u I i i !i i i iiPil 1 I j i A. fi 1 111 INI. B 11 aan de Herv. gemeente twee sierlijke zilveren offer- achalen en twee dito broodschalen ten gebruike bij de avondmaalsviering geschonken. Den 12 is de staatscommissie ter voorbereiding eener wettelijke regeling der vicarie-stichtingen weder aan het ministerie van justitie vergaderd geweest. Paul Kruger is van den 12 tot den 14 de gast geweest van den heer de Hoogtpredikant van de christelijk gereformeerde gemeente te Zaandam. Den 13 woonde hij des ochtends de godsdientoefening in het kerkgebouw dier gemeente bij en des avonds hield hij aldaar eene godsdienstige toespraak tot de gemeente naar aanleiding van Rom. 8 vers 33b „God is het, die rechtvaardig maakt." Er is sprake van een bezoek der transvaalsche afgevaardigden, na hunne terugkomst uit Belgie en Portugal, aan Hoorn, Abbekerk en Twisk, om daar de kaas- en botermakerij te bezichtigen. De burgemeester van Zaandijk reikte den 13 zijnen verjaardagaan ieder der leerlingen op de open bare scholenten bedrage van 300een suikeren Paaschei uit. Te Heemstede is den 14 een 12jarig meisje dat op den weg speelde en niet op den tram lettedoor den tram overreden. Het was dadelijk dood. Bij kon. besluit van den 14 is de heer A. Kool benoemd tot burgemeester der gemeente Schellinkhout en de benoeming van den heer mr. A. Beaujon tot buitengewoon hoogleeraar aan de gemeentelijke hooge- school te Amsterdam bekrachtigd. Te Westzaau waren den 15 laagste inschrijvers voor den verbouw der Noorderschool, begroot op f 12900 de heer G. A. Kop te Amsterdam voor f 12378 en vour het bouwen eener nieuwe school met 4 lokalen en het vergrooten en het verbeteren der onderwijzers woning voor de Zuiderschoolbegroot op f 22600, de heeren J. Siebels en Jb. van Servellen te Haarlem voor f 21950. De hofstede Mariënbosch te Vogelenzang ge meente Bloemendaal groot 39.77.18, is den 15 ver kocht aan J. Th. Blans te Schooien voor 45960. Den 15 is te Amsterdam besloten tot het oprich ten eener Noordhollandsche afdeeling van de vereeniging van leeraren en onderwijzers aan inrichtingen tot op leiding van onderwijzers voor de lagere school en zijn tot leden van het bestuur benoemd de heeren A. Moens inspecteurdr W. B. J. van Eijb, districtsschoolop ziener te Haarlem en D. de Groot arr. schoolopziener te Utrecht. Den 14 werden te Hoorn uitgereikt de eereblij ken uitgeloofd door de rederijkerskamer „Hofdijk", van den in den afgeloopen winter gehouden wedstrijd op het gebied der welsprekendheid in ernst en luim. Voor de voordrachten in ernst behaalde de heer J. H. Vruchtman uit Zutphen de gouden de heer J. P. F. Hartwich uit Utrecht en L. Roetman uit Sliedrecht ieder eene verg. zilv. en de heer B. Recourt uit 's Gra- venhage eene zilveren medalje terwijl voor voordrach ten in luim de gouden medalje werd toegekend aan den heer N. C. van der Vecht uit Utrecht, de verguld zilveren aan den heer Beek uit den Haag en de zilveren aan den heer L. Janssen uit Haarlem. Den 15 is te Wageningen aangevangen de jaar- lijksche algemeene vergadering der Vereeniging van gymnastiek-onderwijzers in Nederland. Aan de station werden de leden te 12 uren verwelkomd door de feest commissie en begeleid door muziek, naar het gemeen tehuis gebrachtwaar zij door burgemeester en wethou ders met eene harteljjke toespraak werden welkom geheeten. Naar het vergaderlokaal gewandeld, werden heugt. In ieder geval zullen wij eene poging wagen en ik hoop dat zij gelukken