No. 46. Zes en tachtigste Jaargang. 1884 EEN GELUKKIG MENSCHENLEYEN? WOENSDAG 16 APRIL. f! Prijs der gewone Advertentiën (Dlüciëcl (öefteelte. iSttitenlatrb. 15 urnen l anti. ADOLF STRECKFUSS. ALKIAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers O 06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de UitgeverB HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbendendat het ijkkantoor gedurende de jaarlijksche reis van den ijker in de buitenge meenten voor den ijk en herijk van maten en gewichten geopend zal zijn den 20 en 21 Mei n 3 n 4 J uni 23 24 h 14 i 15 J uli 4 u 5 Aug., van des voormiddags 9 tot na den middag 1 uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. Anril 1884 De Secretaris, April 1884. INUHOUT VAN DER VEEN. De volgende personen worden verzocht zich ter gemeente secretarie aan te melden Maartje Stoop laatst wonende te Amsterdam; Klazina Sliikerman 1. w. te HaarlemmermeerMarijtje Bakker April 1883 gekomen van Schagen; Maartje Boekelaariebruari 1884 gek. van Krommenie; Gerardina Aleida Keyzer Eebruari 1883 gek. van Haarlem; Jacob de Munck Juli 1882 gek. van Termunten; Cornells Anthomus Olett Eebruari 1883 gek. van Leiden; Anna Elisabeth Pannekeet, April 1881 gek. van AmsterdamPieter Pool, December 1881 'ek. van Nieuwe NiedorpMaria de Ruiter, Maart lood, Jannetje van der ValkDecember 1883Mie Martha van de Werken, Januari 1881, Antonia Hendnca Theresia Wessels, April 1882 allen gek. van Amsterdam; Huibert Wennekes, Juni 1883 gek. van Tiel; Cornelis Zeeman, Oct. 1882 gek, van Schagen. BELGIE. Bij de Kamer is door den heer Robert een ontwerp ingediend tot afschaffing van het eeds formulier. Het is in weerwil van het verzet der rech terzijde in overweging genomen. 23 Leden hebben zich bij de aangenomen wijziging der kieswet van stemming onthouden. ENGELAND. Te Londen heeft de firma Gillespie Cie bare betalingen gestaakt met een tekort van f 3,000,000 een gevolg van den voortdurenden ach teruitgang der prijzen van de koloniale artikelen. De Koningin zal op raad harer geneesheerendie na de aandoeningen der laatste dagen verandering van lucht wenschelijk achten, een bezoek gaan brengen aan den groothertog van Hessen en hare kleindochters te Darmstadt. Den 11 werd te Birkenhead gevangen genomen een persoon die zich Demain noemdedoch die werkelijk Daly heette. Hij was in het bezit van 3 bommen en van verscheidene flesschennaar men meende nitro glycerine inhoudende. Hij woonde sedert 6 maanden te Birmingham, waar hij steeds onder het nauwlettend toezicht der politie stond daar de overheid reden had om te geloovendat hij een zendeling der ïersche dynamietpartij was. Hij was den 9 naar Birkenhead vertrokken en daarheen gevolgd door geheime agenten, die hem den 11 gevangen namen. De bij hem gevon den werktuigen waren gelyk aan die, welke na de ont ploffing te Londen in andere stations gevonden waren, terwijl de politie te Liverpool de bewijzen in handen had van zijne medeplichtigheid aan de ontploffing in de Victoria-station. De door de regeering ingediende wet op de hervor ming van het gemeentebestuur van Londen bepaalt dat met 1 Mei 1885 alle bevoegdheden en het geheele gezag, dat in den loop der tijden bij de uitbreiding der stad aan verschillende andere instellingen is ge geven zullen overgaan op den gemeenteraad die bestaan zal uit 240 leden waarvan 30 te verkiezen door de City en de overige door do 38 districten waarin de stad zal worden verdeeld. Deze raad zal alles beheeren uitgezonderd het armwezen het onder wijs en de politie. De betrekking van „alderman" wordt afgeschaft. Ieder district heeft zijnen uitvoeren den raaddie niet zelfstandig handeltmaar alleen uitvoert de bevelen van den gemeenteraad. Lagerhuis. Op de vraag of de regeering plan had generaal Gordon aan zijn lot over te laten, ant woordde minister Gladstonedat hij zulk eene vraag die aangelegd was om verwarring te veroorzaken en een verkeerden indruk te makenn'ef; zou beant woorden. Op een andere vraag deelde hij nog mede dat generaal Gorden geen bepaalden last had om in Soedan te blijven maar dat hij voor zoover de re geering wistgeen plan had Khartoem te verlaten. FRANKRIJK. De bekende bonapartistische afge vaardigde Alfred Haentjens is den 11 des morgens dood op zijn bed gevonden. Hij was 60 jaren oud. De verspreiding van het te Geneve verschijnende blad 1' Explosion is door den ministerraad verboden. Den 11 werd een bevel uitgevaardigd