No. 39*. 1884. Zes en tachtigste Jaargang. ZONDAG Groote Veemarkt te Alkmaar, Groote Paardenmarkt EEN GELUKKIG MENSCHENLEYEN? 30 MA ABT. TWEEüE BLAD. ©öiciëel (fócbeelte. op Maandag 21 April 1884. op Woensdag 23 April 1884 IS umeulauö. TT-TV!TTTT ,t .tt: TON. ADOLF STRECKFUSS. Prijs der gewone Advertentiën: ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Dondordag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. P O L i C 1 E. Ter terugbekoming is aan het Commissariaat van Policie het volcende gevondene voorhandenalseen bloedkoralen armbandje met gouden slootje een koperen halsband waarin staat de naam Verhoeven; een witte zakdoek een zwarte kat; een onderstuk van een gouden met bloedsteenen oorbelletje; een fluweelen dames-portemonnaieeen bos jonge boomen; een ring met sleuteltjes; een gouden slootje; een huissleutel; een paar schoolboeken een huissleutel van een engelsch sloton derscheidene honden opgevangen als zijnde zonder penning dewelke aan de stads-reiniging terug te bekomen zijn. STATEN-GENEEAAL. Tweede Kamer. Nadat den 27 het wetsontwerp omtrent het vervoer enz. van buskruit met algeraeene stemmen aangenomen was, kwamen aan do orde de inlichtingen gegeven op het adres van ingezetenen van Bodegraven over het bewa ren van buskruit in de Wierickerschans. De gege eo inlichtingen werden voor kennisgeving aangenomen nadat de minister van oorlog geruststellende mededeelingen omtrent de buskruitfabrieken gedaan en de verzekering gegeven had dat al het mogelijke gedaan werd om het gevaar te beperken en dat sedert lang geen buskruit uit Muiden naar de Wierickerschans ver voerd was. Het wetsontwerp tot verandering der grens tusschen Groningen en Haren werd bestreden door de heeren Mackay en Oorver Hooft, die meenden, dat het algemeen belang aan het bijzonder belang van Gronin gen opgeofferd was en afkeurden het streven van som mige groote gemeenten, om kleinere gemeenten in te slikken. De heer Y i r u 1 y Verbrugge drong daarentegen sterk bij de regeering aan om voort te gaan de onmogelijke grensscheiding van vele gemeenten te verbeteren, bij voorbeeld tusschen Delft en Hof van DelftEotterdam Delftshaven eu Kralingen en Am sterdam en Nieuwer-Amstel. Hij vraagt of het inge trokken ontwerp nopens Amsterdam weder ingediend zal worden. Het moge waar zijn dat door de indeeling van kleine gemeenten de grooten meer inkomsten ver werven, maar vele genieten voordeelen van groote plaat sen, zonder in de lasten bij te dragen. De heer van Houten merkt op dat de bedoeling van dit wets- DOOR 4) De jonge man die tot nu toe onbewegelijk op het gras liggende, het verhaal had aangehoord en dit slechts nu en dan afgebroken had door een waarschuwende roepwanneer Godlieb Pechmayer te zalvend werd richtte zich plotseling uit zijne gemakkelijke houding op toen de verteller het woord liefde uitsprak. Vol verbazing nam hij de troostelooze jammerlijke figuur, die voor hem op den steen zat, op. Was het moge lijk Die caricatuur van een mensch sprak van liefde en er was een meisje dat Godlieb Pechmayer weder- keerig beminde 1 De beweging van den jongen man was zoo opval lend dat Godlieb er verward en verlegen door werd. „Wat hebt gij nu weder vroeg hij aarzelend. „Gij hebt mij, waardige Pechmayer, geheel bekeerd. Geheel in ernstIs het al niet reeds een wonder, dat ik belang stel in u en uwe levensgeschiedenis 1 Ik meendedat niets op deze vervelende wereld