No. 41. Zes en tachtigste Jaargang. 1884. EEN GELUKKIG MENSCHENLEVEN? V R IJ D A G 4 APRIL. Prijs der gewone Advertentiën Suitenlanb. TVTHTTTT ,T .ETOM. ADOLF STRECKFUSS. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers O 06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BELGIE. Volgens het officiëele programma zal de in 1885, grootendeels op het terrein der vroegere citadel nabij de Schelde en de nieuwe scheepvaart instellingen te Antwerpen te houden wereldtentoonstelling bevatten alle nijverheidsvoortbrengselen, alle waren, die tot den handel betrekking hebben en alle voorwerpen ot werk tuigen, die eenig belang voor de scheepvaart opleveren. Zij heeft ten doel, de handelsbetrekkingen van Belgie en de haven van Antwerpen met alle landen te ver menigvuldigen en uit te breiden. Gelijktijdig za e driejaarlijksche tentoonstelling van schoone kunsten gehouden worden, tot welke de schilders, beeldhou wers, bouwmeesters en graveerders van alle landen uit genoodigd worden. De belgische tuin- en landbouw zal door het tentoonstellen zijner voortbrengsels, met recht zoo hoog geroemdnieuwen glans bijzetten en de byzondere afdeelingdie bestemd wordt voor de toepassing der electriciteitzal eene der groote aan trekkelijkheden van de tentoonstelling zijn. Daar de ondervinding geleerd heeft, dat het deelnemen aan eene tentoonstelling bevorderd wordt, wanneer men nauw keurig weet hoeveel men moet betalendenkt het „uitvoerend k o m i t e i t" de huurprijzen zoodanig vast te stellen dat de kosten van lossen en laden ter plaatsehet bergen van inpakgoed de algemeene ver siering en het toezicht daarin begrepen zijn. De bur gemeester van Antwerpen is eerevoorzitter van ge noemd komiteitPierre Koch advokaatalgemeen secretaris. Het door de hoofdredacteurs der dagbla den van Brussel opgerichte „komiteit der Dag bladpers" stelt zich voor, den confraters, die de vergrootte en weelderige stad Antwerpen zullen bezoe ken het verblijf aldaar zoo aangenaam en hunne taak zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Petjisen. Huis der Afgevaardigden. Den 31 werd door den minister van eeredienst op de vraag van den heer Jazdzewski of de regeering voor nemens was omevenals zij voor het aartsbisdom Keulen had gedaanook voor Posen-Gnesen de ge schorste staatssubsidiën te hervatten en zoo neen op welke grondengeantwoorddat de regeering niet voornemens was, dergelijke bepaling voor Posen-Gnesen te maken en dat zij weigerdehare gronden daarvoor op te geven. ENGELAND. Op de den 1 te Hastings gehouden vergadering der liberalen heeft sir Thomas Brassey een van de lords van de Admiraliteitverklaard dat het minister Gladstone veel leed deed dat het egyp- tische volk zoo slecht in staat was zich zelf te bestu ren. Zeer tegen zijn wensch had hij ingezien dat het slechts met engelsche hulp mogelijk was, den wettigen toestand in het land te herstellen. De eerste minister was te verstandig om niet met den loop der jongste gebeurtenissen rekening te houden. Lagerhuis. Den 31 heeft minister litz Maurice gezegd, dat de portugeesche regeering op de vertoogen der engelsche geantwoord had dat zij voor de Congo de noodige veranderingen in het Mozambique tarief zou brengen, in dier voege, dat de rechten op geweven stoffen, katoen en andere artikelen, uitgezonderd tabak, geweren, brandewijn en buskruit, 6°/0 van de waarde niet te boven zouden gaan. Het door minister Glad stone voorgestelde adres van rouwbeklag aan de Ko ningin werd stilzwijgend aangenomen terwijl minister Hartington den ongunstigen uitslag van den uitval door generaal Gordon bevestigde. Hij zeide tevens dat zijn bericht niet sprak van verraad en overigens geruststellend was. FRANKRIJK. Artemann het lid der jurydat onlangs mededeeldedat hij niet medegewerkt bad tot de veroordeeling van den jeugdigen anarchist Morphy, is, wegens schending van het geheim der gezworenen, door de rechtbank veroordeeld tot f 1000 boete, zijnde de hoogste straf. De gemeenteraad van Parijs heeft den 28 met 30 tegen 16 stemmen verworpen het voorstel om f 5000 te zenden aan de werklieden van Anzin. De Republique fran^ise noodigt de regeering uit maatregelen te nemen tegen de orleanisten, die zij van samenzwering beschuldigt en tegen den graaf van Parijs, die niet ophoudtaan zijne aanhangers zoo al niet bevelen te geven, dan toch de begeerte uit te spreken om kwaad te doen. In de laatste vergadering der arbeidstakende mijn werkers te Anzin heeft Basly, een der voornaamste woordvoerders verklaard dat hij toen de werkstaking begonde hulp, door de engelsche broeders aangebo den geweigerd