iSnitcntanb. HÜ wist echter het voorbeeldelooze huwelijksleven van Kurt von Stolpen en Laura niet genoeg te roemen en het innige gelukdat de eerste smaakte in het bezit zijner schoone en hoogbegaafde echtgenoote. „Zy hebben het echter ook verdiend besloot hij „want zij hebben hard voor hun levensgeluk moeten strijden en door onwrikbaren moed dezen strijd tot een goed einde gebracht." of de doodende moerassen van Layenne, waardoor vol gens de lofredenaars van Napoleon ruim 2COOO Fran- schen zijn getroffen. Hebben alzoo vroegere schrijvers op goeden grond de Maupas ons voorgesteld als be zwijkende op het oogenblik des gevaars dan is dit niet te wijten geweest aan een afschrik voor al de el lende die van de vermetele daad het gevolg dreigde te worden maar van de vrees voor eigen leven den angst voor hetgeen hem te wachten stond, als de wor steling in de straten van Parijs eens in het nadeel der onderneming eindigde. BELGIË. Den 5 is bij de behandeling der begroo ting van justitie en eeredienst het amendement der centrale afdeeling, om de bezoldiging van den aartsbis schop met f 5000 en die der bisschoppen met f 2500 te verminderen met 68 tegen 41 stemmen en eene onthouding verworpen. De amendementen tot vermin dering der bezoldiging van de vicarissen-generaal de kanunniken enz. werden ook verworpen. De regeering had geweigerd zich met die voorstellen te vereenigen op grond dat zij slechts een ijdel vertoon van vijand schap waren met geen ander gevolg dan dat de gees telijken ais martelaars beschouwd zouden worden en van jonge en oude vrome zielen eene tienvoudige ver goeding zouden ontvangen. 12 Liberalen stemden met dat gevoelen in. DUITSCHLAND. Peuisen. Huis van Afge vaardigden. De commissie tot onderzoek der be- lastiugontwerpen heeft den 6 met groote meerderheid verworpen de door de regeering voorgestelde en als onmisbaar beschouwde vrijstelling van de 3e en 4e klassen zoodat naar baar oordeel personen met meer dan f 540 inkomen in de nieuwe inkomstenbelasting aangeslagen moeten worden. ENGELAND. 514 Zeelieden en mariniers ontvin gen den 7 bevel naar Soeakim te vertrekken. Zij ver trekken den 9. Het pantserschip Carijsfort vertrok van Alexandria om het eskader van admiraal Hewitt te Soeakim te versterken. Twee oorlogschepen met versterkingen zullen weldra van Malta volgen. Lagerhuis. Den 6 kondigde de heer Labouchère op het adres van antwoord een amen lement aan ten gunste eeuer spoedige ontruiming van Egypte. Minis ter Gladstone bevestigde de nederlaag van Baker- pacha. Van kolonel Gordon konden nog geene berichten verwacht worden. De laatste rampspoedige gebeurte nissen echter maakten geen verandering noodig in zijne bevelen. Gordon was met een zeer omvangrijke discre- tionaire macht bekleedhij was door den Onder- Koning tot gouverneur-generaal van Soedan benoemd en zoowel het burgerlijk als het militair gezag berustte in zijne handen. De heer Churchill zegt voornemens te zijn op het adres van antwoord een amendement voor te stellenwaarbij de afzetting wordt gevraagd van het tegenwoordig ministerie en zijne vervanging door raadgevers, die het vertrouwen des lands bezitten „Zij is eene trotsche vrouw. Zij zal mij niet ver achtenmompelde de oude heer, als in gedachten verdiept. „O had ik toenmaals gedaan, wat mijn hart mij ingaf. Haast u ga hen halen Kurt verliet de kamer, maar hij durfde niet bet huis uitgaan hij had een onbestemd vermoeden dat hij zijn vader niet alleen mocht laten. Hij schreef snel een briefje aan Laura en liet dit wegbrengen. XXVII. Vaak beheerscht de wilskracht op eene wonderbaar lijke wijze lichamelijke zwakheid. De zieke scheen een onbestemd vermoeden te hebben dat men hem in zijn voornemen zou kunnen storen. Hij schreef met koorts achtige haast nog eenige regels op een ander vel pa pier en stond toen op. Vóór een uur kwelde hem de jicht zoo zeer, dat hij niet kon opstaan nu gevoelde hij nauwelijks pijn. Hij sleepte zich naar zijn schrijfta fel en nam uit eene geheime lade een pistool. „Een edelman wischt zijne schande met zijn bloed uitmompelde hijen toen fluisterden zijne lippen een kort gebed. Hij zette het wapen op de ontblootte