STAATSLOTERIJ. Nr 19630 15,000 Ns. 5753 12222 15726 17883, 19171 en 20109 1000, Ns. 2759, 7289, 7782, 8113 en 19419 f 400, Nr. 428 200, Ns. 1263, 21914435 6692 7314 7343 1338118590 en 19689 f 100. Donderdag188 Feb., lAe lijst. Nr. 20368 5000, Ns. 6241, 8409, 11675, 18208 en 18443 1000, Ns. 1370, 2072, 4130, 4389 en 6734 f 400, Ns. 101, 11851, 15054 en 19729 200, Ns. 103, 1411, 3294, 3856, 4138, 5000, 7228, 9306, 11733, 14114, 14548, 17179 en 19572 f 100. fficlegvafjgchc f3crtctitcn« QUlcrlci. Stab0"Bencfit(cn. 5e klasse 27 Feb., 14e. lijst. Donderdag 28 Februari. 's Gbavenha&e. De Transvaalsche deputatie is te 2 uur alhier aangekomen. Zij werd met transvaalsche volksliederen begroet door de muziek van de dienstd. schutterij en ontvangen, namens de commissiedoor den Burgemeester Patijn die in welsprekende woorden herdachthoe de transvaalsche natie voor hare onaf hankelijkheid streed en de hoop uitsprak dat de Lon- densehe Conventie een duurzamen vrede zou verzeke ren. Paul Kruger bedankte hartelijk voor de eer zijne natie aangedaan. In open rijtuig werd de depu tatie door den burgemeester te midden van eene groote menigte, die de Transvalere luide toejuichte, naar het Hotel des Indes begeleid waar zij op aandrang van het publiek op het balkon verschenen. - Als een staaltjehoe de ultramontaansche Gelder lander onze vaderlandscne geschiedenis beschouwt en hoe zij lucht geeft aan hare verontwaardigingwordt daaruit, waar zij spreekt over Prins Willem I, het volgende overgenomen „Hij was, als zooveleneen omgekeerd kippenhok die vrij lang met Karei en Filips geheuld had en bet later nog deed met het Fransche Hof tegen de Nederlanders in zijn regeeringsbeleid een stugge stoere Calvinist, die alle Nederlanderswelke niet van de religie waren liet maltraiteeren even erg als de Spanjaard (het uitschot van Spanje hierheen gezonden, gelijk het uitvaagsel van Nederland thans naar Atjeh) dat gedaan had. Hij was de onverdraagzaamheid en de geestdrijverij zelf, een van die verloopen midden- eeuwsche ridders en grooten die op avonturen belust waren ten koste van het rustige volk en die ons een oorlog van SO jaren bezorgde doordien hij de Pacifi catie van Gent trouweloos verbrak. Waren Noord en Zuid gezamenlijk den Spanjaard te lijf gegaan zooals afgesproken was dan ware de affaire in een paar jaar afgeloopen. Doch zoo was het niet bedoeld door den prinselijken gelukzoeker en zijne talrijke verarmde fami lie welke Noord-Nederland gebruikte tot toepassing der leuze verdeel en heerBch. „Dat is onopgesmukte geschiedbeschouwing en wij hadden van onze liberale pers niet verwacht dat zij met dezen dubbelhartigen gevoelloozen dweper der 16e eeuw al staat hij toevallig als lidmaat der Ned. hervormde kerk geboekt zou wegloopen. Dat wij een en ander zonder hartstocht schrijven, moge onze herhaalde verzekering bewijzen, dat voor ons part allen, die lust hebben, vlaggen, en illumineeren mogen op dien sterfdag. Wil men ook wij zuljen onze vlag te drogen hangen. Er steekt letterlijk niets in." Liefhebbers van goocheltoeren zullen weldra bun hart kunnen ophalen aan de handigheid van den heer Sakarinie Kinsbergen die naar hij ons bericht, weldra alhier eene voorstelling zal geven en volgens enkele ons ter inzage verstrekte bladen het zeer ver in die kunst moet hebben gebracht. Ook de pantomimes, door hem en zijn gezelschap voorgesteld worden met lof vermeld. Den 27 trad in de vergadering van het departement