had omdat hij vreesde van gebrek aan vaderlandsliefde beschuldigd te worden maar datnu de behoefte zoozeer toegenomen was hij thans in En geland en andere landen ondersteuning gevraagd had. Toen een der aanwezigen bezwaar naakte, vreemde hulp te ontvangen antwoordde hij„Het is Deter brood en boter te hebben en Pruis te zijn dan droog brood te eten en Franschman te zijn. Bovendien neemt gij de belgische kolen aan." De vergadering besloot het geld aan te nemen. De commissie van onderzoek uit de Kamer naar de arbeiderscrisis heeft thans den prefect van politie Ca- mescasse gehoord. Deze verklaarde, dat er wel minder werk was, maar geen crisis. In 1883 waren er 61900 werklieden met en 6439 zonder werk thans waren er 55890 met en 7366 zonder werk. In 1883 kwamen er ongeveer 1400 werklieden per week te Parijs en thans 2000. Yoornamelijk heerschte minder bedrijvig heid in de meubelfabrieken en in de bouwvakken zooals voor timmerlieden metselaars, schilders enz. De koffiehuizen waar concerten gegeven worden, hadden volle zalen maar de openbare bals waren minder be- ocht. Het familieleven verminderde en de meisjes gingen op jeugdiger leeftijd dan vroeger den verkeerden weg op. De wijnverkoopers en de slijters van eetwa ren klaagden maar hadden minder te doen omdat het aantal dier inrichtingen zoo sterk toegenomen is. De hoeveelheid ingevoerde wijn was minderhet aantal geslachte beesten was grooter. Het aantal vreemdelin - gen was verminderd. Senaat. Het ontwerp der gemeentewet is den 28 ten derden male binnen den tijd van 2 maanden in behandeling genomen. Van de 72 artikelen, die in behandeling kwamen, werden 71 goedgekeurd. Art. 68 werd tot eene volgende vergadering aangehouden. Bij de behandeling van art. 54 werd een voorstel om terug te komen op het vroeger genomen besluit be treffende de openbaarheid van de zittingen der ge meenteraden verworpen met 140 tegen 125 stemmen. Den 29 werd het aangehouden artikel afgehandeld en de geheele wet aangenomen met 182 tegen 85 stemmen. Kamer. Den 29 werd behandeld het regeerings- voorstel, om de stad Parijs voor de verkiezing van ge meenteraadsleden in 5 groote afdeelingen te verdeelen en elke afdeeling hare leden te laten kiezen lijstgewijze. Volgens die regeling zou het getal leden 82 bedragen. De heer Andrieux bestreed deze regeling en stelde het behoud der tegenwoordige arrondissementsgewijze ver kiezing voor. Dit voorstel werd verworpen met 285 tegen 96 stemmen. Een voorstelom de leden door geheel Frankrijk te doen benoemen werd mede ver worpen. Ten slotte werd een voorstelom de leden lijstgewijze in de verschillende arrondissementen te doen kiezen aangehouden tot den 31. Dien dag werd een amendement van den heer Floquetom Parijs in 4 districten te verdeelen aangenomen waarna het ge heele wetsontwerp aangenomen werd. ITALIË. Het nieuwe ministerie bestaat uit den heer Depretis, president-minister, de heeren Mancini, Magli- ari Genala en generaal Ferrerodie minister van buitenlandsche zakenvan financiën van openbare werken en van oorlog blijven den heer Ferraciu mi nister van justitie, den heer Coppinominister van onderwijs en den heer Grimaldi minister van landbouw en koophandel. NOORWEGEN. Het gerechtshof heeft minister Scbweigaard alleen veroordeeld tot betaling eener boete van 8000 kronen en de kosten van het geding. BRAZILIË. De koffiehandelaren te Rio Janero en te Santos hebben naar aanleiding van de verlaging der koffieprijzen in Europa en de Vereenigde Staten verklaard dat deze verlaging slechts eene handeling van speculanten is en dat zij besloten hebben, hunne pryzen te bandhaven. De aanstaande oogst van Bra- ziliekoffie wordt op 5,000,000 zakken geschat. EGVPTE. Berichten van generaal Gordon van den 23 meldendat twe9 soedanesche pacha'sdie van DOOB 6) „Gij zijt een zeldzaam patroon vriend Pechmayer antwoordde de ander op dien wanhopigen laatsten uitroep. „Gij zijt eene verzameling van tegenstrijdigheden. Ik begrijp u niethet allerminst begrijp ik echterhoe een mensch wanhopig ban worden omdat hij een el lendige paar duizend gulden met het spel verloren heeftZulk een bagatel 1" „Ik was bang voor de gevangenis zeide Pechmayer op halfluiden toon. „O ik ben verloren reddeloos verloren Pechmayer kreeg geen antwoord zijn medgezel keek droomend voor zich uit, terwijl diens hand mechanisch eene bloem ontbladerde. Zijn niet onschoon gelaat hetgeen de uitdrukking van volslagen onverschilligheid droeg werd plotseling door een glimlach verhelderd de droomende oogen kregen glans de uitdrukking van zijn gelaat veranderde plotselingzijne trekken kre gen