r, lil Tapïjtliandel. Kimeman de Visser, Payglop, ÏOMRI1ITELS, alsmede Dames en Kinder Yoorjaars- en Repeinnanlels. MattenMatten. Tapistry. Ill li' li' ilBliMKl 1 Tulpen Bloembollenvelllngen. Aangevangen 10 April 188 4. k- H|,. Bloembollenveiling. Bloembollenveilingen KOELHUIS Openbare Verkooping Huisraad en Inboedel, Publieke Verkooping Openbare Verkoop Van Alkmaar 's morg. 6u.; 8 u. en 's nam. 2 u. 30 min. Van Amsterdam 's morg. O u. 30 min.; 's nam. 4 u. en O u. SuiUnlanb. berichten de ontvangst eener ruime keuze der nieuwste modellen in alle prezen en grootten In deze veiling komen voor lOOO regels Lelium Longiflorum. te UITGEEST. BOJSXjHUIS Verwersmaterialen en Gereedschappen, Door grooten inkoop ben ik in staat de MATTEN te leveren 6'4 breed f 4,—, 5'4 f 3,25, lang 24 elzoolang de voorraad strekt. J KORLVINKE. Dienstbilletten en verdere inlichtingen zijn te bekomen bij N. J. STAM alhier. i hij begaan? Welk plichtverzuim kan hem worden ten laste gelegd? Het is te begrijpen, dat uit het gebeurde met dezen Winterswijkschen Onderwijzer nieuwe stol is geput om te beweren, dat op de openbare school geen behoorlijk onderwijs in de geschiedenis kan gegeven worden. Hoe veel men daarover ook moge redeneerende ondervinding leert het tegendeel. Er zijn er nog te veel in den lande die zich herinneren, hoe zij, Protestanten Ka tholieken en Israëlieten, in hunne jeugd naast elkander op de schoolbanken zaten en bij het onderwijs in de vaderlandsche geschiedenis gloeiden van vaderlandsliefde, zonder dat iemand in zijn godsdienstige overtuiging werd gekrenkt of geschokt werd in zijn geloof. Zoo lean men onderwijs geven als men wil. En waar soms toch ter goeder trouw aanstoot of ergernis wordt ge geven daar worde de onderwijzer gewaarschuwd, daar worde hij opmerkzaam gemaakt op een ongepast woord of op een uitdrukking, waaraan tegen zijn bedoeling een beteekenis kan worden gegevendie voor sommiger godsdienstige gevoelens krenkend geacht zou moeten worden daar worde hem onder het oog gebracht, dat hij spreekt voor kinderen van ten hoogste 12 of 13 jaren en dat hij geen onderwerpen moet behandelen, die in de openbare school niet thuis behooren. Wil de onderwijzer niet hooren slaat hij de wenken en goede raadgevingen in den winddan worde hij ge straft. Maar moet men dan in de openbare school zwijgen van „datgene wat voor ons Protestanten de grond is van ons geestelijk bestaan Moet door ons Protestan ten worden verzwegen „waarom wij dat zijn vroeg de heer de Savornin Lobman. Op de openbare school, ja. De openbare school is niet bestemd om in alle behoeften te voorzien. „Het geven van gods dienstonderwijs blijft aan de godsdienstleeraren overge laten'', zegt de wet. Bij de regeling der schooltijden worden daarvoor uren vrijgelaten en de schoollokalen, des noods verwarmd en verlichtbeschikbaar gesteld beveelt zij. Welnu, zoo kan in de school of buiten de school voor de Protestanten en voor de Katholieken de grond worden gelegd voor hun geestelijk bestaan het recht der Protestantsche of der Katholieke leer in het licht wordeD gesteld. Daar kan de geschiedenis der Hervorming op eene andere wijze worden behandeld, en de diepere grond dier groote beweging op geestelijk gebied worden ontvouwd. Daarvoor zorgen de Kerk de godsdienstleeraars de ouders, particuliere vereeni- gingenMen zal toch niet willen beweren dat die daartoe buiten machte zijn Of eischen zij die dage lijks klagen over de albemoeiing van den Staatdat ook ditjuist dit door den Staat zal geschieden Daarvoor moet en daarvoor kan de Staat niet zorgen. CHINA. Over Tonkin is een regeeringscrisis ont staan. Yijf leden van den geheimen raad waaronder prins Kungzijn door de Keizerin in het openbaar wegens hunne talmende staatkunde uit hun ambt ont zet