No. 12*. Zes en tachtigste Jaargang. 1884. ZO MD AG 27 JANUARI. Ëinuculaub. laockaankonbiging- (JTtlcuratt öitie Ëeruhten. &tat>0~13ertcfiteu. E COUBANT. De storm, die van den 23 des namiddags tot den 24 '8 morgens uit het noordwesten woei heeft weder belangrijke schade .veroorzaakt. Aan de verschillende berichten worden de volgende bizonderheden ontleend. Te Amsterdam viel de groote schoorsteen in de Da niël Stalpeitstraat en een dergelijke schoorsteen in de tweede Boomdwarsstraat, waardoor het verkeer langs den weg zelfs eenigen tijd gestremd was. Op het ten toonstellingsterrein werden verschillende gebouwen ver der afgebroken; in de Goudbloemstraat kreeg een werk man ean schoorsteen op zijn hoofd in den Overtoom zonk een unU met fijne puin in de Marnixstraat woei het dak van een huis evenals bij den vorigen storm. Te Zwolle liepen de hooilanden langs het Zwarte water en het Almeloosche kanaal onder waterzoodat de keersluizen gesloten moesten worden. Te Oudorp kwata de oren op de herv. kerk naar benedengelijk lot onderging de toren der groote kerk te Herwijnen. Te Delft viel de groote schoorsteen van de kon. stoomfa briek van zinkwerken van den heer Braat en te Zwolle die van den stoomoliemolen der firma van Jlngelen en van Laer. Bij Gorinchem zonk op de rivier een met ijzeren wielen geladen schip alsmede de sleepboot, die het nai.r Dordrecht moest vervoeren niemand was aan boord. Van het stationsgebouw te Zwolle eu van de overkapping woeien verscheidene zinken platen en glazen af. Bij het Katerveer zonk een praam waar van de opvarenden gered werden. In Overijsel liepen eenige kleine polders, die nauwelijks van het water bevrijd waren weder onder. Te Monnikendam werden de buitendijks gelegen wijken weder overstroomd: hoog ste waterstand 1.70 el boven A.P. Op de Zijl te Lei den verdronken 2 melkboeren door het omslaan hunner schuit. Te Nijmegen viel een dak van een huis op de Btraat er viel zooveel regen dat sommige straten waardoor de Bovenstad haar water moet ontlasten in een flinke stroom herschapen waren. Te Tiel ver brandde eene boerenwoning aan den stationsweg de brandweer kon den brand tot één perceel beperken. De stoomboot van Amsterdam naar Beverwijk liep voor het Zaaudammergat op het drooge. Op de Schelde strandden 2 schepen. De koolfabriek te Grootebroek stortte in en een in aanbouw zijnd huis te Bovencarspel woei om. De visschersvloot te Enkhui- zen verloor een schuit. De postschuit Tessel-Vlieland liep tegen den dijk van den Eendrachtspolder. De te Elburg te huis behoorende schuit van den boodschuiver Hulst werd stuk geslagen tegen den Kamperzeedijk terwijl de botter van den visscher G. Hartog te Zaan dam die nabij Schokland voor anker lag, door de sterke branding losraakte en tegen dien dijk aandreefde beide opvarenden werden gered. Te Hoorn werd de bemanning van twee in nood verkeerende visschuicen na een moeitevollen tocht gered. Te Utrecht was den 23 de gemiddelde kracht van den wind 50 P. op de vierk. el de sterkste stoot 105 P. was des avonds te 10$ u. en een den 24 des morgens te 7 u. 100 P Eene den 24 te 's Gravenhage gehouden inzame ling van ge'den tot werkverschaffing aan werklieden die op het oogenblik buiten verdiensten zijn heeft f 12000 opgebracht. De burgemeester staat aan het hoofd der commissie voor dat doel. De gemeenteraad van Utrecht heeft den 24 ver worpen het voorstel om het geneeskundig onderzoek der zich aan ontucht overgevende vrouwen af te schaffen en afwijzend beschikt op een verzoek om vermindering van den gaspryswanneer de gas als beweegkracht ge bruikt wordt. Den 25 bleek voor de provinciale leening van Noordbrabant, groot 35000. té zijn ingeschreven voor f 107000 tot gemiddeld 10G,0/,o0ü o- De inschrijving is gegund tot lOO'/s a 101 °/o. Te Egmond aan Zee is tot onderwijzeres aan de openbare school benoemd mej. Kievit aan den