zal. Gij zult wel eenige moeielijkheden te overwinnen hebben. Fritsje is een ondeugd het zal niet gemakkelijk zijn om hem aan den arbeid te krygen, en Liesje misschien nog minder „Liesje Ik meende alleen aan een knaap on derwijs te moeten geven P" „Zeker, maar daar mijnheer Kramser aan mijne vrouw schreef, dat gij zeer muzikaal waart, meenden wij, dat gij ook aan ons dochtertje Liesje wel eenige uren per week muziekles kondet geven. Ik ben bereidu deze uren extra te betalen." „Daarvan kan geen sprake zijn. Gij hebt mij van het godsdienstonderwijs ontslagen daartegenover zal ik eenige uren muziekles meer geven." „Gij speelt, zooals mijnheer Kramser schrijftzeer goed piano en hebt eene schoone stem merkte me vrouw von Osternau op die tot nu toe het gesprek zwijgendmaar met belangstelling had aangehoord. „Zoo zegt men." „Mijnheer Kramser heeft het mij geschreven 1" ant woordde mevrouw von Osternau op scherper toon, dan zij anders placht aantenemen, zij gevoelde zich gekwetst door bet kortweinig achting voor mijnheer Kramser verradende antwoord van den jongen onderwijzer. „Het zou mij leed doen wanneer deze in dit opzicht uw talent en uwe bekwaamheden had overschat, daar ik bij het zoeken naar een huisonderwijzer juist^op zijne muzikale vorming bizonderen nadruk heb gelegd niet alleen omdat ik wenschte, dat Liesje nog eenige mu zieklessen krijgtmaar hoofdzakelijk om Fritsje. Ik ben er zeer op gesteld dat het eerste onderwijs van het kind door een degelijk onderwijzer wordt geleid iedere tekortkoming van den eersten onderwijzer wreekt zich in de toekomst zwaar op den scholier." „Of ik aan uwe aanspraken zal voldoen mevrouw weet ik niet. Ik ben slechts dilettant in de muziek en heb nog nooit onderwijs daarin gegeven Ik kan ook in dit opzicht u slechts voorstelleneene poging met mij te wagenevenals ik ook beproeven zalmij in het geheel nieuwe leven thuis te gevoelen. Of ik het zal kunnen uithouden en of ik u bevallen zal, moet de toekomst leeren. Misschien vergunt gij mij u dadelijk eene kleine proeve mijner geringe kunst vaardigheid te geven. De fraaie vleugel noodigt er toe uit. Gij zult dan ten minste kunnen beoordeelen of u mijne vingervaardigheid en mijn aanslagzoowel als mijne stem voldoen. Men koopt niet gaarne iets zonder het gezien en behoorlijk onderzocht te hebben, de werkzaamheden begonnen. Tot bestuurslid werd herkozen de heer C. J. G. Mieremet en bepaald dat de eerstvolgende vergadering té Deventer zal plaats hebben. Des avonds gaf de heer H. G. Stumpf een openbare les aan jongens en meisjes die door een groot aantal ouders en belangstellenden werd bijgewoond en uitste kend afliep; daarna had nog een concert plaats. Vermoedelijk door verkeerden stand van een wis sel is in den morgen van den 15 te ongeveer 5 uren nabij Loppersum een met zand en steenen geladen trein op den nog niet voltooiden spoorweg naar Delf zijl ontspoord. Van de op den trein gezeten arbeiders waren twee terstond dood één zwaar gekwetste werd naar Groningen gebracht en in het ziekenhuis opge nomen. Een zware beenbreuk en vreeselijke wonde aan het achterhoofd geven weinig hoop op behoud. Verscheidene arbeiders bekwamen lichtere verwondin gen. De officier van justitie en rechter-commissaris vertrokken des middags naar de plaats des onheils om een onderzoek in te stellen. In de buitengewone algemeene vergadering der Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappijden 15 te Amsterdam gehouden waar 82 aandeelhouders