I' I T. w m ISittnenlanb. r'V ,1 STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Het door de regeering ingediende wetsontwerp hou dende nadere regeling van den suikeraccijnsstelt voor aanneming van het stelsel van saccharimetrie als onder de gegeven omstandigheden de voorbeur verdienende. Als wijze van gehalte-onderzoek wenscbt de regeering aan te nemen de fransche, welke van de handels-analyse slechts weinig verschilt en waardoor de nederlandsche raffinadeur* met hunne voornaamste mededingers op de buitenlandsche markt de fransche geheel op ééne lijn gesteld worden. Als korting voor fabrieksverlies bij de raffinage wordt 1% °/0 voorgesteld. De bereke ning is, dat de accijns naar de nieuwe regeling min stens 8 miljoen gulden zal opbrengen, zijnde/1,000,000 meer dan de tegenwoordige normale opbrengst en f 1,700,000 meer dan die van 1883. De beslissing van geschillen tusschen belanghebbenden en ambtenaren over het gehalte van ruwe suiker of basterd wordt op gedragen aan eene commissie van drie scheikundigen gezeteld te Amsterdam waarvan de voorzitter wordt benoemd door den minister van financiën en de twee leden door de rechtbanken te Amsterdam en Botterdam. Het wetsontwerp tot vaststelling der beginselen van het gevangeniswezen, den 27 ingediend te gelijk met het Wetboek van Strafrecht in werking zullende treden, bevat de volgende hoofdbepalingen. Het opperbeheer der gevangenissen rijks-werkinrichtingen od opvoe dingsgestichten rust bij den minister van justitie. Het gewone beheer wordt gevoerd door of onder toezicht van colleges van regentendoor den Koning te be noemen. Gevangenen en verpleegden worden in de ver schillende gestichten ten allen tijde naar de geslachten gescheiden. Afzondering gedurende den nacht is regel. Veroordeelden in de strafgevangenissen en in de huizen van bewaring ontvangen in den regel gedurende de twee eerste etmalen van hun straftijd alleen water en brood. De pistole bestaat enkel in de huizen van be waring. De tot levenslange gevangenisstraf veroordeel den maken eene afzonderlijke klasse uit. De arbeid zal zich bij voorkeur uitstrekken tot de huisdi9nst en tot voorwerpen voor 's rijks dienst. Het door den gevangene of verpleegde verdiende arbeidsloon is zijn eigendom. Verdeeling van dit loon in uitgaanskas en kantinegeld geldt als regel. In alle strafgevangenissen geldt als beginseldat de gevangenen eiken werkdag gedurende ten minste 10 uren arbeiden. Het onderwijs wordt in de gevangenissen en rijks-werkinrichtingen voor hen die nog niet 30 jaren zijn beperkt tot het onderricht in lezen schrijven en rekenen. In de rijks-opvoedings gestichten wordt gewoon lager onderwijs gegeven. Be houdens uitdrukkelijke vrijstelling nemen de gevangenen of verpleegden aan de te hunnen behoeve gehouden wor dende godsdienstoefeningen deel. Tot handhaving van tucht worden eenige disciplinaire straffen geoorloofd, als: 1" opsluiting in eene volstrekt donkere stratcel of cachot; 2° idem in eene gewone strafcel of cachot; 3° afzonderlijke opsluiting in eene cel of in een vertrek 4° kromsluiting of gewone sluiting in de boeien 5° verstrekking van water en brood in plaats van het gewone voedsel 6° onthouding van arbeid van het gewone genot der vrije lucht van boeken van bezoeken van het schrijven of ontvangen van brieven of van het gebruik maken der kantine en 7° onthouding of opheffing van andere voorrechten of vergunningen. Den 28 werden nog de volgende westontwerpen aangenomen a. tot verhooging der begrooting van waterstaat voor 1883 met de helft van het geraamde bedrag der reis- en verblijfkosten van de ambtenaren van den waterstaat, nadat de minister de aanvraag van f 40000 tot 34000 verminderd had b. met 48 tegen 6 stemmen tot toekenning van B*—Mi—B—waarn m i m ■bmmkm».