ftinneulanb. van 18 tot 55 jaar, geheven zal worden. Van deze belasting zouden militairen geestelijken, vertegenwoor digers van buitenlandsche mogendheden en tot arbeid onbekwame personen vrijgesteld worden. Sommige berichten maken op nieuw melding van de ontdekking eener samenzweering tegen het leven des Keizers. Men zou hem en zijne familie door vergif om het leven willen brengen. Uit Kharkow wordt van den 26 gemeld, dat SabielofF, de officier der gendarmerie, die door den sedert vermoor den kononel Soedeikin daarheen was gezonden om een onderzoek naar het bond der nihilisten in te stellen vermoord is. Verder, dat de politie eene geheime drukkerij had ontdekt en papieren in beslag nam waaruit het bestaan zou blijken vaneen toeleg, om een algemeenen opstand te verwekken in de provinciën Kharkow, Kiew Poltawa en Czeringrov. Verscheidene personen zijn in hechtenis genomen. VEREENIGDE STATEN. De gezant van Haïti de heer Preston is belast met eene bijzondere zending naar Frankrijk en Engeland. Bij het buis der afgevaardigden is eene wet ingediend, strekkende tot oprichting eener rijks instelling van toezicht op den handel in vee en vleesehwaren met de bedoeling het overplanten van veeziekte te verhin deren en de veeziekten uit te roeien. ZUID-AMERIKA. Generaal Iglesias behaalde vol gens uit Lima Peru's hoofdstadontvangen bericht, bij de verkiezingen voor de nationale vergadering eene volkomen overwinning. Die vergadering zou den 1 April bijeen komen om het verdrag met Chili goed te keuren en de grondwettelijke regeering in Peru te herstellen. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Door den minister van waterstaat is een wetsontwerp ingediend, om te voldoen aan het verzoek der schippers, die de beneden Merwede bevaren om hen schadeloos te stellen op dezelfde grondslagen voor de uitgaven waartoe zij gedwongen zijn tengevolge van de wijzigin gen welke de masten en schoorsteenen hunner vaar tuigen behoeven om onder de spoorwegbrug over die rivier in den spoorweg van Dordrecht naar Eist te kunnen doorvaren. Waarschijnlijk zullen 304 vaartuigen voor die vergoeding in aanmerking komen, waarvan het bedrag op 73500 wordt geraamd. Behalve de reeds gemelde hoofdbepalingen der inge diende wet tot wijziging van het lager onderwijs wordt nog voorgesteld aan de schorsing van een onderwijzer de bevoegdheid te verbinden tot inhouding zijner be zoldiging opdat hij geene vacantie houdeterwijl be paald wordtdat het tegenwoordige art. 45 met dien verstande van kracht blijft dat voor het dienstjaar 1884 30°/o vergoed zal worden over de sommen uit getrokken voor de kosten onder art. 44 genoemd op de plaatselijke begrootingen voor 1884 zooals die vóór 1 Februari 1884 door Gedeputeerde Staten zijn goedgekeurd of aan Gedep. Staten ter goedkeuring aangeboden. De termijn, waarop het onderwijzend per soneel op het maximum moet zijn gebracht, wordt ver lengd tot 1890. De minister van waterstaat heeft bij beschikking van den 22 ingetrokken de aan C. de Groot te Egmond aan Zee verleende concessie voor een paardenspoorweg van Alkmaar naar Heilo. In het park van den Koning te Apeldoorn zijn bij den storm van den 23 COO a 700 boomen van ver schillende hoogte en zwaarte omvergewaaid, terwijl een der voor het paleis staande prachtige eiken, waarschijn lijk in den tijd van den Stadhouder Willem III gepoot, ook ter neder werd geveld. Den 24 werd achter den Hoorn op Tessel een levende jonge haai van ruim 1 el lengte op bet strand gevonden. te spreken en zijn gelaat schitterde van voldoening toen Robert met kalme beslistheid verklaarde dat hij alleen voor zijne daad zou opkomen en Flitzer verze kerd kon zijn dat hij hem niet noemen zou. „Prachtige kerel riep de expediteur„dat zal ik nooit vergeten Flitzer had er reeds voor gesidderd dat nu niet alleen ieder uitzicht op een titel of orde- teeken voor hem verloren zou zijn maar dat men hem ook wegens omkooping van een ambtenaar een proces zou aandoen en misschien gevangenisstraf hem dreigde. In de vreugde zijns harten vergat hij, dat het Roberts vader geweest waswien Stolpen tot zijn zondenbok had willen maken en zeide hij, dat de geheimraad Stol pen nog invloed genoeg had om er onder de hand voor te