Leid- schen dam. Tot militair lid en zijn plaatsvervanger in den vopr 1884 te Alkmaar zitting houdende militieraad zijn benoemd Jr. Meyer, majoor, en van Eek kapitein te Hoorn. De heer J. Beekergeneesheer in de Noord- Schermer is met 1 April a.s. benoemd tot gemeente geneesheer te Groesbeek. Twee mannen verlieten in den stormaehtigen avond van j.l. Dinsdag met paard en tilbury den stal van de herberg te Burgerbrug. Het was pikdonker het woei hevig uit liet zuiden en het regende. Midden tusschen het genoemde dorp en St. Maartensbrug hoorden zij in den storm een gil gevoelden een schok aan het rijtuig sprongen er uit en vonden in de duis ternis eene vrouw op den weg liggen die het wiel over het hoofd schijnt te zijn gegaan. Zij brachten haar by den molenaar in de nabijheid in huiswaar zij herkend werd als'vrouw O. van Burgerbrug. Tot heden bëeft zij bewusteloos gelegen en geenerlei inlichting kunnen geven. Twee dingen zijn mogelijk óf dat zij reeds op den weg lagóf dat zij voorovergebukt tegen den lsrachtigen wind inloopende, van het naderend rijtuig niéts heeft bespeurd en er onverwachts door om vergeworpen is. Men twijfelt aan het behoud van haar leven, Het bestuur van den polder Westzaan heeft aan den burgemeester dier gemeente een fraaien zilveren bokaal geschonken die 101 jaren oud is en vroeger eigendom was der banne Westzaan. Volgens door den minister van marine aan de ie Kamer verstrekte inlichlingen, hebben de goederen, welke na den brand op 20 Juni 1883 op 's Rijks ma rinewerf te Amsterdam als onbruikbaar verkocht zijn opgebracht f 68,019,53$ Het gemeentebestuur van 's Gravenhage heeft aan het korps huzaren aldaar naar aanleiding van de ge bleken ongenoegzaamheid van zijn brandbluschmateriëel bij den laatsten brand de beschikking over een slan genwagen gegeven. De minister van financiën heeft aan de le Kamer toegezegd een onderzoek naar een wijziging in het te genwoordige octrooi der Nederlandsche bank. De verkiezing te Rotterdam voor een lid der 2e Kamer, in plaats van den heer O. van Rees, den nieu wen gouverneur-generaal van Neerl. Indië, is bepaald op den 12 Eebr. en eventuëele herstemming op den 26 d. a. De veroordeeüng van een paar bakkers te Ree- nen in het laatst van 1883 wegens het ten verkoop in voorraad hebben van brooden die het bij de verorde ning bepaalde gewicht niet hielden, heeft aan de geza menlijke bakkers aldaar aanleiding gegeven tot het ver zoek aan den Koning, om die verordening te vernietigen. Ia 1883 verbleven te Wijk aan Zee 518 logeer gasten, waaronder 273 vreemdelingen, tegen 371, waaronder 126 vreemdelingen, in 1882. In 1881 waren er slechts 9, in 1880 6 vreemdelingen. Wederom worden aan de Munt te Utrecht voor f 10,000 halve centen gemaakt. W. Kraan ontslagen directeur der Arnhemsche dienstverrichting en beschuldigd van misbruik van vertrouwen is te Amsterdam in hechtenis genomen en naar Arnhem overgebracht. De heer Koning, onder-kapelmeester bij de staf- muziek van het 6e. regiment infanterie, is na een ver gelijkend onderzoek benoemd tot kapelmeester bij het stafmuziekkorps der kon. ned. marine te Helder. De bevolking van Leiden is in 1883 van 42165 tot 42963 geklommen. De student in de medicijnen te Utrecht, die te Baarn bij het aan de kostschool van mej. Steringa Kuiper gebrachte bezoek den gemeente-veldwachter en een ingezeten licht verwondde is tot 8 dagen celstraf veroordeeld. De eisch was in verband met zijne gulle bekentenis en de n;et bezwarende verklaringen der getuigen 1 maand celstraf en 8 boete geweest. De kerkeraad te Groote Lindt heeft bij het ver huren der plaatsen in de kerk bepaald dat de plaats, aan de „vrouw" of de „juffrouw" verhuurd niet ge bruikt mag worden door de „meid". De duitsche opera te Rotterdam is door vrijwillige bijdragen weder voor een jaar in stand gehouden. Reeds ligt bij den uitgever J E. Sikken te