* voor de oogen ik kon niet meer denken en toen na verloop van een uur mijn laatste bankbiljet verloren was was .mijn kracht uitgeputtoen eerst werd mij duidelijkdat ik mijn levensgeluk had verspeeld. Ik was een dief geworden, die rijp was voor het tuchthuis, niet mijn geld had ik tot op den laatsten cent ver speeld maar hetgeen mij voor mijn oom was toever trouwd. Ik zat alleen aan de tafel, de heeren hadden mij verlaten, toen er niets meer van mij te winnen was ik had het niet eens bemerkthetgeen ik beleefd had scheen mij een booze droom toe. Ik legde het hoofd op de tafel en weende. Na geruimen tijd maakte de kelner mij wakker, hij noodigde mij uit, het locaal te verlaten te betalen bad ik niets, mijne vrienden had den het gelag voor mij betaald. Ik ging wankelend been. Hoe ik in mijne woning gekomen benweet ik niet meerden geheelen dag lag ik in een onrustige slaap, tegen den avond eerst ontwaakte ik. O, dat ontwaken was vreeselijk! Nu eerst werd mij volkomen duidelijk, wat ik gedaan had nu eerst begreep ik dat ik ver loren was, als dief zou ik aan het gerecht worden over geleverd en in de gevangenis gezet. Ik was verloren, red deloos verloren! Maar iiever sterven, dan in het tuchthuis! Toen kwam mij plotseling het beeld van het Wandelitz- meer voor mijn geest. Hoe vaak was ik in mijne jeugd van Wilhelmshagen uit naar het meer gewandeld en had ik uren lang op den heuvel daar liggen droomen zitten turen in het donkergroene water. Die plotse linge herinnering scheen mij eene ingeving toe. Ik stond op op den stoel naast het bed lag mijn reiszak, ik had haar 's morgens vroeg reeds gepakt, om 's mid dags te kunnen vertrekken en nu herinnerde ik mij dat ik mijn contant geld, een bankbiljet van vijfentwin tig gulden in de zak had geborgen. Het was genoeg om een kaartje naar Wilhelmshagen te bekomen en met den nachttrein te vertrekken. Hetgeen verder is geschiedhoe ik hier ben gekomenvan dat alles weet ik zoo goed als nietsik herinner mij nog slechts het laatste oogenblik dat ik zong en toen nu, het overige weet gij Ik ben een ongelukkigrampzalig verloren man Wordt vervolgd. schadeloosstelling voor vaartuigenwelke veranderd moeten worden om onder de vaste brug bij Baanhoek te kunnen doorvaren c. tot onteigening ten behoeve van de ophooging van den Ellekomschen overlaat d. drie tot bekrachtiging van provinciale heffingen in Frieslandwaarvan een met 46 tegen 2 en twee met algemeene stemmen. De heer G 1 e i c h m a n vroeg aan de commissie van rapporteurs omtrent het wetsontwerp tot vaststelling der indische rekening van 18701871 en 1872 in 1881 ingediend en in de sectiën onderzocht, waaraan de vertraging van de niet indiening van het verslag te wijten was en of dat verslag spoedig kon worden te gemoet gezien. De heer Keuchenius, voorzitter der commissie, verzekerde, dat de commissie zich zou beijveren aan het verlangen van den heer Gleichman te voldoen. De commissie had gemeend, dat de Kamer niet zoo bijzonder prijs stelde op de vaststelling der indische rekeningen en