R III r niii-ii ff ijf'i ning in het muntwezentot verdeeling van marke- grondentot verpleging van krankzinnigentot het nemen van buitengewone maatregelen tegen de be smettelijke ziekten bepalingen op het vervoer van buskruit en nog eenige anderealsmede de motie de Bruyn Kops nopens de verbetering van den waterweg AmsterdamRotterdam. Zijn voorstel om de interpel latie-Kist over de invoering van het strafwetboek mede aan de orde te stellen vervalt door de mede- deeling van dien heerdat hij na de ingekomen me morie van antwoord op de invoeringswettendie inter pellatie intrekt. Den heer van Kerkwijk werd verlof verleend in eene volgende vergadering aan den min. van binnenlandsche zaken te vragen of er kans bestaat dat spoedig aanhangig worden gebracht de voorstellen tot grond wetsherziening en zoo neen of het voorstel der com missie ook verkrijgbaar kan worden gesteld. De grondslag der ingediende klassenbelasting is het jaarlijksch zuiver inkomen der ingezetenenbepaald naar dat van het vorige jaar, met inachtneming van alle omstandigheden die tijdens het heffingjaar daarin wijziging kunnen brengen. Onder zuiver inkomen worden begrepen alle inkom sten, uit welken hoofde ook onder aftrek van de las ten der vruchten en de rente van schulden en de pe riodieke uitkeeringen waartoe men krachtens titel of wet verplicht is. Het inkomen der vrouw, die niet van tafel en bed gescheiden is, wordt geacht één geheel uit te maken met dat van den man. Een eenvoudige opgave wordt slechts van de ingezetenen gevergd die vrij blijven om met of zonder aanwijzing van klasse wenschelijke in lichtingen te geven. De administratie bijgestaan door zetterscolleges wier ledental vergroot wordto. a. in gemeenten van 10 tot 30000 zielen tot 9, rangschikt de ingezetenen in klassen. Zuivere inkomsten beneden f 600 zijn vrij daarboven wordt voor elke klasse een ruimte gegeven, beginnende met 200 en eindigende met 10,000. De zeven eerste klassen (zuivere inko mens van 600 tot f 3000) krijgen vermindering van belastbaar inkomen aanvangende met 70°/o en eindi gende in de 7 klasse met 10°/o. Het ontwerp schrijft openbaarheid der kohieren voor. In een afzonderlijk ontwerp wordt het in 1885 te heffen bedrag dier belasting bepaald op l%°/0 van het belastbaar inkomen dat geraamd wordt te zullen op leveren 6,600,000. Daarvan aftrekkende het verlies der opbrengst van het patentrecht, zou in 1885 een vermeerderde opbrengst van f 2,661,000 zijn te ver wachten. Bij kon. besluit van den 15 is bepaald dat van 1 Mei 1881 voor de kantons Goor en Almeloo met één huis van bewaring kan worden volstaan, Het kohier van den hoofdelijken omslag dienst 1884 te Koog aan de Zaan is den 21 vastgesteld op f 8491,20. De collecte voor de Maatschappij van weldadig heid van den 18 tot den 23 te Amsterdam gehouden heeft ruim f 7000 opgebracht. Den 23 had te Helder de algemeene vergadering der werklieden-vereeniging „D oor orde en spaar zaamheid tot welvaart" plaats. De geldmidde len der vereeniging werden goedgekeurd in ontvang op f 7235,89%, waaronder f 4920,571) batig saldo in uit gaaf op 1543,29, alzoo f 5692,60%. In de winkel zaak bedroeg de ontvangst 22293,37de uitgaaf f 21692,12%: de behaalde winst was f 730,19%. Voor f 7858,70% aan brood werd verkocht: de uitgaven belie pen f 7725,18%, alzoo winst f 133,52. Voor 4525,21% aan steenkolen werd verkochtde uitgaven beliepen op zijde gaan en haar den weg vrij laten. Maar zij had niet bedachtdat de gasten voorname heeren warenin de vroolijke stemming van het oogenblik maar al te zeer geneigd om eene schoonheid uit het volk eene, naar zij meenden, voor haar slechts vleiende hulde te brengen. De prins van Nassau sloeg zijn arm om haar middel en zijn van den wijn gloeiend gelaat naar haar voorover buigend trachtte hij haar te kussen terwijl de andere heeren haar lachend om ringden. Met eene krachtige beweging had Frida zich aan de omarming van den graaf onttrokken, maar tien andere handen door haren tegenstand nog stouter gemaakt zochten haar te omarmen en vasttehouden. „Laat mij gaan mijne heerenriep het koene meisjezich met kracht verwerende. „Moet ik om hulp roepen F" „Het