachtigd tot den aankoop van huizen of gedeelten van huizen noodig voor den aanleg der straat van den Prinsessewal naar het Kerkplein, voor f 146,000 en tot het verkrijgen van de overige per- ceelen langs rechterlijken weg. De Staten van Zuidholland hebben den 22 na eenige beraadslaging met 65 tegen 7 stemmen aange nomen het voorstel van Ged. Staten, om, in afwachting van het verleenen eener rijks subsidie voor de ver binding van den Hoekschen Waard met den vasten wal, een bepaald plan voor den bouw der brug te doen maken en aan de goedkeuring der regeering te onder werpen. De gemeenteraad van Hoorn heeft den 22 op het door den heer B. Hoogenboomingenieur van 's Bijks waterstaat, uitgebracht advies besloten den nieuwen gashouder der gasfabriek te plaatsen op een geheide fundeering- De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 23 met 22 tegen 5 stemmen Burg. en Weth. gemachtigd over te gaan tot den bouw van een nieuw gymnasium op het daarvoor vroeger aangewezen terrein a ld We teringschans. De heer C. W. Valken plaatsvervangend hoofd eener openbare burgerschool te 's Gravenhage is den 23 benoemd tot hoofd der 2e tusschenschool te Haarlem. Met 27 tegen 1 stem heeft de gemeenteraad van Amsterdam den 2,3 het subsidie aan de kunstnyver- heid-kweekschool „Quellinus" uit de gemeentekas van f 2000 tot f 4000 verhoogd. De gemeenteraad van Haarlem heeft den 23 aan de commissie die benoemd is tot bet doen van voor stellen tot opheffing van het ongeriefdat bij de over wegen van den spoorweg ondervonden wcrdt, een kre diet van 1500 verleend opdat zij zich van technische hulp bij haar onderzoek zou kunnen verzekeren. Den 23 is te Amsterdam een arbeider der Holl. Spoorwegmaatschappij bij het rangeeren der wagens on der een wagen geraaktmet het gevolg, dat zijn hoofd werd afgesneden. De leden der le Kamer werden den 24, 's na middags 1 uur, door den Koning ten gehoore ontvangen. Vervolg der berichten in het tweede blad. heid heeftom een hooggeplaatst ambtenaardie ge durende een menschenleeftijd trouwe diensten beeft bewezentot een laag verraad in staat te achten. Maar dat een mijner bloedverwanten een man die carrière hoopt te maken zulk eene aanklacht indient, bewijstdat hij onder het ministerie Hochfelden door zulke handelingen zich in de gunst tracht te dringen." „Zijne Excellentie heeft evenzeer de daad van baron Kneist afgekeurddiens handelwijze laat zich slechts daardoor verklarendat hij met den zoon des minis ters zeer bevriend is dat hij evenals het meerendeel der jongeliedenover de straf van luitenant graaf Hochfelden zeer verbitterd is en de haat tegen uw zoon ook op u heeft overgedragen. De minister ver langt nu, dat gij hem zooveel mogelijk nauwkeurig in licht, welke redenen gij gehad hebt, om secretaris Holm uitdrukkelyk te gelasten het geheime geschrift in zijne woning en niet in de kanselarij te copieeren en wat u bewogen heeft den secretaris ofschoon bij met een gewichtigen arbeid bezig waskorten tijd later naar uwe woning te laten ontbieden. Zijne Ex cellentie verzoekt verderhem medetedeelenwelke zaken den expediteur Flitzer bij u aan huis doen ko men en of deze misschien bij de regeling uwer gelde lijke zaken behulpzaam is geweest. Ten derde zou het Zijne Excellentie aangenaam zijn van u te hooren, of gij geweten hebtdat uw zoon op den tijddat gij secretaris Holm bij u liet ontbiedenin de woning van den secretaris was en op welke feitelijke waarne mingen gjj het overbrengen van uwen zoon