No. 30 Zes en tachtigste Jaargang. 1884. ZONDAG 9 MAART. TWEEDE BLAD. Prijs der gewone Advertentiën (Officiéél (Ocbccltc. Ütnnenlanb» ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Dondordag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERM». COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen bij deze ter kennis van de ingezetenendat de lijs ten aanwijzende de personendie bevoegd zijn tot het kiezen van leden van de Tweede Kamer der Staten Generaalvan de Provinciale Staten en van den Gemeenteraadvastgesteld, aangeplakt eri van heden af, gedurende veertien dagen, op de secretarie dezer gemeente, van des voormiddags 10 tot. des namiddags 2 ure, voor een ieder ter inzage gelegd zijn, en dat zijdie zich ten onrechte daarop niet geplaatst vindenof vermeenen mochtendat anderen daarop ten onrechte zijn ge bracht worden uitgenoodigd, hunne bezwaren bij ongezegeld verzoekschriftdoor de noodige bewijsstukken gestaafdbin nen veertien dagen na heden aan den Gemeenteraad in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar. A. MACLAINE PONT. 8 Maart 1884. De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. KIEZERSLIJSTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen naar aanleiding van het 2e lid van art. 35 der wet van 4 Juli 1850 (Staatsblad No. 37) bij deze ter algemeene kennisdat bij de herziening der lijstenaanwijzende de per sonen, die bevoegd zijn tot het kiezen van leden voor de Tweede Kamer der Staten Generaalde Provinciale Staten en den Ge meenteraad de namen der volgende personen wegens het er- Hezen van één of meer der gevorderde vereischten of uithoofde van overlijdendaarop zijn geschraptals A. Wegens het verliezen van een of meer der GEVORDERDE VEREISCHTEN. 1°. F oor de Tweede Kamer der Staten Generaal en de Pro vinciale Staten J. N. Al, Z. van Arnhem, H. van den Berg, P. J. Boom, C. Brouwer, A. Bijman, A. CrefeldG. J.Cromwel, A. üor- regeest, A. ErankenboutH. GransjeanW. de Haan, H. HaarmansMr. C. P. E. Hanegraafl J. Hartman J. Halff E. S. G. HenningP. HolfH. L. HonkoopD. Hoogslag G. L. Hutter, W. Kerkmeer. P. C. Koerman, Ei W. Kroese, H. van de Kamer, J. van der Kaay, M. de Leéuw, J. Nagel hout, K. OotesC. van de Pol, G. W. van de Poll, H. PruimboomMr. Pk W. Scholten, W. J. M. Sckrederbof, A. Schouten, J. L. Schwarzer, N. van der Stok, A. L. Swit- zar, C. H. W. TeerinkJ. B. Th'tjsse, R. TwiskJ. Vader, O. Visser, S. Weel.J. P. Wieling, H. J. Wijdeman en G. Zeeman. 2°. Voor den Gemeenteraad Z. van Arnhem, G. P. Bakker, A. Blokdijk, J. Bolland, J. Brakenkoff, J. Breed, C. Brouwer, D. Bruin, J. Brun- tink, A. Bijman, G. DilC. Emont, R. Essen, A. Fran- kenhout, G. Gelder, H. Gransjean, O. W. Groenveld, M. van Gulik, S. van der Gulik, W. de Haan, Mr. C. P. E. Hane- graaff, J. Hartman, E. S. G. Henning. H. L. Honkoop, D. Hoogslag, G. L. Hutter, W. Kerkmeer, S. Klein Jr., P. C. Koerman, J. Korf, H. Kuiper, J. Landman, M. de Leeuw, J. Manheim Sz., W. MoetwilM. van MiertC. Moot J. Ph. de Munk, J. Nagelhout, E. Nijgh A. B. Obdam, Jan van der Oord, Jan van der Oord, K. Ootes, K. E. van Ossen- brugge, H. Over Jr., C. ran de PolG. van de Pol, E. Plaatsman, G. W. van de Poll, J. Prins, R A. Reuser, A. Rike, E. Roe- bersenG. Sckagen, Jan Scbenke, Mr. Ph. W. Scholten, J. Schouten, J. L. Schwarzer, A. E. Sinelar van de Laar, M. SlootenD. Spier, N. van der Stok, Iz. Stoppelsteen, G. Storm A. L. Switzar, C. H. W. TeerinkA. Termaat J. B. ThijsseA. Trompetter, R. Twisk, J. Vader. C. de Waij, P. H. van der Werf, J. P. Wieling, J. van'tWoudt, H, J. Wijdeman, G. Zeeman en C. Zuurbier Cz. B. Wegens overlijden: W. M. Bakker, G.Bakkurn, G. Bots, Joh. Dekker, P. A. van der Drift, W. Eriedt, Jan Glijnis, C. Groot, P. van der Horst, A. de Jong, E. J. Krieger, P. van Leeuwen, A. Le vert, P. M. Lowe, W. Maller, W. van 't Padje, C. J. Pee reboomJ. Poll, H. Post, C. A. Schouten, H. Sehreuder, B. Seegers, A. Stuurman, J. G. A. Verkoeff en J. Wit Jz. