QUcrlei. QLtlegvtifiscUe Berichten. &tab0~Bericfttctt. iftarfct- «u Beursberichten. dingen ontdektnamelijk het niet verantwoorden van ontvangen vracbtpenuingen waarvan het gevolg was dat hij den 10 te recht stond voor de arrondissements rechtbank te 'g Gravenhage wegen misbruik van ver trouwen. Nadat hij eene volledige bekentenis afgelegd en bevestigd had dat mislukte speculatiën van deze misdaad de oorzaak waren eischte de officier 1 jaar celstraf en 24 boeten van f 12,50. 24 Malen was mis bruik van vertrouwen gepleegd. Uitspraak den 17. Door het omvallen van een petroleumlamp, door dat een kind aan het tafelkleed trok ontstond den 10 des avonds een hevige brand in een huis op de Gel- dersche Kade te Amsterdam. De angst der bewoners, die alles in één oogenblik in de kamer in brand za gen was zoo groot, dat zij, man, vrouw en 3 kinde ren, geen anderen uitweg wisten, dan te vluchten over de daken. Drie huizen verder werden zij op hun hulp geroep ontdekt en daarna met groote zorg door de brandweer gered. Twee bovenverdiepingen van het perceel zijn geheel uitgebrand. - Jacob de Moor uit Haarlemmermeer is den 11 wegens het afleggen van een valscben eed door het gerechtshof' te Amsterdam veroordeeld tot 3 maanden celstraf. De postwagen van Emmerik naar Amsterdam was den 11, des morgensbij aankomst te Utrechtzoo heet geloopendat hij uitgezet moest worden en de postbeambten in een personenwagen de reis moesten vervolgen. Bij kon. besluit van den 12 is de heer jbr. C. Hartsen benoemd tot lid van den raad van State on der toekenning van eervol ontslag als staatsraad in buitengewonen dienst. Aan het feestmaal ter eere van de transvaalsche afgevaardigden te Amersfoort werd de eerste dronk ingesteld door den Burgemeester op den Koning. De tweede dronk was van den wethouder W. A. Croocke- wit op de transvaalsche Republiek. Daarop antwoordde president Kruger, waarna de Burgemeester op oom Paul dronk, zooals hij den president noemde. Majoor Doorman, garnizoenskommandant stelde een dronk in op gene raal Smit, den overwinnaar van Spitskop waarna de generaal onder dankbetuiging eene belangrijke schets gaf van het in de laatste jareD tusschen de transvalere en de engelschen voorgevallene. Daarop dronk dr. D. Burger, rector van 't gymnasium, op den onderwijs- superintendant Du Toitin verband met het onderwijs in de Transvaal. De heer Du Toit betuigde daarvoor zijnen dank en stelde een dronk in op professor Harting, die den eersten stoot gegeven had aan en zoo krach tig voortgegaan was met het opwekken van geestdrift in Nederland voor de Transvaal t waarom dan ook de afgevaardigden zich genoopt hadden gevoeld in de eer ste plaats hem een bezoek te brengen en alzoo ook gaarne naar Amersfoort waren gekomen om aldaar te vertoeven. Dr. H. E. Jonkman betuigde voor dien dronk namens prof. Hartingdie wegens gezondheids redenen niet tegenwoordig waszijne erkentelijkheid. De wethouder M. L. Celosse stelde ten slotte een dronk in op de beide aanwezige secretarissen der afgevaardig den waarop een dezer, de heer Esseler particulier secretaris van den president, daarvoor en voor de har telijke ontvangst te Amersfoort dankte. Na afloop van den maaltijd deden de Burgemeester, majoor Doorman, wethouder Croockewit en dr. Jonkman den gasten uit geleide van het