No. 40. Zes en tachtigste Jaargang. WOENSDAG 2 APRIL. EEN GELUKKIG MENSC1IENLEYEN? Prijs der gewone Advertentiën ©fficiëel (Bcbcelte. fiuiteulanb* FEUILLETOIV. ADOLF STRECKFUSS. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0.06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. KIEZERSLIJSTEN. De VOORZITTER van den GEMEENTERAAD te ALK MAAR brengt overeenkomstig art. 31 der wet van A Juli 1850 (Staatsblad No. 37) ter algemeene kennis, dat de lijsten van kiezers voor leden van den Gemeenteraad, de Pro vinciale Staten en de Tweede Kamer der Sta ten Generaal op heden door hem gesloten, op nieuw aan het raadhuis zijn aangeplakt en gedurende 8 dagen ter ge meente-secretarie ter lezing zullen liggen. Alkmaar De Voorzitter voornoemd, 1 April 1884. A. MAOLAINE PONT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat HENDRIK WILLEM HOFMEESTER, barbier en haarsnijder, a»n hen vergunning gevraagd heeft tot het verkoopen van sterken drank in het klein in het perceel aan de Houttil No. 19tot heden be woond geweest door C. G. VAN GROOS. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 1 April 1884. De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. Lijst van brievenwaarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de 2e helft der maand Februari 1884. Wed. Landzaat, Maria Rolink, L. Ludenman, Amsterdam; Piet Borst, St. Pancras. Van de hulpkantoren Rustenburg: J. Keijzer, (Hoofdonderw.) Sluiswijk. Zuid-Scharwoude: G. LouterOude Niedorp. Verzonden geweest naar Amerika: Van het hulpkantoorRustenburg: G. Pels Chicago. BELGIE. De Kamer zal in behandeling nemen een voorstel van den beer Malou, om verandering te brengen in de wijze van stemuitbrenging. Volgens de wet plaatst de kiezer achter den op bet biljet gedruk- ten naam van den kandidaat of boven de kandidaten lijst zijner keuze een liggend kruisje met blauw potlood. Deze bepaling heeit aanleiding gegeven tot het opspo ren van allerlei middelen om bet geheim der verkiezing te schenden door aan bet kruisje een kenbaar teeken te maken een papier onder het stembiljet te leggen waarop de indruk van het kruisje zichtbaar wordt enz. De heer Malou stelt nu voor een felopstempel te ge bruiken welke stempel zooals bij een voorloopig on derzoek reeds gebleken is echter ook een groot bewaar beeft. Hij maakt namelijk geraas, waardoor het stembu reau en de aanwezige kiezers kunnen hooren of een kiezer voor eene geheele lijst stemt door boven de lijst het bewijs zijner stem te plaatsen in welk geval hij den stempel eens gebruiktdan wel of hij slechts voor enkele kandidaten stemtdoor achter verschil lende namen het teeken te plaatsen in welk geval hij meermalen den stempel moet gebruiken. Den 28 heeft de Kamer de geheele staatsbegrooting aangenomen met 55 stemmen tegen 1 nadat de door den minister van oorlog voor de verbetering der artillerie aangevraagde buitengewone som van f 900.000 tot f 300.000 verminderd was 36 leden der rechterzijde bleven buiten stemming. DENEMARKEN. Het handelsverdrag met Spanje is door den minister van buitenl. zaken en den spaan- schen gezant te Kopenhagen onderteekend. DUITSCHLAND. Het gerucht, dat prins Bismarck alleen rijks-kanselier wil blijven en ontheffing verzoekt van de betrekking van minister van buitenlandsche zaken, van minister van koophandel en minister presi dent op grond dat hij niet wenscht verantwoordelijk te zijn voor de kerkelijk staatkundige wetsveranderingen in Pruisenwelke niet volkomen met zijne inzichten strooken wordt door de Köln. Zeitung tegengesproken. Een werkman te Berlijn vermoordde den 29 zijne vrouw en een zijner schoonzusters en verwondde een andere schoonzuster. Hij stelde zich daarna ter be schikking van de politie. Als reden wordt jaloersch- heid opgegeven. De commissie van den rijksdag tot onderzoek van het wetsontwerp tot verlenging van de werking der socialistenwet hield den 28 hare eerste zitting. De katholieke afgevaardigde Reicbensperger (Crefeld) open de de bespreking met een uitvoerige rede over de sociaal-democratie en haar verband met den in Duitsch- laud gevoerden kerkelijkeu strijd. Minister von Putt- kamer legde de verklaring af, dat de regeering onver anderde aanneming of verwerping wenschte en zich niet met eene wijziging der wet zou kunnen te vrede stellen, welke verklaring door dr. Windthorst beant woord werd, om den minister verantwoordelijk te stel len voor de gevolgen die dit ingenomen standpunt hebben kon. Op voorstel van dr. von Schwarze werd besloten, bij de tweede lezing geene voorstellen te be handelen die niet te