II ll; i.l I \J m iff 4- IM I FJV Biitttetilanb. voorschriften vast te stellen betreffende de daartegen raadzame voorzorgsmaatregelen. Paul Bert en nog 5 leden der commissie voor het lager onderwijs hebben voorgesteld, op de staatsbegroo- ting voor 1885 twee nieuwe posten uit te trekken, een van 5,000,000 en een van f 2,500,000 tot het ver- hoogen der bezoldiging van de leekenonderwijzers en De prefect der Seine is met den gemeenteraad van Parijs in onmin geraakt en wel over de vraag, in welk lokaal het onderzoek der lotelingen zou plaats hebben. Het door den prefect aangewezen lokaaldat verder van de kroegen gelegen wasbeviel niet aan den raad. Hoewel door den raad uitgenoodigd, alsnog aan zijnen wensch te voldoen heeft de prefect voor dit jaar zijn lokaal gehandhaafd daar het in alle oproepingsbiljetten reeds vermeld was. Een raadslid verklaardedat hij den raad beet genomen had. Senaat. Bij de tweede lezing van de nieuwe ge meentewet is den 13 het bij de eerste lezing met 2 stemmen meerderheid verworpen amendement van den heer de Pressensestrekkende om de gemeenten te verplichten het te kort komende voor den eeredienst der drie erkende kerkgenootschappen aan te vullen met eene stem meerderheid aangenomen. Den 15 bracht graaf de Saint Vallier hulde aan de dappere soldaten en zeelieden in Cnina die door het innemen van Bac-Ninh een nieuwen lauwer voor de fransche vlag verworven hadden. Regeering en land zouden hen wel beloonen maar zij moesten wetend»t 's lands vertegenwoordiging hunne houding bewonderde. Op voorstel van den voorzitter stemde de vergadering met deze woorden in. De gemeentewet werd in die zitting aangenomen met 192 tegen 72 stemmen. Kamer. Den 15 werd de beraadslaging over het wetsontwerp op het onderwijs hervat. Een amendement, om de afgevaardigden uit de algemeene raden door deze raden en niet door den minister van openbaar onderwijs te doen benoemen, werd ondanks het verzet der regeering met 262 tegen 233 stemmen aangenomen. ITALIË. De voorzitter der Kamer, de heer Earini, weigerde den 10 aan het lid Farina het woord om een persoonlijke zaak te bespreken. Dat lid wenschte, dat de vergadering hierover geraadpleegd zou worden! Met eene meerderheid van 30 stemmen werd hem bet woord gegeven. De voorzitter nam 'daarop zijn ont slag en bleef bij dat besluit volharden, ook toen de Koning, bij hem aandrong om daarop terug te komen. Verscheidene afgevaardigden van verschillende richting en minister Mancini namens de regeering stelden daarop voor, hem uit te noodigen, voorzitter te blijven. In het daartoe strekkende besluit sprak de Kamer haar ver trouwen in hem uit en weigerde zij met zijn aftreding genoegen te nemen. Ook die poging bleef vruchtelocs. Den 12 kwam een brief in waarbij hij verklaarde in zijn ontslag te volharden ondanks dat besluit. Den 19 wordt nu een nieuwe voorzitter benoemd. In den nacht van den 13 op den 14 is de oud-mi nister Sella de krachtige tegenstander van een bond genootschap met Frankrijk tijdeus den fransch-duitschen oorlog, overleden. RUSLAND. De directeur van politie te Petersburg heeft van het uitvoerend bewind der nihilisten een brief ontvangen waarin ieder die hem inlichtingen komt geven over den moordenaar van kolonel Soudei- kin met den dood bedreigd wordt, terwijl hij verzocht wordt, dien brief aan iede.en verklikker te laten lezen, wanneer deze den voor hem uitgeloofden prijs ontvangt'. SPANJE. De bladen maken melding van het ont dekken eener militaire samenzwering van zuiver repu- blikeinschen aard. Eenige officieren en militairen zijn in hechtenis genomen. ZWEDEN en NOORWEGEN. Den 8 is het rechts- geding tegen minister Kierulf begonnen. Zijn verde diger verzette zich tegen de samenstelling van het ge rechtshof, op grond van de partijdigheid van sommige rechters doch dit verzet bleef zonder gevolg. De Koning heeft in een eigenhandig schrijven aan den afgetreden minister Selmer een bewijs zijner hoog achting gegeven door hem te schenken het groot kruis der Seraphijnen orde. EGA PTE. Volgens het door den engelschen minis ter van oorlog ontvangen bericht was den 13 generaal Graham des