Sitinttilanb. invoering der tijdelijke buitengewone maatregelen in het belang van de orde en veiligheid goedgekeurd. RUSLAND. De politie verspreidt zooveel mogelijk het portret van den voortvluchtigen Degajew die ver dacht wordt van den moord op den heer Sudeikin. Zij looft f 5000 uit voor hemwiens inlichtingen zijne gevangenneming ten gevolge hebben en f 10000 voor hem die tot de in hechtenisneming zelve medewerkt. TURKIJE. Uit Konstantinopel wordt berichtdat Pbotiades bey bezwaar maakt naar Creta te gaan en aan de Porte te kennen heeft gegeven, dat zijne be noeming de Cretensers niet tot rust zal brengen indien in hunne overige eischen niet toegestemd wordt. ZWITSERLAND. De geheele bevolking van het arrondissement Avers weigert de belastingen over 1883 te voldoen op grond dat haar maatschappelijke toe stand nooit zoo treurig was als thans. VEREENIGDE STATEN. Het door de commissie voor de middelen aangenomen ontwerptarief stelt eene vermindering van het bestaande tarief voor met 15"/0. ZUID-AMERIKA. De nationale vergadering van Peru heeft eene commissie benoemd om een onderzoek in te stellen naar de oorzaken van 's lands rampen in den oorlog met Chili. Den 8 keurde zij het met Chili gesloten vredesver drag goed. EGYPTE. Admiraal Hewitt en generaal Graham vaardigden de volgende bekendmaking uit, om de stam hoofden tot onderwerping aan te sporen. Gij hebt vernomen dat een engelsche krijgsmacht naar Soedan gekomen isom niet alleen het garnizoen van Tokar te ontzetten, maar ook het onrecht weder goed te maken, dat gij langen tijd geleden hebt. Niettemin hebt gij den bekenden booswicht Osman-Digmadie u allen als een slecht mensch bekend is, uw vertrouwen ge schonken. Hij heeft u medegedeelddat de valsche profeet op aarde verschenen isen u daardoor tot ver keerde handelingen verleid. De groote Goddie de wereldgebeurtenissen leidt, kiest niet zulke booswichten als Osman-Digma tot zijne afgezanten. Uw volk is dap per en Engeland eert steeds dappere mannen. Staat derhalve tegen Osman-Digma op en verjaagt hem uit het land. Wij beloven u, dat allen die zich terstond onderwerpen ongestraft zullen blijven volhardt gij echter in den strijd, dan zal u ongetwijfeld hetzelfde lot treffen als den in den slag bij El-Teb gesneuvelden. Aan deze bekendmaking is een schrijven toegevoegd van den bekenden scheik Morgbani, waarin hij de op roerlingen aanmaantzich te onderwerpen om verder bloedvergieten te voorkomen. Generaal Graham zond eene kennisgeving aan Osman- Digma, waarbij bij hem uitnoodigde, zich over te geven, en vóór den 10 antwoord verzocht. Luidde het afwij zend dan rukte hij hem den 11 des morgens vroeg te gemoet. Osman-Digma antwoorddedat hij weigerde en bereid was slag te leveren. Hij bezit 2 groote ka nonnen en 1000 geweren. De Bedouïnen in de nabij heid van Soeakim zeiden dat hij naar Sinkat was ge gaan, om troepen te verzamelen: zjjne legermacht werd op 6000 man begroot. Safvet-pacha, de minister van binnenlandsche zaken, nam zijn ontslag ten gevolge van oneenigheid met den heer Clifford Lloyd, den onder-minister. INubar-pacha kind ik zie den prins van Nassau waarschijnlijk heden nog en misschien .is de koperaal dus morgen vrij. Ga met God mijn kind Mevrouw von Yosz bracht de van vreugde weenende Erida uit het vertrek en toen zij terugkeerde vond zij de prinses in diep nadenken verzonken. Met een glimlach hief de schoone vrouw het hoofd op en reikte hare vriendin de hand die deze teeder kuste. „Wij zijn tot niets anders te gebruiken dan tot huwelijks makelaarsters. Wie had gedacht, dat wij reeds zoo oud geworden waren f" VI. Prinses Hendrik had woord gehouden en de prins van Nassau een uur van groote angst bereid. De zicht bare verlegenheid en schrik van den prins in het eerste oogenblik toch, toen hij bemerkte, hoe de prinses zelfs de kleinste bijzonderheden wist hetgeen hem deed vreezen, dat het geheele avontuurlijke plan, dat in het huis in de "Waterstraat werd gesmeed, verraden was had de prinses zelfs eenigermate verbaasd, want het lag in het geheel niet in den geest dier tijden, liefdesintrigues van voorname heeren met schoone burgermeisjes of zelfs geweldenarijen tegenover lager in rang zijnde personen al te ernstig op te nemen. Na eenig nadenken was de prins van Nassau dan ook weldra