No. 18*. Zes en tachtigste Jaargang. 1884. ZONDAG 10 FEBRUARI. TWEEDE BLAD. Prijs der gewone Advertentiën #fftctëel ^cbeelle. Nationale Militie. N'ationule Militie. ISuitenlAnb fiimtctilanD. ALMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. RIA V Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERM». COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algerneene kennis dat de LOTING der in 1S83 alhier voor de Militie inge schrevenen zal geschieden op WOENSDAG, 20 EEBRUARI aanstaandeten Raadhuize der gemeente Alkmaar. Zij worden mitsdien opgeroepen om op dien dag, des voor middags te 10 uren, zich aldaar te bevinden, om te loten en opgave te doen van de redenen van vrijstellingdie zij ter zake van de Militie vermeenen te moeten inbrengen. Indien zij vermeenen vrijstelling te kunnen erlangen wegens broederdienst of op grond van te zijn eenige wet tige zoon, moeten zij op Donderdag, 28 Februari e.k., des namiddags te 6 uren op het Raadhuis verschijnenver gezeld van twee bij den Burgemeester bekende en ter goeder naam en faam staande meerderjarige ingezetenen, die bet ver- eischte getuigenis kunnen afleggen en het aldaar op te maken getuigschrift onderteekenen. Burgemeester en WTethouders voornoen d, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 26 Jan. 1884. De Secretaris, NU HO UT van der VEEN. De onderstaande personen, geboren in 1865, worden ver zocht zich ter gemeente secretarie aan te melden Nicolaas van der Kin Jacob lvoning, Alexander Willem de Haas, Willem Pieter van den Berg, l'ieter Jan van Wijkvau Brievingh Johannes Steeman, Eranciscus Johannes Maria Pe ters, Johannes Anthonius Verhees, Wout.erus Wilhelmus Ere- drik van Hooydonk Jacob Konijn, Pieter Laan, Pieter Mienis, O. J. J. H. Tangelder, Job. Vinke, Hendrs. de Wijs. De BURGEMEESTER der gemeente ALK.MAAR brengt ter algerneene kennis van belanghebbendendat de ijkerchef van dienst aldaardoor den minister van waterstaat gemach tigd is, gedurende zijne afwezigheid het ijskantoor voor het publiek te sluiten van den 11 tot 21 E'ebruari e. k. De Burgemeester voornoemd A. MACLAINE PONT OOSÏENRIJK-HONGARIJE. Het bongaarscbe volks huis heeft den 6 met 171 tegen 131 stemmen, op voor stel van den minister-president Tisza, besloten, het wets ontwerp tot toelating van het huwelijk tusschen chris tenen en israëlieten niet te behandelen maar aan de regeering op te dragente gelegener tijd aan den Rijksdag een nieuw voorstel in te dienen. De geeste lijken bleven buiten stemming hieruit wordt afgeleid het tot stand komen eener schikking tusschen haar en de regeering. EGYPTE. Omtrent de door Baker-pacba geleden nederlaag kunnen de volgende bijzonderheden mede gedeeld worden. Den 4 was eene leger-afdeeling, 3500 man sterk van Trinkitat tol bet ontzet van Tokar opgerukt. In de voorhoede waren de twee egyptische regimenten, met de kanonnen en mitrailleuses, ver volgens de negersen in de aehterhoede de turki-cbe infanterie en kavallerie. In de flanken waren do egyp- tiscbe ruiters, terwijl tirailleurs ter verkenning van het terrein waren afgezonden. Na het afleggen van ongeveer 6 mijlenwerd de nadering van den vijand aangekondigd doch nadat eenige schoten gelo.