No. 37. Zes en tachtigste Jaargang. 1884. WOENSDAG 26 MAAKT. Wij herinneren nogmaals, dat de advertenliën voor ons blad geheel per regel berekend wordenzoodat men bij plaatsing van successievciyk 1, 2,3 of 4 gewone regels, 15,30, 45 of 60 cents betaalt, De Uitgevers. EEN GELUKKIG MENSCUENLEYEN? i.ij II Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Prijs der gewone Advertentiën; (örbeelte. ISuitcuUub. FEUILLETON. ADOLF STRECKFUSS. ALKIAARSCHE EO! RAM. De 3 nummers 0.06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbenden dat den 26 Maart 1884des middags 12 uren aan het ministerie van oorlog, in het openbaar bij inschrijving zal worden aanbesteed de levering van 150 remonte-paarden en dat de inschrijving voor het eerst in perceelen gesplitst is ten gerieve van kooplieden die den paardenhandel op beperkte schaal drijven. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 24 Maart 1884. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. MARIA ADRIANA GREEP wordt verzocht zich ter ge- meente-secretarie aan te melden. BELGIE. De Koning en de KoniDgin der Neder landen zullen den 12 Mei te Brussel komen en daar tot den 15 verblijven. Htt hof van appél te Brussel heeft den 22 het von nis bevestigd, waarbij de kanunnik Bernard vrijgespro ken is van de beschuldiging, dat hij zekere aan bet bis dom van Doornik behoorende waarden ontvreemd had. DUITSCHLAND. Den 22 den 87 verjaardag van den Keizer wapperden te Berlijn overal de^ vlaggen terwijl vele duizenden personen zich reeds 's morgens vroeg Onder de Linden verzamelden, om den Keizer, toen hij zich te 8 uren aan het venster van het paleis vertoonde, met groote opgewondenheid toe te juichen. De Koning van Saksen en de aanwezige leden der keizerlijke familie brachten hem hunne gelukwenscben. Tegen half twee reed prins Bismarck door de menigte levendig begroet naar het paleis en wenschte aan het hoofd van het ministerie den Keizer geluk. Hij ver scheen nogmaals met de groote adellijke grondbezitters. Bij de mededeeling van het wachtwoord waren de gene raals de admiraals en het corps officieren in groot gala aanwezig. Het wachtwoord luidde: lang leve de Keizer en Koning. De Keizer benoemde den kapitein-ter-zee Seckendorff tot vleugel-adjudant (tot welke betrekking tot heden geen marine-officier ooit benoemd werd) en prins Hatzfeld Trachenberg tot opperschenker. Prins Orloffde nieuwe russische gezant heeft den 21 zijne geloofsbrieven aan den Keizer overhandigd en is daarna door de Keizerinden Kroonprins en de overige leden der keizerlijke familie ten gehoore ont- Bij de verkiezingop den 17 in het 2e Meininger kiesdistrictdat door wijlen dr. Lasker vertegenwoor digd was, verkreeg dr. Witte, vrijzinnig 5806, dr. Lotz, vrij conservatief, 2954, en Kereck sociaal-democraat, 3482 stemmen alzoo herstemming tusschen Witte en Kereck den 31. Rijksdag. Den 21 werd de beraadslaging over het voorstel tot verlenging van de werking der so cialistenwet voortgezet. De heer Hanel verklaarde zich namens de vrijzinnige partij voor de verwijzing naar eene commissie. Naar zijn oordeel zou de ver lenging van de werking der wet evenmin gunstige ge volgen hebben, als de wet zelve gunstig gewerkt heeft. Zü had den ouderlingen strijd der partijen verscherpt en de anti Semitische beweging begunstigd, waarom hare opheffing wenschelijk zou zijn. Inmiddels kwam prins Bismarck in de vergadering. Kardolff verdedigde het regeeringsvoorsteldaar deze wet Duitschland voor de buitensporighedenwaardoor andere iauden getroflen zijn, bewaard had. Hij oordeelde, dat het ook thans nog niettegenstaande alle tegenspraakvaststond, at de sociaal democratie een internationaal karakter heelt. Sonnemann sprak namens de volkspartij tegen het voor stel. Volgens hem moesten de uitingen der gedachten niet vervolgd worden. Duor de socialistenwet werd de bekeering der sociaaldemocraten onmogelijk gemaakt daar iedere bespreking verhinderd werd. Hij gat as zijne meening te kennen, dat de regeering met alle schuld aan de laatste dynamiet aanslagen van zich al kon schuiven. Minister von Puttkamer wees deze on derstelling beslist terug. De te Frankfort plaats gehad hebbende ontploffing was door de artikelen van de Vrij heid het orgaan van den socialist Mostveroorzaakt. Over de zaak van Reinsdorf en zijne medeplichtigen zou de regeering, wanneer tot verwijzing naar eene commissie mocht besloten worden een uitvoerig rap port overleggen. Malzahn conservatiefsprak voor de aanneming van het voorstel zonder verwijzing naar eene