No. 39 Zes en tachtigste Jaargang. 1884. ZONDAG 30 M A A li T. Prijs der gewone Advertentiën Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. BuitenUnb. toinnculanb. u Mm iisui i; count at. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Kijk f 1, De 3 nummers O 06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEMs. COS- TEE ZOON. DUITSCHAND. De amerifcaanscbe gezant Sargent werd naar Petersburg verplaatst bij deu volgenden brief: „De President der Vereen. Staten van Noord Ame- rika beurt uwe handelwijze in zake Lasker volkomen goed. Gij hebt daarin alleen de bevelen uwer regeering uitgevoerdmaar om u genoegen te doenheeft de President u heden tot gezant te Petersburg benoemd. Uwe beaoeming is den 26, zonder naar een commis sie verwezen te zijndoor den Senaat goedgekeurd. Dit is een bewijs van waardeering en strekt u tot zoo groote eer, dat ieder burger daarop trotsch kan zijn." Hiermede werd zoowel aan Bismarck als aan den ge zant genoegen gedaanwanneer ten minste zijn post spoedig weder bezet wordt. De gezant heeft deze be noeming echter niet aangenomen en keert tot het amb- telooze leven terug. Bij besluit van het pruisischo ministerie is bepaald datte rekenen van 1 Januari 1881voor bet aarts bisdom Keulen de geschorste staatssubsidiën weder van kracht zullen zijn. De Keizer heeft op zijnen verjaardag, bij gelegenheid dat de voorzitter van den rijksdag hem geluk kan wenschen, zijne ontevredenheid te kennen gegeven over den loop, dien de behandeling der socialistenwet in den rijksdag genomen had. Men moest niet vergeten, onder welke omstandigheden die wet tot stand was gekomen. Deze zaak was voor hem persoonlijk van belang. Men moest zieh niet laten verblinden door den schijn van rust en veiligheid die thans in het land heerschten. Hij kon het ernstige van den toestand beoordeelen omdat alle draden in zijne hand samen kwamen. Men was op een keerpunt gekomen waarop het noodzakelijk was voor de in stand houding der mo narchie op te treden vooral na de vorming der nieuwe partij. Hij gaf tevens te kennen, dat hij op den steun van den bondsraad ten allen tijde kon rekenen. E ij k s d a g. Den 27 werden de begrooting voor marine bij tweede lezing, het verdrag met België tot bescherming van den letterkundigen eigendom en bet wetsontwerp betrekkelijk de rechtspraak op het nemen van prijzen bij eerste en tweede leziDg zonder beraad slaging aangenomen. Den 28 werden die ontwerpen bij derde lezing aangenomen. ENGELAND. Prins Leopold hertog van Albany vierde zoon van de Koningin van Engeland is den 28 te Cannes, waarbij verbleef in het belang zijner ge zondheid, daar bij sedert jaren aan aamborstigheid leed, des namiddags in zijne woning door eene flauwte over- vallen en eenige treden naar beneden gestortwaarbij een der aderen in het hoofd sprong. Hij overleed, zon der weder tot bewustzijn te komen. Hij werd 7 April a.s. 31 jaren en was gehuwd in 1882 met prinses Helena van Waldeck Pyrmont, zuster van de Koningin der Nederlanden. Van zijnen dood werd in beide hui zen mededeeling gedaan. Den 31 zal de regeering voorstellen een adres van rouwbeklag te zenden aan de Koningin eu aan de hertogin van Albany. Lage rli u i s. Minister Eitz Maurice verklaarde den 27 niet te weten of tusschen de inlandsche hoofden in Congo en de portugeesche regeering on derhandelingen gevoerd waren over de erkenning door hen van het portugeesche gezag. Zooveel is zeker dat de engelsche regeering die hoofden niet geraad pleegd