avonds met de geheele krijgsmacht opge rukt tot aan het dorp van Osman-Digmadat met eene groote krijgsvoorraad voor kanonnen en geweren verbrand was. De vijand bood geen tegenstand. Van tijd tot tijd werden eenige geweerschoten gelost, waar door een man werd gewond. De kavallerie zou dien avond te Soeakim terugkomende infanterie en de artillerie zouden in de „zareba" hunne tenten opslaan en en volgenden dag naar Soeakim terugkeeren. De ge wetsten werden des ochtends reeds naar Soeakim gezonden. Het getal gesneuvelden bij den geleverden ve dslag bedroeg 5 officieren en 86 minderen dat der gekwetsten 8 officieren en 103 minderen- 19 man werden vermist. Een groot deel van het ver- ïes was veroorzaakt door het verbreken van een er gevormde vierkanten door de oproerlingen die met ware doodsverachting aanvielen. Zeshonderd hunner lijken waren op de plaats zelve gevonden, oor e naderen op handen en voeten ontweken zij vuu' der engelschen en slaagden er in, de engel- sche soldaten een oogenblik te doen terugtrekken. Het aanrukken der kavallerie, die het (gevaar zag waarin de soldaten verkeerdendeed een oogenblik van aarzeling ontstaan bjj den vijand die daardoor verrast was van welke gelegenheid de engelscbe offi cieren gebruik maakten om onder hunne manschappen 6|r|0r o ^herstellen. Van de marine brigade sneu- ve en o ücieren en 7 minderen bij de verdediging unner anonnen welke zelfs gedurende eenige mi- nu en in het bezit van den vijand geraaktenmaar spoedig heroverd werden. De vijand viel tegelijkertijd bet andere vierkant aan maar werd daar afgeslagen. ïlnnn °ht Werd °P niet minder da& 10000 of ff ?an ëeschat en zijn verlies op meer dan 2000 man. en 14 kwamen de generaals Graham en Stewart we un staf te Soeakim aan. De gekwetsten kwamen eerst en 15. Bij het vernielen van krijgsvoorraad door de engelscbe troepen op den 14 werden 2000 ver orgen geweren gevonden die ook vernietigd zijn. I |6ni^e ®evanSen gönomen gekwetste oproerlingen ver klaarden, dat een neef van Osman-Digma en verschei dene aanvoerders gesneuveld waren. Osman-Digma was bij den aanvang van den strijd te Tumanid maar tro naar het gebergte terugzoodra hij zijne troepen zag wijken. In eene loopgraaf waren 1500 lijken van oproerlingen gevonden. In een openbare vergadering is den 16 eene motie aangenomen waarin aangedrongen wordt op volledige en onmiddelijke betaling der door de internationale commissie toegekende schadevergoeding wegens het bombardement van Alexandrië Admiraal Hewitt heeft f 12500 belooning uitgeloofd voor hem, die Osman Digma dood of levend in zijne handen levert. Noordholland alleen moest aannemen opdat deze zoo gewenschte verbetering ten spoedigste tot stand kwam. De gebreken der bestaande vaart werden door den heer D i r k s nog eens in korte trekken uiteengezet. En het was voor de regeering van zeer veel belang om te we ten, hoe de Kamer er over dacht. De tegenstanders za«en in deze motie een provinciaal belang. Noord- en Zuid holland moesten zich zeiven maar helpen. In Holland werden slechts 36 opeenten, in Friesland 121 geheven. Bovendienwelke waarde zou aan deze motie te hech ten zijn, al werd zij aangenomen? In zaken, waarin de wetgevende macht uitspraak heeft te doen, betee- kenen motiën niets. De regeering was niet verplicht zich daarnaar te gedragen. De toestand van 's rijks geldmiddelen gedoogde niet zulk eene belangrijke uit gaaf. Evenmin was het mogelijk over de door Noord holland gestelde voorwaarden te oordeelen. De Kamer zou een geheel nieuw standpunt innemen door bij eenvoudige motie nieuwe openbare werken te scheppen De beraadslaging werd daarop tot den 18 verdaagd. CHINA. Generaal Millot meldde den 13 uit Bac- Ninh dat de fransehen zich meester maakten van 100 kanonnen, vele geweren en eenigen krijgsvoorraad. Het op den 12 geleden verlies bestond uit 6 dooden en 24 gekwetsten. Een afdeeling troepen was gezon den naar Thai Nguyen en een andere Daar Lang Son. I Saigon werd den 14 geseind, dat zeeroovers zich bij Hai-Phong den 13 meester gemaakt hadden van een klein handelstoomEchip. Zij brachten den franschen ka pitein en elf man der