No. 35. Zes en tachtigste Jaargang. 1884. V R IJ I) A G 21 MAAKT. Wij herinneren nogmaals, dat de advertentiën voor ons blad geheel per regel berekend wordenzoodat men b|) plaatsing van successievelijk 1, 2, '3 of 4 gewone regels15, 30, 45 of 60 cents betaalt. De Uitgevers. De Gevangenen van Maagdenburg. Prijs der gewone Advertentiën (EMficiëel (Bebceltc. Buitenlanb» ij urnen I au b. FBUHjLETON. tUkMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0.06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat zij in hunne heden gehou den vergadering aan J. B. HENS, slachter alhier, op zijn verzoek vergunning verleend hebben tot het vestigen eener slachterij in het perceel aan de zuidzijde van de Laat, No. 12, in wijk D. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 18 Maart 1884. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BELGIE. De brusselsche afgevaardigde Paul Janson heeft in de Kamer de volgende motie ingediend naar aanleiding van de vragen voor het onderzoek der kie zers De Kamer van oordeel, dat het door het minis terie van onderwijs openbaar gemaakte stel vragen moet worden herzien en vereenvoudigden dat alle vragen betreffende de wijsgeerige of godsdienstige mee ningen der kandidaten daaruit moeten worden verwij derd, gaat over tot de orde van den dag. Deze motie werd den 18 door staking van stemmen, 61 tegen 61, verworpen en een andere door de regeering aanvaarde motie aangenomen. DUITSCHLAND. Rijksdag. Het wetsontwerp ter verzekering der arbeiders in geval van ongelukken is naar eene commissie van 28 leden verwezen. Den 18 is de krediet aanvrage voor het ministerie van marine, ten bedrage van 18% miljoen voor torpedo bootentorpedo-batterijen enz., naar de begrootings- commissie verwezen. De tot alle partijen behoorende leden die daarover het woord voerden, lieten zich ten voordeele van het krediet uit en gewaagden met lof van de leiding der marine-zaken waardoor in korten tijd uit kleine beginselen eene krijgsvaardige vloot ver kregen was. Het hoofd der admiraliteit Caprivi zeide daarop dank voor de instemming en ondersteuning door den rijksdag voortdurend aan de marine geschonken. ENGELAND. Minister Gladstone maakte den 18 een rijtoer. Op raad zijner geneesheeren is zijn vertrek naar buiten tot den 19 uitgesteld. Hoogerhuis. Minister Derby verklaarde den 17 op eene vraag van lord Cadogan over het transvaal- sche verdrag, dat het woord „suzereiniteit" daarin niet voorkwam omdat het zoo moeielijk te omschrijven is maar dat de toestand, dien het uitdrukt, zal blijven voortduren. Zoo de volksraad deze overeenkomst ver wierp bleef de oude van kracht. Hij kon echter niet onderstellen, dat de transvaalsche overheid zich zooveel moeite voor eene nieuwe overeenkomst zou gegeven hebben om die ten slotte toch te verwerpen. Lord Salisbury betreurde hetdat de bekrachtiging van het Parlement niet voorbehouden was. Lagerhuis. Minister Hartington verklaarde den 17, dat aan de Porte geen voorstel was gedaanom de havens der Roode zee in hare macht te stellen. Minister Hartington deelde den 18 mede dat de be kendmaking waarbij een prijs op het hoofd van Osman Digma gesteld is, door de regeering niet goedgekeurd en hare intrekking gelast is. Verder bestaat er geen plan om admiraal Hewitt terug te roepen. Minister Eitz Maurice deelt mededat de laatste tijding van generaal Gordon gedagteekend was 11 Maart. De heer Dodson stelde voor, tot de tweede lezing van het wets ontwerp op den invoer van vee over te gaan. Hij verklaarde dat de regeering voornemens was bij de artikelsgewijze behandeling de verwerping voor te stel len van de belangrijke veranderingen door het Hoo gerhuis in de voordracht gebracht. Na eene beraad slaging van 5 uren is de tweede lezing van het ontwerp verdaagd. De zitting van den 15 is eerst den 16 's morgens 6 uren geëindigd. FRANKRIJK. De minister-president ontving den 18 den voor eenigen tijd benoemden fransehen gezant te Peking Patenótredie zich weldra naar zijn post zal begeven. Volgens over Shangae ontvangen berichten uit Peking zou de cbineesche regeering zeer ontmoedigd zijn en verlangen naar den vrede. Met 34 tegen 5 stemmen werd den 17 tegen den zin van den prefect eene motie