poesje verweert zich riep de prins. „Waar achtig zij krabtals waren wij hondendie haar te lijf wilden." Het was op dit oogenblikdat het verwarde geluid van de stemmen en het gelach der officieren de op merkzaamheid van den koopman en korporaal Muller trok. „Duivelswat is dat F" had de laatste uitgeroepen. Een vluchtige blik achter de toonbank overtuigde hem, dat de schoone Erida niet op hare plaats washaar hulpgeroep verzekerde hem, dat zij het was die zich nog altijd tegen eene overmacht van dronken mannen verweerde en zonder op het waarschuwende geroep van den koopman acht te slaandie den prins van Nassau herkend had en van den invloed der voorname ge vangenen het ergste vreesde sprong de korporaal van zijn stoelen met de snelheid der gedachte op de aanvallers toe. Hij slingerde den prins tegen de toonbank, zoodat deze een kreet slaakte van pijn en stiet een paar anderen met geweldige kracht terug de overige heerenverbaasd van aanvallers aangevallenen te worden lieten het meisje losen de schoone Frida nam dit oogenblik te baatom door de deur weg te ijlen en deze achter zich in het slot te trekken. Buiten zich zelf van woede, had de prins van Nas sau zijnen degen getrokken en was op het puntom zich op den korporaal te werpen. „Slaat den hond dood!" riep hijde anderen aan vurende. 3955,48: alzoo winst f 569,73%. Op de geleverde schoenen, ten bedrage van 1688,70, werd 6°/0 winst behaald. De geheele winst beliep f 1534,77. Bij kon. besluit van den 25 is aan den heer jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman op zijn verzoek eervol ont slag verleend als raadsheer in het gerechtshof te 's Hertogenbosch. De gemeenteraad te Zwolle heeft den 25 naar aanleiding van een door eenige boterhandelaren opge maakt en ingezonden plan voor een overdekte boter markt op de Nieuwe marktden gemeente-architect opgedragen, een dergelijk plan op te maken. De gemeenteraad van Monnikendam heeft den 25 besloten, de door weinig leerlingen bezochte school No 2, waar uitgebreid lager onderwijs gegeven werd op te heffen en het hoofd dier school met de leiding der vacante lagere school te belasten en om daaraan te verbinden een onderwijzer met acte voor fransch en wiskunde op 1000 jaarweddeom dat hoofd bij te staan in het onderwijzen dier hoogere vakken. Te Maastricht is in den nacht van den 25 op den 26 een persoon die wegens diefstal in voorloopige hech tenis zatuit de gevangenis ontvlucht. Hij schijnt met een stuk ijzer de sloten te hebben geopend en vervolgens door middel van een uit biezen vervaardigd koord over den muur te zijn ontkomen. In den nacht van den 25 op den 26 is te St. Maarten de arbeiderswoning van H. Berkhout geheel afgebrand een koe en een gedeelte van het huisraad werden gered. Bij kon. besluit van den 26 is de heer T. Slag ter benoemd tot burgemeester van Berkhout. Te Hilversum is den 26 met algemeene stemmen besloten na Mei 1885 geen nieuwe overeenkomst aan te gaan met het bestuur der gasfabriek maar eene ge meente-gasfabriek op te richten. Den 26 werden te Haarlem 3 knapen van 16 15 en 13 jaren aangehoudendie zich des nachts door middel van overkliraming op een erf achter een bewoond huis aan de Wilhelmiuastraat schuldig ge maakt hadden aan diefstal van een konijn. Reeds lang waren zij verdacht geweest van het stelen van konijnen. De afdeeling Utrecht van de Nederlandsche maat schappij tot bevordering van Nijverheid heeft den 26 het wenschelijke besproken van de oprichting eener korenbeurs met overdekte graanmarkt. Er is eene com missie van onderzoek benoemd. Den 26 is te Amsterdam verkozen a. tot lid der Provinciale Staten van Noordholland de heer F. J. W. H. Schmitz kandidaat der liberalen, met 651 van de 1006 geldige stemmen mr. Fabiuskandidaat der katholieken en antirevolutionairen, verkreeg 340 stemmen; b. tot lid van den gemeenteraad de beer C. Muysken, mede kandidaat der liberalen met 777 van de 1399 geldige stemmen mr. Th. Heemskerk kandidaat der katholieken en antirevolutonairen, verkreeg 603 stemmen. De letterzetter Dreckmeierdie aan toevallen leed is den 26 op het Rokin te Amsterdam door eene duizeling bevangen op het oogenblik waarop de