No. 13. Zes en tachtigste Jaargang, 1884. FEUILLETON, 48>Een staatsgeheim. WOENSDAG 30 J A N IJ A H I. Prijs der gewone Ad verten tiën Buttcnlatib. Binnenland. Al.hM VRSIlHi: COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers O 06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER A ZOON. DUITSCHLAND. Lasker's lijk werd den 25 des morgens te 10 uren te Bremerhaven aan wal gebracht onder het aanheffen van Beethoven's treurmarsch en naar de groote zaal van de noordduitsche -toonvaart- maatsehappij gedragen waar de lijkkist op de met bloemen versierde katafalk werd nedergezet. De broe der en de zwager van den heer Lasker, de commissie van den rijksdag, eene commissie van de Bremer „Reichs- verein" en honderden belangstellenden schaarden zicb om die katafalk. De voorzitter van de Bremer bur gerschap, de afgevaardigde van den rijksdag Bnumbach en de prediker der israëlitische gemeente Lewinger hielden redevoeringen De tweede spreker bracht dank aan de in Amerika wonende duitschers voor alle den heer Lasker aangedane eerbewijzen. Vervolgens werd de lijkkist onder bet spelen van een treurmar ch naar bet stationsgebouw gebracht. Den 2G, na de aankoms" te Berlijn, werd het des avonds te half acht naar de syua goge overgebracht, om daar tot de begrafenis te blijven. De rijkskanselier heeft den doorvoer van ameri- kaansch varkensvleesch langs sommige spoorwegen van Noord-Duitschland toegestaan. De aan bisschop Dr. Brinkmann verleende gratie werd te Munster door de bevolking met groote inge nomenheid ontvangen. Zoodra het klokkengelui de heuchelijke tijding aankondigde, werd de vlag spoedig uit vele buizen uitgestoken. Het hoogste gerechtsh d heeft bet beroep in cassatie van den afgevaardigde Richter (fortsohritis partij), we gens majesteitschennis tot gevangenisstraf veroordeeld, met ontzegging van het recht om iD den Rijksdag zit ting te nemen verworpen. Daardoor moet in het district Luben-Bunzlau eene verkiezing plaats hebben. Pruisen. Huis van Afgevaardigden. De commissie heeft in de afgeloopen week de vraag be handeld of de naamlooze vennootschappen door de inkomstenbelasting a' dan niet getroffen moeten worden, waarover groot verschil van gevoelen bleek te bestaan. Beieren. De Kamer van afgevaardigden heeft met 80 tegen 59 stemmen, in strijd met bet gevoelen van den minister van justitie het voorstel tot afschaffing van het notariaat aangenomen. EAGELAND. De markies van Hertford, die deD 21 van zijn paard viel, is den 25 des avonds half acht aan de gevolgen van dien val overleden. Het openbaar ministerie heeft de tegen Wolff en Bondurand ingestelde strafvervolging wegens het bezit ten van ontplofbare stoffen opgegeven. De orkaan van den 26 richtte in het geheele land groote schade aan. De leider der conservatieve partij, Northcote, heeft in eene te Barnstaple uitgesproken rede uitdrukkelijk ver- kluard dat hij zich tegen uitbreiding van stemrecht zou verzetten, zoo daaraan niet gelijktijdig verbonden werd betere verdeeling der Parlementszetels. De zen ding van Gordon naar Egypte werd door hem goedge keurd. Alleen «as zij te laat gebeurd en betwijfelde bijof het hem gelukken zou aan de egyptenaren werkelijk vertrouwen in de engelsche regeering in te boezemen. Verschidene ander» leden der conservatieve partij keurden mede hier en daar de door de regeering in den laatsten tijd gevolgde staatkunde af. Den 26 zijn in een steenkolenmijn te Pengcrane nabij Rhonda 11 mijnwerkers omgekomen door een ontplof fing. 3 Anderen die zich lieten zakken om hulp te bieden, zijn gestikt. Minister Derby heeft aan de transvaalsche afgevaar digden verklaard dat hunne laatste voorstellen betref fende de grensregeling onaannemelijk waren maar dat hij bereid was, eenige punten van minder belang be treffende het grondgebied ten noorden of ten oosten van zijne grenslijn in te willigen. Ierland Den 24 stortte te Dublin door den storm het dak eener pas gebouwde r. k. kerk in en verbrij zelde de pilaren waarop het gebouw rustte. FRANKRIJK Het kamerlid Joseph Fabre beeft een wetsvoorstel ingediend waarbij aan parlements leden verboden wordt, verantwoordelijke uitgevers van dagbladen te zijn. Edmond About is met 19 stemmen tegen 14 op Fianfois Coppée benoemd tot lid der fransche akademie. De leden der uiterste linkerzijde van den gemeente raad te Parijs besloten den 24 den prefect der Seine te verzoeken, den raad tegen den 28 buitengewoon bij een te roepen ter bespreking van den nood onder de werklieden en van de verordening, waardoor de voddeu- lapers zich in hun