No. 16. Zes en tachtigste Jaargang. 1884. FEUILLETON 51>JSen staatsgeheim. WOENSDAG 6 FEB II (JA KI. Prijs der gewone Advertentiën ©ffictëel (Öcbeelte. Nationale Alilitie. finittnUnb. ALKMAARSCHË COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0.06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. De onderstaande personen geboren in 1865 worden ver zocht zich ter gemeente secretarie aan te melden Nicolaas van der Kin, Jacob Koning, Alexander Willem de Haas, Willem Pieter van den Berg, Pieter Jan van Wijk van BrievinghJohannes Steeman, Pranciscus Johannes Maria Pe ters, Johannes Anthonius Verhees, Wouterus Wilhelmus ïre- drik van Hooydonk Jacob Konijn Hilke Hendrik Kleersnij- derPieter LaanJacob de Munch Pieter MienisPieter Rus, O. J. J. H. Tangelder. Joh. Vinke, Andreas Maurits de Wit, Hendrs. de Wijs, Hendrs. Albs Kampman, IJzak Meijer. BELGIE. Bij de behandeling der begrooting van justitie in de Kamer kwam den 31 de vraag ter sprake, of de gendarmes in Vlaanderen al dan niet vlaamsch moeten spreken. Minister Bara verklaarde volkomen bereid te zijn om den ambtenaren die vlaamsch ver stonden, voor te schrijven hunne processen-verbaal in die taal te stellen. De heer Devigne kondigde daarop een wetsontwerp aan strekkende om voor de gendar mes de kennis vau het vlaamsch als eiseli te stellen en de heer Coremans zeidedat hij voorstellen zou indienen betreffende het gebruik dier taal bij de be handeling van strafzaken. Overigens nam hij akte van de verklaringen des ministers als een bewijsdat de wind niet langer uit den franschen hoek waaide. Wij zijn het moederiep hij uitbestuurd te worden met behulp van eene taal«elke niet verstaan wordt. De minister merkte hierop aan dat deze wijze van opvat ting zijner woorden niet zeer geschikt was om hem aan te moedigen. Het was een onvaderlaudsch bedrijf, de provinciën aldus in vlaamsche en fransche te splitsen welke elkander zouden ovorbeerschen. Ai leen door ge rechtigheid moest men zich laten leiden. De lieer Coremans bleef beweren dat de vlaamsche door de fransche gewesten onderdrukt werden enz., en ver klaarde ten slotte dat de rechter zijde het betreurde, zich vroeger door de verfranschte denkbeelden van 1830 te hebben laten leiden. Er werd geen voorstel in gediend. DUITSCHLAND. Volgens eene nieuwe, den 3 in werking getreden regeling is te Berlijn het getal dienst uren aan de postkantoren gedurende de zondagen en de wettelijk erkende feestdagen beperktvan 9 tot 5 uren wordt de dienst gestaakt. ENGELAND. Verscheidene kamers van koophandel hebben den 2 motiën aangenomenwaarbij de re geering uitgenoodigd wordt om tot wering der vee pestzoo spoedig mogelijk uitvoering te geven aan het in Juli 1883 door het Lagerhuis genomen besluit om trent de beperking van den invoer van vee. Volgens de bladen hebben de afgevaardigden van de Transvaal aan minister Derby schriftelijk te kennen gegev.en dat zij de door hem voorgestelde grens aan nemen, onder de volgende drie voorwaarden. Vooreerst neemt de Transvaal geen deel aan de afbakening van het grondgebied mocht daartoe geweld van wapenen noodig zijn. In de tweede plaats moeten Massouw en Mosliette, wier grondgebied door de grenslijn in tweeën wordt gedeeld, feitelijk hunne rechten blijven behoudeD in die gedeeltenwelke aan de engolsche zijde der grensscheiding vallen. In de derde plaats mag de re geering van de Transvaal niet aansprakelijk gesteld worden voor onlusten van welken aard ookdie voortvloeien uit de verdeeling van het grondgebied der genoemde hoofden Het voorstel van den ministerdat de regeering van Engeland de Kaap en de Transvaal gezamenlijk een beschermheerschap zullen uitoefenen om de onzij digheid der grens te waarborgen, is verworpen. De afgevaardigden stellen voor, het toezicht over die grens op te dragen aan commissarissen door Engeland en de Boeren gezamenlijk te benoemen. De ministerraad besloot den 1, aan het Parlement een krediet van f 24,000,000 aan te vragen om de havens van Groot-Brittannië en de britsche koloniën in staat van verdediging te brengen. Het faillissement der firma Thomas, Bons Cie, is het onderwerp van alle gespekken. De heer Blakeway, een van de hoofden dier firmadie een zeer groot krediet hadis gevlucht. Zijne handelingen gaven daartoe aanleiding. Zijn medebestuurder wist niets af van de reusachtige speculatiën die door hem op touw werden gezet, waartoe hij de fondsen zijner pa troons beleende om aan geld te komen. De firma moest