No. 15". Zes en tachtigste Jaargang» 1884. ZONDAG 3 FEBRUARI. Marktwezen. Prijs der gewone Advertentiën TWEEDE BLAD. fiinneulauD. lel«yr«tt9Ait( Ëtntüien. Jng«zo«ibeti Stukken. t AI,k)IAARSCHËCOURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeten. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERM». COS- TER ZOON. De dezer dagen onlangs ter sprake gekomen vraag, of het wenschelijk zou zijn, do kaas- en graanmarkt te Alk maar van kerstijd tot 2 Februari te laten doorgaan geeft mij aanleiding tot het doen der volgende mededeelingen aan hen die in de beantwoording dier vraag belang stellen. Den 12 December 1853 gaven Burg. en Weth. van Alkmaar aan den raad kennisdat zij officieus door tus.-chenkomst van waagmeesteren vernomen bad- den dat bij vele landlieden de wenseh bestand, om de wekelijksche markten welke anders tusschen 25 December en 2 Februari ges.eten zijn dat jaar te laten doorgaan, uit aanmerking van den buitengewonen toestand waarin de landbouw verkeerde met verzoek omtrent dat punt eene beslissing te nemen opdat zij in de gelegenheid zouden zijnaan een toestemmend antwoord bij tijds de noodige openbaarheid te kunnen geven. Den 14 December werd dat schrijven door den raad reeds in behandeling genomen. Uit de niet zeer breedvoerige notulen dier vergadering blijkt, dat twee punten daarbij ter sprake kwamen vooreerst de invloed van zoodauigen maatregel op de voorjaurs- markten doch, welke gevoelens te dien aanzien geuit werden staat niet beschreven. Het tweede punt was de opmerking van den heer de Dieu Fontein Verscbuir, dat de raad, naar zijne metning, door bet nemen van zoodanig besluit in strijd zou handelen met de letter van art. 144 der gemeentewet en het velband van dat art. met het daarop volgende art,kei. De heer Bak ker (kaaskooper) stelde voor „om de markt niet den ge- heelen tijd van sluiting te laten voortgaan maar alleen te bepalen dat nog op den 3J December 1853 eene markt zou worden gehoudenwelk voorstel met 10 tegen 5 stem men verworpen werd. Na die verwerping werd met 10 tegen 5 stemmen van de heeren Vonk Bakker, Westendorp, Verscbuir en Teltingbesloten tot den doorgang der markten. Uit de aanteekeningen van den aanvoer van kaas op de kaasmarkt blijkt, dat op 23 December 185317199. ponden aangevoerd waren en dat noch op 30 Decen,ber 1853, noch gedurende de maand Januari 1854 één stapel kaas werd aan gevoerd. Den 3 Februari 1854 bedroeg de aanvoer slechts 2573 ponden. Evenmin werd ter graan- en zaadmarkt iets aangevoerd. Men vergete eehter niet, biet bij in aan merking te nemen dat de vaart door den strengen vorst in dien tijd gesloten is geweestde thermometerstand was bij voorbeeld op 25 December 1853, 's morgens 8 uren, 22 graden Fahrenheit: den 20, 17, den 27, 28, den 28, 22, den 29, 16: den 3 Januari 1854 18: den 4, 24 en den 5, 26. Den 26 dier maand werd de vaart door het Noord. Holl. Kanaal eerst geopend door de schroefstoom boot Gouverneur van Ewyck. Dat de wegen om Alkmaar in dien tijd ook bepaald onbegaanbaar zijn geweest kan gerust aangenomen worden de Schermerwegom van den Middenweg in den Heer Hugo Waard, den Munnikenweg den weg door de Nollen die veel later bestraat werden niet te spreken was toen zelfs nog onbestraat. __^_Feb1884. NÜHOUT van deb VEEN. Den 31 werden te Amsterdam door de politie 3 huzaren van Haarlem in hechtenis genomen die zich zonder verlof verwijderd hadden en dus als deserteurs aangemerkt werden. De kiesvereeniging Algemeen Belang te Rotter dam heeft den 31 met 