zorgen dat Roberts straf zoo zacht mogelijk zou zjjn. Robert herinnerde zich nu dat Flitzer hem reeds vroeger had gezegd dat Stolpen het verraad wenschte, nu luisterde hij des te opmerkzamer en daar een vriend hem geschreven had dat de geheimraad Stolpen van het verrraad gebruik maakte om zijn vader door eene dubbele aanklacht te vernietigen werd hem alles duidelijk. „Gij zijt een schurk zeide hij met verachting tot Flitzer „gij hebt mij belogen en bedrogen. Ten einde uwe misdadige plannen uittevoerenhebt gij mij tot werktuig uwer intrigue willen makengij hebt ge weten dat de verdenking op mijn armen vader zou worden geworpen. Gij verdiendet dat ik voor de rechtbank d® volle waarheid zeide, maar ook tegenover een ellendeling, als gij, zal ik mijn woord houden en ik ben te trotsch om mijne daad te verontschuldigen alsof ik de verleide was. Ik zal geen medeplichtige noemen maar wee u wanneer gij ooit mijnen vader weder in uwe intrigues verwikkeltwanneer gij het ooit weder waagt, zijn huis te betreden." De anders zoo overmoedige, op zijn geld zoo trotsche man hoorde zwijgend de beschimping aan van den De gemeenteraad van Rotterdam verwierp den 24 het vooretel van burg. en weth., om het ijzeren droogdok der gemeente niet te verzekeren. De meer derheid achtte het onverantwoordelijk zulk eene kost bare bezitting aan het toeval van brand over te laten. De kamer van koophandel te Amsterdam heeft den 25 besloten, aan de 2e Kamer der Staten Generaal te verzoekenaan het ingediende wetsontwerp tot hef fing van zekeren bijslag op den suikeraccijns geene terugwerkende kracht toe te kennen en nogmaals bij den minister van waterstaat aan te dringen op betere regeling van bet openen en sluiten der Hembrug, over het Noordzeekanaal bij Zaandam. Den 26 werd te Amsterdam op de werf van den scheepsbouwmeester Jan F. Meursing te water gelaten het clipper barkschip Nachtegaal bestemd voor de groote vaart, lang 190, wijd 38, hol 24 amsterdamsche voeten groot ongeveer 1000 tonnen. Te Amsterdam heeft den 26 eene 72jarige vrouw in een ijlende koorts haar huis verlaten en zich ver dronken. Den 28 hebben de ambtenaren en bedienden van de afdeeling Openbare Werken te Amsterdam aan den onlangs afgetreden wethouder den heer Bergsma als blijvend aaudenken van gehechtheid aan zijn persoon aangeboden een fraaie drinkhoorn op voetstuk en een albumblad met de handteekeningen der schenkers. Een conducteur der Rijnspoorwegmaatschappij die den 28 te Zevenaar in het bezit gevonden werd van 141 gouden ringen ter waarde van 300,be stemd voor 's Hertogenbosch, waarvan de inkomende rechten ontdoken waren is dadelijk ontslagen. De personen die wegens het hooge water in de school te Zwolle gevestigd waren, betrokken den 28 des middags hunne woningen, die zij des avonds te 9 uren echter weder verlaten moestenomdat het water op nieuw één voet hoog in hunne woningen stond. Van den 28 is aan de centrale station van detele- foon te Rotterdam een openbaar telefoon-station geopend, waar iedereen verbinding kan aanvragen tegen betaling van f 0,25 voor ten hoogste 10 minuten. Bij verschil lende boekhandelaars zijn abonuements-kaarten ver krijgbaar tegen f 2 per 10 stuks. Den 28 begon voor de arr. rechtbank te Utrecht de behandeling van de zaak der studenten gedagvaard wegens mishandeling der ecbtgenooten van Rooijen op het Munsterkerkhof aldaar op 31 Mei 1883. Die stu denten zijn de heeren J. E. BoddaertJ. A. P. L. Ram en W. Grenfell. De laatste was bovendien met drie anderen de heeren J. K. H. Turk H. J. O. de Jong en A. J. van Rijckevorsel van Kessel gedagvaard wegens het bij die gelegenheid verbrijzelen van glasrui ten. Na het hooren van een aantal getuigen droeg de substituut-officier van justitiemr. de Ranitzzijn requisitoir voor. In zijne inleiding keurde hij de ver keerde en overdreven berichten, in de Nieuwe Rotter dammer Courant over deze zaak indertijd verspreid, ten sterkste af. Hij nam als onbewezen aan in overeen stemming met de verklaringen der geneeskundigen dat de ziekte en de dood van vrouw van Ro rijen het gevolg waren geweest van gepleegd geweld. Ook de schuld van den beklaagde de Jong achtte hij onbewezen. Wel daarentegen die der andere beklaagden waarbij