rA i| t rFj 4 ÜKïmenlanb. I i slachtoffers zyn voor rekening van de stad genomen de kosten der kerkelijke plechtigheid zijn daarvan echter uitdrukkelijk uitgezonderd. Sarah Bernhardt is den 19 in het laatste bedrijf van la Dame aux Camélias bewusteloos op het tooneel ne- dergevallen en heeft zich daarbij den arm verstuikt. Senaat. Den 21 werd onder toejuichingen het door de Kamer mede reeds aangenomen wetsontwerp goedgekeurd, waarbij geld beschikbaar werd gesteld om 89 eerekruizen en 150 militaire medailles te schenken aan de dappere strijders in Tonkin. De eerekruizen zijn verdeeld in 4 grootofficiers- 3 kommandeurs- 12 officiers en 70 ridderkruizen van het legioen van eer. ITALIË. Yoordat in de Kamer tot de benoeming van eenen voorzitter werd overgegaanis met 267 tegen 130 stemmen de oprichting van een gedenktee- ken voor wijlen den oud-minister Sella goedgekeurd. Bij de verkiezing van eenen voorzitter werden nog 54 blanco biljetten gevonden waardoor de regeerings- kandidaat Coppino eigenlijk slechts 10 stemmen boven de volstrekte meerderheid bekwamwaarmede noch hij, noch de regeering ingenomen is geweest. Prins Leopold van Beieren en zijne gemalin prinses Giseladochter van den Keizer van Oostenrijkzijn tijdens hun verblijf te Eorne niet door den Paus ten gehoore ontvangen omdat zij eerst bij den Koning en de Koningin geweest waren. Wederom wordt in den laatsten tijd het gerucht verspieid, dat de Paus er zeer over denkt, Eome en zelfs Italië te verlaten. EGYPTE. Admiraal Hewitt heeft ingetrokken de bekendmaking, waarbij een prijs op het hoofd van Osman Digma werd gesteld. Hij heeft verder doen bekend maken dat in het vervolg geene belooning voor de gevangenneming van aanvoerders der op standelingen zou worden gegeven. CHINA. Generaal Brière de l'Isle bericht de ver meestering van de citadel van Thay Nguyen die door de chineezen verdedigd werd. Hy vond daar veel krijgs voorraad en mondbehoeften. ligt mijn jaswaarin een revolver met zes loopen is geborgen. Ik stond juist op het punt, om mij dien tegen de slapen te zettentoen ik door uw gezang werd gestoord. Voor mij heb ik maar twee a drie schoten noodig. Ga met mij mede naar dien heuvel wacht totdat ik met mijn werk gereed benen dan staat mijn revolver met genoegen tot uwen dienst. Wat zullen de menschen zich verbazenwanneer zij later de beide lijken vreedzaam naast elkander vinden liggen Welke zonderlinge geschiedenissen zullen zij vertellen! Een duel zonder getuigen of andere onzin! Jammer, dat wij daar niet bij kunnen zijn. Komaanlaat ons aan de vervelende geschiedenis spoedig een einde maken." „Ik kan nietkan het niet voor de tweede maal doenO mijn Godik kan niet leven en kan niet stervenIk smeek uhelp mijSchiet gij mij neer met uwen revolver, ik kan het zelf niet doen. Doodt gij mij Ik zal u in den dood daarvoor zegenen Wordt vervolgd. ST ATEN-GENEEA AL Tweede Kamer. Den 21 kwam een voorstel van vijf leden in tot wij- Z'S'QS van het reglement van orde voor de bebaudeling der ontwerpen, noodig voor de invoering van het straf wetboek. De strekking daarvan is, om die ontwerpen op dezelfde wijze te behandelen als indertijd het straf wetboek zelf behandeld is. Bij de behandeling van het ontwerp tot wijziging der drankwet bestreden de heeren Schimmelpenninck van der Oije en Bee- laerts de voordracht, als noodeloos, daar de oppositie eer vermeerderen dan verminderen zou, als ondermijning van de drankwet en als groote onbillijkheid tegenover ben, die, rekenende op den termijn van 1 Mei 1884, naast gecombineerde bedrijven concureerende hebben opgericht, of met het oog op hen, die om die wetsbepaling gecombi neerde neringen reeds verkochten. Laatstgenoemde was tevens van oordeel, dat de Eaad van State en de afdeelin- gen over dit voorstel gehoord hadden moeten zijn. De heer L o h m a n merkte op, dat de Eaad van State nooit ge hoord wordt over wijziging van den termijn van uit voering eener wet. Dit is dus geen bezwaar. Hij ge bruikt nooit sterken drank en ontraadt iedereen het gebruik daarvan dat hij in alle opzichten verderfelijk acht. De drankwet is wel een stap op den goeden weg doch met wetten kan men het niet ver brengen. Alleen het geloof in Christus kan verbetering dezer volkszonde aanbrengen. Hij betreurt het, dat geene kerk in Nederland die zonde aandurfthij maakt er geen verwijt vanmaar zegtals