Zes en tachtigste Jaargang. 1884. ZONDAG 16 MAART. No. 33*. Prijs der gewone Advertentiën TWEEDE BLAD. l (öcbselte. ZEEMILITIE. Her||k van alle Maten en Gewichten Bnitenianb. Bitmewïaub. ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM®. COS TEE ZOON. JACHTEN VISSCHERIJ. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR maakt bekenddat ter secretarie dier gemeente verkrijgbaar zijn blanco aanvragen ter bekoming van JACtLT- en VISCHAC- TEN dienstjaar 1884,5. Alkmaar De Burgemeester van Alkmaar, 15 Febr. 1884. A. MACLAINE PONT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat ter gemeente-secretarie in den loop dezer maand aan vraag kan worden gedaan door lotelingen van deze gemeente, lichting 1884, om bij de zeemilitie te worden ingelijfd. De voordeelenaan deze dienst verbondenzijn vermeld in de daartoe aangeplakte openbare kennisgeving. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 12 Maart 1884. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. voor de neringdoenden van ALKMAAR van 1 tot en met 31 Maart 1884, op alle werkdagen, van 's voorm. 9 tot 's nam 2 uren, in het IJKKANTOOR. VERGADERING van den RAAD der gemeente ALKMAAR, op Woensdag, 19 Maart 1884, des namiddags te 123/, ure. Namens den Voorzitter van den Naad, De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. De scbutler PIETER PLE1JTER wordt verzocht zich ter gemeente-secretarie alhier aan te melden. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de le helft der maand Eebruari 1884. Wed. P. Admiraal Alkmaar; K. Berts, Mej. N. Dekker, D. de GrootA. vau Hemert,H. MeerschF. Steenmei|er J. Schepemaker, C. Tjjrnan, Amsterdam; A. v. d. Kleij, Delft; Mol, Kogerpolder; P. van Groos, Nieuwerkerk; C. Koel, RotterdamB. Zonderhuis T Van de hulpkantoren HeiloSimon Bakker, St. Paneras. St. Paneras: Jan Krabbel, Alkmaar. Briefkaart: P. H. BakkerAmsterdam. Verzonden geweest naar Amerika Van het hulpkantoor Rustenburg G. Pels Chicago. Belgie B. Pilk Borgerhout. 4 PRANKEIJK. Op de vergadering der aandeelhou ders in de Suez-Kanaalmaatschappij is het zeer onstui- mig toegegaan. Één aandeelhouder de heer Abeille was o.a. zoo verontwaardigd dat hij over tafels en stoelen heen vloog om den heer de Lesseps aan te te vallen. De stemming had onder zulk een groot geweld plaatsdat men elkander ter nauwernood kon verstaan. Prins Napoleon heeft onlangs gezegd dat hij niet bezat het goud van de Orleansen dat hij arm was en op die armoede roem droeg. De Pigaro antwoordt daarop, dat het Prankrijk's schuld niet is als hij arm is. Van 25 Deeembe 1852 tot 4 September 1870 genoot hij ruim f 18,500,000 in geld uit de schatkist het inrichten van het Palais Royal en het kasteel van Meudon voor hem heeft bijna f 2,500,000 gekost. Voegt men daarbij de door hem genoten buitengewone toe lagen van het rijk voor het bijwonen van tentoonstel lingen voor reizen enz. dan blijkt hetdat zijn ar moede niet van die soort iswaarop men roem draagt. S e n a a t. Den 10 bij de voortgezette tweede lezing van het ontwerp-gemeentewet is de oude vraag behandeld, of den burgemeester al dan niet de sleutels zouden toe komen van de kerkgebouwen en kerktorens. De heer Chesnelong stelde voor, het daartoe strekkend artikel te schrappen, welk voorstel met 180 tegen 98 stemmen verworpen werd. Een door gematigde republikeinen voorgesteld amendementstrekkende om het artikel te [verzachten, of, naar het oordeel hunner tegenstanders van alle kracht te berooven werd mede verworpen waarop eindelijk met 164 tegen 94 stemmen eene door den heer Griffe aanbevolen lezing van het artikel werd goedgekeurd waarbij den burgemeesters het bezit van beide sleutels verzekerd werd. Den 13 vroeg de heer de Gavardie verlof om de regee ring te ondervragen over Egypte. De minister-presi dent antwoorddedat er groote bezwaren bestonden tegen eene behandeling dezer zaak op dit oogenblik en vroeg verdaging dier ondervraging. Zij werd daarop uitgesteld tot na Paschen. EGÏPTE. De diplomatieke agenten van Prankrijk en Italië dienden den 13 bij den minister van buitenl. zaken een gelijkluidend schrijven inwaarbij schade vergoeding gevraagd wordt wegens het bombardement en den brand van Alexandrie. STATEN-GENEEAAL. Tweede Kamer. De heeren Euysen Pompe van Meerder- voort verdedigden den 13 met den minister van justitie het wetsontwerp, houdende wijzigin gen in de wet op de rechterlijke organisatieterwijl de beer A. M a c k a y nader zijne bezwaren ontwikkelde. Art. 1 werd goedgekeurd nadat een araendement van den heer Gralamaom den geheelen titel der wet weg