No. 32. Zes en tachtigste Jaargang. 1884. De Gevangenen van Maagdenburg. VRIJDAG 14 M A A 11 T. Prijs der gewone Advertentiën: dUfficiëcl (Scheelte. ZGËS1ILITIË. Berlin van alle Haten en Gewichten üsuitcïilanh. FBHJIL3L.ETO]V. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Eijk f 1, De 3 nummers O 06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEMs. COS- TEE ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis: dat ter gemeente-secretarie in den loop dezer maand aan vraag kan worden gedaan door lotelingen van deze gemeente, lichtinn- 188'!, om bij de zeemilitie te worden ingelijid. De voordeelen, aan deze dienst verbonden, zijn vermeld m de daartoe aangeplakte openbare kennisgeving. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 12 Maart 18'84. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. voor de neringdoenden van ALKMAAE van 1 tot en met 31 Maart 1884, op alle werkdagen, van 's voorna. 9 tot 'snam. 2 uren, in het IJKKANTOOE. BELG IE. Het russiscb gezinde blad le Nord geeft naar aanleiding vbd de vredelievende verzekeringen in de troon rede, uitgesproken bij de opening van den duitscben rijksdagte kennen dat nog nooit de omstandigheden voor eene zij bet dan ook slechts gedeeltelijke ontwape ning, zoo gunstig waren als thans. Zonder zich de aan de uitvoering daarvan verbonden bezwaren te ontveinzen zal men toch moeten inzien, dat thans een algemeene rust en de vooruitzichten van een duurzamen vrede een bij uitstek geschikt terrein voor de ontwikkeling van dit denkbeeld aanbieden. Dat blad noemt het door de Standard openbaar gemaakte verdrag van bondgenoot schap tusschen EusiandOostenrijk en Duitscbland een verzinsel en spreekt tegeudat er een russisch eskader naar Soeakim zal gaan. Slechts een russisch oorlogschip zal daarheen stevenen doch niet om staat kundige redenen. In Juni a.s. moeten in 5 provinciën verkiezingen plaats hebben voor leden der Kamer. Brabant vaar digt 25 leden af, waarvan 20 thans liberaal zijn Ant werpen 14 waarvan 1 liberaal de heer de Wael burgemeester van Antwerpen die zich niet meer her kiesbaar stelt wegens zijne vele bezigheden; West- Ylaanderen 17, waarvan 2 liberalen Namen 8, waar van 3 liberalen en Luxemburg 5, waarvan 2 liberalen, samen 41 clericalen en 28 liberalen. In vierprovinciën worden dit jaar geene verkiezingen gehouden. 15 vlaamsche gezinnen tellende 125 personen vertrekken eerstdaags over Havre naar Vera-Cruz, om in Mexico op uitnoodiging der regeering den vlas bouw in te voeren. Van Havre af hebben zij vrijen overtocht. Hun is toegezegd landbouwwerktuigen zaadeenige stuks rundvee1 jaar lang per bootd f 1,25 daags, uitgezonderd voor de kinderen beneden de 7 jaren beneyens vrijdom van rijksbelasting voor 10 jaren. DUITSCHLAND. E ij k s d a g. Van den bonds raad is eeue voordracht tot verlenging van de socialistenwet ingekomen. In de memorie van toe lichting wordt gewezen op de noodzakelijkheid, om een einde te maken aan de woelingen der sociaal-demokratendaar zij nog altijd niettegen staande alle maatregelen eene krachtige partij zijn zoo als blijkt uit de verkiezing van een hunner tot lid van den Eijksdag voor Hamburg met 11000 stem men uit de dynamiet-ontploffing te Prankforthet verspreiden van opruiende geschriften enz. ENGELAND. De gemeenteraad van Londen heeft besloten het eereburgerschap van de Londensche city aan te bieden aan lord Shaftesbury, bjjna 83 jaren oud, die reeds 60 jaren een ijverig voorstander was van tal van maatregelen ter verbetering van het lot der lagere klassen. Deu 5 werd hem naar aanleiding van dat besluit een feestmaal aangeboden waaraan meer dan 300 personen deel namen. Bij die gelegenheid sprak hij o a. als zijne meening uitdathoewel er veel waarheid lag in de klachten omtrent den toestand der lagere klassen te Londen, het toch overdreven was, te beweeren dat de toestand erger was dan vroeger en dat er zelfs groote vooruitgang was waar te nemen bij vergelijking met dien van voor 40 a 50 jaren. Op eene te Londen gehouden vergadering betredende den vee-invoer is besloten, aan de regeering te verzoe ken de door het Hoogerhuis in het daarop betrekkelijk wetsontwerp aangenomen amendementen te weigeren en liever het ontwerp in te trekkendan het aldus wet te laten worden. Het lid van het Lagerhuis voor Huil, de heer Wilson, betoogde op nieuw zeer ernstig, dat de buitenl. staten, die slachtvee naar Engeland uitvoeren, wel voorzorgen zullen nemen. Dan alleen kan de engelsche overheid den invoer van levend