aangenomen waarbij de regeering uitgenoodigd werd de gevraagdedoch door haar geweigerde machtiging te verleenen tot het oprichten van een gedenkteeken op het grat der slacht offers van den commune-opstand in 1871, op het daartoe bij raadsbesluit van 24 Dec. 1883 aangewezen terrein. Kamer. Den 18 werden de laatste artikelen van het wetsontwerp op het lager onderwijs met geringe wijziging aangenomenna verwerping van verschillende door de rechterzijde voorgestelde amendementen. ITALIË. De heer Coppino oud-minister van on derwijs in het eerste liberale ministerie van 1880fs den 19 tot voorzitter der Kamer gekozen met 228 stemmen. De heer Cairoli verkreeg 145 stemmen. NOORWEGEN en ZWEDEN. Minister Kierulf s op dezelfde gronden als minister Selmer den 17 ver oordeeld tot het verlies van zijn ambt en tot betaling van 600 kronen proceskosten. EGYPTE. Den 15 heeft majoor Brabazon met eene kleine afdeeling kavallerie eene verkenning gedaan naar de bronnen van Handuk, aan den weg van Soea- kim naar Sinkat, op 10 mijlen van eerstgenoemde plaats gelegen. Langs dien weg werd geen vijand gezien terwijl de bevolking goedgezind scheen te zijn. Gene raal Graham vaardigde eene legerorder uit, waarin hij, na den moed en de volharding der troepen geroemd te hebben verklaart dat thans de tweede taak van den veldtocht ten einde was gebrachtdaar het vijan delijk leger dat Soeakim bedreigde verstrooid was en zijn aanvoerder naar het gebergte had moeten vluchten. Te Soeakim geraakten de daar aanwezige egyptische troepen aan het muiten. Zij weigerden hun werk voort te zetten en verzamelden zich op het strand, wenschende naar Cairo te worden teruggezonden. De rust is her steld. Veertig hunner werden gegeeseld en een officier, die verdacht wordt van de onlusten veroorzaakt te heb ben, zal voor een krijgsraad te recht staan. CHINA. Generaal Millot meldt uit Bac-Ninh den 17, dat de nederlaag der chineesche troepen meer en meer volkomen wordt. De franschen vervolgden hen tot Thai-Nguijen en halverwege den weg naar Langson. Hij geloofde niet, dat het noodig was verder te gaan. Hij meldde verder, dat hij het fort Phulung als vooruit geschoven post zou behouden en dat hij naar Hanoi zou terugkeeren. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Den 18 werd de behandeling der motie de Bruyn Kops c. s. over de verbetering van den waterweg Am sterdam-Rotterdam voortgezet. De heer B u m a was voor de motie, mits in de eerste plaats het werk uitge voerd werd door de provinciën met Rijkssubsidie en tolvrije vaart verzekerd was. Voor rekening van den staat kon de uitvoering eerst geschiedenwanneer zijn eerste wensch op onoverkomelijke bezwaren stuitte. De beeren Reekers, Mees en Wiehers verdedig den haar daar deze waterweg niet uitsluitend een provinciaalmaar wel degelijk een algemeen en defen- siebelang was. De heer R e u t h e r, erkennende het defen- siebelangzag toch geen reden tot uitvoering van het werk met het oog op den toestand der geldmid delen. De heer A. van Dedem bestreed de motie en het werk zelf. Zij die de voordeelen van dit kanaal zouden trekken moesten ook de lasten dragen. Door al die groote kanalen voor schepen van groote af- 17) HISTORISCHE NOVELLE. Opmerkzaam luisterde intusschen graaf Falconi naar hetgeen buiten voorviel. Het was stil onder de me nigte geworden nadat de vreemde officieren het huis der prinses waren binnengegaan het opnieuw begin nen van het tumult zou voor hem het teeken zijn dat de overrompeling der pruisische wacht in de Wa terstraat gelukt was dat zijne vrienden de troepen ontvluchte gevangenen naderden. Bijna viel de tijd hem te lang reeds fluisterde men hier en daar in het gezelschap dat de toebereidselen tot de comedie ongepast lang werden gerektdaar klonk op eens van de straat een verward geroep, Fal coni onderscheidde duidelijk de gillende schreeuw „Verraad 1" Eene wenk van hem en de saamgezwore nen stelden zich rondom in de zaal op, hij zelf sprong dicht voor den stoel der Koningin en wierp plotseling mantel en masker op den grond. Een kreet van ont zetting weerklonk door de zaal. Niet in schitterende kleederen verschenen de vreemde officieren gewa pend tot de tanden alsof zij tot eenen strijd waren toegerust