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MAGLAINE PONT. 8 Maart 1884. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. P O L I C I E. Ter terugbekoming is aan bet Commissariaat van Polieie het volgende gevondene voorhandenalstien zakken grint (varkensvoeder)een zwarte vrouwenzak met eenige centen een sleutel; een gouden oorbelletje met franje; twee zilveren lepeltjes gemerkt E. en D.; een huissleutel; een zwart boeze laar en een zwarte wanteen portefeuille zonder waardeeen bruine glacé handschoen; een bril in lederen etui. Den 6, 's namiddags 2 uren, kwamen de trans vaalsche afgevaardigden aan wie de Haagsehe feest commissie uitgeleide had gedaan met een buitenge wonen trein der Hollandsche Spoorwegmaatschappij uit 's Gravenhage te Amsterdam aan. Op het perron van de Centrale Station was een eereboog met de transvaal- sche kleuren opgerichtaan de eene zijde stonden on geveer 400 manschappen van onderscheidene scherp schutters-corpsen met hunne banieren en daartegenover bevonden zich de genoodigden met hunne dames, allen met de transvaalsche kleuren versierd. Toen de trein bin nenreed en de beeren Kruger, Smit en du Toit, vergezeld van de beeren dr. W. Gunning, A. G. C. van Duijl en D. H. öcbmülldie hen uit 's Gravenhage hadden af gehaalduit den salonwagen stapten, hief Sonneman's kapel het transvaalsche volkslied aan welks toonen nagenoeg werden verdoofd door het luid gejuich der menigte. Op weg naar de wachtkamer boden vier weesmei^es hun lauwerkransen aan en vier andere meisjeskinderen van leden der commissie van ont vangst strooiden bloemen voor hunne voeten. In de wachtkamer bracht prof. Gunning hun een weispreken den welkomstgroet, die op hartelijke wijze door President Kruger werd beantwoord. Da&rca werden de verschillende personen aau hen voorgesteld en stegen zij nadat generaal Smit de scherpschutters had geïnspecteerd in de gereed staande rijtuigen. Vooraf ging de ceremoniemeester de heer G. Ribbink dan volgden in zes rijtuigen pres. Kruger en prof. Gunning voorzitter der regelings-commissie superintendant du Toit en de heer A. G. C. van Duijl, (hoofdredacteur van het Handelsblad); generaal Smit en de heer D. H. Schmüll; secretarissen de heeren Esselen en Elofjhr, mr. M. W. van Renselaer Bowier, schout bij nachtadjudant des Konings, en prof. dr. A. Kuijperprof. mr. D. P. D. Eabius, mr. Th. Heems kerk en Jos. Jitta. Langs verscheidene straten en o.a. langs de Prins Hendrikkade, voorbij het opleidingschip de Wassenaer waar de manschappen iu het want pa radeerden gingen zij naar Brack's Doelen-hotelwaar zij ongeveer half vier aankwamen en door de dicht op eengedrongen volksmenigte met oorverdoovend gejuich ontvangen werden. Des avonds werd hun door de commissie van ontvangst in dat hotel een diner aange boden waarbij ongoveer vijftig personen tegenwoordig waren en waar een gezellige, vriendschappelijke toon heerschte. De voorzitter der tafelprof. Gunning stelde den eersten dronk in op den Koningwelke dronk met bijzondere toejuichingen ontvangen werd. Daarna dronk hij op pres. Kruger. Hij zelf was des morgens op den achtergrond getreden maar daardoor juist had hij gelegenheid gehad het volk op te merken, om te zien in welk een nationale» toon het de afge vaardigden begroette. Hij zag daarin eene verlevendiging van het nationale besef en wenschte het nederlandsche volk geluk daarmede. Wat de afgevaardigden betreft, alle gevoelens vereenigden zich in den persoon van President Krugervan oom Paul. Hij stelde voor aan hem een donderend „hoera" te wijdenwaaraan allen dadelijk gevolg gaven. Oom Paulzooals prof. Gunning gezegd had ant woordde. Hij dankte voor den dronk aan hem gewijd. Hij zelf had de opgewondenheid van het volk opgemerkt. Het eigen bloed jaagde het volk aan. En waar het