17 stemmen tot kandidaat voor het lidmaatschap der 2e Kamer gesteld den hoer D. L. Wolfson, lid der kamer van koophandel en der pro vinciale Btaten aldaar. Op den heer mr. H. C. Verniers van der Loefilid van den raad van state oud-afge vaardigde voor Rotterdam, waren 4 stemmen uitgebracht. Laatstgenoemde heer is den 1 door de Vrijzinnige Kiesvereeniging kandidaat gesteld met 43 stemmen tegen 15 op den heer Wolfson. Den 31 stond voor het gerechtshof te 's Graven- hage terecht W. F. Muller, oud 46 jaren, gepensio neerd korporaal-schrijver van het Ned.-indische leger, beschuldigd van poging tot moord op zijne nicht C. b' Muller, met wie hij eenigen tijd verkeerd had, doch die hem bedankt bad om zijne jaloerscbbeid en zijne bedreigingen Hij had den 3 October in den gang van de woning barer tante op haar een revolverschot gelost met het gevolg, dat een kogel in haar voorhoofd drong, welke kogel eenige dagen later door de geneeskundigen verwijderd werd. De beschuldigde herriep zijne voor den commissaris van politie en den rechter-commissaris afgelegde bekentenis en ontkende thans, dat bij voor nemens was geweest op baar te schieten. Hij had zich zelf in hare tegenwoordigheid willen doodschieten en werkelijk bad hij dan ook vier schoten op zich gelost. De advokaat-generaal eischte zijne veroordeeling tot u* (i|aren 'n®kthni88traf. Ziin verdediger, mr. D. van Eck, meende, dat hij ontslagen van rechtsvervolging of vrijgesproken moest worden. Zijn klient leed aan mono manie ontstaan door een leverziekte, die hij in Indie opdeed en waardoor bij van tijd tot tijd zich zelf niet kon beheerschen. Den 31 is te 's Gravenhage het nieuwe gebouw der overdekte markt in de eerste Wagenstraat op feestelijke wijze geopend. Den 31 werd door de koli. vischlogger Klasiena te IJmuiden aangebracht de bemanning van de belgische vischsloep Jeune Emelie van Ostende, welke dat vaar tuig op ongeveer 7 mijlen z. z. o. van Kijkduin in zin kenden staat had verlaten reeds achttieu dagen op zee was geweest en gedurig met zwaar stormweer te kam pen had gehad. De gemeenteraad van Gouda heeft den 1, na e6ne langdurige beraadslaging over een voorstel van burg. en weth., om den stoom op de tramlijn binnen Gouda te verbieden naar aanleiding van een onlangs voorgevallen ongeluk op den Kattensingelmet 11 tegen 5 stemmen besloten, met het bestuur der ITsel-Stoom- tramwegmaatschappij in overleg te treden om voor 't vervolg maatregelen te nemen ter voorkoming van dergelijke ongelukken alvorens een bepaald besluit te nemen Men schrijft, ons uit Koedijk.: Dat onze nieuw benoemde burgemeester die maandag j 1. de geheele gemeente op zoo gul Ie en onbekrompen wijze onthaalde, ook de schooljeugd niet vergatbleek uit het feest door zijn Ed. Achtb. haar bereid. In den optocht togen zij allen, met vaantjes voorzien, met schitterende oogen naar schoolvol verwachting van de dingen die komen zouden. Spoedig trad de burgemeester, gevolgd door de leden van den raad en den oud-bur gemeester binnen en werd verwelkomd met een toe passelijk lied dat later na enkele toespraken door meerdere werd gevolgd. Toen begon de eigenlijke feestviering, die al opgewekter werd. Het was den kinderen aantezien, dat ze genoegen hadden. Deze zoo aangenaam doorgebrachte dag at! het bij de schooljeugd nog laug in herinnering houden dat burgemeester Kramer, in die hoedanigheid, zijne eerste intrede in de fachool deed. Tien papierfabriekanten uit Wormerveer en Gel derland hebben zich in een verzoekschrift aan de 2e