tram wagen dien hij op het trottoir scheen af te wachten hem genaderd was. Hij viel tusschen de rails en werd door den dadelijk geremden wagen dood gedrukt. Den 26 was de heer Daalder te Terschelling voor f 1550 laagste inschrijver voor het maken en stellen eener nieuwe houten zeekaap op de Noordervaart bij Terschellingdoor het departement van marine aan besteed. Den 26 werd in de kiesvereeniging „Burgerplicht" te Amsterdam de vraag besproken of het wenschelijk is van gemeentewege op de openbare scholen voedsel te verstrekken aan de leerlingen, wier ouders het mochten De korporaal had zich om zich in den rug te dek ken tegen de deur geposteerd met een houten bankje in de gespierde vuistgereed iederdie hem na derde, neer te slaan. Toch zou hij zeker spoedig voor de met het blanke wapen op hem indringende overmacht bezweken zijn daar ook niemand der aan wezige gasten lust scbeen te hebben tegen de voor name officieren voor hem in de bres te springen was er niet juist bij tijds van eene zijde hulp opgedaagd van welke de officieren zeker eerder hadden gedacht dat zij hunne partij zoude zijn toegedaan. „De degen in de scheede messieurs klonk eene stem door het vertrek zoo krachtig en bevelend dat onwillekeurig de opgeheven degens neervielen en allen zich naar de kant wendden vanwaar de stem gekomen was. Graat Falconi, die juist met Tommaso het gewenschte door een tweede deur met de gelagkamer in verbinding staande vertrek onderzocht en daar het rumoer van den strijd gehoord had stond achter de officieren en monsterde ze met donkere vlammende blikken. „Gij zult alles bederven prins voordat wij nog met onze onderneming een begin hebben gemaaktfluisterde hij toornig den prins van Nassau toedie door de ernst van den graaf geheel ontnuchterd scheen. „Wat doet u hier, juist hiermet eenen pruiaischen soldaat rusie zoeken F Ik verzoek u mij te volgen." Een gebiedende wenk van den graaf sneed iedere tegenwerping af, en deze scheen zoo vast van de wer king zijner woorden overtuigddat hij het niet eens de moeite waard achttenog eens naar de officieren om te zien ging hen voor door de gelagkamer naar de deur, waardoor hij was binnengetreden terwijl Luigi Tommaso met bleeke lippen en knikkende knieën de heeren met eene brandende kaars voorging en zich door voortdurende buigingen alle moeite gaf, om hun zijn eerbied te bewijzen. „Breng wijn, Tommaso," riep de graaf, nadat de deur achter hen gesloten was. „In het vervolg zult gij beter doen mijne heerenden weg door de gelagka mer te vermijden en de huisdeur binnen te gaan. Gij moogt niet vergeten dat wij ons hoofd in de waag schaal stellen en dat het daarom niet kwaad is een weinig voorzichtig te zijn." Wordt vervolgd, verlangen. De heer B. H. Heldt leiddeop verzoek van het bestuurde gedachtenwisseling in met een bondig betoogwaarin hij verscheidene punten van dat vraagstuk ter sprake bracht. Hij ontkende het recht der ouders om de verzorging bunner kinderen aan anderen op te dragen maar niet het recht der kinde ren op behoorlijke voeding en verzorging. Hij achtte het echter zeer wenschelijk dat aan kinderenwier ouders zulks verlangen voedzame spijs werd verstrekt, en was van oordeeldat het tot de plichten der ge meente behoorde, die spijs te verschaffen. De gemeente immers had er belang bij, dat het lichaam behoorlijk gevoed met andere woorden vatbaar gemaakt werd om het voedsel voor den geest te ontvangen. Daarom moest ook het denkbeeld van bedeeling in dezen ter zijde en uitsluitend het belangdat de gemeente het onderwijs en de kinderen bij toepassing heb ben op den voorgrond gesteld worden. Het niet ge regeld bezoeken der school zou dan ook een eerste reden moeten zijn om de kinderen uit het eetlokaal te houden. Hij zag er geen bezwaar in, dat particulieren die taak ter hand namen hetzij met of zonder hulp der gemeente. Aan de daarop gevolgde bespreking na men mannen van verschillende richting deel Kater (de voorzitter van „Patrimonium"), J. Vissering, Armand Sassen Gerhard W. D. Degenhardt, J. A.Fortuyn die hetzij uit paedagogisch of uit maatschappelijk oog punt de gewone redenen voor en tegen deze zaak aanvoerden. Een