No. 14. Zes en tachtigste Jaargang. 1884 V RIJ 1) A G 1 FEB KHAKI. Hondenbelasting. FEUILLETON. 49) Hen staatsgeheim. Prijs der gewone Advertentiën (Officieel (Bebeelte. Nationale Militie. Met 1 Februari 1884 worden de honden niet van den penning voor 1884 voorzien, die op den openbaren weg aangetroffen wordenovereenkomstig de verordening ter beschikking der politie gesteld. iSuitenlaub. ALOIAARSCBE COURANT Deze Courant wordt Dinsd&g-, Dond.0rd.ag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers O 06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat de LOTING der in 1883 alhier voor de Militie inge schrevenen zal geschieden op WOENSDAG, 20 EEBRUARI aanstaande, ten Raadhuize der gemeente Alkmaar. Zij worden mitsdien opgeroepen om op dien dagdes voor middags te 10 uren, zich aldaar te bevinden, om te loten en opgave te doen van de redenen van vrijstelling, die zij ter zake van de Militie vermeenen te moeten inbrengen. Indien zij vermeenen vrijstelling te kunnen erlangen wegens broeder'dienst of op grond van te zijn eenige wet tige zoon, moeten zij op Donderdag28 Februari e.k., des namiddags te 6 uren op het Raadhuis verschijnen, ver gezeld van twee bij den Burgemeester bekende en ter goeder naam en faam staande meerderjarige ingezetenen, die het ver- eischte getuigenis kunnen afleggen en het aldaar op te maken getuigschrift onderteekenen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 26 Jan. 1884. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. De volgende personen worden verzocht zich ter gemeente secretarie aan te melden NICOLAAS GERARDUS ALLEMAN, komende van Cas- tricum; NICOLAAS ROOZEN DAAL, H1LLEG0N DA ZA M- MERS, TRIJNTJE SCHUIT en GEERTRU1DA DE VRIES, komende van Amsterdam. DUlTsCHLAND. Sedert eenigen tijd wordt te Parijs een blad uitgegeven dat bestemd is om alwat van duitsche zijde komt, te bestrijden en tegen te werken. Als tegenhanger van dat blad wordt thans te Wies- baden een blad opgericht, met bestemming de listen en de trouweloosheid der frunschen te bestrijden. In de inleiding wordt gezegd, dat die voortdurende ophit singen der fransche bladen die onophoudelijk den Kei zer en de hooggeplaatste personen Seleedigen tot bet besluit hebben geleid een orgaan op te richten dat op overtuigende wijze de aanvallen der naburen zal beantwoorden. Men zal trachten, zich van de opgeno men taak te kwijten op eene wijze die zelfs aan de overzijde van den Rijn indruk zal maken. Het zal beginnen met de openbaarmaking eener lijst van duit sche handelshuizen, die slechts duitsche artikelen ver- koopen en uit beginsel weigeren iets uit Erankrijb te laten komen. De huizendie op die lijst verlangen te staan zijn verzocht hun naam en adres in te zenden. Peuisen. Huis van Afgevaardigden. Den 29 werd bij de behandeling der begrooting van eere- dienst op eene vraag van dr. Windtborstof nog in deze zitting een voorstel tot herziening der Meiwetten kon worden verwachten op eene vraag van den af gevaardigde Jadzweski over de redenendie tot li6t niet verleenen van gratie aan kardinaal Ledochowski aanleiding gaven door den minister van eeredienst geantwoord, dat de houding der regeering, wat de wijziging der wetgeving betreftuit haar senrijven vau 5 Mei 1883 en hare in bet vorig jaar afgelegde ver klaringen duidelijk blijkt en dat hij op bet oogenblik geen nadere verklaringen kon afleggen. En wat het tweede punt betreft, dat het terugroepen van kardinaal Ledochowski het sluiten van den berkelijken vrede ge vaar zou doen loopendaar de Polen nog steeds in hem hun kerkelijk hoofd zagen. ENGELAND. Den 27 is te Lorden een schouw burg afgebrand. 14 groote stoomspuiten waren werk zaam doch konden toch niet beletten, dat een daarnaast gelegen brouwerij ook in brand geraakte. Het verlies van den schouwburg wordt op f 480,000 begroot. Op eene vergadering van liberalen te Manchester werden den 26 motiën aangenomen ten voordeele van het verleenen van stemrecht aan vrouwendie zelf standig zijn en belasting betalen en van het recht van Bradlaugh op zijnen zetel in het Lagerhuis. FRANKRIJK. De gevraagde buitengewone zitting van den gemeenteraad is niet gehouden omdat den 1 Februari b.ijkens openbaar gemaakt besluit de gewone zitting beginnen zal. Kamer. De begrootings-commissie keurde de door den Senaat herstelde posten op de buitengewone be grooting goed, behalve dien voor den Senegal spoorweg. Den 28 verklaarde de mir ist'r president Fevy bij de voortgezette beraadslaging over de interpel'atie van den heer Langlois, dat ten gevolge van de algemeene crisis vraagstukken te berde waren gebracht, voor wel