zijn al te in het oog loopende schrik te boven gekomen, en had bij de geheele zaak van de vroolijke zijde behandeldeene wijzewaarmede de prinses schijnbaar scheen in te stemmen zonder intusschen den lichtzinnigen klant te laten ontsnappen voordat hij haar vast beloofd had, zijne onbezonnenheid weder goed te maken en voor de bevrijding des korporaals zorg le dragen. Een bezoek bij den vestingkommandant was voldoende geweestom dit doel te bereiken. Men vertelde den gevangene dat zijn aanklager persoonlijk zijne invrij- heidsstelling had verzocht, nadat deze tot de overtuiging was gekomen, dat de korporaal gehandeld had zonder te weten welken rang de prins bekleedde. Een weinig willekeur was destijds aan de rechtspleging niet vreemd, vooral niet aan de militaire de korporaal verwon derde zich daarom even weinig over zijne invrijheids- stellingals hem zijn gevangenneming eigenlijk ver rast had. Met de grootste vreugde werd hij door den koopman begroeten van dezen hoorde hij ook welk aandeel Erida aan zijne bevrijding had, en de oprechte deelnemingdie dit schoone meisje met het hem ge dane onrecht had aan den dag gelegd stelde hem ruimschoots schadeloos voor de uitgestane angst. Wordt vervolgd. is tot waarnemend minister van binnenlandsche zaken benoemd. De heer Clifford Lloyd zal echter in wer kelijkheid de zaken leiden. Een russisch oorlogschip kwam te Soeakim aan en een spaansch oorlogschip werd verwacht. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Den 10 werd de behandeling der krankzinnigenwet voortgezet. Nadat op voorstel van den minister art. 21 nog een kleine wijziging ondergaan had kwamen de strafbepalingen aan de orde. Verschillende amen dementen van den heer van der Kaay, hoofdzake lijk strekkende, om deze bepalingen zooveel mogelijk in overeenstemming te brengen met het nieuwe wetboek van strafrecht, werden aangenomen. Een amendement van den heer D o n n e r om de verplegingskosten niet verhaalbaar te maken op kinderen die begeerd hebben en in de gelegenheid waren hunne krankzinnige ouders zonder gevaar in hunne eigen woningen te verplegen werd door den minister en den heer van der Kaay bestreden en door den voorsteller ingetrok ken. De wet werd n et algemeene stemmen aange nomen nadat de heer D o n n e r vóór de eindstemming gevraagd hadwelke maatregelen de minister zich voorstelde te nemen ter behartiging der godsdienstige belangen van de krankzinnigen en de Voorzitter geantwoord haddat deze vraag een interpellatie was, waarvoor later verlof moest worden verleend. Vervol gens werd in behandeling genomen het 2e wetsont werp dat noodig is om de invoering van het straf wetboek mogelijk te maken. Op de daarover gehouden beraadslaging komen wij later terug. Bij kon. besluit van den 23 Eeb. is de lichting der nationale militie voor 1884 bepaald op 11000 man" waarvan 600 voor den zeedienst. Het aandeel van' Noordholland bedraagt 1847. De gemeenteraad te Zijpe heeft den 4 besloten, aan de leerlingen van de school aan de Burgerbrug, gedurende den verbouw, onderwijs te laten geven in de kolfbaan van den heer Govers, nu het kerkbe stuur bezwaar maakthet kerkgebouw daarvoor be schikbaar te stellenuit vrees van beschadiging van het ameublement. De gemeenteraad van Wormerveer heeft den 4 besloten tengevolge van het bedanken voor het aange boden rijkssubsidie van f 15000 in de stichtingskosten eener nieuwe schoolgeraamd op f 35000, nogmaals aan den minister subsidie te vragen voor den verbouw der burgerschool, voor het volle bedrag van de kosten, geraamd op 15000. Den 4 is de heer S. de Wit benoemd tot wet houder te Zijpe in plaats van wijlen den heer Kruijer. De gemeenteraad van Ooststellingwerf heeft den 6 met 8 tegen 5 stemmen verworpen het voorstel van burg. en weth., om aan te nemen het aanbod van den minister van binn. zaken om door het rijk in de kos ten der nieuw te bouwen school en onderwijzerswoning te laten betalen 10000 en 30a(0 der aannemingsom en met algemeene stemmen besloten, aan den minister uitstel te verzoeken omtrent het besluit tot al of niet aanneming van het subsidie tot na de beslissing over de thans aanhangige wijziging der wet op het lager onderwijs. Bij kon. besluit van den 7 is de minister van financiën gemachtigd tot het uitgeven van 6,000,000 ^schatkist