No. 43. Zes en tachtigste Jaargang. 1884. WOENSDAG 9 APRIL. bTdrs= dut™». a-g. Groote Veemarkt te Alkmaar, Groote Paardenmarkt EEN GELUKKIG MENSCHENLEYEN? Prijs der gewone Advertentiën #ffictcel ©ebeelte. Rationale Militie. op Maandag 21 April 1884. op Woensdag 23 April 1884. ISuilenlAttb» JStnttettlanb. FEUILLETON ADOLF STRECKFUSS. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Dondordag- eii Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers O 06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR meente Alkmaar, op Dinsdagden 15 April e.k des voor- middags ten 1! ure, zijne 'le zitting zal houden tot het be- oordeeïen der plaatsvervangers en nunjmerverwis- selaars. die door of namens lotehngen dezer gemeente onder overlegging der vereischtenworden aangeboden. Ingeval de" plaatsvervanger of nummerverwisselaar goedge keurd wordt, behoort het bewijs zijner goedkeuring ten spoedigste ter secretarie dezer gemeente bezorgd te worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 26 Maart 1884. NU HOUT6 VA°JN DER VEEN. BELGIE Het belgiscbe stoomschip Daniel Stein- mann 20 Maart met 37 man en 93 reizigers van Antwerpen over Halifax naar New-York vertrokken is den 3 's nachts bij het eiland Sumbro 20 my.en van Halifax, gezonken. Slechts negen personen werden gered, namelijk de kapitein, 5 matrozen en 3 reizigers: zij bevonden zich op genoemd eiland. De kapitein beweertdat het mistte terwijl de bewoners van het eiland verklaren dat het helder weder was. Onder de reizigers waren verscheidene hollanders, namelyk 14 personen uit de gemeente Ridderkerk. Onder de bemanning waren 3 hollanders. Wegens de onstuimige zee was elk verkeer met het Bchip onmogelijk. DUITSCHLAND. In de zitting van den bondsraad van den 5 werd van gedachten gewisseld over het streven der partijen met betrekking tot de instelling van een verantwoordelijk rijksministerie. De pruisische regeering verklaarde zich tegon elk denkbeeld van dien aard, omdat het niet te verwezenlijken iszonder aan de bij verdrag gewaarborgde rechten der rijksleden en aan het vertrouwen in de bondsverdragen afbreuk te doen. Ook zou daardoor het zwaartepunt der Rijksre- geering worden overgebracht op wisselende meerder heden in den Rijksdagwat tot oplossing der duit- sche oenheid zou leiden. De gezamenlijke regeerm- gen sloten zich bij deze verklaring der pruis.sche regeering aan die te Berlijn groot opzien wekte en door de liberalen sterk afgekeurd wordt. Zelfs het orgaan der nationaal-liberalen komt krachtig daar. tegen op en zegt, dat hetgeen in bijna alle afzonder. lijke staten aanwezig is, voor het geheele rijk toch niet beschouwd kan worden als iets, wat tegen de grondwet indruischt. Bij den bondsraad is een wetsontwerp ingediend, regelende de bevoeglieid om de duitsche vlag te voeren voor de zeeschepen welke niet onder de koopvaardij schepen gerekend kunnen worden. Ais grond voor de indiening van dit ontwerp wordt aangegeven de uitbreiding van den scheepsbouw op de uuitsche wer ven waar meermalen voor buitenlandsche rekening baggermolens, drijvende dokken, ijsbrekers enz. ge bouwd wordendie voordat zij het eigendom der be stellers worden eene zeereis moeten maken. Daarom moeten dergelijke vaartuigen ook onder duitsche v ag de reis kunnen maken. Bij het einde des jaars telde Berlijn 1,226,39^ in woners. ENGELAND. Lagerhuis. Het wetsontwerp op de kieshervorming werd den 7 bij tweede lezing met 340 tegen 210 stemmen aangenomen. Ieeland. De regeering ontdekte eene samenzwering van de partij der onverzoenlijke ieren om de gevange nis te Montjoy in de lucht te doen springenten einde de aldaar gevangen gehouden tot dwangarbeid veroordeelde fenians te bevrijden. Het voornemen be stond de gevangenbewaarders om te koopen met het daartoe uit Amerika gezonden geld. De samenzweer ders handelden in overleg met de amerikaansche dyna- miet-mannen. Als gevolg van deze ontdekking zijn de gevangenen naar Engeland overgebracht. FRANKRIJK. Te' Moulins is den 6 tot^ lid der Kamer gekozen de republikein Bruel met 5859 stem men tegen 4604, uitgebracht op den monarchist Cornej te Avesnes de heer Lecomterepublikein, met ^j86o tegen 6906 op den beer Walrandmonarchist te Cholet de heer Labourdonnaye, monarchistmet 8890 stemmen. ITALIË. De minister van buitenlandsche zaken Mancini heeft den 4 in de Kamer verklaard, dat