de kerk niets vermag kom dan niet tot den wetgever. Hij ziet in dit ont werp overigens eene geschikte gelegenheid tot doel matige verscherping en verbetering der drankwet. De heer V ermeulen hooptedat de regeering van de termijnsverlenging gebruik zou maken, om beter op de plaatselijke omstandigheden te letten. De heer C o r v e r Hooft acht elke wijziging van de slechte drankwet een voordeel en zal daarom voor de wet stemmen. De heer van W assenaer bestrijdt het regeeringsvoor- stel. De dronkaards worden gevormd in de gecombi neerde winkels Dit tegen te gaan acht hij van be lang. Daar hij vreestdat deze wet aangenomen zal worden zal hij het kwaad trachten te beperken door te stemmen voor het amendement van de beeren Schim melpenninck van der Oije en van der Kaay om den termijn slechts met één jaar te verlengen. De heer Dijekraeester heeft ter beteugeling van het drank misbruik in 1881 vóór de wet gestemdnadat vele onbillijkheden daaruit verwijderd waren. Hij betreurt nog, dat toen niet aangenomen is het amendement van der Kaay dan ware het doelwering van drankmis bruik, bereikt en ware toen en nu niet geklaagd over onrecht, Deze wet is een goed werk de regeering heeft dan een tijd van 2 jaren, om de wet op nieuw te wijzigen en vele bezwaren weg te nemen. Door het verbod van gecombineerde bedrijven wordt men in kleine gemeenten genoodzaakt naar de herbergen te gaan, waar de verleiding om te drinken juist het grootst is! De heer Clercx wijst er op, dat in Limburg geen misbruik van het gecombineerd bedrijf wordt gemaakt, en verklaart voorstander te zijn van repressive maatre gelen tegen drankmisbruik, zooals voor opvoeding, aan kweeking van deugd en godsdienstzin, maar tegen pre ventieve maatregelen zooals hier worden voorgesteld, die toch niet helpen want men kan ze ontduiken. Daarom zal hij tegen art. 1 der wet stemmen en tegen het amendement, om den termijn met één jaar te ver lengen. De heer L i e f t i n c k bestrijdt den heer Loh- man en hoopt dat de regeering gebruik zal maken van den te geven termijn om werkelijk recht te doen en geen inbreuk te maken op verkregen rechten. De heer Goeman Borgesius bestrijdt uitvoerig de wet. Hij is tegen een algemeene herzieningomda de drankwetvooral ten platten lande reeds nu uit nemend heeft gewerkt ondanks verschillende en soms geheel verkeerde uitvoeringwaardoor de wet in aan zien daalt en tegen verlenging van den termijn op grond van de redenenwaarom indertijd op verzoek der Kamer door de regeering het verbod van het ge combineerde bedrijf in de wet opgenomen is. Aanneming van dit wetsontwerp zou de volksbelangen ernstig kren ken. De heer van Eek, erkennende, dat de wet van 1881 goeds heeft, merkt op, dat zij ook kwaads heeft en nu openbaart zich het verschijnsel, dat zij, die herziening verlangen juist degenen zijn die verster king der wet wenschen en dat zij bestreden worden door hen die de wijziging af keuren uit vrees voor ver zachting der wet. Het zijn de vrienden die elkander bekampen. Het was te laat om tot ean uitweg te komen en de regeering heeft als uitweg verlenging van den termijn voorgesteld waarvoor men haar dankbaar moest zijn. Hij zal stemmen voor verlenging met één jaar als de regeering verklaart, dat zij dan toch tijdig een nieuw voorstel tot geheele herziening kan indienen. Deministervanbinnenl. zaken wil het stand punt der regeering nader ontwikkelen. Al is hij tegen stander van drankmisbruik hij meentdat men toch over de midde'en om dat misbruik te beteugelen, van gevoelen kan verschillen. Hij erkent het nut der uit een gevoel van menschenmin voortgevloeide drankwet, wier meeste bepalingen reeds gunstig werkenvooral de straf tegen openbare dronkenschap. Maar er zijn ook gebreken en men is huiverig geweest om de gere zen bedenkingen nogmaals te bespreken. En men is Nadat de heer L i e f t i n c k nader zijn gevoelen toegelicht had de heer van Gennep als zijn oordeel uitgesproken had dat door het verbod van gecombi neerde bedrijven het drankmisbruik in de hand wordt gewerkt, door de neringdoenden te dwingen, enkel tapper te worden en de koopers naar de tapperij te jagen en dat hij wijziging van art. 3 No. 8 der drank wet wil opdat met een minimum van nadeel een maxi mum van voordeel worde verkregen, ter voorkoming dat de drankwet worde gehaat en verkracht; de heer B u m a verklaard