fiiametiIauD. brandweer, en 21 gekwetsten waaronder verscheidene zeer ernstigzooals de commissaris van politie en de bouwmeester. Kamer. De aanneming van het wetsontwerp op het lager onderwijs van Paul Bert geschiedde den 18 met 391 tegen 108 stemmen nadat een voorstelom alsnog eene tweede lezing noodig te verklaren ver worpen was met 325 tegen 179 stemmen. Daar het indertijd spoedeischend verklaard wasbehoefde die tweede lezing geen plaats te hebben. ITALIË. Den 20 deelde de president-minister aan de Kamer mede, dat naar aanleiding van den tegen- woordigen toestand in de Kamer het ministerie zijn ontslag genomen had. De Koning had zich eene be slissing voorbehouden en het ministerie bleef dus voor- loopig aan om de loopende zaken te behandelen. ZWEDEN en NOORWEGEN. De Staatsraden Yogt en Holmboe zijn door het Rijks gerechtshof mede uit hun ambt ontzet. EGYPTE. De Times raadt aan het egyptische le ger af te dankenomdat het nutteloos isdaar engel- sche troepen noodig zijnom de orde te handhaven. Door die afdanking zou het jaarlijksch tekort op de begrooting verdwijnen. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Den 20 kwam een wetsontwerp in tot verandering der grens tusschen Haarlem en Schoten. Het wetsont werp, houdende nadere bepalingen omtrent den accijns op het geslachtstrekkende om vrijstelling van accijns te verleenen voor den uitvoer van geslacht vee werd met algemeene stemmen aangenomennadat de m i- nister van financiën verklaard haddat de aandacht van de gezanten in het buitenland gevestigd blijft op de openstelling der buitenlandsche markten voor Nederiandsch vee; dat thans 36 bewaarplaatsen voor den uitvoer naar zee bestonden en dat de regeering de aanwijzing van andere dan zeeplaatsen voor den uit voer gemakkelijk wilde maken. De heer van Kerkwijk hield daarop zijne inter pellatie over het tijdstip van indiening van voorstellen tot grondwetsherziening. Hij vroeg aan de regeering of zij hare plannen othtrent de grondwetsherziening kon mededeelen en of zij bekend kon maken 'wanneer die voorstellen de vertegenwoordiging zouden bereiken In zijne toelichting wees hij er op hoe in alle landen eene grondwetsherziening met spoed beëindigd wordt doch dat eene dergelijke herziening alleen met hoop op goeden uitslag ondernomen kan worden door een krachtig ministeriegesteund door de Kamers. Hij toonde aan dat deze regeering niet krachtig is en dat het den steun der partijen mist. Het door de com missie gedane voorstel noemt hij een dood geboren kind en het lijdt geen twijfel, of het zal bij de verte genwoordiging schipbreuk lijden. Hoewel het verslag zekere verdiensten bezitzoo lijdt het toch aan het gebrek dat uit de samenstelling der commissie te voorzien was. Men lette slechts op de schakeringen in staatkundige kleur. De minister van binnen 1. zaken, die vroeger geen antwoord op deze vraag kon geven bij gemis der machtiging om het verslag der grondwetscommissie openbaar te maken merkte op dat de interpellant deze gelegenheid te baat genomen had, om der regeering eenige onaangenaamheden te zeggen. Het verwijtdat de regeering de voorstellen tot verhooging van het gedestilleerd terug genomen had was onverdiend geen enkele regeering zou ge aarzeld hebben dit te doen zoodra bleek dat de middelenwet gevaar liep. Dat de regeering hare ko loniale beginselen verlaten had, hierover kon eerst geoor deeld worden als de nieuwe minister van koloniën zijn programma ontvouwd had waartoe spoedig de gelegen heid zou bestaan. Van het snel doorzetten eener grondwetsherziening was hij afkeerig in Erankrijk en Engeland had die herziening ook niet zoo spoedig plaats gehad. Hoe spoediger de herziening kou gebeuren hoe beter. Hij erkent, dat de drijfkracht daartoe in den aandrang tot het hervorming van het kiesrecht ligt. lijk een mensch moet toch eenige reden hebben, wan neer hij dit ellendige vervelende leven ontvliedt Die dwazen Wanneer het werkelijk de moeite waard was, om te leven, waarom zou ik dan mijns vaders wil niet gedaan hebben Die of een ander het is altijd de zelfde vervelende misleiding." Hij hield den revolver in de halverwege opgeheven handmaar plotseling liet hij dien vallen en richtte hij zich luisterend op. Een schelle toon verstoorde de stilte van het bosch, de toon van een