voren bekend gemaakt en aan de leden medegedeeld waren een maatregel waar schijnlijk genomen om verrassingen van de zijde van het centrum te voorkomen. De commissie heeft ten slotte hare zittingen tot den 24 verdaagd. ENGELAND. Het hof, het leger en de vloot zul len van 30 Maart tot 11 Mei den rouw aannemen wegens het overlijden van den hertog van Albany die den 5 April te Windsor zal worden begraven. De algemeene rouw is uitgeschreven gedurende 3 weken, te rekenen van 30 Maart. Door dit overlijden gaan de Koningin en prinses Beatrice ook niet naar Darm stadt, om het huwelijk van prinses Victoria bij te wonen. De hertogin-weduwe van Albany ziet in de maand Mei hare bevalling te gemoet. Lagerhuis. Den 29 is een voorstel van het con servatieve lid Peil strekkende tot vermindering der plaatselijke belastingen, tegen den zin der regeering aangenomen met 208 tegen 197 stemmen. ITALIË. De Vaticaansche Osservatore Romano zegt, dat de bladen die dezer dagen gewag maakten van het vertrek des Pausen niet algemeen goed begrepen zijn. Zij spraken van de mogelijkheid dat de Paus eenmaal zou kunnen gedwongen worden om heen te gaan, maar niet van een aanstaand vertrek. Het tijdstip daartoe hangt niet af van den Pausmaar van de italiaansche regeering. Zoodra de Paus zijne waardigheid al te zeer in de waagschaal gesteld ziet, zal hij den kring, welke hem beklemtverbreken en evenals zoovelen zijner voorgangers elders een vrijerveiliger toevluchtsoord zoeken. Waarheen hij ook gaan mogede kerk zal hij met zich voeren. Het plekje grondswaar hij zich nederzetzal het middenpunt der wereld worden. Ge lijk een eenvoudig dorp tot toevlucht dienende aan den Pausvan beteekenis zal worden voor de geheele wereld zoo zou zijn vertrek ook Rome van alle groot heid berooven. Na de voornaamste grieven tegen de italiaansche re geering te hebben opgesomdbesluit dat blad aldus indien de Paus te Rome blijftdan geschiedt zulks alleen, om aan Rome en Italië, dat hij zeer lief heeft, de zeer bedenkelijke, zedelijke en materiëele schade te besparen welke zij zouden ondervinden, indien zij niet meer leefden in de weldadige schaduw van den Stoel des Heiligen Petrus. De Paus, verbannen ronddolende, zou ook onder de ongevoeligste volkeren eene uitbar sting van opgewondenheid uitlokken en hen aandrijven tot grootmoedige ondernemingen. Wee dan hen die den Paus verbannen en ronddolende gemaakt hadden! Juist daarom overschrijdt de Paus den drempel van het Vaticaan niet. Dit mogen zij bedenkenwien zulks aangaat. SPANJE. Het oppergerechtshof te Madrid heeft beslistdat specnlatiën op tijd in effecten louter ha zardspel bedoelen, dat door de burgerlijke wet niet kan worden erkend en dat dergelijke overeenkomsten in strijd met de wetten der goede zeden en dus nul eu waardeloos zijn. VEREENIGDE STATEN. Den 28 en 29 ontstond te Cincinnati een ernstig oproer ten gevolge van de ontevredenheid der bevolking over de geringe straf uitgesproken in een moordgeding. Meer dan 50 op roerlingen werden gedood en velen gewond. Verschei dene politie-agenten werden gekwetst. ZUID-AMERICA. De goedkeuringen van het vre desverdrag tusschen Chili en Peru zijn den 29 officiëel uitgewisseld. EGYPTE. Generaal Gordon verliet den 16 Khar toem met 3000 soldaten 2 kanonnen en eenige ba- schibozoeks te paard om de oproerlingendie de stad bedreigden te verdrijven. Hij ontmoette hen bij Halfaija60 oproerlingen te paard vielen de baschi- bozoeks aandie dadelijk vluchtten. De soldaten door schrik bevangen vluchtten medede kanonnen achterlatende en door de vijandelijke ruiters achtervolgd. Hij bericht dat Khartoem niettegenstaande die neder laag, echter geen gevaar loopt. DOOR 5) „Jaovermorgen. Gisteren ben ik uit mijne oude betrekking ontslagen. Gisteren was de ongeluksdag die mijn levensgeluk voor altijd heelt verstoord. Toen ik den brief van den directeur ontving welke mij de zekerheid brachtdat ik de betrekking krijgen zou schreef ik dadelijk aan mijne Annamarie en deelde haar mijn geluk mede in drie jaren hoogstens zoo schreef ik haar zouden wij kunnen trouwen. Ik had haar in dat jaar meermalen geschreven, maar had geen antwoord gekregen ditmaal echter antwoordde zij per omgaande post. Zij schreef, dat zij mij tot nu toe niet had mogen antwoorden haar vader had het ver boden daar hij nu echter hoop had, dat ik weder een fatsoenlijk mensch zou worden had hij zijn verbod in getrokken. Annamarie zou mij trouw blijven en drie jaren op mij wachten, maar zij vreesde dat wij niettemin toch nooit man en vrouw zouden wordenwant zij moest met