biljetten gedurende den tijd waarin de stand van 's rijks kas dit noodig maakt. Den 8 werd te Amsterdam aanbesteed a. het bou wen van zes schoollokalen achter en aan de St. Vin- centiusschool aan de Stadhouderskade bij de Erans Halsstraat. Laagste inschrijvers van 15 de heeren J. J. Eijrond en Zoon aldaarvoor f 17400, aan wie het werk gegund is b. het bouwen der villa „Oud Leijer- hoven". Laagste inschrijvers van 6 de heeren D. Ver beek en Zoon aldaarvoor f 51497. De heer T. A. Huizenga, redacteur van „de Nieuwe Einancier en Kapitalistontving in de vorige week een naamloos schrijven waarin hij met den dood werd bedreigdwanneer hij in zijn blad niet mede werkte tot een rijzing van de Oregon's. Den 8 is werkelijk een schot gelost op den spoorwagen waarin die heer van Amsterdam naar Hilversumzijne woon plaats gezeten was althans op de hoogte van het in aanbouw zijnde station werd een knal gehoord en een ruit van den wagen waarin de heer H, met nog één persoon gezeten was barstte. In de Lochemsche courant van den 8 wordt ge meld dat de heer J. Avis Cz., van Alkmaar in eene zeer druk bezochte vergadering der Vereeniging tot nuttig en gezellig verkeer, in de groote zaal der so ciëteit „de Harmonie" te Lochem opgetreden is en daar tot algemeen genoegen heeft voorgedragen de novelle van Justus van Maurik, getiteld „Baddoctoren" en eenige dichtstukjes van ernstigen en luimigen inhoud. Bij kon. besluit van den 8 is aan den heer L. N. Heijl op zijn verzoek eervol ontslag verleend als kan- tonrechter-plaatsvervanger in het kanton Purmerend. - De schietbaan van Claudius Ci /ilis te Amsterdam, nabij het tolhuiswaar de nationale schietwedstrijd ter eere van de transvaalsche afgevaardigden zal worden gehoudenis den 9 weder in gebruik genomenna drie maanden op hooger last gesloten te zijn geweest, omdat een kogel van het terrein een reiziger op de Purmerender boot zou hebben geraaktwelke reiziger echter niet gevonden is. De transvaalsche afgevaardigden brachten den 8 aan den burgemeester van Amsterdamdie hen den vorigen dag bezocht had een tegenbezoek ten raad- huize alwaar zij ontvangen werden door de leden van het dagelijksch bestuur en den voorzitter en onder voorzitter der commissie van ontvangst. Zij bezichtigden het archief, de oudheden enz. en teekenden hunne namen in het onlangs aangelegde vreemdelingenboek. In de raadzaal gebruikten zij eenige ververschingen. Vervolgens vertoonde de brandweer zich op de plaats van bet stadhuis met 2 stoomspuiten, 2 handspuiten le en 2 idem 2e klasse en een personenwagen. Bij de daarop gehouden oefening nam zij proeven met een tot heden bij brand niet gebruikt geweer om lijnen te schieten. Generaal Smitdie uit de kamer van den burgemeester gezien had hoe tot 2 maal toe de lijn in een geopend dakvenster werd geschoten, ging naar benedenom van nabij de werking te beschouwen. Nadat twee malen de proefneming mislukt was, doordat de aan de afgeschoten lijn bevestigde ronde klos niet hoog S0DoeS kwam nam de generaal zelf het geweer, mikte, met den sigaar in den mond, en schoot de lijn zoo netjes over het dakvenster heen dat de klos, terugvallende, juist terecht kwam in de goot, waar hij behoorde, onder luid gejuich van de aanwezigen. Te half 3 verlieten zij het raadhuis, om te half 4 naar Arnhem te vertrekken tot bijwoning van bet feestmaal, dat de heer Hamelberg, consul-generaal van den Oranje Vrijstaat, hun zou aanbieden. Bij hunne aankomst te Arnhem werden zij verwelkomd door de heeren E. Karsten, raadsheer in het hof aldaar en kapitein Langhut en door een aanzienlijke menigte die hen toejuichte. Het feestmaal, dat o.a. bijgewoond werd door den Commissaris des Konings in Gelderland werd gegeven in het hotel de Zon. De leiding der tafel was opge dragen aan genoemden heer Karsten die den eersten dronk uitbracht op den Koning. Vóór het uitbrengen van dezen dronk hadden 12 met de transvaalsche kleuren getooide meisjes plaats genomen voor president Kruger en eenige coupletten van het transvaalsche volkslied gezongen. De gastheer wijdde een dronk aan de af gevaardigden, die beantwoord werd door Paul Kruger, die o. a. deed uitkomen dat men hem verkeerd verstaan had, wanneer men geloofde, dat hij tegen Nederland eene beschuldiging had willen inbrengen, toen hij zeide