zingende mannenstem. De zanger, die met eene sterke stem het koraal „Jezus mijn toever laat" was begonnen te zingen kon niet ver verwij derd zijn. Toornig fronste de jonge man de wenkbrauwen. „Vervloekt, dat is eene onwelkome stoornis!" mom pelde hjj, „Wanneer ik nu schiet, dan hoort die ver- wenschte zanger heten dan Dan komt er van het prachtige schandaal te Berlijn niets; het lijk wordt dadelijk gevonden en morgen weet de geheele stad het reeds. Neen de mensehen moeten zich eerst een tijd lang het hoofd er over breken waar ik gebleven ben. l'apa moet toch gelegenheid hebben om te too- nenwat een teeder vader hij is. Wij moeten een andere betere nog afgelegener plek uitzoekenmaar eerst zullen wij toch eens gaan zien waar de koraal zanger dan eigenlijk is. Hij schijnt ook hier in het bosch zijne tenten te hebben opgeslagen, want het geluid komt steeds van dezelfde plaatsdie niet ver verwij derd is." De jonge man zette den haan van den revolver in rust stak het kleine wapen in de borstzak van zijn zeer elegante jasstond ten slotte op en ging daarop langzaam op het geluid van de stem af het bosch door. Het viel hem niet zeer gemakkelijk, zich een weg te banen door het dichte kreupelhoutdat welig tusschen Dezeregeeringisechternietverantwoordelijk voor den wei nigen spoed, door de vorige regeering met de herziening gemaakt. De grondwetscommissie, wier samenstelling niet zoo gemakkelijk was, heeft werkelijk den tijd niet verloren laten gaan. Na haar verslag is het de taak der regeering, voorstellen tot die herziening te vormen. Hoe lang het zal durenalvorens voorstellen bij de Kamer komen valt niet gemakkelijk te bepalen, doch het zou erg tegen vallen indien zij niet in den loop dezer zitting bij de Kamer inkwamen. De heer van Kerkwijk meent ten volle de waarheid te hebben gesproken toen zeide zij dat deze ministers weifelden en wankelden, al moge dit der regeering onaangenaam zijn. Ten bewijze hunner zwakheid wijst hij in eene scherpe rede op het gebeurde met hunne begrootingen en vooral met die der marine, op het terugnemen van het voorstel tot verhooging der belasting op het gedestilleerd, op de koloniale staatkunde, op de intrekking van het buiten dienst stellen der Was- senaer, op de benoeming van den gouverneur-generaal van Neerl. Indie en van den heer Hartsen tot lid van den raad van State en eindelijk op het niet krachtig ter hand nemen der grondwetsherziening. Ten slotte wees hij er op, dat de grondwettelijke regeeringsvorm waaronder wij jaren lang leven meer en meer in dis- crediet komt, omdat men het wezen van een grondwet- tigen staat allengs uit het oog verliest. Zoolang het land rustig is, beteekent dit weinig, doch in tijden van gevaar is het ergste te verwachten want zonder ver trouwen is het regeeren in een grondwettigen staat onmogelijk. De heer van Houten verklaarde niet voldaan te zijn over het antwoord der regeering hij had den in druk gekregen dat zij de zaak niet als spoedeischend beschouwde. Die herziening is reeds sinds 1879 in de maak. Waarop wil en zal men wachten? Het kiezers- lichaam moet worden uitgebreidom het volk eene wettige vertegenwoordiging te geven. Wacht men te lang dan krijgt men overhaaste wetgeving, onder den invloed van het publiek men moet niet op eene volks beweging wachtenmaar ze voorkomen. Uit verschil lende oogpunten moet met de grondwetsherziening spoed gemaakt worden, een spoed, dien hij in deze regeering mist en waarom hij wenschtdat de regeering hare voorstellen tot het noodzakelijke beperke. De heer Keuch enius keurde scherp af de hou ding dezer regeering op koloniaal gebied waaarop de Voorzitter hem opmerkte, dat de grondwetsherziening en niet de koloniale staatkunde aan de orde was. Hij merkte opdat dit ministerie door zijne handelingen en zijne weinige standvastigheid van beginselen alle vertrouwen van de zijde der volksvertegenwoordiging verloren had. De min. van binnen 1. zaken achtte de aan merkingen geheel ongegrond. Vermoedelijk in deze zit ting zullen de voorstellen ingediend wordenheeft hij gezegd, en nu hoort men dat dit ministerie niet in staat zou zijngroote vraagstukken op te lossen. Er is geen sprake vanom de zaak op de lange baan te schuiven. Hij gaat nahoe de zaak steeds met spoed behandeld is doch het is onmogelijk, den