bij de gewone afrekening over één fonds, waarin op rijzing gespeculeerd was, o. a. 2,640,000 bijpassen. Het te kort bedraagt ongeveer f 10,000,000. In de zaken heerscht de scbromelijkste verwarring. FRANKRIJK. De uitgifte der leening is op den 12 bepaald. Eugène Rouher de bekende oud-minister van Keizer Napoleon IIIis den 3 te Parijs in den ouderdom van ruim 69 jaren overleden aan de beroerte waardoor hij den 2 getroffen werd. Hij was sedert geruimen tijd reeds lijdende geweest. Keizerin Eugenie zond dadelijk een telegram van deelneming aan zijne weduwe en prins Napoleon had den lijder, toen hij reeds be wusteloos was nog bezocht. Kamer. Den 2 werd overgegaan tot stemming over de motiën met betrekking tot het vraagstuk der oeconomische crisis voorgesteld. Nadat de voorzitter zes verschillende motiën van orde had voorgelezen verklaarde de minister-president Ferryzich te vereenigen met die van den heer Rou- vierwelke daarop werd aangenomen door het opste ken der handen. De heer Clémenceau vroeg toen den voorrang voor XXVI. Zes weken zijn sinds het vorige hoofdstuk verloopen. De oorlog heeft intusschen gewoed. Beslissen de veldslagen zijn geleverdmaar nog worstelt de tegenstander met zijn overwinnaar. Niemand twijfelt meer aan den uitslag van den oorlog overal verlangt men vurig naar het eindein de hospitalen liggen zieken en gewondenvaak meer dan men verplegen kanhet schijnt bijna een misdaadden oorlogsgod nog verdere offers te brengen want met hun bloed is nauwelijks eenig succes meer te verkrijgen. Een troep ruiters trekt door het veld. Zij hebben in lastom met de voorposten van eene andere kolonne voeling te krijgen en de verbinding tusschen dit corps en dat aan deze zijde te herstellen welke door een of ander toevalwaarschijnlijk doordat de vijand ordon- nancen, die berichten moesten brengen bad opgevan gen verbroken was. De bevelvoerende ritmeester draaft met zijne beide luitenants vooraan. De heeren rooken en praten als of het volkomen vrede was en men naar de exercitie reed wijd en zijd is geen stofwolk te zien welke een marscbeerende kolonne kan doen vermoeden nergens houtgewasnergens een heuvelwaarachter een hinderlaag kan verborgen zijn alleen zeer ver in het verschiet verheft zich eene donkere boschstrook uit de kale vlaktedaar doet ook eene schitterende zon nestraal de tinne van een toren herkennen. „Gij hadt toch moeten achterblijven Stolpen," zegt de ritmeester tot den tweeden luitenant„het zal een iorsche rit wordenen vóór den nacht behoeven wij op geen bivouak te rekenen." „Ik gevoel mij volkomen gezond antwoordde Kurt von Stolpen. „Ik wil wel eens eene enkele maal den vijand goed onder de oogen zien de gelegenheid zal zeker niet zoo dikwijls meer voorkomen." „Gij hebt in dezen oorlog voldoende getoond, dat gij moet bezitheeft ooit iemand daaraan getwijfeld, dan weet hij nu wel beter." Kurt boog. Hij had zich zoodra hij genezen was en dat was door de kunst der geneesheeren met behulp van Laura's trouwe zorg eerder het geval, dan men gedacht had bij het leger aangemeld. Afgezien daarvan dat hij als reserve-officier en patriot in zulk een tijd den staat met vreugde zijne diensten aanbood, had hij bovendien nog het verwijt van laf beid te weer leggen dat men meer uit gewoonte dan uit overtui ging dengene doet, die niet wil duelleeren. Men had hem bij de troep beter ontvangen dan hij verwacht hadhij had gemeenddat men hem ook zijne vrijzinnige denkbeelden euvel zou duiden, waarop hij door zijn ontslag uit de staatsdienst en zijne ver loving met de dochter van een ambtenaar, tegen wien een disciplinair onderzoek was ingesteld eenigermate bet zegel had gedrukt. Er was te veel over de zaak in de voorname wereld gesproken men had zoo weinig nauwkeurige en zoovele elkander weersprekende geruch ten gehoord, dat de officieren van het regiment, waar bij Kurt werd ingedeeld het geraden achtten zich een eigen opinie over den nieuwen kameraad te vormen. Wat tegen Kurt sprak lag voor de hand er was niets oneervols in en wat de gewoonte der jongelieden uit de groote wereld betrof, daarover kon men zeer verschillend denken. Het sprak te zijner gunste, dat hij zeer lang vóór de twist met Frits von Hochfelden zich steeds een vijand van het duel had verklaard, dat door het gerechtelijk onderzoek was uitgemaaktdat hij de werklieden niet te hulp had geroepen nog minder echter hen tegen de officieren had aangehitst. Het was verder in zijn voordeeldat de minister, graaf