raadhuis naar het station en hal verwege sloten zich daarbij aan de leerlingen van het gymnasium en de hoogere burgerschool, met muziek en fakkeldra gers. Onder gejubel en afscheidsgroeten der aan het station verzamelde menigte vertrokken de gasten naar Amsterdam. Den 11 waren de afgevaardigden de gas ten des burgemeesters aan het 2e ontbijt te zijnen huize. Des avonds werden zij plechtig ontvangen door het Nederl. Werkliedenverbond „Patrimonium", in het voor deze gelegenheid fraai versierde lokaal Plancius. Het feest werd geopend met gebed en verder afwisse lend voortgezet met psalmgezang, het zingen van toe passelijke liederen door het Sehotsche Zangkoor en toespraken. Dr. A. Kuyper hield de feestrede of ei- genlijk geenezooals hij zeide, die hier minder op hare plaats was, maar hij sprak een woord van het hart tot het hartgelijk deze geheele bijeenkomst van het hart des volks uit en het hart van een broedervolk tege moet ging. Aan het slot zijner redevoering werd, onder het spelen van het transvaalsche volkslied en het Wilhelmus eene zijden nationale vlag ontplooid zijnde de transvaalsche vierkleur den adelaar met ontplooide vleugels in het middenwaaronder in gouden letters de spreuken „In God zullen wij kloeke daden doen" en „Eendracht maakt macht". Zij was bestemd om als eene herinnering aan dezen avond namens de werklieden aan het transvaalsche volk te worden aangeboden. Hij gaf deze vlag in de hoede van generaal Smit, met den wensch „Nooit valle zij in handen van den Brit". Zeer getroffen betuigde Kruiger met enkele woorden zijnen dankwaarop de bijeenkomst met psalmgezang werd gesloten. Vervolgens gingen de afgevaardigden naar het gebouw van den heer Couturier waar de Nederlandsche Zuid-Afrikaansche Vereeniging ter hun ner eere eene receptie had georganiseerd welke door een groot aantal personen uit de eerste standen der amsterdamsche burgerij en ook van elders werd bezocht. De dames WertheimBicker Henny en Perk traden als gastvrouwen op en tal van mannen van wetenschap, handel, nijverheid en kunst, militaire en civile over heidspersonen, brachten hier hunne hulde aan de afge vaardigden. Tegen half elf keerde Kruger naar zijn hotel terugdoch de heeren Smit en Du Toit bleven nog geruimen tijd zich met de aanwezigen vriendschappe lijk onderhouden. Den 12 bezochten zij IJmuiden. Met het dien dag naar Indie vertrekkende stoomschip Prins Hendrik van de maatschappij Nederland waren zij daarheen gegaan. Zij werden door den burgemeester van Velsen toegesproken en eenige kinderen boden hun een prachtige krans met een toepasselijk vers aan. Ge neraal Smit inspecteerde de met dat schip naar Indie vertrekkende troepen en sprak hun toe. Na de haven werken bezichtigd te hebben keerden zij per spoor over Haarlem naar Amsterdam terug. Des avonds brachten de leerlingen van de hoogere burgerscholen, het gym nasium en de handelsschool hun eene serenade. Hun bezoek aan Dordrecht zal waarschijnlijk plaats hebben na hunne terugkomst uit Portugal. Toe hoofdingelanden van den Zijpe- en Hazepolder zijn den 12 benoemdde heeren T. Lanser met 51 stemmen en J. van Beusekom met 48 stemmen. De heeren A. Slijkerman en C. Dalenberg Az. bekwamen successievelijk 23 en 27 stemmen. In alle Zaanlandsche gemeenten bestaat thans hetzelfde reglement voor de