Kamer aangesloten bij het verzoek der limburgsche fabriekanten om het invoerrecht op papier, thans 5"/0 van de waardete veranderen in een recht naar het gewicht Zij stellen zich echter tevreden met f 2, ter wijl de limburgers verlangen f 2,50 per 100 P. Negentig veenbaazen te Vinkeveen hebben aan den minister van waterstaat verzocht vrijdom van grond belasting gedurende twee jaren en invoering eener be lasting op steenkolen petroleum en vooral op de bri- quetten. Zij gronden bun verzoek op den kwijnenden toestand der veenderij d. i. op verminderde aflevering van turf en lage prijzen. De gedenkpenning ter herinnering aan de wet van 26 JaQuari 1883 (Staatsblad nr. 4) tot verlegging der uitmonding van de Maas naar den Amer in Noord- brabantalsmede de album bevattende de namen van hen, die bijdragen inzonden, zijn gedurende drie dagen van at den 31 voor een ieder ter bezichtiging gelegd. De gedenkpenning is algemeen verkrijgbaar in brons tegen 2,50 en in zilver tegen f 18, mits vóór 15 Fe bruari schriftelijk opgaaf doende. Te Krommenie is opgericht een afdeeling van het Nederlandsch bond voor algemeen stemrecht, aanvanke lijk met 15 leden. Het leggen der buisleiding voor de drinkwaterlei ding te Kralingen is door den gemeenteraad op voorstel van burg. en wetb. gegund aan den heer George Wil son te 's Gravenhage voor ruim f 25000. De Koning heeft aan den gemeenteraad van Lei den doen weten dat hij geen gevolg kan geven aan zijne uitnoodiging om de onthulling van Leiden's ge- denkteeken waarschijnlijk op 26 Mei bij te wonen. He gemeenteraad van Kampen heeft de audiën tiezaal van bet oude kantongerecht aan de kamer van koophandel aldaar aangewezen als lokaal voor het hou den harer openbare vergaderingen. De leden der Willem-Barents-Vereeniging hebben tot bestuurders herkozen de beeren M. H. Jansen, mr. E. N. Rahuseu en A. de Bruyne. Benoemd tot pastoor te Zwaag de beer J. G. H. Geerlings en te Anna Paulowna de heer W. van der Polder. De miljoenenjuffrouw Jaantje Struik beeft aan den Koning gevraagd verwisseling der gewone gevan genisstraf in celstraf, zoowel in het belang van hare gezondheid als van haar kind dat zij zelve dan spoe diger weder kan verplegen. Wijlen mej. G. Kok, weduwe 0. Koster, te Schellinkhout, heeft aan de Herv. kerk aldaar f 7000, aan de diakonie f 2000 en aan de bewaarschool f 1000 vermaakt. De persoon van wien wij in ons vorig nummer vermeldden dat hij met achterlating van vrouw en kinderen naar Amerika vertrok woonde in de gemeente Spanbroek en niet in de gemeente Opmeer. Van de 2760 vaten naphta welke de lading van het nabij Tessel verbrijzelde Noorsehe schip Viola uit maakten, zijn reeds 2-160 vaten aangespoeld. 2 Februari. Berlijn. De Rijksdag wordt 9 Maart geopend; ter stond zal dan bet ontwerp der werkliedenverzekering worden ingediend. Londen. De heer Brassey, secretaris-admiraal der admiraliteit verklaarde in eene redevoering, dat Enge land in de eerste jaren Egypte niet zou ontruimen. B nnenkort wacht hen wien niet aile muziekaal ge hoor en daarmede veel gelegenheid tot genieten ont zegd iseen zeldzaam genot. Op 18 Februari e. k. zal de zangvereeniging der Afdeeling Alkmaar en om streken van de Maatschappij tot Bevordering der Toon kunst Haydn's „Schepping" ten gehoore brengen. Tweemalen, namelijk eens vóór 33 jaren en nog eens 10 jaren geleden is dit wereldberoemde oratorium hier terstede, beide malen met pianobegeleiding, uitgevoerd. Ditmaal is de Afdeeling er met groote inspanning in geslaagd zicb