tot verwijde ring van den belhamel der ongeregeldheden te Anzin zekere Fauviaux. Den 12 moest hij over de grenzen worden gezet. Op een den 14i te Montauban gehouden feestmaal heeft de minister van openbare werken verklaard dat de regeering de staatkundige richting van wijlen Gam- betta volgend tegenover het buitenland eene vrede lievende staatkunde aanneemt zooals die aan eene groote volksregeering betaamt. Hierin ligt echter geen afstand doen van zijnen rang want Frankrijk zal steeds zijne belangen verdedigen. De Minister zeide verder, dat de regeering er naar streefdeeene krachtige en duurzame republiek te vestigen. ZWEDEN en NOORWEGEN. De boeten, waartoe de noorweegsche ministers veroordeeld werden, zijn uit vrijwillig door de ingezetenen bijeengebrachte gelden voldaan geworden terwijl den 5 te Chnstiania ter hunner eere een groot feestmaal plaats hadwaaraan meer dan 350 personen deelnamen. VEREENIGDE STATEN. Volgens het landbouw- verslag zal de graanoogst in Californië indien geene rampen plaats hebben gunstiger zijn dan hij ooit op de kust der Stille Zuidzee geweest is. EGYPTE. Volgens den verslaggever der Times te Caïro wordt de toestand te Berber steeds dreigender. Verscheidene stammen tusschen Berber en Shendy kwamen in opstand en wagens met levensmiddelen voor Shendy bestemd welke plaats door de oproer lingen belegerd w jrdtkonden hunne bestemming niet bereiken. Het garnizoen van Berber kon ook niet naar Shendy gezonden worden omdat men mede be vreesd was voor een aanval op die plaats. Ook vreesde men dat de oproerlingen den weg van Korosko zou den afsnijden. CHINA. Uit Son-Tay wordt bericht, dat de brigade Négrier den 9 de vóór Hong-Hoa liggende dorpen ge bombardeerd heeft. De vijand begon toen de stad zonder eenigen tegenstand te ontruimen na ze vooraf in brand te hebben gestoken. De brigade Rivière stak, onder het terugtrekken des vijands de Zwarte rivier over, om van den bergkant Hong-Hoa om te trekken. Zij zou weldra Hong-Hoa binnen zijn. De chineezen vluchtten naar Phu-Lang. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Het voorloopig verslag over de klassenbelasting is ver schenen. Eenige leden handhaafden het standpunt van geen belastingvermeerdering of verhooging te willen toestaanvoordat de schoolwet was herzien. Ernstig kwam de meerderheid op tegen deze houding, als strij dig met de gezonde grondwettige begrippen en het landsbelang. Versterking der middelen bleef noodig ook al werd de schoolwet herzien. Enkele leden zagen in de indiening dezer belasting door dit ministerie een blijk van wankelmoedigheid. De meeste leden wilden deze belasting nog ie 1884 ingevoerd zien voor het tweede halfjaar tot dekking van het bestaande tekort. Een aantal anderen achtten dit onnoodig en niet ge- wenscht. Het tekort op 1884 was reeds ingekrompen en kon wel geheel gedekt worden. Bepaald werd aan de regeering gevraagd of zij hare tijdelijke belasting voorstellen volhield. De klassenbelasting werd door zeer velen noodzakelijk en onvermijdelijk geacht met het oog op de toekomst. Sommigen vonden het bedrag te ge ring om eene nieuwe directe belasting te rechtvaardigen. Vele leden achtten haar bij den tegenwoordigen toe stand der geldmidden niet gerechtvaardigd. Zulk een drukkende en in maatschappelijke toestanden diep in grijpende belastingwaarmede men in het algemeen niet ingenomen wasmoest niet dan als laatste red middel "worden toegelaten. Eerst moest ernstig naar bezuiniging worden gestreefd wat deze regeering niet deed. Met eenige verhooging der bestaande belastingen kon deze nieuwe vermeden worden. Een groot aantal DOOE 10) III. De majoraatsheer Frits van Osternau zat aan het open venster zijner zitkamer en keek mismoedig naar buiten. Ten gevolge van te groote lichame lijke inspanning had hij de laatste dagen weder hevige hoestbuien gehad, die de geneesheeren vroe ger ten onrechte voor verschijnselen van teringlijden gehouden hadden. Gevaarlijk waren de aanvallen nietde beroemde geheimraad Mitternanz, te Ber lijndie door den heer von Osternau was ge raadpleegd had na een grondig onderzoek de verzeke ring gegevendat wanneer hij zich ontzagzijn hoes ten een waarborg voor een lang leven kon zijn maar hij moest zich ontzien moest bij regenachtig of ook bij zeer warm weder steeds zijne kamer houden groote inspanning vermijden en zelfs bij goed weder, na een hoestaanvalniet te ver het veld ingaan daar iedere lichaamsbeweging