geene der mogendheden ten behoeve van de p-opaganda tus- schen beiden was gekomen en den 5, dat het ministerie getrouw zou blijven aan zijn programma, dat zoowel den vrede als de veiligheid en waardigheid des lands tot grondslag had. De verhouding van Italië tegen over het drievoudig verbond verschilde in geen enkel opzicht van die van Oostenrijk tot Duitschland. De toenadering van Rusland tot Duitschland was een nieuw onderpand voor het behoud van den vrede. De heer Biancheri is den 7 tot voorzitter der Ka mer benoemd met 239 stemmen tegen 136 op den heer Cairoli. RUSLAND. Uit in verschillende deelen des rijks verspreide geschriften is gebleken dat er eene partij bestaatdie zich noemtnde Wit-Russische partij, wier streven is, zich te verzetten tegen de heerschappij der Groot-Russen en te strijden voor de oude onafhankelijk heid. De oppermacht van Groot-Rusland moet omver geworpen en een bond van alle russische volksstammen gevestigd worden. In eenige districten der provincie Kasan heersehfc hongersnood als gevolg van bet mislukken van den osgst in die streken gedurende 3 achtereenvolgende jaren. TURKIJE. De Porte heeft haren gezant te Lon den Musurus-pacha opgedragen, aan den engelschen minister "an buitenlandsche zaken te vragen naar En- geland's bedoelingen met Egypte. EGYPTE. De engelsche troepen die onder bevel van generaai Graham tegen Ostnan-Digma oprukten zijn weder naar Cairo ingescheeptuitgezonderd eene kleine afdeeling die te Soeakim blijft. Generaal Gra ham vergezelt ben terwijl admiraal Hewitt naar Mas- sowah vertrokken is om met den Kouing van Abys- sinië te onderhandelen. Kolonel Ahsbarnham is tot gouverneur van Soeakim benoemd. Ostnan-Digma is weder te Tamanid en wordt gezegd, pogingen aan te wenden om zijne aanhangers te verzamelen. Bij een aanval op eenige bevriende stammen in de nabijheid van Soeakim zou hij 6 inboorlingen gedood en 150 ka- meelen buit gemaakt hebben. Volgens de Daily News ontving do heer Gibbs, die Egypte onlangs verliet en thans te Weenen woont van generaal Gordon eene brief kaart van dezen inhoud: gij moogt blijde zijn, Egypte verlaten te hebben. IPij verkee- ren niet in zulk een slechten toestand als het kon zijn ik ga voortgoede hoop te hebben hoewel onze vooruitzichten slecht zijn. Nubar-pacha wordt gezegd zijn ontslag als minister genomen te hebbenop grond, dat hij met den heer Clifford Loyd niet kon samenwerken. Er worden po gingen aangewend om hem op dat voornemen te doen terugkomen. ZUID-AMERIKA. Tusschen Chili en Bolivia is den 4 voor onbepaalden tijd een wapenstilstand gesloten. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Den 4 vroeg de heer B e r g s m a, uit welken post der staats- beTooting de minister van binnenlandsclie zaken dacht te vol doen de kosten van het opboogen en aanleggen van bet terrein en het opstellen van nederl. bouwfrag meuten bij het rijks mu seum te Amsterdam, waarvan de aanbesteding in de staatscou rant aangekondigd was. De minister antwoordde uit art 172 van hoofdstuk V. De advertentie was echter reeds terug genomen. De werkzaamheden strekten hoofdzakelijk tot op hooging van den grond. Hoewel bij de begrooting de tuinaanleg uitgesteld waszoo herinnerde hij toch aan zijne mededeeling, dat het terrein moest worden bewerkt, want dat het geen wildernis kon blijven en de daarvoor benoodigde som van 13000 op andere zaken bespaard zou worden. Hij wil op DOOR 8) Pechmayer zag met grooteverbaasde nog meer dan gewoonlijk uitpuilende oogen den verteller aan. „Is dat alles vroeg hij, hij hield het voor onmogelijk, dat de geschiedenis reeds uit was. Verlangt gij nog meer Ik zeide u reeds dat mijne geschiedenis kortmaar stichtelijk was 1" Dus hadt gij u slechts uit verveling willen dood schieten mijnheer Gelukskind Dat is ongelooflijk dat is onmogelijk Ik verveel mij bijna altijd vooral wanneer ik alleen ben maar om mij daarom dood te schieten, daaraan heb ik nooit gedacht. Hoe kan iemand die geld heeft op zulke gedachten komen Een bitter lachje speelde om den fijnen mond van het gelukskind. „Dat is de levensbeschouwing van de groote massa!" zeide hij. „Wie geld heeft, moet ge lukkig zijn 1 Daarom jaagt het dwaze volk den rijkdom na, het begrijpt niet, dat er geen grooter ongeluk bestaat, dan het vermeend geluk Indien ik arm was en ploeteren moest om mijn brood en een of ander