bestaan bedreigd zien. De prefect blijft aan de zicb voortdurend aanmeldende klagers ten antwoord geven dat laatstgenoemde opvatting onjuist is. Inmiddels is de termijn bi men welken de voor geschreven vuilnisbakken des morgens geledigd moeten worden met drie kwartier verlengd. Senaat. Den 25 werd art. 8 van de buitengewone begrooting. waarbij de fransche bank gemachtigd wordt, om bet bedrag van hare in omloop zijnde biljetten voor- loopig met 150,000,000 te verhoogen, aangenomen. Na verwerping van de door de Kamer aangenomen bepalingen betreflende de grondbelasting werd de bui tengewone begrooting den 26 met algemeone stemmen goedgekeurd. De begrooting werd daarop naar de Kamer terug gezonden. SPANJE. De heer Sdvelo, oud-minister van bui- tenlandsche zaken, is tot gezant te Parijs, markies de Moliustot gezant bj het Vatikaan en de beer Car denasoud minister van justitie, tot gouverneur der Bank benoemd. EGYPTE Generaal Gordon is door den Onder- Koning benoemd tot gouverneur-generaal van Soedan met onbeperkte volmacht Den 26 vertrok bij met zijnen adjudantkolonel Stewartover Karosko naar Khartoem om de geheele ontruiming van Soedan te bewerkstelligen. Hii nam f 480,000 in geld mede. Later zal hem f 720,000 uitbetaald worden. De Onder-Koning ontbood den emir Abdel-Shakoor, zoon van wijlen den Sultan van Darfoer en bocd hem aan die provincie terug te geven onder voorwaarde dat hij den vrijen handel handhaven en de Blavernij onderdrukken zou. Hij behoefde geene schatting te betalen. Sbakoor zal waarschijnlijk dit voorstel aannemen. Voleens telegram uit Khartoem had de Gouverneur van Dongola uit Berber getelegrafeerddat vier te Berber aaDgekomeu afgevaardigden van den machtigen stam der Bichaniehs te Berber hunne onderwerping aangeboden hadden. Zij namen de verplichting op zicb, om aan de bandelskaravaDen overal op hun grondge bied vrij verkeer te verzekeren. De onderwerping der Bichaniehs was eene groote geruststelling voor de be volking van Berber. De Gouverneur geloofdedat andere stammen hun voorbeeld zouden volgen. CHINA. Te Hankai heerschte groote ontsteltenis, doordien op de muren in heftige bewoordingen ge- Btelde plakkaten aangeplakt waren, waarbij de bewo ners tegen de vreemdelingen opgeruid werden. Een vreemdeling werd reedt door het gepeupel aangevallen en vluchtte in het engelsche consulaatsgebouw. De chinesche overheid nam strenge maatregelen ter voor koming van eene herhaling der ongeregeldheden. De vaart op de rivier Canton was nog s'eeds open. STATEN-GENERAAL. Eerste Kamer. De beraadslaging over de begrooting van binnenl. zaken bepaalde z'cb den 25, na toelating van het nieuw gekozen lid de Beauforttot de volgende punten De heer Pickó besprak net gymnasiaal eindexamen in verband met de verzekering der regeering, dat ophef fing der gecommitteerden voor die examens nadeelig zou zijn. De heer de Sitter drong aan op betere regeling van het zeevaartkundig onderwys. De heer Visser van Haze.swoude drong aan op af making van longziek vee in bet spoelingdisirict in plaats van inëDting, als veel beter uitkomst zullende opleveren. De beer Verheyen betoogdedat er volstrekt geen weelde heerschte in het rijksmuseum der natuurlijke historie en kwam op tegen de mode, om ambtenaren in een hatelijk daglicht te stellen, alsof zij de waarheid tekort doen, daarbij weerleggende de in de 2e Kamer door den heer Lohman gedane mededeeiingen omtrent de rijks kweekschool te 's Hertogenbosch. De heer Breuning wenschte openbaarmaking van de nitkomslen van het onderzoek omtrent den invloed der bacteriën op de cholera en betoogde het nut der in den laatsten tijd zoo fel bestreden vaccine. Het bloed was Stolpen reeds bij de eerste vraag naar de wangen gestegen; terwijl echter zijne innerlijke onrust met ieder oogenblik toenam werd ook zijne verontwaardiging grooterdat men al zijne schreden bad nagegaan en bet werd hem duidelijk dat alleen trots bem helpen kon en hij door een antwoord zeer gemakkelijk zijne zaak kon verergeren. „Het schijnt," antwoordde hij, „dat men ook reeds mijn bizonder leven door spionnen laat nagaan dat zijn vragen welke men een gemeenen aangeklaagde voorlegt, en alleen persoonlijke haat kan zoo scjhaamteloos zijn van mij een antwoord op zulke vragen te verwachten. Ik heb den minister in het gezicht gezegd dat het verdrag met landsverraad is .j ik heb er voor zijne majesteit geen geheim van ge mmaktdat mijn vaderlandsliefde mij noopte naar de oppositie overtegaan zoolang een Hochfelden de re giering in handen beeft. Ik kon het daarom