en van al hunne rangen en waardigheden beroofd, EGYPTE. Generaal Gordon meldde uit Khartoem van 30 Maart, dat hij verscheidene malen met den vijand slaags geweest was en voordeel behaald had. Hij schatte het aantal opstandelingen op 1500 a 2000, waaronder mis schien maar 150 vastberaden mannen waren. De val- sche profeet zou aan de opstandelingen 4 stukken berg- geschut en 2 andere kanonnen gezonden hebben. Den 25 had hij 250 Baschi-bozoeks, die weigerden op te ruk ken laten ontwapenen. Het district van den witten Nijl was rustig. De markt te Khartoem was wèl voor zien. Volgens later bericht hadden de opstandelingen den 30 40 dooden 8 gekwetsten en 16 paarden ver loren. Den 31 waren eenige geweerschoten op het pa leis van Gordon gelost. Nubar-pacha handhaafde den 9 zijn verzoek om ont slag verklarende dat zijn geschil met den heer Clifford Lloyd niet van persoonlijken aard wasmaar dat hij niet verantwoordelijk kon zijn voor de handelingen van ambtenaren die in naam onder zijne bevelen stonden, maar feitelijk onafhankelijk waren. Den 10 werd het geschil op bevredigende wijze uit den weg geruimd. Beiden blijven op hun post krachtens een overeenkomst, waarbij bepaald wordtdat de heer Clifford Lloyd zijne werkzaamheden zal beperken tot de waarneming der betrekking van onder-secretaris daar hij egyptisch en niet engelsch ambtenaar was. De duitsche eD oostenrijksche gevolmachtigden zonden een gelijkluidend schrijven aan de egyptische regeering, omevenals de fransche en italiaansche gevolmach tigden reeds deden aan te dringen op het betalen der schadeloosstellingen door de internationale com missie aangewezen. voor het drenken van het vee, terwijl daar naast het brandspuithuisje stond. Op de plaats heerschte eene voorbeeldelooze orde en zindelijkheidwaarover de eigenaar der Osternausche goederen dan ook met scherpen blik waakte. Terwijl hij overigens vriendelijk en welwillend was duldde hij niet de kleinste onreinheid. Zelfs de groote vóór de rundveestallen opgeworpen mesthoop de trots des bezitters en het sieraad van eene landbouwhoeve was goed verzorgd en gaf, ten minste aan een landbouwer, nooit den indruk van onreinheid ja zelfs wijdden de naburige landeigenaars juist daaraan hunne bizondere opmerkzaamheid, wanneer zij over het slotplein gingen. Zij gaven altijd aan dezen weg de voorkeur wanneer zij mijnheer von Osternau een bezoek brachten, ofschoon eigenlijk de heeren anders niet voorreden voor de kleine, op het plein uitkomende deur van het slotmaar voor de hoofddeur, waarheen een zijweg van den straatweg leidde die wel langermaar gemakkelijker was om te rijden terwijl de kortere weg die tegenover het slot, ter zijde van de schuren op de binnenplaats uitkwam voor de voertuigen ten dienste van den landbouw be stemd was. Wordt vervolgd. TAPIJTEN van af 30 cent de el, met vier kleuren; LOOPER8 22£ cent de el, KARPETTEN 20-els 10; 16-els f 8; 12-els 6, en daarbij behoorende DËURKLEEDJE8, allen met standhoudende kleuren maken en leggen kosteloos. Jb. TIEBIE ZOON, Directeuren te Aker sloot, zullen, als lasthebbenden hunner prin cipalen in publieke veiling presenteeren te verkoopen groote en zeer sterk te veld staande par tijen enk. en clubb. Tulpen, Narcissen, Ilyacinthen en andere Bloembollen, welke verkocht zullen worden te Akersloot en Dorregeest gem. Uitgeest, op Woensdag 16 April 1884, des voormiddags ten 10 ure, ten overstaan van den te Uitgeest gevestigden Notaris B. W1 ELAND LOS, te beginnen op den tuin van den heer G Ruijter op Dorregeestgem. Uitgeest. In deze veiling komen voor: extra partijen Narcissen, Grand Monarch, Grand Soleil d'Or, Glorion, Trompetters, van Sion, Oranje Phoenix en extra mooie partijen enk. en dubb. Tul pen en Hyacinthen. Catalogussen van deze extra mooie