en met bleeke gezichten, die tot het uiterste besloten schenen, stonden zij nu tegenover het verschrikte gezelschap. „Wat beduidt dat!" Prinses Hendrik stond van hare stoel op. Eene duivelsche lach misvormde het gelaat van den graaf. „De verrassinguwe koninklijke Hoogheidriep hij met eene duidelijke, verklinkende stem, „die gij ons veroorloofdetu ter viering van de overwinning bij Liegnitz te bereiden. De gevangenen van Maag denburg hebben hunne ketens verbroken de overwin naars van Liegnitz zijn nu de gevangenen van Maag denburg Graaf Falconi rukte met geweldige kracht den zestienjarigen prins van Pruisen aan zijne zijde en zette hem een pistool op de borst. „Niemand verroere zich of de prins is een lijk De hovelingen grepen naar hunne degens de vrou wen verbleekten en vielen in onmacht. Daar wierp zich mevrouw von Yosz vastbesloten tusschen den jeugdigen prins en den italiaan, om den zoon van den man, dien zij bemind bad met haar eigen lichaam te dekken. Een woeste worsteling volgde tusschen haar en graaf Falconieene worsteling waarin niemand het waagde de moedige vrouw te hulp te bomen, daar de tot het uiterste besloten opstandelingen iedere be weging met den dood dreigden te straffen. Men hoorde de nadering van eene zich om niets be kommerende voortstormende menigte graaf Falconi slingerde de zich aan hem vastklemmende mevrouw von Vosz van zich af en zag met een glimlach vol wilde zegepraal naar de deurwaardoor in het volgende oogenblik zjjne vrienden moesten binnenkomen. Was het eene zinsbegoochelingdie de graaf in het laatste oogenblik een mislukken zijner onderneming voorspie gelde Dat waren geen gevangenen in hunne ver scheurde unitormen, die hunne ketens hadden verbroken en nu vol wraakzucht de feestzaal binnenstormden op den drempel stond kapitein von Werkenthin, gevolgd door pruisische grenadiers, hij richtte zijn pistool op den graaf' en vuurde met krachtige stem zijne getrouwen aan: „Dood aan den verrader!" Graaf Falconi ver bleekte hij stiet eenen wilden vloek uit en hief bliksemsnel zijn wapen op. Twee schoten vielen ter zelfder tijd en bloedend zakten kapitein van Werken thin en de avonturier graaf Falconi ineen. De door kapitein van Werkenthin aangeworven re kruten en het door hem saamgestelde fouragetransport waren reeds lang onder geleide van het Dernburgsche regiment naar het leger des Konings vertrokken, doch de kapitein had zijn commando aan een ander moeten overlaten. Hij lag gewond in het huis van mevrouw von Vosz en het scheen zeer twijfelachtig of hij wel ooit weder voor de vermoeienissen van den krijg geschikt zou zijn en zeker was de wond doodelijk geweest, wan neer de vrouw van den president van Maagdenburg en de kleine weder bleek geworden gravin Langen den gewonde niet met zulk eene opofferende zorgvuldig heid hadden- verpleegd. De winter was gekomen de verschrikkingen van dien Septembernacht waren reeds bijna vergeten en de vorstelijke vrouwen behoefden zich niet meer angstig te maken omtrent het lot der residentie Berlijn, waarin de Russen en Oostenrijkers gedurende de eerste dagen van October bedaarder hadden huisgehouden dan men van hen verwacht hadom een snelle terugtocht te bewerkstelligen zoodra de groote Koning zich gereed maakte hen te tuchtigen. Wel is waar was het hof altijd nog gedwongen ln Maagdenburg te blijven en de omstandigheden waren hier juist niet voor hen verbe terd. De onderhoudende prins van Nassau was zeer spoedig uitgewisseld omdat men niet wenschen kon hem te wikkelen in het onderzoekdat omtrent den opstand der gevangenen werd ingesteld en de omgang met de gevangen hoogere officieren, zelfs met degenen waarvan het beweren wasdat zij niet aan het bijna gelukte complot hadden deelgenomenwas natuurlijk afgebroken. Men kon anders nog eens aan een dergelijk persoon als graaf Falconi dezen had de kogel van den kapitein aan alle vervolging onttrokken gelegenheid geven het leven der koninglijke familie te bedreigen. De kapitein von Werkenthin zat in eenen gemakke- lijken ziekenstoelaan zijne zijde gravin Langen toen de korporaal Muller werd aangemeld die den kapitein „over dienstzaken" wenschte te spreken.

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 1