bemanning om het leven. Troe pen waren tegen de daders afgezonden. VEREENIGDE STATEN. Bij de bespreking in den duitsehen Rijksdag van de terugzending van het besluit in zake Lasker aan het amerikaansche Huis der vertegenwoordigers verwees prins Bismarck den amerikaanschen gezant Sargentdat hij niet met het noodige overleg in deze zaak gehandeld had. De mi nister van buitenl. zaken heeft dien gezant gevraagd, weike stappen hij noodig acht met het oog op dat ge zegde. ZÜID-AMERIKA. De goedkeuring van het tusscben Chili en Peru gesloten handelsverdrag door het peru- aansche congres geschiedde met 90 tegen 6 stemmen. ZUID-AFRIKA. Bij een bloedig gevecht tusschen Usibepu en Mnyamana is eerstgenoemde geslagen en tot terugtrekken genoodzaakt geworden. Zijne hoofd- kraal werd verbrand en verscheidene zijner volgelingen werden gedood. De Oe-Soeto's hebben hun verzoek om steun aan den heer Grant, den raadsman van Ketswayo, herhaald. rige wanden plaatsten om voor de verwachte voorstel ling ruimte te maken. Door het in een hoek der zaal geplaatste orkest met krachtige tonen begroet, traden de saamgezwo renen paarsgewijze de zaal binnen. Zij hadden hunne fakkels voor het huis op een hoop te zaam geworpen. Ie midden van de langs de wanden geschaarde sier lijk gekleede heeren en dames schenen deze vermomde gestalten met hun gemaskerd gelaat nog donkerder en vreeswekkender. Menig vrouwelijk hart kon bij hun nen aanblik een beklemmend gevoel niet onderdrukken en prinses Hendrik wendde zich met eenen vragenden blik naar den achter "hare stoel staande prins van .Nassau. „Een zonderlinge vermomming, waarin uwe vrienden hier verschijnen." De prins lachte een weinig gedwongen. „Ik heb er Uw Koninglijke Hoogheid toch op voor bereid dat de verrassingen van graaf Falconi niet alledaagsch zijn." Zwijgend ging de zonderlinge optocht de Koningin voorbij terwijl ieder paar met eene diepe eerbiedige buiging groette. Daarop openden zich de rijen maakten vervolgens eenige figuren, ongeveer als bij eene polonaise door dit voorspel de spanning van het ge zelschap tot het toppunt voerende. fVordt vervolgd. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. De ministers van justitie en van binnenlandsche zaken, in het midden latende, of herziening der drankwet noo dig is, hebben aan het verlangen der Kamer voldaan en voorgesteld, den termijn van art. 28 2e. lid der wet voor gecombineerde bedrijven te verlengen tot 1 Mei 1886 en in de wet de bepaling op te nemen, dat aan art. 3 zal worden toegevoegd dat onder andere winkelnering niet verstaan wordt het bedrijf van slijter, restaurateur, sociëteit- biljart- of opentafelhouder, kof! Sehuis- wijnhuis- of bierhuishouder. Den 17 ving de beraadslaging aan over de motie, voorgesteld door den heer de Bruyn Kops en 14 anderen luidende„De Kamer, van oordeeldat de verbetering van den Waterweg van Amsterdam naar Rotterdam niet langer mag worden uitgesteldwil men de thans bestaande zekerheid niet in de waag schaal stellen, dat daartoe, hetzij door de provin ciën Noordholland en Zuidholland te zamen hetzij door de provincie Noordholland alleen eene bijdrage lan drie millioen guldens zal worden gegeven en in de onderhoudskosten jaarljks twintig duizend guldens zal worden bijgedragen gaat over tot de orde van den dag." Zij werd verdedigd door de heeren Rutgers van Rozenburg en Dirks en bestreden door de heeren Gratama, Wijbenga, Haffmans, Bastert, Godin de Beaufort en Corver Hooft. De voorstanders toonden breedvoerig aan dat de regeering een eind moest maken aan het af! wachten en het aanbod van beide provinciën of van r> j daders van den diefetal in het postkantoor te Breda blijven nog steeds onbekend. De officier van justitie nooaigt nogmaals ieder, die eenige aanwiizing of inlichting kan geven uitdaarvan mededeeling te doen en verzoekt ten tweeden male dringend, dat de schrijver van een naamloozen brief, geteekend'B, den 3, des middags 12 uren, in de bus ten huize van' den commissaris van politie gestoken door een jongen zich bekend make. Hij kan zooveel mogelijk van" ge! heimbouding verzekerd zijn. ^aaolandscbe kamer van koophandel