aan wezig waren is met algemeene stemmen besloten tot het aangaan eener overeenkomst met de GelderschOverijs- selsche Lokaalspoorweg-maatschappij over het door de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij exploitee- ren van een lokaalspoorweg van Winterswijk over Doe- tinchem naar Zevenaar, van Winterswijk naar Hengelo met zijtakken naar Enschede en naar Ruurlo en van Doetinchem naar Ruurlo. Den 15 zijn de seriën 838877, 4404, 3216 889 en 2455 der amsterdamsche 30/o premieleening van 1874 uitgeloot. Den 15 is te Leiden tot lid van den gemeenteraad gokozen de heer J. Groll liberaal met 536 stem men tegen 278 stemmen, uitgebracht op den kandidaat der antirevolutionairen den heer J. D. B. Brouwer. Het gemeentebestuur van Deventer heeft den 16 213 koeweiden der gemeente verpacht voor f 13259 de hoogste prjjs per koeweide was 75 de laagste f 46. In 1883 brachten 219 koeweiden f 9584 op. Het comité ter tijdelijke verzorging en bevorde ring der emigratie van verdrukte russische israëlieten die te Amsterdam toevlucht zochten, heeft zijn eindver slag openbaar g9maaktwaaruit blijkt dat aan giften is ontvangen 121,304 zoodat met den gekweekten intrest over een bedrag van 123,478 kon worden be schikt. Daarvan werden 1591 personen geholpen met ongeveer f 113,000. De in kas gebleven som van f 9428 is op de voordeeligste en zekerste wijze belegd, om bij voorkomende gelegenheidwanneer onverhoopt arme en vervolgde israëlieten uit het buitenland hulp mochten behoeven daarover te kunnen beschikken. De Haarlemsche Brandverzekeringmaatschappij keert over 1883 13°/0 uit. Uit het verslag van het Zeemanshuis te Amsterdam over 1883 blijkt, dat als logeergasten opgenomen werden 613 personen 244 nederlanders en 369 buitenlanders, of wel 48 stuurlieden 541 onder-officieren en matro zen en 24 lichtmatrozen en jongens. Het aantal kost- dagen bedroeg 24,824zijnde het hoogste tot nu toe bereikte cijfer en eene groote vermeerdering in verge lijking van 1882 toen het slechts 9091 bedroeg. In 1882 werd door de zeelieden gespaard f 12,473 in 1883 toen 13 zeelieden meer hun intrek namen dan in 1882, bereikte het gespaarde bedrag slechts ƒ11,150. Gedurende de 25 jaren van zijn bestaan heeft het Zee manshuis 15,703 zeelieden opgenomenals 2875 waarom zoudt gij dan een muziekonderwijzer aanne men zonder hem vooraf te hooren Zijne geschiktheid tot het geven van onderricht moet gij wel is waar eerst bij ondervinding leeren kennen maar dat moet gij iederen onderwijzer doen. Ik weet bij eigen treu rige ervaringhoe groot het aantal muziekonderwijzers is geëxamineerde en niet geëxamineerde die God in zijn toorn muziekonderwijzer heeft laten worden en kwak zalvers die zich kunstmatig door nietsbeduidende re clames eenigen naam verschaffen en wien toch alle geschiktheid tot onderwijzer ontbreekt." Hij stond na deze woorden op, en ging zonder de toestemming van mevrouw von Osternau aftewachten recht op den voortreffelijken vleugel toe. Het instrument stond open mevrouw von Osternaudie zelf nog gaarne piano speelde en met haar bezield spel zichzelf en haren echtgenoot menig genoegelijk uur bereidde had het eerst voor korten tijd gebruikt en nog niet weder gesloten. Hij trad op het instrument toe en nam het op de piano liggende muziekboek op. „Beethoven 1" zeide hij. „Is uwe dochter reeds zoo ver gevorderd Het doet iemand goed tegenwoordig op een piano zulke muziek te vinden. De dames die genoeg vingervlugheid hebben, om