nieuwe aanvallen veroorzaakte. Sinds die uitspraak van den beroemden arts duldden mevrouw von Osternau niet dat haar man over dag naar het veld gingwanneer hij 's nachts sterk gehoest had. Wel veroorloofde zij hem eene kleine wandeling, maar zij ging dan steeds medeopdat hij haar niet te ver zou uitstrekken en hij moest, na een uur zeer langzaam te hebben geloopen weder naar het slot terugkeeren. Hij gehoorzaamde in zulke gevallen slechts aarzelend maar toch gehoorzaamde hij en zoo zat hij dan ook heden aan het open venster, ofschoon hij zoo gaarne op de weide was geweestom het oog te houden op de hooioogst. Het was zoo vervelend om maar steeds uittekijken op de in het zonlicht schitterende binnen plaats waarop geen sterveling zich vertoondealle knechts en meiden zoowel als alle daglooners waren buiten op de weiden aan het maaien en aan het harken en keeren van het hooi. Er heerschte diepe stilte op het plein, zelfs het vroo- lijke gevederde gedierte had tegen de gloeiende zonne stralen in de schaduw van de schuren eene schuilplaats gezocht en liet zich geen enkele maal hooren. Het plein was zoo eenzaam en verlaten dat mijnheer von Osternau het uitkijken spoedig moede werdwaarop hij een boek nam en begon te lezenmaar ook dit beviel hem niet lang zijne gedachten waren buiten bij de oogst en wilden zich niet bij het boek bepalen. Mismoedig legde hij het boek neder. „Dat luie leeg- zitten is ondragelijkzeide hij tot zijne vrouwdie met breiwerk in de handen op de sopha zat. „Ik Goud het niet langer uitTerwijl alle handen buiten vlijtig in de weer zijn zit ik hier alleen in mijn leuningstoel te luieren. Ik houd het niet langer uitEmma Ik moet naar buiten en bovendien is het niet noodig, dat ik mijn nog langer ontzie want ik heb de laatste twee uren volstrekt niet meer gehoest." Mevrouw von Osternau zag haar man glimlachend aan. Zij was niet schoon maar wanneer zij zoo vrien- lijk lachte als op dit oogenblik had haar gelaat eene zeer eigenaardige bekoorlijkheid. Er sprak uit haar gelaat zulk eene groote goedhartigheid dat men de mindere regelmatigheid er van in het geheel niet op merkte zij scheen ondanks hare veertig jaren nog altijd eene jonge vrouw. Haar glimlach was onweder- staanbaar, daarmede overwon zij iedere tegenspraak van haar man die tegen een hard woord stellig zich zou hebben verzetmaar tegen haar vriendelijk gelaat niet bestand was. „Zijt gij reeds vergetenlieve Fritswat wij van nacht hebben uitgestaan vroeg zij vriendelijk. „Gij hebt zoo verschrikkelijk gehoest, dat wij beiden nauwe lijks een uurtje geslapen hebben en nu wilt gij in die gloeiende hitte naar het veld Blijfal was het maar om mijnentwille, rustig thuis Het is bovendien spoedig twaalf uur, en dan komt er weder leven op het plein." De heer von Osternau bromde een paar onverstaan bare woorden, maar hij dacht er niet meer aan om zijne plaats aan het raam te verlaten, zuchtend schikte hij zich in zijn lot. Hij nam zijn boek op maar legde het spoedig weder neer, tot opmerkzaam lezen kon hij zich nu niet dwingen. „Emmaweet gijdat wij vandaag den 6en Juli hebben P" f „Ja maar hoe komt gij daarop „Tot den 6en hebben wij den onderwijzer den tijd gegeven vandaag moet hij hier zijn.' „Dan zal hij zeker in den loop van den dag komen.' "ik wilde dat hij niet kwam I Dat was eene goede gelegenheidom weder van hem aftekomen. Ik kan mij nog altijd niet met uw denkbeeld vereeDigen. Wij hadden beter gedaan, voor ons Fritsje eene gouver nante te nemen; eene beschaafde jonge dame vao goede familie is eene aangename huisgenoote de eerste twee jaren had zij Fritsje zeer goed de allereerste beginselen kunnen leeren en bovendien zou het voor ons wilde Liesje ook goed geweest zijn onder strenger toezicht te komen dan nu het geval is." Meent gij dat Liesje zich nu nog aan zulk eene tucht zou onderwerpen? Gij weet, ik heb zelve eerst aan eene gouvernante voor Fritsje gedachtmaar de ondervinding die wij met de gouvernantes van Liesje hebben opgedaan, waren van dien aard, dat ik geen lust had het nog eens te beproeven. Terwijl Liesje als kind reeds al hare gouvernantes tot wanhoop bracht, zal zij zich nu op haar zeventiende jaar zeker niet schikken. Zij is te wild. Neen neen zooals wij besloten hebben is het beter en opdat ook in een ander opzicht Liesjes omgang met den onderwijzer geen onaangename gevolgen voor ons zou hebbenheb ik

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 1