leven. „Vriend Pechmayer, daar schiet mij een denkbeeld in zeide hij zijn medgezel met een onderzoekenden blik van het hoofd tot de voeten opnemende„een oorspronkelijk andere verstandige lieden zouden mis schien zeggen, onzinnig denkbeeld Vriend Pechmayer, gij neemt mijn gedachtenloop voor een belangrijk deel in beslag. Gij bevalt mijik stel belang in uen dat is veel gezegdwant ik kan u verzekeren dat ik sinds jaren in niets heb belang gesteld en geen levend wezen mij bevallen heeftbehalve mijn Bello een af schuwelijke bastaard van een smoushond die juist om zijn overmatige leelijkheid mijne belangstelling wekte. Maarzooals ik zeideook gij bevalt mij Het zou werkelijk een ware jammer zijnwanneer zulk een prachtig menschenexemplaarals gij zijtdoor zelf moord te vroeg aan deze wereld ontrukt werd. Ik ver heug er mij nu over, dat ik u uit het water heb gehaald. Gij moet blijven leven „Waarom drijft gij de spot met mij?" zeide Pech mayer op klagenden verwijtenden toon. „Ik heb u toch niets gedaan en u mijn volle vertrouwen ge schonken." „Daarvoor wil ik u ook het mijne schenken zij het dan ook met geringe beperking. Daar gij mij uwe le vensgeschiedenis hebt verteldis het billijkdat gij ook de mijne hoortzij zal veel korter zijn dan de uwewaDt ik heb eigenlijk niets beleefd. Ik heet, maar waartoe behoeft gij mijn naam te weten die doet niets af, en ik ben overtuigd, dat het u gemak kelijker zal vallen, dien te verzwijgen, wanneer gij dien in het geheel niet weet. Daar ik juistin tegenstel ling met uvan mijne vroegste jeugd af door het ge luk met de schoonste gaven ben overladenwil ik mij Frits Gelukskind noemen. Alleswat een mensch gelukkig maken kan had Frits Gelukskind van zijne vroegste jeugd af in overvloed. Hij was door en door gezond en zooals de lieden zeiden een zeer schoone knaap hij bezat een levendig verstand was snel van opvattingleerdezonder dat het bem de geringste inspanning kosttehij was de zoon van een buiten gewoon rijken vader ieder zijner wenschen werd ver vuld zoodra hij die slechts geuit had. Hij had alles allesslechts één ding ontbrak hem eene ellendige kleinigheid welke men eigenlijk volstrekt niet noodig heeft om te leven de liefde Maar de domme jongen meendedat hij die niet missen konhij bad alle menBchen lief en verlangde innig naar liefde maar hij vond ze niet. Zijne moeder had geen tijdom hem lief te hebben zij was eene wonderschoone vrouw en altijd door een kring van aanbidders omringd. Geen uur van den dag was zij vrijóf zij moest op eene of' andere partij óf zij moest daarvoor toilet makenhoe had zij zich dus met den knaap kunnen bemoeien voor wien bovendien voortreffelijk gezorgd was door een hoogbetaalden huisonderwijzer en de huishoudster 1 Toen Frits Gelukskind tien jaren oud wasstierf zijne moe der, eene beroerte rukte haar plotseling weg hij miste haar nietwant hij kende haar nauwelijks. Zijn vader was een modelvader, hij bracht zijn eenigen zoon ieder offer; welke som de knaap ook van hem vorderde zij werd steeds toegestaan één offer echter kon de vader van het gelukskind niet brengen dat van zijnen tijd die deels aan zaken deels aan genoegens gewijd was. Vaak verliepen weken, zonder dat Frits Gelukskind zijnen vader ook maar gezien haddaarentegen was er geen duur stuk speelgoeddat nieu voor hem werd gekochtzoodra hij den wensch daarnaar tegen den onderwijzer of de huishoudster uitte geen snoeperij die hfj niet in zoo groote hoeveelheid kreegdat hij er spoedig van walgde. Allesalles schonk men hem, alleen liefde niet. Was Frits Gelukskind geen dwaze jongen dat hij daarover verdriet had en hij vaak bit tere tranen vergoot? Later heeft hij zich het weenen afgewend. Zijn onderwijzer deed steeds zijn zinde huishoudster evenzooen de bedienden volgden haar voorbeeld. Nooit leerde Frits Gelukskind zijn wil be perken indien hij het zelf niet gewild had dan zou hij niet eens naar school gezonden zijn maar hij ver veelde zich thuis en hoopte zich op school beter te vermaken, aan zijn wil werd dus natuurlijk voldaan; Ook in school verliet het geluk hem niet; daar hij een helder hoofd had en vlijtig was niet uit in nerlijke aandriftmaar om de doodelijke verveling het hoofd te bieden leerde hij zonder dat het hem in spanning kostte. Hij vloog door de klassen hij over vleugelde al zijne medescholieren die hem daarom baattenmaar daar hij altijd de zakken vol geld en snoeperij had en met volle handen uitdeelde, wachtten zich de kleine bengels wel hunne haat te doen blij ken. Zij vleiden den zoon van den rijken manen

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 1