had, tegenstander van den drank maar tegen de drankwet te zijn daar hervorming der maatschappij van het volk moet uitgaan en niet door wetten kan worden verkregen en de heer Lobman er op gewezen had, dat de bedoeling van dit ontwerp alleen is, gelegenheid te geven, een nog niet in werking getreden bepaling nader te overwegen en dat door aanneming van dit ontwerp de mogelijkheid ontstaat tot doeltrefiende herziening der drankwet, verdedigt de minister van binnen 1. zaken kort het ontwerp. Hij wijst vooral op het gevolg dat bij verwerping van dit ont werp zal ontstaan, namelijk dat de drankwet, streng gehandhaafd wordende zeer gehaat zal worden. Art. 1, strekkende om art. 3 No. 2 der wet te lezen: wanneer de vergunning wordt gevraagd voor een localiteit, e voor den openbaren dienst wordt gebruikt of die met zoodanige localiteit binnenshuis gemeenschap heeft wordt nadat de minister van binnen 1. zaken verklaard heeft op eene vraag van den heer van der Kaay dat de bedoeling van dit artikel ishet tappen in 't zelfde gebouw waar openbare localen zijn te voorkomen, aangenomen met 34 tegen 30 steramen. Den 25 voortzetting. zoo angstvalligdat zelfs de grootste verdedigers der drankwet dit ontwerp afkeuren, ofschoon het niets anders is dan een omschrijvende wijziging. Hij zou het bijna oudankbaar noemen. Maar nu stelt de regeering tevens voor, den termijn van handhaving der gecombi neerde bedrijven met twee jaren te verlengen, in over eenstemming met de adressen van vele duizenden inge zetenen die wel voor hun eigen belang opkomen maar toch juist daarom recht van spreken hebben. Wordt dit ontwerp aangenomen, dan blijft de toestand nog twee jaren onveranderd. Welnu hij blijft voortduren ver langt men wijziging zonder verscherping der wetde regeering stelt volstrekt geene nieuwe bepalingen voor. Na te hebben herinnerddat art. 28 indertijd ook niet onderzocht is door den Eaad van State, verklaart hij dat een termijn van 2 jaren noodig is om zeker te zyn van het tot stand komen eener herziening en ter wille van de mogelijkheid, dat lokalen veranderd moeten wor den. De minister vanjustitie verklaart naar zijn beste weten gevolg te hebben gegeven aan de toezeg ging bij de behandeling zijner begrooting gedaan en licht enkele punten toe. De heer van Dedem (Hoorn) acht de toelichting van den termijn van 2 jaren onvol doende. Hij wil het drankmisbruik sterk tegengaan. Komt de Kamer nu terug op de vóór enkele jaren aangenomen wet, dan zal dit haren zedelijken invloed niet vergrooten. Als men zoo hoog opgeeft van on recht tegenover neringdoenden dan stelle men schade vergoeding en niet bestendiging van het kwaad voor. Nadat de heer Borgesius nader geantwoord had werd op verzoek van den heer Beelaerts de beraad slaging verdaagd tot den 24. Een door den heer de Meijier gedaan voorstelom aan de conclusie der commissie voor de verzoekschrif ten op het adres van het hoofdbestuur van den neder- landschen protestantenbond betrekkelijk voorziening in zake den eedom het ter griffie neder te leggen ter inzage voor de leden toe te voegen en het adres te verzenden naar den minister van justitie om inlichtingen ten einde in verband met de beslissing van den Hoo- gen Eaad spoedig tot eene regeling van den eed te komenwerd verworpen met 40 tegen 25 stemmen. Den 24 werd o. a. ingediend een wetsontwerp, hou dende nadere bepalingen omtrent den accijns op de suiker. Bij de voortgezette behandeling der drankwet verklaarde de heer Beelaerts van Blokland, dat hij, na den minister te hebben gehoord, de in diening van het ontwerp onbegrijpelijk achtte. Waren volgens de ondervinding wijzigingen noodig dan zeker tot versterkingniet tot verzwakking der wet. Het eerste ontwerp was beter dan dit door dit ontwerp wordt alles op losse schroeven gesteld. Yerder bestrijdt hij eenige voor de aanneming aangevoerde gronden. De heer Schimmelpenninck van der Oije bestrijdt mede het stelsel der regeering ondersteund door het ministeriëele kamerlid Lohman. Hij had lie ver geziendat de regeering den heer K. T. baron van Lijnden die te midden van het volk leeft en zijn leven aan deze zaak besteed heeft geraadpleegd had. Deze zou zeker tegen dit ontwerp geweest zijn. Aan de heeren Lieftinck en Lohman die zich beriepen op de leer des Zaligmakersantwoordde hij dat deze ook leerdeleid ons niet in verzoeking! En nu vroeg