fiinnenlanti. STAATS LOfËRIJ. Ns. 543 4757 en 18946 1000 Ns. 438 6672 7426, 13932 en 19260 400, Ns. 3101,3332,10802, 12881, 13130 en 17489 200, Ns. 1085, 13181, 15487 16009 en 20945 100. Dinsdag5 Feb., 8e lijst. worden en de vermindering voor staaf-ijzer zou minder dan 20°/o bedragen. EGYPTE. Generaal Gordon kwam den 2 des morgens te Eorosko aan en heeft den tocht door de woestijn aanvaard. Hij hoopte over 5 dagen te Berber aan te komen. Baker-pacha heeft den 21 Januari uit Soe- akim eene verkenning gedaan waarbij de vijand zuid waarts vluchtte en de kavallerie die hem vervolgde eenige honderden menschen om het leven bracht. Den 3 deed de vijand een aanval op het versterkte kamp van Soeakim. Na een geweervuur van een uur trok hij terug. Het garnizoen van Sinkat werd door gebrek aan levensmiddelen gedwongen tot een uitval de vijand viel de uitvallers aan en doodde ze. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. De minister van financiën heeft een gewijzigd wets ontwerp omtrent het muntwezen ingediendwaarbij het oorspronkelijk voorstel, om een bedrag van ten hoogste 25,000,000 in rijksdaalders te doen versmel ten tot baren, welke verkocht zullen worden gehand haafd wordt. Alleen wordt deze maatregel nu afhan kelijk gesteld van de noodzakelijkheid in plaats van de raadzaamheid. De uitgaven der ontmunting zullen niet ten laste der begrooting voor 1883 gebracht worden, zooals aanvankelijk was voorgesteld. De minister handhaaft verder de voorgestelde uitbrei ding van het kapitaal der muntbiljetten met ƒ5,000,000. Voor die biljetten zal een andere vorm vastgesteld worden. Met de uitvoering van dezen maatregel zal niet gewacht worden tot na de zilverontmunting. De gemeenteraad van Graft heeft den 30 beslo ten, de toepassing van art. 49 der wet op het lager onderwijs te vragen voor de kosten van vergrooting der scholen te Graft en te West-Graftdijk en van het bou wen eener nieuwe school te Oost-Graftdijk, alsmede het uitvoeren van eenige verbeteringen aan de onderwij zerswoning aldaar, waarvan de planneD, opgemaakt door den heer v. d. Ster te Hoorn, door den districts-school- opziener reeds goedgekeurd zijn. Te Schiedam is den 30 overleden de heer J. F. Asmaoud-predikant aldaargeb. te Alkmaar den 30 Maart 1802een der oudste en beste burgersdie zich op het gebied van wetenschap en kunst zeer onder scheidde en op dat der liefdadigheid de harten van alle weidenkenden wist te winnen. Den 1 ontstonddes avonds te 8®/< urenbrand aan boord van het stoomschip Macassar der stoomvaart Insulinde, liggende in de Rietlanden te Amsterdam, en gedeeltelijk reeds geladen met tabak en koffie, door het vlam vatten der lading in de nabijheid van den Donkey ketel. Te 1 uren 's nachts was men den brand met behulp van stoomspuiten meester. De lading leed groote schade. De gemeenteraad van Ede heeft den 1 het door burg. en weth. ondersteunde voorstel van den heer mr "W. baron van Golistein, in zake den stoomtramweg Ede Nijkerk om bem de rente ten bedrage van 4»/0 over een kapitaal van 50000 te waarborgen, met 8 tegen 6 stemmen verworpen. Vooraf was met gelijk aantal stemmen verworpen een voorstelom reeds nu te be palen dat des zondags niet mocht worden gereden en aangenomen het voorstel tot beperkte zondagsdienst. Meer dan 300 personen hadden de verwerping van het voorstel gevraagd. In den avond van den 1 is te Diemen een man door de stoomtram overreden. Hij was onmiddelijk dood. De postkardie den 2 des morgens te 6 uren van Delft vertrok met de voor het Westland bestemde brievenviel in de de nabijheid der gemeente de Lier in het water. De postiljon geraakte onder de kar in den modder waarin hij stikte. Hij laat eene we duwe met 3 onverzorgde kinderen na. De conducteur, die mede in het water vielwerd gered. Den 3 is te Schagen eene tooneelvoorstelling ge geven ten voordeele der zwemvereeniging aldaar. De gemeenteraad van Dokkum heeft besloten, den minister van justitie te berichten dat bij de lokalen op het gemeentehuis gedurende 1884 nog ten dienste van het kantongerecht in huur kan afstaan