te laten als overbodig en vervelend, verworpen was met 32 tegen 18 steramen. Art. 24 werden goedgekeurd, nadat de minis ter van justitie den heer van der Kaay geant woord had dat hij de novelie niet verder uitgebreid had, dan minister Modderman in de la Kamer be loofde. Op art. 5, waarbij het beginsel van hooger beroep in alle strafzaken aangenomen is, was door den heer Wintgens de volgende wjziging voorgesteld De arrondissements-rechtbanken vonnissen in eersten aanleg over bedelarijover overtredingen ter zake van belastingen en over alle misdrijven waartegen geene hoogere straf is bedreigd dan vier jaren gevangenis. Dit amendement werd door den voorsteller ingetrok ken daar hij zich kon vereenigen met datingediend door den heer A. Mackay, luidende: „De arrondissements-rechtbanken vonnissen over be delarij over overtredingen ter zake van belastingen en behoudens het bepaalde bij het eerste iid van art 44, over alle misdrijven, waartegen geen gevangenisstraf van meer dan vier jaren is bedreigd, met uitzondering der zaken aan den Hoogen Eaad opgedragen. „De bedreiging van bijkomende straffen alsmede de strafvermindering en strufverhooging wegens medeplich tigheid poging, herhaling of persoonlijke omstandig heden komen bij de bepaling der bevoegdheid niet in aanmerking. „De vonnissen zijn aan hooger beroep onderworpen, met uitzondering van die wegens bedelarij en van die wegens belasting-overtreding, voor het geval daartegen geen andere straf' is bedreigd dan geldboete van ten hoogste twee honderd gulden." De heer Lobman stelde als sub-amende*;:;ent voor, de rechtbanken ook te doen oordeelen over de misdrijven, die door de gerechtshoven overeenkomstig de bepalin gen van het wetboek van strafvordering naar haar zijn verwezen. Bij de over deze amendementen gevoerde beraadsla ging deed de heer van Houten zich als tegenstan der van het regeeringsartikel kennen. Werd het aan genomen dan zou hij tegen alle invoeringswetten van het nieuwe wetboek van strafrecht stemmen. Hij was van oordeel dat de behandeling van correctioneele zaken bij de rechtbanken zeer slordig was en dat men, door de rechtbanken met alle strafzaken te belasten in de practijk zou verliezen, wat men in theorie in een beter wetboek zou winnen. Den 14 werd, na eenige beraadslaging over de amen dementen die door de voorstellers nog gewijzigd wer den door den minister van justitie het arti kel, met behoud van het beginsel, ook eeuigzins aangevuld en met den heer E u y s nader verdedigd. Het subamendement-Lobman werd aangenomen met 57 tegen 11 stemmendoch het gewijzigde voorstel Mackay verworpen met 44 tegen 25 stemmen. Art. 5 wordt daarna goedgekeurd. Bij art. 6 wordt het amendement van den heer A, Mackay, om in strafzaken door drie in plaats van door vier rechters in de rechtbanken te doen vonnissenna bestrijding door den minister en verdediging door de heeren van der Kaay, Euijs en Kist, die niet inzien, waar om een rechtspraak door vier rechters meer waarborgen oplevert dan eene door drie, aangenomen met 57 tegen 8 stemmen. De artikelen 615 werden goedgekeurd en de geheele wijziging der wet op de rechterlijke orga nisatie aangenomen met 48 tegen 19 stemmen. Het ontwerp tot wijziging van het burgerlijk wetboek werd aangenomen met 53 tegen 12 stemmen na ver werping van een op art. 2 door den heer A. Mac kay voorgesteld amendementom te laten vervallen de bepaling dat de man of vrouw echtscheiding kan vragen wanneer een der echtgenooten veroordeeld en gestraft is met meer dan 4 jaren gevangenismet 37 tegen 28 stemmen en van art. 3 met 36 tegen 29 stemmen, welk artikel bepaaldedat de schorsing van het vonnis door de aanvraag om kwijtschelding van straftevens het rechtsgeding tot echtscheiding zou schorsen en het verleenen dier kwijtschelding het recht van echtscheiding zou doen vervallen. Het ontwerp tot wijziging van het wetboek van koophandel werd zonder beraadslaging met algemeene st. aangenomen. De wijziging van het wetboek van Burgerlijke rechts vordering werd mede met algemeene stemmen aange- men na verwerping en intrekking van een paar artikelen. Met 44 tegen 19 stemmen werd daarop besloten de behandeling der motie van orde betreffende den waterweg van Amsterdam naar Rotterdam te doen aan vangen den 17 's namiddags 1 uur, daar de heer Eut- gers, aan wien het woord gegeven was tot toelich ting dier motie uitstel verzocht daar hij de stukken niet bj zich had. Hij had gedacht, dat de behandeling der rechterlijke wetten niet zoo spoedig zou afloopen. Den 9 is op het graf van wijlen den heer H. Homan