merkte op dat de indische rekening een uitgebreid onderzoek vorderde door de noodzakelijkheid om zoo vele bescheiden te raadplegen. Op voorstel van den heer Kerkwijk werd besloten den 31 het eerst in behandeling te nemen de onteige ningswetten voor het kanaal Amsterdam—Merwede met het voorstel Rutgers. Nadat een wetsontwerp betrekkelijk de uitlevering van vreemdelingen in West-Indië met opoffering eener komma aangenomen waswerd den 31 het voorstel Rutgers bestreden door de heeren Oorver Hooft, Reu- ther, Bastert en den minister van water staat en verdedigd door de heeren van der Sleij- den, Dirks en den voorsteller. De vereeniging tot ontwikkeling van den land bouw in Holland's Noorderkwartier heeft den 12 op hare 27e. algemeene vergadering te Avenhorn gehou den, tot voorzitter benoemd den heer Jhr. Mr. P. van Foreest te Heilooin plaats van den heer J. L. T. Groneman en tot leden van het bestuur verkozen de heeren S. de Jongh Jb. Zijp Hz. en G. Wonder. De Schermeer werd aangewezen als plaats voor de volgende algemeene vergadering. De rekening sloot met een nadeelig saldo van f 113,87voortvloeiende uit de kosten van den wedstrijdin den zomer van 1883 ge houden met hooibouwwerktuigen op het landgoed Nijen- burg onder Heiloo welke een uitgaaf van f 250 had veroorzaakt. Evenals het vorige jaar zullen ook nu weder 5 stieren geplaatst worden en wel te Abbekerk, Bobeldijk Purmer Barsingerhorn en Warmenhuizen. Den afgevaardigde naar de vergadering van het Nederl. rundveestamboek, den heer S. de Jongh, werd opgedragen, zich te verzetten tegen de in de Beemster opgerichte vereeniging die koeien op haren naam wil doen inschrijvenzonder dat elk deelhebber daarvan lid van het stamboek behoeft te zijn omdat dit aan leiding zou kunnen geven tot den ondergang van bet in het buitenland zoo zeer op prijs gestelde stamboek. Na uitvoerige besprekingen sprak de vergadering als haar oordeel uitdat^.uitvoer van melk voor vele landbouwers van geldelijk voordeel kan zijn. Den 24 is het tweejarig onderhoud der grintwe gen met bijlevering der grint, te Zijpeaanbesteed aan P. Klok aldaar voor f 5825 per jaar. Aan den wedstrijd van brandspuiten, den 25 te Zaandam gehouden is deelgenomen door de firma's J. v. d. Ploeg te Grouw, gebroeders van Bergen te Mid- woldeA. H. van Bergen te Heiligerlee en H. Beider Cie te Amsterdam, welke ieder ééne spuit inzonden. Volgens de voorwaarden moest elke spuit werken met eene zuigslang van 8 en een persslang van 50 el lengte, met een straalpijp van 21 streep wijdte. De jury van beoordeelingbestaande uit de heeren van Diemen beambte bij de Amsterdamsche brandweer en den ge meente-architect te Zaandam, zal later uitspraak doen. Den 27 is het bestuur der Nederlandsche tram wegmaatschappij gemachtigd tot het sluiten eener leening van f 500,000, rentende 4%°/0 'sjaars, op zoodanig tijdstip en tegen zoodanigen koers als in het belang der maatschappij het wenschelijkst is te achten. Den 27 gaf de gymnastiek-vereeniging Sparta te Winkel eene goed geslaagde uitvoering. Zij verkreeg dien avond 24 nieuwe begunstigers. De arr. rechtbank te Breda heeft den 28 rechts ingang met gevangenhouding verleend tegen W. J. Bailintijn, sigarenmaker, J. H. Moors, brievenbesteller en Z. A. van Halkleerenmaker, beschuldigd van dief stal in het postkantoor. J. H. Moors werd den 28 's avonds 10 uren per gevangen wagen naar de brug buiten de