QTclcgrafisclie Berichten. &tab0~BcricfUett. jflarkt- zii Ëcnrsbembtcn. milielid van haren aanstaanden man te "Westzaan eene geldsom ontvreemdde, is door de rechtbank te Utrecht veroordeeld tot 7 maanden celstraf. Beroepen te Bergen op Zoom J. Tersteeg, predi kant te Uitgeest. Dezer dagen werd de opdracht van de onlangs by den uitgever J. Heijnis Tz. verschenen „Twee Trans vaalsche Liederen", woorden van J. J. Siemerink Schaap, een- of tweestemmig met pianobegeleiding op muziek gebracht door M. Boondoor graaf van Hogendorp aan de Transvaalsche deputatie aangeboden en onder dankbetuiging aanvaard. Donderdag 20 Maart. 's Geavenhage. Tweede Kamer. Aangenomen werd het ontwerp tot vrijstelling van den accijns bij uitvoer van geslacht vee. Op eene interpellatie van den heer van Kerkwijk over de grondwetsherziening verzekerde de minister Heemskerk dat de regeering ernstig den wil en bet voornemen heeft, om de zaak spoedig voor te bereiden en hoopte in dit zittingjaar voorstellen tot grondwetsherziening te kunnen indienen. Een zeer langdurig politiek debat volgdewaarbij door de hee- ren van Kerkwijk van Houten en Keuchenius aan de regeering onmacht werd verweten. De heeren Keu chenius en Schaepman schreven dit toe aan liberale verdeeldheid de heer Lohman aan niet-oplossing der schoolkwestiede heer Kerkwijk aan gemis van con- stititioneelen zin daar de beer Kappeijne had moeten optreden, terwijl de heer Wintgens sterk afkeurde den drang tot grondwetsherziening. De interpellatie is hiermede afgeloopen morgen behandeling der drankwet. Londen. De laatste berichten uit Egypte melden, dat de pogingen van Osman Digna om den Heiligen Oorlog te doen uitbreken zijn mis:ukt. Osman trok zich daarop in het binnenland terug door enkele ge trouwen gevolgd. In de buitengewone vergadering van het depar tement Alkmaar der Maatschappij „tot Nut van 't Al gemeen", gehouden Dinsdag, den 18 Maart 1884, bracht de benoemde Feestcommissie rapport uitom trent hare overwegingen. Zij haalde vooraf eenige his torische feiten opom aantetoonen dat in 1827 het departement zijn zilveren en in 1852 het gouden feest van zijn bestaan vierde. Thans gold het niet Alkmaars departement, maar de geheele maatschappij. Mocht men doof blijven voor de opwekking van haar Hoofdbestuur, nu zij haar eeuwfeest viert P Kon Alkmaar zich met fatsoen gesteld eens dat men het wilde aan die feestviering onttrekken daar het op den 17 Novem ber 1834 in weerwil van den druk der tijden ook het vijftigjarig bestaan van J. Nieuwenhuyzen's stichting lustig gevierd had P Kan er zich ooit eene geschikter gelegenheid aanbieden, om het streven der maatschap pij aan het groote publiek buiten haar te doen kennen? Het volmondig ja! op deze vragen deed de Commis sie besluiten onder de opmerking: dat er geene mo gelijkheid maar ook geene denbkare reden isom aan deze feestviering eenige eischen van hooger kunstgenot te stellen, het volgend programma voorstellen. Op Maan dag, 17 Novemberwant de datum der geboorte valt op Zondag eene feestrede afgewisseld door toepasse lijk kindergezang door de meest geschikte leerlingen der arm- en tusscbenschoolondersteund door orgelmuziek: bij welke feestrede autoriteiten en aanzienlijke inwo ners met wetenschappelijke en kunstlievende kringen worden uitgenoodigd. Des avonds eene Damesverga dering ook toegankelijk voor de genoodigden ter feest rede. Dinsdagavond 18 November, een feest voor de kinderen, die gezongen hebben zoo vroolijk en prettig mogelijk ingericht. Want vooral de kinderen moeten begrijpen: dat eene Maatschappij feest viert, die eene eeuw langbehalve voor hare instellingen ten alge- meenen nutte inzonderheid voor de vorming van hun verstand en hart gearbeid heeft. Deze voorstellen werden zonder discussie met algemeene stemmen aan genomen en de Feestcommissie namens het Departe ment gemachtigd om voor dit feest de vrijwillige gif ten der leden in te zamelen. J.l. zondag ontdekten een paar wandelaarsin het afgelegenste gedeelte van den Heilooërhout een begin van brand. Met moeite mocht het hun gelukken den brand tot eenige meters te beperken. Waarschijnlijk door het onachtzaam wegworpen van een brandende sigaar ontstaan, zoude hij echter ernstige gevolgen ge had kunnen hebben. Voorzichtigheid is dus zeer aan te bevelen. GEMEENTERAAD. No. 3. Zitting van 19 Maart. 