commissie. Jazdzewskieen poolbestreed het voorstel. Hij achtte de versterking van de macht der geestelijken bet beste middel tegen de sociaal-democratie. Prins Bismarck merkte op datzoolang de eigenaar dige gewoonten iu de voormalige pooische gewesten bleven bestaan daar voorzeker de sociaal-democratie niet zou worden uitgeroeid. De sociaal-democraat Lieb- knecht bestreed het regeeringsvoorstel, terwijl dr. Windt- horst betwistte dat zijn voorstel tot verwijzing van het regeerings-ontwerp naar eene commissie slechts diende om de zaak te rekken. De katholieken die onder de Meiwetten ledenkonden niet luchthartig aan anderen de boeien aanleggen. Ten slotte had de verzending naar eene commissie van 21 leden plaats. De conservatieven en de sociaai-democraten stemden tegen die verzending. ENGELAND. Uit de openbaar gemaakte brief wisseling over de transvaalsche overeenkomst blijkt, dat de transvaalsche afgevaardigden na hare onder- teekening gevraagd hebben, of het artikel, rege lende de wijze van het sluiten van verdragen tusschen de Transvaal en de vreemde mogendheden, dadelijk van bracht werd, daar zij op het punt stonden naar Neder land en Portugal te gaan ter bespreking hunner finan cieels zaken. De minister Derby antwoordde daarop den 3dat dit op wettelijke gronden onmogelijk was, maar dat hij de afgevaardigden toestond persoon lijk met de regeering van beide landen in overleg te treden. Verder beloofde hij, zich niet te zullen verzet ten tegen overeenkomsten die aldus getroffen werden, mi s zij niet in strijd waren met engelsche belangen. Lagerhuis. Den 19 werd met 163 tegen 104 st. na langdurige beraadslaging verworpen een voor stel tot het brengen van verandering in het stelsel van huurovereenkomsten door den huurder in zekere ge vallen na 20 jaren het recht te geven om het huis en den grond te koopen. Van die verandering werd ver betering in den toestand der huizen verwacht. Den 21 werd bet wetsontwerp op den vee- invoer by tweede lezing zonder stemming aangenomen. Den 22 werd het voorstel van den heer Willis, strekkende om aan de bisschoppen de bevoegdheid te ontnemen zitting te hebben in het Hoogerhuis na be strijding door de regeering, verworpen met 148 tegen 137 stemmen. FRANKRIJK. Te Parijs bestaat de gewoonte om de helft der vasten zijnde dit jaar den 20 te vieren.. Op dien dag zenden de verschillende markten der hoofdstad en de waschhuizen elk een of meer wagens met gemaskerde personen uitdie in optocht langs de meest bezochte wandelplaatsen gaan. De boulevards waren dit jaar op dien dag zoo vol, om de versierde marktver- koopors en waschvrouwen te zien dat geen omnibus of rijtuig door de menigte had kunnen komen al was het rijden daarmede niet verboden geweest. Be eige naar van de bekende magazijnen van den Printemps de heer Jaluzot, had f 500 uitgeloofd aan de schoonste groep deze prijs werd behaald door het waschhuis van St. Eugène. Eenige prijzen van mindere waarde waren mede door hem uitgeloofd. De vermelde ontploffing in de straat St. Denis heeft in den gemeenteraad van Parijs aanleiding gegeven tot een heftigen uitval tegen den prefecttoen deze amb tenaar waarmede de raad overhoop ligtna den voor zitter en het raadslid der wijk een woord van dank gebracht had aan hen die bij die ramp omgekomen warenterwijl zij trouw hunnen plicht vervulden. De een noemde het eene schande, dat hij zich in deze zaak gemengd had een ander keurde het afdat hij zulk een gemoedelijken toon aansloeg in den raad, dien hij daar buiten aanviel een derde zeidedat hij kro kodillentranen geschreid had. De begraveniskosten der DOOR 2) De luisteraar had tot nu toe al de bewegingen van den biddende met groote verbazing gevolgd hij had geen lid verroerd om door geen gedruisch zijne aan wezigheid te verraden nu het gebed echter zulk een onverwacht slot kreeg drong hij snel door het dichte kreupelhout vooruit. In hetzelfde oogenblik stond hij op dezelfde plaats vanwaar de zanger zich naar be neden had gestort en terwijl hij met scherpen blik on derzocht waar de zelfmoordenaar verdwenen was, wierp hij snel hoed jas en vest af. Daar bewoog het water nog, daar vormde het groote kringen daar was de zanger er in gesprongen daar werd onder het groene water een donkere massa zichtbaar. Zoekend zag de jonge man om zich heen, zijne oogen zochten eene vlakke plek aan den oever, waar een zwemmer gemakkelijk aan land kon klimmen nauwe lijks tien schreden links zag hij zulk eene plaats in het volgende oogenblik sloten zich de golven van het meertje ook over