r De heer Blnssé deelde mede, met een beroep op zijn 40jarig Tfeederscbap over een vloot van schepen die alle oorden der wereld bevaren, dat hij knappe kapi teins en stuurlui gehad heeft van de kweekschool maar niet minder jongensdie door de kluisgaten aan boord waren gekomen. Hij riep der regeering toe, wees vooral niet te ijverig met het zeevaartkundig onderwijs. Als reederbevrachter en assuradeur het eens zijn om ongediplomeerde lui te laten varen wat vermag dan de staat? De minister van binnenlandsche zaken beantwoordde de verschillende sprekers. Daarbij werd o. a. medegedeeld dat hij met zijn ambtgenoot voor waterstaat overwoog of zeevaartkundige di ploma's verplichtend moesten worden gesteld en dat hij in briefwisseling was getreden over het onder steunen van zeevaartkundige scholen. Zoolang de be grooting niet was vastgesteld, kon hij over het afmaken van vee geene beslissing nemen. Volgens de deskun digen moest afmaking eerst geschieden tegen het einde van den winter. De daaraan verbonden kosten zouden echter zeer groot zijn. Daarna kwam hoofdstuk III buitenl. zaken in behan deling. De inlichtingen, door de regeering in zake de teruggave van het waarborg-kapitaal der heeren Otlet en Wilmart verstrekt, werden voldoende geacht; althans de begrooting werd aangenomen met 32 stemmen tegen 1 van den heer Roijen. De beraadslaging o er het hoofd- Btuk marine ving aan en werd den 26 voortgezet. De heer Fransen van de Putte bestreed krachtig 's ministers plannen betreffende eene zelfstandige indische marine. Van het auxiliair eskader vreesde hij achteruitgang der landsmarine. Hare taak zou zich dan hoofdzakelijk be palen tot kustverdediging. Met den heer van Tienhoven kwam hij met klem op tegen de opheffing van het oplei dingsschip de Wassenaer tegen 1 April. Deze opheffing had niet plotseling in Januari moeten gebeuren nadat de miuister bij de behandeling zijuer begrooting in de 2e Kamer in Dec. geen woord daarvan gerept had. De 2e Kamer moest in dien maatregel gekend worden. De minister antwoorddedat omtrent eene zelfstan dige indische marine nog geene besiuitea waren geno men. Er waren alleen plannen ontworpen De verslagen der bevelvoerende officieren hadden ten aanzien van de opleidingschepen bij hem den doorslag gegeven. De opleiding te Vlissingen zal werkelijk beter zijn, omdat de jongens niet enkel des zomers maar ook des winters kunnen varen en aldus knappe zeelui worden. In de groote steden worden zij te veel verwend. Na herhaalden aandrang stemde hij eerst toe in intrekking van bet genomen besluit betreffende de Wassenaer. Met 29 tegen 5 stemmen van de heeren Blijdenstein Stork, van Roijen, Carsten en van Swinderen werd het hoofd stuk aangenomen. De begrooting van financiën werd aangenomen met 30 tegen 4 stemmen van de heeren Blijdenstein, de Sit ter, van Swinderen en van Roijen, na beantwoording door den minister van eenige vragen om inlichting over het slui ten van abonnementen in i erband met bet nieuwe tarief van re's- en verblijfkosten, het Haagscbe bosch en het vergemakkelijken der verkrijging van domein- en ves- tinggronden. Hoofdst. XI. Onvoorziene uitgaven werd aangenomen met 32 stemmen tegen 1 van den heer van Roijen en de vestingbegrooting met 26 tegen 5 st. van de heeren BlijdensteinBreuning van Roijen Carsten en van Limburg Stirum. Laatstgenoemde sprak over de inundatiesluis beneden Tielhet bouwen van forten en de wijze van werken bij de genie die naar zijn inzien veel te wenschen