1884. Voorzitter de burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig alle leden. De voorzitter opent de vergadering en stelt voor 1. over te gaan tot de beëediging van den heer mr. M. Buchner als lid van den raad, in plaats van wijlen den heer J. G. A. Verhoef!, daar geene bezwaren zijn ingekomen tegen het raadsbesluit van 27 Februari 11. om hem als lid toe te laten. Daartoe besloten zijnde wordt de heer Buchner door den secretaris binnengeleid en legt hij achtereenvolgend in han den van den voorzitter af den bij art. 83 der grondwet be doelden eed van zuivering en den bij art. 39 der gemeentewet voorgeschreven eed. Na door den voorzitter geluk te zijn gewenscht met het door de kiezers in hem gestelde vertrouwenneemt hij zitting. 2. Zijn de notulen der vorige vergadering gelezen en goed gekeurd. 3. Deelt de voorzitter mede, dat gisteren het uitbaggeren van een gedeelte van het Luttik-Oudorp van de oostzij de der Rootorensbrug tot voor de St. Jacabstraat gegund is aan den laagsten inschrijver, Jan Hink, werkman te Haringkarspel, voor 1283 f 217 beneden de raming. Voor kennisgeving aangenomen. Zijn medegedeeld de sedert de vorige vergadering ingekomen stukken. 4. Brief van Ged. Staten, ten geleide van het goedgekeurde besluit tot voldoening van 150 uit den post voor onvoorziene uitgaven der gemeente-begrooting voor 1884 aan het bestuur der afdeeling Alkmaar van de Holl. Maatschappij van Landbouw voor bijdrage in de kosten der te houden tentoonstelling van vet- en fokvee. 5. Verslag van de commissie van toezicht over het middel baar onderwijs omtrent den toestand van dat onderwijs over 1883. 6. Verslag van regenten van het burgerweeshuis omtrent den toestand dier instelling over 1883. Nos. 4, 5 en 6 voor kennisgeving aangenomen. 7. Brief van Burg. en Weth., waarbij, onder mededeeling, dat herhaalde oproepingen van sollicitanten voor onderwijzeres aan de openbare school voor meisjes, in plaats van wijlen mej. A. Spaan, met gewijzigde acten van bekwaamheid, op 1000 jaarwedde geene voldoende uitkomst hebben gehad, in over leg met den arrondissements-sckoolopziener, na verhoor van het hoofd der school, in overeenstemming met het raadsbesluit van 21 Augustus 1882 No. 18 op 1200 jaarwedde voor onder wijzeres voorgedragen worden 1° Mej. M. E. Bruinier, te Zwolle. 2» n A. C. Bakhovente Gouda. 3° A. E. E. Knoop, te Rhenen. Er hadden zich 5 sollicitanten aangemeldwaarvan een zon der stukken. Ter lezing voor de leden gelegd. 8. Brief van den directeur der burgeravondschoolhou dende uitnoodiging der leden tot bijwoning van de eind- en overgangsexamens aan die inrichting in de week van 21 tot 28 Maart e. k. des avonds te 7 uren. Voor kennisgeving aangenomen. 9. Verzoek van mej. B. Leendertzonderwijzeres aan de openbare school voor meisjes, om uitbetaling van 50, haar alsnog toekomende over het jaar 1882 daar de haar toegekende verhooging van jaarwedde naar hare meening een jaar te laat is toegekend. Gesteld in handen van Burg. en Weth. om bericht en raad. 10. Verzoek van P. Kuijper, landman in Mijzen, gemeente Ursem, om aan hem voor 80 te verkoopen 2 aren 30 centiaren van boomgaard sectie C, No. 303 en van 1 are 57 centiaren van het erf, sectie C, No. 304 beiden in Mijzen, gemeente Ursem, daar de gemeente Alkmaar bekend staat als mede-eige nares voor die gedeelten en hij er belang bij heeft, alleen eige naar van die perceelen te zijn. Gesteld in handen van de vaste commissie van financiën om bericht en raad na het geven van eenige toelichting door den Voorzitter aan den heer Kraakman. 