No. 45*. Zes en tachtigste Jaargang. 1884. Groote Koemarkt te Alkmaar, ZONDAG 13 AP UIL. TWEEDE BLAD. 30 April is dc laatste dag waarop oude centen en halve centen bij de betaalmeesters ingewisseld kunnen worden. Prijs der gewone Advertentiën: CDffictëel <0>ebceite. op Maandag 21 April 1884, terwijl de gewone llaandagsche veemarkt op dien dag gehouden wordt op de g<?(l©mpt© I^ilcil- wenlout en Koningsweg fSnttenlanb. fóinnenlanb. ALKIAARSCHE COURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM». COS TEE ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR herinneren bij deze aan belanghebbende ouders en voogden dat volgens de algemeene schoolverordening, door den Raad vastgesteld 22 December 1880 (Gemeenteblad No. 81) de toe lating van leerlingen op de school voor o n v e r m o g e n den (armenschool) en de tusscbenscholen alhier, slechts éénmaal 's jaars geschiedten wel op 1 Meiwaartoe de aan vrage vóór dien tijd moet geschieden bij het hoofd der school. "Voor zooveel de tusschenscholen betreftmoet voor de bewoners der wijken A, B en E de aanvrage geschieden bij den heer A. P. ZEILMAKER, en voor de bewoners der wijken C, D en E bij den heer W. S. P. HOPE. Tot de genoemde scholen worden toegelaten de leerlingen die zes jaren oud zijn of in het eerstvolgend kwartaal na den toelatingstermijn dien leeftijd bereikenterwijl bij de aanvrage moet worden overgelegd bet bewijs van geboortebenevens van inenting of natuurlijke pokziekte der leerlingen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, 3 April 1884. De Secretaris NU HOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat M. C. E. VAN DEN BOSCH wed. E. J. PEETERS aan ben vergunning gevraagd heeft, den verkoop van sterken drank in het klein te mogen voortzetten in het perceel Voordam No. 1, welke vergunning vroeger verleend was aan nu wijlen haren echtgenoot. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 11 April 1884. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. P O L I C I E. Ter terugbekoming is aan het Commissariaat van Policie het voleende gevondene voorhanden, alseen zwarte kinder- derhandsehoeneen blauw kinderwantje; een knipmes; een zwarte dames zomermantel (nieuw); een portemonnaie met eenig geldeen groote zwartbonte bokeen ring waaraan drie sleu teltjes; een blauw kinderjasje; een bloedkoralen armbandje met gouden slootjeeen bonte boezelaareen springtouw een lederen hondenhalsband met penning No. 132 een achter hek van een kalverenwagen. Eenige honden opgevangen zonder belastingpenningen. BELGIE. De Kamer nam den 9 met 70 tegen 53 stemmen (één onthield zich) eene motie van den heer Guillery aandie er uitdrukkelijk op weesdat de afkeurenswaardige handelingen van de geestelijkheid door de commissie van onderzoek naar de werking van de wet op het lager onderwijs aan het licht gebracht, geen enkelen verdediger in de Kamer gevonden had den en dat de commissie aan het land eene uitstekende dienst bewezen had. Na verwerping van verschillende amendementen nam zij den lOmetöl tegen21 stemmen het wetsontwerp tot wijziging der kieswet aan. Het hof van appèl te Luik heeft het vonnis der rechtbank waarbij Vrmand Peltzer uit de voogdij over zijn dochtertje ontzet is bekrachtigd. ENGELAND. Lagerhuis. De groote meerderheid, waarmede tot de 2e lezing der kieswet overgegaan werd, is hoofdzakelijk te danken geweest aan de uitstekende verdediging der wet door minister Gladstonedie een uur lang sprak. Op de opmerking dat er niet veel redenen voor de noodzakelijkheid der wet ingebracht wa ren antwoordde hij met te doen uitkomen dat nie mand eigenlijk het beginsel der wet aangevallen had. Hij geloofdedat er onder hendie door deze wet kiezers zouden worden een algemeen verlangen naar haar tot stand komen bestond en dat zijdie reeds kiezers waren het over het algemeen daarmede eens waren. Yoorts beweerde hij dat zetelverdeeling en uitbreiding van het kiesrecht gescheiden moesten blijven omdat die twee onderwerpen te belangrijk waren om in één zittingjaar te worden behandeld en men na de aanneming der kieswet beter over de zetel- verdeeÜDg oordeelen kon en het dringende van betere zetelverdeeling duidelijker zou inzien. Ook zouden de daarbij betrokken plaatselijke belangen zich bij eene gelijktijdige behandeling der twee wetten misschien meer dan wenschelijk was tegen de uitbreiding van het kiesrecht hebben aangekant. Wat zijne veelbesproken uiting over de zetelverdeeling in Ierland betrof, legde hij er nadruk op dat hij bewerendedat het getal vertegenwoordigers van Ierland geene vermindering moest ondergaantevens gewezen had op den betrek kelijk grooteren afstand dien'jlerland van het midde - punt der regeering scheidten op eene mogelijke ver meerdering