overliet. De minister van oorlog verdedigde uitvoerig de genie. Bij de bespreking van de begrooting voor oorlog kwam de heer van Limburg Stirum op tegen het te spoe dig verleenen van pensioen aan üog krachtige officieren, die 65 jaren oud zijn geworden. Hij steunde den mi nister in zijne bestrijding van den aandrang om het dragen van wapenen buiten dieDst te verbieden. De heer van Roijen toonde aandat het defensiewezen op te grooten voet is ingericht in verhouding tot de behoeften en den rang van ons land in Europa. De levende strijdkrachten zijn niet in ordezooals van verschillende zijden wordt toegestemd. Verbetering daarvan is niet zoo spoedig te wachten en daarom deringen van Stolpen aan Flitzer had verkocht „Gij hebt aanleg voor rechter van instructie," zeide Hocbfelden die opmerkzaam geluisterd had. „Ik wilde u herinnerendat uwe aanklacht toch te weinig op goeden grond berustte om met eenig uitzicht op gun stig gevolg te worden ingebracht, nu is zij echter met meer intetrekken." „Uwe Excellentie zegt dat op een toon van leedwe zen. Ik heb niet kunnen vermoeden, dat de ontdekking van den verrader u onaangenaam zou zijn." „Baron Kneisteene aanklacht tegen een hoog ge plaatst ambtenaar is altijd bedenkelijk indien niet de duidelijke bewijzen zijner schuld voorhanden zijn zij is het dubbel, indien de aangeklaagde in demninister een persoonlijkeu vijand meent te zien, en wanneer de aanklager met den aangeklaagde op vriendschappehjken voet heeft omgegaan. Ik help u wenschendat uwe bewijzen steekhoudend zullen bevonden worden dat het u gelukken zal de veroordeeling van Stolpen te bewerken zoodat uwe handelwijze wordt aangemerkt als eene daad van plichtsvervulling en vaderlandslie vende ijver. Ik verzoek u echter als bizonder persoon mijn huis niet meer te betreden." „Excellentie," stotterde Kneist, kleurende en als van den bliksem getroffen „heb ik eene misdaad begaan Vindt gij dat ik te kort heb gedaan aan de wetten der eer „Neen, maar gij hebt, zooals ik zeide, aanleg tot rechter van instructie. Gij moet van loopbaan veranderen, gij verloochent zelfs de natuurlijke deelne ming voor een bloedverwantwaar gij een misdaad rnikt dat wordt in andere kringen beter op prijs geBtelddan in diegenen welke ik voor den omgang -••ijner familie verkies." Wordt tntolfd. vraagt hy, waarom bij den geldnood in dezen tijd de uit gaven voor de doode strijdkrachten inmiddels niet ge temperd Hij hoopt, dat de minister een tijdlang zal zijn minister des vredesminder lettende op den bui- tenlandschen vijand die waarschijnlijk nooit zal komen, dan op den binnenlandschen vijand het tekort. Dan zullen t e noodbelastingen onnoodig zijn. Den gegeven raad, om die belastingwetten te laten leggen en bij den dag te leven keurt hij evenwel af. De heer Merkes van Gendt wil in het belang van zuinigheid de burgerlijke ambtenaren aan het ministerie door officieren vervangen, de militie in Februari onder de wapenen roepen en de tractementen der officieren ve-beteren door ze te regelen in verhouding tot de dienstjaren. Bezetting der forten acht hijmet tor- pedodienstde beste militaire oefening. De heer Teding van Berkhout zal tegen stemmen, omdat de minister bezuinigen moet: de besn >eiingen der 2e. Kamer zijn geen werkelijke bezuinigingen en dtze mi nister heeft nog niet bewezen ze te willen invoeren. Het dragen van wapenen buiten dienst acht hij be paald onnoodig en niet gerechtvaardigd door een beroep op de militaire eer. De minister van oorlog