heeft. EEANKEIJK. De heer Eouvier, met 20 van de 33 stemmen tot voorzitter der begrootings-commissie verkozen, heeft die betrekking aanvaard met eene toe spraak, waarin hij het bestaan van een werkelijk tekort op de begrooting ontkende, het denkbeeld van nieuwe belastingen verwierp en eene vermindering van het aantal ambtenaren in dienst van den Staat aanprees. Kamer. Den 26 is het vuorstel tot afschaffing der waardigheid van maarschalk van Frankrijk verworpen en met 361 tegen 161 stemmen het voorstel van het lid Casimir-Périer aangenomen, waarbij de Kamer bevoegd verklaard werd te beslissen of er aanleiding bestaat tot het benoemen van maarschalken en ot de President der republiek tot het doen dier benoe mingen gerechtigd is. Barodet diende den 27 zijn voorstel tot grondwets herziening in en vroeg daarvoor dadelijke behandeling. De minister-president bestreed die voordrachtomdat daardoor zekere druk op de regeering gelegd werd. De regeering zelve was overigens voornemens om tegen het begin van Mei de grondwetsherziening aan de orde te stellen. Er waren twee soorten vau voorstanders eener herziening de eene wil de machten in den Staat ver sterken de andere wil ze vernietigen (Toejuichingen). De regeering denkt aan de beide takken der wetge vende macht gelijktijdig het ontwerp tot grondwetsher ziening aan te bieden. Ten slotte wordt de dadelijke behandeling verworpen met 339 tegen 218 stemmen. Met 450 tegen 32 stemmen werd aangenomen de volgende door de regeeriug goedgekeurde motie: „de Kamer, besloten hebbende Frankrijk's rechten op Ma dagascar te handhaven verzendt de crediet aanvragen naar eene bijzondere commissie. De oud-minister van binnenl. zaken Constans heeft voorgesteld de afgevaardigden voortaan departements- gewijze en niet arrondissementsgewijze te kiezen en wei 1 op 70000 inwoners. Het getal leden der Kamer zou daardoor van 557 tot 593 klimmen. GKIEKENLAND. De Kamer kon den 26 niet ver gaderen omdat er te weinig leden tegenwoordig waren. Den 27 waren 7 leden d6r oppositie tegenwoordig. SPANJE. Den 24 is den heer Sagasta door onge veer 300 afgevaardigden en senaatsleden van alle scha keringen der liberaal-monarchale partij een album aan geboden ten blijke van hunne instemming met zijn staatsbeleid en van hunne hoogachting. ZWEDEN en NOOEWEGEN. De Koning heeft het zweedsche ministerie geraadpleegd over de vraag of de geschillen in Noorwegen invloed zouden kunnen hebben op de verhouding der beide lauden. Het mi nisterie heeft daarop eenparig verklaard dat volgens de bepalingen der grondwet daarin voor beide staten geen verandering mocht worden gebracht, zonder toe stemming de3 Konings en dat zoowel de krijgsmacht van Zweden als van Noorwegen onder zijne bevelen stond. EGYPTE. Den 27 rukten de engeischen in het gezicht des vijands Tumanid voorbij de arabieren vluchtten naar de bergen zoodra het vuur op hen geopend werd. De engeischen leden geene verliezen. Admiraal Hewitt hield den veldtocht voor afgeloopen. Verschillende Sjeiks behoorende tot de volksstammen Samarar Damileb en Hoorah die vroeger vijandelijk jegens Engeland gezind warenkwamen den 27 des avonds te Soeakim aan en legden naast vriendschaps betuigingen de belofte af, met medewerking van an dere Sjeiks al het mogelijke in het werk te zullen stellen om Osman-Digma gevangen te nemen. Deze schijnt geheel zijn gezag verloren te hebben. De door deze sjeiks vertegenwoordigde volksstammen ongeveer 5000 zielen tellendebewonen het tusschen Soeakim en Kassala