Alkmaar van de Nederlandsche Maatschappij tot be vordering van Nijverheid, als spreker op de heer D.J. Sanders van Loo. Het door hem behandelde onderwerp: de gasindustrie, had, behalve de leden, een groot aan tal belangstellenden getrokken voor wie het bestuur met milde hand introductiebilletten had beschikbaar gesteld. Spreker schetste uitvoerig de geschiedenis van het gas, daarbij met tal van bizonderheden mededeelende, hoe het natuurlijk gas reeds bij de oudste volken werd ten nutte gemaakt, al was het dan op hoogst primitieve wijze, terwijl daarbij bleek, dat niet vóór de 2e helft der zeventiende eeuw beproefd werd, gas te maken uit ko len en dat eerst de laatste tien jaren van de achttiende eeuw belangrijke schreden in de tegenwoordige richting hebben aan te wijzen. Daarna maakte spreker, met een aantal zeer uitvoerige afbeeldingen, die een zoo getrouw mogelijk beeld van de voornaamste deelen eener gas fabriek gaven, zijnen toehoorders duidelijk hoe het gas gemaakt wordtzette vervolgens de samenstelling van het gas uiteendaarbij met cijfers de bestanddeelen in hunne min of meer schadelijke eigenschappen na gaande om ten slotte te komen tot het gas bui ten de fabriek. Eene uitvoerige teekening van den gasmetermodellen van verschillende soorten bran ders eene proeve met een gasvlam, waarop naphtaline inwerkte die verrassende uitkomsten had wat groote zuiverheid en helderheid van het licht betreft, droegen het bare bij om ook dit gedeelte van sprekers rede hoogst belangwekkend te maken. Het was dan ook zeker met volkomen instemming van de vergadering dat de voorzitter van het departement uit aller naam den heer van Loo een wcord van dank toebracht voor zijn boeiende rede. Met 1 Maart a,s. kunnen ook van hier telegram men naar Heer Hugowaard worden geseind. Dit kan toor was tot nu toe alleen open voor telegrammen welke daar werden aangeboden terwijl de berichten voor dat kantoor bestemdvan Alkmaar per post of bode moesten worden bezorgd. GEMEENTERAAD. No. 2. Zitting van 27 Februari 1884. Voorzitter de burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 12 leden. Afwezig de heeren T. L. Koorn en Conijn. Eene vacature. De vergadering geopend zijnde, worden 1. de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. 2. Deelt de Voorzitter mede, dat de heer mr. M. Buchner, den 7 Febr. 1.1. verkozen tot lid van den raadin plaats van wijlen den heer J. G. A. Verhoeff, zijne geloofsbrieven heeft ingezonden en stelt voor, tot het onderzoek daarvan over te gaan. Daartoe besloten zijnde worden de heeren Vonk J. C. Koorn en Goede uitgenoodigd, zich daarmede te belasten. Na de vergadering eenige oogenblikken te hebben verlaten keeren zij terug met het voorstel, dien heer toe te laten, daar de stukken in orde zijn bevonden. Met algemeene stemmen wordt dat voorstel aangenomen. 3. Deelt de Voorzitter mededat a. op 24 Januari aanbesteed is het uitbaggeren van een deel der Hoornsche vaart en het dempen van de sloot langs het Baanpad aan Jacobus Oldenburg te Bergen, voor f 2070, 130 beneden de raming; b. op 29 Januari de omgewaaide boomen en afgewaaide takken in het openbaar verkocht ziin voor 367,90 c. op 5 Februari verpacht is het grasgewas in den hout en de plantsoenen gedurende 1884 voor f 657,95 en 7 perceelen boschgrond verhuurd zijn voor 1 9,70. Voor kennisgeving aangenomen. Zijn medegedeeld de sedert de vorige vergadering ingekomen stukken. Brieven van Ged. Staten ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit, 4. tot het tijdelijk opnemen van geld in 1884 5. tot vaststelling der jaarwedde van den onderwijzer aan de le tusscbenschool L. P. Vogelezang op 750; 6. tot vaststelling der le sup. gemeente-begrooting dienst 1883; 7. tot nadere regeling der jaarwedde van de onderwijzeressen aan de 2e tusscbenschool. 