bloed niet gaan kan kruipt het desnoods. Het eigen bloed jaagt hen aan. Wie zal hen terughouden P De broe deren uit verre gewesten waren dankbaar voor de wel willendheid, die zij hier vonden. Van het oogenblik dat zij de voeten op Nederlands bodem zetten hadden zij zulks ondervonden. Mocht de band die thans reeds gebleken was te bestaan, nauwer worden toegehaald, en mocht het moederland met de Transvaal als één land worden. Geen macht had hen, wat taal of bloed betrof, kunnen scheiden of vervreemden. Tegen half negen in de pauze kwam het amsterdamsche studentencorps den Transvalers eene serenade brengen. De senaat en eenige ond-leden van den senaat werden door hen ontvangen, waarbij de rector, de heer W. P. J. Bok, uit naam der nederlandsche en in het bijzonder van de studeerende jongelingschap de beste wenschen voor de Transvaal uitte. President Kruger dankte vriendelijk en daarop vertoonden de afgevaardigden zich voor het geopende venster, om de in de straat geschaarde studenten en de bijeengestroomde volksmenigte te groeten. De heer du Toit bracht Jong Holland den groet der afgevaardigden en van de jeugd van de Transvaal. De stoet keerde daarna met de muziek van Sonneman en de hoornblazers der schutterij aan het hoofd naar huis en het diner werd voortgezetwaaraan verder op uitnoodiging der commissie ook de voorzitter en de secretaris van den senaat van het studentencorps deel namen. Paul Kruger nam aan het tweede gedeelte van den maaltijd geen deelhij liet zich wegens zijnen hoogen leeftijd verontschuldigen. Onder de verdere dronken verdient die van generaal Smit vermelding die de hoop uitte, dat men niet alleen zou dweepen met het verleden, maar ook de hand aan den ploeg zou slaan en maken, dat eenmaal ééne vlag mocht waaien van Tafelbaai tot Zambesi. Den 5 kwam bij den gemeenteraad van Amster dam o. a. in een verzoek van de studenten der Hoogeschool om vervuiling van den leerstoel na het vertrek van prof. Cbanfleury van IJselstein on bezet. De burgemeester deelde mede dat curatoren zich geruimen tijd in overleg met de geneeskundige faculteit bezig hielden om een geschikten opvolger te vinden en dat inmiddels de overige medische hoogleera- ren zich bereid hadden verklaard tijdelijk de vakken van dien hoogleeraar te onderwijzen. Een voorstel van B. en W., om den heer WolfF, pachter der stads aanplakbordentoe te kennen het uitsluitend recht tot het aanplakken van aankondigingen en hec verder exploiteeren der openbaarheid op de groote Koopmans beurs, werd aangenomen. Na langdurige bespreking werd op voorstel van burg. en weth. het nog beschikbare gedeelte der Handelskade verhuurd aan de Holl. IJzeren Spoorweg-Maatschappij die zich onder zekere voorwaarden bereid badverklaard, die exploitatiedier kade op zich te nemen. Dit voorstel was aanvankelijk aan het da- gelijksch bestuur gezonden, om, in overleg met eene raads commissie, nadere onderhandelingen over de exploitatie te voeren. Die commissie was tot de slotsom geko men om voor te stellen eene verhuring van een ge deelte dier kade 300 el aau de Holl. ÏJz. Spoorw- Maatscb., op reeds overeengekomen en nader vast te stellen voorwaardenmits het bij de overeenkomst van 1875 tussehen de gemeente en de Holl. IJz. Spoorw.-Maatseb. bepaalde tarief voor het brengen en halen van geladen wagens van andere spoorweg-maat schappijen in dien zin werd gewijzigd dat daarvoor werd vastgesteld een maximumniet hooger dan 4 cent per 100 pond. De transvaalsche afgevaardigden gebrnikten den 5 het middagmaal bij den Prins van Oranje, die tevens als gasten genoodigd had zijne adjudanten, jhr. Beelaerts van Blokland den voorzitter der 2e Kamer de bur- gemeeesters van 's Gravenhage en Delft, het lid van den raad van state mr. G. de Vries Az. en den hoog- loeraar van der Vlugt te Leiden. Te Arnhem werden den 5 ruim 800 tarwebrooden onder de armen