maar dac die verhuring 31 Dec. 3 884 onherroepelijk eindigt. Burg. en Weth. van Haskerland hebben zich tot den Koning gewend nu door den minister van binn. zaken beslist is dat in het leerplan voor de openbare weg is tweemaal zoo lang en bizondere eer is er niet bij te behalen." Stolpen antwoordde nietmaar het was hem aan te zien dat hij zich gekrenkt gevoelde. De ritmeester wenkte bem en nam hem eenige oo- genblikken ter zijde. „Ik wil u niet kwetsen zeide hij„het commando komt u toe. Maar waarom zoudt gij u nutteloos overspannen f" „Ik mag niet voor ziek gelden ritmeester, daar ik het niet ben ik behoef niet ontzien te worden. Wald- boff heeft toch reedsomdat gij mij zoo dikwijls ont ziet dubbele dienst." „Ik hoordedat gij eene bruid hebt. Ik zou het haar wel eens willen schrijvendat gij u moedwillig blootstelt. Neem het commandowanneer gij op uw recht staat." Het bloed was Kurt naar het hoofd gestegen voor de eerste maal roerde een zijner kameraden dit punt aan. Een oogenblik scheen hij te aarzelen maar hij bleef bij zijn eerste besluit. „Wat ik ben, wil ik volkomen zijn," antwoordde hij „wanneer ik mij ziek gevoeldan zal ik mij als zoodanig aanmelden." Kurt zwenkte met zijne afdeeling rechts af. Daar de wegwelken hij had afteleggen dubbel zoo lang was, als die, welken de overigen namen moest hij den gestrekten draf aannemen. De ritmeester had toch wel gelijk. Kurt gevoelde dat hij al zijne wilskracht noodig hadom zijne licha melijke zwakte te overwinnen. Het verwijt van den scholen in Ooststellingwerf de avondschoolderde les niet mag worden opgenomen. De commissie voor de viering van den 1500 ge denkdag van het overlijden van St. Servatius te Maas tricht heeft met 10 tegen 5 stemmen verworpen het voorstel, om voor hem een standbeeld op te richten. In de rijks-postspaarbank is gedurende Dec. 1883 236,154,10 ingelegd en f 174,764,36 terugbetaald. Op 31 Dec. 1883 was ten name van verschillende in leggers 3,155,216,45 ingeschreven en waren 67,922 boekjes in omloop. Op o het verzoek van den gemeenteraad van Sta voren om een buitengewoon subsidie krachtens art. 49 der wet op het lager onderwijsis door den Koning afwijzend beschikt. De spaarbank te Schellinkhout, waar in 1883 1694,10 ingebracht en 1130,35 terugbetaald werd, telde op 31 Dec. 1883 111 deelhebbers, aan wie een bedrag van 7533,34 verschuldigd was. Over 1883 was 74,06^ winst gemaakt. De kiesvereeniging Nederland en Oranje te Rot terdam (anti-revolutionairen) heeft den heer J. M. Voorhoeve kandidaat gesteld voor de 2e Kamer. Te Kallantsoog zijn in 1883 geb. 20, overl. 5, geh. 5. De bevolking klom van 645 tot 649 personen. Te Egmond binnen moet voor lid van den raad herstemming plaats hebben tusschen de heeren C. Bal- tus en J. Veenhuyzen. Aan den gemeenteraad van Maastricht is door onderscheidene ouders gevraagd om de schoolgelden der 2 hoogste klassen van de door bet rijk ondersteunde gemeentelijke hoogere burgerschool, die onlangs zonder voldoenden grond verhoogd zijn, weer tot het vroegere bedrag terug te brengen. In het correctie-huis te Hoorn waren op 1 Jan. 1884 257 mannen tegen 244 ten vorigen jare. De spaarbank te Wormerveer wa» op 1 Jan. 1883 aan de deelhebbers schuldig 77103,51% en op 1 Feb. 80278,58%. Op 1 Januari 1884 waren bij den Rijkstelegraaf dienst werkzaam 31 vrouwelijke ambtenaren, waarvan 2 als telegrafist 2e. kl., 2 als telegrafist 3e. kl. en 27 als klerk en hulpklerk terwijl 2 vrouwelijke postamb tenaren ook met den telegraafdienst op vereenigde kantoren belast waren. Het geheele personeel bij den kantoordienst bestond uit 9 lijnmspecteuren 142 directeuren 66 onderdirecteuren 145 telegrafisten le. kl., 256 2e. kl., 63 3e. kl., 34 klerken le. kl., 143 kler ken 2e. kl. en 10 hulpklerken, samen 858 ambtenaren, terwijl bovendien 96 postambtenaren met den telegraaf dienst belast waren. Voor de noodlijdenden in Neerl. Indie zijn inge komen: bij den prins van Oranje, voorzitter der centrale commissie, door bemiddeling van den nederlandschen gezant te Parijs verschillende giften ten bedrage van f 980,59bij den minister van buitenl. zaken door tusschenkomst van den consul-generaal van den Oranje- Vrijstaat te Arnhem van de te Bloemfontein gevestigde nederlanders le bezending f 2000van den consul- generaal der Nederl. 