Amster dam een tweede, vermeerderde druk (volksuitgaaf) ter perse van het onlangs verschenen werkje „Socialistisch Onverstand", waarin de schrijver, de heer J. Hobbel, de dwaaltheoriën der socialistische leiders en de wan begrippen hunner misleide volgelingen bestrijdt. Be halve de in den eersten druk opgenomen artikelen van wijlen dr. J. van Vloten dr. H. J. Betz, dr. H. Har- togh Heys van Zouteveen mej. Elise Haighton enz., zal deze goedkoope uitgaaf een nieuw voorwoord van dr. H. J. Betz bevatten beoevens eenige artikelen van den schrijver zelf, een schrijven vau mevr. A. L. G. Bosboom-Tou8sainteen bijdrage van jr. mr. M. A. de Savornin Lohmau officier van justitie te Assen enz. Sjoeiammit. 't Lied der Liedreu Liefdes Lof, verdietscht door B. G. de Vries van Heyst, Haarlem G. G. Vonk. 1884. Wie ooit kennis maakte met het zoogenaamd Hooge- lied van Salomo en gevoelig was voor dicuterlijk schoon, beeft zich getroffen en medegesleept gevoeld door den gloed en de weelderigheid van dezen zegezang der liefde maar is tevens gestuit op tegenstrijdigheden en onbegrijpelijkhedendie óf eene verschikkiug of eene verkeerde afdeeling der verzen vermoeden vooral het gemis van aanwijzing der personen, die sprekende worden ingevoerd, betreuren deden. De heer van Heyst mocht het daarom in zijn doorwrocht artiaelten vorigen jate in den Tijdspiegel opgenomenterecht bejammeren dat de heer J. H. Gunning J. Hz., die op zeer ver dienstelijke wijze „Het Lied der Liefde" in nederland sche verzen heeft overgebrachtzich niet vooraf op de hoogte had gesteld van betgeen elders was beraamd ter verklaring van dit juweel van oude hebreeuwsche letterkundedatvolkomen tot zijn recht gebracht eene plaats verdient op de leestafels van lieden van smaak. Hij gaf in bedoeld artikel aan, op welke wijze eene bevredigende verklaring van het geheel te vinden en de arbeid des heeren Gunning te verbeteren ware. Maar hij deed meer en bewerkte de hierboven genoemde uitgave met goedvinden van den heer G. uit diens ver tolking overnemende wat onbetwistbaar juist, schoon en zangerig was gezegd. Zoo hebben wij nu een Hooglied geheel verstaanbaar voor de lezers en voldoende aan de eischen der kunst, waarvoor alle beminnaars van waarachtige poëzie allen die de verwrongen beteekenis van dit gedicht gaarne voor de werkelijke willen inruilen, den heer v, H. erkentelijk mogen zijn. In 45 aanteekenin- gen (waarom zoo klein gedrukt, bij overigens onberispelijke typografische uitvoering?), waarvan de waarde buiten onze^ beoordeeling ligtverklaart of verdedigt de heer v. H. verschillende zijner lezingen en uitdrukkingen. Zeer zeker zijn wij het oneens met zijn gebruik van hoofdletters voor planten en dieren (volgens hem eigen namen, van individus)en bovendien voor vruchten en delfstoffen alsook voor dag, morgen, avond, maan, lichtmin liefde luister leven dood, zonen, doch ters maagden belden hovelingen reuzen, vriendin, zusterkleinoodeerekroon balsem enz. enz., welk alles ons te veel naar duitsche zede riekt. C. W. B. Zaterdag 26 Jaöuari. 's Gbavenhage. Eerste Kamer. De hoofdstukken van marine financiën oorlog waterstaatkoloniën vesting- en spoorwegbegrooting zijn aangenomen met groote meerderheid. Op aandrang van de Kamer ver zekerde de minister van marine voorloopig geen uitvoe ring te zullen geven aan het besluit tot opheffing van het opleidingsschip te Amsterdam. De lijn Zaandam—Hoorn zal waarschijnlijk dezen zomer in exploitatie komen. Londen. De Khedive van Egypte heeft generaal Gordon benoemd tot gouverneur-generaal van Soudan met onbeperkte volmacht; het doel van Gordon's zen ding is de volkomen ontruiming van Soudan Khar toem inbegrepen te bewerkstelligen. Als nabetrachting op het den 1 Januari 1.1. in Zwitserland ook op enkele plaatsen in Nederland gevierde Zwingli-jubilé schonk de heer P. van Leeuwen van Koedijk, die