haren vader mede naar Americawaarheen hij verhuizen zou. Haar vader had in het laatste jaar veel tegenspoed gehad zijn plaats was dadelijk na de oogst afgebrand voordat de schuren nog verzekerd waren daarom had hij beslotenzijne eigendommen te verkoopen en naar Amerika te gaan, ten einde daar zijn geluk te beproeven. Alles was reeds voor de reis gereed. Den len Juli zou zij met haren vader te Ber lijn komen, om er den laatsten termijn van de koopsom van zijn goed in ontvangst te nemen en den 3en Juli doorgaan naar Bremen om zich daar naar America inteschepen. Ik moest haar aan het station in den avond van den len opwachtendan konden wij ten minste nog een dag te Berlijn tezamen zijn. Het was een lieve, aardige brief, als mijn Annamarie zelf is, ik moest weenentoen ik dien lasmaar ik was er toch overgelukkig mede. Zij wilde mij immers trouw blijven! Wanneer ik drie jaren lang spaarde, dan had ik genoeg, om haar naar America te volgen. Misschien kon ik mij dan ook met mijne 1000 gulden een plaats koopen en farmer worden. Wie geld heeftdien staat de wereld open, die kan zich ieder geluk koopen." „Meent gij dat vroeg de toehoorder op ruwen spottenden toon. „Maar verder Ik wil u niet in de reden vallen. „Den 1 Juli ontmoette ik dan Annamarie met ha ren vader aan het stationik vergezelde hen naar het logementwaar zij zouden verblijven. Annamarie was nog niets veranderd en ook haar vader was we der even vriendelijk tegen mij als vroeger. Hij las met opmerkzaamheid de brieven mijns beschermers en het goede getuigschriftdat ik van mijn chef gekregen had. Hij gaf zijne ingenomenheid te kennen met mijn plannen voor de toekomsthij gaf mij zijn woord dat hij mij zijne Annamarie geven zou wanneer ik 1000 gulden contant geld als mijn eigendom toonen kon. Hij stelde weder volkomen vertrouwen in mij en dit be wees hij den volgenden dag. Nadat hij zijn geld ontvangen had vertrouwde hij mij 2500 gulden toe met de opdracht, deze aan mijn oom te Wennersdorf over te brengen. Mijn oom had hem vele jaren ge leden eene som gelds geleend en de terugbetaling steeds van do hand gewezen nu echter betaalde hij hetals eerlijk man met de renten terugofschoon hij het gemakkelijk had kunnen behouden en naar America medenemen. Op de reis naar Osternau in Silesie kon ik mij licht eene klein uitstapje naar Wennersdorf veroorloovencm mijn oom Widtnan optezoeken. Annamarie's vader scherpte mij nog in dat ik niet vergeten zouom mij eene kwitantie te laten geven. Ik bracht nog eenen schoonen dag met Annamarie en haren vader door, toen bracht ik beiden gisteren morgen naar het station en nam afscheid van hen. 's Middags wilde ik nog naar Wennersdorf gaan, om mijn oom het geld te brengen en daarna mijne reis naar Osternau voortzetten. Ik had reeds alles voor mijn vertrek gereed." Toen Annamarie en haar vader mij hadden verlaten eu ik van het station terugkeerdewas mij het hart zoo zwaardat ik meende de smart niet te kunnen verdragen. Ik gevoelde mij zoo ongelukkig, zoo ramp zalig dat ik mij versterken moesttoen ging ik een klein koffiehuis binnen om een glas bier te drinken. Ik ging aan een tafel zitten en nauwelijks had ik plaats genomen of drie heeren, die bijna onmiddelijk na mij de restauratie waren binnengekomenplaatsten zich aan diezelfde tafel. Wij waren met ons vieren in den vroegen morgen de eenige gasten in het locaal. De heeren praatten eerst een poosjetoen begonnen zij kaart te spelen met hoogen inzet en zij bekommerden zich daarbij volstrekt niet om mij. Ik keek toe en dacht er niet aan om mede te willen spelen maar toen de rijksdaalders van den een naar den ander vlo gen toen het spel steeds levendiger, en de inzet steeds hooger werd groeide ook mijne belangstelling aan en daar ontwaakte weder bij mij de onzalige harts tocht voor de kaarten en eene onwederstaanbare lust om mede te spelen greep mij aan. De duivel had mij weder in zijne klauwen!" „Verder, Pechmayer, verder „Vergeef mij ik kon niet andersIk was werke lijk van den duivel bezeten. Ik vroeg de heeren of ik mocht medespelen en toen zij het veroorloofden, ging ik met koortsachtige haast bij hen zitten. Sinds een jaar had ik niet gespeeld na echter zweepte mij de hartstocht tot het spel onwederstaanbaar voortik ver loor, verdubbelde den inzet en verloor weder, dan won ik weder eens eenige rijksdaalders en verloor die weder en ik zette steeds hooger in om het verlorene weder terugtewinnen. Steeds grooter werd mijn verlies in wanhoop dronk ik glas op glashet schemerde mij

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 1