korenwegers en meters dat zeer in het belang van den handel is. Volgens het Vaderland zullen 14 leden der lin kerzijde van de 2e Kamer in een afzonderlijke nota bij het afdeelingsverslag hunne bezwaren tegen het wets ontwerp voor eene klassenbelasting ontwikkelen en daarbij aandringen op oene herziening der belasting plannen van de regeering in dien zin dat de regeering de geheele opbrengst van het personeel voor het rijk terugneemt en dan een inkomsten- of klassenbelasting heftvan welker opbrengst gedeelten aan de ge meenten zouden worden uitgekeerd. De bevolking van Limburg telde op 1 Januari 1884 121.794 mannen en 121,504 vrouwen. De uitgavendoor de gemeente Amsterdam ge daan voor vermakelijkheden, feesten enz. gedurende de tentoonstelling van 1883 zijn gedekt door de buiten gewone opbrengst van de belasting op de openbare vermakelijkheden waartoe ook de tentoonstelling ge acht werd te behooren en de meerdere opbrengst van de uitkeering der omnibus maatschappij boven het voor 1883 geraamde. Van dit laatste bedrag kan nog een gedeelte voor andere zaken gebruikt worden. Den 24 wordt voor het gerechtshof te Amsterdam in hooger beroep behandeld de bekende zaak der utrechtsche studenten. Tien getuigen zijn gedagvaard. Te Sloten is tot lid van den raad gekozen de heer E. J. H. Schreider met 93 stemmen. Do kandi daat der antirevolutionairen, de heer J. W. Bakhuizen, verkreeg 4l stemmen. De Amsterdamsche Omnibus-maatschappij keert over 1883 14 j°/0de Rotterdamsche tramwegmaat schappij 5$ °/0 uit. Te Kampen zijn voor 3 jaren bij inschrijving verpacht de hooi- en weilanden en verdere gronden op het eiland Schoklaud groot 119 bunders. Van 12 inschrijvers was de heer O. van Poelgeest te Leimuiden voor f 1654,per jaar de hoogste. De heer H. van Dun te Zwolle schreef voor f 20,per jaar in voor de jacht en vogelarij op dat eiland. De Leidsche broodfabriek keert over 1883 20°/0 dividend uit. Zij verkocht 184991 pond brood tegen 164964 pond in 1882. De middenprijs was van gebuild brood 16,82 van ongebuild brood en roggebrood 13 centen per 1% p. De brood- en meelfabriek te 's Gra venhage betaalt 12 dividend per aandeel. -— Te Zwolle hebben zich 71 mannen en 30 vrou wen aangegeven ter verkrijging van de akte van on derwijzer of onderwijzeres te Assen 30 mannen en 12 vrouwen. De provincie Overijsel telde op 1 Januari 1884 144,061 mannen en 137,536 vrouwen, samen 281,597. De Ontvang- en Betaalkas te Amsterdam keert over 1883 f 57 per aandeel uit. Den 15 Mei a.s. wordt te Eindhoven eene bad en zweminrichting geopend. De heer H. K. Koning, oud-zeeofficier, Recht- boomsloot 13, te Amsterdam, heeft zich bereid verklaard ten behoeve der transvaalsche deputatie al zoodanige mededeelingen en opstellen te verzamelen die tijdens haar verblijf in openbare geschriften en dagbladen ver schenen en op dat verblijf betrekking hebben. Het plan is, daarvan eenige albums te vervaardigen en die aan de leden der Zuid-Afrikaansche deputatie te doen toekomen. Wenschelijk zal het dus zijn van ieder do cument een zestal exemplaren of afdrukken aan genoemd adres te zenden. Op de voordracht voor hoofd der armenschool te Wormerveer staat onder No. 5 J. Witte, hoofd der school te Schagerbrug. Tot hoofdingeland van den polder Heer Hugo- waard is herkozen de heer Jb. Smit