in leven hoofd der school te Hem, een gedenk steen gelegd als bewijs van achting zijner leerlingen, Den 11 is te Enfchuizen het vernieuwen van eenige straten aangenomen door P. Ootes te Wognum voor f 3338. Een den 12 te Helder in een tabaks- sigaren- en parfumeriënwinkel aan den Kanaalweg ontstane brand terwij! de bewoners nog in diepen rust lagen werd door de buren en voorbijgangersdie zich toegang tot het huis wisten te verschaffen gebluscht, Den 12 werd in de provincie Overijsel biddag gehouden voor het gewas door godsdienstoefeningen in de verschillende protestantsche kerken overal werd gelijktijdig openbare arbeid verricht. - In den avond van den 12 des avonds omstreeks 9 uren werd op den weg nabij den watertoren der duinwaterleiding te 's Gravenhage de persoon gevon den die gedurende meer dan 14 dagen reeds verdacht werd van het onbevoegd bemachtigen van eenden of wild daar men des avonds steeds hoorde schieten. De boschwachter Snoek die op eenigen afstand ver gezeld was van nog 3 politiebeambten geraakte met hem aan bet worstelen toen hij bem wilde aanhouden, en ontvingnadat het den strooper gelukt waszich los te wringeneen pistoolschot in het beenwaar door hij nederviel. De strooper wist te ontsnappen doch werd den volgenden dag aangehouden en tot be kentenis gebracht. Hij is genaamd Hendrik de Bruin, tappers bediende. Aanvankelijk was het vermoeden op een ander gevallen doch het volgende gaf aanleiding tot de ontdekking van den moordenaar. Hij had bij zijne vlucht een pak kleeren weggeworpen waaronder zich een broek bevond. De commissaris van politie de heer Vernéezag, dat de daaraan bevestigde knoo- pen, waarin een naam vermeld stond, van buitengewo nen vorm waren en meende een vest gezien te hebben, dat ook van die knoopen voorzien was. Uit bij den kleerenmaker ingewonnen inlichtingen bleekdat die broek gemaakt was voor een heer in Middelburg die haar later met het vest geschonken had aan zijn knecht, thans te 's Gravenhage woonachtigdie deze kleeding- stukken weder aan den moordenaar, geschonken had. De moordenaar schjnt te beweeren, dat hj onverhoeds aangegrepen is en zich toen verdedigd heeft. In den nacht van den 12 op den 13 werden te Haarlem op straat 2 personen door de politie aange houden dragende een zak waarin 9 lange tarwebroo- den die zij een oogenblik vroeger ontvreemd hadden uit een wagen voor de broodfabriek aan de Bakernesser- gracht. Reeds lang waren zij verdacht van zich schul dig te maken aan dergelijke diefstallen. Op de jaarmarkt te Maastricht is den 13 van een veehandelaar f 685 aan bankpapier, dat hij in een ongesloten taschje om zijn schouder hingontstolen. De gemeenteraad van Rotterdam heeft den 13 f 300 subsidie verleend aan de afdeeling Botterdam der maatschappij voor tuinbouw en plantkunde voor hare dit jaar te houden tentoonstelling en aan de elec- triciteits maatschappij, stelsel de Kothinsky, vergunning verleend, om, bij wijze van proef, een kabel te leggen voor electrische verlichting. In de huishoudelijke vergadering van de leden der vereeniging voor de statistiek in Nederland is den 13 besloten tot het oprichten van een statistisch insti tuut te Amsterdamwelke instelling ten doel heeft, om op breeder schaal dan tot heden voor de vereeni ging mogelijk was, statistische bouwstoffen ts verzamelen en te bewerken en zooveel mogelijk met die van het buitenland te vergelijken. Tot directeur werd met in gang van 1 Mei a.s. benoemd de heer mr. A. Beaujon te 's Gravenhage. Den 13 is te Krommenie bij herstemming tot lid van den raad gekozen de heer J. Booy, met 57 stemmen tegen 36 op den heer J. de Jong Hz. In den nacht van den 13 op den 14 brak te 3'/< ure te Rotterdam een hevige brand uit in een perceel aan de Goudsche Dwarsstraat bewoond door 4 gezinnen. De meeste bewoners konden met moeite gered worden en de belendende gebouwen bleven alleen gespaard door het krachtig optreden der brandweer. Slechts één bewoner was tegen brandschade verzekerd. In den nacht van den 13 op den 14 is de goe derentrein der Holl. Spoorwegmaatschappij te Amster- ontspoord op de hoogte van den overweg bij den Oruquiusweg ontspoord, zonder dat persoonlijke onge lukken gebeurden. Drie goederenwagens werden omge worpen en sterk beschadigd. De oorzaak dezer ontsporing wordt gezocht in het losraken van een wielband. Bedankt voor het beroep naar Yorchten en Wijhe door ds. jhr. J. van Gesseler te Purmer. Toezegging van beroep naar Purmerend is gegeven aan ds. A van de Water te Sassenbeim.

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 5