No. 36. Zes en tachtigste Jaargang. 1884 Wij herinneren nogmaals, dat de advertentiën voor ons blad geheel per regel berekend worden zoodat men bij plaatsing van successievelijk I, 2,3 of 4 gewone regels15,30, 45 of 60 cents betaalt. De Uitgevers. EEN GELUKKIG MENSCIIENLEYEN? ZONDAG 23 MAAHT. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Prijs der gewone Advertentiën (©fficiëel (öcbeclte. ISuitculanb. ,t .-bitotu. ADOLF STRECKFUSS. AIKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Kijk f 1, De 3 nummers O 06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEKMs. COS- TEK ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat CAROLUS ANTHONIUS DIRKEN hun vergunning gevraagd heeft tot den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel aan de Mient No. 21, in welk perceel tot heden sterke drank in het klein met ver gunning verkocht werd door T. J. AMERSBEEK. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 21 Maart 1884. De Secretaris, NU HOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR; Gelet op art. 54 der wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad No. 85); Brengen ter algemeene kennisdat de gemeenteraad in zijne vergadering van 19 Maart 1884 benoemd heeft voor het jaar 1884ter vervulling der vacaturenontstaan door het overlij den van den heer J. G. A. VERHOEEE 1°. tot lid der vaste commissie voor de verordeningen tegen welker overtreding straf is bedreigdden heer Mr. M. BUCHNER; 2°. tot voorzitter der vaste commissie van financiën den heer J. C. KOORN 3°. tot lid dier commissie den heer W. HELLING. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar. A. MACLAINE PONT. 21 Maart 1884. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. DE PATENTEN voor winkeliers c.s. alhier, aangevraagd in November, December en Januari j.l., benevens eenige sup pletie patenten voor elders wonende, doch alhier handel drijvende kooplieden enz,, kunnen ter gemeente-secretarie worden afge haald van 19 Maart tot 3 April 1884. P O L I C I E. Ter terugbekoming is aan het Commissariaat van Policie het volcende gevondene voorhandenalsvijf zakken gele aardappelen en een zak koolrapen; vier sleuteltjes aan een ring, waaronder een muziek of kloksleuteieen brandspuitlap no. 5, afkomstig van de brandweer te den Helder; een stalen tabaksdoos; een gouden slootje; een wit kindermandje; een paar schoolboeken, handelende over naaien en breieneen huissleutelengelsch model; drie zakken haverdoppen;een gouden oorbelletje met franje. DÜITSCHLAND. K ij k s d a g. Den 20 ving de be raadslaging aan over de voorgestelde verlenging der socia listenwet en over de memorie betreffende de toepassing dier wet op Berlijn en Hamburg. De sociaaldemocraten Hasenclever, Gulienberger en Bebel verzetten zich tegen de gelijkstelling van anarchisten en sociaaldemocraten. De wet had hunne partij geen nadeel gedaan, maar slechts verbittering gewekt. De afgevaardigde Mar- quardsen verdedigde namens de nationaai-liberaien het voorstel der regeering. Minister von Puttkamer sprak de hoop uit, dat de ont worpen maatschappelijke hervormingen de op een dwaal spoor geleide menigte tot bezinning zouden breDgen. Tbans minder dan ooit achtte hij intrekking der wet denkbaardaar zij beschermd beeft tegen dergelijke gevaarlijke uitbarstingen als in bijna alle andere lan den plaats hadden. De heer Windthorst stelde voor het ontwerp naar eene commissie te verzenden. Eerst later zou hij ver klaren welke houding het centrum tegenover het ont werp zou aannemen. Intussehen hoopte hij dat het herstel der gezondheid van den Rijkskanselier het seiu mocht wezen om spoedig in Pruisen voorgoed tot de oude christelijke wereldbeschouwing terug te keereu. Prins Bismarck verklaardedat de regeeringten gevolge van het wantrouwen der meerderheid, genood zaakt was, eene verlenging met slechts twee jaren voor te stellen. Hij betoogde, dat de genezing der maat schappelijke kwalen niet alleen moet bereikt worden door repressieve, maar ook door staatkundige maatregelen, ten behoeve der werkliedenzooals in de keizerlijke boodschap van 183 L was aangetoond. Het is echter onmogelijk om de voorbehoedmiddelen uit handen te geven. De dagbladen der fortschritts partij bevorder den het streven der sociaal-dfemocratendoor de voor nemens der regeering verdacht to maken en de werk lieden tegen de nieuwe sociale staatkunde op te hitsen. Na eenige opmerkingen van persoonlijken aard, werd de beraadslaging tot den 21 verdaagd, na uitvoerige