doel voor oogen bad waarnaar het de moeite waard was te streven dan kon ik misschien ook het leven verdragenDat viel mij in toen gij mij uwe geschie denis verteldet en de gedachte kwam bij mij op dat ik wel eens de proef kon nemen of een leven als het uwe, de moeite van het bestaan waard is. Vind ik het even nuttelooseven vervelend en overdragelijk als mijn vroeger leven dan blijft mij toch altijd nog mijn bevrijdermijn revolverover. Ik wil u een voorstel doen, vriend Pechmayer. Wanneer gij het aanneemtzijn wij beiden geholpen. Gij misschien voor altijd ik waarschijnlijk wel voor slechts korten tijd maar dat kan u onverschillig zijn. Uw hoogBte wensch op dit oogenblik isuwen oom zijn geld te kunnen betalen en zoo spoedig mogelijk duizend gulden te verdienen om uwe Annemarie naar Amerika te volgen. Zoudt gij daarvoor wel iets willen opofferen „Alles, alles!" riep Pechmayer opgewonden. „Ver lang van mij wat gij wilt „Ik zal niet te veel eischen Gij krijgt de ronde som van twee duizend gulden juist zooveel als gij, met in begrip van de overtocht naar Amerika noodig hebt, wanneer gij mij uw schoonen naam Godlieb Pechmayer met toebehooren als uwe getuigschriften den brief uit Osternau enz., maar bovenal de schoone zwarte kleederen die u zoo voortreffelijk staan wilt verkoo- pen en gij mij de stellige belofte geeftdirect van hier naar Wilhemshagen te zullen gaan u daar niet optehouden niemand uw laatste avontuur te vertellen, maar met den eersten trein naar Berlijn te sporen, om u vandaar regelrecht over Bremen met het eerste landverhuizersschip naar Amerika te begeven." „Gij drijft weder den spot met mij mijnheer Ge lukskind", zeide Pechmayer op klagenden toon, „Ik moet het wel verdragen want gij hebt mij het leven gered 1" „Laat ons daarover niet spreken dat is wederkeeng. Hadt gij niet gezongendan lag ik reeds lang met verpletterden schedel in het bosch en gij laagt vreed- zaam op den zachten bodem van het kristalheldere meer. Dank zijt gij mij volstrekt niet schuldig en het moet alleen uw voordeel zijn dat u mijn voorstel zou doen aannemen. Want ik spreek in allen ernst! Ik bied dus twee duizend gulden contant voor uw naam uwe ge tuigschriften uwe kleedingwelke gij met de mijne verwisselen moet het is, verbeeld ik mij, geen Bleekte ruj] en eindelijk voor de belofte, dadelijk naar Amerika te zullen oversteken." „Gij schertst dus werkelijk niet2000 Gulden „ContantHet is een goede prijs, maar de schoone naam Pechmayer en uwe zwarte jas met de prachtige, lange spitse panden die nog steeds stroomende bee- ken gelijken brengen mij nu eenmaal in verrukking. Zij zal mij voortreffelijk staan denk ik." Pechmayer zag den jongen man, die volkomen be daard sprakbedenkelijk aan hij was zeer geneigd hem voor waanzinnig te houden. „Wat wilt gij met mijn naam en mijne getuigschriften beginnen?" vroeg hij. „Ik heb zoolang als gelukskind geleefddat ik nu voor de afwisseling ook wel eens eenigen tijd als Pech vogel of Pechmayer leven en werken wil. Hoe lang DM weet ik nietdat gaat u ook niet aan. Ik leef van den eenen dag op den anderen totdat ook een leven als Pechmayer mij begint te vervelen. Neem een besluit, vriend Pechmayer, neemt gij mijn voorslag aan of niet Deze overlegde. Waanzinnig was Erits Gelukskind zonder eenigen twijfel! Alleen een gek wil zich uit verveling doodschieten, wanneer hij de zakken vol geld heeft; waanzinnig was ook zijn voorstel; maar wat ging dat Godlieb Pechmayer aan? De voorslag was voor- deeligtweeduizend gulden? Voor zulk eene som kon- den de getuigschriften, die bovendien in Amerika waar deloos waren, wel worden verkocht! Waarom zou Pechmayer in zijne nood niet een voorstel aannemen dat zijn geluk zou grondvesten Het zou een onverge felijke dwaasheid geweest zijn om niet met beide han den het hem zoo onverwacht aangeboden geluk aante- vatten en vasttehouden „Indien uw voorstel werkelijk ernstig gemeend is zeide hijErits Gelukskind twijfelend aanziende„ik kan het nauwelijks geloovenmaar wanneer het ernst is dan neem ik het aan „Bravovriend Peohmayer Gij zijt een prachtstuk van een man. „Hier is mijne hand sla toede zaak is afgedaan Pechmayer sloegnog altijd eemgzins aarzelend, toe, nog altijd twijfelde hij maar al zijn twijfel moest wel verdwijnentoen Gelukskind opsprong en hem met

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 1