8. Brief van Ged. Staten, houdende mededeeling, dat de mi nister van binnenlandsche zaken het voorschotkrachtens art. 45 der wet op het lager onderwijs, voor 1884 bepaald heeft op 1 13763,10, berekend naar eene totale som van f 45877. Ns 4 tot en met 8 voor kennisgeving aangenomen. 9. Verslag der commissie van toezicht over bet museum om trent hare verrichtingenen den toestand dier instelling over 1883, Voor kennisgeving aangenomen, zijnde aan ieder lid reeds een gedrukt exemplaar ter hand gesteld. 10. Verslag der commissie van toezicht over het lager on derwijs omtrent den toestand van dat onderwijs over 1883. Voor kennisgeving aangenomen, zullende voor de leden ter lezing leggen. 11. Rapport van den inspecteur van het middelbaar onder wijs op het voorstel der commissie van toezicht op dat onder wijs om de uren aan de burgeravondschooldie tot heden besteed werden aan boekhouden te wijden aan de Nederland sche taal. Met dat voorstel kan de inspecteur zich vereenigen. Op voorstel van den Voorzitter wordt met algemeene stem men dat voorstel aangenomen. 12. Verzoek van F. Sempelturfschipper aan de Limrner- hoek te Alkmaar, om Burg. en Weth. uit te noodigen terug te komen op het verzoek om hem voor zijn vaartuig, de praam, genaamd de Hoopals vaste ligplaats aan te wijzen de Lim- merhoek voor het door hem bewoond perceel Nr. 14 en hem alsnog die vaste ligplaats aan te wijzen. 13. Verzoek van den heer Dirk de Leeuw Jr., ingenieur te Amsterdam om concessie voor den aanleg en de exploitatie eener duinwaterleiding van uit de duinen nabij Bergen tot in de gemeente Alkmaar onder de volgende voorwaarde 1°. de concessionaris zal die geheele leiding met bassin, kanaal, hoog reservoir2 filters2 machinesketels en pijpleiding maken voor f 230,000daarvoor zulien de plannen binnen 3 maanden na het verleenen der concessie aan des raads goed keuring onderworpen worden en binnen een jaar na de goed keuring voltooid en in exploitatie moeten zijn; 2°. het water zal tot op de hoogste verdiepingen der huizen gebracht kunnen worden en in zuiverheid gelijkstaan met het water der Amsterdamsche duinwatermaatschappij 3°. in de gemeente zulien over eene lengte van 10 mijlen pijpen worden gelegdwelk pijpennet door den concessionaris uitgebreid zal moeten wordenwaar de bewoners dit door een waterverbruik van 10°/0 der aanlegkosten zullen verzekeren; 4°. ter beschikking van het gemeentebestuur wordt gesteld een waarborgkapitaalgroot 1 2000,dat aan den conces sionaris zal worden teruggegeven 3 maanden na de voltooiing der waterleiding volgens de goedgekeurde plannen 5°. de concessie mag zonder vergunning van het gemeente bestuur niet aan een ander overgedaan wordengoedkeuring der statuten door dat bestuur is evenzeer noodig, mocht de concessie in eene naamlooze vennootschap overgaan; 6°. de gemeente Alkmaar waarborgt 4 %°/0 over het kapitaal van 230,000 gedurende de eerste 5 jaren der exploitatie, ter wijl aan de gemeente zal worden uitgekeerd 20°/o der zuivere winst boven de 5°/0 van het kapitaal gedurende den duur der concessie 7'. de concessie wordt verleend voor den tijd van 50 jaren. Gesteld in handen der speciale commissie, die omtrent de vorige aanvraag om concessie voor eene drinkwaterleiding van bericht en raad diendezijnde geweest de heeren Bosman, C. W. Bruinvis, mr. A. P. de Lange, Bruinvis de Lange, wor dende in plaats van het 5e lid toen de heer Wellannu de heer Kraakman benoemd. 