uitgedeeld, welke brooden aangekocht waren uit de opbrengst van giften, ingezameld op twee gemaskerde bals. Bij den winkelier Santarell in de Koningstraat te Haarlem zijn in den nacht van den 5 op den 6 twee spiegelruiten ter waarde van f 160,—, uit bal dadigheid stuk geworpen. De zwager van dien winke lier, die den vorigen dag f 25,ter leen gevraagd doch niet gekregen had, wordt van deze daad verdacht. In de pyrotechnisehe werkplaats te Delft is den 6 een kartetsgranaat gesprongenwaardoor een ouderofficier der artillerie v ij ernstig gekwetst werd en stukken metaal wijd en zijd sprongen. - Den 6 zijn te Obdam gekozen tot leden van den gemeenteraad de heeren K. van Diepen Az. en Olof Dekker. Den 7 is de heer Modderman oud-minister van justitie, te 's Gravenhage teruggekeerd. Hij werd door verscheidene vrienden opgewacht en een hunner wenschte hem geluk met zijn herstel en sprak de hoop uit, dat hij nog lang gespaard mocht blijven voor de maatschappij en den staat. De heer Modderman betuigde zijn dank voor de ontvangst en voor de gedurende zijne ziekte van zoo velen ondervonden deelneming. Bij koninklijk besluit van den 7 is aan den heer Mr. S. C. H. Nederburgh, op zijn verzoek, met ingang van 4 Mei 1884 eervol ontslag verleend als lid in den raad van Nederlandsch Indie, onder dankbetuiging voor de goede diensten in verschillende door hem beklee- de betrekkingen aan den lande bewezen. Den I werd Paul Kruger bij den Koning toege laten. De min. v. buitenl. zaken stelde hem voor. Hij droeg bij die gelegenheid het insigne als staats-presi- dent der Zuid-Afrikaansche republiek bestaande in een breeden bandelier van groene zijde, met een rood, wit en blauwe streep als rand aan beide zijden en een strik, uitloopende in gouden franje. Ter hoogte van de borst zijn eenige wapens en figuren in kleuren op het lint geschilderd. De Koning betuigde zijne blijdschap dat hij den president mocht ontmoeten en zijne gewone belangstelling in het verschijnen der afgevaardigden hier te lande. De President dankte voor de eer der ontvangst en voor de in Nederland ontvangen bewijzen van belangstelling. Daarna had de President een on derhoud van een kwartier met de Koningin. Na afloop keerde hij naar Amsterdam terug. De bevolking van Drente bestond op 1 Januari 1884 uit 63529 mannen en 58962 vrouwen. De tabaksmaatschappij Arendsburg te Rotterdam keert over 1883 50°/0 per aandeel van f 2500 uit, na f 25500 afschrijving op de bezittingen der maatschappij te Deli en na het brengen van f 25000 op de reserve rekening. Dr. Mezger is teruggekomen op zijn besluit om Amsterdam te verlaten. Hij heeft geen weerstand kun nen bieden aan de van verschillende zijden gegeven waardeering en aan de toegezegde medewerking van het gemeentebestuur om hem te helpen. De 75jarige watermolenaar W. B. te Beemster is van boven uit den molen gevallen en was dadelijk een lijk. De heer O. R. Sandick te Haarlem is op ver zoek eervol ontslagen, behoudens aanspraak op pensioen, als ontvanger van 's rijks directe belastingen. -De afdeeling van Volksonderwijs te Wormerveer heeft met groote meerderheid van stemmen besloten, aan het hoofdbestuur den wensch te kennen te geven, dat de uitgave van het Volksblad in 1885 gestaakt worde daar het zeer weinig aan het doel beantwoordt en al te groote uitgaven eischt. 418 vischhandelaren en visschers te Volendam hebben aan de 2e Kamer gevraagd weder toe te staan het visBchen met het kuilnet wantwordt de tegen woordige wet niet gewijzigddan is hunne brood winning geheel vernietigd. De rekening der gemeente-gasfabriek te Delft over 1883, sluit met een batig saldo van 54767,24%. De heer Arie Smit is teruggekomen op zijn verzoek, om eervol ontslag als burgemeester van Vlissingen. Tot onderwijzer te Bovencarspel is benoemd P. Sweris, thans te Enkhuizen.

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 5