naar een krankzinnigengesticht hebt gelast." fVordt vervolgd. op Woensdag, 6 Februari 1884, voormiddags 11 uur, in de herberg van Stkijp, te Eenigeuburg, gemeente Sint Maarten ten overstaan van den te Alkmaar ge- vestigden Notaris H. J. DE LANGE, van: 1. Twee aaneenverheelde stukken WEILAND, aan de Heerenvaart te Eenigenburggroot S hectaren, 48 aren80 centiarente veilen in 2 perceelen en massa 2. Een stuk WEILAND, tegenover de pastorij aldaar, groot 2 hektaren 35 aren, 20 centiaren. Inmiddels uit de hand te koop, te bevra gen bij den Heer H. LAM M ERSCH A AGte Koedijk. te ALKMAAB, in na te melden perceel, op Maandag, 18 Februari 1884, bij opbod, en op Maandag, 25 dier maand, bij afslagtelkens 's morgens e 1 f uur, van het KOFFIEHUI* met vergunning, genaamd DE KOOPHANDEL, te Alkmaar, aan het Waagplein, op welk plein driemaal 's weeks eene druk bezochte en gunstig bekende markt wordt gehoudenmet stalling voor paarden en bovenwoning, aan de Achterstraat, groot 1 are, 24 centiaren, te aanvaarden 1 April 1884. Inmiddels uit de hand te koop, te bevragen ten kantore van de firma DE LANGE DE MO- BA AZ te Alkmaar. in de herberg „de Roode Eenhoorn," op Woensdag, den 6 Februari 1884, 's voormiddags ten 11 ure, van 1. Een Huis, met Stalling, Schuur en Erf en diverse perceelen Wel en IBouwland, in de gemeente Nieuwe Niedorp, groot 7 hectaren, 50 aren 80 centiaren en 2. Een Huis, met Erf en Bouwland aan den Terdiekerwegin de gemeente Nieuwe Nie dorp groot 23 aren 30 centiaren. Alles behoorende aan E. ROOS. Inlichtingen zijn te bekomen ten kantore van den Notaris DE OELDER, in de Schermeer, gemeente Oterleek. te SCHOORL, Dinsdag 29 Januari 1884, voormid dags 10 uur, van: best eiken, berken en elzen HAKHOUT, in het bosch in de buurt bij de Zandstraat. A. VONK, Notaris. te SCHOORLDAM, Maandag 4 Februari 1884, des morgens 10 uur, van: eene belangriike partij goed greenen timmer en brandhout, balken, dam- en hekpa- len, 300 deelen en eene partij dekkleeden. Zie de biljetten. A, VONK, Notaris. ten sterfhuize van den Heer P. W. I. H. van dek LIPPE, op Vrijdag, 8 Februari 1884, voormiddags 10 uur, van Meubelen, Huisraad en In boedel Bed- en Tafellinnen Porce- lein Uoud, Zilver en Kostbaarheden, waaronder 1 Piano, 1 mahonijhouten Kabinet, 1 Secretaire, 1 damast Tafellaken, 12 d°. Servetten, 2 gouden Horologiën in gouden kast, 1 zilveren Horologie zeer fraaie zilveren Theelepeltjes en Suikerschopjes, 12 zilveren Lepels en Vorken, Messen met zilveren hechten, zilveren Suikerstrooiers, d°. Vleeschvorkjes d". Naalden- en Breikokersdiverse met zilver ge monteerde voorwerpen. Verder 1 Koe1 SchaapHooi Mest1 Boerenwagen Boeren- en Bouwgereedschappen enz. A. VONK, Notaris. De Notaris DUKER, gevestigd teZuidscharwoude, is voornemens op Woensdag, 30 Januari 1884, des avonds 6 urein het te verkoopen perceelpubliek te verkoopen De van ouds bekende, zeer gunstig staande Her berg genaamd DE OLIEANT, aan de oostzijde der straat te Oudcarspelkadaster sectie D, No. 692, groot 3 a 20 c.a. In eigendom behoorende aan den Heer D. KOKKES aldaar Zijdie iets te vorderen hebben vanverschuldigd zijn aan of borgtochten onder zich hebben ten lasts van den Heer MAARTEN GRAAEZAND, landman, gewoond hebbende te Koedijk en aldaar overleden de» 4 Januari 1884, worden verzocht daarvan vóór of op den 20 Februari a.s. opgaaf of betaling te doen, te» kantore van den te Alkmaar gevestigden Notaris GOUWE.

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 2