verzekerdedat hij bezuini ging voorstond doch dat bj niet kon beloven van de toegestane uitgaven geen gebruik te maken dat hij verscheidene opmerkingen zou overwegen dat voor de doode strijdkrachten geene nieuwe uitgaveu gevraagd warendat vaststelling der tractementen naar de dienstjaren reeds geschieddedoch niet te sterk kon worden doorgevoe d, zonder onbillijk te worden daar niet alle 65jarigen zoo helder van hoofd en ge zond waren als de heer van Stirum op zijnen leeftijd (89 jaren) en dat soms pensioen moest worden ver leend in het belang van bevordering. Met 25 tegen 9 stemmen van de heeren Teding BI jdenstein Breuning, de Sitter, van Swinderen, Stork van Roijen Carsten en van Stirum werd het hoofdstuk aangt nomen. Bij het met groote haast afgehandelde hoofdstuk wa terstaat werden o a. besproken de voorziening in den hoo- gen waterstand op de Zuiderzee en van de Maas, waarom trent onderzoekingen zullen plaats hebben Uit het door don minister op verschillende vragen gegeven antwoord bleek, dat het denkbeeld van posttreinen in sommige geval len overweging zou verdienen,echter niet als nacht ofspoed- treinen en dat in 1884 evenwicht zal komen tussehen do baten en uitgaven der rijkspostspaarbank. Zoowel dit hoofdstuk als de spoorwegbegrooting en die van koioniën werden aangenomen met één stem tegen van den heer van Royen. Bij den storm op den 23 is te Oosterwolde een flink gebouwd huis op het open veld ingestort. Te Zwolle werd aan 80 mensshen uit den weder onder water geloopen polder Dieze huisvesting verleend in een der stads scholen. Te Sneek werd het geheele dak van het watergebouw op het spoor wegterrein afgerukt en zonk een van de touwen los geslagen schipdat op oen schouw stootte. Te Dord recht viel een visseher over boord en verdronk. Het in December op de Spijkerplaat te Vlissinyen gestrande schip brak geheel de daarop geplaatste wach ters verlieten in een giek het schip en werden door de provinciale boot van Terneuzen opgenomen. Nabij Meppel stortten twee boerenhuizen in één daarvan brandde later af' Vier melkboeren die op hunne te rugreis naar den Zaankant in het IJ vielen door het omslaan hunner schuit, werden door de voorbijvarende sleepboot Ada gered nadat zij zich ru m een half uur aan de omgeslagen schuit vastgehouden hadden. Te Hoorn woei het kruis met de haau van de Noorder- kerk af en is de bemanning van een visschers-vaartuig omgekomen. By den storm van den 26 zijn te Wyhe zeer veel zware boomen omgewaaid en bekwamen tal van gebouwen groote schade. De trein van Venloo, die des avonds om elf uren daar moest aankomen kwam eerst 's naehts 2 uren aan. Te RothermMeerzen brandde een huis af. Te Nijmegen werd het dak van het hoofd gebouw der voor weinige jaren nieuwgebouwde „koren beurs" weggeslingerd het viel op de galerijen en op het achterterrein en richtte daar groote schade aan. Eene 70jange juffr uw, die op de bovenverdieping der woning van den concitrge woonde, werd bj tijde ge wekt door den conciergedie door het schudden en kraken van het gebouw gevaar vreesde. Weinige oo- genblikken later stortte een scuoorsteen door het plafond in hare kamer en in haar bed. In den Waardpolder woei Zaterdagavond e-n rijtuigschuur geheel in elkan der. Eeue groote landbouwersschuur wist men nog in tijds door stutten te behouden. De postschuitdie den 23 door den storm tegen den dijk van den Eetidrachtspolder werd geslagen, is met geringe schade afgebracht kunnen worden. Den 25 strandde te ljonuiden bij het