ker behandeling het oogenblik nog niet gekomen was. De regeering zou trachten den Senaat tot goedkeu ring van den door de Kamer aangenomen kredietpost voor den landbouw te bewegen. Overigens zou hij er zich toe bepalen om te spreken over de crisis der parijscbe nijverheid in het bijzonder, uitdrukkelijk aan- toonendedat de parijsche bevolking getoond had genoeg gezond verstand te bezitten om weerstand te bieden aan de ophitsingen der anarchisten waaraan ook eenige koningsgezinden hadden deelgenomen. (Toe juichingen in het centrum. Heftige protesten ter rech ter zjjde.) Hij schreef de crisis in zekere takken van nijverheid toe aan de overdreven hooge loonen en andere voor- deelen van den werkman, het onvoldoende der gereed schappen enz. Verhooging van het douanen-tarief zou de parijsche nijverheid ten gronde richten. Uitdrijving der buitenlandsche werklieden zou weerwraak uitlokken. De oprichting van nieuwe werkplaatsen zou de crisis verergeren. De regeering zou het verschaffen van huis- vesting aan werklieden en nuttige werken bevorderen. ITALIË. Bij de Kamer is een wetsontwerp inge diend ter bevordering van de koopvaardij. Daarin worden voor den tijd van tien jaren premien toegezegd voor in Italië ten behoeve van de italiaansche scheep vaart gebouwde ijzeren stoomschepen en zeilvaartuigen en voor aldaar voor italiaansche schepen vervaardigde machines en stoomketels De kustvaart wordt aan de ita liaansche vlag voorbehouden. Gedurende vijt jaren echter zal die vaart, onder beding van volkomen wederkee- righeid of behoudens daarmede gelijkstaande vergoedin gen aan buitenlandsche schepen kunnen worden toe gestaan. OOSTENRIJK HONGARIJE. De in de vorige week nabij Weenen verraderlijk dood geschoten agent der geheime politie Blöch had in December 1 1. Dannhauser, die van den moord op den politie-commissaris Hhibeck verdacht werd gevangen genomen en toen een brief ontvangen, waarbij het uitvoerend bestuur der radicale partij hem kennis gaf van zijne ter dood verocrdeeling. Men beweert, dat de politie aanwijzingen heeft ont vangen, volgens welke bij de aanhangers dier partij een plan bestaat tot het vermoorden der aan haar onaan gename politie-ambtenaren. De bladen dringen alge meen op het nemen van strenge maatregelen aan. Het door sommigen aangegeven denkbeeld om tegen da socialisten een uitzonderingswet in te dienen wordt door de meeste bladen echter krachtig bestreden. RUSLAND. De Regeeringsbode behelst deu tekst van bet adre.i van den Moskouschen adel, dezer dagen voor het eerst na de kroning des Keizers vergaderd waarbij deze onder verzekering van onbegrensde ver knochtheid aan den Keizer dank betuigt voor de bij het kroningsfeest tot adel- en boerenstand gerichte genadige woorden. De adel verklaart zich ten volle bereid, den Keizer als Alleenheerscher trouw te dienen. Verder wordt daarin gesproken over de door den Kei zer bewerkte toenadering tusscben adel- en boerenstand, welker goede overeenstemming het hechtste onderpand voor den inwendigeu vrede en een onwankelbaar bol werk tegen de lagen des vijands oplevert. De Rijksraad zal eerlang te gelijk met de beraad slaging over het wetsontwerp van den minister van financiën tot het vervangen van den hoofdelijken omslag door eene verhooging der Ryks-grondbelasting ook van gedachteD wisselen over de invoering van een hoofdgeld.dat, naar men verzekert, 50 kopeken's jaars zal bedragen en van alle mannelijke russische onder danen en van in Rusland gevestigde of daar langer dan een jaar vertoevende buitenlanders, in den leeftijd De minister sprak deze werden met vlijmende Bcherpte, alsof hij Kneist niet in twijfel wilde laten, hoe ver achtelijk hij in zijne oogen geworden was. Eu zulk eene duidelijkheid was niet overbodig. Hij kende Kneist zeer nauwkeurig en wistdat zijne booze tong te ge vaarlijker was, omdat zijn geestrijk of pikant gebabbel het eenige was, wat men in hem waardeerde. Hij giste dat Kneistdie anders slim genoeg wasde aanklacht tegen Sto'pen zou hebben teruggenomen of toch niet verder doorgezetnadat hij hem bad laten gevoelen hoe onaangenaam deze hem, minister, was indien de baron er van overtuigd was geweest dat de minister ernstig en in geen geval verlangde dat het Stolpen lastig werd gemaakt. Kneist had zich verbeelddat de minister slechts veinsde en hem niet wilde bekennen hoe welkom bet hem was Stolpen te kunnen vervolgen. Kneist had dan ook tot zichzelf gezegd dat de minister dezen rol slechts zoolang zou volhouden, totdat boven allen twijfel verheven wasdat Stolpen moest worden veroordeeld en Hochfelden zich op alle mogelijke gevallen