voormalige waterpoort te Breda gebracht om daar de plaats aan te wijzen, waar hij den valschen sleutelwaarmede hij in het postkantoor wist te ko men in het water heeft geworpen. Te Haarlem is den 28 een afdeeling der Neder landsche Pensioenvereeniging voor werklieden opgericht. Het verbeteren van het groot scheepsvaarwater van Stroobos naar Stavoren en Lemmer ter lengte van 30,212 el geraamd op 140000is den 28 aanbe steed aan T. Swets te Ameide voor f 126,900. Het bouwen eener chocoladefabriek te Bussum is den 28 aangenomen door B. van Schadewijk te Hilver sum voor f 20,200. Oscar Carré gaf den 29 zijn afscheidsvoorstelling te Amsterdamdie te kwart over tienen eindigde. Met een buitengewonen trein bestaande uit 32 wagens, vertrok hij met zijn personeel en zijne paarden 's nachts om half twee naar Gentalwaar hij den 30 's avonds reeds speelde. Gedurende 2 jaren zal bij Amsterdam niet bezoeken en in dien tijd zal op het terrein aan den Amstel een steenen gebouw verrijzen. Den 29 is tusschen Naarden en Bussum een knaapje door de gooische stoomtram overreden. In eene den 29 te Breda gehouden vergadering van schuldeischers der firma J. Reijnders is gebleken dat het actief ongeveer f 70000 en het passief ruim f 240000 bedraagt, behalve nominaal f 371500 aan aandeelen der zuider-stoomtramwegmaatschappij welke te Amsterdam beleend zyn voor f 280000waaronder voor een groot bedrag aan stukken van f 1000 d e door conversie in stukken van f 125 en f 50 met ge lijke nommers hunne waarde hadden verloren. Een aanbod, om ze tegen 30°/o terug te geven was weder ingetrokken. Den 2 wordt eene nieuwe bijeenkomst gehouden ter bespreking van het voorkomen van fail lissement, door gebruik te maken van een aanbod om ze voor 350/e af te lossen en de Zuidertram een ver lies van f 105,000 te laten lijden. In de Groninger courant van den 30 worden mollen gevraagd aanbiedingen van prijzen worden bij den uitgever van dat blad gevraagd voor de 100 of 25 stuks. Den 30 's avonds half negen werd in den omtrek van Kagenabij de Leeghwater, gemeente Haarlem mermeer een slag gehoord en onmiddelijk ontwaarde men een vreeselijken brand. In de ringvaart lag een tjalkschip, „de vier Gebroeders", van M. G. Hazewin- dusgedomicilieerd te Gorredijk (Friesland), geladen met 440 vaten petroleum (naphta). Door een nog on» bekende oorzaak geraakte de petroleum na de ontplof, fing in brand. De slag was zoo hevig dat alle opva renden man vrouw en 3 zoonswelke in eene roef op het dek gezeten warenweggeslagen werden. De vrouw was dadelijk dood en de man en 2 zoons wer den zwaar gekwetst. Één zoon bekwam geen letsel. Het schip brandde geheel uito.a. verloor de schip per daardoor 1000 aan geld. De Koninginvergezeld van eene hofdame en den grootmeester van haar huisgraaf Schimmelpen- ninck vertrok den 30 's namiddags over Vlissingen naar Londen. Den 31 kwam zij des voormiddags te Claremont aan. Zij begaf zich dadelijk naar het paleis barer zuster. Het hof neemt voor eene maand zwaren, voor eene maand halven en voor eene maand lichten rouw aan wegens het overlijden van den hertog van Albany. Wegens den zwaren rouw is het gebruikelijk bezoek van den Koning aan Amsterdam in April ver schoven tot Augustus a.s,, wanneer een bezoek aan de landbouwtentoonstelling zal worden gebracht en van de reis naar Brussel afgezien. De treinden den 31 's namiddags 1 uur op den Rijnspoorweg van Amsterdam