246, opbrengst eener door hem geopende inschrijving en f 135 van den consul der Nederl. te Helsingforsbij de Handelmaatschappij 1134,26, waaronder 1122,43, 2e bijdrage uit de Zuid-Afrikaansche republiek bij den penningmeester der hoofdcommissie 6217,14, waaronder van de com missie te 's Hage 24e storting 4381 en van die te Rotterdam f 1650. Aan het diakonie-weeshuis te Amsterdam is zeker kapitaal vermaakt, onder bepaling dat uit de renten elk jaar, zoo mogelijk op 26 Juni (waarschijnlijk den jaardag van den erflater), de weezen onthaald moeten worden op rund- en kall'svleesch met doperwten en tuinboon- tjes, of doperwten en kapucijnersalsmede aardappelen en bier. Dit is het tweede legaat uit die zelfde familie met nagenoeg gelijke bepalingen. Het duitsche gebouw tot gebruik van ververscbin- gen op de tentoonstelling te Amsterdam is voor 1600 aangekocht door de te Veendam gevestigde vereeniging tot stichting eener uitspanningsplaats en sociëteit „Veenlust". De correspondent der Nieuwe Rotterdammer Courant te Utrecht heeft zich in een ingezonden stuk in dat blad verdedigd tegen de beschuldiging van den substituut-officier bij de arr. rechtbank aldaar dat hij in de studentenzaak het gebeurde overdreven had voor gesteld. Hij herhaaltdat hij niets overdrevens heeft gezegd en dat hij zelfs een zachter oordeel uitsprak dan zijn voorzichtige ambtgenoot van het Utrechtsch ritmeester brandde hem op de ziel. Aan Laura bad hij niet gedacht. Al zijn eerzucht was er op gericht om zich de achting en tevredenheid zijner superieuren te verwerven opdat niemand meer aan zijne eer en aan zijn woord twijfelen kon. In den dienst vergat hij, wat hem anders drukte. Hij gevoelde, ofschoon ieder bewijs hem ontbrak dat zijn vader eerloos gehandeld had dag en nacht vervolgde hem de vrees dat zijns vaders schande nog eenmaal aan het licht zou komen. En deze vader stond zijne verloving met Laura in den weghij had hem gezegddat hij zijn eenig kind zou verliezen op den dag waarop Kurt door eene mésail- lance zijne familie onteeren zou. En zijne moeder dacht geheel als zijn vader. Vaak dacht hij, dat het maar het beste voor hem zou zijn wanneer hem een doodelijke kogel trofdan was alles voorbij dan beleefde hij de schande zijns vaders nietdan was bij Laura trouw gebleven tot in den dood maar wat zou er van haar worden Rustte op hem niet de heilige plicht, om ten minste te zorgen, dat hare toekomst zooveel mogelijk onbezorgd was? Hoor Daar kraken schoten. Kurt houdt het dam pende paard in om te luisteren of hij zich niet be droog. De opgewondenheid doet de vermoeidheid vergeten jahet is geweervuur, dat uit de verte tot zijne ooren doordringt. Hij zendt eene ordonnans aan den ritmeester, om dezen te doen wetendat hij naar het tooneel van den strijd gaat, maar hij rijdt een weinig minder snelten einde den paarden Dagbladdie zijne stukken eerst ter verbetering aan den substituut zond. Te Westzaan is bij den laatsten storm een der kolossale palenwaaraan de groote boutscbepen in het zij kanaal gemeerd liggen 1 el beneden den beganen grond afgebrokenwaardoor 3000 opgevlotte balken uit elkander sloegen. Voor de betrekking van hoofd der openbare school te Driehuizen hebben zich 13 sollicitanten aangemeld. Het vergelijkend onderzoek heeft den 8 plaats. Den heer J. Hoogenboom hoofd der opgeheven wordende school te Boekeigemeente Akerslootis een pensioen van 442,toegekend. De 2e Kamer is tegen den 19 bijeen geroepen. Het hoofd der openbare school te Ballum (Ame land) herdacht dezer dagen den dag, waarop hij 50 ja ren geleden die betrekking aanvaardde. Onder de vele geschenken die hij op dien dag ontving bevond zich ook een geschenk in zilver van 7 dienstmeisjesoud leerlingen, te Alkmaar. De prins van Oranje heeft f 500 geschonken aan de commissie tot tijdelijke werkverschaffing aan