borstrecht op het hart en trok af het schot volgde op hetzelfde oogenblik dat Kurt de deur opende maar alleen het donderbusje was ontplofdhet kruit in het pistool moest vochtig geworden zijn want het had geen vuur gevat, het voornemen van denzelfmoor denaar was mislukt. Het schot was niet afgegaanmaar toch zakte de oude man ineen. Kurt droeg hem op een gemakkelijken stoel en ook mevrouw von Stolpen kwam spoedig op zijn roepen, om den onmachtige hulp te verleenen. Men zond om den docter. De onmacht scheen voorbij maar de zieke bewoog zich niet, ofschoon hij de oogen geopend had. Zij stonden dof en strak. De docter kwam en schudde bedenkelijk het hoofd. „Hij zal de spraak wel niet terugkrijgen zeide hij nadat hij Stolpen had adergelaten„laat ons hopen dat wij hem in het leven zullen behouden en dat de de beroerte zich niet herhaalt." Toen Kurts briefje kwamwas de geheele familie Holm bij elkander. Laura had reeds vroeger van haar verlooide bericht gekregen dat hij vandaag in de re sidentie zou terugkeeren, zij verwachtte hem met blijde vreugde die echter min of meer werd bedorven door de overtuiging, dat Kurt haar toch nog niet geheel behoorde dat zijne ouders stonden tusschen hem en haar. Daar kwam de bijna ongelooflijk klinkende boodschap dat hij haarhaar vader en haren broeder bij zijne ouders riep. Maar er was niet aan te twijfelen, het stond er duidelijk„Mijn vader wil mijn verloofde de hand reiken hij is zwaar ziek. Komt allen, hij ver zoekt er u dringend om." Laura richtte hare fiere gestalte op als bevrijd van eene drukkende last en bezield door een trotech De voorzitter achtte dit amendement in strijd met het reglement van orde. Minister Fits Maurice zeide, dat bij het departement van buitenlandsche zaken noch bevestiging, noch eenige andere mededeeling ontvangen was over een nederlaag der egyptenaren te Sinkat. Op eene vraag van den heer Fowler antwoordde minister Ashley, dat de regeering niet voornemens was Ketswayo weder aan te stellen. De regeering wil aan de Zoeloes zeiven overlaten hunne zaken te regelenzoover dit met Engeland's belangen strookt. Ketswayo's aanwezigheid op het reserve-gebied is een bron van gevaar, maar het is nog moeilijk te zeggen, wat met hem te doen. Het zou wenscheüjk zijn hem strenger te bewaken. De berichten der bladen over de onderhandelingen met de Transvaal waren over het geheel juist. Die berichten waren van de afgevaardigden afkomstig. Hij gelooft, dat Massouw en Moschetti de voorkeur zullen geven aan de beschermingwelke de Transvaal hun kan verleenen. De strooperijen der vrijbuiters zouden krachtig door de gemeenschappelijke politie van Trans vaal Engeland en de Kaap tegengegaan worden. Betreffende invallen in Swaziland verklaren de Boe ren voornemens te zijn, hunne oostelijke grenzen even goed als hunne westelijke te bewaken. Hij geloofde, dat de Swazies en Zoeloes in staat zijn zich te verde digen. De onderhandelingen met de Transvaalsche afge vaardigden bepaalden zich voorloopig tot de grensrege ling. Over andere vraagpunten zou later van gedachten gewisseld worden. De handelsweg door Basoetoland zal buiten het gebied der Transvaal blijven. De re geering zal maatregelen nemenom de ten uitvoerleg ging der overeenkomst te verzekeren zoodra zij ge sloten is. Minister Gladstone zeide dat admiraal Hewitt tot beveiliging van Soeakim tegen aanvailën der arabieren versterking zijner troepen noodig achtte. De regeering bad besloten die versterking te zenden. Minister Dodson gaf kennis van het voornemen der regeering, om in bet Hoogerhuis een wetsontwerp in t» dienen tot uitbreiding harer volmacht betreffende de regeling en het verbod van den invoer van vreemd vee- Den 7 verklaarde minister Hartington, dat de regee ring geen bericht ontvangen had van de beweerde gevan. genneming van generaal Gordon door de arabieren Het hoofd der oppositie Northcote kondigde den 12 eene motie van wantrouwen aan, verklarende, dat de laatste treurige gebeurtenissen in Soudan do gevolgen waren van de aarzelende staatkunde der regeering. Lord Salisbury kondigde in het Hoogerhuis gelijke motie aan. Minister Gladstone verklaarde dat Sinkat nog niet door