dag te be palen waarop de voorstellen ingediend zullen worden. Dit zou hij kwakzalverij noemen. Hij vreesde buiten de orde te gaan wanneer hij met de sprekers over de koloniën of de geldmiddelen in beraadslaging trad. De door den minister afgelegde verklaring, dat het verslag der commissie voor de grondwetsherziening door den Koning persoonlijk gelezen was,gaf den heer van Houten, die daarvan acte nam aanleiding tot de opmerkingdat daarin nog niet het bewijs was gelegen van ernstige en voortdurende werkzaamheid van de zijde der regeering. De heer L o h m a n zette breedvoerig uiteen, dat het niet tot stand komen eener grondwets herziening moet toegeschreven worden aan het niet bestaan van partijen en zoolang de schoolzaak niet is opgelost, zullen er geene partijen bestaan. In de ka mer bestaat een valsche toestand. Er bestaat geene meerderheid. Ook in de grondwetscommissie bestond zij nietzij was het onderling oneens en ging daarom de hoofdpunten voorbij. Hij wijst er op dat de min. v. binnenl. zaken de werkzaamheden der commissie be spoedigd, niet opgehouden heeft. Hoewel hij niet van spoed zal afhouden, zoo zou van te snelle ontvangst der de hooge beuken- en dennenboomen opschoot, te meer, daar hij moeite deedzooveel mogelijk onhoorbaar voorttedringen. Hij wilde den zanger zienzonder zelf te worden opgemerktzoodat hij slechts langzaam vooruit kwam en het eenige minuten duurde voordat hij zijn doel had bereikt. Steeds het geluid der stem volgende, was hij tot den zoom van het bosch voortgedrongen t nog slechts een dicht boschje van hazelaars belette hem het uitzicht maar toen hij voorzichtig de takken uit elkander boog, kreeg hij een overzicht van een eigenaardig liefelijk landschap. Hij zag een kleine, door dicht kreupelhout omgevengrasvlaktedie aan de tegenovergestelde zijde steil afliep naar een meertje van niet grooten omvangdat acht a tien voet dieper lag, Aan de an dere zijde van het meertje strekten zich uitgestrekte weelderig groeiende weiden uitdie door het donkere hoogland werden afgesloten. Aan het fraaie landschap wijdde de jonge man slechts een enkelen blik veel meer belang boezemde hem de zanger in, die nu nog slechts weinige schreden van hem verwijderd was en dicht aan den steil naar het meertje afloopenden zoom van de grasvlakte lag nedergeknield, met het lange bovenlichaam recht overeinden de beenige handen gevouwen in de hoogte, terwijl hij, zonder den luisteraar te bemerken, met luide stem zijn gezang voortzette. Het was nog een jonge man die nauwelijks ouder dan 26 jaren kon zijn maar alle jeugdige frischheid ontbrak aan de verflenste matte trekken van het baardelooze gelaatzoodat men ge neigd wasden man voor veel ouder te houden dan hij werkelijk was. Hij hield het gelaat naar boven, zijne twee groote donkerbruine uitpuilende oogen zonder eenige uitdrukkingstrak op den schit terenden blauwen hemel gericht. Den grouten mond met de dikke lippen, hield hij wijd geopend, terwijl hij voorstellen in de Kamer gezegd wordendat zij de kenmerken van overhaasting droegen. Hij blijft bewee- rendat deze Kamer het nederl. volk niet vertegen woordigt en zou daarom liever vragenwanneer zal zij de voorstellen tot grondwetsherziening aannemen. De heer Wint g ens, die afkeerig is van grondwetsher ziening, hoopt, dat de regeering zich niet zal laten drijven of bevreesd maken. Die herziening wordt vol strekt niet algemeen gewenscht men moet haar uit stellen tot dat zich èn in èn buiten de Kamer de noodzakelijkheid daartoe openbaart. Het ware belang van Nederland ligt in eene verstandige regeling der koloniale belangenin het brengen van orde en regelmaat in de geldmiddelenin het maken van een afgerond belastingstelselniet in eene herzie ning der grondwet, die waarlijk niet in het belang van het volk is. Hij roept met den minister Modderman ministers en partijen toe herziet u zeiven. De heer bchaepman vraagt den heer Wintgens of hij ook gedacht heeft aan de conservatieve partij toen hij zoo even genoemde uitdrukking bezigde? De schoolwet ontbrak naar zijne meening in de opsomming der be langen door den spreker. (De heer Wintgens zegt, dat hij ook voor herziening dier wet is.) De regeering moet overigens de grondwetsherziening ter hand nemen. Voor deze interpellatie zal de heer van