hij of het aangingdat de Staat het volk stelselmatig in ver leiding bracht. De heer Keuchenius houdt eene langdradige redevoering over alleswaar de slotsom van isdat hij tegen het ontwerp zal stemmen. De Y oorzitter verzoekt de volgende sprekers zich tot het noodzakelijke te bepalen. Aan het vergelijkend onderzoek voor hoofd eener openbare school te Beemster namen den 19 van de 33 sollicitanten 21 deel. De gemeenteraad van Haarlem heeft den 19, bij de behandeling van een voorstel van burg. en weth.j om aan de gasfabriek te vergunnen het maken van een lucht3poor tot het vervoer van steenkolen van de Leidscne vaart tot aan de fabriek, besloten, eerst met de fabriek te onderhandelen over het maken van een ijzeren tunnel. De rechtbank te Amsterdam heeft den 20 een tapper tot f 100 boete veroordeeld wegens het gele genheid geven dat in zijne tapperij op een triktrak- bord om geld werd gespeeld. Het voljaarskohier voor den hoofdelijken omslag te Helder, dienst 1884, is den 20 met 3552 aanslagen vastgesteld op 29197,03%. In den avond van den 21 ondergingen J. H. Moors brievenbesteller W. J. Ballintijn opzichter in de sigarenfabriek van den heer Meeuwesen en Z. A. van Halkleerenmakersknechtdie van den diefstal aan het postkantoor te Breda verdacht wareneen langdurig verhoor en kwamen toen tot bekentenis. De effecten hadden zij verbranddoch f 20000 aan bank biljetten waren verscholen achter een behangsel van een broeder van van Hal, een zeer fatsoenlijk man, bij wien hij als knecht werkte en in wiens huis die bank biljetten stil geborgen, waren nadat zij uit de eene in de andere hand van het drietal overgegaan waren. Moors had een valschen sleutel laten maken die toe gang gaf tot het postkantoor. Zij behooren tot eene bende bekend onder den naam van Bleedraad, welke des nachts bijeen kwam in een kroeg op de Haven- markt. Men meentdat zij ook de daders zijn van een in den afgeloopen zomer gepleegden diefstal van goud en zilver bij een huisgezindat op reis was althans het meisjedat het huis luchten moestwas eene goede kennis van Ballintijn. Moors heeft getracht zich door ophanging van het leven te berooven. Die poging is echter mislukt. Den 22 is uit den sneltrein die des voormid dags 10 uren uit Amsterdam naar Emmerik vertrok tusschen Eede en Wolf hezen een gevangene aan zijne twee geleiders ontsnapt. Hij klom uit den wagen en was reeds daarvan afgesprongenvoordat zijne gelei ders den tijd hadden hem te grijpen. Den 22, des middags te 12 uren, is te Deventer eene tot meubelwerkplaats en magazijn ingerichte bo venwoning geheel uitgebrand. De belendende percee- len bekwamen veel waterschade. Bij de aanbesteding van het bouwen eener bad inrichting met bassins enz. te Zaandam was den 22 één biljet ingekomen, van M. Stam aldaar voor/5290. Te Kolhorn is eene vrouw uit angstdat haar zoon een dienstplichtig nommer voor do nationale mi litie zou trekken krankzinnig geworden. Nadat hij werkelijk een laag nommer getrokken bad verergerde haar toestand zoodanig dat zij den 22 naar Meeren- berg gebracht is. Den 23 's morgens 7 uren is een werkman H. Potharst genaamd, die als bediende bij het bal in den Parkschouwburg dienst gedaan had en naar huis ging op de Prins Hendrikkade bij de Peperstraat door een matroos van het engelsche fregat Athlon, Albert Mullins, onverhoeds in den rug aangevallen en door een mes steek ia de lendenen zoodanig verwond dat hij on middellijk ineenzakte. Na eenigszins verbonden te zijn, werd hij per raderbaar naar het Binnengasthuis ver voerd alwaar hij omstreeks half elf overleed. Mullins heeft nog twee personen verwondeen zoo danig aan den linker schouder bij den halsdat hij mede in het gasthuis moest worden verbonden en de ander kreeg een lichte schram in de bovenlip. Hy werd door de politie met behulp van eenige burgers in verzekerde bewaring genomen en ter beschikking der justitie gesteld. Den 24 ving het studenten-geding voor het ge rechtshof te Amsterdam aan. De procureur-generaal eischte tegen Eam 6 wekenGrenfell 6 wekende Jong 5 dagen en Eijckevorsel 5 dagen celstraf en overigens bevestiging van bet vonnis der arr. rechtbank te Utrecht. De kerkeraad der ned. herv. gemeente te 's Gra- venhage heeft op het verzoek van 445 gemeenteleden behoorende tot de vrijzinnige richting op godsdienstig

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 2