den valschen profeet ingenomen wasmaar dat de stelling van het garnizoen zeer ernstig was. Yan een in de pan hakken van Tewfik-pacha met eenige honderden was hem niets bekend. Minister Dodson deelde mededat de invoer van levend vee uit Frankrijk verboden was en dat aan de Vereenigde Staten, Duiischland en JSederland gemeld was, dat zoo vee, aan mond- en klauwzeer lijdende, van daar werd ingevoerd de invoer daarvan ook ver- zegevierend gevoel van geluk zij behoefde niet te wachten totdat de vader van Kurt overleden was om dan met halve voldoening haar geluk alsof het door list verkregen waste genieten de vader van haren verloofde wilde jegens haar en Kurt rechtvaar dig worden zijn trots was gebroken. Maar dit gevoel van trots maakte plaats voor eene zachtere aandoening en bijna bevend ging zij aan de zijde van haren vader en broeder op weg had zij het verdiend dat de trotsche man zich om harentwille boog Zij herinnerde zich op dit oogenblik het uur, waarop zij zich, in een aanval van hoogmoed, de taak had opge legd om eene plaats in de wereld te veroveren. Nu scheen haar die gedachte bijna een misdaad zij had uren gehadwaarin zij God zou gedankt hebben wanneer Kurt een arm werkman was geweest, haar eerzucht had ellende gebracht over het hoofd haars vaders zijne rechtschapenheid alleen had hem alle leed doen te boven komen. Aarzelend betrad zij het huis van den geheimraad ook haar vader was ernstig bijna plechtig gestemd het had voor den eenvoudigen wakkeren man iets drukkends, dat hij den trotschen heer, die eens zijn strenge superieur was geweestverootmoedigd en ge broken voor zich zou zien. Kurt ontving hen in de voorzaal. Hij verzocht hen, eenige oogenblikken te wachtentot de docter den zieke verlaten had. „Mjjn vader is stervende," zeide hij diep bewogen, „maar ik dank God, dat hij, nog bij zijn volle bewustzijn voordat hij de beroerte kreeg, u heeft doen roepen daar hij u zijn zegen wilde ge ven Laura en u om vergiffenis wilde vragen vader Holm." Een half uur later en Holm had de hand van den stervende gedrukt en bad deze zegenend de handen op Laura's hoofd gelegd. „De geheimraad von Stolpen" las men weldra in de couranten „is aan eene beroerte gestorven. Hij was een van de laatste vertegenwoordigers der oude school, een getrouw aanhanger van den absoluten regee- ringsvorm. Onbuigzaam als staal in plichtsbetrachting, jegens zich zelf en zijne ondergeschikten een man van strenge dienstdiscipline een van die steunpilaren van den troon die ineenstorten maar zich niet laten ver vormen naar moderne smaak. Het bleef evenzeer voor de groote wereld als voor de weduwe van den overledene verborgen, dat het geen laster was geweest, toen het gerucht liep, dat Stolpen in de veel besproken zaak van het geheime staatstuk dat aan de regeering van verraden was, eene hoogst dubbelzinnige rol had gespeeld. Claire verzoende zich langzamerhand met de gedachte dat haar zoon eene vrouw gekozen had van burgerlijke geboorte zij ver klaarde dit door een dichterlijken trek bij Kurtdie niet naar geld of titelmaar slechts naar eigenschap boden zou worden. Sedert 11 November was dit echter niet het geval. Bij de voortgezette beraadslaging over het adres van antwoord op de troonrede werd een door de regeering bestreden amendement tot onverwijlde behandeling van het wetsvoorstel betreffende den invoer van vee met 251 tegen 200 stemmen verworpen. FRANKRIJK. Voor eenige dagen heeft de belgische minister van justitie op eene in de Kamer gedane vraag uitdrukkelijk geweigerd, tusschen beide te komen voor den te Lyon ter dood veroordeelden anarchist Cyvuct. De afgevaardigde Janson had beweerd dat het uitle veringsverdrag geschonden was en zij tusschen beide moest komen, omdat de veroordeeling plaats bad gehad voor andere feitendan waarvoor hij indertijd door Belgie uitgeleverd was. De minister had dit ontkend en was door de Kamer met bijna algemeene stemmen in het gelijk gesteld. Na die beslissing hebben de advokaten van Cyvoctgesteund door 11 van de 12 gezworenen en door zijne oudersaan den President der republiek gratie verzocht, waarop voorloopig reeds een niet ongunstig antwoord is gegeven. De