11. Verzoek van den raad der gemeente Spanbroek om steun te verleenen aan de voorgenomen vervanging van den bestaan- den duiker te Rustenburg door eene schutsluis van voldoende wijdte, in het belang van het verkeer te water in een groot deel der provincie Noord-Holland. Daarbij wordt overgelegd de door Dijkgraaf en Heemraden van het ambacht van West- Friesland, genaamd Geestmerambachtop 20 Oct. 1883 aan de burgemeesters van Spanbroek, Opmeer, Obdam, Hensbroek, SchermerhornUrsem, AvenKorn, Hoogwoud en Sijbecarspel gegeven vergunningom dien duiker te veranderenmits die verandering plaats hadzonder kosten van de zijde van het ambachten de daartoe betrekkelijke plannen aan zijne goedkeu ring onderworpen werden. Verder wordt medegedeeld, dat de burgemeesters van Avenhorn en Spanbroek, als gemachtig den van de burgemeesters der genoemde gemeenten, zich tot den Gommissaris des Konings in deze provincie gewend heb ben met verzoek dit plan te steunenen dat deze steun hun toegezegd is, mits de belanghebbende gemeenten als te gemoetkoming in de aanzienlijke kosten en ten bewijzedat zij het tot stand komen dezer verandering op prijs stellen, een niet onbeduidende subsidie verleenden. De raad van Spanbroek besloot den 18 Januari 1884/1000 voor dat doel beschikbaar te stellen en de hulp van alle ge meenten in te roependie geacht kunnen worden bij het aan brengen van meer genoemde verandering belang te hebben. Gesteld in handen van de kamer van koophandel en fabrieken en daarna overeenkomstig den wensch van den heer Kraakman, in handen van de vaste commissie van bijstand in betrekking tot het beheer en onderhoud der plaatselijke werken en eigen dommen om bericht en raad. Zijn in behandeling genomen de volgende voor de leden ter lezing gelegen hebbende stukken. Van de oommissie van financiën. 12. Rapport op de suppletoire begrooting, ingediend door den schuttersraad der dienstdoende schutterijnaar aanleiding van de in de vorige vergadering verstrekte machtiging om in dit jaar de oeleningen der schutterij te houden op een stuk weiland aan den Helderschen straatweg. In uitgaaf wordt gebracht de huurprijs van dat weiland ten bedrage van t 100 en in ontvang f 100 toelage uit de gemeentekas. De commissie stelt voor, haar goed te keuren. Goedgekeurd. 13. Rapport op het verzoek van het burgerlijk armbestuur om in zijne begrooting voor 1883 van een zestal posten een bedrag van f 430 af te schrijven en over te schrijven op den overschreden post bedeelingen m geld. De commissie stelt voor, de gevraagde machtiging te verleenen, behoudens het nader grondig onderzoek der uitgaven bij het nazien der rekening. Aangenomen. 14. Rapport op de rekening der kamer van koophandel en fabrieken over 1883, sluitende in ontvang en uitgaaf op/100. De commissie stelt hare goedkeuring voor. Goedgekeurd. De heeren Bosman, T. L. Koorn en Conijn, leden der kamer, bleven buiten stemming. Van Burgemeester en Wethouders. 15. Rapport op het verzoek van den heer J. Pot, om de voorwaardenwaaronder hem door den gemeenteraad vergun ning is verleend tot het ten behoeve van een tramweg langs het Noordhollandsch kanaal gebruik maken van gemeentegronden langs dat kanaal tusschen de brug in de Kanaalkade en het stationsterrein, te wijzigen overeenkomstig de door den-minis ter van waterstaat gebrachte wijzigingen in de voorwaarden waaronder het rijk vergunning verleende. Burg. en Weth. kunnen zich met dat besluit vereenigen en stellen voor, de ar tikelen 1 en 5 der voorwaarden te wijzigen als volgt Art. 1, laatste zinsnede. Vóór de gedempte Nieu- wesloot en de Doelenstraat moet over de geheele breedte dier straten en 20 Meter ter wederzijden daarvaneene bestrating van waalklinkers worden aangebracht tusschen de boomrij aan de noordoostzijde van de Kanaalkade en het beloop van het jaagpad. Indien later mocht blijken, dat ook op andere plaatsen bestrating noodig is, moet de concessi- onaris die bestrating aanleggen binnen 14 dagen na bekomen aanzegging door of van wege den Gemeenteraad. Bij de brug in de Kanaalkade mag eene verhoogde ladingplaats worden gemaakt ter lengte van 28 Meter, uit den dag der brug ge meten. Het verhoogde gedeelte mag niet meer dan 1.10 meter boven het omliggend terrein uitsteken en moet tusschen be kwame beschoeiingen worden opgesloten. Aan de oostzijde der draaischijf mag op 46 meter afstand uit den dag der brug in de Kanaalkade tusschen het spoor eene kraan worden ge plaatsti, bestaande uit een recht opstaanden mast met daaraan bevestigde giek. Zoolang de kraan niet wordt gebruikt, moet die giek steeds tegen den mast gebonden zijn. Art. 5. 