van bet geheele aantal leden van het Huis. Hij achtte het niet wenschelijkdat een groot volk als het engelsche er op aandrong het beginsel van vertegenwoordiging naar evenredigheid van het getal inwoners strikt toetepassen, als het in zijn kraam te pas kwam terwjjl het in 1832 toen Ierland volgens dat beginsel wel 200 leden had moeten zenden dat begin sel niet had toegepast. Dat deze wet ten doel had de macht der liberale partij te vergrooten was eene groote hulde aan de liberale beginselen. Men meende dan toch dat eene vermeerdering van het aantal kiezers met 2,000,000 de liberale partij zou versterken. Een amendement, waarbij verklaard werd, dat het huis geen uitbreiding van het kiesrecht zonder gelijktijdige behandeling der zetelverdeeling wenschelijk achtte werd met 340 tegen 210 stemmen verworpen. Alle iersche leden stemden tegen. Op eene daartoe gedane vraag antwoordde minister Gladstone dat in het archief van het ministerie van buitenlandsche zaken stukken gevonden waren die bewezendat de vorige regeering zich stellig verbonden had den Onder-Koning van Egypte te steunen dat de tegenwoordige regeering dus gehandeld had volgens verbintenissen waarvoor zij zelve niet verantwoordelijk was. FRANKRIJK. De president-minister Ferry verklaarde den 9 aan de commissie voor Madagascar, dat de onder handelingen met de Hova's onlangs op nieuw afgebroken waren. Admiraal Niotdie zich dien dag te Marseille voor Madagascar inscheepte bad dientengevolge last bekomen nieuwe punten op de westkust te bezetten, om de rechten van Frankrijkdie uit de verdragen voortvloeiden te handhaven. De minister van marine zou bij de terugkomst der Kamers de noodige kredie ten vragen. De beroemde scheikundige J. B. Dumas is den 11 te Cannes in den ouderdom van bijna 84 jaren overleden. Op verscheidene punten van het kolenmijn-district Anzin zijn dynamiet-ontploffingen ontstaan welke ge richt waren tegen de arbeiders,"die bet werk niet staak ten. Niemand beeft letsel bekomeu. De heer Patenötre, benoemd tot buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister bij den Keizer van Chinais door den President in een afscheidsgehoor ontvangen. Hij begeeft zich eerst naar Hué om het verdrag te herzien den 25 Aug. 1883 gesloten tus- schen Koning Annam en den heer Harmandtoen burgerlijk commissaris van Frankrijk in Tonkin. Senaat. Den 7 kwam weder in behandeling het wetsontwerp betreffende de wijze van verkiezing der leden van den paryschen gemeenteraad dat van de Kamer in gewijzigcien vorm teruggekomen was. De commissie van rapporteurs handhaafde het door de Kamer gehuldigde stelselverdeeling van Parijs in 4 districten waarin een aan het getal kiezers evenredig aantal gemeenteraadsleden iijstgewijze gekozen zouden worden. De heer Labiche stelde weder voor, Iijstge wijze in elk der thans bestaande arrondissementen 4 gemeenteraadsleden te doen verkiezen. De regeering verdedigde krachtig het door de Kamer aangenomen stelsel, daardoor die wijze van verkiezing Parijs alleen zou verkrijgen waardige en bekwame gemeenteraadsle den, die zich meer met de stads belangen en minder met de staatkunde zouden bezig houden dan de tegenwoor dige leden. Het amendement Labiche werd aange nomen met 138 tegen 125 stemmen waarna het ge heele wetsontwerp met 170 tegen 69 stemmen verwor pen werd. Het oude stelselverkiezing van één lid in iedere wijk is dus gehandhaafd. Den 8 werd de met den Bey van Tunis gesloten overeenkomstdie in de vorige week door de Kamer reeds aangenomen wasna korte beraadslaging onver- verandrde goedgekeurd. Kamer. Den 7 werd de algemeene beraadslaging over het wetsontwerp betreffende de nieuwe legerher- vorming voortgezet en den 8 ten einde gebracht. Met 508 tegen 2 stemmen werd beslotentot de tweede lezing over te gaan. Het lid Charles Ferry heeft voorgesteld aan de wet van 1836, regelende het loterijwezen in Frankrijk een nieuw artikel toe te voegenom tegen te gaan de groote uitbreidingdie de loterijen in den laatsten tijd gekregen hebben. Hij wil bepalen dat de regeering geene toestemming mag geven tot het houden van lo terijen voor een liefdadig doel of tot bevordering der schoone kunsten, dan voor ten minste van 25000. De minister van binnenlandsche zaken heeft zich daarmede vereenigd. ITALIË. Te Rome werd den 10 uit Berlijn het bericht ontvangendat de vertegenwoordigers van Duitschland, Oostenrijk, Italië en Rusland eensluidende voorschriften ontvangen hadden betreffende het streven, dat zich openbaart tot vereeniging van Bulgarije met Oostenrijk-Rumelië. RUMENIE. De heer Bratiano heeftzooals ver wacht werdzijn verzoek om ontslag als president minister ingetrokken. ZWEDEN en NOORWEGEN. Een voorsteldoor een lid der 2e Kamer gedaanom aan de