vee, dien ook hij niet verboden wilde hebben blijven vergunnen. In antwoord op het verzoek van de voornaamste Londensche bankiers en handelaren om verbetering der telegrafische gemeenschap met Nederlandheeft de minister Eawcett volmondig den gebrekkigen toe stand der kabels erkend en verklaard dat eene verbe tering van dien toestand hem reeds lang ter harte ging. Thans hebben de gedane stappen tot een goed einde geleid en onverwijld zullen maatregelen genomen wor den om het telegrafisch verkeer op duurzaam bevre digende wijze te herstellen. De gezondheidstoestand van minister Gladstone was den 12 des morgens iets beter. De geneesheer raadde hem aan, 's middags een rijtoertje te maken. EEANKEIJK. In den nacht van den 7 op den 8 is in de kantoren van den Noorderspoorweg te Parijs een brutale diefstal gepleegd. Tegen middernacht hield eene handkar met eene lantaren, planken, werktuigen enz. voor het gebouw stil, vergezeld van drie mannen. Deze vervoegden zich in een herberg om te vragen, of men hun meesterknecht ook gezien haddaar zij in den kelder van het gebouw eenige dringende herstellingen moesten verrichten. Op het ontkennend antwoord laadden zij de planken af en terwijl twee hunner in de herberg bleven drinkenwist de derde een tralie van een keldervenster door te vijlen naar binnen te kruipen en de deur van binnen te openen zoodat na het sluiten van de herberg het drietal op zijn gemak de brandkast en alle mogelijke andere kassen en iaden kon openbreken terwijl zij den wagen met de bran dende lantaren enz. buiten lieten staanwaardoor voorbijgangers moesten denken dat herstellingswerken uitgevoerd werden. Twee uren lang moeten zij bezig geweest zijn doch zij hebben niet meer gevonden dan f 1500. Bij onderzoek bleek dat de wagen de planken het gereedschap enz. ook gestolen waren. Na eene levendige beraadslaging hebben de aandeel houders in het Suez-kanaal den 12 met 843 tegen 761 stemmen de houding van den raad van bestuur in de onderhandelingen met de engelsche reeders goedgekeurd. Kamer. Den 10 is met 315 tegen 219 stemmen besloten, de behandeling van het wetsvoorstel Paul Bert, wat betreft de verhooging der jaarwedden van de on derwijzers, uit te stellen tot de behandeling der begroo ting voor 1885. De commissie tot onderzoek van de voorstellen be treffende den invoer van gezouten varkensvleesch heeft besloten, om vóór het nemen eener beslissing de Alge meene Eaden te raadplegen. "De heer Lanessan zal den minister Hérisson vragen, het besluit tot intrekking van het verbod tegen dien invoer aan te houden totdat de commissie een besluit genomen heeft. De commissie van 44 leden die een onderzoek instelt naar de arbeiderscrisis heeft met 21 tegen 12 stemmen verworpen het voorstel van haar medelid Cle- menceauom eenige leden uit haar midden naar Anzin te zenden. EUSLAND. Ook het Dagblad van St. Petersburg ontkent het bestaan van het door de engelsche Stan dard vermelde russisch-duitsche verdrag. De zuiver vredelievende bedoelingen en de overeenstemming der Keizerrijken worden door de troonrede waarmede de duitsche Eijksdag geopend werd, weder bevestigd. Had de Standard die troonrede afgewachtdan zou dat blad waarschijnlijk hare beweerde onthullingen achterwege hebben gelaten. EGYPTE. Osman-Digma zond den volgenden brief aan admiraal Hewitt en generaal Graham op het tot hem ge richte verzoek, om zich te onderwerpen: Uwe kennisge ving is tot ons gekomen en wij hebben gezien dat gij ons tot onderwerping aanspoort. Maar weetdat God zijnen Profeet heeft gezonden die door ons lang verwacht was om de geloovigen bij te staan en de ontrouwen te bestrijden. Hij zal de ware godsdienst 14) HISTOEISCHE NOVELLE. De koopman was juist op het punt, om met den korporaal een bezoek te brengen aan de „Ster van Venetië", ten einde Eiida omtrent het lot van den laat ste gerust te stellen toen het jonge meisje eensklaps zelf bij haren oom binnentrad. Wel verspreidde zich de levendigste vreugde op Erida's gelaattoen zij ha ren dapperen verdediger in vrijheid zag doch niette min weerde zij zijn dank kort af en liet hem slechts voor een oogenblik hare beide handen tot een warmen, veelzeggenden druk. De beide mannen bemerkten dadelijk, dat er iets in het huis in de Waterstraat moest gebeurd zijn hetgeen de onbestemde vrees van Erida, waarvan de koopman den korporaal verteld had, had versterkt en de eerste bracht Erida daarom in een achter de winkel gelegen vertrek, waar zij niet behoef den te vreezen gestoord te