Ram als de hoofddader moest worden beschouwd die de zwaarste straf verdiende. Hij eischte de schuldig verklaring van de beklaagden BoddaertRam en Grenfellaau eenvoudigemoedwillige mishande ling tweemalen gepleegdden laatste bovendien aan moedwillige verbreking van afsluiting en dientenge volge veroordeeling van Boddaert tot 3 maanden cel straf en in 2 boeten van f 8 Ram tot 6 maanden celstraf en in 2 boeten van f 8, en Grenfell tot 4 maanden celstraf, in twee boeten van f 8 en in eene van f 25 de beklaagden Turk en van Rtjcke- vorstel van Kessel aan moedwillige verbreking van af sluiting en veroordeeling tot 15 dagen celstraf en in eene boete van f 25. Verder strekte zijn eisch, om den beklaagde de Jong vrij te spreken. Den 29 waren de verdedigers aan het woord. Mr. G. H. van Bolhuis te Utrechtinstemmende met man wien hij een loon had willen aanbieden wat deerde hem die beschimping, indien Robert hem slechts spaarde „Bij God ik heb het niet kwaad gemeend," stotterde hij„ik heb uw vader geld voorgeschotenik wilde hem bij de vlucht helpen „De duivel hale u 1" riep Robert wiens gelaat van toorn gloeide, „denkt gij misschien, dat mijn vader zijne eer verkoopt, zooals gij Ik zal te weten komen, door welk bedrog het u gelukt isom mijn vader geld aantepraten. Het is een leugen dat hij aan de vlucht gedacht heeftmijn vader zou liever onschuldig in de gevangenis gaan dan door laffe vlucht verdenking op zich te laden." Met deze woorden had Robert Flitzer verlaten en zich naar het politiebureau begeven. Hij trad daar binnen met het trotsche zelfbewustzijn van een man die zich over zijne daden niet schaamt, al weet hij ook, dat de wet hem straffen zal. Hij klaagde zich zelf aan, opdat zijn vader niet verder zou worden lastig gevallen. „Mijn vader," zeide hij„is er de man niet naar, om zijn eed te breken en een ambtsgeheim te schenden ik beken dat ik mij aan hem bezondigd heb, maar ik was besloten, om mijne daad te bekennen, zoodra zijne eer in twijfel werd getrokken ik heb helaas eerst gis teren vernomen dat men hem verdacht." Robert vertelde daarop, wanneer en hoe hij de daad had bogaan bij weigerde alle inlichting aan wien hij de copie had overhandigden op de vraaghoe hij wistdat zijn vader een. gewichtig geschrift mede naar huis genomen had antwoordde hij, dat hij reeds meer malen zijns vaders lessenaar had doorgezien. De regee ring zeide hij heeft geweten dat hij haar tegenstan der waszij had hem door de politie in het oog laten houden, hij had dus ook ieder middel, om de regeering te kunnen comprommitteeren, voor geoorloofd gehouden. Robert besloot met de trotsche verklaringdat hij niet verwachtte en ook niet verlangde te worden het oordeel van het openb. ministerie omtrent de over deze zaak verspreide onjuiste berichten eischte vrij spraak van Boddaertop grond dat er niets bewezen was en veroordeeling van Turk en van Rijckevorsel tot eene geldboete omdat het zitten op de bank der beschuldigden voor hen reeds straf genoeg was. Mr. D. J. H. van Eeden te Utrechtden beklaagde Ram verdedigendestemde in met het oordeel van het openb. ministerie ten aanzien van de aan deze Z3ak gegeven overdrijving, doch meende, dat het zich aan het zelfde euvel schuldig had gemaakt. Nergens was geble ken, dat hier moedwil bestaan had, het plan om iemand kwaad te doen. Hij toonde zulks uit de feiten aan. Hij vroeg ontslag van rechtsvervolging en subsidiair veel zachtere straf. Mr. Scheidius uit Arnhem vond in de grenzelooze verwarring van feiten en verklaringen waardoor men niet tot de zuivere waarheid kwam, aan leiding om voor Grenfell vrijspraak te eischen wegens gebrek aan bewijs of veroordeeling tot geldboete, mocht schuld aangenomen worden. Alle verdedigers keurden zeer de houding van den getuige van Rooijen af, waar mede het openbaar ministerie in zijne repliek instemde. Nadat het openbaar ministerie zijnen eisch volgehouden en de verdedigers nader geantwoord hadden werd de uitspraak bepaald op 5 Februari. Den 29 des nachts te 4 uren is te Zaandam de tegen brandschade verzekerde houtzaagmolen „de Eendracht" afgebrandzonder dat daar eenig alarm werd gemaakthoewel die molen slechts 20 minuten buiten de bebouwde kom der gemeente stond. Van de