mij meer zou kunneu amuseeren maar gij hebt mij bewezen dat ik mij vergist heb. Ga voort. Gij waart gebleven bij uwe liefde. Gij bemindet en werdt wederkeerig bemind." „Ja, zoo was het. Het was een korte, gelukkige tijd zeide Godlieb Pechmayer met eene diepe zucht. „Door eigen schuld heb ik mijn schoonste geluk ver beurd. De burgemeester, die mij aanvankelijk zoo vrien delijk had ontvangenwerd langzamerhand zeer on vriendelijk jegens mij. Een paar maal waarschuwde hij mij hij zeidedat het voor een onderwijzer niet betaamdeom met jonge lieden des Zondags tot diep in den nacht in de herberg te zitten en kaart te spe len; het allerminst betaamde dat aan een dominé'szoon, die toch eenige stand had optehouden. Ik beloofde hem dan dat ik de herberg vermijden zou, maar wan- Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM». COS TEE ZOON. ontwerp alleen is het brengen van het onder Haren gelegen terreinwarop de mestplaats van Groningen zal komen onder het politietoezicht van die ge meente. De heer Borgesius acht de noodzakelijk heid van het overbrengen dier mestplaats onbewezen. De heer E a b i u s "Zegtdat Delft en Hof van Delft ten gevolge van een onderlinge regeling thans in een dracht leven. De heer Clercx is voor het ontwerp, omdat beide gemeenten de nieuwe regeling willen. De minister van binnen 1. zaken wijst er ook op dat partijen het eens zijn en verdedigt in het al gemeen noodzakelijke grensveranderingen. Het wetsont werp Amsterdam Nieuweramstel is nog niet weer ter hand genomen Amsterdam heeft daarop ook niet aan gedrongen. De heer Yiruly meent, dat de door Delft gemaakte regeling niet opgaat en dat in het al gemeen belang aan zulke knoeierijen een einde moest worden gemaakt. De heer Oorver Hooft betoogt, dat de gemeenteraad van Haren eigenlijk gedwongen is geweest tot toegeven. De heer van Houten ontkent dit. Haren heeft alleen wat papier en denkver mogen gebruikt en zal daarvoor van Groningen 10000 vergoeding krijgen. De heer Fa bi us zegt, dat als de raad van Delft zich aan knoeierijen schuldig gemaakt had, Gedeputeerde Staten zijne besluiten niet goedge keurd zou hebben. De heer Yiruly schijnt tot inlijving te willen dwingen Het ontwerp wordt aangenomen met 64 tegen 2 stemmen. Daarna wordt het wetsont werp tot onteigening voor den aanleg van een toe gangsweg naar de te Haren in te richten mestveiza- meling voor Groningen, na bestrijding door de heeren Oorver Hooft en Bastert, aangenomen met 48 tegen 18 stemmen. Den 28 werd het wetsontwerp tot vestiging eener nieuwe gemeente Schoonebeek, door splitsing der ge meente Dalen in Drente dat door beide partijen ge- wenscht werd na bestrijding door de heeren van der Feltz en van Eek en verdediging door den heer Gratama en den minister aangenomen met 52 tegen 15 stemmen. Het wetsontwerp tot verandering der grens tus schen 's Gravenhage en Wassenaar werd aangenomen met 36 tegen 26 stemmenna verwerping met 32 tegen 28 stemmen van een vocx-stel van den beer van Wassenaar om de door Gedeputeerde Staten aange geven grenslijn te volgen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 26 bij de behandeling der concessie-voorwaarden aan de duinwater-maatscbappij voor de waterleidingen aldaar de beslissing omtrent art. 23regelende de door de gemeente te betalen vergoeding aan de maatschappij bij int ekking der concessie buiten haar toedoen f 7,000,000 volgens burg. en weth. en f 3,000,000 