afdeelingen der Kamer hebben den 7 de com missie van onderzoek over de economische crisis benoemd. Onder de 44 leden zijn 37 aanhangers van het minis terie en 3 leden van de uiterste linkerzijde. Senaat. Den 5 werden de 41 eerste artikelen der gemeentewet goedgekeurd. Kamer. Den 5 werd in behandeling genomen het voorstel Laisant tot het te Parijs kosteloos terug geven van in de banken van leening verpande voor werpen waarop minder dan f 10 verstrekt is. De voorsteller vereenigde zich met het amendement An- drieux om dien maatregel niet alleen in Parijs, maar in alle plaatsen waar banken van leening waren toe te passen, en waarvan de Staat de eene helft en de ge meenten de andere helft der kosten zouden dragen. Met 325 tegen 177 stemmen werd aangenomen het voorstel der commissie, om niet tot dezen maatregel over te gaan, op grond dat de werkelijk noodlijdende gezin nen niet geholpen zouden worden en de gemeenteraad van Parijs die uitgave niet zou toestaan. ITALIË. De minister van binnenlandschc zaken heeft een breedvoerig schrijven aan de prefecten gericht, waarin hij hunne aandacht vestigt op de omstandigheid, dat, in weerwil van de afschaffing der belasting op het gemaal de broodprijzen volstrekt niet verminderd zijn. De handelwijze der bakkers afkeurende, doet hij ech ter opmerken dat op vele plaatsen van de geleidelijke vermindering der belasting gebruik gemaakt is om de stedelijke accijnsen op het meel te verhoogen en alzoo de bevolking te versteken van het voordeel met de afschaffing der belasting beoogd. Zoo hierin geene verandering komt, zal de regeering krachtdadig tus schen beide treden en des noods bij de vertegenwoordi ging voorstellen indienen, om de gemeentebesturen in het belasten van de noodzakelijkste behoeften tegeu te gaan. Vervolg der berichten in het tweede blad. pen van het hart vroeg, maar zij beklaagde het tot haar laatsten ademtocht, dat Kurt zich tevredenstelde met de bescheiden positie van advocaat, terwijl hij aan leg en protectie genoeg had voor de meest schitterende loopbaan. Helena van Hochfelden huwde met een zeer voor naam man, maar werd in haar huwelijk niet gelukkig. De omstandigheiddat Frits van Hochfelden zich steeds tot Kurt voelde aangetrokken hoe ouder hij werd en een innige vriendschap met den voormaligen vijand slootvervreemdde haar van haren broeder zij vergaf het Stolpen nooit, dat hij hare hand had ver smaad maar zij bekende ook nooitdat zij hem had liefgehad. Baron Kneist zocht vergoeding voor de door eigen schuld verloren gunst van den minister in eene riike partij. Hij was schaamteloos genoeg geweest, dadelijk, nadat hij in het buis van Hochfelden fiasco had ge maakt Selma Fützer zijne hand aantebieden en daar hij niet werd afgewezenmet zijne verloofde in den schouwburg de loge uittekiezen die juist tegenover die van Hochfelden lag. Het proceswaarin Fützer was gewikkeld deerde hem niethij liet bet masker van verliefde eerst vallen, toen Fützerdie Selma eene aanzienlijke huwelijksgift had toegezegd», plotse ling na l et huwelijk verklaarde dat hij niet goed kapitaal uit zijne zaak kon nemen maar dat het toch onverschillig was of de echtgenoot of de vader het geld van Selma administreerde en bovendien de uitbe taling der renten altijd een middel was tot bevordering van den gezelligen orngaug tusschen hem en den baron. De oude Helmbolz kreegaan de vriendentafel in het logement te Schönweide de voldoening, welke hij ver langde docter Kleber mocht zich daar niet meer vertoonen. Het trof Kleber niet al te hard dat hem door de rechtbank de geschiktheid werd ontzegd en dien tengevolge ook de vergunning we'd ontnomen tot zelfstandige leiding van een krankzinnigengesticht daar zijne schulden hem toch bovendien uit Schönweide verdreven Heimholz had echter den roem dat hij den zwendelaar van den aanvang af had doorzien. De oude heer was met zijne familie een gaarne geziene gast bij diens schoonvader, bij den eerste was hij som tijds in gezelschap met graaf Hochfelden en wanneer hij dan zulk eene ontmoeting te Schönweide vertelde steeg zijn aanzien daar nog hooger. EINDE.

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 2