Kerkwijk noch den dank zijner partijnoch dien van het denkend deel van het volk inoogsten. Wanneer men spreekt van eene regeering, die de uitdrukking moet zijn der meerder heid, dan moet er eene meerderheid zijn, maar zij bestaat niet. Er is van meerderheid of eenheid bij de liberale partij geen sprake. De onmachtige liberale partij is oorzaak van den tegenwoordigen toestand. De feitelijke uitkomst dezer interpellatie zal zijn dat de onmogelijk heid zal gebleken zijn voor eene regeering als deze, om steun te vinden bij de liberale partij. Hij zal de laatste zijn om te zeggen dat hij dit betreurt. Nadat de heeren Keuchenius, van Houten, die mededeelde, dat hij geen lid der grondwetscommissie bad willen zijn omdat de Kroon geen advies noodig haddaar zij met de zienswijze daaromtrent bekend was, van Kerkwijk, de minister van bin nenl. zaken en de heer L o h m a n nog nader hun gevoelen toegelicht hadden, wordt de beraadslaging, onder dankzegging aan den minister voor de gegeven inlich tingen ges'°ten. De heer Keuchenius handhaaf de zijn overtuiging dat het optreden der ministeriën van Lynden en Heemskerk eene groote ramp voor ons land is geweest. ervolgens werden acht naturalisatie ontwerpen en het wetsontwerp tot onteigening voor een lokalen spoorweg van Ruurlo naar Doetinchem met algemeene stemmen aangenomen. Den 21 is de behandeling der drankwet niet afgeloo- pen. Den 24 wordt zij voortgezet. Het grasgewas van den ringdijk en de polderka den van den Haarlemmermeerpoldergroot ongeveer 220 bundersis verpacht voor f 13907 of gemiddeld f 64 per bunder. De winst van den nieuwen schouwburg te Gronin gen die f 183764 gekost heeftbedraagt volgens de voorloopige berekening over het eerste kwartaal der exploitatie 1 °/0. De maatschappij voor meel- en broodfabrieken aan de Vijzelgracht te Amsterdam keert, na afschrijving, over 1883 10°/o dividend uit. De burgemeester van Roermond het kamerlid mr. H. Brouwersheeft aan den gemeenteraad mede gedeeld dat hij zijn ontslag zal vragen. Hoewel uit niets gebleken is, dat het onlangs plaats gehad hebbende overrijden van den letterzetter Dreekmeijer op het Rokin door een tramwagen aan het personeel der omnibus-maatschappij te wijten is geweestzoo heeft het bestuur dier maatschappij aan zijne weduwe toch voorloopig een weekgeld toegekend. By den biljartwedstrijd die den 17 des avonds te Sneeb gehouden werd tusschen de bekende meesters K. Bierling van Groningen en G. Bijlsma van Bols- wardbehaalde eerstgenoemde de overwinning. Hij had 1000 punten toen de ander er 963 had. Vervolg der berichten in het tweede blad. met volle borst het laatste vers van het koraal zong. Schoon was de zanger waarlijk nietmr.ar hij scheen nog leelijker, dan hij was door zijne flodderende klee ding. Een zwarte jas die reeds lang uit de mode waswaarvan de lange spitstoeloopende panden als een staart achter hem op het gras lagen hing hem slordig om het beenige lichaam zwarte broekeen zwart open vestdat een hemd liet zien van twijfelachtige helderheid eene hooge versleten zwartzijden das waaruit twee verbazende vadermoorders staken vorm den de kleeding van den zonderlingen menscheen hoogezeer kale cylinderhoed voltooide deze. Het koraal was ten eindede zanger bleef echter in dezelfde houding hij hield nog altijd de handen ge vouwen in de hoogte. Eenige oogenbiikkeri zweeg hij, daarop bad hij met diepe luide stem het Onze Vader en besloot met een eigen gebed. „God de Heer, die in de hemelen zijt", riep hjj uit „in den diepsten nood smeek ik Uals een berouwhebbend zondaar 1 Vergeef mij mijne zonden, vergeef mij dat ik ontrouw wasdat ik mij verleiden liet tot het misdadige spel 1 Vergeef mij hetgeen ik gedaan heb en doen wil. Neem den berouwhebbende op in uw heerlijk hemelrijk. Amen 1" Nadat het gebed geëindigd was sprong hij plotse ling op en trad met eenige snelle schreden op den steilen oever toe hij sloeg er geen acht op dat hem zijn hoed van het hoofd viel en over het gras rolde de handen gevouwen boven het hoofd houdende boog hij zich ver voorover en keek met strakke blikken in het door een zacht koeltje licht bewogen donkergroene water. „God de Heer, vergeef mij 1" riep hij nog eens en hij stortte zich voorover in het meer. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 2