-t waren verdween hij wederom. Dit herhaaldo zich drienaal. Toen werd bericht, dat de vijand de rechterflank om wilde trekken. Baker- pacha beval aan de turkicbe ruiters hem te verdrijven, maar terwijl deze beweging ten uitvoer werd gebracht, naderde de vijand ook van de linker zijde. De opper* bevelhebber gaf toeu aan kolonel Sartorius lastmet zijne egyptische infanterie een vierkant te vormen, om dezen vijand afteweren. De egyptische troepen weigerden aanvankelijk te gehoorzamen, waardoor groote verwarring ontstond. Nauwelijks was het vierkant gevormd, of de vijand naderde snelterwijl de egyptische soldaten voortdurend, zonder den vijand eenigzins te deren, in de lucht hunne geweren afschoten. Plotseling sloeg de egyptische kavallerie, die den vijand te gemoet gezon den wasop de vlucht, waardoor onder bet toch reeds ordelooze voetvolk eene ware schrik ontstond. De egyptische soldaten verloren alle bedaardheid eu vuur den naar alle kanten geheel in den blindezoodat Baker-pacha, die buiten het vierkant was, groot gevaar liep van door zijn eigen soldaten te worden doodge schoten welk lot aan vele anderen te beurt viel. Te vergeefs trachtte kolonel Sartorius de orde te her stellen en zijne manschappen te vereenigeu alle po gingen waren vruchteloos de soldaten wierpen hunne geweren weg en dachten slechts aan de vlucht. In- tusschen had de vijand de kanonnen veroverd door de turksche infanterie en de europeesche gendar mes tot het uiterste verdedigd. Verscheidene dappere officieren, die hunne soldaten aanmoedigden om in den strijd te volhardenwaren daarbij gesneuveld. De egyptische troepen wierpeu hunne wapenen weg en smeekten knielend om genade die niet verleend werd. Binnen 8 minuten na den aanval was het geheele leger op de vlucht geslagen terwijl de vijandelijke troepen slechts 1000 man sterk waren welk getal later tot 1800 man klom. Te vergeefs trachtte Baker-pacha nog eens de vluchtende soldaten bij eene op den weg naar Trinkitat gelegen sterkte te vereenigen. Zij luisterden niet naar hem en ijlden naar genoemde plaatsom zich daar op de schepen in veiligheid te brengen. Het voetvolk had zijne geweren weggeworpen terwijl de ruiters de zadels van huune paarden namen en de paarden lieten wegloopen opdat zij niet weder tegen den vijand gezonden konden worden. De egyptische officieren waren de eersten om zich op de schepen terug te trekken terwijl zij het aan de europeanen overlieten voor de iuscheping der vluchtelingen zorg te dragen. Hun toevloed was zoo groot, dat de boo ten waarmede zij naar de schepen werden gevoerd gezonken zouden zijn wanneer de engelsche officieren zulks niet voo'komen haddeu. Volgens sommige berichten is het gedrag van Baker- pacha zeer te prijzen. Hij heeft verscheidene malen den dood getrotseerd en is hij de laatste geweest die zich naar Trinkitat begaf. Hij verloor 2250 man en alle kanonnen en krijgsvoorraad. De arabieren hadden 6o0 dooden De Onder-Koning betuigde per telegram zijne deelneming aan Baker pacha die berichtte, dat hij zijne overgebleven krijgsmacht trachtte in orde te breugen Zijne manschappen waren echter alleen bekwaam voor een koitstondisen strijd achter verschansingen. Ia de algerneene vergadering der Schippers- Ver- eeniging „Sehuttevaêr" van den 23 Jan. werd mede gedeeld dat op de Zuiderzee en verdere zeemondingen van Nederland geene wrakken vernietigd kunnen wor den of vooraf moeten schip lading schuld- of pand brieven enz. kosteloos aan den Staat worden afgestaan en daarvan ook kostelooze aclun worden verleden. In het belang der veilige scheepvaart werd daarom beslo tenaan de regeering te verzoeken betere bepalingen te maken omtrent het opruimen van scheepswrakken op de Zuiderzee en de zeemondingeu van ons land. Den 6 nam de gemeenteraad van Amsterdam de voorstellen van burg. en wetb. over de te verleenen doorloopende concessie aan de Duinwater-maatschappij voor het leggeu en hebben van waterleidingen aldaar, behoudens het recht van naasting door