deWaldsteinsonates te spelen plegen bare kunst meestal slechts aantewenden tot salonstukken. Wat is tegenwoordig een gelouterde smaak waard Wie heeft nog zin voor werkelijke mu ziek Wie eenige tuimelingen op de piano maken kan, wie de vingers voldoende geoefend heeftdat zij in razende snelheid over de toetsen vliegen kunnen wie het dolste geluid met de grootste vaardigheid te voor schijn kan brengen die is meester. Zulke schitterende salonmuziek staat mij evenzeer tegen, als de weekeiijke, overdreven gevoelligheid van vele der nieuwerebij onze smachtende dames zoo geliefde componisten." Welk eene zeldzame manier van spreken Mevrouw von Osternau zag met groote, wijdgeopende oogen den zonderlingen man aandie, terwijl hij, bladerend in de muziek sprakgeheel vergeten scheenwaarom hij op den vleugel was toegetreden. Welk een wonderlijke tegenstelling tusschen de uiterlijke verschijning van den jongen man en zijne houding en woordenDe zekerheidwaarmede hij sprak zijne manier van zich uit te drukken pasten volstrekt niet bij de belachelijke, zonderlinge kleederendie hem slordig om het lijf hingen maar zij pasten evenmin bij de positie van een onderwijzerdie zich aan de personen in wier dienst hij treden zal komt voorstellen. Mevrouw von Osternau achtte zich ver verheven bo- stuurlieden11,233 onder-officieren en matrozen en 1595 lichtmatrozen en jongens. Hiervan waren 8130 nederlanders en 7573 vreemdelingen. De gemeenteraad van Bilversum heeft besloten tot het uitschrijven eener geldleening van 100,000 tegen ten minste 96#/0 voor den bouw eener gemeente gasfabriek. Op een nader verzoek der Hilversumsche gasfabriek om hare fabriek voor f 70,000 over te nemen werd afwijzend beschikt. Een door het springen van een petroleum-toestel op eene kamer van een bovenhuis aan het Havenplein te Nieuwediep ontstane brand terwijl de bewoners nog rustig sliepenwerd door eenige personendie zich in de nabijheid bevonden spoedig gebluscht. De bewoners moesten in nachtgewaad het huis verlaten de schade was vrij aanzienlijk. Beroepen bij de ned. herv. gemeente te Rokanje ds. B. J. Adriani te Warmenhuizen. Met 1 Juli zullen de afdeelingen posterijen en telegraphie aan het ministerie van waterstaat vereenigd worden. Op de leening der Amsterdamsche Omnibus maatschappij groot f 500,000is ingeschreven voor f 28,000,000. Voor secretaris der gemeente Amsterdam zijn door burg. en weth. den raad aanbevolen de heeren mr. D. B. Ie Jolle en A. v. d. Eist Az., beiden hoofdcom mies ter gemeente-secretarie de le aan de afdeeling geldmiddelen de 2e aan die voor armwezen en on derwijs. Het bestuur der Holl. IJzeren Spoorwegmaat schappij heeft bepaald dat enkele reis- en retourkaarten van Castricum naar stations van den Oosterspoorweg en omgekeerd geldig zullen zijn, om over Amsterdam Zaandam of over AmsterdamBeverwijk te reizen naar welgevallen. Bij kon. besluit van den 16 zijn 1°. de luit.-gen. N. van Willes, inspecteur der infanterie de gen.-maj. C. M. H. Pel bevelhebber van de 2een S. L. J. Quysen bevelhebber van de le divisie infanterie alsook de gen.-maj. P. Heitzbevelhebber in de 3e militaire afdeeling, de drie eerstgenoemden op hunne aanvrage, op pensioen gesteld en het bedrag daarvan bepaald voor den heer van Willes op 3000 en voor de drie overige officieren op 2700 's jaars2°. is aan elk dier vier genoemde opper-officieren 's Konings dank betuigd voor de goede en trouwe diensten, door hen gedurende hunne langdurige militaire loopbaan bewezen; 3°. is de gen.