veront schuldigen, wanneer de minister de argwaan koesterde, d/dt ik bet ambtsgeheim niet voldoende had in acht eenomen en gevolg gaf aan eene desbetreffende aan klacht. Ik zie echterdat hij er particuliere zaken bij jhanltom den aanval dubbel hatelijk te maken. De minister weet zeer goedwelk een verdriet mij mijn i sorn verschaft, en dat ik in eerezaken nauwgezetter jendan hij Hetgeen ik in die znak heb gedaan im de hoegrootheid der schuld van de dochter van den iscretaris te bepalen, gaat den min'ster evenmin aan, als de toestand van mijn zoon en «at die ovcrigeus tfcioge gedaan hebben. Zegt gij aan zijne Excellentie, idat mijn zoon volkomen bij zijn verstand «as op het oöjgenblik dat hij te kennen gaf, dat juffrouw Holm hetov beter beviel dan gravin Helena." „Mijnheer de geheimraad zulk eene teedere parti- cu.iere zaak „Zal ik voor het gerecht even nauwkeurig uiteen zetten," riep StolpenKöller in de rede vallende „als graaf Hochfelden zich heeft veroorloofd mijne particuliere zaken nategaan. Ik zal eveneens onder zoeken wat baron Kneist aanleiding gegeven heelt, deze uiterst eervolle rol van aanklager zijns ooms te spelen misschien de hand eener damedie mijn zoon versmaadde, die hij zich zelfs door de bedreigingen van luitenant v. Hochfelden niet liet opdringen." Köiler kon zijne verlegenheid bij die woorden niet verbergen de minister had bem in vertrouwen mede gedeeld hoe onaangenaam bet hem waB dat Kneist de zaak reeds met zijne dochter besproken haddat bij vermoeddedat Kneist de aanklacht slechts had gedaan om bij Helena in de gunst te komen en Frits een genoegen te do n. Stolpen bemerktedat zijne woorden eene wonde plek hadden getroffen en dit maakte hem driest. „Ik ve-lang nu een openbaar onderzoek," riep hij „ik zal dan ontdekken wie die schandelijke geruchten heeft uitgestrooid dat ik mijn zoon met opzet voor ziek heb uitgegeven. Ik kan niet anders wenschen dan dat degenen openlijk worden gebrandmerktdie het bizonder leven van een man wien de minister in het verderf wil storten bespionneeren." Hiermede was het gesprek geëindigdKöller ver- wijdetde zich, daar hij alle hoop had opgegeven, zijne opdracht te zullen vervullen en in der minne eene vtrklaring te ontvangen. XXIV. Graaf Hochfelden had bijna vooruitgezien dat Köller niets zou uitrichten maar toch was bij niet voorbe reid op de wending, welke Stolpen aan de zaak gege ven had het was gemakkelijk te erkennen dat de geheimraad de verhoudingwelke tusschen Kurt en Helena beslaan had als wapen tegen hetn gebruiken zou. De minister hadtoen Kneist hem verliet de dames willen opzoeken, om hun in te scherpen, hoe noodzakelijk het was, om omtrent Kneist's mede- deelingen de strikste stilzwijgendheid in acht te nemen, maar hij vond haar nietzij waren uitgegaan en hy vreesde met recht, dat iedere waarschuwing nu te laat zou komen. Zeer belangrijke zaken eischten afdoeningen terwijl deze zijn gansche werk- en geesteskracht vorderden moest die onaangename zaak hem storen en ontstem men. Kö'lers mededeeiingen brachten hem in eene zeer onaangename positie hij moest nu eeu onderzoek tegen Stolpen doen instellen en voelde, dat daardoor slechts aan de op schandalen verzotte wereld rijke stof tot laster zou worden gegevenwant het was nauwelijks te gelooven dat Stolpen op die wyre zou gehandeld hebben indien hij iets te vreezen had. Daar werd baron Kneist weder aangediend. Hoch felden liet hem binnenkomen hij hoopte den jongen man er toe te zullen brengen dat deze de onvrucht baarheid zijner aanklacht zou inzien en die zou terug nemen, maar het tegendeel geschiedde. „Ik breng bet bewijs van schuld van den geheim raad zeide de baron niet zegevierend gelaat, „ik was op het gezantschap van ik ken daar een attaché, wien ik wilde uithooren maar ik vond er mijnheer Flitzerdie met den portier in den gang stond. Ik zeide hem op den man af, dat hij het geheime verdrag hier had gebracht en daarvoor Stolpens schulden had betaald In de ontsteltenis verried hij zich. Hy zeide, dat bij den geheimraad in het geheel met kende, nooit bad gezien. Hij werkte er zicb met uitvluchten in, de portier, die, toen ik Flitzer op die wijze aansprak, eveneens groote ontsteltenis had verradenweigerde mij te ant woorden, toen ik hem als getuige opriep. Had hij een zuiver geweten gehad dan had hij de zaak bestreden. Maar dat waagde bij niet. Ik begaf mij ijlings naar den bankier Ley, die vroeger de geldzaken van mijn oom behandelde. Hjj deelde mij medtdat bij zijn rot

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 1