2e. zinsnede. Wagens of rijtuigen mogen nimmer op de baan stilstaan of daarop verblijven om te laden of te lossen op de navolgende plaatsen: a. op den overgang van den rijksweg en 10 meter ter weder zijden daarvan; b. tusschen het noordelijk einde der leuning van de rijksbrug No. 41 en de scheiding tusschen de rijks- en gemeentebe strating bij de voormalige Texelsche barrière. Na eenige bespreking over de bedoeling en de wijze van uityoering dezer veranderingen, op voorstel van den heer Kraakman gesteld in handen der vaste commissie van bijstand, in betrekking tot het beheer en onderhoud der plaatselijke wer ken en eigendommen. 16. Rapport op het verzoek van den heer J. M. de Sonna- ville om vergunning tot het leggen van een riool in gemeente grond tot afvoer van water uit zijn perceel aan de Langestraat No. 49 in het gemeenteriool in de August ij nersteeg. Het voor stel strekt, om de vergunning onder de gewone voorwaarden te verleenen. Aangenomen. 17. Rapport op het verzoek van F. Sempel, schipper al hier, om Burg. en Weth. uit te noodigen, terug te komen op hun besluit om hem voor zijn turfschip geen vaste ligplaats aan de Limmerhoek aan te wijzen en hem de gevraagde lig plaats alsnog te geven. Daarbij wordt medegedeeld, dat hij in November 1883 vergunning verzocht, om hem voor zijn turfschip, de praam, genaamd „de Hoop," als tfaste ligplaats aan té wijzen de Limmerhoek voor het door hem bewoonde perceel No. 14. Daarop werd bij brief van 6 Dec. 1883 geantwoord, dat geene vaste ligplaatsen voor turfschepen meer aangewezen werden en dat dus aan zijn verzoek niet kon worden voldaan doch dat zijn vaartuig op de aangewezen plaats aan de Lim merhoek mocht liggen zoolang geen ander vaartuig daar moest laden of lossen en hij zich overigens onderwierp aan de voorschriften der verordening, regelende het gebruik der ge meente-wateren en het op dat gebruik uit te oefenen toezicht. Sempel liet zijn vaartuig op die plaats liggen en toen eenigen tijd later de havenmeester hem gelastte zijn schip te verhalen, daar een ander vaartuig op die plaats moest lossen, weigerde hij te gehoorzamen en moest "zijn schip met behulp der politie met geweld verhaald worden. Hij beriep er zich opdat hij ook moest lossen, eene bewering, die geheel weersproken werd door het feitdat hij reeds eenige weken daar gelegen had en alleen van tijd tot tijd eens eenige turven daaruit verkocht had, zooals alle aan de Limmerhoek liggende schippers gedu rende den winter doen. In de eerste plaats worden na de afschaffing van het kaai-, haven- en diepgeld geene vaste ligplaatsen voor dergelijke vaar tuigen meer aangewezen, maar bovendien is bij genoemde ver ordening de Limmerhoek als ligplaats der turfschepen aange wezen, wanneer aan de Turfmarkt geen plaats meer beschikbaar is. Dit geval doet zich alle winters voor, daar het alleen op die plaats geoorloofd is, turf uit vaartuigen te lossen. Nu spreekt het van zelf, dat aan de schippers, naarmate zij aankomen, een ligplaats door den havenmeester moet worden aangewezen, want dat de eene schipper niet boven den ander bevoordeeld mag worden, door voor een schipper eene bepaalde plaats beschik baar te houdenterwijl men niet eens weetof hij daarvan al dan niet gebruik zal maken. Bij de beperkte ruimte, aan de Limmerhoek en bij de omstandigheid dat aan sommige plaatsen door de schippers de voorkeur wordt gegevenkan niet anders gehandeld worden, dan reeds sedert jaren gehandeld is. Zij stellen dan ook vooraan den verzoeker te berichten dat aan zijn verzoek niet kan worden voldaan. Zonder bespreking aangenomen. 