behalve de welwillende medewerking voor drie uitstekende solisten ook die der Amsterdam- sche Orkestvereeniging te verzekerenzoodat er alle reden is, een waardige uitvoering van dit „altijd jonge" meesterwerk te verwachten. Het is dan ook te hopendat evenals vóór 6 jaren, toen de „Jaargetijden" door onze Afdeeling werd uit gevoerd een talrijk bezoek niet slechts van stadgenoo- ten maar ook van muziekliefhebbers uit de provincie het bewijs moge leveren dat niemand deze zeldzame ge legenheid, om hier een groot oratorium in zijn geheel en met vol orkest te hooron uitvoeren, ongebruikt zal laten voorbijgaan en daardoor de Afdeeling moge worden aangemoedigd om onder baren bekwamen en ijverigen directeur op den ingeslagen weg voort te gaan. Zeer terecht zegt een verslaggever van het tijdschrift „Cecilia", bij het bespreken der jongste uitvoering van dit oratorium door de zangvereeniging der Leidsehe afdeeling vau de Maatsch. tot Bev. der Toouk., het volgende omtrent dit meesterstuk „Ewig jung und ewig grün 1" Deze iudruk maakte zicb van ons meestertoen wij voor de zooveelste maal eene opvoering biiwoonden van Haydn's Schöpiung waarmede de zangvereeniging op 23 September 1.1. haar 8e. campagnejaar opende. Jaren mogen over het werk zyn heengegaan, de mu ziek moge een geheel moderne richting zijn ingeslagen en vele voorstanders dier richting mogen schouderop halend het werk als versleten trachten te doodverwen toch blijft nog telken jare elke opvoering ervan een groot en dankbaar publiek trekken. Ei, zeer terecht! Waar zulk een vloed van lieflijke melodieën de be schrijvende muziek tegemoetstroomtwaar zooveel kin derlijke eenvoud gepaard gaat met zulke meesterlijke concepties, daar zien wij immers gaarne den eenigzins verouderden vorm met de soms vrij eentoonige recita tieven over 't hoofd en laven ons aan den gezonden godsdienstzinwelke van 't begin tot het einde het meesterwerk ademt en die ook den minder muziekaal ontwikkelde in staat steltte genieten zonder veel hoofdbreken en misschien menigeen van ons tot nadenken stemt." De volgende korte aanteekeningen omtrent bet toon dicht en zijnen maker zullen naar ik krop kunnen me dewerken, ora de belangstelling in dit heerlijke kunst werk te verhoogen, of de lust op te wekken, er mede kennis te maken. Joseph Haydn heeft de „Schöpfung" op het einde der vorige eeuw (179798), op 67jarigen leeftijd, in zijne geliefde landelijke woning te Gumpendorf, eene voorstad van Weenen gecomponeerd. Zonder twijfel heeft de lieflijke omgeving zijner wo ning en de omstandigheid dat hij sedert zijne reizen naar Londen bevrijd was van de geldzorgen, waaronder hij gedurende een groot gedeelte van zyn leven gebukt ging veel medegewerkt om den blijmoedigen opge- wekten en dankbaren toon, dien het geheele gedicht ademt, op zoo volkomene wijze in de muziek weer te geven terwijl ook slechts het tot volle rijpheid geko men genie in staat was tot het scheppen der waarlijk grootsche en verhevene uitingen, waarvan dit oratorium overvloeit. Toch was de grijzende meester ver van ijdele zelfgenoegzaamheid en maar al te zeer overtuigd dat zijn werk nog veel onvolkomens aankleefde, zooals o. a. blijkt uit de volgende zinsneden van een brief, dien bij in 1799 aan zijne uitgevers (Breitkopf und Hartel te Leipzig) sehreef „O Gottwie viel ist noch zu thun in dieser herr- lichen Kunst! Die Welt macht mir zwar taglich viele Complimente aucb iiber das Feuer meiner letzten Ar-

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 5