de gemeente, in behandeling. Ouder de voorwaarden was o. a. opge nomen de verplichting, om binnen 3 jaren na het ver leenen der concessie eene waterleiding uit de Vecht te voltooien en in werking te brengen bestemd voor openbare gemeentelijke doeleinden, gebruik ten behoeve van nijverheidsondernemingen enz. Na verwerping van een voorstel, om aan burg. en weth. een uader ouder- zoek op te dragen omtrent de mogelijkheid van den aanleg eener 2e waterleiding vau gemeeutewege, werd met 16 tegen 12 stemmen aangenomen een amende ment van den lieer van Nierop, waardoor de duur der concessie op 35 jaar en haar ingang op l Januari 1886 bepaald werd Vervolgens werd de behandeling van het voorstel geschorstom van de duinwater-maat- schappij te vernemen of zij bereid was op die voor waarden de concessie te aanvaarden. De beraadslagmg liep hoofdzakelijk over de meerdere of mindere wensche- hjkheid en de mogelijkheid, om volkomen vrijheid van mededinging toe te laten. Eene den 30 Jan. te Grootebroek door P. Bakker van Ursem over araerikaansche toestanden gehouden lezing beviel zeer slecht. Een dergelijke lezing te Enkhuizen viel ook in het water. De heer J. M. Haspels, tooneelspeler, verbonden aan de rotterdamsche atdeeiiDg van hei „Nederlandsche Tooneel" herdacht den 6 zijne 25jarige tooneel loop baan. Behalve een 3tal kransen die hem bij zijn op treden aangeboden werden, ontving bij ten geschenke: van vele kunstvrienden eene portefeuille met bankpa pier, begeleid van een album, vermeldende de namen der gevers van den raad van beheer van het „Ned. Too neel" een praebtigen zilveren krans; van de tooneelisten der amsterdamsehe afdeeling een krans met de kleuren van Amsterdam van zijne vrienden uit Arnhem een krans met een geschenk, bestaande uit een gouden hor logeketting en van zijn ouden kunstbroeder Victor Driessens een krans met zijn portret; uit zijne geboorte stad Nijmegen, een étui met zilveren lepels en vorken; van de rotterdamsche tooneelisten een krans en eene fraaie boekenkast. Van de zijde vau het publiek volgde een regen van kransen en aan fanfares en daverende toejuichingen kwam bijkans geen einde. De jubilaris bracht in hartelijke woorden dank aan de gevers en beval zich in hunne vriendschap en welwillendheid aan. Bij kon. besluit van den 6 is, in plaats van wij len den heer J. L. van der Burcb, benoemd tot mede bewindvoerder der stichting van Elsgen SymonB dr. van Heemskerck vroeger berust hebbende ter voormalige weeskamer van Amsterdam de heer A. van Stralen lid van Gedep. Staten van Noordholland te Haarlem. Het gerechtshot te Arnhem heeft den 7 uitspraak gedaan in zake J G. H en J. L. H Wolters, bankiers te Venloo en hen schuldig verklaard aan I. beiden bedriegelijke baukbreukdoor als gefail leerde kooplieden bevonden te zijn van eenen bijzonde- ren last voorzien de waarde der voorwerpen, waartoe die last betrekkelijk was samen -en in vereeniging te hunnen bate te hebben aangewend II. den 2e besch. misbruik van vertrouwen door het ten nadeele van den eigenaar verduisteren of weerloos maken van geldswaardige papieren die ter bewaring in zijne handen waren gesteld, en den lsten besch. mede plichtigheid aan dat misdrijf, door des bewust den 2en besch. te helpen in de bedrijven, die hij voltooide; III. den eersten besch. bovendien het als ontvanger en openbaar bewaarhouder verduisteren en aan hunne be stemming onttrekken van gelden boven de f 1500 iu waarde welke uit hoofde van zijn post in zijne handen waren tweemaal gepleegd en veroordeeld den eersten tot 6 jaar gevangenisstraf en drie boeten, twee elk van f 