naar Utrecht vertrok, is dicht bij Abcoude ontspoord. De locomotief ge raakte in het watermaar de machinist en stoker wisten zich te redden. Een goederen- en een reizigers wagen 3e klasse werden in elkaar gedrongendoch geraakten niet van de rails. De reizigers kwamen met den schrik vrij. Het gerechtshof te Amsterdam heeft den 31 het vonnis der arrondissements rechtbank te Utrecht in zake de utrechtsehe studenten bevestigd, behalve voor den beklaagde H. J. C. J. de Jongdie vrijge sproken was. Deze is veroordeeld tot betaling van f 25 boete. Bij kon. besluit van den 31 is de heer dr. E. van der Ven met ingang van 1 April benoemd tot schoolopziener in het arrondissement Haarlem. Den 31 is des voormiddags te 11 uren het huis van den heer Frank Smit te Wormerveer met bijna den geheelen inboedel verbrand. De heer Smit bekwam vele brandwonden en de dienstbode verstuikte den voet bij het springen uit het raam der bovenverdieping. Het omvallen van een petroleumtoestel wordt als oorzaak genoemd. Te Benningbroek werden in 1883 door den brie vengaarder verzonden 193 en ontvangen 134 aangetee- kendende brieven. Mej. C. J. van Heemskerk onderwijzeres te Wor- mer, is als zoodanig benoemd te Leeuwarden. Te Oost woud en te Sijbecarspel heeft zich thans ééne sollicitante naar de betrekking van onderwijzeres aangemeld. De heer J. Buys Az. te Wormerveer heeft het bouwen eener nieuwe school met overdekte plaats te Nieuwendam aangenomen voor f 17980 en het bouwen eener nieuwe school te Zunderdorp voor f 11500. De kon. nederl. grofsmederij te Leiden keert over 1883 13%°/0 uit, de Deli-maatschappij 101°/o, de Rot- terdamsche Hypotheekbank 13°/c uit. Van de ten postkantore te Breda vermiste gelden is voor een bedrag van ruim 4000 te rechtgekomen, die volgens de opgegeven nummers verzonden waren door den heer Pouliaontvanger der registratie te Bergen op Zoom en nu binnen kort terug gegeven zullen worden. Wijlen mej. B. G. Crommelin te Haarlem heeft f 1000 aan het Nederlandsch Zendelinggenootschap vermaakt. Te Gouda zijn in 1883 aangekomen of doorgeva ren 15447 stoombooten en 49729 zeilschepenmet 3,181,390 tonnenmaat. De bestaande openbare school te Scherpenzeel is door den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht afgekeurd. De hoer Barendsstationschef te Barneveld is met 1 Mei verplaatst naar Oosthuizen. Benoemd tot onderwijzer te Berkhout R. Teensma te Schiermonnikoog. Van de inschrijvingen, ten bedrage van f 626,300, op de uitgegeven le serie der door de gemeente Gro ningen uitgeschreven 4 °/0 leening van ten hoogste f 131,000, zijn gegund 3 aandeelen van f 1000 a 100.017 °/0 en 62 aandeelen a 100.315 °|o aan den heer Julius Oppenheim aldaar. Over den spoorweg tusschen Haarlem en Zand- voort zijn in Februari 1884 7730 reizigers vervoerd de opbrengst was 1306,89 of f 5,30 per dag en per mijl. Benoemd tot hoofd der school Nr. 4 te Hoofd dorp, gemeente Haarlemmermeer, de heer D. W. Doe- des te Enschede. Het Paviljoen te Haarlem werd in 1883 bezocht door 11213 personen namelijk 4288 op het koloniaal muse um en 6925 op het museum van kunstnijverheid. Het rijks museum van hedendaagsche kunst werd door 23306 personen kosteloos bezichtigd. Te Ursem is een begin van brand in de pastorie der r. k. gemeente door den pastoor en zijne buren gebluscht. Een in den schoorsteen gelegde balk was

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 2