14. Bezwaarschrift van W. H. van Alphen tegen zijn aan slag in de plaatselijke directe belasting, dienst 1883. 15. Bezwaarschrift als voren, van P. H. Minderman. 16. Verzoek van den heer J. M. de Sonnaville om ver gunning tot het laten uitloopen van een riool in het gemeente riool in de Augustijnersteeg. 17. Verzoek van J. Potconcessionaris der spoorlijn sta tionPieterstraat, om in de voorwaarden,waaronder die concessie verleend is dezelfde wijzigingen te brengenwelke de minister van waterstaat, handel en nijverheid in de rijks-concessie toe gestaan heeftwaardoor het hem vergund iswagens te laten verblijven over bijna de geheele spoorlijn en waarbij hem eene voorloopige ontheffing verleend is van de verplichting tot di recte en geheele bestrating der spoorlijn tusschen de Bokkensluis en Texelsohe barrière. Ns. 14 tot en met 17 gesteld in banden van Burg. en Weth. Zijn behandeld de volgende voor de ledeü ter lezing gelegen hebbende stukken. Van de commissie van financiën. 18. Rapport op de suppl. begrooting van het burgerweeshuis voor 1883, sluitende in ontvang en uitgaaf op f 891,21%. In ontvang is o. a. gebracht het legaat, groot t 500, van wijlen den heer J. B. Schellinger en in uitgaaf daarentegen voor belegging van kapitaal f 550,77. De commissie stelt voorhaar goed te keuren, behoudens het nader grondig onderzoek der uitgaven bij het nazien der rekening. Aangenomen. 19. Rapport op het verzoek van regenten van het burger weeshuis om machtiging tot het doen van af- en overschrijvin gen, tot een bedrag van f 451,45, in de begrooting voor 1883. De commissie stelt voor, die machtiging te verleenen behoudens het gebruikelijke voorbehoud. Machtiging verleend. 20. Rapport op het verzoek der afdeeling van de Holland- sche Maatschappij van Landbouw die voornemens is omstreeks Paschen alhier de jaarlijksche tentoonstelling van vet en fokvee te houden, om eene geldelijke subsidie uit de gemeentekas, zoo mogelijk tot een bedrag van t 400. Tot toelichting van dat verzoek deelt zij mededat hare eigen middelen door de reeds gehouden tentoonstellingen uitgeput zijn en het haar uit den aard der zaak telken jare moeielijker valt, het belangrijk tekort door inschrijving van particulieren en leden te dekken, terwijl zij slechts zeer noode zou overgaan, om door overleg met hare zusterafdeelingen te Hoorn en te Purmerend deze tentoonstelling te doen plaats hebbenbeurtelings in eene der drie steden ten koste der daar gevestigde afdeeling. Naar hare meening schijnt het belang der gemeente Alkmaar te vorderenook met het oog op buitenlandsche gegadigden, dat de tentoonstel ling, die meer en meer eene markt moet worden voor het beste en kostbaarste veealdaar gevestigd blijve. Dat de gemeenteraad van Alkmaar medegewerkt heeft, om het tot stand komen dezer tentoonstelling in den aanvang in de hand te werken, blijkt uit zijn besluit van 1 Maart 1882, waarhij aan de afdeeling, die f 250 subsidie uit de gemeentekas vroeg, f 150 werd toegestaan en uit zijn besluit van 14 Maart 1883 toen hij de gevraagde subsidie van houderd gulden toestond. Het belang, dat de gemeente Alkmaar