dat de Transvaal verlaten had gestaan. Hij had alleen wil len zeggen hoe Transvaal alleen stond toen het zijn eersten strijd begon. Hartelijk dankte hij voor de alom bewezen hartelijkheid, die ook zoo duidelijk gebleken was bij het bezoek aan de leden van het koninklijk huis. Daar na kwamen de leerlingen van het gymnasium en de hoo- gere burgerschool met een muziekkorps aan het hoofd hunne hulde aan de afgevaardigden brengen. De heer Du- toit antwoordde op de bij monde van den heer van Digge len tot de afgevaardigden gerichte woorden. Hij wenschte, dat dit jonge volk krachtig opgroeien mocht op den bodem van bet oude land en daar de oud-vaderlandsche deugden in eere zou houden. Van dat jonge Nederland vooral vroeg hij steun. Zij die mochten willen komen in den jongen staat aan de overzijde van het water zouden er open armen en warme harten vinden. De Transvaal vroeg heldere hoofden en krachtige armen, en die zouden er nooit te veel zijn. Nadat nog ver scheidene dronken ingesteld waren, Bloot de veorzifcter de tafel met een dronk op den gastheer den eenigen officiëelen vertegenwoordiger vanZuid-Afrika op het vaste land, die op zoo aangename wijze aan velen de ge legenheid geschonken hadkennis te maken met de wakkere afrikaanders. Bij het opstaan van de tafel werd aan de afgevaardigden door den heer Gerard Keller namens de Arnhemsche dames een prachtige bloemen krans van camelia's en lauwerbladeren aangeboden. Met een buitengewonen trein keerden zij naar Amsterdam terug. Den 9 woonden zij des morgens de godsdienstoefe ning in de Nieuwe kerk te Amsterdam bij, onder het gehoor van ds. van Son, die tot tekst gekozen had Joh. 13 1 —11. Hij riep hun een hartelijk welkom toe en liet de ge meente na afloop zingen Psalm 134 3. Daarna sprak hij over hen den oud-testamentischen zegen uit. Bij het gaan en verlaten der kerk was op de Dam eene dichte volksmenigte tegenwoordig, om hen te zien. Des namiddags woonde Paul Kruger nog de godsdienst oefening bij in de kerk der christelijk gereformeerden op de Keizersgracht bij de Leidschestraat. De heer Dutoit was dien dag de gast van prof. mr. N. G. Pier- son. Den 10 begaven zij zich te 1.24 's namiddags naar Amersfoortalwaar zij door eene commissie ont vangen werden, terwiji het muziekgezelschap „de Amers- foortsche Harmonie" het transvaalsche volkslied speelde. Na het maken van een rijtoer door de stad begaven zij zich naar het raadhuis waar zij door den burge meester en de raadsleden verwelkomd werden. Later brachten zij een bezoek aan professor Harting. Te 5 uren ving het feestmaal aan. De somnabule M. E. S. en de magnetiseur A. H. zijn door de arr. rechtbank te Amsterdam wegens onbevoegde uitoefening der geneeskunst, door het ver- leenen van geneeskundigen raad als bedrijf, onder aan neming van verzachtende omstandigheden veroordeeld de eerste tot f 50 boete subsidiair 7 dagen celstraf en de tweede tot 15 dagen celstraf en f 50 boete subsidiair 3 dagen celstraf. Wijlen mej. S. M. Radink heeft 10000 en wijlen mej. J. Vennewaldt wed. A. Ebink f 8000 aan de ar men der ned. herv. gemeente te Amsterdam vermaakt. Aan het diakonie-weeshuis dier gemeente is door wijlen den heer B. Dijk Jr. f 6000 besproken. Te Enkhuizen werden in 1883 bij de Nutsspaar- bank 940 posten ingebrachttot een bedrag van f33,651,53% en opgevraagd 278 posten, tot een be drag van 27,594,55%. Van de ingebrachte gelden waren 35 posten beneden f 1, 282 van 1 tot f 5 323 van 5 tot f 20 159 van f 20 tot 50 60 van f 50 tot f 100 en 81 boven 100. Op 31 De cember 1883 was aan de deelhebbers verschuldigd f 97818,45 en bedroeg het reservefonds f 10707,68%. Van de over 1883 behaalde winst van f 867,06% werd de helft aan het reservefonds toegevoegd, dat daardoor steeg tot 11%70 van het verschuldigde en de andere helft in de kas van het departement gestortom tol andere nuttige doeleinden gebezigd te worden. De spoorlijn ZaandamHoorn zal, in plaats van den 20 Mei, den 1 Juni geopend worden. Uit de 117 personendie dongen naar de be trekking van vader en moeder in het protestantsche weeshuis te Edam zijn benoemd A. W. van Thiel en echtgenoote te Gorkum, Benoemd tot burgemeester van Broek in Water land de heer J. Rems, secretaris dier gemeente.

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 2