veiling zullen in tijds verkrijgbaar zijn. J. J. BRASSER en T. KUIT en A. ROO- ZËN en ZOON zullenals lasthebbenden van den WelEd. Heer H SCHOEHUYS Czpubliek presen teeren te verkoopen, diens geheele zeer gerenom meerde kraam Bloembollen, waaronder zeldzaam groote en fraaie partijen Narcissen, Tulpen, Crocussen en verdere Bijgewassen voorkomen De dagen dezer hoogst belangrijke veilingen zullen zoo spoedig mogelijk geannonceerd worden. ten sterfhuize van Mej G. KRAAKMAN, wed W. ROL, aan het Ri tse voortin de herberg „de Ooievaar", te Alkmaar, op Dinsdag, 15 April 1884, voormiddags 11 uren, van: 4 Kalfkoeien en 1 Geldekoe voorts Huisraad en Inboedel, waaronder een veeran bed met toebehooren en hetgeen verder te koop zal worden aangeboden. BAKKER SCHUT, Notaris. TE ALKMAAR, in het Kleine Koffiehuis van den heer Lievendag, op Woensdag 16 April 1884, bij opbod, en op Woensdag 23 April 1884, bij afslag, telkens des ten 6 uur, van ten sterfhuize van den Heer W. ERIEDT, op Toren burg te Alkmaar, op Donderdag 17 April 1884, voor- middags 10 uren, van waaronder eenig Goud en Xïlver, alsmede als: Vernissen en Verfstoffen, Ladders, Trappen, Schildersezels, Schalen en Gewicht, Lood- en Verf- molens Kwasten Rijtuigsleutels en hetgeen verder te koop zal worden aangeboden. BAKKER SCHUT, Notaris. te EGMOND AAN ZEE. op Vrijdag, 18 April 1884, voorm. 10 ure, van: Be gesloopte BOMSCHUIT, genaamd „C o r n e 1 i s en Johannes," en de daarbij behoorende Inventaris, als: Planken, Balken, Palen Brandhout en RondhoutZeilen Touwwerk, Ankers Ijzerwerk enz. enz. BAKKER SCHUT, Notaris. 1 Een Beerenhuis en Erf, aan het Verdron- kenoord, met Tuin, Tuinkamer, Wa genhuis en stallingdaarachter aan de Keizerstraat te Alkmaar, groot 4 aren 33 centiaren, te aanvaarden 1 Mei 1884. 2. Eenige perceelen uitmuntend W^eiland in het Overdie gemeente Alkmaar, groot 8 hektaren, 18 aren20 centiaren verhuurd tot Kersttijd 1884. Nagelaten door den heer G. BOTS. Inlichtingem worden gegeven ten kantore van den te Alkmaar gevestigden Notaris H. J. DE LANGE. aan het Ondelandsch Dijkje in de gemeente Zuid- en Noordschermer, op Woensdag, 23 April 1884, 's morgens ten 9 ure, ten huize van den heer J. Prins, ten overstaan van den Notaris P. J. LAU van: 8 Kalfkoeien 1 Geldekoe 1 vette Koe, 2 Mestkalveren 2 zwarte Kuien8 Oon- schapen 3 Overhouders 14 Lammeren 1 bruin Paard (ruim 9 jaar oud), 40 Kippen en 1 Haan 1 Praam1 Speelwagen op veeren 1 Boe renwagen 1 driewielde Kar. Boerengereedschappen en Huisraad en Inboedel. Ieder, die iets te vorderen heeft van of verschuldigd is aan de nalatenschap van den Heer JACOB LOUIS VERMANDE, overleden te Alkmaar, den 8 April 1884, wordt verzocht daarvan vóór den 20 April e.k., opgave te doen ten kantore van den Notaris J. VAN LEEUWEN Az. te Alkmaar. Heden ontvangen eenige stukken Tapestry, voor de bagatel van 70 cent per el. J. KORLVINKE. De ondergeteekende Directeuren zullen als last hebbenden hunner principalen ten overstaan van den te Alkmaar gevestigden Notaris W. E. G. L. GOUWE, publiek presenteeren te verkoopen Groote en extra sterk te veld staande partijen enkele en dubbele Tulpen, Hyacinttien, Mar cissen, Frittilaria imperiales en andere Bloembollen welke verkocht zullen worden te Akersloot, op Dinsdag, 15 April, des voormiddags 9 uren precies te Li mm en, op Woensdag, 1© April, des voormiddags 9 uren precies; te Alkmaar, op Donderdag, II April, des voormiddags 9 uren te H e i 1 o oop Dinsdag 22 Aprildes voor middags 10 uren, De vroeger geannonceerde datums zijn door bovenstaande vervallen. De Catalogussen dezer extra mooie veilingen zullen bij tijds verkrijgbaar zijn bij de ondergeteekende Di recteuren te Akersloot. C. van der OORD Pz. C. SCHOON.

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 2