bij die tentoonstelling heeft, is naar de meening der commissie echter niet zoo groot, dat het ver leenen eener subsidie van 400 uit de gemeentekas gerecht vaardigd zou zijn. Kan zij dat verzoek dus niet ondersteu nen, zij heeft geen bezwaar om voor te stellen, de zaak nogmaals te steunen door het verleenen eener subsidie van f 150, te vereffenen op het artikel onvoorziene uitgaven der gemeente- begrooting voor 1884 behoudens goedkeuring van Ged. Staten, onveranderd bet gebruik van het Doelenveld en van palen en lijnen, door Burg. en Wetb. in vroegere jaren ook toegestaan. Zonder beraadslaging met algemeene stemmen aangenomen. Yan Burgemeester en Wethouders. 21. Rapport op bet verzoek van C. de Jong. kleeren'oleeker alhier, ora vergunning tot het maken van een open loods, rus tende op palen en gedekt met pannenuitsluitend bestemd tot het droogen van goederenop het erf achter het door hem bewoonde perceel aan de Egelenburgerlaan, wijk E, No. 225. Het voorstel strekt om de vergunning tot wederopzegging toe onder de gewone voorwaarden te verleenen. Aangenomen. 22. Yoorstelom zich te vereenigen met het plan van den kapiteinwaarnemend kommandant der dienstdoende schutterij, om bij wijze van proef voor één jaar de oefeningen der schut terij in den aanstaanden zomer te houden op een stuk weiland aan den Helderschen straatweg, dat de eigenaar, de heer G. L. Schuurman alhier, tegen een som van 100,— voor dat doel wil afstaannu volgens hem het exercitieveld door den bouw der cellulaire gevangenis als oefeningsplaats ongeschikt is ge worden. In het midden latende, of het overblijvende deel van het exercitieveld na de voltooiing der cellulaire gevangenis werkelijk ongeschikt zal zijn voor oefeningsplaats der schutterij, zoo deelen Burg. en Weth. het gevoelen, dat in den aanstaan den zomer dat veld, waarvan een deel ingenomen is door loodsen enz., niet gebruikt kan worden. En daar het voor gestelde terrein allezins geschikt en de gevraagde huurprijs niet onbillijk voorkomthebben zij geen bezwaar, den raad voor te stellen, machtiging te verieenen, om dat stuk land, alleen voor het jaar 1884, tegen betaling van honderd gulden als oefeningsplaats voor de schutterij te gebruiken. Aangenomen met 7 tegen 5 stemmen van de heeren Bosman, Bruinvis de Lange, Helling, J. C. Koorn en A. P. de Lange, nadat de heeren J. C. Koorn en Bosman verklaard hadden tegen deze uitgaaf bezwaar te hebbendaar de schutterij zich dit jaar in ieder geval wel had kunnen behelpen, bij voor beeld in de Harddraverslaan en de Voorzitter den beer Kraak man op eene gemaakte opmerking geantwoord haddat de be doeling was, de zaak in beginsel te doen beslissen en dan door den schuttersraad eene suppletoire begrooting ter vereffening dezer uitgaaf te laten indienen. 23. Rapport der vaste commissie van bijstand in betrekking tot het beheer en onderhoud der plaatselijke werken en eigen dommen op de 2 ingediende verzoekschriften om vergunning tot het plaatsen van electrische klokken in deze gemeente. Het eerste verzoekschrift, gedagteekend 29 October 1883 is van G. Bossert Rz., horologiemaker alhier. Deze wil de standaardklok voorloopig stellen in zijn perceel aan de Mient, No. 26 en is bereid op 2 plaatsen in gemeente-gebouwen uur werken niet geleiding voor zijne rekening te maken en te on derhouden. Hij vraagt echter vergunning voor den tijd van 50 achtereenvolgende jaren, terwijl hij zich wil verbinden om binnen 2 jaren na de