voor bereidde, opdat men hem niet zou kunnen nageven, dat hij eene daad van persoonlijke wraak had verricht. De minister meende verder geraden te hebben, dat Kneist in deze zaak zulk een bizonderen ijver aan den dag had gelegd, om Helena te behagen. Het boezemde hem afkeer in dat de jonge man die niet slechts een bloed verwant van Stolpen wasmaar ook in het huis van deu geheimraad vriendschappelijk had verkeerd, zoo trouweloos en met zooveel leedvermaak tegenover dezen optrad, sinds deze zijn invloed in den Staat verloren had. Kneist verschoot van kleur zijne oogen werden nu geopend hij zag in dat de man wiens dochter hij wilde trouwenhem verachtteen de minister toch edeler dacht dat hij gemeend had en zijn vijand niet zoo haatte om ieder middel tot diens verderf te kun nen billijken. Aan zijne verwachtingen was de bodem ingeslagen zijne ijdelbeid was gekrenkt, te bitterder gevoelde bij de persoonlijke beleediging die er in lag, dat Hoch felden hem de deur zijner woning wees. Het kookte in hem, er had in hem een gelijk proces plaats, als bij een slang wiens gifttaud zich vultvoordat hij zich op zijn vijand wil werpen. Zijn blik kreeg iets stekends en vestigde zich loerend op den minister wien een op dit oogenblik binnentredende lakei een brief ter hand stelde. Op Hocbfeldens gelaat teekenden zich verrassing en voldoening. De hoofdcommissaris der residentie meldde hem dat Robert Holmde zoon van den secretaris Holm zich zelf als de schuldige aan het verraad van het verdrag had aangegeven met de plechtige verze kering dat hij een eed wilde doen dat zijn vader niets van de daad geweten had dat hij heimelijk zijns vaders schrijftafel open gemaakthet geheime ver drag gecopieerd en geen medeplichtige had. De commissaris van politie vroeg of de minister de gevangenneming van Robert Holm wenschteof hij het voor geraden hield om door een proces tegen hem de opmerkzaamheid der oppositie op deze zaak te vestigen hij was van oordeel dat de rechtbank bezwaarlijk Robert Holm veroordeelen zou, daar hij de daadnaar hij voorgafuit vaderlandsliefde had verricht. Hochfelden reikte Kneist den brief van den com missaris. „Ik had u gewaarschuwd," zeide hij op stren gen dreigenden toon en met eene uitdrukking van de diepste verachting. „Gij zult er u nu over te verant woorden hebben dat gij op misdadige, gewetenlooze wijze een hooggeplaatst man van een misdaad hebt be ticht. Ik schors u in de dienstten einde u gelegen heid te gevenu op het onderzoek voortebereiden dat ik tegen u zal doen instellen." Daarmede kon Kneist heengaan. De jonge man was in het eerste oogenblik als verdoofdmaar hij her stelde zich spoedig. Woeste hartstocht schitterde in zijn blik. Hij lachte bitter, toen hij het hotel van den minister verliet. „Afgesproken werk mompelde hij. „Ik had het wel kunnen denken. De eene kraai pikt deu ander de oogen niet uit. Vandaar die vreesehjke verontwaardiging, mijnbeer de graaf! Men wil geen proces, eD omdat ik dwaas genoeg was om te meenen, dat ik den staat eene dienst bewees, en den wenk van uwe Excellentie niet verstond beeft men zich spoedig „een schuldige" verschaft en ik werd van laster be ticht. Braviss'mo Maar hoe slim do kaarten ook zijn geschud toch zal mijnheer de graaf zich verrekenen nu wil ik het procesik wil de pop zien welke men voorschuilt opdat geen vreemde achter de eouli-ses de intrigues van mijnheer den minister afkijke." De secretaris Holm had zijn zoon niet willen mede- deelenwelke verdenking men op hem geworpen had, hij vreesde, dat de hartstochtelijke jooge man dadelijk naar de residentie zou terugkeeren en niets hem zou terughouden om een beroep op het volk te doen ter bescherming van zijn vader en te werk te gaan op een wijze, waarvan noodzakelijke gevangenneming en iets er- gers het gevolg zou zijn. Robert vernam echter van een zijner vriendendat men zijn vader van het ver raad verdacht, hij begaf zich ijlings naar de residentie, om iets nader te vernemen maar hij begaf zich niet naar zijn vader, maar naar Flitzer, omdat hij voorzag, dat zijn vader hem het ergste verzwijgen zou. Robert kwam bij Flitzer juist toen deze van het ge- zantschapshötel van terugkwam en zich zelf ver- wensehte dat hij zich door Kneist had laten overrom pelen. Selma had hem dadelijk verteld, welk voornaam bezoek zij had gehad en aarzelend bekend waarnaar Kneist baar gevraagd had toen haar vader bij hare woorden verbleekendeuitriep dat de schurk voor spion had gespeeld om hem in het verderf te storten. Niets kon Flitzer welkomer zijn, dan juist nu Robert

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 1