vrouwen voor dat college het kiesrecht toe te kennen, is ver worpen met 53 tegeu 44 stemmen. VEREENIGD E STATEN. Door den Senaat is een voorstel aangenomen, om den President te machtigen de internationale afrikaansehe vereeniging te erkennen als eene macbt die in de Congo-vallei gezag uitoefent. De commissie voor de rechterlijke zaken uit het Huis van vertegenwoordigers heeft zich verklaard tegen het voorstel, om aan de vrouwen het stemrecht toe te kernen. Blijkens het verslag van het landbouw departement voor April is de met wintergraan bebouwde grond 5°/0 grooter dan in 1883. De oogst belooft goed te zijn. Het aantal met rogge bebouwde akkers is bijna gelijk aan dat in 1883. Omtrent den diefstal van effecten en geld te 's Gravenhage blijkt verder dat den 1 bij gelegenheid van de verhuizing van de weduwe R. uit de woning van haren schoonzoon, den gewezen stalhouder v. d. H., bij het overbrengen van de meubelen van het eene naar het andere huis in het Huygenspark de portefeuille waarin de gelden en de effecten der weduwe geborgen waren vermist werd. Op den schoonzoon die bij het verhuizen geholpen had viel het eerst de verdenking. Hij werd aangehouden, doch spoedig losgelaten, daar er geen grond was voor het vermoeden dat hij dien diefstal gepleegd had. Voor het examen in nuttige handwerken, door de vereeniging Tesselschade te Amsterdam afgenomen den 1,2,8 en 9, zijn van de 35 dames 19 geslaagd en 16 afgewezen. Onder de geslaagden was slechts eén uit Noordhollaudmej. A. van Leuven te Uithoorn. Bij kon. besluit van den 4 is vernietigd de ver ordening der gemeente Maasdam van 6 December 1883 tot wering van het overmatig schoolverzuim en den ar beid van kinderen beneden de 12 jaren waarbij verboden werd op andere dan daarin bepaalde tijden en wijze kinderen zonder verlof, hetzij van den voorzitter der plaatselijke schoolcommissie of zijnen plaatsvervanger, of van het hoofd der school, de school te doen verzuimen, met bedreiging van straf tegen de overtreding van dit verbod door particulieren of werkgevers ouders of voogden bedienaren van de godsdienst of hen die godsdienst onderwijs geven. Deze vernietiging is gegrond op de overweging dat de gemeenteraad zijne bij art. 82 der wet op het lager onderwijs gegeven bevoegdheid te buiten was gegaan, Bij kon. besluit van den 5 is aan H. C. M. Eb- binge SV ubbengeboren EskesW. P., C. W., en P. F. Eskes, de eerstgenoemde te Vries, de laatstge noemde 3 te Amsterdamconcessie verleend tot het indijken en droogmaken van een deel der Westeinder- plassen gemeente Aalsmeer. In de raadsvergadering van den 8 is te Apeldoorn een voorstel ingekomen om aldaar eene waterleiding aan te leggen na eenige beraadslaging werd besloten nabij de halte Asselt te onderzoeken of daar genoeg zaam water van goede hoedanigheid te vinden was. Den 9 heeft een gedeelte der werklieden van de in aanbouw zijnde gasfabriek buiten de Willemspoorfc te Amsterdamdie van den aannemer waarborg eener bepaalde dagverdienste gevraagd hadden waarin hij niet kon treden het werk gestaakt. Door de politie werden ernstige ongeregeldheden voorkomen, toen eenige werk stakers met het blad „Recht voor allen" in de eene en een stuk roggebrood in de andere handde stad in wilden gaan terwijl zij verhinderd werdenmet de aan het werk gebleven mannen in aanraking te komen. De politie verzocht den tappers in den omtrek der fabriek geen sterken drank aan hen te schenken aan welk verzoek zij beloofden te zullen voldoen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 9 f 300 subsidie gegeven aan de vereeniging Nimrod voor medaillesuit te loven op de door haar aldaar te houden hondententoonstelling. De gemeenteraad van Amsterdam heeft deu 9 beslotenzich tot de regeering te wenden met het verzoek de vestiging der dynamiet-fabriek op gronden, aan het rijk behoorende gelegen in polder VIII aan de overzijde van het IJ niet te doen geschieden, om het gevaardat uit die fabriek voor Amster dam zou kunnen ontstaan. De raad had in 1879 bij eene ruiling van grond met het rijk wel toegezegd dat hij voor de oprichting dier fabriek vergunning zon geven doch nu gebleken was dat die fabriek niet eene rijks ondernemingmaar eene bijzondere zou zijn die niet alleen voor het rijk dynamiet zou maken maar ook voor het publiekwas de toestand geheel veranderd. De schuldeiscbers der firma Reynders te Breda hebben den 9 geweigerd langer uitstel te verleenen om eene minnelijke schikking mogelijk te maken. Het faillissement der firma is daarop aangevraagd en verkregen. Tegen de leden dier firma B. F. J. ïil- bry oud 33 en H. F. J. Filbry, oud 31 jaren, isdieu dag door de arr. rechtbank te Breda rechtsingang ver-

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 5