gelegen district. Andere sjeiks hebben de verzekering gegeven, den weg naar Berber open te zullen stellen. Een regiment cavallerie en twee regimenten infanterie zouden zich den 28 aan boord der Sumna inschepen. De telegrafische gemeenschap tusschen Shendy en Berber is op nieuw afgebroken. De Prov. Staten van Friesland hebben den 19 47,000 toegestaan voor vernieuwing van de Eopta- zijlf 52,350 om de Nieuwe Slochte te herstellen en 9750 voor het daarbij leggen van een steenen dam; 90°/o subsidie aan Hindeloopen voor de kosten welke tot herstel van stormschade dadelijk gemaakt zijn en f 5000 crediet aan Gedeputeerden om den Hindeloo- perdijk verder te herstellen 50°/0 subsidie aan vijf deelen binnendijks voor eene steenglooiing, geraamd op een maximum van f 291,720, en voor aardewerk be groot op f 142,500 35,000 voor herstel van den Zeedijk van den Ternaarderpolder en 60°/o subsidie aan vijf deelen buitendijks voor een zeedijkswerk ad f 119,890. De Eijnspoorwegmaatschappij heeft den 21 de standplaatsen voor vigelantes op de station den Haag voor het tijdvak van 1 Mei 1884 tot 1 Mei 1887 ver pacht voor 1050 voor het geheele tijdvak aan den hoogsten inschrijver B. Bouwhuis te 's Gravenhage. De 's Gravenhaagsche passage-maatschappij heeft den opbouw der passage den 21 onder de hand aan besteed aan de heeren Eueck en Morteaux te Brussel, laagste inschrijvers voor 550,000, Het maken van de houten fundeering en de grondmetselwerken voor het door de Maatschappij tot bevordering van bouwkunst te Amsterdam te stichten gebouw is den 22 aanbesteed voor f 6000aan den laagsten inschrijverden heer E. Kuipers te Nieuwer- amstel. De raad der gemeente Ooststellingwerf is den 22 teruggekomen op zijn besluitom de beslissing omtrent het rijkssubsidie van f 10000 en 30% der aannemingssom voor den bouw eener school met onder wijzerswoning te Makkinga aan te houden tot na de behandeling der wijziging van de wet op het lager on derwijs; hij heeft dat aanbod thans aangenomen en zal tot den bouw overgaan. Het bouwen eener lagere school met onderwij zerswoning aan de Duinstraatnabij de Citadel te Scheveningen, is den 24 voor f 41600 aanbesteed aan den heer J. W. van der Vet ,e 's Gravenhage. Te Kralingen kon den 25 een huwelijk niet vol trokken worden omdat de vader der bruid zoo dron ken wasdat bij geen antwoord kon geven op de vraag, of hij bereid was toestemming te geven tot het huwelijk zijner dochter. Den 26 werd te 's Gravenhage aanbesteed L° het voltooien der verdedigingswerken aan den linker oever der doorgraving aan den Hoek van Holland en het verdedigen van gedeelten der boorden van den zuide lijken mond van het kanaal aan het buiteneind van Eozenburg, voor de verbetering van den waterweg langs Botterdam naar zee, raming f 103,000. Minste inschrij ver C. van der Plas te Hardinxveld voor f 94,029 2° het uitvoeren van graaf en baggerwerk op het bo vendeel der Nieuwe Merwede, gedeeltelijk door middel van Eijks-stoombaggervaartuigen met de bediening en het onderhoud dier vaartuigen tot en met 31 Maart 1886raming f 367,500. Minste inschrijver A. G. Huiskes te Hedelvoor 338,000 3° het onderhoud van het banaal met schutsluis aan het benedeneind van Eozenburg behoorende tot de werken van den Hoek van Holland en het Scheur van 1 April 1884, tot Juni 1885. Minste inschrijvers A. Volker Lz. te Shedrecht en P. A. Bos te Gorinchem voor 3750. De bouwmeester Bert Brouwer te Nijmegen heeft een nieuw beursplan voor Amsterdam uitgegeven, waar door de beurs