18. Verzoek om machtiging tot het aannemen der voor waardenwaaronder de minister van waterstaat op daartoe gedaan verzoek vergunning verleend heeft tot het dempen van een gedeelte van het afgesneden kanaalvak met zand, dat be schikbaar komt uit de uitgediept wordende grachten en waarvoor op het oogenblik geene bergplaats beschikbaar is. De heeren Conijn, Bosman A. P. de Lange en Kraakman, zijn zeer tegen het dempen van dit water, zoover als op de teekening aangegeven is, even voorbij het woonhuis van den heerWeehuizen met het oog op het nut daarvan voor houthandel, fabrie ken enz., terwijl de door den minister gestelde voorwaarden te bezwarend werden geacht. Ten slotte wordt op voorstel van den heer Bosman besloten, aan den minister wijziging der voorwaarden te vragen, daar het alleen de bedoeling is de demping te bepalen tot het verondiepte gedeelte van dit water. 19. Is overgegaan tot het vervullen van verschillende be trekkingen, opengevallen door het overlijden van den heer J. G. A. Verhoed. a. een wethouder. Met 9 stemmen benoemd de heer C. Bosmande heer J. C. Koorn bekwam 5 stemmen en de heer Vonk 1 stem. De heer Bosman verklaart op des voorzitters vraag geen gebruik te zullen maken van den wettelijken termijn van beraad en de benoeming voorloopig aan te nemen. b. een ambtenaar van den burgerlijken stand. Benoemd de heer Bosman met 8 stemmen: de heer Buchner bekwam 3, Helling 2 stemmen en de heeren Goede en Vonk ieder 1 stem. c. een lid der vaste commissie van financiën. Benoemd de heer Helling met 10 stemmen; de heer Goede bekwam 2 stemmen, de heeren Kraakman, Bruinvis de Lange en Conijn ieder 1 stem. d. een voorzitter der vaste commissie van financiën. Benoemd de heer J. C. Koorn met 9 stemmen; de heer Bos- man bekwam 5 stemmen en de heer Preijer 1 stem. e. een lid der vaste commissie voor de verordeningentegen welker overtreding straf bedreigd is. Benoemd de heer Buchner met 9 stemmen; de heer Kraak man bekwam 5 stemmen en de heer T. L. Koorn 1 stem. twee leden der commissie voor de aanstaande audiëntie bij Z. M. den Koning te Amsterdam. Benoemd de heeren Vonk en J. C. Koorndie ieder 10 stemmen bekwamende heer Bosman bekw'am 5 stemmen en de heeren A. P. de Lange, C. W. Bruinvis en Bruinvis de Lange ieder 1 stem 20. Gaat de vergadering op voorstel van den voorzitter over in eene zitting met gesloten deurenna heropening waarvan 21. de vergadering gesloten wordt. BURGERLIJKE STAND GEBOREN. 18 Mrt. Gesina, D. van Willem Wolzak en Adriana Meijroos. 20 n Pieter, Z. van Pieter Kuit en Neeltje Goed. OVERLEDEN. 19 Mrt. Hubertus Gerardus Josephus Benedict, 52 j. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. 19 Maart. Door de Notarissen H. J. DE LANGE en A. VONK. Huis en Tuin, te Alkmaar, Langestraat hoek Krebbesteeg A. No. 2183. Str. H. Lind4000, Verhoogd door P. H. M. Ibink Meienbrink q.q. met 250^— Amsterdam 19 Mrt. Aangevoerd 186 vette Kalveren 0,75 a 95 per P., 149 nuchl. dito 4 a 7, 6 Schapen, 168 vette Varkens 0,38 a 0,46 per pond. Aardappelen: friesche jammen f 1,50 a 1,80, dito eng. 1,30 a 1,40, zeeuwsche sp. j. 1,60 a 2,50, dito flak- keesche f 1,40 a 1,70dito Poters /la 1,20pr. hamb. 2,25 a 2,30. Raapkoeken 108 a 115, Lijnkoeken 10,50 a 13,50. Peterolie onveranderd. Haarlem 19 Mrt. Aangevoerd 4 stapels, wegende 695 P. Aangevoerd 2 Koeien en Ossen 110 a 140, 82 nucht. Kalveren /4a 8, 95 Schapen 28 a 30, 5 Biggen /8a 10. Kampen 17 Mrt. 404 stukken Boter van 20, 70 van 10 en ruim 400 stukken van Pond, wegende ruim 8980 P., per 20 P. f 24 a 28 per Pond 1,10 a 1,20. Schagen 20 Mrt. Aangevoerd 16 Geldekoeien 120 a 300, 10 Kalfkoeien 180 a 230, 112 nucht. Kalveren /4a 20, 560 Schapen 16 a 28, 55 magere Varkens /10 a 18 65 Biggen 4 a 8, Boter per kop 0,85 a 1, Kipeieren 2,25 a 2,60, Eenden dito 3,50 a 3,60 per 100.

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 3