-maj. Queysen eervol ontheven van zijne betrekking als waarnemend gouverneur der hofstad. Den 16 is aan de marine te Amsterdam aan besteed het bouwen en uitrusten van twee werkvaar- tuigen voor de marine aan de kon. ned. grofsmederij voor f 28750. Bij kon besluit van den 16 is de heer W. K. van Gennep schout bij nachtmet ingang van 1 Mei bevorderd tot vice-admiraal. De gemeenteraad van Maastricht heeft een kre diet van 350 verleend als kosten van deelneming der gemeente aan de aanstaande Servaas-feesten. In de gemeente Oorschot wordt een postkantoor opgericht. De heer W. A. Blokhuis eigenaar van den asperge-tuin Tanah-Wangie te Noordwijkbinnen heeft den Koning de eerste asperges aangeboden. De heer mr. E. A. Jordens is herbenoemd tot burgemeester der gemeente Haarlem. Ook de kerkeraad te Akersloot heeft zich voor het behoud der vrijzinnige proponentsformule verklaard. ven aristocratische vooroordeelen, zij was er trotsch op, eene flinke goede huisvrouw te zijn die humaan en vriendelijk omging met al hare ondergeschikten zelfs met de dienstboden en daglooners. De gouvernante en de inspecteurs had zij steeds met de grootste be leefdheid behandeld, vaak zoo, alsof zij tot de familie behoorden zij had nooit die slaafsche onderdanigheid gevorderddie in andere voorname huizen van de zoogenaamd hoogere bedienden wordt verlangd; maar de wijze, waarop mijnheer Godlieb Pechmayer sprak de ongegeneerdheid, waarmede hij zich gedroeg, scheen haar toch wel wat al te ver te gaan. Zij voelde lust om hem door eenige scherpe woorden binnen de perken zijner positie terug te brengen maar zij kon op dit oogenblik de rechte worden niet vinden en terwijl zij er over nadachtzat de jonge man reeds aan den vleu gel gleden zijne vingers reeds over de toetsen en reeds in het volgende oogenblik had mevrouw von Osternau geheel vergeten dat zij hem berispen wilde, met ware verrukking luisterde zij naar zijn wonderlijk spel. Mijnbeer Godlieb Pechmayer was aan den vleugel gaan zitten om eene proeve van zijne kunstvaardig heid te geven; daaraan dacht hij echter niet meer, toen zijne vingers de toetsen aanraakten. Sinds weken had hij niet meer gespeeld, ja hij had zelfs een zekeren tegenzin in de muziek gevoeldaan de betoovering waarvan hij zich vroeger zoo gaarne onbepaald had overgegeven. In den treurigen gemoedstoestanddie hem tegenwoordig zoo geheel beheerschte, scheen hem het leven zoo duf en vervelend dat hij de lust had ver loren om er zich op de eene of andere wijze uit te ver heffen. Nu echter, toen de eerste accoorden in zijn oor klonken steeg de herinnering bij hem op aan zoovele heerlijke uren die hjj in het rijk der tonen had doorge bracht de betoovering der muziek maakte zich weder van hem meester hij gevoelde een nieuw leven in zich en aan die gevoelens gaf hij uitdrukking. Hij fantaiseerde zoo innig, zoo aangrijpend, dat mevrouw von Osternau diep geschokt werd en dat ook mijnheer von Oster nau er niet meer aan dachtom uit bet venster te kijken, naar de onderscheidene arbeiders die, juist van het veld terugkeerendeover de binnenplaats liepen. Ook hij vergat al het anderemet gevouwen handen en nedergeslagen oogen zat hij te luisteren. De laatste tonen waren weggestorven de speler had de handen laten vallen zijn donker oog rustte droo- mend op de toetsenplotseling echter stond hij op een glimlach speelde om zijn mond. Wordt vervolgd. ■»-

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 2