binnenko men de duitsche schooner Louise van Plymouth m ar Hamburg, met porseleinaardewaarvan de kapitein retds over boord geslagen en verdronken was. Het kwam, misleid door den stroom te laag en dreef ach ter en ten noorden van den noordpier, waar het siootte en zonk. De schipbreukelingen, doornat en verkleumd, werden gered. Het plan van den stuurman was ge weest, dt-ze haven aan te doen om de geleden tchade te herstellen. De engelsche bark Gijlfë geladen met peiroleum stootte bij het binnenslepen herhaalde raa ien waardoor het schip lek werd Het schip zal thans te IJmuiden geheel of gedeeltelijk gelost moeten worden. W aarschijnlijk is te Tessel een onbekend schip met man en muis vergaan. Achter den vuurtoren van Eyerland spoelden 500 vaten naphta aan. Den 23 werd een vrij ernstige binnenbrand in het logement Yeerburg te Anna Paulowna zonder hulp der brandweer gebluscht. Den 27 brandde daar het huis van W Groet groetenkoopman af'. De balken van het verongelukte oostenryksche barkschip Balthasar werden den 23 te Tessel in het openbaar verkocht voor 7005,75. Den 23 had ten Hove te 's Gravenhage eene door ongeveer 80 genoodigden bijgewoonde muziekuitvoering plaats. Den 24 heeft te Haarlem een fella brand ge- heerscht op de derde verdieping van het kleederenma- gaziju „de Matador'' in de Anegang. Met behalp van 3 spuiten werd de brand gebluscht. Vooral de water schade was belangrijk. - De arr. rechtbank te Middelburgin raadkamer vergaderd heeft den 24 beslistdat er geene voldoende termen waren tot het verleenen van rechtsingang tegen den hoofdredacteur der Middelburgsche courant door den nu gepensioneerden officier van gezondheid Meu- leman te Bergen op Zoom aangeklaagd wegens laster en hoon om het in dat blad opgenomen bericht dat een ingesteld onderzoek de waarheid van de om trent dien officier loopende geruchten bevestigd had. Zij was van oordeel, dat deze berichten niet opgenomen waren met het doelden klager in het openbaar te beleedigen. In den avond van den 24 ongeveer 10 uren brandde te Broek in Waterland de door 3 gezinnen bewoonde herberg van P. Ubbeis af. De spuiten vau Monnikendam Watergang en Zuiderwoude hielpen bij het blusschen, Alleen bet biljart en een paar tafeltjes werden gered. De inbrekers in het kantoor der heeren van der Vinne van Lee Cie. aan het Sparen te Haarlem zijn den 25 door de arr. rechtbank veroordeeld tot celstraf en wel de een tot 12 en de ander tot 6 maanden. Zeventig vischschuiten van Huizen Bunschoten Ransdorp, OostzaanVolendam en Harderwijk, die vóór den Zondag de plaats haror bestemming niet kon den hereiken brachten den 27 in de Bovenharen te Kampen door. De Hooge Raad heeft den 28 het arrest van het Hof te 's Gravenhage in zake Jaantje Struik en van Zutpben wat de omschrijving van het misdrijf betreft, vernietigd en bevestigd het vonnis der rechtbank te Rotterdam, met verwerping overigens van het door de veroordeelden ingestelde beroep. Den 28 is te 's Gravenhage begraven de oud staatsraad Meeussen. Volgens den uitdrukkelijken wil van den overledene werd er niet gesproken. Den 28 was het voor de gemeente Koedijk een feestdag in den volsten zin van het woord. De nieuw benoemde burgemeester, de heer S. Kramer, keerde te half drie uit Haarlem terugwaar hij den eed had afgelegd. Hij werd aan het station opgewacht door den gemeenteraadwaarna hj aan de grens zjner nieuwe gemeente feestelijk ontvangen werd door eene uitgebre'de eerewacht te paard en begroet door een toepasselijk