zijn hoofd. Hij was een geoefend zwemmer reeds eenige jaren geleden toen hij nog slechts een knaap was had hij in de zwemschool iemand het leven geredtoen met gevaar van zijn eigen leven, want de verdrinkende had zich in zijn doodangst aan hem vastgeklemd en hem in zijne bewegingen belemmerd. Dat herinnerde hij zich nu en toen hij snel weder boven komendehet don kere lichaam dicht voor zich zag gaf hij dit slechts een krachtigen stoot in de richting van de lage kant van den oever. Met kalm overleg maakte hij het den woest om zich heen slaande drenkeling onmogelijk om hem aan te vatten. Hij hield zich buiten het bereik van diens armen en stiet hem slechts voor zich uit terwijl hij naar den oever zwom. Eerst toen hij grond onder de voeten voeldepakte hij den drenkeling, die zich heftig verzette krachtig bij den arm en trok hem naar den oever het volgende oogenblik had hij hem aan land getrokken, de gemakkelijke redding had nauwe lijks eene minuut geduurd. Een poos bleef de geredde kuchend en hijgend lig gen spoedig echter sprong hij op en keek met ver warden strakken blik zijn redder aan die kalm voor hem stond en hem met groote belangstelling opnam. De ongelukkige zag er nu nog zonderlinger en leelijker uit dan zoo even de lange haren hingen hem drui pend langs het bleeke gelaat de jas die nat als hij nu waszeer eng om het lichaam slootscheen nog wanstaltiger dan zoo even. „Waarom liet gij mij niet sterven riep de geredde, wanhopig de handen wringende. Een glimlach speelde om den mond van den jongen man. „Gij hebt gelijk," antwoordde hij, „ik heb eene groote dwaasheid gedaandat gebeurt mij overigens altijd, wanneer ik de ingeving van het oogenblik volg. Indien ik de zaak kalm overlegd had dan zou ik tot mij zeiven gezegd hebben die heer is het leven moede, hij maakt er vrijwillig een einde aan gij hebt het recht nietom hem in zulk een verstandig voornemen te hinderen. Ik zou dan op den oever daar ginds zijn gaan zitten en naar n gekeken hebben hoe gij weder boven kwaamtnaar lucht hijgdet, om weder weg te zinken andermaal boven kwaamt en in het laatste oogenblik misschien eene wanhopige poging deedt, om dit zoo verafschuwd leven toch nog te behouden, maar daardoor slechts uw doodstrijd te bespoedigen. Gij waart dan echter gezonken om niet weder boven te komen op dit oogenblik zoudt gij dan misschien kalm en behagelijk misschien nog een weinig stuiptrekkend op den bodem van het meer liggen. Ik heb door mijne overhaasting mij zelf van een belangwekkend schouwspel beroofd en u de vervulling eener zeer verstandige en lofwaardige daad belet. Ik vraag u daarom beleefd om verontschuldiging maar gij kunt echterhetgeen ik bedorven heb wel weder goed maken. Het is slechts eenige schreden tot dien kleinen heuvel, vanwaar gij in het water gesprongen zijt. De plaats was zeer geschikt en voortreffelijk gekozen want hier is de oever voor uw doel niet hoog genoeg. Laat ons daarheen gaan. Ik beloof u dat ik het u niet voor de tweede maal zal beletten maar met de grootste belangstelling zal toekijken." De kalme woorden van den jongen man vervulden den toehoorder met diepe ontzetting, zijne gevouwen handen lieten elkander loszijne armen zonken slap langs zijn lichaam zijne uitpuilende bruine oogen wer den nog grooter en kwamen nog meer voren. Huive rend schudde hij zich heen en weder, toen hij zijn dood strijd hoorde schilderen hij beefde aan alle leden hij was bang voor zijn redder, die zoo kalm en onverschil lig over het afgrijselijke spreken kon en toen deze hem zelfs voorstelde om deo sprong in het water nog eens te wagen, greep hem eene onbeschrijfelijke afschuw aan. Hij deed onwillekeurig eene schrede achteruit en de handen afwerend naar voren houdende riep hij „Neen neen ik kan nietHet was te huivering wekkend Toen het donkere water boven mijn hoofd zich sloot toen ik dieper en dieper zonk mijne borst dreigde te bersten het bloed mij in de slapen klopte, greep mij eene onbeschrijfelijke angst aan ik kan het niet voor de tweede maal doen." „Werkelijk Inderdaad de dood door verdrinken moet niet aangenaam zijn ik heb dat reeds eens van een bekendedie er bijna het leven mede verloor gehoord. Men strijdt te lang met den dood en dit moet al een zeer onaangenaam gevoel zijn. Een schot in het hoofd dan is het in eens voorbij Ik wil u een anderen voorslag doen dien ik u verschuldigd ben daar ik, geheel onbevoegd, u in de uitvoering van uw voornemen heb gestoord. Daar boven op den heuvel

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 1