volgens een ander voorstel tot den 2 uitgesteld. Den 26 werd het bouwen der herv. kerk met neer de Zondag kwam dan kon ik aan de brandende begeerte geen weerstand bieden ik dacht slechts aan de kaarten droomde van groote winstenik moest heen of ik wilde of niet. Kwam ik dan den volgen den avond bij den burgemeester dan ontving Anna- marie mij met tranen in de oogen en keek haar vader gedurende mijn bezoek toornig voor zich ik was niet meer welkom daar in huis ik voelde het wel en wist ook waarom. Honderdmaal beloofde ik mij zeiven, mij te zullen beteren, maar het ging niet. Met één woord, ik speelde door ik kon het niet laten en omdat ik bijna altijd verloor, dronk ik in mijn wanhoop ook vaak meer, dan ik verdragen kon, meermalen moesten mijne makkers mij dronken naar huis brengen. Dat was mijn ongeluk. Nadat ik drie jaren te Wilhelmshagen had gewoond moest ik het dorp veriaten. Mijn vaderlijk erfdeel had ik verspeeld, met veertig gulden in de zak, meer bezat ik nietmoest ik mij eene nieuwe betrek king zoeken. Toen ik afscheid nam van Annamarie was mij het hart zoo voldat ik meende te zullen sterven van smart de hoop slechtsdat ik mijne Annamarie nog eens zou wederzien hield mij staande; ik wist toch dat de directeur in de stad mij welgezind was en rekende er op, dat hij mij eene an dere betrekking zou verschaffen. Dat zeide ik ook aan den burgemeesteren toen ik eenmaal over mijne toe komst sprak bekende ik hem dat ik bet met Anna marie eens was en zeide ik zoodra ik eene nieuwe betrekking had te zullen terugkomen en hare hand vragen. Ik zou den moed niet gehad hebben bet hem te zeggen, maar, voordat ik bij hem kwam, had ik in de herberg van de oude vrienden afscheid geno- men en daarbij een glas te veel gedronken. De bur gemeester liet mij niet eens uitpraten hij noemde mij een lomperd, een speler en drinker, die zijn vaderlijk erfdeel had verbrastaan zoo iemand gaf hij zijn kind niet. Wanneer ik een fatsoenlijk mensch geworden was en de duizend gulden, die ik verspeeld had, weder had bespaarddan kon ik terugkomen en nog eens vragen. Hierbij bleef het, hij duldde zelfs nietdat ik mijne Annamarie een kus tot afscheid gaf, hij schoof mij onzacht de deur uit. Met de wanhoop in het hart verliet ik Wilhelmshagen. Mijn beschermer, toren te Berkhout voor f 51500 aanbesteed aan S. Wit Jbz. te Oterleek. Te Maassluis is het stoomschip Huntcliff in den nacht van den 26 op den 27 door het springen van een vat benzoline in brand gerpakt en geheel uitgebrand. Het vernieuwen van een gedeelte beschoeiing langs de keulsche vaart te Diemerbruggeraamd op f 2472, is den 27 te Haarlem aanbesteed aan den heer N. Brugman te Amsterdam voor f 1698. D en 27 is de koninglijk west-indische maildienst op feestelijke wijze geopend. Het eerste stoomschip dier maatschappij, de Oranje-Nassau, aanvaardde dien dag met 7 reizigers le klasse en 8 2e kl. de reis naar West-Indië. De leerlingen der handelsschool te Amsterdam hadden vóór de afvaart eene vlag aan het schip aangeboden. Den 27 is te Eotterdam eene nieuwe r. k. kerk plechtig ingewijd. De bezoldiging van den directeur der Eotterdam- sche tramwegmaatscliappij is den 27 wegens zijn uitne mend beleid van f 5000 tot ƒ6000 per jaar verhoogd. In den nacht van den 27 op den 28 is te Hilver sum eene aan den 's Gravelandschen weg gelegen villawelke voor logement werd ingericht en waar zich reeds eenige meubelen en ongeveer 40 