welkomstlied van de zangvereeniging „Har monie", waarop men zich in optocht naar het dorp begaf, dat allerwege met vlaggen was getooid ln de dorpsherberg getuigde welgemeende wenschen in taal en zang van de hartelijke sympathie, welke de ingeze tenen van Koedijk hunnen nieuwbenoemden burge meester toedroegen terwijl ook menig hartelijk woord werd gericht tot het afgetreden hoofd der gemeente den beer C. Groenewoud. In feestelijke stemming bleef men nog lang bijeen zoodat ongetwijfeld deze lag bij alle deelnemers nog langen tijd in de aange naamste herinnering zal blijven. De minister van binnenl. zaken heeft aan de 2e. Kamer ingediend een wetsontwerp tot wijziging der wet op het lager onderwijs. De hoofdbepalingen komen hierop nederhet hoofd der school wordt bijgestaan door ten minste één onderwijzer, als bet aantal school gaande kinderen meer dan 45 door ten minste twee als het meer dan 90, door ten minste 3 als het meer dan 140 bedraagt. Voor elk 50tal schoolgaande kinde ren boven 140 wordt ten minste één onderwijl, r meer vereischt. Het rijk zal vergoeden 400/o van de door de gemeente bezoldigde onderwijzers, voor zooveel de kos ten niet by wijze van subsidie door het rijk worden ge dragen. De gemeenten ontvangen een voorscnot, kwar- taalsgewyze uitbetaald van der uitgaven op de ge- meentebegrooting uitgetrokken. Na de vaststelling der ui'gaven wordt het te min betaalde bijgepast of ver rekend het te veel ontvangene op de uitkeerrag van i et volgende jaar. Het verleenen van hulp aan behoeftige gemeenten, dat door de wijziging van art. 45 zal t enemen, is gehandhaafd. Subsidie wordt alleen verieend, zoo de gemeente schoolgeld beftin dat geval vorderen het bestek en de gunning van bouw en verhouw van scho len en onderwijzerswoningen 's ministers goedkeuring. Het bezit eener andere akte is onnoodig voor heb ver krijgen eener akte in het teekenen. Voor onderwijs in handwerken worden akten van bekwaamheid ingesteld. De wijziging van art. 45 treedt in 1885 in werking. De mimster berekent, dat de uitgaven die voor het rijk voor 1884 op 5$ miljoen gulden geraamd zijn, tot f 3,200,100 zullen dalen bij aanneming van dit wets ontwerp. Nadat de passage te Kolhorn 10 dagen gestremd was, heeft degene, die de schutting waarvan in ons blad van den 23 werd melding gemaakt, heeft gep'aatst, van zijne vermeende rechten op dien weg afstand ge daan, en deze weder laten afbreken. Neringdoende ingezetenen in de nabijheid ondervonden van deze be lemmering veel nadeel. Tot gemeente veldwachter te Kolhorn werd be noemd P. Ploeger aldaar, op eene jaarwedde van f 400. Deopenb. school aan de Burgerbrug te Zijpe zal verbouwd worden. De kosten zijn geraamd op f 4675. Te Zijpe zijn in 1883 geb. 126, overl. 71, geh. 33. Voor de betrekking van hoofd der openb. school voor onvermogende!) te Wormerveer hebben zich 58 sollicitanten aangemeld. De heer Henri Boers te Utrecht heeft bedankt als secretaris der atdeeling van het Nederlandsch Pen- sioenverbond voor werklieden aldaar. Op de "Westfriesche tramweglijn zijn thans twee locomotieven met vuurhaarden in dienst gesteld. Een 20jarig wAkman de kostwinner zijner moeder, wiens vinger van de linkerhand den 25 ern stig gekwetst werd doordat hij met eene boormachine te Spaarndam in aanraking kwam, hieef te Haarlem plotseling dood toen de heelmeester zich gereed maakte den vinger af te zetten. i Beroepen bij de ned. herv. gemeente te Opper- i

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 2