besprekingwaarop teruggekomen wordt werd het ontwerp naar eene commissie van 21 leden verzonden. ENGELAND. Den 20 is te Cambridgeshire bij de verkiezing van een lid van het lagerhuis, in plaats van den afgetreden liberalen voorzitter Brand gekozen de heer Thorn hillconservatief, met 3815 stemmen tegen 2912 op den heer Cooteliberaal en den 21 in Hun tingdonshire met 455 stemmen de concervatief Robert Peel tegen 446 op den liberaal Beaty. Lagerhuis. Minister Harrington verklaarde den 20, dat het Congo verdrag nog niet bekrachtigd was en dat het voornemen niet bestond om dat verdrag onmiddellijk te bekrachtigen. Hij voegde daaraan toe, dat de bekrachtiging niet zou plaats hebben voordat het parlement van het voornemen der regeering inge licht was. Hij kon evenwel niet beloven gelegenheid te Sullen gevenom dit vraagstuk te bespreken. De onder minister Ashley verklaardedat eenige blanken naar Stellaland buiten de nieuwe grenzen der Trans vaal vertrokken waren. Hij achtte het niet wensche- lijk mede te deelen welke stappen Engeland in deze zaak dacht te doen, maar hij kou de verzekering geven, dat veel overgelaten zou worden aan de heeren Robin son en Mackenzie. Minister Hartington deelde mede, dat de telegrafische gemeenschap tusschen Cairo en Khartoem nog steeds gestoord was en dat waarschijnlijk in de nabij Berber gelegen districten eenige onlusten uitgebroken waren. PRANKRIJK. Volgens de officiëele opgaven zijn in 1883 in het geheele rijk 935,566 geboorten en 838,539 sterfgevallen voorgekomend. i. 97,027 ge boorten meer. In 24 departementen overtrof de sterfte de geboorten. In het departement der Seine (Parijs) kwamen 77,213 geboorten voor, tegen 73,721 sterf gevallen. De demokratiscfae unie bijeengeroepen ter behande ling van de wijze van benoeming der begrootingscom- missie door de Kamer, besliste met 21 tegen 13 stem men dat de tegenwoordige wijze van benoeming moest gehandhaafd worden omdat het onmogelijk is 1°. een afgevaardigde tot lid der begrootingscommissie te benoemen zonder te wetenhoe hij dacht over het evenwicht op de begrooting en over de middelen, door de ministers aanbevolen om daartoe te geraken 2°. bij het opmaken van de lijst der leden, die in aan merking zullen komen elkander zóó te verstaan dat elke groep der Kamer een evenredig getal vertegen woordigers in de commissie hebbe. De heer Rousseau stelde een middenweg voor. Van de 33 leden der com missie zouden 22 door de afdeelingen (2 in elke) en 11 door de Kamer zelve bij scrutin de liste, benoemd worden. Den 18 had des ochtends een ontploffing plaats in een restaurant en een winkel van een lampenfabriekant op den hoek der straat St. Denis en den Boulevard Bonne-Nouvellewaarbij de conciergede vrouw ernstige brandwonden bekwam. Onmiddellijk werd door de politie en de brandweer een onderzoek ingesteld. Het was echter onmogelijk door te dringen tot de kel ders waar het gevaar scheen te bestaan, wegens de uitdampingen die de werklieden dreigden te verstik ken. Des namiddags had, onder medewerking van een der bouwmeesters, in het huis aan de straat St. Denis, een nieuw onderzoek plaats. Nauwelijks waren de werklieden in de keldersof eene nieuwe ontploffing volgdewaarbij de eerste verdieping van den restau rant in één stortte de lampenwinkel vernield werd en de werklieden onder de puinhoopen bedolven werden terwijl verscheidene voorbijgangers op straat min of meer ernstige wonden bekwamen. Er waren 2 dooden, een officier van politie en een sergeant-majoor der DOOR 1) Op eene kleine met laag gras begroeide open plek in een prachtig bosch van pijnboomen en beuken ver van den straatweg die bet bosch doorsneed lag met de handen onder het hoofd samengevouwen een jonge man wakende te droomen. Hij bad zich een verrukkelijk plekje uitgekozen zoo stil en zoo ver van de vele rij en voetpaden die het bosch doorkruisten dat hij ge heel ougestoord droomen kon. Het zachte gras ver schafte eene aangename ligging, terwijl de zich als een troonhemel boven hem uitstrekkende takken der forscbe beukenaan den voet waarvan hij zich had uitgestrekt, hem voor de gloeiende stralen der middag zon beschutten. Er heerschte eene diepe stilte in het bosch, die zelfs niet door het gonzen van insecten werd gestoord tot de vogels toe die des morgens zoo levendig tjilpend en zoo vroolijk zingend heen en weer vlogen hadden zich in het heete middaguur een schaduwrijk plekje uitgezochtieder schepsel toch snakte naar rust en frischbeid op dien gloeiend