bedden bevonden, terwijl de bewoners afwezig waren, geheel afgebrand. Den 27 heeft de gemeenteraad van Leiden beslo ten tot demping der sloot langs den stationsweg. Bij de den 28 gehouden verkiezing voor hoofd ingelanden voor het waterschap de Starnmeer en Ka- merhop, zijn herkozen de heeren S. Appel en E. Besse. De Eotterdamsche bank keert over 1883 5% o/0 dividend uit. Het dividend zou hooger geweest zijn was niet een verlies van f 72307,34 geleden door de vereffening der handelscompagnie Mozambique. Yoor het examen in nuttige handwerken door de vereeniging Tesselschade uitgeschreven, werd het diploma o. a. verkregen door de dames L. Atema van Scbagen M. Kuit van Uitgeest H. S. Langereis van Medemblik M, van der Lijn van BovencarspelA. Eoos van Zaandijk J. en B. F. van Sonsbeeek van Hoorn O. S. W. Swart van Wognum, F. van Weur- dinge geb. Eekma van Texel. Yan de 32 opgeroepen dames kwamen 2 niet opwerden 11 afgewezen en slaagden 19. Aan de commissie voor de belangen der Haar- lemsche paardenmarkten te Haarlem is weder vergunning verleend tot het houden eener verloting van op die markt aan te koopen paarden enz. Tot brievengaarder te Heiloo is benoemd F. Brouwer. Het Panopticum te Amsterdam werd in 1883 bezocht door 270,000 personen. De ontvangsten be droegen f 161,118, de uitga»en f 53,407, alzoo winst f 107,711. Het koffiehuis leverde eene zuivere winst de directeur in de stad ontving mij met heftige ver wijten toen ik hem echter onder tranen vertelde, hoe ik met mij zeiven gestreden en mij vast voorgenomen had om mij te beteren kreeg hij medelijden en ver schafte hij mij te Berlijn eene betrekking van veertig gulden per maand. „Van veertig gulden per maand moest gij te Ber lijn leven? Dat is onmogelijk!" riep de toehoorder ontzet. „Het ging toch. Ik moest mij zelve wel zeer be krimpen en besparen kon ik niets; maar daar ik geen kennissen te Berlijü had die mij tot spelen en drinken verleidden, kwam ik er mede rond. Ik had ruim een jaar te Berlijn gewoond, toen ik, nu juist drie weken geleden, -een brief van den directeur kreeg, waarin hij mij schreef, dat hij met vreugde van mijn superieur bad gehoord dat ik een fatsoenlijk en vlijtig man geworden was. En\ dat in de hémel ipeer vreugde was over een be rouwhebbend Zondaar „Pechmayer „De directeur schreef mij dus dat hij eene goede betrekking voor mij had bij eene mevrouw von Osternau tot Osternau in Sileziedie zich tot hem had gewend voor een onderwijzer voor haar zesjarig zoontje. Ik zou buiten de kost en inwoning jaarlijks zeshonderd gulden salaris krijgen. Ik kon de betrekking dadelijk aanvaarden. Een aanbevelingsbrief aan mevrouw van Osternau en een brief aan mijn chefwaarin de direc teur dezen verzocht, mijn geluk niet in den weg te staan en mij dadelijk mijn ontslag te willen geven waren bij het schrijven gevoegd. Ik was overgelukkig. 600 Gulden buiten de kost en inwoning. Dan kon ik 400 gulden per jaar besparen in hoogstens twee en een half jaar had ik mijne 1100 gulden weder bij el kander. Ik liep dadelijfc naar mijn chef, die echter verklaarde dat hij mij vóór den 3 Juli niet kon laten gaan hetgeen ik aan den directeur schreeftot mijn groote vreugde ontving ik binnen weinige dagen ten antwoord, dat mevrouw von Osternau er in had toege stemd dat ik de betrekking den 6en Juli aanvaardde. „Den 6en Juli? Dat zou overmorgen zijn Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 5