Hochfelden zich overal gunstig over hem had uitge- zijn voorstel tot leniging van den nood, dat door den minister-president bestreden werd. Dat voorstel werd evenwel met 254 tegen 240 stemmen aangenomen welke uitslag door de uiterste linkerzijde met gejuich begroet werd. Senaat. Den 2 werd behandeld het voorstel be treffende de regeling der beroeps-syndicaten. Art. 5 waarbij machtiging werd verleend tot de onderlinge vereeniging van syndicaten werd met 136 tegen 117 stemmen verworpenofschoon de minister van bin- nenlandsche zaken het artikel had verdedigd. ITALIË. De Koning heeft, om den italiaanschen wijnbouw te bevorderen, bevolen, dat voortaan aan alle officiëele maaltijden en hof-feesten alleen italiaan- sche wijnen gedronken zullen wordenChampagne uit gezonderd. Aan dit bevel is reeds gevolg gegeven bij het voor eenige dagen gegeven feestmaalwaaraan vertegenwoordigers van Kamer en Senaat deel namen. Ismaïl-pacha de gewezen Onder koning van Egypte heeft dat voorbeeld gevolgd terwijl de minister van koophandel stappen gedaan heeft ter bevordering van den uitvoer dier wijnen naar Engeland. RUSLAND. Den 27 vierde de Hollandsehe Kerk te Petersburg haar SOjarig bestaan. De kerkeraad zond dien dag een telegram aan den Koning der Ne derlanden, die als kroonprins bij de inwijding dier kerk tegenwoordig was geweest. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De regeering heeft voor Weenen uitzonderingsmaatregelen in het belang der veiligheid vastgesteld tegen de socialisten, in verband met de bestaande onveiligheid. Zoo zijn beperkt het recht van vergadering en de vrijheid der pers en is de jury afgeschaft. Deze maatregelenwaarvan de noodzakelijkheid erkend wordthebben op de bevolking een zeer onaangenamen indruk gemaakt. PORTUGAL De Kamer heefr, den 31 het voorstel tot grondwetsherziening in zijn geheel met 101 tegen 5 stemmen aangenomen. SPANJE. De verkiezingen voor de Kamer zullen den 20 Aprilvoor den Senaat den 27 April gehouden worden. VEREENIGDE STATEN. Bij den Senaat is een wetsontwerp ingediend, houdende strafbepalingen tegen het namaken van bankbiljetten en ander geldswaardig papier van vreemde Staten. Uit Washington wordt gemeld dat de heer Mor rissen president van de commissie voor de wegen en middelen, een voorstel zal indienen tot tariefswijziging, strekkende om eene vermindering van gemiddeld 20°/o in te voeren voor chemische voortbrengselen, suiker, metalenkatoenen en wollen goederen. De rechten op zijde en alcoholische dranken zouden niet verlaagd laten dat hij zwaar ziek was geweest en, nog niet eena geheel hersteld, zich reeds voor de dienst had aangemeld. Men vertelde echter ook dat de vijanden der fami lie Stolpen daaronder zelfs een bloedverwanteen afschuwelijk lasterpraatje tegen Kurts vader had uitgestrooid, dat blijkbaar de bedoeling had, om diena eer te verguizen dat de valschheid van de aanklacht was gebleken daar de ware schuldige zich bij de politie had aangegeven Natuurlijk vond daardoor de meening voedseldat alles wat den geheimraad von Stolpen en diens zoon was te laste gelegd door kwaadwilligen schromelijk was overdreven. Het regiment had in den oorlog sterke verliezen geleden, de vergoeding was dus zeer welkom en Kurts persoonlijkheid trok een ieder aan, en toen hij nu ook in een van de eerste gevechten persoonlijke dapperheid aan den dag legde, verdween de laatste twijfel, dat zijne kameiaad.-chap niet een ieder tot eer strekte. Hoe meer terughoudend Kurt zich gedragen had des te welwillender en harLelijker kwam men hem te gemoet niemand vroegwaarom er altijd eene ern stige sombere schaduw op zijn gelaat lagdie zelfs in een vroolijk gezelschap niet geheel verdween men eerbiedigde het geheim dat in zijne borst verborgen bleef. Er waren echter ook enkele onder zijne kame raden en daartoe behoorde zijn ritmeester die een flauw vermoeden haddendat Kurt von Stolpen den dood zochtdat hij vurig naar een gevecht ver langde, om door eene vijandelijke kogel te vallen, daar iedere tocht hem welkom wasdie zjjn nauwelijks ge nezen lichaam afbreuk kon doen. Men naderde het bosch. De ritmeester raadpleegde de kaart. „Daar splitst zich de wegzeide hij „ik zal eene afdeeling rechts zenden die den westelijken zoom van het bosch moet omrijden en vóór het dorp weder de andere zal ontmoeten." „Ik ben aan de beurt voor het commando zeide Stolpen. „Ja, maar laat dat liever aan Waldhoff over. De

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 1