met 93 stemmen, en zijn gekozen de heeren A. Over, met 49, en K. van Dammet 68 van de 93 uitgebrachte stemmen. Remmert van der Hulstde moordenaar van Mina Koes, heeft ingetrokken de voorziening in cassa tie door hem ingesteld tegen het vonniswaarbij hij tot 20 jaren tuchthuisstraf veroordeeld is. Benoemd tot ontvanger van 's rijks directe belas tingen te Zaandam de heer H. A. Essers, thans te Sliedrecht. Baron van Heeckeren uit Arnhem die wegens opwekking tot onzedelijkheid bij minderjarigen veroor deeld isheeft kwijtschelding van zijnen nog overigen straftijd verkregen, op grond dat er vrees bestond dat verdere eenzame opsluiting zijne krankzinnigheid ten gevolge zou hebben. Hij had zeven weken gevange nisstraf ondergaan. Prins Bismarck is te Eriedricbsruhe aan een groot gevaar ontsnapt. Op een zijner gewone rijtoertjes moest het rijtuig tusschen Eriedrichsrube en Schevartzenbeck den spoorweg over rijden. De koetsier opende den slagboom en wilde doorrijden toen plotseling een sneltrein kwam aanrollen. Niet dan met groote moeite gelukte het den koetsier de paarden tegen te houden en met een plotselingen ruk zoover terug te dringen dat de trein het rijtuig niet beschadigde. Rakelings suisde toen de trein voorbij. Een Ier had aangenomen voor een vaste som een put te graven. Toen hij zoo wat 25 voet uitgegraven had vond hij 's morgens bij het hervatten van den arbeid den put vol aarde de grond was weer inge stort. Onze vriend had niet veel lust op nieuw te beginnen en toch de put moest klaar, anders kreeg hij geen geld. Hij bedacht wat: hij hing zijn buis en zijn pet aan de boomen en kroop zelf weg in een boschje. Weldra kwam er iemand voorbijzag wel de kleeren maar niet den man bekeek de versch ingestorte aarde en vermoedde een ongeluk. Dadelijk haalde hij hulp en met ijver ging ieder aan het graven. Toen men ongeveer op de vroegere diepte was kwam de guit uit het boschje weer te voorschijn en be dankte de medelijdende zielen hartelijk voor het zware werk dat zij te zijnen behoeve hadden verricht. In de laatste dertien jaren hebben volgens de Nordd. Ztg., 1,300,000 Duitschers hun land verlaten om zich elders te vestigen. Maar toch is de bevolking van het Rijk jaarlijks met 400,000 a 500,000 inwoners toegenomen. Yier knapen van aanzienlijke familie te Steinach bij Coburg besloten onlangs na het lezen van ver- scheidene rooversgeschiedenissen, ook een rooversbende te vormen. De oudste van hen werd aanvoerder en nam den naam van „Scbinderhannes" aan. Zij gingen met hun vieren de kerk binnen, zwoeren daar voor het altaar elkander plechtig trouw en begonnen er reeds dadelijk hun rooversberoep door het openbreken en leegstelen van de armenbusdie 50 a 60 mark bevatte. Voor een gedeelte van dat geld kochten zij wapenen enlekkernijen. Maar de ruime geldelijke omstandigheden der kna pen trokken weldra de aandacht hunuer omgeving. Zij werden nauwkeurig nagegaanin het verhoor geno men en de geheele rooversgeschiedenis kwam uit. De lust tot verdere avonturen zal den jongen roovers nu wel zijn vergaan. Te Kentisch Town in Engeland, zijn twee olifanten van den circus van Sanger en Zoon bij de aankomst in de station door het rumoer verschriktlosgebro ken zij hebben één hunner wachters neergeworpen de deuren van het gebouw verbrijzeld en