hen die werk zoeken te 's Gravenbage. De gemeenteraad van Tessel, heeft besloten de jaarwedde van het hoofd der openbare lagere school te den Burg te verhoogen van 850 tot 1000 en eene geldleening aan te gaan van 15000. Het maken der werken tot bedijking van de schor ren en slikken onder de gemeenten Woensdrecht en RillandBath is gegund aan den heer G. Bolier te Scherpenisse voor 181000. Eene commissie uit het hoofdbestuur der Schippers- vereeniging „Schuttevaêr" heeft in de afgeloopen week bij den minister van waterstaat de wenschelijkheid be sproken om de haven te Enkhuizen te vergrooten en als vluchthaven in te richten, voornamelijk met het oog op de aanstaande opening der spoorverbinding Stavo renEnkbuizen. Volgens den regenmeter aan de rijks landbouw school te Wageningen is in Januari 81% streep water gevallen tegen 48 in Januari 1883. De helft dezer hoeveelheid viel van den 22 tot den 24. De kosten voor de onteigening van door poklij- de<s gebruikte goederen hebben te Oud-Beierland reeds meer dan 10,000 bedragen. De kamer van koophandel te 's Hertogenbosch heeft aan de 2e Kamer verzocht een parlementair on derzoek in te stellen naar de vraag of het tot nu toe gevolgde handelsstelsel al dan niet bevordelijk is aan het algemeen welzijn ook na de veranderde handels- staatkunde van andere volken, in verband met de aan hangige belastingplannen. De bevelhebber der brandweer te Amsterdam heeft naar aanleiding van een verzoek van de hoofden der openbare scholen le klasse aldaar, om te onderzoe ken, in hoever hunne scholen waarborgen opleveren, dat bij eventueel brandgevaar de lokalen spoedig ontruimd kunnen worden zonder groote ongelukken te veroor zaken medegedeeld dat het zeer gewenscht zou zijn van tijd tot tijd een oefening te houden om de kin deren plotseling in een vastgestelde orde de school te doen verlaten. Beroepen te Nieuwvliet ds. J. Mouthaan te Eg- mond aan Zee te Raamsdonkveer ds. J. G. Klomp te Broek op Langedijk. Te Twisk zijn 3 bunders 28 roeden en 10 ellen land in het openbaar verkocht voor 10444. Een strooper uit Terwispeldie onlangs in een friesch weekblad bij advertentie den onbezoldigden rijks veldwachter Stobbe bedankt had, dat hij hem gedurende het jaar 1883 zijn gang had laten gaan wordt door den officier van justitie b'j de arr. rechtbank te Hee renven vervolgd wegens die voor genoemden veldwach ter beleedigende advertentie. 5e klasse 4 Feb., le. lijst. Ns. 16801 en 20434 ƒ1000, Ns. 6123, 13316,19492 en 19748 200, Ns. 3165, 3948, 4003, 15915,18829, 7469, 20079 en 21000 f 100. In de volgende bewoordingen worden Neerland's in gezetenen uitgenoodigddoor hunne handteekening te steunen het in versmaat aan Neerland's wetgevende krachten te geven wanneer men als een wervelwind alles moet omverrijden. Terwijl de troep langzamer rijdt gaat de officier vooruitom den vijand te verkennen. De trompetter vergezelt hem. Kurt bereikt eene heuvel zijwaarts van het bosch. Uit het nog ver verwijderde dorp komen enkele ruiters afzonderlijk aanrennen. Vermoedelijk zijn zij te onvoor zichtig het dorp binnengereden en heeft infanterie welke in de huizen verborgen was geweestde troep neergeschoten want men ziet de vluchtelingen uit alle hoeken van het dorp komen. Stolpen is niet in staat hun te helpen. Een troep ruiters kan zich niet in een dorp wagen om daar ka meraden te bevrijden zonder zich zelf nutteloos op te offerenook was het reeds te laat wie van de ruiters zich nog kon trachten te redden, moest zich op de snelheid van zijn paarden verlaten. Het kittelt den officier in de vuisthij zou willen helpen en hij kan niet. Door onzichtbare in de hui zen verborgen schutters wordt den vluchtelingen kogel op kogel nagezondendie zoo menigeen doet neder- storten die zich reeds gered waande. Doch haltDaar rechts van het dorp verheft zich een stofwolk te midden waarvan wapenen en unifor men schitteren. Dat zijn vijandelijke gepantserde ruiters die komen aangerend om de vluchtelingen gevangen te nemen of neertesabelen. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 2