heeft den 11 besloten, een onderzoek in te stellen naar de scheep vaart en den treinenloop op het Noordzeekanaal bij de Hembrug, om het spoorwegverkeer der Zaansche en Noordhollandsche lijn te behouden, nu de kamer van koophandel te Amsterdam bij den minister van water staat verschillende grieven tegen dat verkeer uiteen gezet en met cijfers toegelicht heeft, -it 7" Den Ujs ®en man tilt de Rijp, S. H. aan den Volgerweg in de Beeraster verdronken. De 11 is te Purmerend de nieuwe stadsteeken- oo' boven de nieuwe kaaswaag waar ruimte is voor 100 leerlingen feestelijk ingewijd. De nieuwe burgemeester van Berkhout, de heer T. Slagter, is den 12, na zijne terugkomst uit Haarlem, waar hij den eed afgelegd had ingehaald door een eerewacht van 50 ingezetenen. De dag werd verder feestelijk doorgebracht. Tot den 13 bracht de inzameling voor de maat schappij van weldadigheid 48000 op. Eene dame, die onbekend wenscht te blijyen, schonk nog f 300. De gemeenteraad van Beverwijk heeft den 14 overeenkomstig het voorstel van burg. en weth. beslo ten de zaak van het post- en telegraafkantoor te laten rusten nu de lokalen van het raadhuis door het rijk ongesehikt verklaard waren voor lokalen voor den dienst of voor directeurswoning en aan de heeren de Leeuw en Langeveld concessie verleend voor 50 jaren voor eene duinwaterleiding. De voor de verkrijging daar van toegestane 12000 zal men trachten te vinden door het sluiten eener annuiteits leening. De jaarhjksche uitgaaf zal zijn 650 voor rente aflossing en eenige andere bij de concessie gemaakte bepalingen en f 60 voor watergebruik in 4 gemeentegebouwenwaar de aanleg kosteloos door de concessionarissen moet worden gemaakt. Er zullen 8 brandkranen in de gemeente komen en op 3 plaatsen moet voor mingegoeden water verkrijgbaar zijn. Het tarief voor de ingezetenen mag niet hooger zijn dan dat te Leiden. De tapijtfabriek van den heer Brouwer te Hilver sum is den 16 des avonds met twee aangrenzende woonhuizen afgebrand. Den 17 is het bouwen van een nieuw gebouw voor bet gymnasium op een terrein aan de Wetering schans te Amsterdam in het openbaar aanbesteed aan D. Zuijdenhoek aldaar voor 146980. De winst- en verliesrekening der Gooisehe stoom tram over 1883 sluit met een batig saldo van 14822 tegenover 23932 in 1882. Het dividend werd vast gesteld op 5%. De heer H. Sellemans te Schiedam heeft de be noeming tot hoofd der school te Driehuizen aangenomen. In de laatste 3 weken zijn te Schiedam 291 run deren onteigend voor een bedrag van f 73944 het verkochte vleesch bracht 37303 op. Te Edam wil men eene gemeente oprichten van „Gedoopte Christenen'', waarvan in Groningen en Fries land reeds enkele gemeenten bestaan. De militieraad te's Gravenhage heeft een loteling, die zich op den bepaalden tijd niet aanmeldde tot het bekomen van vrijstellingdoch den volgenden dag ver scheen met de mededeeling dat hij op dien tijd niet had kunnen komenomdat zijn eenige broeder dien dag overleden was waardoor hij thans vrijstelling van den dienst verzocht, op grond van te zijn eenige zoon, verwezen naar den Koning daar hij niet kon terug komen op zijn besluit, waarbij hij voor den dienst aan gewezen was. Volgens de nieuwe kiezerslijsten telt Haarlem 1951 kiezers voor den gemeenteraad 1213 voor de 2e Kamer en 1199 voor de prov. staten. Het genootschap „Liefdadigheid naar vermogen" te Amsterdam heeft in 1883 aan losse giften 1886 en aan ondersteuningsgelden f 6520 verstrektterwijl f 896 uitgegeven werd voor voedingkleeding en bui tengewone winter-uitdeeling. Beroepen bij de ned. berv. gemeente te Zierikzee ds. A. van Oosten te de Rijp. Gedurende 1883 werden over den spoorweg Haar lem Zandvoort 235975 reizigers vervoerd. De opbrengst was van reizigers f 60,068,69, van goederen f 7976 29 van verschillende zaken f 3920,42% of f 23,19% 'per per dag en per mijl. In Noordbrabant hebben zich 71 mannen en 48 vrouwen aangemeld ter bekoming der akte van onder wijzer of onderwyzeres. De le luitenant P. 2. Olivier is bij het 7e re giment infanterie verplaatst van Hoorn naar Naarden.

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 2