dagteekening der vergunning aan hem bestelde uurwerken van particulieren en die in de gemeente- gebouwen in werking te hebben. Het tweede verzoekschrift is door D. den Hartog te Bussum, ingediend 27 November 1883. Deze verzoeker wil het stadhuis als centrum gebruiken en biedt, voor bet geval dat hem de gevraagde vergunning verleend wordtaankosteloos ten behoeve der gemeente 2 klokken te plaatsen en wel een op het stadhuis (binnenskamers) als uitgangspunt, waarmede de klokken der particulieren in verbinding staan en een op eene door den raad aan te wijzen plaats. Verleent de raad vergunning tot het plaatsen dier electrische klokken, waarvan het gevolg zal zijn, dat eenige geleiddraden over de straten moeten worden gespannenkun nende aan iedere draad verschillende klokken aangesloten worden, dan moet de raad naar de meening der commissie die vergun ning verleenen aan hem, die het eerst daartoe aanvrage deed, in dit geval, G. Bossert Rz., en kan de tweede aanvrager eerst in aanmerking komenwanneer de eerste binnen den hem gestelden termijn geen gebruik maakt van de verleende vergunning. Al gelooft de commissie nietdat bier groote behoefte bestaat aan bet plaatsen van electrische klokkenzij ziet geen bezwaar in bet verleenen van vergunning daartoe aan den verzoeker Bossertwanneer deze genoegen neemt met de hem te stellen voorwaarden. De raad kan tochbij de onzekerheid of die klokken zullen voldoen en of ook uit eene andere oorzaak te eeniger tijd mceielijkheden zullen ontstaan geene vergunning verleenen voor 50 achtereenvolgende jaren; de eommissie stelt daarom voor, de vergunning te verleenen tot wederopzegging toe. In de tweede plaats heeft de ge meente er allezins belang bijdat bet spannen der draden zoodanig geschiedtdat daaruit noch voor bet verkeer, noch voor de openbare veiligheid eenige hinder voortvloeit. Zij kan dit niet geheel aan den verzoeker overlaten. De commissie wensebt daarom den aanvrager de verplichting op te leggendat hij alvorens eenige draad aan te leg gende goedkeuring van Burg. en Wetb. zal moeten verkre gen hebben omtrent de wijze van aanlegwaarbij dan tevens het bewijs zal moeten worden geleverd, dat hij de toestemming van derden, voor zooveel noodig, bekomen heeft. Wat betreft de aangeboden plaatsing van twee dergelijke uurwerken in ge meente-gebouwen gelooft de eommissiedat bet beter is de beslissing omtrent de daarvoor te bestemmen gebouwen aan Burgemeester en Wethouders over te laten. Wel werden bij baar verschillende gebouwen daarvoor aangegevenzooals het accijnsgebouw, de overdekte graan- en zaudmarkt, het stadhuis, doch het is zeer goed mogelijk dat die uurwerken vooral in verband met de te spannen dradenelders geplaatst kunnen wordenwaar zij van grooter nut zijn. Burgemeester en Wet houders kunnen zulks naar gelang van omstandigheden dan beter beoordeelen. In verband met die beschouwingen stelt de commissie voor te besluiten I. aan G. Bossert Rz., horologiemaker alhierbeüoudens de koninklijke vergunning en de rechten van derden tot weder opzegging toe, vergunning te verleenen tot het plaatsen van electrische uurwerken in de gemeente Alkmaar, onder bepaling, dat hij a. geene draad voor die uurwerken mag aanleggen dan nadat de wijze van aanleg op zijn verzoek, onder overlegging van het bewijs, dat de toestemming van derden voor zooveel noodig, verkregen is, door Burg. en Weth. is goedgekeurd;

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 3