Donderdagavond in de afdeeling „Alkmaar" van den Nederlandt-vben Protestantenbond als spreker optradzijnen hoorders een breeden blik op het leven van dezen groeien zwitser. Achtereen volgens za -en ij hem te IV ildhaus te Weenen en te Bazel, te Glarus, te Einsicdeln en te Zurich. Wij volgden hem in de raadzaal en op het slagveld en hoorden zijn stem nu van den kansel straks in het twistgesprek. De 'neer v. L. besloot met er op te wijzen hoeveel wij Nederlanders bovenalhoeveel wij, modernenaan Zwingli hebben te danken. Dat het auditorium den spr. met belangstelling had ge hoord bleek uit de warme toejuichingen welke hen aan het eind zijner rede, ten deel vielen. Blijkens achterstaande advertentie kunnen wy Donderdag, 14 Pebruarieene uitvoering verwachten van het Nederlandsch Tooneelafdeeling Amsterdam benevens het optreden van mevrouw Kleine—Gartiaan en den beer Louis Bouwmeester. Moge het publiek door krachtige ondersteuning zijnerzijds bewijzen, dat het eene voorstelling van het Nederlandsch Tooneel te Alkmaar op prijs stelt. Maandagden 28zal in de Harmonie eene voorstelling plaats hebben van de Garretta Troupe blijkens buitenlandsche bladen zeer bezienswaard. Be halve buitengewone gymnastische bewegingen zal men er de duivenkoningin mevrouw Garretta kunnen bewon deren van wie wij in een fransch blad lazen: „Mevrouw Garretta had een levendig succes met hare duiven; zij gaat middan op het tooneel staan aan het einde der zaal laat men eene duif los, welke eerst tweemaal rond vliegt zich orieuteert en vervolgens op haren schouder gaat zitten; men laat een tweede los, die eveneens doet, een derde, een vierde en zoo tot twaalf toe. Op eene beweging barer hand gaan allen weder vliegen en maken rondom haar een soort van levende stralen krans; men zou zich moeielijk iets bevalligers kunnen voorstellen. De voorstelling, door het tooneelgezelschap van den heer van Zuylen den 25 gegeven wasjam mer genoeg, weinig bezocht. Hoewel „de Vreugd van het Huis" geheel een fransche toestand voorstelde, was het overvol van koddige tafereelen die door het spel van den heer van Zuylen en mevr. de Graaf Verstraate meesterlijk werden vertolkt; ook de heeren Vaasen en Ruysbroek zoowel als de dames Bruin en Kleij brachten het hunne bij om een goed geheel te verkrijgen. Het nastukje „Regen en Zonneschijn" waarin insgelijks de beide eerstgenoemden de hoofdrollen vervulden, werd eveneens vlug afgespeeld en bracht insgelijks de lach spieren in beweging. KANTONGERECHT. Zitting van 25 Jannari. C. V., te Egmond aan Zee zetten van wildstrikken in de duinen (2 maal) en zich in de duinen bevinden met wildstrik ken 3 dagen gev. en 2 boetenelk van 40of 5 dagen gev. voor elke boeteen 20 boete of 3 dagen gev. R. en P. S., beiden te Egmond aan Zeezetten van wildstrikken in de duinenieder f 20 boete of 4 dagen gev. K. B., te Castricum bemachtigen van een haas door middel van een wildstrikf 1 boete of 1 dag gev. G. V., H. V., J. B. en D. S., allen te Egmond aan Zee zich in de duinen bevinden met wildstrikken, ieder f 10 boete of 2 d»gen gev. J. S., als voren vrijgesproken. E ZPk. P., Th. G„ J. G„ Th. G., C. Z. en O. Z., allen te Egmond aan Zeedelven naar konijnen in de duinenieder f 10 boete of 2 dagen gev. P. P., te Egmond aan Zeealsvorenf 3 boete of 1 dag gev. RURGERL1JKE STAND. ONDERTROUWD. 24 Jan. Jacob Schilder en Trijntje van Ophem. Oene van der Polte Alkmaar en Maartje Ravente Helder. Jacob Pels, te Purmerende en Anna de Groot, te Alkmaar. Arie Volger en Aaltje Gliinisbeiden altiiereerstgen. onl. te Graft. Hermann Henrich Heideraan te Rijp en Maria Johanna van de Beid te Alkmaar. Petrus Johannes Jacobus Paling, te Hoorn, onl. te Amsterdam en Marie Eleonore Querelle, te Hoornonl. alhier. GEBOREN. 26 Jan. Bernardus, Z. van Pieter Zonderkuys en Catharina Kops.

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 5