zijde van Zaandijk rukten brandspuiten aan. Den 28 had ten Hove te 's Gravenhage het tweede bal plaats. Bij kon. besluit van den 29 is de beer A. L. van Tienen benoemd tot dijkgraaf van het hoogheemraad schap Watergraafsmeer. Den 29 is te 's Hertogenbosch tot lid van den raad gekozen de heer Jan van de Mortel, liberaal, met 529 stemmen, tegen 517 op den katholieken kandidaat mr. A. van Rijkevorsel. De parochie van den H. Dominicus te Rotterdam vierde den 29 het veertigjarig priesterschap van haren pastoor, den beer G. W. Reijnders, gedurende eenigen tijd ook pastoor te Alkmaar. Den 29 is bezuiden Egmond aan Zee aangespoeld en bij den opzichter der rijks-kustverlichting geborgen, eene peervormige bakenton met kroon gemerkt W en met ingebeitelde letters N II met 2 gekruiste ankers 1878, voorzien van ongeveer 20 e! ketting. In den avond van den 29 werd door een paar personen die van Enkhuizen naar Bovencarspel gin gen een polderjongen midden op den weg slapende gevonden. Daar hij overreden kon worden wekten zij hem doch als dank daarvoor werd hun een pak slaag aangeboden. Te Zijpe is don 29 bij herstemming tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer J. van Beusekom, met 90 van de 171 uitgebrachte stemmen. De heer M. J. Koelman bekwam 77 stemmen. De Commissaris des Konings, vergezeld van een lid van Gedep. Staten en den provincialen hoofdinge nieur bracht den 29 een bezoek aan de gemeente Mon nikendam in verband met plannen tot beveiliging dier stad tegen overstroomingen van de Zuiderzee. Den 29 is bij herstemming te Nieuwer-Amstel tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer K. de Jong met 140 stemmen tegen i38 op den heer Hupkes. Den 30 is onder leiding van den heer van Duyl, hoofdredacteur van het Handelsblad eene vergadering gehouden van vrienden der Transvalers, waarin besloten werd onderscheidene personen te verzoeken zich op te werpen als commissie van ontvangst der thans nog te Londen vertoevende afgevaardigden der Transvaal. Den 30 heeft het gerechtshof te Amsterdam C. Th. Teeuwissen vroeger brievenbesteller aldaar ver oordeeld tot 6 maanden celstraf en betaling van eenige geldboeten wegens 13 valschheden in ouderhandsche geschriften en het 2 maal openen en terughouden van brieven. Het openbaar ministère had 5 jaren tuchthuis straf geëiseht. ontzien maar voldoening vorderde voor de willekeurig aangetaste eer zijns vaders. De hoofdcommissaris van politie was in eene zeer moeielijke positie. Uit Roberts woorden volgde de in directe maar zeer gerechtvaardigde aanklacht tegen Stolpen dat deze een geheim geschrift aan een amb tenaar naar huis had medegeven, ofschoon bij geweten had dat de zoon van dien ambtenaar door de politie als gevaarlijk volksopruier was gesignaleerd, dat Stolpen verder een ambtenaar, wien hij het grootste ambtelijk vertrouwen had geschonken dadelijk had aangeklaagd van een eerloos verraad Nam men Robert gevangen dan was er een proces het gevolg van dat nauwelijks oen anderen uitslag kon hebben dan dat het ministe rie en de geheimraad Stolpen werden gecompromitteerd. De commissaris vroeg daarom eerst den minister, hoe hij handelen moest en het antwoord luidde dan ook zooals de commissaris verwacht haddat Robert niet moest worden gevangen genomen, maar met de vreemde toevoeging, „dat de zaak op andere wijze voor de recht bank zou worden afgedaan." Het raadseldat voor den hoofdcommissaris in de laatste woorden lag zou voor hem worden opgelost op eene wijze waaraan de minister in de verste verte niet gedacht had. De commissaris Winkel bracht hem rap port over het door hem ingestelde onderzoek en de ont dekkingen welke hij daarbij in de inrichting van doc tor Kleber had gedaan. De commissaris gelastte een onderzoek tegen Kleber en verraste Winkel met de mededeeling dat Robert Holm zich als de schuldige had aangegeven. De heeren van de politie zagen el kander vragend aan. Wat moest men gelooven. Had dan alles samengezworen om de po'itie van het spoor te brengen waren Stolpen en de beide Holms in het complot of zou Stolpen werkelijk onschuldig zijn De draden waren dermate verwikkeld, dat de knoop bijna niet te ontwarren scheen. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 2