aan den Dam zou blijvenzonder het plein kleiner te maken. Hij wil de beurs plaatsen aan het zuiden van den Dam nl. aan de oostzijde van het Bokindat dan tusschen wijde Lombardsteegwaar thans de overhaal jSj en den Dam gedempt moet wor den waardoor eene straat van 43 el breedte zou ont staan. De huizen tusschen de BeursstraatVijgendam, Damstraat, Pieter Jacob dwarsstraat en Eokin, tot het 5e huis voorbij de St. Pieterspoort zouden onteigend moeten worden. Er zou dan een langwerpig beursge bouw kunnen verrijzen 116.6 el lang en 60 el breed terwijl wegen van voldoende breedte rondom het gebouw zouden overblijven. De ontwerper bere kent dat een deel der onteigeningskosten uit den verkoop van bouwterrein terug gevonden zal worden. Overigens keurt hij af de plaatsing op het Damrak omdat daardoor de hoofdweg naar het centraal station zal worden versperd daar hij een straat van 30 el breedte nog te smal acht en de toegang van de Dam straat tot den Damdoor het vooruitspringend ge deelte van den Vijgendam ter breedte van 9 el t3 smal zal blijven. De bevolking der provincie Gelderland bestond op 1 Januari 1884 uit 245561 mannen en 239864 vrouwen samen 485425 zijnde 3895 meer dan een jaar vroeger; die van Noord-Brabant uit 244,235 manuen en 241,585 vrouwen, samen 485.820, tegen 480,996 op 1 Jan. 1883; die van Zuidholland uir. 416943 mannen en 448463 vrouwen, samen 865406 tegen 851895 op 1 Jan 1883; die van Zeeland uit 94675 mannen en 97462 vrouwen, samen 192,137 tegen 190,758 op 1 Jan. 1883. Te Sappemeer is besloten tot opheffing van het hervormd diaconie armenhuis tot het inrichten van dat buis tot woonkamers, die verhuurd worden en tot het uitbesteden der bewoners in bijzondere gezinnen van welke maatregelen bezuiniging wordt verwacht. Het onlangs voorgekomen gevaldat bij het el kander ontmoeten van twee gewapende troepende eene troep het geweer schouderde en door de andere alleen de rechterzijde werd gelaten heeft den minister van oorlog aanleiding gegeven alle autoriteiten der landmacht uit te noodigen er op te letten dat ge wapende troepen die elkander ontmoeten niet alleen links zullen uitwijkenmaar ook het geweer zullen schouderen of de sabel in de band nemen (dragen). Uit het verslag der amsterdamsche droogdok maatschappij over 1883 blijktdat 87 zeeschepen ge durende 243 dagen en 51 binnenl. vaartuigen gedu rende 112 dagen van het dok gebruik maakten; bovendien werden 44 binnenl. vaartuigen in het Vijzeldok gebracht. Na behoorlijke afschrijving en afzondering voor het herstellingsfonds werd het dividend vastgesteld op 90,95 per aandeel. De eindtrekking van de verloting der op de ten toonstelling te Amsterdam in 1883 aangekochte voor werpen en der hooge prijzen is door den Commissaris des Konings in Noordholland vastgesteld op 31 Mei e.k. De Panorama-maatschappij te Amsterdam keert over 1883 na ruime afschrijving l°/0 dividend uit. Het bestuur verklaarde zich op verzoek van eenige aandeel houders bereid, de aandacht van het publiek te vestigen op de belangrijke verandering, die het doek en de voor grond ondergaan hadden waardoor het thans onder de best geslaagde Panorama's kan worden gerangschikt. De Kamer van koophandel te Amersfoort heeft den minister van waterstaat gevraagd het postkantoor aldaar des nachts te doen bewaken. Den 30 Augustus worden de harddraverijen te Clingendaal gehouden. Beroepen te Driehuizen en Zuidschermer ds. J. Th. J. van Goens te Ernst.

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 1