300, subs. 1 maand gevangenisstraf voor iedere boete, en eeue boete van 000, subs. 3 maa iden gevange nisstraf; den" 2den beschuldigde tot 4 jaar gevangenis straf en f 1000 boete, subs. 3 maanden gevangenisstraf. Verder tot aanplakking van een uittreksel uit's Hof» veroordeelend arrest ten aanzien van don lsteu besch. te Arnhem Maastricht en Venloo en voor den 2den besch. te Venloo, en voor beiden bekendmaking der veroordeeling in het Dagblad van Venloo. De gemeenteraad van Rotterdam heeft den 7 overeenkomstig het voorstel van burg. en weth. besloten, afwijzend te beschikken op het verzoek der firma E. Cloos en Zonen om kwijtscholding der boete van 4280"), beloopen wegens te late opleveutig van het droogdok, nadat een voorstel om slechts V» dier boete toe te passeu, met 22 tegen 11 stemmen verworpen was. Dien zelfden dag werd vergunning gegeven tot door trekking van het tramwegnet van de Nieuwe haven naar de beurs en tot het leggeu eener liju van de beurs naar Fijenoord. Te Rotterdam is door den gemeenteraad den 7 tot havenmeester benoemd de heer 0. O. Vermeer rijks havenmeester aldaar. De kiesvereeniging Algemeen Belang te Rotter dam heeft den 7 na het terugtrekken van den heer D. L. Wolfson met 13 stemmen de heer M. L. van Deventer oud consul-generaal van Rio-Janeirodie bij eene vorige verkiezing 700 stemmen verkreeg, kan didaat gesteld voor lid van de 2e Kamer; op den heer mr. H. C. Verniers van der Loeff weren 9 stemmen uitgebracht. De Katholieke Kiesvereeniging heelt den heer van Deventer ook kandidaat gesteld. Prins Roland Bonaparte bracht den 7 een bezoek aan 's Gravenbage, waar bij, vergezeld van twee ad judanten van den prins van Oranje, het kon. instituut voor taal-, land- en volkenkunde van Ned. Indie be zichtigde. Te Nienwediep is den 7 uit de afsluitingsgracht van de marinewerf opgehaald het lijk van een korporaal der mariniers die op oudejaarsavond de kazerne had verlaten en na dien tijd vermist was. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft den 7 H. van Anlen kleedermaker te Helmond schuldig verklaard aan moord den 22 Oet. 1883 gepleegd op Antonette Breijnaards, en hem veroordeeld tot 10 jaren gevangeniss raf. Den 7 is te Wieringerwaard over'eden in den ouderdom van 94 jaren, de heer D. A. Kaan, oud bur gemeester dier gemeente. Tot lid van den gemeenteraad te Krommenie is den 8 bij herstemming gekozen de heer S. Planteijdt met 39 stemmen tegen 25 op den heer J. de Jong Kz. Acht van de dertien sollicitanten naar de be trekking van hoofd der openbare school te Drietiuizen namen den 8 aan het vergelijkend onderzoek plaats. De kiesvereeniging Burgerplicht te Amsterdam zal den 26 de vraag bespreken of het wenschelijk is dat van gemeentewege op de openbare scholen spijs worde verstrekt aan de leerlingenwier ouders bet mochten verlangen in te leiden door den heer Heldt. Tot officiëele deskundigen voor de uitvoering der druifluis-overeenkomst zijn in Noordholland nog aange wezen de heeren O. de LaDge Artz., voorzitter der afdeeling Schoten van de algerneene vereeniging van bloembollencultuur te Schoten en L. Springer, tuin architect te Amsterdam. De werkzaamheden aan de lijn HoornEnkhuizen zijn weer aangevangen de vroeger gemelde verzakkin gen zijn niet bevestigd geworden. De heer Keen van Amsterdam hield te Enkhui zen voor een talrijk gehoor van de vereenigde afdeelin- gen der maatschappij van landbouw en van tuinbouw eene verhandeling over de samenstelling der planten die opgeluisterd werd door proeven met behulp eener microscoop.

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 5