besluit werd niet genomen. De gemeente Kampen besloot den 26 tot het sluiten eener 4°/0 leening groot 127000 doch niet beneden 98°/0. De heer Sprenger van Eijk heeft den 27 het beheer van het departement van koloniën aanvaard met welken dag de minister van oorlog eervol van de waarneming ontheven isonder dankbetuiging voor de bewezen diensten. Tot hoofd der school te Driehuizen is den 27 benoemd de heer H. Sellemans te Sehiedam die te gelijkertijd te 's Gravenhage tot onderwijzer is benoemd. De transvaalsche afgevaardigden werden den 28 ongeveer 11 uren bij hunne aankomst te Rotterdam door het comité van uitvoering uit de commissie van ontvangst aan boord der stoomboot Batavier verwel komd terwijl het muziekcorps der.d.d. schutterij hen met het spelen der volksliederen enz. begroette. Duizen den menschen waren op de been en haalden hen met ge juich in. Alom woeien vaderlandsche en transvaalsche vlaggen. Zij werden in open rijtuigen naar de station van den Hoil. Spoorweg aan de Delftsche poort gebracht, waar zij werden opgewacht door de geheele commissie welke hen in het salon van de station den eerewijn aanbood. Paul Kruger antwoorddedat hij geen woor den kon vinden om zijn dank uit te spreken; ook ge neraal Smitde held van Spitskopwerd bizonder toegejuicht. Daarna vertrokken zijonder daverende hoezees met den trein van 1.23 uur naar 's Gra venhage waartoe de Hollandsche Spoorwegmaatschappij een salon-rijtuig beschikbaar had gesteld. Het bestuur der West-Friesche trammaatschappij heeft in zijn laatste vergadering besloten de oude ma chines zonder vuurhaard geheel af te schaffen en te vervangen door machines met vuurhaard. De heer B. Schagen van Soelen is, op zijn ver zoek, met ingang van 5 Maart a.s. eervol ontslagen als lid der algemeene rekenkamer van Nederl. Indië. De beer Klanthoofd der openbare school te Oosterdijk hoopt den 1 den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaar die betrekking aanvaardde. Het schoolfonds voor schipperskinderen in Fries- land heeft in 1883 reeds 21 kinderen van schippers in kosthuizen geplaatstom geregeld de school te kun nen bezoeken. Het fonds betaalt per week f 1.per kind de schipper, die vrij is in de keuze van kosthuis en schoolhet overige. Gebrek aan middelen was oorzaak dat verscheidene aanvragen om plaatsing niet ingewilligd konden worden. De winkelvereeniging te Helder keert van de gedurende 1883 gekochte kruidenierswaren aan hare leden 5°/0 dividend uit. De minister van binnenl. zaken heeft bezwaren geopperd tegen het verzoek van den gemeenteraad van Ooststellingwerf, om f 17000 subsidie van rijkswege te geven voor den bouw eener school met onderwij zerswoning te Makkinga, doch zich bereid verklaard de toekenning van een rijks subsidie van 10000 en 300/o van de aanuemingsom te bevorderen. J. Timmerman, de schrijver van den dreigbrief aan den notaris Donker te Benningbroek is door het gerechtshof te Amsterdam veroordeeld tot 1% jaar celstraf. Mevr. C. Homeyer, wed. J. Krijgsman, heeft aan de afdeeling Amsterdam der Maatschappij van Welda digheid f 5000 vermaakt. Het vertrek van den heer Mezger uit Amsterdam naar 's Gravenhage is thans zeker. De heer F. Keete, onderwijzer te Schoorl, is be noemd te Baarn. Benoemd tot onderwijzeres te Helder mej. J. M. de Buisonjé aldaar. Te Beverwijk zijn in 1882 geboren 141overleden 105gehuwd 33. De bevolking daalde van 3812 op 3774. De minister van binnenl. zaken brengt met mach tiging van den Koning ter algemeene kennis, dat een of- ficiëele uitgave van het verslag der grondwetscommissie met het daarbij behoorend ontwerp eener gewijzigde grondwet en zes afzonderlijke adviezen van leden dier commissie met 1 Maart algemeen verkrijgbaar zal wor den gesteld. De gemeenteraad van Sneek heeft met 9 tegen 4 stemmen afwijzend beschikt op het verzoek van den schuttersraad tot het aanleggen eener schietbaan. De spaarbank te Grootebroek en Bovencarspel had op 31 December een te goed aan obligatiën kas geld en onverschenen rente van f 38089,79 en was aan de deelhebbers schuldig f 35127,95. Haar saldo bedroeg dus 2961,84. 1 raS

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 2