worden. „De korporaal is nog juist te rechter tijd vrij gewor den", zeide Erida haastig. „Ik ben overtuigd dat de vreemde officieren eerstdaags te voorschijn zullen komenmet hetgeen zij in ons huis hebben voor bereid. Morgen is het groote feest bij prinses Hendrik, men heeft niet voel verstand noodigom te begrijpen, dat de heeren wanneer zij iets slechts in hun schild voeren waarvan ik nu eenmaal overtuigd ben dien avond tot de uitvoering daarvan willen gebruiken. Bovendien zijn er van morgen vroeg een paar groote balen naar boven gebracht, welke de costumes zouden bevatten waarin de heeren zooals zij zeggen, morgen dansen willen doch'die balen waren zoo zwaar dat de bedienden ze nauwelijks konden dragen en ik zou bijna durven zwerendat ik daarin wapenen tegen elkander heb hooren slaan toen de eene niet al te zacht op den grond werd gezet. Een der bedienden vertelde mij dat de heeren zich allen bij den graaf wilden aankleeden om zich dan in optocht met fak kellicht naar het huis van de prinses te begevenik houd het er voor, dat zij de gelegenheid willen waar nemen om wanneer iedereen slechts aan het feest denktuit de vesting te ontsnappen." Korporaal Muller had opmerkzaam geluisterd. „Wanneer zij anders niets wilden zeide hij einde lijk nadenkend„behoefden zij zoo voorzichtig niet te werk te gaanwant die voorname heeren kunnen toch gaan waarheen zij willen. En hoe moet men zich in dit geval den nachtelijken arbeid verklaren, die de juffrouw in den kelder van het huis heeft gehoord Daar steekt meer achter zou ik denkendan het voornemen van een dozijn gevangen officieren om te vluchten. Wanneer men den kelder slechts kon onder zoeken zou men de zaak wel op het spoor komen." „Dat heb ik zelfs reeds getracht," zeide Frida, „doch het gedeelte van den kelder, dat voor ons gebruik bestemd isheeft geene verbinding met het andere waar men alleen komen kan van uit het vertrek achter de gelagkamer en van dit vertrek heeft mijn vader naar hij zegtden sleutel verloren." „Dan moet men de deur openbrekenzeide de koopman opgewonden. „Dat zou te gevaarlijk zijn antwoordde het jonge meisje hoofdschuddend. „De bedienden van den graaf zijn dag en nacht in de nabijheid, en wie weet hoevele er in het vertrek zelf en in den kelder zijn." „Maar gelooft gij dan werkelijk vroeg de korpo raal „dat uw stiefvader in zijn huis een daad van hoogverraad dulden zou Het scheen het jonge meisje niet gemakkelijk te vallen dengene aan te klagen, die haar tot voor korten tijd het naast aan het hart had gelegen.^* „Mijn vader ia sedert gisteren verdwenenzeide Erida zacht met bevende lippen„en juist daarom ben ik overtuigddat hijdie in de laatste weken zoo geheel veranderd wasvan alles geweten heeft en dat bet tijdstip daar is waarop het plan van de vreemde officieren tot uitvoering zal komen." „Verdwenen riep de koopman verbaasd en ver toornd. „En hij heeft u geen woord gezegd, waarheen hij gegaan is en wanneer hij terugkomen zal?" Over de wangen der schoone Erida parelden dikke tranen. „Hij zeide mijdat hij voor zaken op reis moest toen hij gisteren avond vluchtig en op zijne schuwe wijze afscheid nam zeide zij met half verstikte stem. „Ik geloofde nietwat bij zeide omdat zijn geheele houding zoo vreemd was. Doch nn weet ik zeker dat hij niet meer terugkeeren zal want ik heb be merkt, dat hij de kast, waarin hij zijn geld en ver sierselen placht te bewaren open heeft gelaten en alles daaruit is weggenomenzelfs de eenige gouden kleinodiën die mij een dierbaar aandenken aan mijne zalige moeder waren." „Arm kindzeide de koopman medelijdend het meisje over het volle, donker haar strijkende. „Wan» neer de zaken zoo staandan is het het bestedat wij de „Ster van Venetie" sluiten en gij bij ons komt wonen mijne vrouw zal zich er niet weinig over ver heugen dat zij op haren ouden dag nog zulk een lief dochtertje thuis krijgt." Doch de korporaal schudde het hoofd. „Gij meent het goed, mijnheer Weidling, doch de juffrouw moet nog een paar dagen in de „Ster van Venetie" blijven en zich den schijn gevenals wist zij niet dat mijnheer Tommasso voor altijd verdwenen is. Wie zon anders graaf Ealconi en zijne gezellen op de vingers zien? En wie staat er ons voor in dat zij geen lont ruiken en ook verdwijnen „Gij hebt gelijk mijnheer Muller zeide de schoone Erida, toestemmend knikkende. „Wij moeten het weder zien goed te makenwanneer mijn stiefvader de hand heeft geleend tot ietsdat onrecht is. Ik

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 1