zijn door de straten gehold waar zij een voetganger en een kind neersloegen of omverliepen die echter niet veel letsel bekwamen. Eindelijk kwamen zij gelukkig in een kel der terecht, waar zij gevangen bleven totdat de op passers kwamen hen boeiden en naar hunne hokken terugbrachten. Donderdag 13 Maart. Londen. Na het aanbreken van den dag begon op 17 mijlen van Soeakim de veldslag tusschen Osman- Digna en de Engelschen. De vijand werd totaal ge slagen het gevecht duurde slechts een half uur, waarbij de Engelschen twee dooden hadden terwijl het verlies van den vijand ontzaglijk is. Generaal Graham seintdat hij ook het kamp van Osman-Dinga veroverd heeftdoch eerst na een ernstig gevecht, waarbij hij 70 dooden en 100 gekwet sten bekwam. Y7ij vestigen de aandacht op het onder de 2e Kamer vermelde voorstel der commissie van rapporteurs uit de 2e Kamer, in overleg met de regeering geno men om den termijn genoemd iu art. 28 2e°lid der drankwet met 2 jaren te verlengen. Wordt dat voorstel aangenomen dan mag tot 1 Mei 1886 sterken drank in het klein gelijktijdig verkocht worden in eene loka liteit, waarin eene andere winkelnering wordt uitgeoefend. BURGERLIJKE STAND GEBOREN. 12 Mrt. Alida, D. van Cornelis Hartog en Alida Balder. Jacob Hendrik, Z. van Gerbrand Siebrands en Elisa beth Hagman. OVERLEDEN. 13 n Aafje Kroon, echfgen. van Pieter de Boer, 70 jaar en 11 maanden. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. 12 Maart. Door de Notarissen H. J. DE LANGE en A. VONK. Huis en Tuin, te AlkmaarLangestraat hoek Krebbesteeg A. No. 2183. Str. H. Lind40U0 (Afslag 19 Maart.) Amsterdam 12 Mrt. Aangevoerd 168 vette Kalveren 0 80 per P., Ill nuckt. dito 4 a 7159 vette Varkens f 0^40 a 0,48 per pond. Aardappelen: friesche jammen f 1,50 a 1,80, dito eng. f 1,30 a 1,40, zeeuwsche sp. j. f 1,90 a 2,50, dito flak- keesche 1,50 a 1,80, dito blauwe f 2,20 a 2,30pr. hamb. f 2,25 a 2,40, geld. thomassen f 3,30. Raapkoeken f 108 a 115, Lijnkoeken 10,50 a 13,50. Peterolie onveranderd, loco t 9,37%, Al aart f 9 37%, April 9,50, Juni—Aug. f 9,75, Sept.—Deo. f 10,25 entr! In cons, f 10,75. Haarlem 12 Mrt. Kleine kaas 32,50, aangevoerd 7 stapels, wegende 1018 P. Aangevoerd 3 Koeien en Ossen f 120 a 220, 58 nucht. Kalveren 5 a 8, 1 Schaap 24. Schaffen 13 Mrt. Aangevoerd S Paarden 40 a 140, 18 Geldekoeien 140 a 260, 10 Kalfkoeien 210 a 260, 76 nucht. Kalveren 5 a 12, 460 Schapen 16 a 27, 31 magere Varkens f 11 a 20, 20 Biggen f 6 a 8, Boter per kop f 1 a 1,10, Kipeieren f 2,25 a 2,50 Eenden dito f 3,65. Schiedam 12 Mrt. Moutwijn f 11,75, Jenever i 17,25, per v. Sneek 11 Mrt. Aangevoerd 528 achtste- en 60 zestiende vaten Boter le. soort f 59,50. Vereeniging le. 59 a 60,50, 2e. f 58,50 a 59,50, 3e. 58 a 59. Texel 11 Mrt. Ossen f 120 a 190, Stieren f 100 a 150, Vette Koeien f 190 a 240, Kalfkoeien 185 a 230, Gelde koeien f 120 a 180, Kalfvaarzen f 130 a 200, Geldevaarzen 85 a 125, nueht. Kalveren 10 s 15, Biggen t 8 a 8,50, Eokschapen f 24 a 32, lJarige dito 17 a 22 vette Var-' kens 0,44 a 0,46 per P., Werkpaarden 100 a 200, Oude dito 45 a 60, Rijpaarden f 225 a 325, Kipeieren f 2 50 a 3, Eenden dito f 4 per 100. PEB TELEGRAAF. Hoorn 13 Mrt. Kleine Kaas f 40, aangevoerd 20 sta pels, wegende 3717 P.

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 3