heeten Julidag. Ook de jonge man had behoefte aan rust, niet naar het lichaam, maar naar den geestgevonden echter had hij die nog uiet de donkere oogen waren onrus tig gericht naar het eindelooze lichte blaauw van den wolkeloozen hemeltotdat het sterke licht hem dwong ze nederteslaan. „Hoe vervelend, hoe ongehoord en hoe verschrikke lijk vervelend!" mompelde de droomer, zich uit zijne gemakkelijke houding half opheffende en het hoofd op de hand steunendeterwijl de elleboog op het gras rustte. „Deze doodelijk vervelende, lichte, schitte rend blaauwe hemel is eed beeld van mijn eigen verve lend bestaan. Louter licht en glans, dat is niet te verdragen Wanneer de hemel met donkere onweers wolken bedekt was wanneer bliksemstraal op bliksem straal het luchtruim doorkliefdede donder rolde en de storm gierdedan zou men zich ten minste nog met genoegen een kogel door bef hoofd jagen en zou een ratelende donderslag den stervende den lijkzang hebben toegezongen Maar neen Ook dat mag niet gebeuren Ik moet sterven zooals ik geleefd heb te midden van den vervelenden geestdoodendeu zonne schijn. Ook goed Het is het waardige besluit van een nietszeggend, nutteloos, walgelijk leven. Komaan, eenigelieve trouwe vriend 1 Het is tijd dat wij er een einde aan maken 1" Hij haalde een zeer sierlijk bewerkten revolver uit zijne borstzak en beschouwde dien met een blik van voldoening. „Gij hebt mij menig lang uur verkortHad ik u en mijn piano niet gehad, dan zou ik zeker reeds lang tot dit laatste middel mijn toevlucht hebben genomen. Het gaf toch altijd een zekere eerzucht, om uit harten zes de harten het een na het ander wegteschieten. Men ergerde zich dat het niet wilde gelukken, om dadelijk allen goed te raken. Een nutteloosonbe duidend levensdoel was het ongetwijfeld maar het was er ten minste een en nu het bereikt is schijnt het mij al even beuzelachtig en vervelend als al het andere. Heden moet gij even zeker, als de harten in de kaart, mijn eigen hart raken! Of zullen wij op het hoofd mikken? Dat is wel praktischer Een onwillekeurige, kleine be ving van de hand zou den kogel het hart kunnen doen missen maar wanneer ik den loop op een der slapen zet, en er vast tegen aandruk en dan den trekker vat, dan kan het schot niet missen. De vier kogels drin gen in de hersenen en moeten dan een oogenblikke- lijken dood ten gevolge hebben. Zoo zullen wij het doen! Hij onderzocht den revolver en overtuigde zichdat de lading in orde was hij ging daarbij met pijnlijke zorgvuldigheid te werk zijne hand beefde nietzijn blik was helder en zeker. Met een glimlach van vol doening zag hij het wapen aan. „Gij zult uw plicht doenzooals gij altijd gedaan hebt. Dat het niet uwe schuld wastoen niet ieder hart in de kaarten werd geraakthebt gij bewezen. Eertijds wilde de onbekwame schutter u er wel de schuld van geven, terwijl het die van zijne ongeoefende hand was, maar toen deze zeker was van zijn schotwerd ook ieder hart zonder uitzondering in het midden doorboord." Hij hief den revolver op nog eenmaal zag hij om zich heen met een enkelen blik nam hij zijne geheele omgeving in zich op. „Een schoone plek voor mijn laatste werk 1 Hier onder het dichte bladerendak rustende op het zachte gras, zal mijn lijk blijven lig gen. Hoe lang zal het wel duren voordat men het vindt Misschien dagen, misschien weken of maanden, want hier komt niet licht een menschelijk wezen. Ik zou wel eens willen wetenwat men te Berlijn zal zeggen, wanneer in de couranten staat„Heden werd eindelijk het lijk van Egon von Ernau gevonden, die reeds sinds aeht of veertien dagen of twee maanden ver dwenen was enz., natuurlijk met een lange zeer uit voerige beschrijving van de omstandigheden, waaronder en de plaats, waar het gevonden werd, de houding, de kleeding enz. Hoe meer regèlshoe meer verdient zulk een arme duivel van een dagbladschrijver. Ik gun het hem van harte, dan ben ik door mijn dood ten minste nog iemand van nut. En wanneer het bericht dan van mond tot mond gaatHet zou de moeite waard zijn, om te leven, ten einde naar al de praatjes daarover te kunnen luisteren Hoe zullen zij zich het ledige hoofd breken over de redenen welke de veel benijde man tot dezen zelfmoord kan hebben geleid „Eene geheime, ongelukkige liefdezullen de roman schrijvers fluisteren. „Zijn vader wilde hem dwingen een adelijk meisje te huwen en in den wanhoop daarover heeft hij een einde aan zijn leven gemaaktNatuur-

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 1